Ingezonden 1 Goodbye Mr. "Chips" c%VERUJflRfniNG Herman Nypels' Kum Uw Zenuwen rtLSfïS ïT prebihheurtm een pracht film De Vries, Alkmaar Onvergetelijke rol van Robert Donat Witte Bioscoop „Altijd tot Uw dienst" V Tiuoli Theater Twee sensationeele films Het vliegtuigongeluk te Camperduin 9ïoe tHeemd fiet ook moge klinken Een costume uit Kleedingmagazijnen, Den Helder, Steun aan miliciens f^cehcü nieuups Vertrokken personen Ingekomen personen Mijnhardt's Zenuwtabletten Burgerlijke Stand van Texel ïlLeuwJ uit UaJH Visscherij ft De jonyena van Brookfield School met hun leeraar Robert Donat in Metro-Goldwyn-Mayer's „GOODBYE MR. CHIPS!") Ala „Goodbye mr. Chips!" hed enten dage een naam geworden is, die millioenen kennen, dan ligt dat niet in de eerste plaats aan de gelijknamige novelle van James Hilton over het leven van een Engelschen plattelands schoolmeester, maar wel aan de film, die Metro-Goldwyn-Mayer daarvan in Engeland en in de sfeer van „Chips" maakte. De schrij ver zelf ging voor met zyn van een breed gebaar getuigend oordeel, toen hij schreef: „Deze film is beter dan mijn boek". De novelle is een fijn en bescheiden verteld verhaal van een aanvankelijk bedeesden on derwijzer, die moeilijk orde in zijn klas kon houden, zijn jongens ook niet altijd taktvol aanpakte en zich daardoor de gehoopte be vordering zag ontgaan. Eerst zijn huwelijk met een goede vrouw, die helaas voorbestemd was om slechts kort aan zijnzijde te staan en in het kraambed stierf, gaf dezen onderwijzer het waarachtige geloof in zijn roeping en zijn curieuze, op Engelsche traditie en gebruiken gevestigde, maar vaste en bezielde levensover tuiging. Daardoor werd hij langzamerhand een unieke figuur, met een van liefde getui- genden bijnaam „Chips" genoemd, die aan het eind van zijn leven, toen de wereldoorlog hem weer tot het ambt terugriep, zijn grootste glo- rie beleefde en zelf geen vader de tweede vader werd voor duizenden, wir jeugd htj in zijn lange leven had helpen vormen en leiden. Niemand en ook waarschijnlijk de schryver niet, zou gedacht hebben, dat dit voor betrek- kelijk beperkten kring bestemde werkje uit den onderwijswereld, vol finesse in het in mineur gehouden detail, stof zou opleveren voor een filmscenario en het sensatie-hon gerige millioenenpubliek der bioscopen zou bevredigen. Het was wijlen de jonge groote leider van Metro-Goldwyn-Mayer, Irving G. Thalberg, de dit werkje terstond no zijn ver schijnen, nu vier jaar geleden, ter verfilming aangekocht. Het was een zijner laatste daden om dit met zijn vriend en medewerker Sydney Franklin, die voor hem ook „De Goede Aarde" voltooide, te bespreken. En zoo is het gebeurd. Robert Donat kreeg deze taak en het werd voor hem de beste rol uit zijn leven. Al wat er goed, nobel en echt is in de oeroude Engelsche traditie, al wat er algemeen menschelijk ontroerend is in den levensstrijd van een kienen man om zijn beter ik, legde Robert Donat als oversensitief en machtig beeldend acteur in deze rol! Zy werd zoo warm van groot gevoel, zoo aangrijpend „nabij" in zijn gloed van leven als geen ander. „Goodbye mr. Chips!" is geen film van artistieke experimenten, tenzij dan Thalberg's durf om van dit scenario een film te maken. Zy' is een door Robert Donat en aan zijn zyde de Engelsche ontdekking Greer Garson voortreffelijk gespeelde film, bezield gere gisseerd en in bezieling gdragen. MMaar zij is bovenal e enfilm van een in al zijn eenvoud verheven strekking, dramatisch- diep uitge beeld, zoo dat men zonder twijfel mag zeg gen, dat hiermede het leven van den onder wijzer, en de glorie en de roeping van dien onderwijzer, blijvende gestalte gegeven werd. Er komen langzamerhand films, die zonder zich ook maar in eenig opzicht van het groote publiek los te maken, werken worden, waarin het veelvuldig leven in één enkele centrale figuur blijvend wordt samengevat. Verleden jaar was het de sterk overtuigende figuur van den volkspriester, Spencer Tracy in „Jongens- satd". Kort daarop de figuur van den tusschen idealisme en succes strijdende doktersfiguur, Robert Donat in Cronin's wereldberoemde ro man ,.De Citadel". Thans is het Robert Donat als de onderwijzer uit ons aller jeugd in dat woord, waarmede drie geslachten jongens in zijn langdurig leven telkens weer afscheid van hem namen en waarin zij de volle maat van hun geheel bewuste dankbaarheid legden „Goodbye mr. Chips!" Een amusante satire. Het programma van de „Witte" heeft als hoofdnummer deze week de film „Wat heb je aan een man?", waarin als eerste personen optreden Fred MacMurray, Madeleine Carrol en Allan Jones. Een moderne klucht niet zeer belangrijk, maar dieuitstekend gespeeld wordt. Men zal er zeer zeker een genoeglijk anderhalf uur aan beleven. Als tweede hoofdfilm draait de sensatie rolprent „Grensincidenten". Liefst twee sensatiefilms vormen het pro gramma, dat deze week in de Tivoli draait. Beide films zyn bijzonder goed van inhoud. En hoewel ook deze films geaseerd zijn op de sensatielust van den bioscoopbezoeker, vormen ze toch een groote tegenstelling met „Het monster Frankenstein", die vorfge week heel wat Tivoli-bezoekers een slape- loozen nacht zal hebben bezorgd. Want hierin werd het sensationeel element gezocht in de monsterlijke metamorphose, die Boris Karloff had ondergaan, terwijl zoowel bij „Het avontuur van den zwarten Havik" als bij „Demonen der renbaan" de sensatie bestaat uit de spanning in het verfilmde ver haal" „Demonen der Renbaan" laat zien de doods verachting, waarmede autoracers over het wegdek vliegen. Met donderend lawaai ren nen de wagens over den weg, probeeren el kaar te passeeren, terwijl een duizendkoppige menigte de racers gadeslaat. Hier zit span ning in, gezonde sensatie. Het is de geschie denis van een bekend racer, die, nadat hij een van zijn beste vrienden het gevaarlijke baantje met den dood had zien bekoOpen, een abnormale angst heeft gekregen voor dezen tak van sport. Tenslotte echter, om zijn broer te helpen, die in een race aan zijn arm werd gewond, waagt hij zich weer op de baan en overwint hij zyn angst. Bijzonder goed spel geeft de bekende filmster Pat O'Brien te zien. Een type, dat bij uitstek geschikt is voor een dergelijke rol. Maar ook Ann Sheridan en John Payne vertolken op sublieme wijze de andere hoofd rollen. De tweede film is van ander genre. Het be treft een slavenhaler, „De zwarte Havik", aan boord waarvan muiterij uitbreekt. Bruut geweld van de officieren tegen de bemanning, die onkundig is gelaten van het feit, dat slaven vervoerd zullen worden, is de oorzaak van de muitery aan boord van het schip. Door windstilte en gebrek aan voed sel, wordt de toestand onhoudbaar. Tenslotte komt men in Californië aan land en moet men een gevecht leveren met Mexicaansche troe pen. Prachtig zijn hiervan de opnamen, een meesterlijk staaltje van cinematografie. Even eens is dit een film, die bijzonder spannend is en door haar regie zoowel als spel zeer zeker gerekend mag worden tot de produc ten die waarde hebben. r>r mooiste rrro PCRtPET ATELIER JACct BOER (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Oud-Burgemeester Eriks van Petten vraagt ons, naar aanleiding van de reddingspoging in den nacht van Zondag op Maandag en ons verslag daarover, opname van het volgende: Het plaatselijk bestuur der Nrd-Zd. Holl. Redd. Maatschappij te Petten verbaast zich over het verslag voorkomende in Uw blad van 15 April j.L, onder het hoofd Camper duin, Vliegtuig in zee gestort en verder: Bleef Petten in gebreke Hoe of U zulks kunt schrijven is ons een raadsel, te meer daar dit een schandvlek is aan het adres der Nd. en Zd. Holl. Redd. Maatschappij, het plaatselijk bestuur en de roeiers. In het kort komt het hierop neer en dit is het zuivere gebeurde. Op pl.m. 3 uur kreeg ik als voorzitter van het pl. bestuur alhier bericht van de kustwacht alhier, waar ik 100 meter van verwijderd ben, van het ge- I beurde. Meteen stapte ik uit bed en bleek het my, dat de heer Jansma en Timmerman, me de bestuursleden, ook bericht hadden gekre gen. Direct daarop, te 3.15 en 3.20, waren al- len present bij de Reddingsboot en werd die onmiddellijk in gereedheid gebracht en te half vier vertrok de boot naar de plaats zoo dicht mogelijk ter tewaterlating. Dit ging niet zoo heel gemakkelijk, zelfs maakte de boot in het donker nog kennis met een bazaltsteen der berm en bekwam zij eenige lekkage. Het woei flink, regende tamelijk, en was donker. Toen de boot te water was, was het 4 uur. De boot ging onmiddellijk waar zij moest zijn op aanwijzing der vliegmachine en vond versche wrakstukken van het verongelukte vliegtuig. Daarop kwam zij naar de wal en kreeg weder een sein weer zee te kiezen, waaraan direct gehoor werd gegeven werd, weder ongeveer ter plaatse zagen we een lijk drijven, ook op aanwijzing der vlieg machine, wat door ons werd medegenomen naar het station, alwaar wy te pl.m. 6 uur arriveerden. Alles gebeurde onder moeilijke omstandigheden, daar de boot tamelijk lek was gestooten en dit is bij de glooiing niet te voorkomen. Wanneer U nu nagaat, wanneer te 3 uur het sein komt van dit ongeluk, alle menschen ter ruste zijn en men is om 3.15 allen ge kleed in tenue etc aanwezig, dat dwingt nog wel wat respect af. Er zijn achttien man en het pl. bestuur, en als men dan de ver spreidde woningen rekent, is het vlug te noemen. Trouwens zyn wij als pl. bestuur er van overtuigd, dat ten alle tyde bij dag of nacht, ruw of mooi weer, alle mannen onmid- Ook In deze tijd zijn er veel menschen die pas vertrouwen in iets stellen als het duur is. Toch is dit niet altijd juist. Onze maatcostumes van 29.50 tot 75 gld. beantwoorden bijv. aan de hoogste eischen die men aan een costume stellen kan Een costume van 75 gld. is vervaardigd uit de allerfijnste en duurste stof die er te koop is. En zelfs voor onze goedkoopste costumes wordt nog een zeer solide stof gebruikt Ons maatwerk is vlot, chique, correct geeft U jaren lang volkomen voldoening U kunt ergens anders wel duurder slagen, doch geenszins beter. Laat U door onze lage prijzen niet weerhouden eens een proef te nemen U blijft zéker klant Onze stalencollectie zenden wij gaarne toe, coupeur is aan huis te ontbieden Vraagt U eens naar onze zeer voordeeliga Kleedingabonnementen, practisch en in het bereik voor iedereen Horizontaal. 1. Middel om ge dachten kenbaar te maken. 5. Redder. 10. Bepaalde zetel. 12. Koude wind aan Adriatische Zee. 13. Twee zelfde klinkers. 14. Meisjesnaam. 16. perste Natio nale omroep. 17. Vorm van een werkwoord, dat „tegenhouden" beteekent. 19. Manvrouw. 21. Rijksvergade ring der Fran kische koningen. 24. Vrijpostig (2 woorden). 26. Rivier in Duitschl. (laatste 2 letters verwisse len). 28. Visch(3 letters) 30. Vernieuwd Esperanto. 31. Paard. 33. Uitroep. 34. Omgekeerd voegwoord. 36. Waardepapier. 37. Flauw schynsel. 38. Indisch gewicht. Verticaal. 1. Hemellichaam. 2. Trechter van een molen. 3. En omstreken. 4. Oorlogstuig. 6. Rivier in Rusland 7. Zekere steppe. 8. Meisjesnaam. 9. Avondpartij ten hove. 11. Geen (Latijn). 15. Boomvrucht. 18. Muzikale term voor „half". 20. Portugeesche stad 22. Communicatie middel. 23. Vlerk, wiel. 25. Visch. 27. Oprecht, waar dig. 29. Indische landman 32. Jongensnaam (afk.). 35. Aanspreektitel voor kardinaal (afk.). 36. Als hor. 33. Correspondentie. A. J. B. De opgaaf was wel goed. Het is dus niet „De Amstel, maar „D'Aemstel", dellijk ten alle tyde paraat zijn en zich geheel geven voor het redden van menschen etc., daarom vinden wij het een schande zulke menschen te blameeren, maar tevens ons ge- heele Reddingswezen, dat alles doet tot in de kleinste onderdeelen toe, dat tot doel stelt het schoone doel te redden van schipbreuke lingen, vliegeniers etc. Oud-burgemeester Eriks heeft het verslag waarschijnlijk niet juist gelezen. De samen steller ervan toch gaf niets anders weer dan de ontevredenheid te Camperduin, en daar naast de meening van een van 's heeren Eriks eigen bestuursleden. In het belang der roeiers werd een onderzoek in overweging gegeven. Naar wij vernemen, wordt thans een offi cieel onderzoek ingesteld, en het is daaruit dat ter zijner tijd zal blijken of hier al dan niet fouten gemaakt zijn. Wij hopen de con clusie van dat rapport dan te kunnen publi- ceeren en zullen de eersten zijn die het toe juichen als van geen enkele blaam voor de blauwe zeeridders sprake is. Red. Held. Cour. EEN ON1MENSCHFLIJKE DAAD. Den Helder, 19-4-40. Mijnheer de Redacteur, Ik verzoek u beleefd het volgende te willen plaatsen in uw veelgelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Donderdag v. m. 10u30m heeft zich een droevig ongeval voorgedaan, n.1. met een kind, anderhalf jaar oud, van de familie Otten uit de Jan in 't Veltstraat. Het meisje was op genoemd tijdstip by haar grootmoeder in de Brouwerstraat en had daar het ongeluk om met haar voetje in een kokende pan met soep te stappen, in de veronderstelling, dat het een kom water was. Na dit ongeluk kwam de vrouw, zeer onder den indruk, met het gillen de kind bij ondergeteekende in huis loopen. Wy hebben gedaan wat er aan te doen was. tot volle tevredenheid van dokter Proost, wat later bleek toen het slachtoffertje daar werd binnen gebracht. Nu de onmenschelijke daad! Ik liep naar buiten of er soms een auto te zien was om het slachtoffertje naar een dokter of het hos pitaal te brengen voor directe medische hulp. Er stopte juist een luxe auto bij den winkel van Van Praag, hk. Nieuwstr., ik liep op den bestuurder af, die juist een dame uitliet, die genoemde winkel binnenging. Ik vroeg den bestuurder der auto toen of hij zoo goed wilde zijn om even dat kind naar het ziekenhuis te willen brengen, wat toch hoogstens 10 minuten tijd in beslag had kunnen nemen. De man antwoordde echter: „ik moet om 12 uur weer rijden, dat kan ik niet doen". Daar het op dat moment 10u45m was en de bestuurder nog 5 kwartier tijd had alvorens te moeten rijden, kan ik niet anders verklaren, dan dat de han delwijze van dezen man getuigt van wel bitter weinig naastenliefde. En dat is iets, wat men in dezen tijd zoo dringend noodig heeft! U dankend voor de plaatsruimte, teeken ik, Hoogachtend, A. J. WARBOUT, Bassingracht 14, Den Helder. SPORTVRIENDENATTENTIE! Mijnheer de Redacteur, Gaarne zag ik mij een klein plaatsje toege wezen in uw veelgelezen blad, waarvoor bij voorbaat myn hartelijken dank. Aangezien de schoonmaaktijd by velen we derom aangebroken is, zou ik gaarne verzoe ken aan diegenen, die voetbalschoenen of di verse andere sportartikelen bij de schoonmaak hebben weergevonden en daarvan zelf geen ge bruik meer wenschen te maken, deze welwil lend te willen afstaan aan de gemobiliseerden der 2e Batterij Lu.A. Deze sportartikelen zullen gaarne worden ingewacht bij den heer H. C. Freeke, secretaris van de voetbalvereeniging „Helder", Westgr. 45, alhier. Zoonoodig kunt u ook uw adres op geven aan J. Wassenaar, 2e Batterij Lu A Veldpost 8, waarna de sportartikelen zoo noodig van uw adres zullen worden afgehaald. Nogmaals dankend voor de door u ver leende plaatsruimte, teeken ik 2e Battery Lu.A. Veldpost no. 8. Hoogachtend, J. WASSENAAR. Oplossing: 1 Armada, 2 Amerika, 3 Noodlot, 4 Dolores, 5 Athene, 6 Erato, 7 Moezel, 8 Sociëteit, 9 Tos- ca,10 Eenhoorn, 11 Lochem, 12 Etten. 13 Ne derland, 14 André, 15 Adellijk, 16 Nabij, 17 Tank, 18 Ijsvogel, 19 Despoot, 20 Algemeen. Aan d'Aemstel en aan 't IJ daar doet zich heerlijk ope. De prijs werd gewonnen door mevr. E. van Esde Vries, Binnenhaven 152. Financiën behoeven versterking. Onder voorzitterschap van den heer M C Koning werd dezer dagen te Amsterdam een vergadering gehouden van het hoofdbestuur der „Stannlwaarin werd herdacht het over- lyden van den oud-voorzitter, den luitenant- Mulert11 bd H' F' C' baron van °mPhal Bij het algemeen secretariaat zijn sedert het begin van de mobilisatie reeds circa 6000 aanvragen van gemobiliseerden ingekomen Vergeleken bij de mobilisatie van 19141918 moest de huidige hulpactie op grooter schaal worden ingezet, ondanks de betere regelingen van overheidswege. Na de afkondiging eener nieuwe regeling voor de kostwinnersvergoe ding is voor de categorie der ongehuwden in het begin dezer maand de lang verbeide ver goeding afgekomen. Voor de gevallen, waarin de beide regelin gen niet of niet voldoende voorzien zijn de gemobiliseerden en hun gezinnen op de Sta- mil" aangewezen. Het moeilijkst op te lossen zijn de gevallen, waarin de gemobiliseerden door hun oproeping in militairen dienst groote nadeelen in hun zaak of bedrijf ondervinden, vooral omdat vaak de eenige oplossing zou bestaan in het verleenen van zakenverlof, iets heeft!" de Vereeniging o eenerlei zeggenschap Marijtje Bakelaar—Brouwer, van Schilder, eind 112, Den Burg, naar den Helder, Huis- duinen. Neeltje Mosk, B 41, van Den Helder, Kei. zerstraat 1618. G. Bakker, De Cocksdorp 113, van Haar- lem, Floresstraat 28. Petrus C. Kortekaas, Molenstraat 41, Den Burg, van Lisse, Beatrixstraat 15. J. H. J. Ebbelaar, Nieuwstraat 3, Den Burg, van 's-Gravenhage, Wolmaranstraat 12. B. Halsema en gezin, De Cocksdorp 155, van Haarlem, Bakenesserstraat 20rood. Klaas Raven, Den Burg, Schilderweg 84, van Zijpe F 97. Catharina M. Hopman, Den Burg, Wilhel- minalaan 12, van Hillegom, Hoofdstraat 109, Jacob Krijnen, E 77, van Den Helder 2e Vroonstraat 38. slaap wordt weer rustig door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. BOUWVERGUNNINGEN. Jac. Witte Hz. Gerritsland, bouwen van een woonhuis met schuur. N.- en Z.-Holl .ReddingsMij., te Amster dam, bouwen van een reddingboothuis in de Krim. Jac. Dryver, Oosterend, verbouwen van een woonhuis. Doopsgezinde Gemeente, Texel, bouwen van een autogarage in de Parkstraat. Jac. Kok, Den Burg, bouwen van een ga rage te De Koog. Bestuur van de Dertig Polder op Texel, bouwen van een machinistwoning. Eelman—Slik-stichting, Oosterend, verbou wen van een woning. Jac. Bakker, Den Burg, bouwen van een motorgel r uwtje. K. Langeveld, Pijpersdijk, bouwen van een schuurtje. .In Dekker, De Koog, bouwen van een wc •ing. van 13 t.m. 19 April 1940. GEBOREN: Engelina Jannie, d. v. J. Cor- nelis Met en E. Paap; Gildrina, d. v. P. Rie- mens en R. Daalder; Dina, d. v. Willem Tui- nema en H. van der Helm. ONDERTROUWD: B. Beumkes en J. Breen. GETROUWD: H. Kooger en M. Bakker. OVERLEDENK. Bakker, 57 jaar, echt- genoote v. C. Knol; Jacob Dijker, 17 dagen; G. H. Thomassen, 51 jaar, echtgen. v. L. Kop pen; G. Agter, 5 jaar. Gevonden: drie guldens, drie koperen slootjes. VOOR ZONDAG 21 APRIL 1940. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Visser. Oostërend v.m. 10 u. Ds. Kok. Den Hoorn v.m. 10 u. de heer Starrenburg. De Cocksdorp v.m. 10 u. Ds. Salm. Eierland n.m. 3 u. Ds. Salm. De Koog v.m. 10 u. Ds. v. t. Hooft. H. Doop. Oudeschild v.m. 10 u. Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. De Waal v.m. 10 u. Ds. Gorter. Geref. Kerk. Den^ Burg (Gebouw Fanfare) v.m. 10 u. cand. Wouda, n.m. 3 u. cand. Plaatsman, van Den Helder. Oosterend v.m. 10 u. cand. Plaatsman, van Den Helder; n.m. 3 u. cand. Wouda. Geref. Kerk H.V. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Leesdienst, Leger des Heils. 7.30 Bidstond. 10.Heiligingsdienst. 7.30 Verlossingsbijeenkomst. Leider: Luit. D. Pieters en Kdt. Luit. Th. Plomp. URK, 18 April. Door 14 vaartuigen werd heden aan den gemeentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 102 pond kuilpaling, van 7 tot 18 pond per vaartuig, prijs 24 tot 27% ct., 50 pond fuikaal, 25 tot 35 ct., 300 pond lijn- of beugaal, 3032 ct., 80 pond snoekbaars, 20 ct. en 300 pond poonen, 14 ct., alles per pond. FOTTERDAJISCHE LLOYD. Sibajak, 18 April v. Aden. Soekaboemi, 19 April v. Sabang.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6