Het GeHeim unn Geallieerde vloot nog in het Skagerrak Duitsche luchtsuccessen Ook Engeland gaat optreden Duitschc aanvallen op de neutrale pers vuren van Tohr RHEUMATIEK? 'n ffe-bad werkt heilzaam! Drie millioen eieren te Barneveld 7 orrance Esdale Mild vonnis Marktberichten door Edgar Rice Burrougfis Radioprogramma Een nederlaag duurder dan een dozijn vloten FEUILLETON Radiostation Tromsct niet vernie'd? ZWEDEN BLIJFT ZIJN MEENING UITEN Het Zweedsche blad „Social Demokraten" ■wijdt een hoofdartikel aan de Duitsche pers- aanvallen op de neutrale pers. in het bij zonder die van Zwitserland en sedert enke le dagen oók die van Zweden en aan de eisch, dat de neutrale pers „gesinnugsneu- tralitaef' in acht neemt Het blad herinnert aan de krachtige weige ring der Zwitsersche autoriteiten, deze soort van neutraliteit in acht te nemen, daar zij begrepen hebben, dat pogingen, de persvrijheid in een ander land te onder drukken, een onderdeel zijn van de Duit sche veroveringspolitiek. Wanneer de Duitsche pers voor geeft, ajdus vervolgt het blad. dat de Zweedsche pers sedert den inval in Noorwegen en Denemarken in dienst staat van de propaganda der westelijke mogendheden, vraagt men zich af, of Duitschland niet de natuurlijke, spontane reactie kan begrijpen, die de aanval op onze vreedzame en onschuldige buren in Zweden teweeg heeft gebracht. Het blad schrijft dan verder: In de ge vaarlijke positie, waarin wij ons bevinden, en in den zenuwenoorlog, waarvan de Duit sche persaanvallcn een onderdeel zijn, vormt alles wat uitgelegd kan worden als een teeken van verslapping en zwakheid, alles wat zou kunnen doen gelooven, dat de taktiek van vreesaanjaging slaagt, een gevaar voor het vaderland. Laten wij al len met bedachtzaamheid te werk gaan, vooral wanneer het de berichtgeving betreft Doch laat niemand denken, dat de Zweed sche pers zich belemmerd acht in het uiting geven aan den vasten en onwrikba- ren wil van het Zweedsche volk, dat iedere poging onze vrijheid, neutraliteit en onaf hankelijkheid aan te tasten, tegengegaan zal worden met alle kracht, waarover een eensgezinde en gewapende natie beschikt. EDISON PLEIT VOOR VERSTER KING DER AMERIKAANSCHE VLOOT. De Amerikaaschne staatssecretaris van marine, Edison heeft te San Diego (Calfor- nië) een rede gehouden, waarin hij zeide, dat de liefde der Vereenigde Staten voor den vrede slechts geëvenaard wordt door de vastbeslotenheid van dit land, zijn gren zen en zijn fundamenteele instellingen te verdedigen. Het vlootprogram, dat het congres is aanbevolen, zal, aldus Edison, als het wordt aangenomen, een krachtige waarschuwing zijn voor alle volken, die agressieve oogmerken mochten hebben. Wanneer men thans den toestand bestu deert, moet men wel toegeven, dat de vloot- bouw in een zoo snel mogelijk tempo dient te geschieden. Wij hebben in den vlootbouw een langdurige vacantie gehad en wij zijn hiermede niet tot de door het verdrag van Washington toegestane grenzen gegaan. Wij zullen den verloren tijd moeten in halen. Een nederlaag zou duurder te staan komen dan een dozijn vloten. Een record. Voor het eerst in dit seizoen heeft men op de gisteren te Barneveld gehouden eier markt volgens opgave bij het sluiten van de markt een record aanvoer geboekt/ nl 3.020.000 stuks, welk aantal circa 30.000 stuks hooger is dan de hoogste aanvoer in het vorige jaar. doorRoy Vickers 8. „Bent u een Amerikaan? Hoe interessant! Ik bewonder de Amerikanen altijd. Vindt U deze geschiedenis van Gerald's oom niet ont zettend?" „Ik kon het niet gelooven, toen ik het doodsbericht las.' Meneer Massiter legde de couranten op tafel. „Welk motief kan er be staan voor zoo'n ontzettenden moord? Ik vermoed, dat hij, naar zijn lengte te oordee- len, geen krachtig man was. Hg zou zich niet kunnen verdedigen. Hij..." „O, kende u hem?" vroeg Annabelle. In haar stem klonk belangstelling. Of was het wantrouwen? Meneer Massiter keek haar scherp aan en scheen over zijn antwoord na te denken. Opnieuw kwam Torrance tusschen- beide. „Twee dagen geleden kwam Oom Julius naar Torquay, om mij te spreken, Anna belle: toen vertelde hg mg ook van jou en Gerald." „Hoewel ik nog niet het genoegen had gehad hem vóór dien tijd te ontmoeten," voegde de heer Massiter er aan toe, „had ik toch veel van hem gehoord. Wij hadden namelijk eenzelfden kennis, iemand die op intellectueel gebied heel veel bereikt heeft. Ik bedoel namelijk professor J. Ardus Elli- ster." Annabelle keek nu den heer Massiter ont hutst aan, een uitdrukking, die blijkbaar bij haar beteekende, dat zij op haar hoede was. „Professor Ellister! Wat toevallig," zeide zij. „En mag ik vragen, waarom dat zoo toe vallig is, mevrouw Saranack?" vroeg meneer Massiter met een harde stem, die Torrance nog nooit eerder van hem gehoord had. Maatregelen overwogen tegen de fascisten en communisten. Be perking van vrijheid van het woord. De minister van binnenl&ndsche zaken Anderson, heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat hij thans overweegt, of het wen- schelijk is nieuwe bepalingen in te voeren tegen acties, welke de nationale krachts inspanning kunnen schaden. Hij gaf daarbij de verzekering, dat de au toriteiten den plaag der fascistische emble men, die afgedrukt werden op openbare muren, ernstig opvatten. Het Labourlid Mor- rison wees er op, dat in één Londensche wijk in twee weken tijds ruim duizend van dergelijke leuzen op openbare gebouwen waren aangebracht. De liberaal Harris zei de, dat de regeering behoorde op te treden tegen degenen, die de instructies gaven, n.1. het fascistische hoofdkwartier. Wat de anti- Britsche propaganda betreft, raamde Ander son het aantal publicaties van dezen aard op ongeveer 20. Hij gaf den liberaal Man der de verzekering, dat de autoriteiten hun waakzaamheid niet iaten verslappen ten aanzien van personen, die vroeger actieve leden waren geweest van de vereeniging, die bekend is geworden onder den naam „The Link" (Deze organisatie bestond voor den oorlog en had ten doel de Engelsch Duitsche betrekkingen te bevorderen. Zij was aan de kaak geseld als een hulpmid del der Duitsche propaganda. Duitsche vlootverliezen gemeld. In het Skagerak wordt blijkens mededee- lingen zowel van Duitsche als van Geal lieerde zijde nog steeds hevig gevochten. Het blijkt daaruit dat de Geallieerden nog steeds in het Skagerak kunnen opereeren. Een groep Fransche torpedojagers heeft twee Duitsche patrouillevaartuigen aange vallen en tot zinken gebracht, zoo wordt van Geallieerde zijde gemeld. De jagers zijn ondanks de vliegeraanvallen zonder averij op hun basis teruggekeerd. Brilsche mijnen uit Skagerrak geveegd? United Press meldt, dat men gelooft dat de Duitsche mijnenvegers gereed zijn geko men met het vegen van Britsche mijnen in het Oostelijk deel van het Skagerrah, omdat de ontploffingen uit zee niet meer worden vernomen. Gisternacht, sinds de Duitsche inval in Noorwegen, voor het eerst weer de vuurtoren bij de monding van de Oslo-fjord. Duitsche aanvallen. Van Duitsche zijde wordt over de actie der Fransche jagers gemeld dat een Duit sche voorhoede-flottielje in mistig weer aan den Westelijken uitgang van het Ska gerrak een groep groote Fransche torpedo jagers op korten afstand waarnam. On danks de aanzienlijke superioriteit van de vijandelijke strijdkrachten ondernamen de voorpostbooten terstond een aanval. Na een kort gevecht trok de vijand met groote snelheid af en verdween in Westelijke rich ting. NOORSCHE BURGERBEVOLKING BESTOOKT. Gisteren heeft de Duitsche luchtmacht opnieuw met succes ingegrepen in den strijd in Noorwegen, zegt het D.N.B. Twee Brit sche transportschepen werden getroffen door bommen van zwaar kaliber. Een Britsche mijnveger, welke zich voor de westkust van Noorwegen ophield, werd tot zinken ge bracht, een Britsche torpedojager door botn- treffers in brand gezet. In Midden-Noorwegen, bij Lesjakop, heb ben Duitsche gevechtsvliegers vijf op den grond staande Noorsche jachtvliegtuigen van het Engelsche type Gloster-Gladiator vernietigd. In het gebied bij Dombaas wer den troepenconcentraties van hetgeen over gebleven is van de hoofdmacht van het Noorsche leger door aanvallen verspreid. Volgens het Noorsche telegraafagentschap wordt de burgerbevolking in Noorwegen voortdurend meedoogenloos door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. De laatste da gen zijn veel onbeschermde dorpen en klei ne visschershavens aan de westkust door de Duitsche vliegtuigen met brand- en bri santbommen bestookt, waardoor vele huizen in vlammen zijn opgegaan en tal van dor pelingen zijn gedood. Het grootste deel van de burgerbevolking van vele steden heeft thans de wijk genomen naar de bergen, wouden, dalen en kleine fjorden. Het voed- selvraagstuk in het binnenland levert moei lijkheden op. doch is nog niet ernstig. Het N.T.A verklaart: Noorsche volk is één in zijn tijd om het bestaan. De krach tige geallieerde hulp is een krachtige aan moediging geweest en ieder is in den strijd om de vrijheid met den goeden geest be zield. De Noorsche regeering heeft Woensdag door het radiostation Tromsoe een oproep laten uitzenden tot de bevolking van Noor delijk Noorwegen, waarin zij deze opwekt zich te organiseeren voor de verdediging van de vrijheid en het bestaan van Noor wegen. Het Duitsche bericht volgens het welk de radiozender van Tromsoe vernield zou zijn, is dus niét juist." CALLANTSOOG Het gerechtshof te Amsterdam veroordeel de gisteren de twee mannen, die geweigerd -hadden luisterposten van den luchtbescher mingsdienst te bezetten ieder tot 1 25.boete of 10 dagen hechtenis. De Alkmaarsche po litierechter had ze resp. 4 en 2 maanden ge vangenisstraf opgelegd en de procureur-ge neraal bij het Hof had dezelfde straf geëischt WIERINGEN TRAGISCH. Naar we vernemen, is het 7-jarig zoontje van den heer Sj. Holkema (een oud-plaats- genoot) in Workum te water gevallen en verdronken. HOLPARTIJ. Het paard van den heer S. Bakker Sijbr.z. bespannen voor den wagen, geraakte op hol te Zandburen en holde via de Nieuwstraat de Hoofdstraat in. De heer Ok Bosker die deze holpartij zag, wist het bee®t tot staan te brengen. De landbouwer B. was gewond aan z'n been en moest zich onder doktere behandeling stellen. HELDERSCHE F.IERVE1LING, 25 April. Aanvoer: 38.000 kipeieren 3.504.30, klei ne eieren 33.40. 650 eendeieren 2.803, per 100 stuks. F.1ERVEILING SCHAGEN, 25 April. Aanvoer: 80.000 kipeieren 3.404.75 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 26 April. Aanvoer: 1000 Kg. aardappelen: Bevelan ders 2.50, 7300 Kg. uien 1.20—1.70, grove 1— 1.50. 5000 Kg. peen 1.50. 760 bos rabarber 230 5100 kg. kroten 110; 960 kg. prei 520. 3500 kg. d. witte kool 510-550 Martbericht Noord-Scharwoude niet ont vangen telefoon gestoord. BOTERNOTEERING EN -HEFFING. De comimissienoteering voor Nederland- sche boter is onveranderd vastgesteld op 80 centp er Kg. Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter is, behoudens tusschentijd- sche wijziging, voor de week van 25 April tot 2 Mei vastgesteld op 80 cent per Kg. (onveranderd). TARZAN en de 88. Het was duidelijk, dat Ahtea van plan was in haar fanatieke haat onmiddelijk het dood vonnis over het meisje uit te spreken. Voor dat ze echter iets kon zeggen, fluisterde Dr. Wong haar iets in het oor. Perry O'Rourke bromde: „Die kerel geeft haar weer een dui velse wenk. Ahtea lachte en sprak: „Het meisje gaat met me mee haar het paleis. Daar zal ze een poosje blijven. Ik wil het genoegen hebben haar gezicht te zien, Tarzan, als je in de arena door de machtige hand van Mungp valt." Over het gelaat van Dr. Wong gleed een glimlach. De koningin van Tohr keek den aapman strak aan, terwijl ze verder ging: „Je strijd met Mungo zal voor mijn genoegen plaats vinden. Tot zolang zullen jij en je vrienden in de stallen der olifanten worden opgesloten." Ze klap-te ongeduldig in de han den. „Mungo! Breng hen naar de olifantstal len en stel hen onder de hoede van Rutang, het hoofd der olifantsslaven. Hij zal weten hoe hg met hen moet handelen. Want het zou heel jammer zijn," voegde ze er melancholiek aan toe, „als een der wilde olifanten hen zou doden voor hun tijd!" ZATERDAG 27 APRIL 1940. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 4.10 Musiquette (1.30—1.40 gramofoonmuz.). 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.45 Rococo-octet. 5.15 Filmpraatje. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 7.00 Berichten. 7.15 Theologische lezing. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.45 Gevarieerd programma. In de pauze gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 m. 8.00 Berichten ANP.,gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven. Per pak van 1 Kg.; 20 ct. Per pak van 3 Kg.: 45 ct. „O, u moet weten, dat professor Ellister gisteravond vroeg, of Gerald met hem wilde gaan dineeren. Daarom blijven wij in Parijs overnachten. U weet natuurlijk, dat Profes sor Ellister den zomer daar doorbrengt?" „Dus zij hebben elkaar ontmoet!" Massiter scheen onder den indruk te zijn. „Dat had moeten gebeuren, maar het ge beurde niet," stemde Annabelle toe. „Ik dacht dat u zei..." „Laat mij het u uitleggen," de lieve glim lach was aan den Amerikaan verkwist. „Ge rald verscheen wel op tijd, maar de Profes sor niet." „Wat zegt u!" Massiter verloor zijn gewone kalmte. „En hij zond geen verontschuldiging of uit leg," vervolgde Annabelle en voegde er aan toe: „vindt u dat niet vremd?" Massiter dacht na, zijn gezicht was totaal zonder uitdrukikng. „Inderdaad," zei hij eindelijk. En er viel een vreemde stilte. HOOFDSTUK XI. Feiten. Torrance ging weer voor het raam staan. Haar hoofd bonsde, haar zenuwen waren tot het uiterste gespannen. Wie was die Anna belle? Wat was zij? Elke seconde deed die vraag sterker naar voren komen. Want als zij inderdaad de vrouw was. die Torrance dien avond bespied had als zij die werkelijk was, dan moest meneer Massiter gewaar schuwd worden; dan moest verhinderd wor den, dat hij iets los liet over den tocht, dien Torrance den avond tevoren naar Hillfoot had ondernomen... Maar indien haar oogen en ooren zici vergist hadden en Annabelle ge heel onschuldig was, wat dan? Zou het hin deren als meneer Massiter iets vertelde en de geschiedenis van den teruggehaalden brief bekend werd? Het leek lang, lang geleden, dat Torrance zichzelf hoorde beloven, dat die brief verbor gen zou blijven voor menschenoogen. „Daar mag z ij niets van weten. Ik zou liever stèr en". Enfin, hij was'nu verbrand. Maar daar voor had de wereld op zijn kop gestaan. De Dolitie zocht de stem, die haar van den moord .n kennis gesteld had. Oom Julius was op lage en wreede wijze vermoord geworden. Voor het eerst in haar leven had zij hulp noodig. Zij keek naar meneer Massiter; deze bestu deerde echter Annabelle, terwijl Annabelle zelf met neergeslagen oogen en gevouwen handen, in haar stoel zat. In deze vreemde stilte kwam Gerald. In stinctief sprong Torrance op een ging naar hem toe; in vorige jaren was het zoo dikwijls gebeurd, dat hij op clez» wijze de kamer kwam binnen stuiven en zij opsprong om hem te ver welkomen... Toen herinnerde hij zich opeens weer alles; zij bleef stil staan, terwijl Anna belle zijn hand pakte. „Gerald, ben jij klaar met dien advocaat? Want ik moet absoluut nog een paar bood schappen doen, voordat wij naar Callingham teruggaan en ik dacht het nu te doen, terwjjl jij even bij Torrance blijft. Zij moet werkelijk niet alleen zijn." „Ik kan heel goed alleen zijn!" Verontrust en verschrikt bij de gedachte, met Gerald al leen te moeten achterblijven want ook me neer Massiter stond op om te vertrekken dacht Torrance plotseling aan haar plichten. „Meneer Massiter, mag ik u Gerald Saranack voorstellen? U heeft hem destijds een onder houd beloofd, weet u wel en hoewel dit nu niet de gelegenheid en de plaats is..." „Die baan, waar Torrance over schreef", fluisterde Annabelle luid. „O ja, als ik u later nog eens mag komen opzoeken, meneer Massiter, zou ik u erg dank baar zijn" zei Gerald. Hij had even de wenk brauwen gefronsd bij Annabelle's opmerking. „Een werkkring zou mij heel wat waard zijn, zooals Torrance u waarschijnlijk al ver teld heeft.' Meneer Massiter gaf hem ernstig de hand. Zijn correcte, informeele condoleance betui gingen, noch zijn uitdrukkingloos gezicht ver rieden iets; maar Torrance voelde, dat Gerald hem op het eerste gezicht ai sympathiek was. Zooals Gerald er uit zag, was hij ook inder daad de ideale candidaat voor een moeilijke betrekking. Gedurende de maand dat hij in het buitenland geweest was, had zijn gezicht de uitdrukking van een ontevreden jongen verloren en was magerder, bijna streng ge worden. Hij trok ook niet meer aan zijn kuif en zijn haar was keurig verzorgd. Ook was hij op de een of andere manier langer en zwaar der geworden. Plotseling kreeg Torrance een onbeheerscht 12.00 Gramofoonmuziek (om 12.45 berichte* ANP.) 2.00 Filmkwartiertje. 2.15 Viool, cymbaal en piano. 2.30 Zang en orgel. 3.00 Reportage. 3.30 VAR A-harmonie-orkest. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 "ragenbus. 4.505.50 Residentie-orkest. 5.55 Orgelspel. 6.15 Uit de roode jeugdbeweging 6.45 Kinderleesclub. 7.00 VARA-kalender. 7.04 Felicitaties. 7.09 Politiek radiojournaal. 7.30 Toespraak „Mobilisatieproblemen". 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.15 Puzzle-uitzending. 8.30 Rosian-orkest. 9.10 Gramofoonmuziek. 9.15 Radiotooneel. 9.30 Orgelspel en gramofoonmuziek. 9.55 VARA-varia. 10.00 En nuOké! 11.15 Berichten ANP. 112512.00 VARA-strijkorkest. gevoel van bezit. Hij was van haar van haar. Zij had hem niet verloren, het kon niet. Er bestonden dingen, die te gemeen waren om waar te zijn. Zij waren even wreed als een droombeeld. Gerald was nog van haar en zij van hem; en zij gingen samen naar Mexico, om er voor meneer Hartlandt K. Massiter te werken en om er rijk te worden of arm te blijven in elk geval, om er geluk te vinden... Zij rilde, keek op en zag de oogen van Annabelle strak op zich gevestigd. Annabelle glimlachte. „Ik geloof dat ik nu maar ga, Torrance. Gerald wil natuurlijk met je praten, over alles wat er gebeurd is en dan kom ik hier wel terug om hem op te halen." „Mijn wagen staat voor, mevrouw Sara nack", voegde meneer Massiter hieraan toe, „en u zoudt mij een genoegen doen, indien u er gebruik van zoudt willen maken." Hij stond op en ging met haar naar de deur. „Laat ik mijn chauffeur zeggen, waar hij u naar toe moet brengen." „Wat vriendelijk van u! Maar ik wil u niet tot last zijn. Als ik mee mag rijden tot uw hotel, dan ben ik al aardig op weg. En dan wacht jij hier op mij, tot ik terug kom, niet waar Gerald?" Knap gedaan, dacht Torrance. Zij werd bijna bang. Dit meisje, met haar mooi gezicht, was knap, doortastend en sterk! Meneer Mas siter wilde langer blijven dan Gerald, om even rustig met Torrance te kunnen praten. Gerald walde waarschijnlijk niet alleen achterblijven met Torrance en Torrance wenschte zeer zeker niet alleen met Gerald te blijven! Maar Annabelle trok aan de touwtjes en de poppen dansten. Opnieuw rilde Torrance. Meneer Massiter stond voor haar. „Dan neem ik afscheid, juffrouw Esdale. Ik legeer in het Parnassus hotel en ik zal het niet vergeten." Meneer Massiter boog. Toen boog hij voor Annabelle en deed de deur voor haar open en wachtte, terwijl zij voor hem de kamer uitging. Toen deed hij iets eigenaardigs. Met een blik. eerst naar den rug van Annabelle en toen naar Torrance, nam hij een courant uit zijn zak, legde haar op den dichtsbijzijnden stoel, wees er nadrukkelijk naar met zijn \inger en volgde toen Annabelle de kamer mt' Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6