Engelsche ooi ingediend Regeering is waakzaam 1 Vreemde vliegtuigen boven België Eogelsch lijnvliegtuig verongelukt De huiszoeking bij N.S.B.«ers EGYPTE OP DE HAND DER DEMOCRATIEËN „Het Duitsche volk is schuldig" Olympische spelen definitief afgelast DE ERTSAANV0ER VOOR DU1TSCHLAND Den Haag gaat bruine boonen en aardappels telen Drie N.S.B.-ers aangehouden Nederlanders die den kogel verdienen EERBERICHT Dienstboden vermist De koffermoord heden berecht Brand in de Peel WAT EEN OORLOG KOST Jongen uit opvoedings gesticht ontvlucht Meer bewegingsvrijheid in bezet Noorsch gebied NEP. OOST-INDIË Postvluchtcn op Indië DE BILT SEINT; Sir John Simon, de kanselier van de schatkist, diende gisteren zijn eerste volledige oorlogsbegrooting in, omvattende in de eerste plaats een uiteenzetting van de fiscale uit werking van den oorlog, en in de tweede plaats een verklaring over de middelen, waarbij Simon het astronomische bedrag hoopt te vin den, dat wellicht de drie milliard pond sterling benadert, voor de na tionale uitgaven in het jaar, be ginnende op 5 April. De politiek van Simon zal zijn de eene helft hiervan te verkrijgen uit de belas tingen en de andere helft door mid del van leeningen. Met genoegen vermelde Simon, dat de in komsten in het afgeloopen jaar aanzienlijk zijn toegenomen. Zij bedroegen 5i millioen meer dan de raming van 993 millioen. De inkomstenbelastingen brachten 390 millioen op, een record voor den tijd van één jaar. Spr. gaf een opsomming van verschillende belastingen, die meer hadden opgebracht dan was geraamd. Zoo bijv. de tabaksbe lasting, die bijna 10 millioen meer op bracht, de alcoholbelasting met bijna 2 mil lioen meer, de suikerbelasting met bijna 5 millioen meer, automobielbelasting met bijna 12 millioen meer. Simon kondigde de volgende fiscale voor stellen aan: De standaardvoet der inkom stenbelasting zal komen op het reeds aan gekondigde peil, n.1. 37% pet. Het mini mum inkomen, dat surtax zal moeten op brengen zal worden verlaagd van 2000 pond op 1500 pond. De belastingen op bier, tabak, alcohol en lucifers zullen worden verhoogd. Voorts zullen de briefport en de telefoontarieven verhoogd worden. Een nieuwe belasting zal worden ingevoerd op groothandelstransacties in zekere artike len. Deze belasting zal echter niet toegepast worden op voedingsmiddelen of dranken, of op artikelen, die reeds zwaar belast zijn. Het percentage van deze belasting is nog niet vastgesteld. Meer dan de helft van het inko* men! Een der voornaamste bronnen van inko men is de belasting op de inkomsten van personen en ondernemingen. De regeling hierbij is zoodanig, dat gezinnen met een laag inkomen in het geval kunnen komen te verkee- ren, dat zij in het geheel geen inkom stenbelasting behoeven te betalen, doch dat personen met een uitzon derlijk hoog inkomen belast kunnen worden voor meer dan de helft van hun totale inkomen. Andere belangrijke bronnen van inkomsten zijn de indirecte belastingen op den invoel en op bepaalde verbruiksartikelen als tabak, alcohol, benzine, suiker, thee, voorts, alsme de bepaalde rechten en heffingen, o.a. de speciale belasting welke Simon in September heeft ingesteld, bedragende 60 pet. op buiten sporige winsten in zaken vergeleken met de winsten van voor den oorlog. Het is de vraag, aldus Simon in zijn rede, of de resteerende 1433 millioen volgens de be staande methoden door leeningen gedekt kunnen worden. Spr. wees in dit verband op het opmerkelijke succes van de nationale spaarcampagne, waarin hij een aanwijzing zag, dat het noodige geld in die richting kon worden gevonden. Gedwongen leeningen, die van de inkomens afgehouden worden, heb ben niet alle verdiensten, die daaraan wor den toegeschreven. De begrooting goed ontvangen. De Britsche pers heeft de groote oorlogspe- grooting goed ontvangen, hoewel de meenin- gen verdeeld zijn ten aanzien van de verhou ding tusschen directe en indirecte belastin gen. Men is evenwel algemeen van oordeel, dat de belastingen hooger moesten worden en dat geen offer te groot is om den oorlog te winnen. „Door hot gevoelen des volks en in het belang van het land." De Egyptische minister-president Ali Maher Pasja heeft tijdens de debatten in de kamer over de buitenlandsche politiek verklaard, dat deze politiek sedert de verklaring van den oorlog de zaak der domecratieën steunt. Deze politiek, aldus de premier, wordt ons op gelegd door het gevoelen des volks en in het belang van het land. Maher Pasja wees op de taak, die Egypte te vervullen heeft in de Arabische wereld, waarin het een overwegende rol speelt sedert het deel heeft genomen aan de regeling van het Palestijnsche vraagstuk. Hij besloot, on der applaus van de kamer: Egypte blijft te midden der gebeurtenissen vereend en op zijn hoede. REDE VAN DUFF COOPER BITTERE WOEDE EN ONUIT SPREKELIJKE VASTBERADEN HEID. Aan een lunch in Londen ter gelegenheid van den St. Georgedag heeft de vroegere eerste lord der admiraliteit, Duff C.ooper, een redevoering gehouden. Spr. dronk op Engeland en verklaarde, dat de gevoelens der jonge mannen, die thans in den strijd trekken, gevoelens zijn van bittere woede, grimmige uitdaging en onuitsprekelijke vastberadenheid. „De leuze, die thans ge makkelijk op de lippen komt, luidt: nooit weer zal het aan één natie veroorloofd zijn om de geheele wereld in den oorlog te storten". Voortgaande zeide sprj De reeks misdaden, die. de ontzetting van Europa hebben gevormd, bestaat niet uit. misdaden van één man of van een kleine bende mis dadigers. Het zijn de misdaden van een ge heel volk. De wensch is de vader van de gedachte, en het is een gevaarlijke ge dachte, wanneer men gelooft, dat men een wig kan drijven tusschen de Duitsche re geering en het Duitsche volk. De dag, dat het Duitsche volk begrijpen zal, dat het wordt verslagen, zal niet nader bij gebracht woorden door zachte woorden of schoon schijnende beloften van onzen kant. Wij moeten het in een veldslag verslaan". Luchtartillerie den geheelen dag in actie. Granaten op Sint Trniden. Gisteren zijn vreemde vliegtuigen op groo te hoogte herhaalde malen over Belgisch grondgebied gevlogen. Verscheidene van de ze toestellen konden worden geïdentificeerd als van Duitsche en andere van Fransche nationaliteit. Het luchtdoelgeschut kwam in werking. Twee Fransche toestellen, die een Duitsche machine achtervolgden, drongen het land binnen tot Bergen. Een ander toestel, dat eveneens een Duitsche machine achtervolg de, werd waargenomen in de omgeving van Neufchateau. Beide toestellen verdwenen naar de grens van Luxemburg. De Belgi sche regeering zal de noodige protesten la ten hooren. In de omgeving van het Belgische Sint Truiden, zijn zes granaten van het luchtdoel geschut in een straat terecht gekomen. Vlak daarbij kwamen verscheidene kogels van machinegeweren neer, als gevolg van een luchtgevecht. CAPTAIN KING, CHAMBERLAIN'S PILOOT, OM HET LEVEN GEKO MEN. Een vliegtuig van de Airway Corporation met drie inzittenden, werd sedert Maandag avond vermist. Het was van Perth naar Londen vertrokken. Vliegtuigen der R.A.F. en schepen trachten het vliegtuig op te sporen. Later heeft men te Beinnuird bij Loch Lomond (Schotland) het wrak gevonden. Er waren geen passagiers aan boord. Het toestel werd bestuurd door Captain D. S. King, die indertijd minister-president Chamberlain per vliegtuig naar Duitsch- land heeft overgebracht in Sept. 1938 tij dens de Tsjechoslowaak-sche crisis. Alle drie inzittenden zijn om het leven gekomen. Twee lijken werden in het puin van het toestel aangetroffen, het derde lijk bevond zich in de directe nabijheid. Besluit van het Finsche Olympi sche comité. Het Finsche Olympisch Comité en het Or ganisatie Comité besloten tijdens een gister gehouden bijeenkomst definitief van de or ganisatie der Olympische spelen dezen zo mer af te zien. AAN ACHTERVOLGING ONTKOMEN SPOORBOOMEN KWAMEN HEM TE HULP. Gisterochtend heeft de politie te Velsen Noord jacht gemaakt op den aldaar wonen den jongeman C., die in Februari uit het opvoedingsgesticht v. jongens in Avereest was ontvlucht. De politie was er achter ge komen, dat de jongen zich ten huize van zijn ouders ophield, doch toen men gister ochtend een inval deed, wist hij op het nip pertje te ontkomen. Hij greep een fiets en trapte zoo hard hij kon den Koningsweg af. Bijna hadden de achtervolgers hem inge haald, toen de spoorboomen van den over weg nabij de Hoogovens voor hun neus werden neergelaten. De achtervolgde had nog juist voor de boomen neer gingen de spoorbaan kunnen oversteken. Hem werden vier kogels nagezonden, welke echter mis ten. De jongen wist te ontkomen. Toen begon bet tweede bedrijf van het drama, waarbij de vader van den gevluchte hoofdpersoon was. Hij was de politie nage gaan met een groot bijl, waarmede hij de mannen van de overheid te lijf wilde. De politie wist hem echter te overmeesteren, Hij wérd in het hoofdbureau te IJmuiden ingesleten. Niet gemakkelijk af te snijden, aldus het antwoord op een vraag In het Engelsche Lagehuis. In het Lagerhuis heeft de Liberaal Mander gevraagd of de verzekering gegeven kon worden, dat stappen genomen zouden mol den om den verderen aanvoer van ïjzerei ts naar Duitschland volledig af te snijden. Butler, de onderstaatssecretaris van Buiten landsche Zaken, antwoordde, dat de regee ring de beteekenis van deze kwestie volko men inzag, doch dat hij bij de huidige om standigheden een dergelijke ver-strekkende verzekering niet kon geven. Mander wees er vervolgens op, dat de Zweedsche neutraliteit eiken dag door een groot aantal Duitsche vliegtuigen geschon den wordt, die over alle deelen van het land gevlogen hebben. Butler herinnerde er toen aan, dat Zweden tegen de schending van zijn neutraliteit te Berlijn geprotesteerd had. MOTORRIJDER ERNSTIG GEWONDl Gistermiddag is op den Hierdenscheweg in de gemeente Harderwijk een ernstig ver keersongeluk gebeurd. Een ambtenaar van den Raad van Arbeid uit Apeldoorn, kwam met zijn motorrijwiel, doordat hij geen voor rang verleende, in botsing met een visch- auto uit Scheveningen, welke uit de rich ting Nunspeet naderde. De motorrijder werd tegen den grond geslingerd en in hoogst ern- stigen toestand naar het Pius-gesticht te Harderwijs vervoerd. Hij had een schedel- basisfractuur en een gebroken rechterbeen opgeloopen. Op braakliggende gemeentelijke bouwterreinen. B. en W. van 's-Gravenhage mer ken in een missive aan den gemeen teraad op, dat aan de vermeerdering van de nationale bodemproductie de gemeente kan medewerken door tij delijk op verschillende aan den bui tenkant der stad liggende braaklig gende gemeentelijke bouwterreinen ■bruine boonen en late aardappelen te doen telen. De totale oppervlakte van den te betelen grond bedraagt ongeveer 20 hectare. Hiervan kunnen, aldus de Haagsche corr., van het Hdbld., pl.m. 15 ha.met bruine boo nen en pl.m. 5 ha. met aardappelen worden beplant. Het is de bedoeling, dit werk in werkverschaffing te doen geschieden. De uit voering van het plan zouden B. en W. willen opdragen aan den directeur van de gemeen telijke school- en kindertuinen in overleg met den directeur der gemeenteplantsoenen. De opbrengst van de teelt kan ter beschik king worden gesteld van den gem. dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon ten be hoeve van de verzorgingshuizen. Voor dit plan vragen B. en W. den Raad een crediet aan van f 18.300. GENERAAL VON FALKBNHORST TEVREDEN. De opperbevelhebber der Duitsche troe pen in Noorwegen, generaal von Falken- horst, heeft bekend gemaakt, dat wegens de loyale houding der Noorsche bevolking, de tot dusver geldende beperkingen in het personen- en voertuigenverkeer tusschen 't district Oslo en de naburige districten As- ker en Baerurn zijn opgeheven; TEGEN DE ACTIE VAN N.S-B. EN DE GEDRAGINGEN VAN DAAR TE LANDE VERBLIJ VENDE VREEMDELINGEN. Uit Batavia seint Aneta: De regeering heeft geantwoord op de schril telijke vragen van de heeren Verboom (Vad. Club) inzake <le actie van de X.S.B. en de N.J.S. Roep (P.E.B.) inzake vreemdelingen in overheidsdienst, en mr. C. C. van Helsdin- gen (C.S.P.) inzake het toezicht op hier ge vestigde onderdanen van belligerente mo gendheden. De regeering verklaart in haar antwoord o. dat de acties van de N.S.B. en de N.J.S. steeds onder de waakzaamheid van de poli tie zijn gesteld, dat ouder de huidige omstan digheden nog aanmerkelijk is verscherpt. Met betrekking tot het „Nat. Weekblad" is de persbreidelordonnantie in werking ge steld. Aan de redactie van „Het Licht" is een politioneele waarschunwing toegediend, ter inleiding van de toepassing van de persbrei delordonnantie in werking gesteld. De omstandigheid, dat talrijke vreemdelin gen en gewezen vreemdelingen in dienst van de overheid zijn (overigens een toestand, die sinds jaar en dag bestaat en van algemeene bekendheid is geweest), heeft de bijzondere aandacht van de regeering. Het onderzoek naar de in de pers geuite beschuldigingen leverde geen bevestiging op van de gesignaleerde feiten. De regeering acht het vanzelfsprekend haar plicht om in deze tijden van verscherp te waakzaamheid ook op de gedragingen an hier te lande verblijvende vreemdelingen nauwlettend te doen toezien. Zij moet zich ten aanzien van het denk beeld om de wapenen bij vreemdelingen te doen innemen, baar oordeel voorbehouden. Voorts geeft de regeering ernstige beden kingen weer tegen de verspreiding van on rustwekkende geruchten en suggesties, wel- ke het vertrouwen ondergraven in de dili- gentie van de overheidsorganen en boven dien onrecht doen aan talrijke ambtenaren. Op de goederen, die van en naar de in de Indische havens liggende schepen worden gebracht, wordt toezicht uitgeoefend. Voor afkondiging van den staat van oor log of den staat van beleg ziet de regeering op dit oogenblik geen reden. VERDACHT VAN MEDEPLICH TIG HEID IN SPIONNAGE. NA VERHOOR IN VRIJHEID GESTELD. In de Rijnstreek is eenige opschud ding verwekt door de aanhouding van een aantal leden van de N.S.B onder wie het lid van Prov. Staten van Zuid-Holland, de heer Rijlaars dam te Bodegraven. Allen zijn na een verhoor door de militaire autoritei ten weer op vrije voeten gesteld. In den nacht van Maandag op Dinsdag werden te Alpen a. d. Rijn de boekhande laar Kemp en de propagandist Otto, twee bekende leden van de N.S.B., door de ge meentepolitie van hun woning gehaald en naar het bureau overgebracht, waar zij ge durende eenige uren aan een streng ver hoor door militaire autoriteiten werden on derworpen, aldus schrijft de corr. van het' Hsbl. te Bodegraven. Ongeveer tegelijkertijd vervoegden zich aan de boerderij van den heer Rijlaarsdam aan de Noordzijde te Bode graven de militaire- en gemeentepolitie, floch toen zij op hun herhaald kloppen niet werden opengedaan, trokken de politieman nen zich terug in een aan de overzijde gele gen boerderij, waar den geheelen nacht werd gepost. Toen de heer Rijlarsdam gistermorgen omstreeks vijf uur naar buiten kwant, werd hij onmiddellijk gearresteerd, en naar den politiepost aan de Markt overgebracht, waar hij tot half twaalf werd opgesloten. Daar op werd hij door de militaire politie naar den burgemeester geleid, waar hent een kort verhoor werd afgenomen. Ook hij kon daarop weer naar zijn woning terugkeeren De. redenen der arrestatie schijnt verband te houden met vermoedens van spionnage: de verhoorde N.S.B.'ers zouden daarbij niet rechtstreeks betrokken zijn, doch meer ais „werktuig'' zijn gebruikt» Het lid der Tweede Kamer, de heer de Mar chant et d'Ansemböurg, heeft aan de mi nisters van Justitie en Defensie eenige vra gen gesteld, naar aanleiding van de voor dracht, die de vorige weck door de gepen sioneerde generaal-majoor, A. Diemont te Alkmaar is gehouden en waarin door de zen is gewezen op het gevaar van de ster ker wordende organisatie van vreemdelin gen binnen onze grenzen, die, wij moeten het helaas erkennen aldus had de heer Diemont gezegd gesteund wordt door Ne derlanders, die niet waard zijn dien naam te dragen en den kogel verdienen. Steller der vragen vraagt een vervolging tegen den spreker te gelasten wegens het opzettelijk de rust verstoren door valsclie alarmkreten. Het Kamerlid Marchant et d'An scmbourg protesteert Voorts heeft de heer de Marchant et d'An semböurg aan den Voorzitter van den Raad van Ministers gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat tijdens de laatste dagen in Limburg en Noord-Bra bant op last van den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch meer dan honderd vijftig invallen zijn gedaan bi leden van de Nationaal-Secialistische Bewe ping? 2. Is het den minister bekend, dat op 11 April 1940, omstreeks 14 uur, een afdeeling bestaande uit ca. 20 marechaussees en rijks veldwachters, de woning van steller dezer vragen, het kasteel Amstenrade, heeft om singeld en ten aanschouwe van een groote menigte het geheele complex van gebouwen twee uur lang op wapens heeft doorzocht evenals in de onder 1. genoemde gevallen zonder eenig resultaat? 3. Heeft de minister zich er rekenschap an gege\en, dat de bovenbedoelde feiten wijzen op een discriminatie van de natio naal socialistische beweging, die niet o\ ereenstemming kan worden geacht met ae door hem in September 1.1. en ook later nog herhaaldelijk aangegeven richtlijnen voor het algemeen regeeringsbeleid?. De positie der postvliegtuigen was gisteravond: Uitreis: „Reiger' (gezagvoerder Hulsebos) U Alexandrië, wordt 28 April te Bandoeng verwacht. ..Emoe". Kalberer, te Singapore, wordt 24 April te Bandoeng ver wacht. Thuisreis: Torenvalk (Brugman) te Rangoon, wordt 27 April te Napels venvacht. Wielewaal (Gravis), te Napels. Verwachting: Zwaar bewolkt of betrokken, kans op regen of onweer, daling van tem peratuur, zwakke tot mati ge Zuidelijke tot Zuidweste lijke wind. HET LIJK VAN HET VERDWENEN MEISJE TE GINNEKEN UIT DE R-I VIER OPGEHAALD. De gem-politie te Ginneken heeft gisterm. uit de rivier de Markt het lijk opgehaald van de 22-jarige dienstbode B. van G. uit Zevenbergschen Hoek, die sedert 1.1. Vrij. dag vermist werd. OOK TE OEGSTGEEST EEN MEISJE VERMIST. Sedert den voormiddag van 22 April 1940 wordt te Oegstgcest uit haar betrekking vermist de 18-jarige Christina Diederiks, die per rijwiel is vertrokken en niets meer van haar liet hooren. Het direct door de politie ingestelde onderzoek naar haar ver blijfplaats heeft tot op heden geen resultaat opgeleverd. Signalement: zij is normaal van postuur, sloom uiterlijk en heeft kort geknipt rood haar, zonder krullen. Zij is gekleed met donkere mantel, zwarte hoed en draagt zwarte schoenen. Het merk van haar rijwiel is „Forward". De dader Koorens toerekenbaai geacht. Een der gruwelijkste misdrijven, welke de geschiedenis van ons recht kent wordt vandaag behandeld voor de Amsterdamsche rechtbank. Het is de beruchte „koffer- moord". De hofmeester P. L. Koorens staat terecht wegens moord op zijn vrouw Maria Johanna Teeuwisse. Zooals men zich zal herinneren heeft hij haar op 22 Juni in de echtelijke woning neregestoken, hét lijk in stukken gesneden en in een koffer gestopt, Deze koffer of koffers heeft hij per auto ver voerd en een er van is later bij Terschuur in het struikgewas gevonden. Het waschnum- mer op onderkleeren van het slachtoffer waarin de stukken van het lijk gewikkeld waren, leidclfe tot opsporing van den dader. Deze was als hofmeester weer naar Indië vertrokken, werd te Semarang gearresteerd en naar Nederland overgebracht. Met cyni sche kalmte heeft de misdadiger zijn ver klaringen afgelegd. Hij had relaties met andere dames en wilde van zijn vrouw af. De verdachte wordt toerekenbaar geacht. Verdedigers zijn de advocaten mrs. F. A, Kokosky en Rob. Kokosky. Over een groote uitgestrektheid stond heide- en veengrond in vuur. Schade niet groot. Maandag en Dinsdag heeft onder de ge* meenten Deurne en Horst de eerste Peel* brand van dit jaar gewoed. De brand is Maandagnamiddag door onbekende oorzaak ontstaan nabij Helenaveen. Aangewakkerd door den sterken Oostenwind breidde het vuur zich snel uit over een groote uitgestrekt heid heide- en veengrond aan weerskanten van de Helenavaart. De vlammen liepen voort, zoo lezen we in de „Msb." tot aan het Deurnsche Kanaal, al" waar het personeel v. d. turfstrooiselfabriek geassisteerd door omwonenden en een groot aantal militairen in den loop van den avond het vuur wisten te stuiten Dinsdag voormiddag laaide op hetzelfde terrein de vlammen opnieuw op. Het vuur woedde thans vrij hevig in het opgeecho- ten hakhout langs den weg GriendtsveeB naar Helenaveen en bereikte nagenoeg de woningen, welke langs de Helenavaart zijn gelegen. De bewoners dezer woningen wisj ten te voorkomen, dat enkele partijen turf verloren gingen. In den namiddag schee11 het vuur de groote turfloods en andere g®" bouwen van de gemeentelijke turfstrooisel fabriek te bedreigen. Daarop werd de vrlJ" willige brandweer uit Deurne gewaar* schuwd, welke door het aanleggen van een groot tegenvuur erin slaagde uitbreiding ,e \oorkomen. Ook gisteren hebben militaire" en burgers krachtdadig aan het bestrijden \an den brand deelgenomen. Burgemeester R. Lamboov van Deurne bracht s middags een bezoek aan het 1rr* rei" van den brand, om tevens de schadft welke op het gemeentelijk veenbedrijf aangericht te inspecteeren. Tengevolge van het feit. dat in den aI' geloopen winter alle voorraden turf zijn "P geruimd, stond thans practisch geen stoken turf op de terreinen, waar de bran w^de. De schade is dan ook niet groPu Men zij voorzichtig met vuur.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2