Van oude vesting Hevige gasontploffing •in Den Haag tot moderne zeehaven Ingezonden Felle brand te AMSTERDAM De nieuwe Engelsche linieschepen Marktberichten Delfzijl een „roerige" stad door de eeuwen heen thans WEER IX STAAT VAN BELEG. Kantongerecht Den Helder Dame door glasscherven ernstig gewond Ernstige aanrijding Denemarken beperkt zijn spoorwegverkeer Moskou houdt manoeuvres het Verre Oosten in Successen der Cbineezen Amerika oppert bezwaren Zakenverlof gemobiliseerde landbouwers dig Geacht. Uitvoering „Sanatoriumfonds Landmacht" een finantieel succes. Noren en Denen onder Duitsche gouverneurs Arrondissements rechtbank te Alkmaar u bewaarde de artikelen zeker uit vriendelijkheid. Ja, ja, „het goede hart", alcteu mr. Fruin met licht sarcasme in z'n stem. Ir. J. W. Albarda, minister van Waterstaat heeft bij de Tweede Ka mer een wetsvoorstel ingediend, om 300.000 te besteden voor verbete ring van de haven van Delfzijl daar het havenverkeer te dier plaat se zich sedert het uitbreken van den oorlog sterk heeft ontwikkeld. De minister deelde mede, dat de haven van Delfzijl vanaf September 1939 een groo- te beteekenis heeft gekregen voor het ge- heele land, wegens de uit den oorlogstoe stand voortgekomen gevaren voor de vaart langs de Nederlandsche Westkust. Tegen woordig vindt over Delfzijl de invoer plaats van producten, bestemd voor geheel Neder land, terwijl ook de uitvoer niet meer een regionaal karakter draagt. De haveninrich ting moet echter spoedig worden aange past aan het moderne verkeer: de ligplaats voor binnenschepen zou warbeterd en uit gebreid moeten worden, terwijl een gedeelte der haven door uitbaggering geschikt zal worden gemaakt als VSgplaats voor diep gaande schepen; ook zuilen n aantal voor zieningen getroffen moeten worden voor het meren van schepen. Tot zoover iix Albarda, die dus de oude vestingstad Delfzijl veran derd wil zien in een moderne zee haven. Het stadje Delfzijl bestaat namelijk reeds eeuwenlang. Het dankt zijn ontstaan aan de water werken, die hier werden gebouwd, om het overtollige water van Fivel- go op de Eems te loozen. Fivelgo of Flvelingo was een der kwartieren, waarin ten tijde der Republiek de provincie Groningen verdeeld was. Het ontleende zijn naam aan de Fivel, die, ontspringende in de ve nen van Duurswold, zich bij Witte- wierum verdeelde in een Noordelij ken tak, die omstreeks 1238 verzand is, en een Zuidelijken tak, die in Damsterdiep gedeeltelijk is overge bleven. Toen de Noordelijke tak verzandde, tracht te men dit te verhelpen, door een sleuf te delven; het kleine riviertje, dat daardoor ontstond, kreeg dfi naam „Delf". In 12?? kwam hier een schutsluit en langzamer hand groeide er een heel klein plaatsje uit: Delfzijl genaamd. Spoedig kreeg dit kleine plaatsje groote beteekenis niet alleen op scheepvaart-gebied, doch ook in de strate gie, en reeds in de 15e eeuw werd bij de sluizen een sterkte aangelegd. VAAK MIDDELPUNT VAN BLOEDrGEN STRIJD. De strategische beteekenis van Delfzijl heeft deze stad echter niet alleen voordeel L mte,rendeel: maar al te vaak is Delfzijl het middelpunt geweest van bloe- aige stnid en oneenigheid tusschen talrijke graven en hertogen. „0ianafj 1501werd bet D'aa'sie eigenlijk gedurende vele decennia periodiek ver- 4l« n"u .h,er°verd- Toen de Hertog van Aiva Delfzijl binnenkwam, zag hij een mooie ronde binnenhaven met kanonen op Oawnhrtii fe,n kruithuis en een taveerne. L™. k I11 besefte h'i. van welk een groote beteekenis dit plaatsje voor hem kon zijn, hij wilde van Delfzijl een groote ves- ingstad maken. Doch Groningen stond dit niet toe In oude kronieken lezen wij hier over het volgende: Duc dAlva liet door zijn ingeni eurs Vitelli en Pacciotto te Delfzijl ende Farnsum. na den slag bij Jcmqum in 1568 een forme van een Stadt afmeten, die hij daar wilde bouwen ende Marsbrug, noemen leen burcht dus, genoemd naar den god van den oorlog) ende daer door Bischop Knijf eene kerckplaetse wyen, doch op de bede der Groe- ningers bleef 't achter, het soude Groeningen vernedert hebben. EEN GROOT MOMENT. In later tijd speelde Delfzijl vaak een belangrijke rol in de koopvaardijgeschiede- nis, vooral inzake de koopvaart op onze ko- loninën. Het grootste moment beleefde de stad, op December 1665, toen Michiel Adriaanz. de Ruyter de haven binnenkwam met zijn rijkelijk met roem beladen West Indische vloot. In den Franschen tijd ech- ter, is Delfzijl weer vaak het tooneel .var» strijd. En in 1813, toen de Franschen uit het overige deel van Nederland al weer waren verjaagd, bleef de stad nog steeds in han den eener Fransche legergroep. Van Novem ber 1813 tot Mei 1814 werd de stad door de I' ranschen verdedigd, die haar eerst over gaven na den val van Napoleon. In den tijd van het continentaalstelsel werd er smok kelhandel op groote schaal gedreven. VEEL NATUURRAMPEN. En behalve een tooneel van strijd, is Delfzijl eveneens dikwijls het tooneel ge weest van een natuurramp, n.1. hoog wa ter en overstroomingen. Behalve tallooze kleinere overstroomingen en bedreingingen noemen wij bijvoorbeeld de beruchte St. Maartensvloed op 13 November 1686, en de Kerstvloed fin den nacht van 25 op 26 De cember 1686), welke laatste vooral groote verwoestingen aanbracht in Delfzijl. Het mag een wonder worden genoemd, dat slechts één menseh om het leven kwam bij die ramp. Meestal waren het stormvloeden die de stad overvielen. In 1870 bij den aanvang van den Fransch-Duitschen oorlog werd Dlfzijl ter handhaving der Nederlandsche neutrali teit in tijdelijken staat van tegenweer ge bracht (garnizoen tot 1874). In 1914 kwam er ook weer een kleine bezetting ter hand* having der onzijdigheid, vooral noodzakelijk omdat de vaargeul dicht langs den wal gaat. Zoo wordt er voor gewaakt, dat Delfzijl waar verschillende landen Noorwegen, Zweden, Denemarken, Duitschland en Rus land consulaire ambtenaren hebben, niet nogmaals een tooneel van strijd en ge vechten zal worden. HET WOONWAGENKAMP VAN ANNA PAULOWNA IN OPSPRAAK. De arbeider H. S. uit Anna Paulowna had een bekeuring gekregen, omdat hij zijn woonwagen had laten staan op een plaats, waar dit niet meer was toegestaan. Hij was verplicht het vehikel op het woonwagen kamp te plaatsen. De man vertelt dat hij reeds sedert 6 jaar op de plaats gestaan heeft en dat het toegewezen stuk grond ten eenenmale onbewoonbaar is. Ook veldwachter Vroom geeft toe dat de man gelijk heeft Het is er verre van gezond en men kan er geen water krijgen. De man zegt nog dat hij bij den burge meester is geweest, doch dat die hem toe voegde op zijn verzoek om inlichtingen: „Ik hen geen inlichtingenbureau voor je' De Kantonrechter schijnt het een raar ge val te vinden. De man is natuurlijk formeel strafbaar, maar anderzijds begrijpt men dat het niet aangaat op een dusdanige wijze ver dreven te worden. Vandaar dat de Kanton rechter den man schuldig verklaart, zonder toekenning van straf. Hem wordt gratis het advies gegeven zich nog eens tot den bur gemeester of tot Gedeputeerde Staten te wenden. Als wij ons niet vergissen, noemde veldwachter Vroom den naam daarbij van wethouder Keuris. De alwetende? DE VISCH WORDT DUUR BETAALD. De Wiei'inger arbeiders W. R. en F. P., hadden 28 Januari, ten tijde dat de wate ren in de Wieringermeer bevoren waren, en men overal de visch maar voor het uitschep pen had, met een schepnet gewapend er op uitgetogen, teneinde een flink braad je te verschalken. Helaas zij deden zulks zon der acte, zonder vergunning en met net nu eenmaal verboden schepnet. De Ambtenaar vraagt voor ieder der 3 overtredingen o. of 3 dagen. t De Kantonrechter neemt genoegen m voor elk 3 geldboetes van f 1.50, subs. 3 maal I dag. CARAMBOLE MET BURGEMEESTER MIJNLIEFF. De chauffeur J. R. A., reed op 14 Februan met zijn bus, ter hoogte van de kruising Krugerstraat—Van Galenstraat, toen hl] in hotsing kwam met een luxe auto, waarin zich bevond de burgemeester van Anna Rau- lowna, den heer M. T. Mijnlief. De toesta°d van den weg was, in verband met a sneeuwval, niet best Volgens de verklaring van burgemeeste Mijnlieff, had hij slechts geringe vaart, ter wijl hij behoorlijk signalen gegeven had bij den hoek. Hij hield voorts de rechterzijde van de straat Op het laatste moment zag hij toen de bus aankomen, waarvan de bestuur der z.i. geen kans meer zag een botsing te voorkomen. Verd. A. geeft een andere lezing. Deze zegt slechts heel langzaam gereden te hebben en eveneens geclaxond te hebben. De auto van den burgemeester ramde ook de bus, die be schadigd werd. Als getuige wordt nog gehoord de luite nant ter zee J. de V., die als zijn meening te kennen gaf dat de snelheid van den auto van den burgemeester rijkelijk hoog was. Hij schatte die op 25 of 30 kilometer. Daar bij was de bus reeds een flink stuk op de kruising genaderd. De Ambtenaar acht verdachte schuldig. Als men de situatie nagaat, blijkt op een voudige wijze, dat A. aan het verkeer \an rechts geen voorrang verleend heeft. Men kan natuurlijk in dit speciale geval wel met de bijzondere omstandigheden rekening hou den. Hij vordert f8.—, subs. 8 dagen. De Kantonrechter zal schriftelijk vonnis wijzen. BOLLEN GESORTEERD ZONDER VERGUNNING. Verd. J. H. v. d. B„ bollenkweeker. is niet verschenen. Wel de controleur van de Landbouw Crisiswet uit Heemstede, de heer A. Roozenij. Van hem hooren we. dat v. d. B. bollen gesorteerd en bewerkt heeft, zon der dat hij daarvoor, in verband met een overtreding, vergunning had. Het betrof hier een niet-betaalde geldboete. De Kantonrechter merkt op. dat het niet de eerste maal is dat men met v. d. B. te doen heeft, doch dat deze ook zwaar in de zorgen zit. De Ambtenaar is bereid met de moeilijk heden, waarin deze kweeker zich bevindt, rekening te houden en vordert f -'O subs. dagen. Uitspraak f 10 of 5 dagen. EEN KARRETJE LANGS DEN ZAND WEG REED Op 5 Februari reed bakker C S. buiten Julianadorp over den weg. Het was avond het was mistig en er lag een dik pak sneeuw op den weg. Op een gegeven moment wa- men zoo onfortuinlijk tegen een bakfiets op te tornen, die van tegenovergestelde richtin: kwam gereden. De beide, dit vehikel duwen de personen, hadden op het laatste ooger blik het veeae lijf nog kunnen redden dooi er af te springen. Verd S. beweert dat er geen licht op d« bakfiets brandde. Diverse getuigen treden dan op het matje, die het verhaal, ieder naai In den omtrek vrijwel alle rui ten gesprongen. Vannacht omstreeks vier uur heeft zich op de Breitnerlaan 116 te Den Haag, waar de leerares handenarbeid mej. Greet te Nuyl met haar moeder woont, een hevige gasont ploffing voorgedaan. Doordat den vorigen avond in het werkka mertje van mej. te Nuyl een gaskraantje ge deeltelijk is blijven openstaan, heeft zich deze ruimte geheel, met gas gevuld, hetgeen door bovenburen werd opgemerkt. Deze waar schuwden telefonisch de bewoner van no. 116, waarop mej. te Nuyl zich naar het ka mertje begaf, waar de gaslucht vandaan kwam. Wat er. precies gebe.urt is, is nog niet komen vast te staan, daar mej. te Nuyl op het oogenblik in het ziekenhuis ligt en nog niet gehoord kan worden. Vermoedelijk is door het aandraaien van het electrisch licht een klein vonkje overgesprongen, dat even wel net genoeg was om het licht-cxplosieve gasmengsel tot ontploffing te brengen. Dit geschiedde met een geweldige kracht. De tusschenmuur, die het kamertje van de badkamer scheidde, werd geheel weggesla gen, terwijl de andere muren in het huis barstten en scheurden. Ver in den omtrek was de knal hoorbaar en bij vrijwel alle om liggende huizen sprongen de ruiten. Zelfs aan den overkant moesten de vensters het ontgelden, zoo ook een groote spiegelruit van een rijwielzaak. Mej. te Nuyl werd door de kracht van de explosie achteruit geworpen. Zij werd door glasscherven vrij ernstig gewond, terwijl zij ook brandwonden aan gezicht en haren kreeg. Zij is naar het Bronovo-ziekenhuis overgebracht. Er ontstond een begin van brand in het kleine kamertje, doch met een tuinslang van een van de buren kon het vuur gebluscht worden, voordat de motor spuit van de brandweer aangekomen was. De moeder van het slachtoffer werd niet gewond. KINDEREN DOOR AUTO GEGREPEN. Gistermiddag waren een aantal kinderen uit den Gesterweg op den Rijksweg, ter hoogte van eerstgenoemde weg, bezig met het graszoeken voor hun konijnen. Vanuit de richting Den Oever naderde een met mosselen geladen vrachtwagen van den ex pediteur P. door hem zelf bestuurd. Plotse ling staken een tweetal kinderen den weg over. De heer P. probeerde toen achter de kinderen om te rijden, doch de kinderen begonnen halverwege te twijfelen en gin gen weer terug. Een aanrijding kon niet meer worden voorkomen. De heer P. week nog zooveel mogelijk naar rechts doch het was te laat. Aangereden werden het 10-jarig dchtertje van de familie vanE. en het 3-ja- rig zoontje van de familie M. Het eerstge noemde kind werd opgenomen met een ge broken dijbeen en een hoofdwonde. Het tweede slachtoffer was er erger aan toe daar het ventje vermoedelijk een schedel- basisfractuur heeft bekomen. Eerste hulp werd verleend door een juist passeerend arts. alsmede door hospitaalsoldaten van het detachement Den Oever. Ook de plaatse lijke arts, Dr. Beeker, was spoedig ter plaat se. Het dochtertje van den heer v. E. is inmiddels naar Alkmaar vervoerd. Hedenmorgen vroeg is een zeer groote brand uitgebroken in de magazijnen van de N.V. Handelsvenn. v.h. S. I. de Vries, in de War moesstraat te Amsterdam, het hartje van de binnenstad. Omstreeks half zeven werd de brand door een schoonmaakster ontdekt. Toen de brand weer ter plaatse kwam, had het vuur zich reeds vast genesteld in de groote voorraden textielgoederen en manufacturen, die in de gebouwen liggen opgeslagen. Omstreeks acht uur vanmorgen woedde de brand nog steeds fel, doch was het gevaar vooru itbreiding grootendeels geweken. Aanpassing aan Duitsche standen. toe- Met ingang van Zaterdag wordt de normale dienstregeling bij de Deensche spoorwegen ongeveer tot de helft beperkt, vooral in den avond. Alle motortreinen worden door stoom treinen vervangen. Tusschen Seeland en Fuehnen-Jutland zal slechts één trjein per dag in beide richtingen rijden. Ook het autobusverkeer zal aanzienlijk worden beperkt. zij neigen bevindingen, vertellen. Ook veld wachter Vroom doet er het zijne bij. Mr. Bruyes Tack acht de zaak bewezen. Verd. heeft gereden, maar daarbij niet in voldoende mate rekening gehouden met de moeilijkheden die de weg bood. De mannen achter de bakfiets moesten zwoegen en sjouwen om het ding vooruit te krijgen in de dikke sneeuw, zoodat het begrijpelijk is dat de lantaarn niet al te duidelijk brandde. Daarbij is wel komen vast te staan, dat er onder dergelijke omstandigheden veel te snel gereden is. Hij eischt f25 boete subs. 20 dagen. De Kantonrechter vindt ook. dat er met te groote snelheid gereden is. Hij wil echter ook met de verzachtiende omstandigheden rekening houden. Uitspraak: f 10 of 5 dagen. Voor de proeftochten gereed De maritieme correspondent van de News Chronicle meldt, aldus de N.R.Crt. dat de vijf nieuwe Engelsche linieschepen van 35.000 ton, de King George V., Prince of Wales, Du ke of York. Jellicoe en Beatty, die in 1937 op stapel zyn gezet, thans reeds gereed zijn voor hun proeftochten, zoodat zij spoedig in dienst kunnen worden gesteld. Het zijn, met uitzon dering van de Lion en Temeraire en twee an dere schepen van 40.000 ton. die nog in aan bouw zijn, de grootste schepen die ooit van Engelsche werven te water zijn gelaten. De King George nadert het ideaal van het onzinkbare schip, omdat 't totale gewicht van haar defensieve bewapening tegen torpe do's. mijnen of bommen niet minder dan veertig procent van de totale tonnage be draagt. De snelheid dezer schepen is hooger dan 30 knoopen en hun 35 c.m. kanonnen vu ren een projectiel af van ten minste 1400 pond- 20 Japansche opgebracht. vlsschersschepen Radio Moskou heeft medegedeeld, dat de manoeuvres der Russische vloot in het Verre Oosten voor Wladiwostock zijn be gonnen. Sowjetbommenwerpers nemen aan deze manoeuvres deel. Eveneens worden, zooals gemeld, manoeuvres in de Zwarte Zee gehouden, die nog steeds voortgang vinden. United Press meldt uit Tokio, dat de Japansche visschers de uitoefening van hun bedrijf ten Noorden van de Japan sche eilanden hebben gestaakt, aangezien een Sowjet-Russich patrouillevaartuig Ja pansche visschersbooten heeft opgebracht. Naar verluidt zijn in één weck tijds 20 Ja pansche vaartuigen geconfisceerd. (Hsb.) De Chineesche troepen blijven aanzienlijke vorderingen maken in het Noorden der povincie Kiangsi. Na verwoede gevechten hebben zij Hsisj&n en Wangsjoekoeng, stra tegische punten op 25 K.M. ten Z.W. van de provinciale hoofdstad Nantsjang, her overd. Zaterdagochtend hebben de Japan sche troepen een krachtigen tegenaanval ondernomen, doch in den namiddag wer den zij teruggedreven. Andere Chineesche colonnes naderen van het Noorden en Wes ten komend, Nantsjang. TEGEN DE JAPANSCHE BLOKKADE VAN TIENTSIN. De Amerikaansche ambassadeur, Grew, heeft den Japanschen vice-minister van buitenlandsche zaken. Tani. bezocht. Na mens zijn regeering wees hij erop, dat de jongste verscherping van de blokkade te Tientsin van groot nadeel is voor de al daar wonende Amerikaansche burgers. Ook ontving Tani den Britschen ambas sadeur, Craigie. die hem namens de En gelsche regeering meedeelde, dat Noorsche schepen ongehinderd tusschen Japan en derde .mogendheden kunnen varen. Dit geldt ook voor Noorsche schepen die door Japan zijn gecharterd. SAMENSTELLING SOMMIGER I.E- GERONDERDF.ELEN TE EENZIJ Het verleenen van zakenverlof aan ge mobiliseerde landarbeiders blijkt vele be trokkenen niet te bevredigen. Dit onder werp kwam ter sprake in de dezer dagen gehouden maandelijksche vergadering der 1ste afdeeling van het Kon. Ned. Landbouw Comité te Den Haag gehouden. Bij het groote aantal gemobiliseerden die voor zakenverlof in aanmerking komen, kan volgens de bestaande verlofregeling aan ieder, slechts enkele dagen in een twee-weeksche periode worden verleend. De meening werd geopperd dat de legerlei ding er in den vervolge tegen behoort te waken, dat verschillende legeronderdeelen vrijwel uitsluitend worden samengesteld uit personen die uit het agrarische bedrijfsle ven afkomstig ziin. Besloten werd een en ander nogmaals te behandelen met den vertegenwoordiger van het departement van defensie. (Bulten verantwoordelijkheid van de Redactie, Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Geachte Redactie. Gaarne zagen wjj het onderstaande opge nomen in uw blad, waarvoor wij u bij voor baat danken. Uit het verslag, zooals dit voorkomt in de Heldersche Courant van Maandag JJ., heeft men reeds kunnen vernemen dat de feest avond, die Zaterdag JA werd gegeven ten bate van het Sanatoriumfonds van de onder-offi cieren der Koninklijke Landmacht „Ons Be lang", een groot succes is geworden. Een bedrag van ongeveer f 400.zal aan het Hoofdbestuur afgedragen kunnen worden. Het is het comité een behoefte dank te bren gen aan allen, die tot het welslagen van dezen avond hebben medegewerkt. Dank ook aan de ingezetenen die uit sym pathie voor het goede doel een programma kochten en dit ter beschikking stelden van gemobiliseerden. Namens het plaatselijk comité, K. VERMEULEN'. Noorsche ambtenaren onder streng toezicht geplaatst De Duitsche regeering heeft buitengewone volmachten verleend aan haar gezant te Ko penhagen, die voortaan den titel van „bij zonder gevolmachtigde \an den Führer" zal voeren.. Het zal de taak van den gezant zijn, toezicht uit te oefenen op het geheele bur gerlijke bestuur des lands. De Gouverneur van EssenRuhr, Joseph Terboven, is benoemd tot gevolmachtigde van den Führer in Noorwegen en de mili- .taire en burgerlijke autoriteiten zullen óf wel vervangen worden door Duitsche ambte naren óf wel onder zeer streng toezicht wor den geplaatst MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 23 ApriL \V i e r in g e n. HET GOEDE HART. Feitelijk was de veehouder S. B. uit Wieringen er een beetje ingevlogvn. Hij had z'n boerderij vlak bij de militaire keu ken en had op instigatie van eenige mili tairen goederen naar de autobuslialte ver voerd en alle mogelijke levensmiddelen in zijn huis bewaard. Deze bleken echter uit de militaire keu kon verduisterd te zijn. Kreeg u er wat voor? vroeg mr. Fruin. Ik heb d er eens een gulden voor ge had. vertelde het boertje. Wist u, dat die levensmiddelen uit de militaire keuken kwamen? vroeg mr. Fruin. Eerst niet, maar later wel, toen er drie militairen bij me kwarqen, zeide verd. Die artikelen werden door een zekeren de J. gekocht nietwaar? informeerde de president. Hoeveel kocht die wel? Dat weet ik zoo net niet! Ik wou later van die rommel af, antwoordde verd. Get. J. H„ slager te Amsterdam, thans in militairen dienst te Den Helder, vertel de, dat het goed bij verd. werd gebracht, die het apart zette. De verdediger wil weten, of de goederen niet eerst in de bijkeuken werden gezet en dat verd. zich daartegen had verzet. Daar ben ik niet bij geweest, antwoordde get. De tweede dappere landsverdediger was. een zekere A. J. P. B., die in de burger maatschappij het baantje van boekhouder in Amsterdam bekleedde. Gezamenlijk heb ben we dit zaakje op touw gezet, zeide get. We hebben de levensmiddelen van liet Rijk achterover gedrukt en bij verd. ge bracht. De derde get. was de melkhandelaar P. T. de J. uit Oudesluis (gem. Zijpe). Hij had verschillende malen goederen van verd. gekocht. En wist u niet, dat die van verduistering afkomstig waren?, vroeg mr. Fruin. De eerste keer niet; later wel! antwoord de get. Ik heb echter niet gevraagd, hoe verd. aan de goederen kwant. De officier van Justitie wees er in zijn requisitoir op, dat hier een kanaal is, waar heen de verduisterde goederen «werden afge voerd. Verd. bekent 't hem te laste gelegde en mr. v. d. Feen de Lille vindt het geval zéér ernstig; reden waarom hij acht maan den gevangenisstraf eischt. De verdediger mr. dr. Buiskool zegt, dat z'n medelijden uitgaat naar dezen eenvou- digen man, die werd overgehaald door de mi litairen. Hij wilde blijkbaar het keukenper- soneel te vriend houden, omdat hij nog al eens afval voor z'n vee kreeg. De ntan is zwak geweest en daarom roept pleiter de cle mentie van de Rechtbank voor z'n cliënt in. PURMEREND. 23 April. Gemeentel, Kaasbeurs. Verhandeld 23 par tijen, wegende 84.000 Kg., handel matig, hoogste prijs f 20.—. 2 stapels kleine Boe renkaas, wegende 519 Kg., prijs f 21.—, handel goed. 1316V2 Kg. boter f 1.49—1.58 per kilo. Runderen, totaal 1276 stuks: 280 vette koeien 66—84 ct. per kilo. stug; 655 gelde koeiep f 100—170 per stuk. stug; 300 melkkoeien f 160—260 per stuk, matig; 41 stieren 5664 ct. per kilo, 10 paarden f 110 340 per stuk; 31 vette en graskalveren: vette kalveren 75—90 ct. per kilo. stug; graskalveren f 40—75 per stuk, stug; 1239 nuchtere kalveren: voor de slacht f 5—12, voor de fokkerij f 13—19 per stuk. goed; 203 vette varkens 5961 ct. per kilo. vlug; 54 magere varkens f 2035 per stuk, stug; '247 biggen f 14—22 per stuk. stug; 1238 schapen f ^1635 per stuk, matig; 125 bok ken f 3—15 per stuk. matig; 63 lammeren matig; kipeieren 3.203.70. eendeieren 3. per 100 stuks, 400 Noordhollandsche Blau wen (kuikens) 1.10—1.30 per kilo, 5200 oude kippen en hanen: wit en rood 52^—54 ct. per kilo, idem blauw 52^57V4 ct. per kilo. 40 konijnen 2.— per stuk. 400 eenden 4070 ct. jter stuk. duiven 40 ct. p. paar Coöp. Centrale Eierveiling. Aanvoer: 130.000 eendeieren 3.25—37)5, 110.000 kip- eieren 3.253.90. NOORDSCHARWOUDE, 24 April. Aanvoer: 6100 Kg uien 11.60. drielingen 1.—. grove 2.20—2.30. 9300 Kg. peep 1.50— 1.70. 1000 kga kroten 1.40. 17500 Kg. roode kool 9.40 10.30. Deensche witte okol 5.30— 5.70. gele kool 6.507. BROEK OP LANGENDIJK. 24 Anril. Aanvoer: 950 Kg. aardappelen: evel. 2.90, 'iOOO Kg. uien 1.101.70, grove 1 201 p) f2? 5; bCon ,50-11350 Kg kroten 1.40, lofl bos rabarber 5.20. 6900 Kg D witte okol 5.30-5.50.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3