Mvuajkk De Maritieme defensie van Ned.-Indië AP@lt De vlootplannen der regeering IttaaA yacui tue heen £tadAnieuuM De Donkere Duinenloop Brand in de Gravenstraat Sproeten komen vroeg Tweede Blad Lezing Luit ter zee Nuboer Snel groeiend aantal nieuwe spaarders bij de Nutsspaarbank Burgerlijke Stand van Den Helder in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Dc slagkruisers in den Volksraad Voetbalcompetitie „Zeemacht" Eindhoven. 26 April. Aan een koffiemaal tijd van het departement OostNoordbrabant van de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel sprak gisterenmiddag lui tenant ter zee le kl. J. F. W. Nuboer, waarne mend directeur der Hoogere Marine Krijgs school, over ,,De maritieme verdediging van Nederlandsch-Indië en de vlootplannen der regeering'-. Wij zijn paraat, ving spr. aan, maar dat is niet voldoende als de materieele middelen ont breken om die houding kracht bij te zetten. In Nederland wordt thans met alle kracht gewerkt aan de versterking van het leger, met het gevolg, dat de verdiging van het moe derland langzamerhand stevig verzekerd ■wordt. In Indië is de toestand echter veel on gunstiger. Teekenend voor den Indischen de fensie-toestand was de reactie in Japan op de jongste gebeurtenissen in Europa. Inderdaad kan niet ontkend worden dat onze weermacht daar ginds veel te zwak is voor de taak, welke haar wellicht wacht. De plannen der regee ring, welke thans aanhangig zijn, beoogen die fout te herstellen. Wij moeten varen. Het moet iedereen, bij eenig nadenken dui delijk zijn, dat wij moeten varen om te kun nen leven, en wat voor Nederland geldt, dat geldt in niet mindere mate voor het eilanden rijk Nederlandsch Indië. Ook daar moeten wij blijven varen, om het leven te kunnen be houden. Economisch is Indië volmaakt van den zeeweg afhankelijk. In oorlogstijd heeft deze eigenschap van Indië voor ons zeer ernstige consequenties. Het is de taak van de zeemacht in oorlogs tijd te strijden om het behoud van de nood zakelijke zeewegen. Blijkt zij in strijd zwak te zijn, dan gaan de zeewegen geheel of groo- tendeels verloren en is het wat Indië be treft met het economische leven gedaan, en hoe zou men den strijd kunnen voortzetten als men niet eens kan blijven leven? Overigens is ook ten aanzien van de ver dediging van het grondgebied in Indië de zeeweg van overheerschende beteekenis, want hij is ook zeer geschikt voor het vervoer van troepen. Ook militair kan het meesterschap ter zee voor een oorlog van beslissenden in vloed zijn. Dit laatste geldt weer In het bij zonder voor het eilandenrijk Ned.-Indië. De tegenstanders van het slagkruiserplan beweren, dat vliegtuigen iedere landing van troepen, waar ook in den Archipel, zouden kunnen beletten. Op grond van deze bewering betoogen zij, dat de defensie van Indië in de eerste plaats een zeer sterke luchtmacht eischt, zoo sterk, dat wij steeds op ieder punt een overmacht in de lucht zouden bezitten. Kustverdediging met louter vliegtuigen en geen of bijna geen troepen is niet mo gelijk. De landing van talrijke Britsche en Fransche troepen in de Noorsehe fjorden, ondanks de zeer sterke Duitsche lucht macht, bewijst dit weer eens. De bewering, dat een sterke luchtmacht Indië voor 100 pet. veiligheid zou garandeeren, omdat zij troepenlandingen onmogelijk zou ma ken, berust dus op een misvatting. Is de zee in handen van den vijand, dan kan hij negentienden van Indië met weinig moeite bezetten, ondanks alle vliegtuigen. Alleen bij eventueele aanvallen op het res- teerende eentiende deel van Indië, waar wel een troepenmacht van beteekenis ter verde diging aanwezig is, zullen vliegtuigen bij de verdediging een rol kunnen vervullen, maar ook hier slechts tijdelijk, want de Indische defensie is nog in ander opzicht van de zee afhankelijk. Al haar wapens en al haar mu nitie moeten van overzee worden ingevoerd of Uit van over zee ingevoerde grondstoffen wor den gemaakt. Zoodra er gevochten wordt, ver- Regen wind hagel sneeuw zacht guur Rheumatiek Naturlijk, Rheu- matiek! Hoe kan 't anders? Juist in deze dagen van steeds wisselend weer. worden lijders aan Rheumatische pijnen geteisterd door hun kwaal. Geen wonder, dat juist nu talloos velen hun heil zoeken bij een beproefd middel als Kruschen Salts. In tegenstelling met smeerseltjes of broeien van buitenaf, be strijden Kruschen's zes minerale zouten Uw kwaal van binnenuit bij de oorzaak: onzui ver bloed. Kruschen's aansporende wer king op Uw lever, nieren en ingewanden, wekt die organen weer op tot volledig kiac werking, noodig om Uw bloed te zuiveren van het overtollig schadelijk zuur, dat zich nu v zet in spierweefsels en gewrichten en zoo de oorzaak is van Uw lijden en pijn. toch óók Kruschen Salts. Tienduizen Rheumatieklijders bracht het verlossing v hun kwaal, 's Is zoo'n geringe moeite, iedere morgen de kleine dosis en het doet U zoo v. e dadig véél goed! Kruschen Salts is ve ,rl-,s.n bÜ apoth. en drog. h 0.40, 0.75 en 1-60 (extra groot pak) Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opger. 1 ^Adv.) minderen de voorraden en als de zee niet vrij is, dan kunnen die voorraden niet worden aan gevuld. Na eenigen tijd is het dan dus afge- loopen. Nu is de slijtage van het eene wapen grooter dan die van het andere, doch de meest gespecialiseerde wapens, zooals vliegtuigen, worden zeer snel verbruikt. Vrijwel geen, gebied ter wereld is meer af hankelijk van de zee dan Indië, we mogen wel zeggen, dat Indië en economisch en mili tair door den zeeweg wordt beheerscht. De verdediging van Nederlandsch-Indië it onmogelijk, indien het meesterschap ter zee in de Indische zeeën in handen van den te genstander is. De strjjd om ons Indië is dus in wezen een strjjd om de zee. Die de zee heeft, heeft Indië. De zeemacht is het deel van de weer macht. dat tot taak heeft te strijden om het behoud van de zee. De vloot met haar vliegtuigen vormt in Indië dus het beslis sende element in de defensie. Het leger ver vult daar een rol op het tweede plan, het heeft tot taak de steunpunten, waaruit de zeemacht ageert, tegen aanslagen van den te genstander te beveiligen. Het leger beveiligt de onmisbare operatie-basis, maar de vloot is het actieve element, dat de beslissing moet brengen. Het leger in Indië is de laatste jaren aan zienlijk uitgebreid, vliegtuigen, vechtwagens, pantserauto's, luchtdoelgeschut werden aan het leger toegevoegd, daarmede is de opera tie-basis van de vloot beter beveiligd dan zij voordien was, doch de verdediging van In dië is vrijwel niet verbeterd, omdat de vloot, het beslissende element in de Indische de fensie even zwak is gelaten, als zij vroeger was. Een verbetering van de defensie van In dië eischt thans aanzienlijke versterking van de vloot. Waarom slagkruisers Spr. behandelde vervolgens de vraag: „Waarom moet die versterking nu in slag kruisers worden gezocht en niet in lichtere kruisers of onderzeebooten of vliegtuigen?" Het standpunt van den heer Nuboer, trou wens van de geheele marine, kent men uit lezingen, hier en elders gehouden, die we daarover eerder opnamen. We zullen daarom volstaan, met daarnaar te verwijzen. Spreker eindigt zijn betoog met te wijzen op de gebeurtenissen in Japan. De beroering in Japan houdt ook een zeer ernstige waarschuwing in zoo zegt hij. Onze slagkruisers zijn nog slechts een plan. Alfc het plan wordt aangenomen, duurt de bouw nog 4 jaren. De memorie van toelichting op het wetsontwerp vermeldt, dat de eerste slag kruiser in het voorjaar van 1944 gereed voor de proeftochten moet zijn en einde 1944 in dienst moet komen. Vijf jaren moeten wij dus nog door zien te komen, in welke vijf jaren het gevaar voor Indië relatief groot zal zijn, omdat iedereen weet, dat het na gereedheid der schepen oneindig veel moeilijker zal zijn, ons uit Indië te verjagen. Gelukkig heeft Japan de eerste jaren de handen vol aan China en Amerika, dat tot 1946 voor de Philip- pijnen verantwoordelijk is, ziet nauwkeurig toe. Hoe dit echter ook z(j, w(j zullen alles moeten in het werk stellen om deze ge vaarlijke periode te bekorten. Iedere maand winst in tjjd l>(j den bouw dezer schepen kan oorlog of vrede beteekenen. Daar is in Indië nog steeds iets grootsch te verrichten, maar alleen als de defensie voldoende verzekerd ls, als een sterke Ne derlandsche vloot met een kern van snelle, zware schepen In Indië aanwezig is. Zondag a.s. om 12 uur starten de deelnemers bjj den „Theetuin". Zondagmiddag om 12 uur precies zal het eerste startschot gelost worden, op welk sein de „juniores" zich in den strijd zullen storten, om het onder elkaar eens uit te maken wie de beste looper is. Als dit uitgemaakt is, volgen de ..senioren", die een tweemaal zoo grooten afstand moeten loopen om elkaar de eerste plaats te betwisten. Reeds nu is het succes van den „loop" ver zekerd. daar er tot nu toe een kleine 50 deel nemers inschreven: een respectabel aantal! Gestart zal worden bij den „Theetuin", waar van door de deelnemers helaas, door de mili taire bezetting, als kleedgelegenheid geen ge bruik kan worden gemaakt. De loopers zullen nu per autobus om kwart voor twaalf ver- j trekken vanaf het traininglokaal der H.A.V. i aan den Kanaalweg (Instituut Enklaar). Onmiddellijk na de start moeten de loopers de „heuvels" van het park „de Donkere Duinen" nemen, waarna bij de hoofdingang dit weer verlaten wordt. Vervolgens gaat de loop via een klein stukje „berm", het weiland in en met een groote boog via de in het land staande boerderij op de finish voor den „Theetuin" af. Hierdoor zal het publiek, dat ook al gratis dezen veldloop zal kunnen volgen, prachtig in staat zjjn de „eindrush" der deelnemers mee te maken. De prijsuitreiking zal meteen na afloop ge schieden. Van verscheidene kanten is medewer king verleend om deze „loop", waarmee de H.A.V. een veelbelovend „zomerseizoen" inzet (er zijn o.a. plannen voor school- athletiekwedstrijden), te doen slagen. Zoo zal het Roode Kruis aanwezig zijn en het Gemeentebestuur verleende eveneens haar volle medewerking. Ook van particuliere zijde kwam veel medeleven. Men kan er dus van overtuigd z(jn, dat deze „loop" aan het door de H.A.V. gestelde doel om de athletiek in de Jutterstad weer meer populair te maken, ten volle zal beantwoorden en we verwachten dan ook, dat de H.A.V. Zondagmiddag om 12 uur van de zijde van het publiek ook die belangstelling zal krjjgen, waarop ze hoopt. Het aantal spaarders der Heldcrsche Nuts spaarbank. nadert blijkens een elders in ons blad voorkomende aankondiging, het getal 13.000. Het bestuur der Spaarbank, verheugd, over den gestadigen groei van den spaarderskring, wenscht het passeeren van dien „mijlpaal" niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Als herinnering en niet het minst ter aanmoe diging zal vanwege de Spaarbank op het boekje van den 13.000sten spaarder een extra bijschrijving van 10.plaats vinden. van 25 April 1940. BEVALLENC. SchnellenbergBoerman d.; G. C. SchievinkKraan z. OVERLEDEN: M. C. JansenVermeulen, 50 jaar (v)G. J. Coppens, ldag (m). GETROUWDS. Bakker en T. Blokker; C. Bakker en J. Landman; A. W. Minneboo en Kn. Stam; A. J. G. Souwer en T. Schuur man; W. de Valk en M. M. van den Berg; B. Wijnand D. de Wit. WIE ZAG DAT? De burgemeester van Zijpe (N.H.) verzoekt een persoon (vólgens inlichting genaamd R. Zijlstra), die op 7 April 1940, des namiddags 9.30 uur uit een autobus van de N.V. Auto busdienst „Noordholland" heeft gezien, dat een motorrijder nabij Burgervlotbrug tegen een langs den weg staand hek is gereden, zijn adres op te geven aan voornoemden burgemeester, postadres Schagerbrug. De heer Snoek, een stadgenoot en een der opvarenden van het Nederlandsche s.s. „Bernisse". Zooals men weet was het schip met een lading pyriet op weg naar Nederland, doch ging het bij de Noorsehe kust ten onder. De opvarenden, waaronder Snoek, zijn thans op weg via Zweden naar Nederland. Veel brand- en waterschade in keuken, huiskamer en op de bo venverdieping. Gisterenmorgen, te omstreeks kwart over 10, werd brand gemeld in het perceel Gra venstraat No. 79, bewoond door den heer D. Dokter. Men neemt aan, dat de kachel in de keu ken de oorzaak geweest is van het ontstaan van brand. De kachel brandde tenminste en het was vanuit de keuken dat het vuur zich verder door de woning verplaatste. Toen de brandweer arriveerde sloegen de vlammen reeds het dak uit, terwijl een dikke rook uit verschillende plaatsen van het huis kringelde. Het behoeft geen betoog, dat tal van omwonenden, op behoorlijke afstand ge houden door de politie, die in dit nauwe en bochtige stadskwartier niet gehinderd wenschte te worden, dit gebeuren gadesloe gen. Een slang legde men via het voorhuis en een andere via het achterhuis. Zoo, van twee kanten dus aangegrepen, bleek weldra, dat men het vuur wel meester zou worden, en dat voor direct 'gevaar van cfverslaan' op de belendende perceelen geen vrees gekoesterd behoefde te worden.. Na een half uur doofden de vlammen, ter wijl ook de rookontwikkeling in hevigheid af nam. Men kreeg toen eenig idee van de schade, die door vuur en water was aan gericht. De keuken is finaal uitgebrand, ter- wjjl huis- en voorkamer, benevens de opgang naar den zolder en de zolder zelf, eveneens niet geringe gchade te boeken hadden. Om 11 uur behoorde de sensationeele ge beurtenis in het hart der stad weer tot het verleden. Naar de heer Dokter ons mede deelde is hij verzekerd tegen brandschade. Bij den brand zagen wij o.m. burgemeester Ritmeester, den heer Dokter, den directeur en adjunct-directeur der Water- en Lichtbedrij- ven, en de politie-autoriteiten. BEKEURINGEN. De politie maakte gisteren verschillende be keuringen op o.a. wegens zingen op den open baren weg, het rijden met een rijwiel in de Spoorstraat tusschen 7 en 10 uur, en andere verkeersovertredingen. De Fries ging schaatsen. De zeemilicien 3e kl. H. S. diende bij West- Cappellen en is van verlof achtergebleven. Het had al eenige weken gevroren en dus was verd. dolblij dat hij het Zeeuwsche stof voor enkele dagen van zijn voeten kon schud den en de Friesche meren mocht opzoeken. Als militair maakte hij echter een bar slechte beurt. Hij miste op den dag van terug keer de bus, terwijl hjj ook den volgenden dag niet terugkeerde, in verband met het feit, dat zijn vader, een bekend schaatsenrijder, een val maakte en zich daarbij kneusde. Kortom, hij kwam een paar dagen te laat van verlof terug. De Fiscaal vindt het opzet bewezen. De man heeft volstrekt geen moeite gedaan om, toen de bus reeds vertrokken was, toch nog weg te komen. Hij geloofde het wel. 3 Weken gevangenistsraf worden gevorderd. Als pleiter treedt op de 1ste luitenant der mariniers K.M.R. J. C. H. Bol, die zegt de persoon van beklaagde ter dege te kennen en te mogen getuigen dat het nooit in zijn bedoeling gelegen kan hebben expres weg te blijven. Dat is volkomen in strijd met het Ka rakter van S. S heeft daarbij een uitstekende conduite lijst en staat bij staat bij zjjn superieuren be kend als een goed militair. Pleiter zou gaarnr zien dat in dit geval clementie mocht gelden Uitspraak conform. Jekker achterovergedrukt. Dat het niet alleen baadjes zijn. die bjj de marine dikwijls een welkome prooi vormen voor langvingerige miliciens, bewees gifter middag de zeemilicien-matroos 3e kl. W. G. W„ de op 10 Febr. te Rotterdam een jekker inpikte, deze een dag droeg en hem daarna als zijn eigendom beschouwde. De man had zijn eigen jekker voor een appel en een ei verkocht om aan eenige contanten te komen. Tegen den President zegt verd., dat hij het kleedingstuk feitelijk alleen maar had willen leenen. Daar staat echter tegenover, dat hij er al heel gauw bjj was met het innaaien van zjjn eigen stamboeknummer, hetgeen voor het leenen niet bijster gunstig pleit. De Fiscaal vordert 1 maand gevangenis straf. Mr. Buiskool noemt zijn cliënt het slacht offer van de omstandigheden. Hij bezit in Rotterdam een strjj kinrichting, die thans over den kop dreigt te gaan, omdat hjj in dienst is.. Voorts is er een ziek kind, kortom, de man zat leelijk in de misère. Zeer zeker is verd. geen geraffineerd en doortrapt perso nage. Daar staat pleiter borg voor. Hij vraagt dan ook de uiterste clementie te willen betrachten. Uitspraak conform. H(j wilde cow-boy worden. De fantasten zijn de wereld, ook in dezen banarden tijd, nog niet uit. Dat bewees de stoker-olieman L. E. M ondanks zijn 29 ja ren. Hjj had geen zin meer in den militairen dienst (ofschoon hij voor kort nog bijgetee- kend had) en besloot met een ander jong- mensch (dat 10 jaar jonger was) de wijde wereld in te trekken. Daar kwam weliswaar niets van terecht, maar wel deserteerde hij een dag of 8, hetgeen in deze tijden een leelijk ding is. Kwajongenswerk, merkt de President op en ieder is het hiermede volkomen eens. Be halve verd., die zegt niet tegen den militairen dienst te kunnen. De Fiscaal vindt dit een geval van desertie in optima forma, gepleegd in tijd van oorlog. De man wilde cow-boy worden en dat is eigen lijk iets wat men toch van iemand van bijna 30 jaar niet meer verwachten kan. Hij vordert voor deze ernstige overtreding 4 maanden ge vangenisstraf, met aftrek vanhet voorarrest. Mr. Buiskool weet aandeze zaak niet veel toe te voegen. Verd. kon zich niet aanpassen, met ie noodlottige gevolgen. Uitspraak conform. Niet gesalueerd en de beenen genomen. De zeemilicien-matroos 3e kl. J. J. M. be hoort blijkbaar niet tot de snuggersten. Toen hij 8 Maart in Vlissingen wandelde en vergat voor den sergeant Dekker van de landmacht te salueeren, werd hg namelijk door dezen teruggeroepen. Inplaats van verstandig naar den sergeant terug te keeren en zijn houding te verklaren, iets wat waarschijnlijk geen ver dere gevolgen gehad zou hebben, nam de on verstandige milicien... de beenen. Zijn collega werd echter aangehouden en moest vertellen wie de vluchteling was. Voor den Zeekrijgsraad deelde M. mede. dat hij uit vrees voor straf zoo gehandeld had. De Fiscaal vordert 4 weken gevangenis straf. Mr. Buiskool zegt dat het hier een zuivere impuls betreft. De man is van een zeer goed aardig slag en heeft louter en alleen uit angst zijn heil in de vlucht gezocht. Er ia geen sprake van dat de oorzaak gezocht moet worden in lamlendigheid of onverschilligheid bij den verd. Mr. Buiskool verzoekt den Krijgs raad uiterste clementie te willen betoonen. Uitspraak: 2 weken gevangenisstraf. Schele hoofdpijn. De finale was hiermede in zicht. Zjj werd gevormd door den zeemilicien-matroos 3e kl. H. J. H., die diende bij het depot ponteniers en torpedisten bij Dordrecht. Deze ging in Januari met periodiek verlof naar Amsterdam, alwaar hij tijdens dat verlof dermate geplaagd werd door schele hoofdpijn, dat hij niet in staat was naar zijn bestemming terug te keeren. De verklaringen van verd. zjjn overigens niet al te ongeloofwaardig. De man schijnt een kwaal aan het hoofd te hebben en was reeds eerder geadviseerd zich te laten ope- reeren. Daar was hij evenwel te bang voor. De Fiscaal vindt het een eigenaardig geval. Hjj wil niet aannemen, dat de man staat te liegen. Zjjn handelwijze was echter evenmin goed te praten. Hij vordert 2 weken gevange nisstraf. Uitspraak conform. De commandant der zeemacht antwoordt namens de regeering. Aneta meldt uit Batavia: Het antwoord van de regeering op de de batten in den Indischen Volksraad in eer sten termijn over het wetsontwerp, ter ver sterking van de maritieme defensie, zal. naar thans is vastgesteld, worden gegeven op Za terdag 27 dezer. Aneta verneemt nog. dat de samenstelling van dit antwoord langer tijd vorderde dan aanvankelijk was geschat, in verband met de uitvoerigheid van de behandeling in eersten termijn. Het antwoord der regeering zal geheel worden uitgesproken door den commandant der zeemacht. Geen der andere regeerings- gemachtigden zullen in verband hiermede in den Volksraad het woord voeren. Door de onbespeelbaarheid van het Werf- terrein is de competitieleiding genoodzaakt het aantal wedstrijden voor Zaterdag in te krimpen tot zes. Gelukkig dat op enkele weeksche dagen gespeeld is en kan worden gespeeld, zoo dat er toch een beetje schot in komt. Kjjkduin A. dat Woensdagmiddag zoo kranig partij gaf aan de Luchtdoel, moet Zaterdag den strijd aanbinden met het Troependetachement. Te oordeelen naar hunne verrichtingen, moeten zij beide punten mee naar het fort nemen. Het Troependetachement zal echter den buit niet maar zoo cadeau geven, want het vecht voor zjjn laatste kans. Wordt deze wedstrijd ver loren. dan kunnen zij de illusie om in de prijzen te spelen wel opgeven. Schorpioen 2 ontmoet de Onderzeedienst, de wedstrijd is van weinig belang, daar hier twee kansloozen in actie zijn. De Schorpioen zal zoo eervol als mogelijk is willen eindigen en de Onderzeedienst, die zijn laatste wedstrijd speelt van dit seizoen, kan zich nu gaan klaarmaken om in het najaar beter voor den dag te komen. De Plaatselijke Dienst moet in het krijt treden tegen de tweede Batterij. Als deze laatsten spelen zooals zij gewend zijn, winnen zij zeker, de vraag is alleen met hoeveel. Doelman v. d. Mos zal zijn handen kunnen warmen aan de schoten van Wagenaar c.s. Maar dat deze kleine doelman keepen kan, hebben wij gezien. Bij een overwinning, die toch te voorzien is, komt de Luchtdoel gelijk met het Wachtschip, dat maar een wedstrijd meer te spelen heeft; zij zullen dus wel geen fout maken. Voor Kijkduin B, dat het 21ste G.B. op bezoek krijgt, durven wij ook een over winning te voorspellen. Het 21ste speelde tot nu toe op de Zaterdagen zijn slechtste wed strijden, wat zeker met het verlof in verband staat. Nu de periodieke verloven weer door gaan, zullen verscheidene prominente spelers wel verstek laten gaan. maar, dat geldt voor allebei de ploegen. Kijkduin B moet nu zjjn kans waarnemen om Dirksz Admiraal voorbij te komen, zij staan momenteel geljjk, maar hebben een wedstrijd meer gespeeld. Schorpioen krijgt ook weer eens de kans om te'winnen^ de tegenstander is de Marinè- kazerne. Veel hebben de Torpedomakers er nog niet van terecht gebracht in dit seizoen, maar wij zien het elftal toch wel in staat de kazerne te kloppen. Als zij maar niet denken, dat zij de overwinning al in den zak hebben, want dan zou de Kazerne wel eens een spaak in het wiel kunnen steken. Overigens is de wedstrijd van weinig belang. Dan beteekent de volgende heel wat meer en is voor beide elftallen zeer belangrijk. De Zoeklichtafdeeling, die met 14 punten de leiding heeft in Afdeeling B, ont moet het Kon Instituut. Als de verloven hier geen verzwakking te weeg brengen is het niet twijfelachtig waar de punten terecht komen. De Zoeklichten zullen wel geen risico nemen en spelen voor wat zij waard zijn, want de runner up Erfprins ligt op de loer. De Jonkers zitten op het oogenblik nog in de prijzen en wanneer zij een van beide punten weten te be machtigen, hebben zij groote kans om vijfde te blijven. De wedstrijden, die zij na dezen nog krijgen te spelen, leveren meer kans op succes, van het 21ste winnen zjj waarschijnlijk en van de Stafmuziek zeker. Hier volgt het volledige programma: Afdeeling A. Terrein Watervogels: 2 uur Kijkduin ATroependetachement. 3.15 uur Schorpioen 2—Onderzeedienst. Terrein Atlas: 2 uur 2e Batt. Luchtdoelart.Plaatsel. Dienst. Afdeeling B. Terrein Ttlas: 3.15 uur 21ste Grens BataillonKijkduin B. Terrein Onderzeedienst: 2 uur MarinekazerneSchorpioen 1. 3.15 uur ZoeklichtafdeelingKon. Instituut. NOG WAT TEGOED. Gisteren werd hier iemand aangehouden, die nog eenige maanden logies tegoed heeft. Hjj wordt vandaag naar Alkmaar overgebracht. VERMISSINGEN. Iemand van de Binnenhaven deed aangifte van de vermissing van zjjn rjjwiel, terwjjl een bewoner van de Ambonstraat een autoped van zijn kind vermist. Aquarium Zool Station. Voor het publiek geopend: dageljjks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, le Vroonstraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien den eersten Zondag van elka maand van 35 uur en den eersten Woens dag van 810 uur. BIOSCOPEN: Kialto, Spoorstraat, acht uur: Golden Boy. rivoll-Theater, Spoorstraat, acht uur: Sterren gaan naar Hollywood en De wereld waarin wij leven. Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: Josette en Geen tijd voor meisjes. BAROMETERSTAND IN DEN HELDER Barometerstand Den Helder 758.2 Maximum temp. lucht: g.g Temp. 8 uur: g.g Wind: richting: Z.W. kracht: 2 Licht op: 7.47

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5