Indische regeering Politieke rust in België Wordt de toren van Roekeloos spel VOOR ONRUST \\T n Ir n tW GEEN REDEN VV ÜdJV^ad til Communiqué van dc Britsche arbeidersbeweging Geen gaogstermetbodeu in een beschaafd land Afgezanten van Nanking naar Japan Japansche luchtmacht in actie Japansche bankier over de oorlogskansen Contrabande-controle ook voor vliegtuigen Pijnacker gerestaureerd Valsche bankbiljetten in Milaan Radiotoespraak van den Gouverneur -Generaal Een ruim uitzicht op de baan is een der ge riefelijkheden van de nieuwe diesel-eleclrl- sche vijfwagen-treinen der Ned. Spoorwegen, waarmede dezer dagen op het traject Utrecht Groningen werd proefgereden. NAZI-DUITSCHLAND EERBIEDIGT GEEN NEUTRALITEIT. De Engelsche natinoale arbeidersraad, be staande uit de dagelijksclie besturen van de arbeiderspartij, de parlementsfractie de zer partij en van den vakverecnigingsraad, heeft na een gisteren gehouden vergadering een communiqué gepubliceerd, waarin o.a. gezegd wordt: door de overweldiging van Denemarken en No'orwegen heeft het natio- naal-socialistisehe Duitschland wederom twee democratische landen toegevoegd aan de lijst van slachtoffers van Wetteloos ge weld, dat tot dezen oorlog heeft geleid. Het Nazi-Duitschland heeft opnieuw getoond, dat het de neutraliteit van geen enkel land, dat het in den weg staat, zal eerbiedigen. De Britsche en Fransche strijdkrachten vechten zij aan zij met de dappere verde digers van Noorwegen om den invaller te verdrijven. Wat in dezen oorlog op het spel staat, is thans duidelijk omlijnd. De neutra liteit heeft niet langer eenige beteekenis voor den Nazi-aanvaller. Het is geen waar borg voor de veiligheid van een natie en de Britsche arbeidersbeweging is ervan overtuigd, dat de weg naar vrede en vrij heid is gelegen in een bondgenootschap van alle democratische volken, welker vrijheid en onafhankelijkheid evenzeer op het spel staan als die van* de democratische landen, welke reeds in den oorlog zijn gewikkeld. NASLEEP VAN BRAND IN COM MUNISTISCHE DRUKKERIJ IN ZWEDEN. De politie te Stockholm heeft vijf perso nen in hechtenis genomen, die bekend heb ben door een ontploffing brand te hebben gesticht in het gebouw van een communis tisch blad te Lulea, waarbij het pand in vlammen opging en vijf personen het leven verloren. De onthulling van deze brand stichting heeft in Zweden diepe veront waardiging gewekt en 't blad Social-demo- kraten schrijft, dat de jongelieden uit po litieke haat tegen het communisme dit misdrijf begaan hebben, daarvoor met zwa re straffen zullen moeten boeten als een waarschuwing voor anderen, in een be schaafd land geen gangster- en lynch methoden te gebruiken in den politieken strijd. Naar uit Nanking wordt gemeld, heeft de nationale regeering, welke onder Japan- sohe invloed staat, besloten, Tsen Koeng Pao, den voorzitter van de wetgevende T oean en Wen Tsjoeng Yao, den voorzit ter van de rechtskundige Yoean, naar Ja pan te zenden om het bezoek van generaal Abe te beantwoorden en Japan dank te brengen voor de goede gezindheid jegens het nieuwe Chineesche bewind getoond. Tsjen wordt beschouwd als de tweede man in Nanking, direct volgend op Wang Tsjing Wei Wanneer hij in Nanking zal zijn teruggekeerd en Japan het nieuwe bewind de jure zal hebben erkend, zal Wen Tsjoeng Yao benoemd worden tot buitengewoon am bassadeur en gevolmachtigd gezant in Tokio. Volgens het Japansche legerberioht heb ben drie Japansche marinevliegtuigen een aanval ondernomen op Ipin, 110 kilometer stroomopwaarts van Tsjoengking en het vliegveld en andere militaire doelwitten niet bommen bestookt. Op negen plaatsen in Ipin werden branden waargenomen. Alle Japansche toestellen keerden naar hun basis terug, ACHTERUITGANG VAN EXTREMISTISCHE BEWEGINGEN. Ter gelegenheid van het uitbreken eener zuiver plaatselijke staking merkt men te Brussel op, dat België sinds het begin van den oorlog practiseh geen sociale conflicten meer gekend heeft. In België heerscht een goede verstandhouding tusscben de klas sen, partijen en groepen, die het grootste begrip toonen voor het nationale belang. Het land is rustig. De activiteit van de communisten is scherp onderdrukt en de genomen maatregelen zijn doeltreffend ge bleken. De communistische beweging loopt achteruit en haar aanhangers verminderen met den dag. Sommige communisten heb ben verzocht te worden toegelaten tot de gelederen van meer gematigde pratijen. Er valt een achteruitgang van dc verschillen de extremistische bewegingen waar te ne men. De partij dor Vlaamsche nationalisten, de eenige partij in België, behalve de commu nisten, met een staatsondernnijnend karak ter, heeft van. verstand blijk gegeven. In haar pers steunt zij de buitenlandsche politiek der regeering en in het parlement is zij reeds sindis jaren'opgehouden te stre ven naar den ondergang van België. Zij blijft een factor van agitatie in het taai- conflict. De partij der Rexisten (de Belgische fas cisten) die een grooten bloei gekend heeft, doch nooit een nauwkeurig omlijnd pro gram bezat, bevindt zich in volle ontwrich ting. Beschuldigd door de openbare mee- ning te veel sympathie te hebben voor de Duitschers, zag zij zich na de gebeurtenis sen in Noorwegen de meesten van haar vooraanstaande leden ontvallen. Er gaat geen dag voorbij of Degrelle, de leider der partij, ontvangt een brief waarin een of eenige van zijn medewerkers hun ontslag indienen. Hij staat om zoo te zeggen ge ïsoleerd en men kan thans het einde bele ven van dit geruchtmakende avontuur, dat de binnenlandsche politiek van België sinds 1935 heeft gekenmerkt. Burggraaf Hisaakira Kano, voor zitter van den raad van beheer van de Bank voor internationale betalin gen en directeur van het Londen- eche filiaal der Qokohama Specie Bank, is in Engeland teruggekeerd na een reis van twee maanden naar Japan, China en de Vereenigde Sta ten, waar hij officieele figuren uit de zakenwereld heeft gesprokent Kano was van oordeel, dat de geallieer den de overwinning zouden behalen en dit was de meening van alle ontwikkelde Japanneezen. In de Vereenigde Staten was de pro-geallieerde stemming sedert de ge allieerden Noorwegen te hulp waren geko men, aanzienlijk toegenomen. Kano verklaarde tenslotte, dat verschil len van meening tusschen Japan en Enge land op het oogenblik te betreuren zouden zijn en da-t er geen enkele reden was, uaarom beide landen elkaar niet de vriend schapshand zouden reiken, mits van beide zijcten blijk wordt gegeven van welgezind heid en gezond verstand. aar aanleiding van de berichten dat de ngelsche en Fransche regeeringen maat- ïegelen overwegen om de contrabandecon trole op goederen, die voor Duitschland be- emd zijn, ook tot het luchtruim uit te suekKen, kan worden medegedeeld, dat bii de KL-M. geen officieel encht. is binnengekomen. Niettemin heeft de maatschappij de kwestie in studie ge nomen. Vanuit het Paleis te Buitenzorg heeft de Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië een rtde gehouden, waarin hij als volgt sprak: Ik vraag mij af, luisteraars, irftet welke verwachting gij neerzit om mij aan te hoo- ren. De tallooze geruchten, die in omloop zijn, hebben stellig ook u bereikt en misschien deelen verscheidenen uwer in de stemming van onrust, die zij teweeg hebben gebracht. Wellicht verwacht gij thans een treffen de tijding te zullen vernemen, welke past in het kader van de wel zeer zorgelijke voor stelling, die velen zich blijkbaar van den toestand hebben gevormd. Gelukkig heb ik niet een zoodanige tij ding voor u. r. f M MEISJE DOOR REVOLVERSCHOT GEDOOD. Gemeentebestuur wil eerst de kat heden en de mogelijkheden die zij bij zakelijke beschouwing voor de toekomst schijnen in te houden, is het oog van de regeering waakzaam gericht. Het zou toch onverklaarbaar zijn, dat zij ten aanzien van de binnen landsche veiligheid zonder oordeel en zonder daden blijven zou. Dat slechts een deel van haar bedrijvig heid op dit gebied naar buiten treedt, mag voorzeker niet de veronderstelling wekken, van het werkeloos gadeslaan. De aard van een goed deel van wat ge daan is of voorbereid, brengt nu eenmaal mede, dat openbaarheid wordt vermeden. Misschien echter denkt gij. als gij dit aan vaardt, aan maatregelen, die werden zij genomen overeenkomstig de wenschen die hoorbaar worden naar buiten zouden moeten blijken en nog niet genomen, daar immers ongebleken zijn. Dan moge de omstandigheid, dat de re geering meer dan anderen de gegevens tot het vormen van een oordeel ter beschikking staan, bij u de vraag doen rijzen of nu die maatregelen in den drastischen vorm, die wordt aangeprezen, geboden, of zelfs maar wenschelijk zijn. Ik verzeker u dit vanaf de plaats waar vele draden samenkomen. De plicht van paraatheid is in dezen aan de regeering opgelegd. Anderen kunnen die plicht niet van haar overnemen. Hot zou zelfs schadelijk zijn indien daarnaar werd gestreefd. Een machtige steun kan daarentegen aan de regeering worden geschonken door ver trouwen, beheerschte aandacht en mede werking van allen wien de openbare zaak ter harte gaat. De onrust die dreigt te komen, .psvcho- logisch wel te verklaren, vindt nochtans in het bestel van de feiten niet haar recht vaardiging. Ik meen u en de genieenschap een dienst te bewijzen door met nadruk dit laatste te zeggen. Het is daarom, dat ik tot u heb gespro ken. DE GOUVERNEUR-GENERAAL VAN NED.-INDIë. Integendeel, ik heb de tusschenkomst van dé radio te baat genomen, om u te verzekeren, dat er niets wat terecht sen satie wekken zou, te melden valt en u te vragen er over, na te denken of de onge rustheid, die ontstaat, niet volstrekt onma tig is. Wat is het dat deze stemming rechtvaar digen kan? Wij zijn niet slechts burgers van dit schoone land, maar tevens wereld burgers, die deelhebben aan de spanningen van het hedendaagsche gebeuren. Wij stel len ons voor oogen de gevaren, die in het bijzonder het moederland bedreigen kun nen en trachten ons rekenschap te geven van den weerslag op onze eigen samenle ving van allerlei, dat eens werkelijkheid zou kunnen worden. Dit te doen is juist. Zoo behoort het te zijn. Dit is medeleven. Dit is vooruitzien en waakzaam zijn. Maar het is niet juist alleen de donkere zijde van het beeld der mogelijkheden in het oog te vatten, met name te vergeten dat Nederland zich vastbesloten afzijdig houdt van den strijd, dien anderen strij den, dat het hoezeer bekneld in vrede met zijn buren leeft en een weermacht heeft, die naar alle windrichtingen pa raat van een uitnemende beteekenis is geworden. Is het waardig, of ook maar zakelijk ver dedigbaar, deze factoren gering te schat ten? Is het verder juist bij de beschouwing van de gevolgen voor Indië van een even tueel rampzalig gebeuren in Nederland het belang van het verschil in geografische lig ging te onderschatten, en zich thans reeds bedreigd te voelen en aldus te moede achterdocht te uiten jegens velen, die geen betere wensch kennen dan als rustige burgers in ons midden te verkeeren? Er ligt een sterke suggestie in den Term „binnenlandsche vijand", een suggestie, die aanstonds dreigt de gedachten te voeren buiten de grenzen der redelijkheid. Waarop grondt zich bovendien de velling van het oordeel, dat te beluisteren is, dat de regeering stil zou zitten Bedenkt, luisteraars, dat de overheid zich In alles mengt om de nadeelen van de ver storing der verhoudingen af te wenden, voor de voedselvoorzening zorgt, het oog op den in- en uitvoer en op de scheepvaart heeft, de prijzen regelt, en boven alles vergeet het niet ten koste van groote Offers aan de weermacht bouwt. Voor den krijgsraad te Utrecht stond te recht de 21-jarige sergeant-capitulant van E., die eenige maanden gelegen een meisje met een revolverschot heeft gedood. Uit het relaas van den beklaagde kwam vast te staan, dat hij met een soldaat, die een vriend van hem was, en eenige meis jes op een kamer vertoefde. Hij had voor de aardigheid zijn revolver getrokken en den loop in de hals van een der meisjes gedrukt. Zijn vriend was toegesprongen en had hem op het roekelooze van zijn daad gewezen. Even later trok hij opnieuw zijn revolver en richtte het wapen op eenigen afstand op hetzelfde meisje. Nu ging het schot af. De halsslagader was getroffen en een sleutelbeen werd verbrijzeld. Eenige dagen later is het meisje overleden. De auditeur-militair wees op de buiten gewoon roekelooze wijze, waarop beklaagde te werk was gegaan en eischte en gevange nisstraf van zes maanden. De politie te Milaan heeft zeven vreemde lingen gearresteerd, die handel dreven met een groote hoeveelheid valsche pondster- ling-bankbiljetten. uit den boom kijken. Het gemeentebestuur van Pijnacker heeft nog geen beslissing genomen omtrent de restauratie van den toren van Pijnacker, die zooals men weet, vorige week is inge stort. Voorloopig zal er niets gebeuren. Maandag hoeft de Conunisaiis van de Ko ningin in Zuid-IIolland, jhr. mr. dr. H. A. van Kaïnebeek, een bezoek aan het dorp gebracht om zich van den toestand op de hoogte te stellen. Ook een subcommissie uit de Rijkscom missie voor de Monumentenzorg heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Van de zijde van het gemeentebestuur werd ontkend, dat B. en W. den Raad zouden voorstellen het Rijk voor de gele den schade aan te spreken. Aangezien het rijk een groot aandeel heeft genomen in de restauratiekosten gaat het niet aan, zeide men, om nu het Rijk verantwoor delijk te stellen voor de mislukking van de ze poging. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het kerkbestuur een voorstel tot restauratie zou doen, al staaf hieromtrent nog niets vast. Verder zal de bovengenoemde sub commissie een rapport aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen uitbrengen over den toren. De houding van het gemeentebestuur zal zich voorloopig bepalen tot „de kat uit den boom kijken". Bij regeering en geregeerden ls het onmiskenbaar noodig in deze tijden stemmingen te bedwingen en bij elke overweging in bezonnenheid en ernst van een grondslag van fei ten uit te gaan. Op feiten, van het Bloesemweelde in de „Limburgsche Betuwe'". Dank zij het zomersche weer der laatste da gen staan de kersenboomgaarden in het heuvelland bij Eijsden in vollen bloei.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8