Verbreking der kluisters Duitschers trachten Geen ultimatum aan Zweden Twee dagen verlof in de twintig dagen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER ITALIË'S DOEL in de Middellandsche Zee Drontheimlinie te forcee Ook Hongarije zijn persverordening Strijd bij Narvik opnieuw ontbrand Haarlem plotseling uitgestorven Amerika neutraal KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON SO (2 LIJNEN) V R IJ D A G 26 APRIL 1940 68e JAARG. No. 8910 „Engelsche heerschappij moet vernietigd worden Algemeenc oorlog op komst Rome wil niet met Parijs praten Snelle Duitsche opmarsch De periodieke verloven HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Uit bevoegde bronnen, zegt U. P. te weten, dat de Fransche ambassa deur Frangois Poncet, een bezoek heeft gebracht aan graaf Ciano, den Italiaanschen minister van bui- tenlandsche zaken, in het Palazzo Chigi. Frangois Poncet zou de mogelijk heid hebben geopperd, dat Parijs en Rome besprekingen over de Fransch- Italiaansche geschillen zouden kun nen beginnen. Volgens inlichtingen uit hoogst be trouwbare Fransche, zoowel als Ita liaansche kringen, heeft Ciano ge antwoord, dat tot zijn spijt „het oogenblik niet opportuun was". Hoe Italië tegenover de geallieerden staat, valt op te maken uit een opmerkelijke rede, welke de afgevaardigde Giunta giste ren hield in de Italiaansche Kamer van fasci en corporaties. Minister Ciano, wiens begrooting voor buitenlandsche zaken moest worden goedgekeurd, was na zijn korte on gesteldheid wel aanwezig, doch voerde niet het woord. Giunta dan zeide, volgens de corr. van de N. R. Ct.: De houding van Italië in het huidige con flict is glashelder en laat geen mogelijkheid tot twijfel over. Bij het begin van het con flict werd in Frankrijk de gebruikelijke hetzecampagne tegen Italië gevoerd. Maar toen dit land .besloten had tot de non-belli- gerentie. begon men in sommige kringen daar te droomen over een herhaling der ge beurtenissen van 19141915. Men moet ech ter nooit vergeten, dat Frankrijk zich steeds tegen Italië heeft gekeerd sedert oeroude tijden, zooals tallooze episoden duidelijk be wijzen. Wat Engeland betreft, de traditio- neele vriendschap van dat land voor Ita lië is niet anders dan een gemeenplaats, die door de geschiedenis en de feiten geloo chend wordt. De macht van Engeland be gint overigens zeer twijfelachtig te worden. Waarom zou Italië, zoo vroeg spre ker, het vraagstuk van zijn veilig heid in de Middellandsche Zee niet moeten oplossen, gezien het feit, dat deze veiligheid in gevaar wordt ge bracht door de aanwezigheid van de Engelsche vloot in die zee Die nood zaak heeft Italië gemeen met andere landen en spreker is daarom over tuigd, dat het huidige conflict zal uitgroeien tot een algemeene oorlog van alle volkeren tegen een wereld van plutocraten, die trachten de jonge volkeren aan zich onderge schikt te maken door het in bezit houden van enkele strategische pun ten. Nooit meer dan in dit oogenblik moeten de Italianen in hun hart het bevel van den Duce koesteren: „Gelooven, gehoorzamen, strijden". De kluisters moeten verbroken! De rede vond grooten bijval. Zeker is het, segt de corr., een rede, die op de buitenland sche waarnemers te Rome, diplomaten zoo wel als journalisten, een grooten indruk heeft gemaakt. Zoo openlijk is door den Ita- liaansch regeeringspersoon, aL' is het dan °ok niet de minister, nog zelden te kennen flegeven dat het einddoel van Italië geen an der kau zijn dan het verbreken van de kluis lors, die dit land in de Middellandsche Zee opgesloten houden. Dat daarbij alleen de Engelsche en niet ok de Fransche vloot als een gevaar wordt genoemd, past volkomen in de ">oals men die in de Italiaansche dagbladen kan vinden. Frankrijk, zegt men, grenst aan de Middellandsche Zee en heeft dus zekere {"echten. Engeland heeft daar niets te zoe ken. Met de andere landen, voor wie de d - Jnjding van den Engelschen druk in Middellandsche zee ook als een noodzakelijk heid wordt genoemd, heeft de spreker daar ?v®r is ieder het eens, Spanje en Zuid- Slavie hedoeld. Met dat al doet men goed de meeste waarde te hechten aan de inleidende woor den van den spreker, waarin gezegd wordt, dat de houding van Italië volkomen helder is. Dat komt neer op een duidelijke bevesti ging van de houding van niet-oorlogvoeren- ae, die trouwens in de geschreven toelich ting op de begrooting eveneens met grooten nadruk wordt onderstreept. Dit houdt van zelf in, dat zij niet zooals de neutraliteit, een houding is, die men slechts in de ui terste noodzaak wijzigt, wanneer de omstan digheden daartoe dwingen, doch dat zij veeleer een houding is. die verlaten kan worden, wanneer de omstandigheden zulks raadzaam doen voorkomen. De non-belligerentie berekent, dat Italië nog niet aan het conflict deelneemt en zich daarbij strikt voorliehoudt later wel partij te kiezen en het tijdstip daartoe zelf te be palen. Deze houding werd gisteravond in een kortet oespraak voor de Italiaansche radio toegelicht. Daarin werd gezegd, dat de tijd om over allerlei kleine onderdeelen te on derhandelen thans verstreken is. Frankrijk heeft twee en twintig lange jaren gehad om zijn verplichtingen tegenover Italië na te komen en heeft nooit eenigen stap in die richting gedaan. Bovendien is de man, van wien de voorstellen uitgaan, wel het allerminst daartoe geschikt. De vrijmetse laar Reynaud, aldus de radio, wiens sym pathieën voor de Britsche Joodsche beurs en bankwereld van Londen maar al te zeer bekend zijn. is niet de man van wien fas cistisch Italië het juiste begrip voor zijn rechtvaardige verlangens kan verwachten. ROEROS IN DUITSCHE HANDEN? TERUGTOCHT DER GEALLIEERDEN BIJ LILLEHAMMER. Stormachtig opdringend, soms het vijandelijk verzet brekend, en soms zonder weerstand to ontmoeten, zegt het Duitsche Nieuwsbureau, hebben de aan beide zijden van het Mjösa- meer ten Noorden van Oslo opruk- kenle Duitsche troepen Tynset en Rin- geba bereikt. De rechtsche colonne, die het Oesterdal volgt, is daardoor veel dichter bij de door de Duit schers bezette Drontheimzóne geko men. Roeros, op 100 K.M. ten zuid- Oosten van Drontheim is volgens de Duitschers bezet en zij dringen op naar het knooppunt te Stoeren, dat naar verluidt, nog in geallieerde handen is. Volgens U.P. is Roeros nog niet in Duitsche handen meer is een ware wedloop ontstaan tusschen Duitschers en geallieerden om de beheersching der stellingen, waar de slag om Drontheim zal worden beslist. Valt Rörös, dan zou dit den Duitschers de controle geven over alle groote wegen naar de Zweedsche grens, langs de geheele grens van het Skagerrak tot Storlien. Met hun flank volkom-en gedekt zouden de Duitschers De strijd in het hooge Noorden. Met welke moeilijkheden het bezet ten der strategische punten aan de Noorsche Westkust gepaard gaat, toont bovenstaande foto. Moeizaam worden de steile rotsen der fjorden beklommen. zich westwaarts kunnen wenden en zich con centreereh op het bestrijden der Geallieerden langs een breed front. BRITSCHE TERUGTOCHT BIJ LILLEHAMMER. Het Britsche departement van oorlog deelt mede: Er zijn geen verdere gevechten geleverd in de zone ten Noorden van Drontheim, waar de vijand zich thans schijnt in te graven juist ten Noorden van Steinkjer. In het Zuiden heeft de toegenomen druk van den vijand het noodig ge maakt, dat de troepen der geallieer den zich terugtrekken van de stellin gen, welke zij tot dusver nabij Lille- hammêr bezet hielden. De correspondent van Reuter meldt dat de geallieerden uit Namsos een zeer moei lijke taak hebben. De Duitschers hebben krachtige versterkingen door de lucht aan gevoerd en aan land gezet met oorlogssche pen op het schiereiland Inderoy. Berlijn voldaan. De successen der Duitsche troepen ten Noorden van Drontheim zijn voor de verde re oorlogvoering van het grootste belang, aldus D.N.B Door de bezetting van belang rijke engten en terreinpunten in de om geving van Steinkjer is, naar het D.N.B. verneemt, het gebied van Drontheim tegen iedere bedreiging van het Noorden uit be veiligd. De gevechtswaarde van de afdce- lingen, die de Duitsche troepen tegenover zich vinden, wordt volgens de tot dus-ver opgedane indrukken als gering gekenmerkt. Zoo kon b.v. een goed versterkte en zeer belangrijke stelling, die met zes machine geweren bezet was, door een klein Duitsch detachement zonder eigen verliezen worden ingenomen. DE „DOODENDANS" IN MISSISSIPPI. United Press deelt mede. dat het aantal slachtoffers van den brand in een danslo- kaal, waarvan wij melding maakten, thans met zekerheid door het Roode Kruis, dat de berging der lijken op zich heeft geno men. is vastgesteld. Er zijn 242 negers in de vlammen of door verstikking omgeko men. GEALLIEERDEN BESTELLEN AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN. In de laatste twee weken zijn contracten gesloten voor den aankoop van Amerikaan- sche vliegtuigen en motoren tot een bedrag van 200 millioen dollar, zoo deelt de Gealli eerde Inkoopcommissie mede. GROOTE MILITAIRE ACTIVI TEIT IN OOST-PRUISEN. In gezaghebbende kringen spreekt men op de meest uitdrukkelijke wijze de berichten tegen, welke in omloop zijn gebracht over een z.g. ultima tum, dat door Duitschland aan Zweden zou zijn gesteld. Van Duitsche zijde worden overigens troe peninschepingen in de havens van Oost- Pruisen ontkend. Desondanks blijven te Kaunas hardnekki ge geruchten de ronde doen. dat alleen reeds te Memel de Duitsche troepen ver sterkt zijn met acht nieuwe volledig uitge ruste bataljons, die voor een onbekende be stemming worden ingescheept. De correspondent yan „Aftonbladet" te Pruisen vol troenen en oorlogstuig zijn. Kaunas bericht bovendien dat de havens van Oost-Pruisen vol troepen en oorlogs tuig zijn. Scholen en openbare gebouwen zijn gevorderd en talrijke oorlogsbodems en transportschepen liggen gereed om uit te varen. Ook de spoorwegen van Oost-Prui sen zijn geheel gereserveerd voor militaire doeleinden. Burgers worden niet toegelaten. Alle verkeer met Littauren is gestremd. Begrijpelijk is men in Zweden alles be halve gerust over deze opmerkelijke acti viteit. Natuurlijk is het allerminst zeker, dat eventueele troepeninschepingen een aanval op Zweden beteekenen, maar dat de span ning in Zweden er door wordt verhoogd, spreekt vanzelf. Opvallend is, dat de Duitsche pers de laatste dagen buitengewoon tam is ten aan zien van Zweden. Men werkt zelfs ietwat sussend en herinnert er b.v. aan, dat Göring, de tweede man in Duitschland wiens eerste gestorven vrouw, zooals mer weet een Zweedsche was, nog altijd in Zwe den zijn tweede vaderland ziet. Dit alleen al, zoo redeneert men te Berlijn moest de Zweden gerust stellen. MAATREGELEN TEGEN LAND VERRAAD EN SENSATIE ZUCHT. De Hongaarsche minister van justitie heeft aan de Kamer een ontwerp voorge legd tot hervorming van het persrecht. De voornaamste bepalingen hiervan luiden: Vreemdelingen mogen geen invloed heb ben op de leiding van Hongaarsche dagbla den. Vennootschappen, die dagbladen uit geven mogen slechts bestaan "uit Hongaar sche onderdanen. De regeering kan de in voer van uit het buitenland komende pers organen verbieden, indien zij de landsbe langen schaden. Het wetsontwerp wil de overdreven zucht naar sensatie tegengaan. Zoo mogen in crirnincele zaken alleen de feiten gepubliceerd werden, doch niet op de eerste pagina en niet in vette lettere. Het zal voorts verboden zijn foto's van misdadi gere tc publiceeren Het zal verboden zijn verslagen af te drukken over processen be treffende familieverhouding. In het bijzon der wordt ook voorzien in laster en aanval len op den persoonlijken eer. De leden van het parlement en de autoriteiten genieten bijzondere bescherming. ENGELSCHEN NOG NIET GELAND De sneeuwstorm, die sinds bijna een week bij Narvik woedde en alle krijgsverrichtin gen onmogelijk maakte is gisteren geluwd en onmiddellijk zijn de krijgsverrichtingen in volle hevigheid ontbrand. Berlijn meldt, dat dertig kilometer ten Noordoosten van Narvik de Duitsche troepen-afdeelingen in gevecht gewikkeld zijn met vrij sterke vijandelijke strijdkrach ten. Narvik zelf werd door Engelsche zee strijdkrachten opnieuw hevig beschoten. De laatste inlichtingen van bevoegde mili taire kringen te Londen zijn, dat de Brit sche en Noorsche troepen den ring rond Narvik steeds nauwer aanhalen. De berichten uit Zweedsche bron.trouwens niet door Londen officieel bevestigd, als zou een Duitsche bataljon zich hebben overgegeven, schijnen wel wat voorbarig te zijn geweest. Wel staat vast. dat 1000 Duitschers te Narvik en 1500 in een nabijgelegen dal om singeld zijn. Naar van Duitsche zijde medegedeeld wordt, hebben aan de hernieuwde beschie ting van de stad en de haven van Narvik twee slagschepen, verscheidene kruisers en torpedojagers deelgenomen. De beschieting heeft wederom geruimen tijd geduurd en in de stad aanzienlijke schade aangericht. De Duitsche troenen werden in hun verdedi gingswerk niet geschaad daar zij in den tus schentijd ruimschoots gelegenheid hebben gehad, geschikte stellingen uit te kiezen en te versterken. Niettegenstaande Britsche zeestrijdkrarhten thans reeds verscheidene dagen Narvik onder vuur hebben gehouden, hebben de Engelschen tot dusver een lan dingspoging nog niet gewaagd, aldus D.N.B Paraatheid van onze weermacht door een nieuwe regeling belang rijk verhoogd. In verband met het bericht van den Re- geeringspersdienst over het wederingaan van perjpdieke verloven aan het einde van deze week zij er op gewezen, dat zulks zal gebeuren volgens een nieuwe regeling. Deze schijnt hierop neer te komen, dat er voortaan tegelijkertijd niet 1/7, maar slechts 1/10 van de dienstdoende militairen periodiek verlof zullen genieten, dus dat iedere gemobiliseer de twee dagen verlof per twintig dagen zal krijgen. Op deze wijze is dus, na het weder ingaan van de verloven, de blijvende paraat heid tegenover den toestand onder de oude verlofregeling in niet onbelangrijke mate verhoogd. NOODLANDING DUITSCH VLIEGTUIG IN BELGlë. Gistermiddag is een Duitsch vliegtuig we- ens een defect aan de benzineleiding ge laaid in de buurt van Tintign. De beman ning. bestaande uit een officier en twee on der-officieren. werd geinterneerd. Het toe stel, dat onbeschadigd was. is in beslag ge nomen. Zeer geslaagde alarmoefening. Gistermorgen om elf uur stond het ver keer in Haarlem plotseling stil. Voetgan gers zochten dekking in-portalen, winkels en woonhuizen. Automobilisten deden het zelfde, na hun voertuigen, volgens de voor schriften. geheel rechts van den weg te hebben geplaatst, en na enkele minuten scheen do stad uitgestorven te zijn. Ook trams en autobussen bleven stilstaan. Paar den werden uitgespannen en aan lantaarn palen vastgebonden. Dit alles geschiedde vlak nadat de sire nes hadden geloeid, als teeken dat onver wacht een luchtalarmoefening werd gehou den. Deze oefening is zeer goed geslaagd. Het publiek hield zich precies aan de voor schriften, welke tevoren waren bekend ge maakt. In vele gemeentelijke en particuliere be drijven en ook op de scholen werden gelijk tijdig oefeningen gehouden met het onder brengen van personeel en leerlingen in schuilgelegenheden en ook hierbij deden zich geen moeilijkheden voor. In Noorsch-Duitschen oorlog. Proclamatie van Roosevelt. President Roosevelt heeft het bestaan van den staat van oorlog tusschen Noorwegen en Duitschland geproclameerd. De procla- matie behelst de afkondiging van Ameri- ka's neutraliteit ten aanzien van dit con flict. (U.P.) Duikbooten van beide belligerenten zullen niet meer in de havens en territoriale wate ren van de Vereenigde Staten mogen ver schijnen. Het „cash and carry" systeem van de neu- traliteitswet benevens een aantal andere maatregelen, die betrekking hebben op de oorspronkelijke belligerenten. zooals de uit gifte van aandeelen in Amerika, zullen ook op Noorwegen van toepassing zijn. Denemarken wordt in de proclamatie niet genoemd.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1