TR1UMPH NATUURLIJK TRIUMPHEERT Heeft iemand? BOVEN ALLES ROODE STER WANT HET IS k prebihbfürten Wat wil Italië? DE BESTE 1? SIGARET &&dinieuM4 Strand van Huisduinen vrij voor burgers l-Ut YvxgO-mekJl: op ee*i waohAvtej. vutïi JUvottfait Zaterdag 20 April 1940 Duinen blijven gesloten Heden Emmabloemcollecte ZOMERSPROETEN? Drogisterij Steinberg, Keizerstr. 47-49 Tweede Blad Maandagmiddag Sirenegeloei Helders Kath, gem. koor Als dc auto achteruit rijdt Lezing voor „Rasbora" Stervend seizoen Zeldzaam zacht en licht in de pijp! Rolschaatserij neemt ongewenschte vorm aan V Mooi resultaat van de bemiddeling der der V.V.V. Reeds vele maanden was het strand van Huisduinen verboden voor burgers. Het maakt deel uit van het militaire ter rein en hoewel wij uiteraard begrijpen, dat hier militaire belangen vóór dienen te gaan bij burgerbelangen, waren wij toch ten opzichte van het komende badseizoen voor onze badplaats eenigszins bezorgd. Want zou de verbodsbepaling inderdaad ook in den zomer van 1940 van kracht blijven, dan kon het niet anders, of dit zou een zeer belangrijke handicap betee- kenen voor het vreemdelingenbezoek aan Den Helder en Huisduinen, om maar te zwijgen van de groote teleurstelling, die men de Heldersche burgerij daarmede zou berokkenen, Wy zyn thans instaat een voor Den Helder wel zeer verblijdende mededeeling te geven. Van de desbetreffende autori teiten vernamen wy namelyk, dat er be sloten is het strand van Huisduinen In zyn geheel vrij te geven, ingaande heden. Men kan het strand uitsluitend berei ken via het betonpad. De duinen biyven gesloten. Het verheugt ons, dat de militaire overheid in deze van een zeer soepele houding heeft blijk gegeven en mogen daarbij op deze plaats ongetwijfeld wel een woord van waardeering laten hooren aan het adres van het hoofd bestuur van de A.N.V.V., dat deze zaak bij de regeering aanbond en voorts aan de plaatse lijke afdeeling onzer WV, die in federatief verband ook alle pogingen in het werk stelde cm tot dit verblijdende resultaat te komen. Wij kunnen hieraan nog toevoegen dat thans vaststaat, dat ook het badleven voor het Zee bad Huisduinen weer zal kunnen plaats vin den. Er komt weder een badman voor het toe zicht en ook de badkoetsen en badstoelen zul len op het strand niet ontbreken. Wat de toegang tot de duinen betreft, het is ons bekend, dat er plannen zyn om «en 2-tal toegangswegen door de duinen naar het strand, langs den weg naar Cal- Iantsoog, vry te geven. Zoo spoedig moge lijk hopen wy daaromtrent nadere byzon- derheden te kunnen geven. last van verstopping, slechte spijsver tering, overmatige vetvorming of de schadelijke gevolgen er van: aambeien, onzuiver bloed en vale onreine huid, dan zuivere men bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzout. De betrouwbare en aangename werking hiervan Is een weldaad voor het geheele organisme Flacon f 1.05. Dubbele flacon I 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. te. Hebt ge reeds gegeven Deze Zaterdag staat in het teeken van de Emmabloem-collecte, vandaag wordt de geheele Heldersche bevolking gevraagd om een bijdrage te schenken welke ten goede komt aan de tuberculosebestrijding in Nederland. Reeds eerder drongen wij erop aan, deze collecte metterdaad te willen steunen en het komt ons voor, dat 't onnoodig is ten dien opzichte in herhaling te vallen. Over tuigd als wij er van zijn, dat men zich voor het prachtige doel gaarne een klein offer zal willen getroosten. Misschien dat u reeds een gave in een der bussen deponeerde, misschien ook niet. In dat geval zouden wy u dringend willen verzoeken den collectant of collectante niet teleur te stellen. Indien er één col lecte is, welke aanspraak kan doen gelden op ons aller sympathie, dén is het de Em mabloem-collecte. Geeft dus vandaag, geeft gaarne en zorgt dat het resultaat voor Den Helder eervol is. Wy gelooven dat in dit opzicht van een teleurstelling geen sprake zal zijn. Uitbreiding telefoongeleidingen Wy vernemen, dat het aantal telefoongelei Hingen van het telefoonkantoor Den Helder, Kal worden uitgebreid met: 1 verbinding op Amsterdam, 2 op Alkmaar, 1 op 's-Gravenhage en 1 op Haarlem. Koop een potje ANTISPROET en U zult Ppoedig zien, dat dit middel afdoende is. Potjes 35 en 80 cent. Den Helder Maar maakt u niet ongerust! Wy vestigen er den aandacht op, dat a s. Maandagmiddag om 5 uur gedurende 5 minuten, een beproeving zal plaatsvin den van de sirene's van den gemeente- Men make zich dus niet ongerust als deze „reuzenstemmen" beginnen te loeien! Dir. A. J. Leewens. Reeds is mededeeling gedaan, dat bovenge noemd koor, hetwelk op 2 Febr. 1.1 met de bijzondere uitvoering der „Jahreszeiten" ten bate voor het Marine-Rampenfonds, zooveel succes oogste, op Maandag 28 April in Casino een uitvoering voorbereid van Bruch's Das Feuerkreuz (Het Vuurkruis) en Het sprook je van de Schoone Melosina van Hofmann, beiden belangrijke werken voor soli, koor en begeleiding, welke elk voor zich een halven avond vullen. Betreffende de soliste: Nora Blok (sopraan) te Bussum en Lucien Louman (bariton) te Haarlem, volgen hieronder eenige byzonder- heden. De nog jeugdige zangeres Nora Blok, welker stem ons aan Jo Vincent doet herinneren, be haalde op het le concours International D'exe- cution Musicale te Genève onlangs (1939) het diploma zang: „pour ses excellentes exécutions" hetwelk haar onder auspiciën van de beroem de kunstenaar Paderewski werd toegekend le pr. door Dr. Felix Weingartner e.a. De kritieken dezer veelbelovende zangeres welke reeds 10 Nov. 1938 op een concert van Hlders Mannenkoor met groot succes optrad, zijn unaniem vol lof. Hieronder volgen er enkele: Laren Toonkunst „Ichnatens Zonnehymne". Nora Blok blykt te beschikken over materiaal en nam de vervaarlijke hoogten met verbluf fende zekerheid. Leiden: Sursum córda „Les Beatitudes C. Franck... De muzikaliteit waarmee zij haar van nature zoo mooie stem weet dienstbaar te maken aan haar partij... gevoelig muzikaal... een veel belovende jeugdige sopraan. Blaricum: „Liederavond, a.d. vleugel Anton van der Horst. Een prachtige heldere sopraan- stem... een'groot gemak in de hoogte... haar stemcultuur is voortreffelijk"... Gistermorgen ontstond in de 2e Vroonstr. eenige consternatie, toen een militair een auto uit een garage deed rijden en dat ach terstevoren. Door diverse redenen zag de bestuurder bij het uitryden achter niet dat hij een lantaarn paal op het trottoir naderde. Hij merkte dat eerst toen deze geveld was Ver. van Aquarium- en Terrarium- houders. Voor een klein, doch zeer aandachtig ge hoor heeft gisterenavond in het Nat. Hist. Museum, de heer J. A. Nykamp .op uitnoodi- ging van bovengenoemde vereeniging. een lezing gehouden met als onderwerp „De Zee dieren". De spreker werd ingeleid door den voorzit ter, den heer Van Elk. Deze memoreerde den snellen groei der vereeniging. wier leden aantal in slechts luttele maanden tijds met 40 is toegenomen. Thans zijn 62 personen lid, waardoor „Rasbora" een der grootste ver. hier te lande is. Na deze openingstoespraak gaf de voorzit ter het woord aan den heer Nykamp. Deze begon met even de vorige lezing in herinnering te roepen, toen de heer Verwey sprak over het zeewater en het daarbij spe ciaal had over de samenstelling, zoutgehalte, temperatuur van het zeewater en over den zeebodem. Vervolgens behandelde spr. in een zeer in teressant en boeiend betoog den kringloop van het leven. Hij wees daarbij vooral op het z.g. „biologisch evenwicht", waaronder men verstaat, dat van alle in de natuur levende diersoorten het geboorte-overschot wordt op gegeten door andere dieren, zoodat iedere soort practisch onveranderd in stand blijft. Daarna ging de heer Nykamp over tot het bespreken van de in de zee levende organis men, die alle op elkander aangewezen zyn. De kleinste plantjes en diertjes, het micros copische „plankton", is het oervoedsel der zeefauna. Met het plankton voeden zich kleine kreeftjes, jonge visschen, haring, ja, zelfs de walvisch. Deze, uitgezonderd natuurlijk de laatste. dienen tot prooi voor allerlei roofvisschen, zooals kabeljauw, bot, schol, etc. De stoffe lijke resten van al deze dieren, het z.g. „detri- tus", vormt op den bodem een voedzaam slib voor garnalen, zee-anemonen, wormen, schelp dieren en bacteriën. Bij het rottingsproces ontstaat ammoniak, dat echter door de bac teriën wordt omgezet in oplosbare stikstof- zouten, die op hun beurt weer tot voedsel die nen voor het plankton. Ziedaar de kringloop van het leven in de zee..., een kringloop, waarin geen schakel mag ontbreken. Aan de hand van een serie schitterende lantaarnplaatjes vertelde de heer Nijkamp ons vervolgens tal van interessante bijzonder heden over het leven van vele zeedieren. We zagen en hoorden de levensgeschiedenis van de zee-anemoon; dit dier bestaat in hoofdzaak uiteen soort zak, die één in- en uitgang heeft, de mond, waaromheen de vele tentakels, be zet met duizenden kleine trilhaartjes voor de vasthouding en opneming van het plank ton. Spr. beschreef in dit verband een eigen aardige proef, die men over deze voedsel- opneming genomen heeft met een mengsel van bouillon en karmijn: Daarna zagen we zeepök, haring, krab, zeester, schol en mossel. Als toegift vertoon de de heer Nijkamp een alleraardigst filmpje „Het" seizoen loopt teneinde. De diverse verenigingsbesturen en schouw burgdirecties hebben vrijwel al hun kruit verschoten, en als we enkele weken verder zijn is het niet meer het entrée- kaartje voor al dan niet kunstzinnige en amusante uitspattingen dat ons interes seert. maar wel de vraag hoe en waar wij de lente en den zomer zullen gaan vieren. Een enkel woord aan de sponde van dit stervend seizoen; in de eerste plaats over de laatste abonnementsvoorstel ling. die deze week gegeven werd. Een wonderlijke comedie, Amerikaanscher dan Amerikaansch, waarover vele oude lieden wijselijk het hoofd schudden, doch waarover de jeugd (tot en met -/5 jaar) opmerkelijk enthousiast was. Als dit echter een close up is uit het gezins leven van den gemiddelden Amerikaan, houden wij het op de tradities van eigen bodem, daarbij natuurlijk beseffend, dat het ook hier niet alles rozengeur en maneschijn is. Maar enkele normen die nen toch tenslotte behouden te blijven, en dat is iets waaraan noch de perfecte voorstelling van het Centraal Too- neel" noch de krulletjes-boven-op-het- hoofd van Mary Dresselhuys niets kun nen veranderen Een ander belangrijk sluitstuk van het seizoen was het optreden van twee nieu we zangkoren. Wat hebben we onze ooren gespitst! Zooiets had men in lan gen tijd niet gehoord. De triomf van jeugd-élan en kranige leiding. Er werd gezongen met vreugde en bezieling, lou ter OM het zingen. Het was een feest van klanken en zoo ooit witte seringen en rose anjers de gevoelens van een audi torium vertolkt hebben, dan was dat Donderdagavond het geval. Bravo lei der bravo jonge en oudere zangers Er was méér deze week en er komt ook nog meer. Mie en Co, al dan niet gehuld in 't hen zoo'charmeerend boete kleed stgan ook weer, als wij goed zijn ingelicht, op het programma. Men kan gerust zijn. Geen onvertogen woord zal over de lippen der combinatie vloeien, geen enkele pikante eruptie zal hun gc- kuischte lippen bezoedelen. Integendeel. Mie en Ko behooren thans tot de garde der orthodoxe tooneelisten. die men desnoods kan laten optreden voor Uw grootmoeder, die er de meest puritein- sche principes op na houdt. Het einde staat dus van dit seizoen voor de deur en het is met een traan van ontroering, dat wij afscheid nemen van al datgene wat men voorzette. De kunst vierde hoogtij, zoowel die met de kleine als de groote ,.K", en men mag aan nemen, dat we in cultureel opzicht weer geen geringe vorderingen gemaakt heb ben. Overigens gaan wij ons thans ernstig bezighouden met de vraag of, en in welke mate de Heldersche burgerij van het strand, dat vrij is verklaard, gebruik zal kunnen maken. Want bij alle belof ten en gunstige vooruitzichten is er één punt. hetwelk ons niet geringe zorgen baart. Want het grootste deel van het Heldersche leger om van de marine niet te spreken) is verloofd, vrijt, scharrelt of „gaatmet de half, driekwart en ge heel huwbare dochter en, en als dat alles straks naar het blonde duin gaat trek ken. houden we ons hart vast waar de verliefde burgeren een bescheiden plaatsje moeten zoeken. Ergens bij paal 15 of daaromtrent Of zou de mobilisatie dan reeds histo rie geworden zijn? Een rustend geneesheer in Ede Nam steeds Roode Ster Tabak mede. „'k Geniet twéévoudig dan". Sprak die schrandere man: „Van mijn pijp en de landlijke vTede van het stekelbaarsje. Hoe typisch gedraagt het mannetje zich by het bouwen van een nestje! De heer Van Elk, besloot de lezing op de gebruikelyke wijze. Dit was het einde van een zeer interessante en leerzame avond, die, naar we hopen, door meerdere zal gevolgd worden. APOTHEKEN. Van hedenavond 9 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hool- mans, Spoorstraat. Van Maandag 22 April tot 29 April wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. Van politiezyde wordt ons verzocht op deze plaats een beroep op die ouders te doen, wier kroost zich dag-in, dag-uit in niet denkbeeldig gevaar brengt met de rolschaatserij. Speciaal op de Hoofdgracht en het Havenplein heeft deze sport een vorm aangenomen, die niet toelaatbaar meer is. Het verkeer wordt ernstig belemmerd en men vreest, dat een ongeluk niet kan uitblijven, als deze wyze van rol schaatsen bestendigd blyft. De politie zal zich, mochten de ouders zelf geen maatregelen nemen, gedwongen zien daartegen op te treden. VOOR ZONDAG 21 APRIL. Voor Zondag 31 Maart Ned. Herv. Gem. (Nieuwe K?rk, Weststraat). Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.30 u.: Ds. F. W. J. v. d. Poel. Geref. Kerk (Julianapark) 's Morgens 9 uur: Ds. Tollenaar, 's Morgens 10.45 u.: Ds. H. W. Engelkes, van Meppel. 's Middags 4 uur: Ds. K. Dekker, van Molenaarsgraaf-Brandwijk. 's Avonds 5.45 uur, Cand. Doekes. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's Morgens 10 uur: Ds. K. Dekker, 's Avonds 5.45 uur: Ds. H. W. Engelkes. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Donderdag a.s., 's avonds 7.15 uur, Ds. Hennephof van Scheveningen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 u.: Bediening H. Avondm. 's Avonds 5 u.: Nabetrachting. Ds. S. de Bruijne, van Sassenheim. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Melners Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Morgens 10 u.: Ds. H. J. de Wilde. van Wieringen. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 's Morgens 10 uur: Plechtige Hoogmis, Pastoor Verhey. 's Avonds 7 uur: de Vespers. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Ds. J. H. Jansen. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 's Morgens 10 uur: Samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Molenplein 's Avonds 8 uur: Samenkomst. Leger des Heils 7 30 u.: v.m Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus, Jan zend w air 8 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10 uur, Ds. M. van Wichen. Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. JULIANADORP Zendingsgebouw „De Ster der Hope" Zondagavond 7 u.: de heer C. F. Bijlsma van Den Helder. Het zijn vry onrustbarende berichten. d;e de buitenlandsche correspondenten gedurende deze week vanuit Rome hebben verzonden. Neemt men ze voor honderd procent au serieux, dan zou men binnen enekele weken ja. enkele dagen wellicht, reeds verwachten dat Mussolini zyn houding van „niet-oorlogvoe- rende" laat varen en de zijde van Duitschland kiest. Zoo ver is het echter op dit oogenblik neg niet, en het is goed zich door deze Romein- schen „zenuwen-oorlog" niet al te veel te laten intimideeren, hoewel anderzijds waak zaamheid geen overbodige luxe is. Vandaag zou de Duce een belangrijke rede houden, waarvoor ook het geheele corps diplo- matique een uitnoodiging thuis gekregen had. Abrupt werd den uitgenoodigden evenwel be richt. dat ze wel thuis konden blijven aange zien Benito Mussolini niet zou -preken. Nu zou men kunnen zeggen, dat het toch best mogelijk is, dat de Duce zich niet capabel voelt om een speech voor den volke te houden, en men zou daarmee ook vrede kunnen heb ben, waren er niet enkele andere symptomen, die er opf wijzen, dat er toch inderdaad iets schijnt te broeien in Italië. Dat blijkt o.m. uit het feit, dat Mussolini's spreektrompet, de journalist Gayda van het „Giornale" weer dag-in, dag-uit bezig is met zijn fenynige py- len af te schieten op Engeland, terwyl men daarentegen voor Duitschland niets dan lof en hulde hoort. Gayda spint voor de zooveel- ste maal weer uit, dat het een onhoudbare toestand is dat Engeland de Middellandsche zee tracht te beheerschen als zyn zee. En hij doet dat op cynische en grove wijze, zoodat men kan spreken van een heftige anti-Duit- sche perscampagne, welke door het gros der Italiaansche bladen overgenomen wordt. Voorts arriveerde er deze week een Dultsche militaire missie in Rome, hetgeen ook een veeg teeken is. Er is nog een mogelijkheid, en wel dat het hier louter en alleen „show" be treft. Dat dit alles uitsluitend dient voor in- timideering van de geallieerden, die zich daar door verplicht zouden gevoelen in en by de Middellandsche zee een sterke vloot gereed te houden. Churchill heeft gezegd dat die vlpot er ia en het zal klaren ook indien er ooit strubbe lingen mochten komen, iets wat hij voorshands echter niet geloofde. Daarna heeft de Britsche regeering een nota bij de Italiaansche regee ring ingediend, waarop men hoopt een ant woord te zullen krijgen, dat de zaken iet wat verduidelijkt. Wat is de oozaak van de onvriendelijke Ita liaansche houding? Het vermoeden is gewet tigd, dat de Duce met grooten spijt ziet dat de geallieerde regeeringen bezig zijn met het afsluiten van belangrijke handelsovereen komsten in den Balkan. Men weet, de Balkan is gelegen in de Italiaansche invloedssfeer en het kan niet anders of Mussolini slaat ver beten ieder inmenging van andere mogend heden gade. In dit speciale geval de inmenging van de economische missies van Frankrijk en Engeland. Op den Balkan zelf is ook al geen ge brek aan groote spanningen. Men moet met de mogelijkheid rekening houden, dat Duitschland zal trachten ook in dat deel van Europa den Engelschen invloed met militair geweld uit te bannen, daarby hopende op den steun van zijn as-partner. Of Italië werkelijk naar de wapens zal gry- pen lijkt ,wij schreven dat reeds eerder, niet waarschijnlijk. Italië is arm en zyn grond- stoffenaanvoer moet, voor wat oorlogsuit rusting betreft, vrijwel geheel van overzee komen. Zoo bezien lijkt een gewapend optre den van dien kant niet aannemelijk. Zou de Britsche expeditie naar Noorwegen echter een fiasco worden, zou Duitschland er in slagen Groot-Brittannië hier gevoelig te slaan, dan is de waarschijnlijkheid dat Italië in het krijt zal treden belangrijk grooter. Het zal eerder een deels verslagen en verzwakt Britsch imperium in den flank durven aan vallen dan een nog onverslagen en strijdbaar ryk. Men kan dus zeggen, dat het verloop van den oorlog in het hooge noorden van de grootste mogelijke beteekenis is voor de rust in de Middellandsche zee. En wat dan de perscampagne's betreft, en het wapengekletter en de dreigemen ten en de oorlogsvoorbereidingenbe- sehouv/t dat alles goeddeels krijgsfanfare, die zulk een belangrijk onderdeel vormt van den modernen „zenuwen-oorlog". Op 17 April j.1. slaagden te Amsterdam voor de volgende diploma's: Vergaderingsstenograaf 2e kl. Mej. L. Ha- zebroek, Dictaat-stenograaf 165 l.g. Nederlandsch: Mej. D. de Vroome. Kantoorstenograaf, 130 l.g. Nederlandsch: de heer P. Möller. Allen zijn leerlingen van het Instituut „Mer- curius", Loodsgracht, alhier. Onlangs slaagden voor het diploma ma- chineschrijven aan het Instituut „Mercurius",, Loodsgracht 72: de dames H. Koene, G. Boon. A. C. A. Luyckx, en de heeren F. J. Jens enS. P. v. d. Kamp, allen leerlingen van b.g. Instituut. SPREEKUUR WETHOUDER. Wethouder Mr. Mulder is a.s. Maandag verhinderd spreekuur te houden. i

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5