Simplex Cycloïde rijwiel, 70% minder wrijving Abonneort 0 op dit blad -DE IDELD- 17la\ineAeAicAUn Jjij,cUcPLïL(ten ItUzcuie&cUets JCeA& en Zending, Utaaï gaan iu-t fittn „De vreemdeling'' Gala-première „Ergens in Nederland" Nieuwe flottieljeleider „Heemskerck" Vlootsamenstelling in 1946 Chr. Nat, Zendingsfeest Burgerlijke Stand van Den Helder Uit het politie-rapport de ideale verkooper! Kapitein Luitenant ter zee S. Woldringh overleden Hulp in nood WAT???? Barometerstand van Den Helder Uitvoering van Helder'» Roomsch- Katholiek Gemengd Tooneelgezel- schap. Grootgebracht in de kringen der welgestelde fcurgerij, doch de matelooze ellende kennende van een diep ongelukkig huwelijksleven zijner ouders, dat tenslotte tot een echtscheiding voerde, was Peter Berg als jonge man het ouderlijk huis ontvlucht De verstrooiing zoekende in het groote stadsleven, in bars en dancings, kwam het zoover, dat hij bij een ruzie omwille van een meisje, een moord beging, voor welke misdaad hij acht jaren in de cel van een gevangenis moest doorbrengen. Hoe hij als vrijgelaten „Vreemdeling" al strijdende zijn leven poogt te herwinnen, zult U kunnen beluisteren in het uitstekende too- neelstuk „De Vreemdeling" van den veel ge lezen romanschrijver Antoon Coolen, welk tooneelstuk op Zondag 28 April a.s. in de groote zaal van den R.-K. Volksbond, Molen gracht, zal worden opgevoerd door het Hel ders R.-K. Gemengd Tooneelgezelschap. Als donateur kan men zich bij het Secreta riaat, Boerhaavestraat 22, opgeven. Men leze voorts de advertentie in een vol gend nummer. In tegenwoordigheid van tal van autoriteiten is in het City-Theater in Den Haag gister avond de gala-première van de film gegeven. Bij de voorstelling waren o.m. aanwezig de vice-president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, leden van het corps diplomatique, onder wie eenige militaire attaché's, de chef van den marinestaf vice-ad- miraal J. Th. Furstnec; luit.-generaal P. W. Best, commandant van het commando lucht verdediging, generaal-majoor jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, luit. kolonel H. J. Phaff en kapitein W. Romswinckel, en verscheidene hof dames van H. M. de Koningin. Voorts waren er de gep. vice-admiraals jhr. J. C. F. von Mühlen, C. Fock en J. de Graaf, alsmede vele andere zeeofficieren. De heer J. ter Linden, directeur van het City-Theater heeft in een kort inleidingswoord de aanwezigen welkom geheeten. Na afloop van de voorstelling verschenen de medespelen den op het tooneel, waar zij een bloemenhulde in ontvangst hadden te nemen. In het City-Theater te Amsterdam werd Donderdag voor een deel van het in Amsterdam gedetacheerde marine-personeel een voorstel ling der film gegeven. Eenige honderden mariniers en matrozen, onderofficieren en manschappen, arriveer den omstreeks half tien met tamboers en pijpers, terwijl eenige honderden, die niet in de marinekazerne gehuisvest zijn, op eigen gelegenheid kwamen en bovendien hun dames mochten meebrengen. Hoewel de groote meerderheid der aanwezi gen stellig niet tot de mijnendemonteer- groep behoort, van welker moedigen en ge vaarlijken arbeid de film een beeld geeft, ken nen toch de meesten van deze mannen de opof feringen,welke in dezen mobilisatietijd van hen worden geëischt en die eveneens in de film tot uiting komen, zoodat er een gespan nen en begrijpend meeleven was, dat zich aan het slot ontlaadde in een hartelijk en lang durig applaus. Gisteren heeft dat deel van het in Amsterdam gedetacheerde marinepersoneel, dat door dienst was verhinderd, een speciale ochtendvoorstel ling bijgewoond. VERMOEIENDE TREKKEN NAAR: Spoorstraat 911 Hotel-Café-Restaurant Nadert zijn voltooiing. Naar wij vernemen, zal de nieuwe flottielje leider „Heemskerck", evenals het zusterschip „Tromp" gebouwd bij de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij, heden voor het eerst de werf verlaten, om opgenomen te wor den in een der dokken van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij. Daarna wordt een aanvang gemaakt met het proefdraaien van de machines op de proef - stoomplaats in het IJ. De flottielje-leider nadert zijn voltooiing, en de werkzaamheden op de werf zijn binnen den vastgestelden tijd gereed gekomen, daar Voor den grooten proeftocht officieel de maand Juni was vastgesteld. De technische volle krachtproeven van oorlogsschepen moe ten met het oog op de ondiepte van de Noord zee en de groote snelheid der schepen de „Tromp" liep ruim 34 mijl steeds in diep water geschieden, en wel gewoonlijk op de Schotsche kust. Hoe men thans in oorlogstijd het vraagstuk van een dergelijken proeftocht moet oplossen, is bij de marine nog in studie. De artillerie zes 15 cm-kanonnen is op de „Heemskerck" reeds opgesteld. Alleen de anti-luchtvaartbatterij, tweemaal zoo sterk als de „Tromp", namelijk acht mitrailleurs van 4 cm, moet nog gemonteerd worden. Ove rigens is de „Heemskerck" thans zoo goed als gereed. T De aangewezen commandant is jhr. E. J. van Holthe, adjudant i. b. d. van Hr. Ms. de Koningin. De „Jacob van Heemskerckwerd 16 ep- tember van het vorige jaar te water gelaten. Geheel uitgerust, is de waterverplaatsing 4.00 ton. De geconstateerde snelheid is 33 2 ntrji. De bewapening bestaat uit zes stukken van 15 cm; acht 40 mm en vier 12.7 mm anti- luchtvaartmitrailleurs en twee drievou g torpedolanceerbuizen. Voor verkenningsdoel einden krijgt de „Heemskerck" een water- Het11 schip is vrijwel geheel uit onbrandbaar materieel vervaardigd. Er is veel alumimum gebruikt, dat gewicht bespaart. Ook is in ruime mate gebruik gemaakt van electris gelaschte verbindingen. De „Heemskerck" is zoowel voor een verbirjt in Indië als in ons land ingericht. Men weer, dat in het slagkruiserplan voor Indië de beide flottieljeleiders in de „omlijsting" daarvan zijn opgenomen. Voorloopig worden geen nieu we flottieljeieiders meer gebouwd. Bouw van het materiaal. Indische schepelingen. Marinedok. Batavia. 18 April. Aan de memorie van antwoord inzake versterking der maritie me verdediging is nog het volgende ont leend: Het ligt in het voornemen de slagkruisers op Nederlandsche werven te doen bouwen. De aanbouw van klein materieel op Indi sche werven zal zoovel mogelijk worden bevorderd. De doelmatigheid van de basis Soerabaja is nauwgezet onderzocht. In verband met de overbrugging van de vijfjarige overgangsperiode wordt er op ge wezen, dat het leger voorshands de handen vol heeft met de uitvoering van de in gang zijnde versterking, en dat het niet uitgesloten is.dat daaraan nog nog eenige uitbreiding zal w-orden gegeven. Of daarna bijzondere maat regelen mogelijk en noodzakelijk zullen zijn, zal t.z.t. worden beoordeeld. Tenslotte wordt een uiteenzetting ge geven van de maatregelen ten aanzien van de personeelsvoorziening. Hierbij wordt verzekerd, dat daarbij een ruime plaats zal worden ingeruimd voor Euro- peesche schepelingen met Indisch ver band en voor Inlandsche schepelingen, ter- wfjl de mogelijkheden voor opleiding even zeer alle aandacht hebben. Met voldoening heeft de regeering kennis genomen van de door zeer vele leden uitge sproken waardeering voor de royale geste der Nederlandsche regeering om alle uitgaven voor den aanbouw, inclusief die der outillage ten laste van de rijksbegrooting te brengen. Hoe de financiering van den aanbouw pre cies zal geschieden, is thans nog niet met zekerheid te zeggen. Wel kan uit de memorie van toelichting worden afgeleid, dat zij zal geschieden door geldleeningen ten laste van de rijksbegrooting. De regeering deelt niet de meening, dat verscheidene ramingen te laag zijn gesteld. Er bestaat geen aanleiding de particuliere scheepvaart te doen bijdragen in den bouw van het nieuwe dok. Betreffende den bouw van het 40.000- tons dok kan worden medegedeeld, dat opdracht is verstrekt om na te gaan in hoeverre dit hier te lande kan geschieden en wat daarvan de financieele conse quenties zullen zijn. Hiermede wordt de memorie van antwoord voorloopig besloten. De financieele paragraaf zal heden aanden Volksraad worden aange boden. Uit de bijlage bij de memorie van antwoord inzake het vlootplan blijkt, dat de vermoede lijke samenstelling van de zeegaande vloot omstreeks begin 1946 als volgt zal zijn: Drie slagkruisers, drie b-kruisers, twee flottieljeleiders, twaalf torpedojagers, achttien onderzeebooten (ongeacht het aantal ten behoeve van den dienst in de Nederlandsche en Wast-Indische wateren welke tevens geschikt zijn om, zoo noo- dig, in Nederlandsch-Indië dienst te doen) en onderzeebootjagers. Het moderamen van het Bestuur van het Christelijk Nationaal Zendingsfeest heeft ge zien de bizondere tijdsomstandigheden beslo ten, het groote Zendingsfeest dit jaar niet te houden, o.a. om deze reden, dat een in den voorgenomen tijd van het feest optredend oorlogsgevaar en daarmee gepaard gaande beperking van den treinenloop de geheele voorbereiding van het feest en de daaraan besteede uitgaven nutteloos zou maken. Het vestigt nu met te meer nadruk de aandacht op de plaatselijke en classicale Zendingsfees ten, die nu mede de taak vervullen van het Chr. Nat. Zendingsfeest. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden: een bril (donker montuur), een zilveren arm band, een ledig étui, een klein wit hondje, twee autopeds, twee belastingmerken, vier nieuwe stofdoeken, een nieuwe thermosflesch. een pad- vindersriem, een zwarte dameshandschoen met ritssluiting, twee portemonnaies met inhoud. Verloren: drie rijksdistributiekaarten, drie portemon naies met inhoud, een blauw damestaschje, een zakje zaaigoed, een Edammerkaas, een bruin lederen handschoen met stijve kap. een vulpen, een doublé ring, een ijzeren kinderfietsje (rood), een hond. van 19 April 1940. BEVALLEN: J. Nelis—Blom, z.; L. C. Go- vers—Van Vliet, d.; C. J. M. Pieterse—Van Velzen, z. ONDERTROUWD: W. A. Jongepier en H. Wegman. AANRIJDING. Gisteren kwamen twee wielrijders op den hoek Bassingracht—Nieuwstraat in volle vaart met elkaar in botsing. Het incident liep even wel nog goed af. daar geen der fietsers ge wond bleek te zijn. Een der fietsen echter had zware schade opgeloopen. OVERTREDINGEN. Twee personen werden gisteren bekeurd wegens het niet bezitten van een rjjwielbelas- tingplaatje op de fiets. Voorts werd proces-verbaal opgemaakt ter zake een geval van overtreding van de Ar beidswet, van de Rijtijdenwet en voor het leunen tegen een perceel in. de Spoorstraat. i I» Slecht» enkele weken commandant van Hr. Ms. Wachtschip geweest. Donderdagavond is alhier onverwacht over leden de kapitein-luitenant ter zee S. Wol dringh, sedert kort commandant van Hr. Ms. Wachtschip. Overste Woldringh. die den leef tijd van 47 jaar bereikte, werd adelborst le kl. 23 Aug 1913, luitenant ter zee 3e kl. 16 Jan. 1915, luitenant ter zee 2e kl. 23 Aug. 1915 en luitenant ter zee le kl. 1 Sept 1923. 1 Febr. 1936 werd hjj in rang verhoogd tot kapitein luitenant ter zee. Overste Woldringh, zoon van den bekenden kolonel Woldringh, een der zeer weinige zee officieren die in het bezit was van de Eere sabel en de Militaire Willemsorde, was eerst sedert enkele weken commandant van Hr. Ms. Wachtschip. Daarvoor was hij uit Indië gere patrieerd, alwaar hij geruimen tijd de functie van commandant van Hr. Ms. opleidingsschip „Soerabaja" vervuld had. Daarvoor was hjj op het Departement in Den Haag werkzaam geweest bij den vliegdienst, welke materie de specialiteit van den thans overleden overste was. De uitvaart vindt plaat» a.s. Dlnvlag met militaire eer vanaf het Marine-hospi taal te Willemsoord tot aan de grens der gemeente Den Helder. Vervolgen* wordt het stoffelijk overschot per auto naar Rijs wijk vervoerd, alwaar de teraardebestel ling plaat» vindt. Vertrek hospitaal 10 u. in den morgen. Ljjst van schepelingen, die met ingang van de aangegeven data worden bevorderd tot de kwaliteit, als voor ieder hunner achter zijn naam is vermeld. Met 1 November 1939: Matroos der le kl. P. F. Sinke tot kwartier meester. Met 1 Januari 1940: Marinier der le kl. H. K": korpl. der mams. Met 1 Februari 1940: Stoker-olielieden F. G. Folcherts, P. Brandi, W. Rietbergen tot korpl.-machinist. Met 13 Februari 1940: Korpl. hofmeester H. L. Snoek tot sergt.- hofmeester. Met 1 Maart 1940: Matrozen der le kl. H. J. Rutten, M. Velle- man tot kwartiermeester. Stoker-olielieden H. T. Heeres, P. Schouten, R. Koster tot korpl.-machinist. Muzikant J. de Ruiter tot stafmuzikant. Mariniers der le kl. J. Jansma, J. Zoeteman, T. de Gelder, A. van Dorp, H. Zandboer, A. van Gameren, J. Demmers, J. Weijers tot korpl. der mariniers. Met 1 April 1940: Kwartiermeesters C. K 00 ij man, L. W. Bra- venboer tot bootsman. Korpl.-konstabel M. J. Groeneweg tot sergt.- konstabel. Majoor-telegrafist W. G. J. Dries tot op per- telegrafist. Korpl.-telegrafist F. A. F. F. v. Lokven tot sergt.-telegrafist. Korpl.-torpedomaker P. J. Baars tot sergt.- torpedomaker. Majoor-machinist A. Massee tot adj.o.o.- machinlst. Korpls.-machinist J. Brouwer, A. J. Beszel- zen tot sergt.-machinist. Stoker-olielieden J. J. Venema. J. W. van Reekum, J. H. van Amstel, A. P. van IJssel- djjk tot korpl.-machinist. Sergt. der marns. I. Beij tot sergt.-majoor der mariniers. De Lotusbruid, door Frieda Haus- wirth. Uitgave Bosch Keuning N.V., Baarn. Gebonden f 1.90. Het Hindoeisme heeft voor ons, Wester lingen meerdere ideeën, waarmede wij ons niet alleen kunnen vereenigen, maar waar voor wjj ook eerbied kunnen gevoelen. Daar tegenover staan echter opvattingen en leer stellingen, welke wij niet slechts verwerpen, maar die voor ons gevoel wreed en schrijnend zijn. Hiertoe behoort o.a. het kinderhuwelijk, de ellendige en verachtelijke positie der we duwen en het kaste-slelsel. Tegen deze drie, maar vooral tegen de beide eerste uitwassen, wordt in dit boek te velde getrokken. Treffend, vaak ontroerend, weet de schrijf ster haar onierwerp te behandelen en het ondragelijke leed te schetsen, dat het deel is van kinderen van soms 6 4 7 jaar. die in het huwelijk treden en daarmede in het gezin harer schoonouders, waar zjj, indien haar echtgenoot komt te overlijden, alle persoon lijkheid verliest en slechts geduld wordt tot een leven van achteruitzetting, verachting en druk. En nu zijn de figuren in dit boek nog be schaafde en hoogstaande menschen, niet blind voor de wreedheid van hetgeen hun godsdienst hen voorschrijft en bezield met liefde voor hun kind, dat zij zoo laat mogeljk uithuwelijken. Het meisje is dan „reeds' 12 jaar en de ouders, geloovige Brahmanen, ko men deswege reeds in moeilijkheden met de orthodoxe dorpsgenooten. Overigens wordt d.t een bijzonder geluk kig huwelijk. Na de huwelijksplechtigheid vertrekt de bruidegom, een student in de rechten, weer naar de universiteit en het kind-vrouwtje blijft bjj haar ouders, omdat haar echtgenoot geheel alleen op de wereld staat en zij dus geen schoonouder* heeft. Na een paar jaren van ijverige studie en het afleggen van eenige examens komt de jonge man voor eenige maanden thuis, t'jdens welke periode het eigenlijke huwelijk met de gebruikelijke ritus voltrokken wordt en de jonge menschen een tijdperk van onvermengd geluk doorleven. Zij heeft haar man van harte lief, hij vereert haar als een kleine heilige. Met zijn moderne levensopvatting stelt hij zich ten doel, de positie der vrouw, vooral die van het jonge gehuwde kind en van de weduwen te verbeteren en voor dit ideaal weet hij het jonge en onervaren vrouwtje te winnen en te bezielen. Weer teruggegaan naar de universiteit, sterft hij een plotse linge, gewelddadige dood en blijft het Jonge vrouwtje achter, maar als een actieve apostel voor de nieuwe idee van teekening van hoo- gere menschenwaarde voor jonge meisjes en weduwen. Diep medelijden met de onschuldige slacht offers van wanbegrip en tegen de mensche- ljjke natuur strijdende opvattingen vervult den lezer bfl de kennisname van dit boek, dat met diep gevoel en liefde voor het onderwerp geschreven is. Inhoud „Autokampioe n", no. 15. De „Autokampioen" komt ditmaal uit met zijn le tentoonetelingsnummer van dit jaar. De clou vormt de „AK-Autoshow", waarin een rijk geïllustreerd overzicht wordt ge geven van de 1940 modellen van alle automo- bielmerken. In het interessante art'kel „Bezint eer ge begint!" schrijft de A.K. terecht: „Weet wat U wilt en wat U noodig hebt, voordat U tot de aanschaffing van een motorrijwiel over gaat". De bjjdrage bevat talrijke raadgevin gen en behandelt dit belangrijke vraagstuk op een populaTe wijze. In „Autocijfers onder de loupe" geeft H. J. P. vele cijfers aangaande kostprijs, afschrij ving, garage, belastingen, benzine, olie, ban den, reparatie en onderhoud van de auto mobiel. Ook al een onderwerp, dat thans de belang- ste'ling van de geheele automobilietische we reld heeft. Het is tractement uitbetalen geweest en matr. 2e kl. Kadweg heeft tot zijn schrik be merkt, dat de verschillende kleine beren ge zamenlijk, weer eens een veel grooter bedrag vormen ,dan hij ontvangen heeft. Dat ging nu al maanden zoo, elke keer na zijn salaris ontvangen te hebben, klonk de roep door het benedenschip, geuit door diverse collega's: „Kadweg, ik krijg nogen dan hoorde men een klein of grooter bedrag noe men. Het was om er gek van te worden, nooit kwam hij eens uit met z'n tractement. En nu plotseling herinnert hij zich, dat kleermaker Naaldenvreugd ook nog. twee rijksdaalders moet ontvangen, als laatste afbetaling op een laken broek en direct wel aan boord zal komen. Hoe hij ook rommelt in zijn vettige porte- monnaie. het opgediepte bedrag blijkt niet meer te zijn dan één gulden en drie centen. En reeds hoort hij den leerling door het be nedenschip praaien: „Kadweg!! Kadweg! iemand aan de valreep voor Kadweg!!! De veel geplaagde blikt angstig om zich heen, waar zich zoo vlug te verstoppen; die akelige Naaldenvreugd zou natuurlijk direct naar beneden komen en daar hij nu al zoo dikwijls met een smoesje was afgescheept, het niet langer, nemen en hem het vuur na aan de schenen leggen. Ploteseling echter verheldert zijn gelaat, zijn blik heeft een leege bakskist ontdekt waarop een van zijn collega's heeft plaatsge nomen en op deze geïmproviseerde zetel, ach- te loos een cigaret zit te rooken. Snel treedt Kadweg op hem toe en fluistert iets in zijn oor, waarop deze met een begrij pende knipoog van de kist klimt en uitnoodi- gend het deksel opent. Vlug verdwijnt Kadweg in de leege baks kist en onder het sluiten van het deksel voegt hjj zijn collega nog toe „Je laat niet merken, dat ik er in zit hoor," zeg maar dat ik de wal op ben naar den kleermaker." De collega begrijpt en zegt „laat dat maar aan mij over Kad, ik ga er weer boven op zitten." Even daarna verschijnt Naaldenvreugd in het matrozenverblijf en speurt in alle richtingen naar zijn moeilijken debiteur. Maar hoe hjj ook zoekt. Kadweg is nergens te vinden, zoo dat hij zich tot een der aanwezigen wendt met de vraag „mijnheer, weet u ook waar ik ma troos Kadweg kan vinden?" „Kadweg", zegt de aangesprokene, nou, zooeven was hij hier nog, maar waar hij nu is weet ik niet. Maar wacht u even, hij zal direct wel weer terug komen." Na ongeveer een half uur gewacht te heb ben, waarin hij met dezen en genen ouden klant een praatje aanknoopte, verzeilde Naalden vreugd ten slotte bij den man op den kist, welke hem ontvangt met de woorden „goje, die Naaldenvreugd, hoe staan de zaken tegen woordig „Nou meneer, 't kon beter hoor", antwoordt deze, veel slechte betalers en alles wordt duurder. Zoo heb je nou dien Kadweg, d.e kerel is me nu al vier maanden nog 5 gulden schuldig van een broek die ik hem het vorig jaar al geleverd heb en toch nooit, dat ik die kerel te pakken ken krijgen. „Wie zegt u," vraagt de man op de kist, Kadweg? Maar man, had dat dan direct ge zegd, die zit hier in deze kist al een groot half uur op u te wachten en de deksel openend roept hij „Kadweg, kom er maar uit hoor, hier is de kleermaker al, je hoeft geeneens naar de wal!" W aarop de verblufte Naaldenvreugd een woedende en scheldende matroos uit de kist ziet klimmen, waarin h(i nog eenige momenter zijn ouden klant herkent JORO. DERTIG JAAR OPENLUCHTSAMENKOMST. Hemelvaartsdag zal er weer een openlucht samenkomst worden gehouden in den Muziek- tuin te Alkmaar. Het zal tevens een herden king zijn van 30 jaar werkzaamheid op dat ge bied. In 1910 toch werd een comité opgericht voor openluchtsamenkomsten in Noord-Hol land. Ds. J. P. van Mullcm, thans secretaris van het comité, heeft een boekje geschreven over ,J)ertig jaar openluchtcomité"uitgave drukkerg v.h. De Wcst-Friesche Kerkbode te Behagen. In dit boekje worden oude herinnerin gen opgehaald. Het programma voor dien dag Mei) begint met een kerkdienst in de Groote Kerk te Alk maar onder leiding van Ds. JH. Klein Was- sinfc, aldaar. Des middags spreken Ds. K. Terp stra, secr. van de Vrijz. Christelijke Jeugdbe weging en Ds. A. C. de Rcgt, Em. Rem. Predi kant te Bergen, die in 1913 secretaris was. Ds. C. Met van Zaandam zal openen en Ds. J. P. van Mullem van Akersloot sluiten. Enkele zangverccnigingen verlecnen hun medewerking. Als het weer nu maar medewerktkan het een mooie dag worden.' GEREFORMEERDE CRI TI EK. Naar aanleiding van wat prof. dr. K. Dijk, hoogleeraar aan de theologische hoogcschool der Gereformcrede kerken te Kampen, in De Bazuin over de nieuw-orientatie van Kerkher- stel opmerkt in verband met de redactie-veran deringen van het tijdschrift „Onder Eigen Vaandel" (door ons indertijd vermeld) lezen wij thans in ,Jficuw Kerkelijk Leven", het or gaan van het Nederlandsch Hervormd Ver bond tot Kerkherstel, het volgende: „Het zal goed zijn, elke legende-vorming in zake een „nieuwe oriëntatie" in het Verbond tot Kerkherstel va» meet aan tegen te spre ken. Er zullen er zeker zijn, die deze legende gaarne tegen ons verbond zullen trachten uit te spelen. Daarom zij met nadruk gezegd, dat er van een nieuwe oriëntatie in de leidende kringen van ons verbond niets bekend is. Wel is algemeen bekend, dat het voornemen werd opgevat, niet meer bij de synode aan te klop pen met een uitgewerkt voorstel tot reorgani satie der kerk, gezien het lot, dat dergelijke voorstellen bij deze synode hebben te wachten; maar daarentegen komen met het voorstel, een „constituante" in het leven te roepen; waarop men thans bezig is, zich in de kringen van ons verbond en daarbuiten ernstig te beraden. Dat beteekent echter geenszins een nieuwe oriën tatie in den zin, zooals prof. D'jk dit blijkbaar heeft opgevat. Wjj kunnen hem de verzekering geven, dat ons uitgangspunt sedert 1930 geen wijziging heeft ondergaan en dat wij de oude Ijnen blijven doortrekken. Hoe een redactie-aanvulling van „Onder Eigen Vaandel" in verband wordt gebracht met een nieuwe oriëntatie in het Verbond tot Kerk herstel is ons niet duidelijk. Van invloed op het Verbond tot Kerkherstel zou deze uitbreiding der redactie kunnen zijn, wanneer tot deze re dactie waren toegetreden mannen, die tot dus ver in het verbond zich niet lieten hooren, maar nu via „Onder Eigen Vaandel" invloed gingen oefenen en wanneer hun invloed zou beteekenen het inenten van een totaal anderen geest. Maar dit is allerminst het geval. Zij die thans officieel tot de redactie van „Onder Eigen Vaandel" zijn toegetreden, gaven reeds jarenlang hun beste krachten aan ons verbond en publicceren reeds verschillende malen artikelen in „Onder Eigen Vaandel". Bent U nog niet in Centraal geweest? Daar is het toch werkelijk gezellig. KANAALWEG 97. Aquarium Zoöl Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—12 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 9—12 uur. Natuurhistorisch Museum, le Vroonstraat lederen V oensdag van 35 uur. ■lederen Zaterdag van 7—10 uur. Bovendien den eersten Zondag van elke maand van 35 uur en den eersten Woens dag van 810 uur. BIOSCOPEN: Kialto, Spoorstraat, acht uur: Goodbey Mr. Chips. TIvoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: Het Avontuur vanden zwarten Havik en Demonen der Renbaan. Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: Wat heb je aan een man? en Grens-inci- denten. Zaterdag 20 April. Casino, 8 uur: Uitvoering Sanatorium- Fonds cl'. Landmacht. Barometerstand Den Helder Maximum temperatuur lucht: Temperatuur 8 uur: Wind: richting: Z.Z.W., Licht op: 761.8 94 9.4 kracht: 4 7.25 OP- EN ONDERGAAN VAN ZON EN' TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Wintertijd Zon April op ond. Hoogwater Laagwater Z 21 4.50 19.08 6.45 18.15 0.25 12.35 M 22 4.48 19.10 7.25 19.40 1.20 13.30 D 23 4.46 19.12 8.10 20.25 2.05 14 20 W 24 4.44 19.13 8.55 21.03 2.50 15.05 D 25 4.42 19.15 9.30 21.55 3.30 15.50 V 26 4.40 19.17 10.10 22.35 4.00 16.30 Z 27 4.38 19.19 10.40 23.15 4.35 17.05 P

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7