hst GSHeim unn vuren van Tohr SUNUGHT ZEEP IK Sergeant schoot officieren op Torrance Esdale 12!" As. Zondag bollenzondag Het Vaticaanblad over de maatregelen in Nederland Radioprogramma GEBRUIK Het 100000ste radiotelefoongesprek De staking in bet Drentsche Vecnbcdrijf Gas gestolen ten nadeele der gemeente Een pauselijke nuntius voor Litauen Duitschland heeft vrachtautobestuurders noodig door Edgar Rice Burroughs Op échte Jf MET GOEDKOPE, SCHERPE ZEEP SPAART U GEEN GELD: BLIJF BIJ SUNUGHT. hel zachte. veile Sunlight-sop verwijderI al hel vuil vlug Uw goed gaal tweemaal zo lang mee en frit, dal het ruikt! en veilig, lekker Si54rO<i* en nooit zeep van onbekende herkomst. VERMINDERD TOEREKENINGS VATBAAR VERKLAARD. De dienstplichtige sergeant B. A. J. H. heeft zich aan een reeeks zeer ernstige ver grijpen schuldig gemaakt, zoodat de krijgs raad te 's-Hertogenbosch hem ongeschikt voor den militairen idenst heeft geacht. Het begon er mee, dat hij als comman dant van de wacht van een grenscompagnie deze wacht heeft verlaten om in een na burige café eenige biertjes te gaan drinken. Toen twee luitenants hem over dit onbe hoorlijke gedrag onderhielden, is hij geheel overstuur geraakt, omdat hij voelde, dat het gepleegde feit niet ongestraft zou blij ven. Hij belde later een der luitenants op, om hem te hooren of er „vyat van komen zou" en toen de luitenant bevestigend ant woordde, werd hij kwaad en heeft den offi cier beleedigende woorden toegevoegd. Het ergste kwam evenwel daarna. Toen de of ficieren naar hem toe kwamen om hem in arrest te stellen, heeft de sergeant zich, met een geweer gewapend, in een boschje ver scholen en heeft, toen de officieren hem gelastten uit het boschje te komen, verschei dene schoten op hen gelost, die gelukkig geen doel troffen. Voor het hoogmilitair gerechtshof, voor welk college de sergeant gisteren in hoo- ger beroep terecht stond, verklaarde hij, dat hij uit zelfverdediging had gehandeld. Hij was bang, dat de officieren in het boschje zouden schieten en hem raken. Om hen schrik aan te jagen had hij langs hen ge schoten. Inderdaad hadden de kogels geen doel getroffen. De advocaat-fiscaal, Jhr. Mr. L. H. K. C. van Asch van Wijck, zeide in zijn repuisi- tor, dat zelfs al neemt men beklaagdes re deneering aan, hij toch nog strafbaar is. Men mag allerminst op een meerdere schie ten om hem angst aan te jagen. In plaats van zijn geweer weg te doen. zooals de of ficieren hem bevolen, heeft hij eenige schoten in hun richting gelost. Op 'n dergelijk feit aldus de advocaat fiscaal staat de doodstraf. Verdachte wordt verminderd toerekeningsvatbaar ge acht, doch in groote mate is dit te wijten aan zijn drankmisbruik. Nochtans is zijn genezing mogelijk geoordeeld, zoodat spr. bevestiging vroeg van het vonnis van den krijgsraad, n.1. vijf jaar gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst en na den straftijd ter beschikking stelling van de regeering. Het 100.000ste radiotelefoongesprek is gisterenmorgen aangevraagd en. wel door de houthandel Jongeneel te Utrecht. Het was een gesprek met Bandoeng, dat te 15 uur gisterenmiddag werd afgewikkeld ten kantore van aanvrager. Voor dit gesprek is door den P.T.T. geen kosten berekend. FEUILLETON door: Roy Vickers 6. De Maandagavond te Arnhem gehouden conferentie van werkgevers en werknemers in de veenbedrijven met den rijksbemidde laar, den heer H. P. 'J. Bloemers, heeft geen resultaat opgeleverd. De situatie is thans zoo, dat een gedeelte van de arbeidersorganisaties zich bereid heeft verklaard arbitrage te aanvaarden, 'n ander gedeelte evenwel niet. De werkgevers zijn eveneens bereid 'n arbitrage beslissing aan hun leden ter goedkeuring voor te leg gen. De staking heeft zich thans uitgebreid tot de rayons Nieuw-Weerdinge en Roswin kelerveen, zoodat thans gestaakt wordt in deze gebieden en in Valthermond, Emmer erfscheidenveen en Emmercompascum. Voor het gebied Bargeoosterveen, dat te vens Schoonebekervenen omvat, is nog geen definitieve beslissing gevallen. Het aantal stakers bedroeg gisteren in Valthermond 350, in Emniererfscheiden- veen en Emmercompascum ongeveer 250, te Roswinkelcrvecn plm. 150 en te Nieuw-Weer dinge ruim 20. In het stakingsgebied is het rustig. Een jaar gevangenisstraf. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeel de gisteren den Amsterdamschen pension houder, die er in Octobcr 1939 op werd be trapt, dat hij reeds drie jaar gas had ge stolen ten nadeele van de gemeente Am sterdam, conform den eisch van den pro- curueur-generaal, tot een jaar gevangenis straf. Verdachte dreef een pension aan dien Amsteldijk. Behalve de verwarming had den alle pensiongasten een gascomfoor op hun kamers. In de keuken stond een groot fornuis, dat door een gasfornuis was ver vangen. Geysers en centrale verwarming werden met gestolen gas gestookt. In totaal had verd naar schatting 110.000 kub. meter gestolen. De gemeente was benadeeld voor f 5600.Verd. was vroeger fitter geweest. Hij had de afgesloten hoofdbuis een meter was niet in het perceel aanwezig zelf aangesloten op de huisleidingen. Het gelukte haar ongedwongen tegen hem te glimlachen, toen zjj de zitkamer binnen trad. „Wat ben je ontzettend vroeg, Gerald. Maar natuurlijk ben ik bljj dat je gekomen bent." Haar eerste gedachte was: Hjj is riek. Hij nag er terneer geslagen uit, zijn blauwe oogen warenkoortsachtig helder, alsof hij verdoofd was. Hij zag er allesbehalve als een gelukki gen bruidegom uit en zij dacht aan verhalen waarin mannen voorkwamen, die door chan tage gedwongen werden te trouwen. „Je hebt het al gehoord, niet?" vroeg hij, bijna fluis terend. „Ja, Gereld, en hoewel zjj wanhopig pro beerde niet te denken, niets te laten bib ken, atrekte zjj haar handen naar hem uit, zooals een moeder naar een verdrietig kind. „Ik heb aan je geschreven, naar Hillfoot." „Ja, ik heb den brief hier." Hij maakte een yaag gebaar naar een vollen zjjzak. Hjj was Iemand, die er altijd netjes uitzag, maar zijn zakken zaten altijd vol, één van de vele dingen waardoor zij hem zoo lief had. „Ik wilde straks even met je over die baan spreken... Ik kan hu natuurlijk aan niets anders denken dan aan oom Julius." „Oom Julius!" „Ik kwam vanochtend om zes uur in Lon den aan en kocht een courant. Toen ging ik hiet een taxi naar huis en vond er de politie. Zij gaven mij toestemming je brief mee te hemen. Torrance, weet Je niet wat er met oom Julius gebeurd is? Weet je het niet? "eet je het niet?" Achter hem ging de deur open. Iemand f*n fijn persoontje, dat er keurig uitzag, kwam binnen. Torrance wreef met haar hand over haar oogen en staarde. Dit moest de vrouw ^an Gerald zijn. Inderdaad. Maar dit was dit was... „Oom Julius is dood, Torrance. Zij vonden hem gisteravond om ongeveer half tien. Ver- hioord. Gewurgd". •O ja?" mompelde Torrance met toonlooze ■lem, waaruit bleek, dat zij in werkelijkheid hiets gehoord had. En zij staarde maar naar de Het prachtige weer van de laatste dagen heeft, naar de KNAC. meldt, ware wonde ren verricht, en gepasseerde Zondag reeds zijn talrijke tourlsten naar de bollenvelden getrokken om de in vollen bloei zijnde narcissen en ook verschillende vroege hvacinthensoorten, welke begonnen te kleu ren te bewonderen. Zondag a.s. zullen de hyacinthen zich in hun mooiste bloeistadium bevinden, terwij! de narcissen dan nog geenszins zullen zijn uitgebloeid. De latere variëteiten beginnen n.1. nu pas te komen. Bij warm weer zul len ook vele vroege tulpensoorten in bloei zijn, en onder gunstige weersomstandighe den mag men verwachten dat a.s. Zondag de bloembollenvelden als geheel geno men op hun mooist zulen zijn. De „Osservatore Romano" schrijft o.a. 't volgende over de positie van Nederland in het Europeesche conflict. Door den staat van beleig in het geheele land af te kon digen, heeft Nederland »en buitengewone maatregel genomen, welke het zelfs niet noodig heeft geacht in de meest critieke si tuatie van den vorigen oorlog. Dat bewijst, dat de neutrale landen, na de bezetting van Denemarken en Noorwegen, d.w.z. van twee landen, welker politieke houding vol komen in overeenstemming was met de rechten en plichten tier neutraliteit, hun onafhankelijkheid rechtstreeks bedreigd achten. Maar de moeilijkheden en zorgen van Nederland blijven niet tot het moeder land beperkt Er bestaat ook het vraagstuk van Nederlandsch-Indië. waarvan de veilig heid en onafhankelijkheid nauw verbonden zijn met de veiligheid en onafhankelijkheid van Nederland. Het blad wijst er tenslotte op, dat de Vereenigde Staten, Japan en Engeland bij deze kwestie betrokken zijn en het respectieve standpunt bestudeeren van de regeeringen in Tokio, Washington en Londen. De nieuwe Pauselijke nuntius voor Lit- tauen, rnrg. Centoza, is uit Rome vertrok ken en wordt heden aldaar verwacht Aan het feit, dat na een afwezigheid van tien jaren weer een vertegenwoordiger van het Vaticaan de post in Kaunas komt bezetten, wordt groote beteekenis gehecht Men ver wacht hiervan niet slechts een bijlegging van den binnenlandschen kerkstrijd, doch ook de spoedige totstandkoming van een duidelijke rechtsbasis voor het diocees van het gebied Wilna, dat pas bij het Lit- tausische kerkgebied is ingelijfd. Daar wegens de verhoogde eischen van de weermacht in Duitschland een zeker te kort begint te ontstaan aan vakkundige bestuurders van vrachtauto's, heeft de rijks verkeersminister Dorpmueller, met gebruik making van het nationaal-socialistische corps van autorijders, maatregelen genomen om autorijders op te leiden tot bestuurders van vrachtauto's. DONDERDAG 25 APRIL 1940. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. 8.00—9.15 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (12.45—1.10 Berichten ANP en gramofoonmuziek). 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Consonanten en gramofoonmuziek. 6.45 „Esperanto in de practijk", causerie. 7.00 Berichten. TARZAN en de 86. Door de kring van bewakers sloop stil een man aan de zijde van Majoor Burton. Het was Dr. Wong Tai. „Ik zou graag een paar woor den met hem spreken alleen," zei de ge heimzinnige Chinees. „Wat heb Je hem te ver tellen, jfl ellendige verrader?" vroeg Perry hem. „Iets," zei Dr. Wong gelaten, „dat zijn laatste ogenblikken zal verlichten. Als jullie een paar stappen achteruit wilt gaan zodat jullie staan tussen ons en Ahtea zodat ze ons niet kan zien." Op bevel van Tarzan gin gen de anderen een paar passen achteruit, ter- Dr. Wong naderkwam. Hg knielde naast den gewonden man en sprak op zachte toon. Er kwam een zweem van een glimlach op het gelaat van Majoor Burton. Toen gaven ze elkaar een stevige hand. „Wat voor den dui vel fluistert hjj daar? Nog meer leugens, ver moed ik, Perry". Wond stond op. groette en ging weg. De anderen ginden naar den ster venden Majoor toe, die zacht sprak. „Perry, ouwe jongen, zal je goed op Janette passen? En jij, Janette, wees voorzichtig!" Zijn stem werd zachter en zachter. De dappere Majoor Burton was dood. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 BerichtenANP,Internationaal overzicht, herhaling SOS-berichten. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.45 Massa-zangkoor van de Christ. Oranje- vereeniging „Juliana" met begeleiding. 9.20 Reportage. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Orgelconcert. 11.15 Gramofoonmuziek, ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum II. 301.5 m. AVRO-uitzendlng. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Weekoverzicht. 11.15 Omroeporkest en soliste. 12.15 Puszta-orkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. onschuldige grijze oogen van het meisje, dat naar Gerald toeging en haar hand in de zijne legde: hetzelfde meisje dat den vorigen avond, om negen uur een lossen steen naast de huis kamer haard van Oom Julius met cement weer onzichtbaar op zijn plaats had gebracht. HOOFDSTUK VIII. ,JU\jn vrouw". „Torrance, mag ik je mjjn vrouw voorstel len", zei Gerald. Een seconde lichtten zijn oogen op; hij keek neer op het donkere hoofdje naast hem en er kwam weer kleur in zijn ge zicht. „Annabelle, dit is Torrance". Het meisje leunde iets dichter tegen hem aan: zij liet haar eene hand in de zijne, de an dere gaf zijn aan Torrance. Het was een lief gebaar, een mooie hand. Torrance drukte haar. „Juffrouw Esdale, ik begrijp dat dit bezoek U ongelegen komt, daar U juist het ontzet tende nieuws heeft gehoord. Gerald jongen, je had het haar wat omzichtiger moeten zeg genMaar als U zich wat beter voelt en wij werkelijk kunnen praten, dan worden wij de beste vriendinnen, nietwaar?" Torrance bewoog haar lippen. Maar zij kon geen woord uitbrengen. Zij hield nog steeds het fijne handje van Gerald's vrouw in de hare maar was het niet te fijn te mooi? Moest het niet ruw zijn van het cement? Vuil door het stof? „O Gerald, vlug! Ze valt flauw!" „Onzin, Torrance valt nooit Maar hij had het mis, zij kon blijkbaar wel flauwvallen. Zij voelde zich duizelig worden en tenslotte zag zij niets meerTorrance beet op haar lippen en vocht er tegen uit alle macht Zjj wilde zich goed houden. Het moest!! ..Maak het raam open, Annabelle! Haal wat water!" Zij hoorde hard Ioopen en een deur, die dicht sloeg. Z(j voelde de frissche lucht op haar ge zicht en kreeg een gezegend gevoel van op luchting. Zjj haalde diep adem. „Torrance!" Zij schudde haar hoofd. Tot haar verbazing was het makkelijker haar hoofd te bewegen en te spreken, dan haar oogen te openen. „Nee, ik zal niet flauw vallen. Dat doe ik nooit. Zelfs niet toen Oom Julius me vertel de Zij zweeg plotseling, doch pas nadat zij een schok door hem heen had voelen gaan Blijkbaar leunde ze tegen Gerald's schouder. Een enkele keer, maar zelden toen zjj ver loofd waren, had zjj zoo tegen zijn schouder geleundMet moeite ging Torrance recht op zitten. Onnoodig om zich nu die dingen te herinneren en gevaarlijk ook, en bovendien niet eerljjk tegenover Annabelle. Zij hoorde zichzelf het post acriptum vra gen, dat zjj in haar brief gezet had. „Heb je haar van mij verteld?" ..Nee". „Zou het niet eerlijker zijn „Nee ik weet het niet nee. liever niet". Torrance wreef haar hand over haar oogen Zij kwam tot de ontdekking, dat men haar op de bank voor het raam had neergelegd. Gerald boog zich over haar heen en keek haar strak aan. Hij bleef haar aankijken en zij kreeg den indruk, dat hij haar voor het eerst zag wer kelijk zag. „Ik had jaren geleden al zoo iets moeten doen", dacht zij. „dan zou ik hem nu misschien niet verloren hebben". „Wat ben je licht om te dragen", zei hij, half fluisterend. ik heb altijd gedacht, dat je zwaar zou zijn". De deur ging open en Annabelle kwam terug. Zij hield voorzichtig een glaasje met twee han den vast, zooals een kind dat doet. „Cognac", verklaarde zij, „je dienstmeisje zei me dat je nog wat had. maar het duurde een eeuw voordat ze het kon vinden". Torrance nam het glaasje aan en terwijl zij de cognac met kleine teugjes dronk, praatte Annabelle. Zij had een heldere, opgewekte stem: zij sprak nu eens haperend, dan weer vlug, hetgeen innemend klonk. „Vind je het niet vreeselijk van Oom Julius? Zoo ontzettend voor Gerald, om het bij zijn thuiskomst te'moeten hooren, en voor jou ook natuurlijk; want ik weet, dat jij en Gerald als broer en zuster samen zijn opgegroeid en ik denk dat jij altijd het gevoel had, dat Oom Julius ook jouw oom was, niet? En voor ons is het ook vreeselijk, want ik zie het maar als een kwaad voorteekenGeloof je ook niet, Gerald, dat zelfs menschen die niet aan voor teekens gelooven, moeten toegeven dat dit toch wel een onheilspellend iets is, om een huwelijks leven mee te beginnen! Stel je eens voor; ter wijl wij pleizier maakten in Parijs, werd die oude man aangevallen! 't Is vreeselijk". Torrance dronk slechts haar cognac op. Zij kreeg wel de macht over haar handen en haar hart terug, maar kon nog niet beheerscht den ken. De woorden die zij hoorde, drongen niet tot haar door, het bleef een onoplosbaar raad sel. Bijvoorbeeld, dacht zij, als dit meisje gis teravond om ongeveer negen uur met Gerald in Parijs was. dan kon ze Oom Julius op dat oogenblik onmogelijk op Hillfoot vermoord heb ben. Of andersom, als zij op dat uur in Hillfoot geweest was. kon zij niet in Parijs Zfl dwong zich om niet aan dit ongerijmde te denken; zij moest op de een of andere manier haar zelfbeheersching terug krijgen. Gerald was gaan verzitten en Torrance leunde nu met haar voorhoofd tegen het koude vensterglas Zij ging rechtop zitten en groef met haar vin gers in de kussens van de bankDadelijk gingen haar gedachten verder. Gisteravond, om ongeveer tien minuten over negen, had zij, 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Zang en orgelspel. 3.00 Brei- en borduurcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 AVRO-amusementsorkest en het duo Ja. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Voor militairen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Concertgebouw-orkest (ca. 9.15 causerie over Voltaire). 10.35 Disconieuws. 11.00 Berichten ANP. 11.10 AVRO-dansorkest. 11.40—12.00 Gramofoonmuziek. evenals nu, de kussens op een bank gevoeld en wel in de eetkamer op Hillfoot; zij had tus- schen de gordijnen doorgegluurd en gekeken naar een meisje dat ongelooflijk bijna ang stig veel op deze Annabelle van Gerald leek. Dat meisje had een aantal kleine voorwerpen achter een steen van den haard verborgen. En had Oom Julius al dien tijd boven gelegen? „Is hij door de inbrekers vermoord?" mom pelde Torrance en toen drong het pas tot haar door, dat Gerald niet over inbrekers gesproken had. Gelukkig praatte de opgewekte stem van Annabelle maar door en niemand hoorde haar vraag^ „Werd Oom Julius door een inbreker ver moord?" vroeg Torrance voorzichtig. „Wordt er niets vermist?" „Alleen maar een paar ruwe diamanten. Weet je wel, hij verzamelde ze. Maar ze had den geen waarde. Zjj hadden zeker niet zooveel waarde, om een ouden, weerloozen man er voor te vermoordenGerald's stem beefde en Torrance begreep dat hij, zooals zij altijd wel gedacht had, werkelijk van den ouden man had gehouden, ondanks hun dagelijksche oneenig- heden. „Misschien dacht de dief, dat de steenen veel waarde hadden", zei Annabelle ernstig. „Wat een ontzettende vergissing. En dat alle maal om twee of drie hoeveel zei je zeven of acht ruwe diamantjes?" Torrance steunde haar hoofd. Haar geheele leven lang had zij helder kunnen denken. Zij had gedacht, dat zij dit altijd zou kunnen doen en nu kon zij het niet. Haar oogen en haar ooren zeiden haar, dat het beslist dit meisje geweest was, die de diamantjes van haar eene in haar andere hand gedaan had, terwijl ze hardop telde. Maar haar verstand zei haar ronduit, dat zij geen gelijk kon hebben. Gerald's vrouw op dat oogenblik met Gerald in Parijs en bovendien had zij geen enkele reden om Gerald's Oom kwaad toe te wenschen. „Heeft Gerald je al verteld van de vrouw die telefoneerde?" Torrance was met stomheid geslagen. „Een vrouw heeft de politie opgebeld en zei, dat er een inbraak gepleegd was", legde Gerald uit, „belde op van Hillfoot daar gaat het om. Zij zei niets over den moord. Zij wilde haar naam niet opgeven en verdween enkele minuten voordat het personeel thuiskwam. De politie denkt, dat zij vermoedelijk den moordenaar wil de dwarsboomen. zonder zijn naam te noemen". „Of misschien", voegde Annabelle er met een smeekenden blik aan toe, „kan er iemand in het huis verborgen zijn geweest iemand die een geheimen ingang wist?" Zij keek Torrance met een onschuldigen blik aan, alsof zij ver wachtte op haar vingers getikt te worden. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7