In CHINA een bewegingsoorlog Het voetbal menu De Violist Honderdduizend dooden per maand K.ÏL.U.B. iwoJi tnoA^en hi ons district Kort verhaal n.u.u.B. SDe ttMJU klaMesU Granaten uit ijzeren hekken SHANGHAI. In Maart In Europa duurt aan het West-front het voornaamste oorlogsterrein, waar toch eigen lijk de beslissing in dezen oorlog zou moe ten vallen, de merkwaardige toestand voort dat de verliezen er uitermate gering zijn, niettegenstaande er millioenen mannen, be wapend met de modernste oorlogswerktui gen, tegenover elkander staan. In China is het anders. Daar bedragen de verliezen van Japanners en Chineezen maandelijks ver over da honderdduizend aan dooden en ge wonden. Hoe groot de verliezen sedert het uitbreken van het conflict in werkelijkheid zijn, is niet bekend en zal wel nimmer be kend worden. De Japanners zullen hun ver liezen nauwkeurig kennen. Zij weten hoe veel manschappen en officieren zij naar China zonden en zij weten hoeveel er terug keerden in het vaderland en hoeveel er nog in China ter beschikking staan. Doch de Ja panners houden het cijfer hunner verliezen geheim. De Chineezen zouden bij den besten wil ter wereld hun verliezen niet op kun nen geven, daar zij ze zelf niet weten en niet kunnen weten.. In verschillende deelen van het onmetelijke China strijden velschil lende Chineesche troepenmachten: In het zuidwesten staan geregelde troepen onder maarschalk Tsjang-Kei-Tsjek; elders staan minder geregelde troepen onder andere ge neraals en dan zijn er nog, vrijwel over het geheele Chineesche rijk verspreid, de gueril- la-benden, die tezamen ook honderdduizen den tellen. Een Amerikaan, Julian Arnold, heeft kor ten tijd geleden een brochure laten ver schijnen onder den titel „China's noodlot en Amerika's toekomst", waarin hij de verlie zen der Japanners opgeeft tot 1 Januari 1940 als 600.000 gewonden en 250.000 dooden; die der Chineezen als 1.500.000 gewonden en 600.000 dooden. Hoe hij aan die cijfers, die eenigszins laag genomen zijn, komt, vertelt de schrijver der brochure niet. In elk geval maakt hij geen melding van de verliezen der burgerbevolking, die schrikbarend hoog zijn. Er zijn burgers, mannen, vrouwen en kinderen, gewond en gestorven, tengevolge van de Japansehe bombardementen uit de lucht, maar ook, tienduizenden, zoo geen honderdduizenden zijn gestorven tengevolge van de overstroomingen toen bij hun terug tocht de Chineezen de dijken van de Gele Rivier doorstaken. En hoevelen er het le ven lieten van honger en koude in de door den oorlog verwoeste gebieden, valt niet bij benadering op te geven. De geheele Japansehe troepenmacht in China schat de Amerikaansche schrijver op 1.300.000, wat overeenstemt met de cijfers, die ik van andere zijde kreeg. Het aantal troepen, dat de Chineezen in het veld heb ben, zou volgens den Amerikaan bedragen 3.500.000, waarbij dan blijkbaar ook de guerillabenden gerekend zijn, want de ge regelde troepen, die onder direct bevel van maarschalk Tsjang-Kei-Tsjek staan, zijn, naar betrouwbare mededeelingen, niet ster ker dan één a anderhalf millioen man. En die guerillabenden? Daarvan is zeer moei lijk de sterkte op te geven, want het is hier een echt Aziatische oorlog. Die guerillaben den strijden over het algemeen aan Chi neesche zijde, doch als zij zeer in het nauw worden gebracht, verklaren zij zich eenvou dig eensklaps voor de Japanners, die de on verwachte hulp meestal niet vreugde aan nemen. Een zeer betrouwbare hulp is het echter niet, want zij schromen niet, indien hun geldelijk belang dat meebrengt, weder voor de Chineezen partij te trekken. Volgens officieele berichten veroverden de Chineezen gedurende de eerste twee jaar van den oorlog op de Japanners 1475 gepant serde automobielen, 600 stukken geschut en 2660 machinegeweren. De oorlog duurt thans echter reeds twee jaar en acht maanden en het komt me voor, dat in de laatste acht maanden de buit der Chineezen zeer aan zien is geweest, ook doordat de Chineezen steeds beter uitgerust worden. Bovendien, deze getallen geven weder het door de Chi neezen „veroverde" materiaal, doch niet het door de Japanners verloren materiaal, want er ging voor hen nog veel meer materiaal verloren bij overstroomingen in het zuiden, in de oneindige sneeuwvlakten van het noorden, in de gebergten van China. Veel krijgsmateriaal raakten de Japanners ook kwijt tengevolge van luchtbombardementen door de Chineezen. De totale waarde hier van Is niet bij benadering te schatten, daar de Japanners hierover het uiterste stilzwij gen bewaren. Het verloop van den strijd is eenigs- zins zonderling en schijnt vaak in tegenspraak met de orthodoxe krijgs kundige beginselen. Dit is trouwens evenzeer het geval in Europa, waar de voornaamste tegenstanders niet meer uitgaan van de eeuwenoude waarheid: de beste verdediging is de aan\al", maar schijnen uit te gaan van het beginsel: „de beste aanval is de verdediging". Toen ruim vier maanden geleden de Ja panners na maandenlange voorbereiding nabij Pakhoi, in het zuiden van China, troe pen landden, ondervonden ze daarbij slechts zeer geringen wederstand der Chineezen. Dit scheen onverklaarbaar en sommige deskun digen weten dit aan een fout van den Chi- neeschen legerbevelhebl>er, wien de voorbe reidselen der Japanners niet konden zijn ontgaan en die verzuimd had de noodige maatregelen van afweer te nemen. Een der officieren van maarschalk Tsjang- Kei-Tsjeks staf heeft echter dezer dagen een uiteenzetting gegeven, waaruit bleek, dat er van ecnige verzuim of eenige fout geen sprake was. Deze officier verklaarde: „Wij gaan van het standpunt uit, dat het bezit van de kust voor ons waardeloos is, daar toch onze te genstander, Japan, onbeperkt meester is van de zee. Wij hangen voor den aanvoer van oorlogsmateriaal niet af van de zee, maar van de nieuwe groote automobiclwegen uit Siam en Rusland. Ons verzetten tegen een landing van Japansehe troepen, be- teekent ons bloot stellen aan het zware geschut der Japansehe mari ne, waartegen we machteloos zijn. Slechts kleine troepenafdeelingeng hebben we nabij de kust en de taak dier troepenaf- deelingen is niet in de eerste plaats „vech ten", maar „waarnemen". Op eenige tiental len kilometers van de kust, buiten het bereik van het Japansehe scheepsgeschut, begint onze tegenstand, die toeneemt hoe verder de Japanners van de kust komen. Daar nemen ook op andere wijze de moeilijkheden der Japanners toe, moeilijkheden met den aan voer van krijgsmateriaal en levensmiddelen Vrijwel de geheele kust van China hebben de Japanners thans in hun bezit, doch ze zijn daarmede geen stap dichter bij de over winning Hun landing bij Pahkoi heeft hen ge dwongen meerdere versche troepen uit Japan te laten komen, zonder dat ze daardoor eenig belangrijk militair succes hebben behaald Die onbestreden, vlot verloopen landing heeft in Japan een kortstondige vreugde gewekt, laar het Japansehe volk meende, dat deze landing het einde van den eindeloozen oor log beteckende. Nu weet men in Japan reeds beter. De Japanners hebben in het zuiden eenige steden veroverd, die ze gedeeltelijk weder verloren hebben Duizenden, tienduizen den manschappen zijn er gevallen, maar hun leger in ZuidyChina bevindt zich nog steeds in een moeilijke positie. Aan alle zijden wordt het bestookt. Eiken dag worden Japan sche transporten veroverd door vliegende ko lonnes, die het echter bijna nooit tot een ge vecht op groote schaal laten komen. De Ja panners hebben er het allergrootste belang bij zoo spoedig mogelijk het Chineesche avon tuur te beeindigen. Het militaire middelen zal hun dat niet gelukken. Nu probeeren zij het met een nieuwe „Chineesche" regeering te Nanking, een regeering van landverra ders, ntaar ook dit zal hen niet tot het be oogde doel voeren" To* zoover de Chineesche staf-officier, die een onbegrensd vertrouwen heeft in het succes der Chineesche wapenen. Om den oorlog in China populair te hou den, laten de Japannners steeds vele Japan sehe (geen buitenlandsche) journalisten, tee kenaars en persfotograven aan hun front toe Onlangs werd officieel medegedeeld, dat van deze persmenschen er reeds 29 zijn gedood. Hoeveel er gewond werden, werd niet be kend gemaakt J. K. BREDERODE. Met frisschen moed beginnen de K.N.V.B.-vereenigingen Zondag aan een week, waarin ze drie wedstrijden moeten spelen, want ook op Hemelvaartsdag is een volledig programma vastgesteld. Het beloven zeer belangrijke zeven dagen te worden, daar verscheidene be slissingen voor de deur staan. Morgen bijv. kan G.V.A.V. kampioen worden door Heerenveen een geljjk spel af te dwingen. AFDEELING I. Blauw-Wit gaat oogenschijnlijk een gemak- kelijken Zondag tegemoet. KFC moet geen al te zwaar struikelblok zijn voor de zebra's. Maar KFC op De Koog is tot alles in staat en er kan dus uit de Zaan Zondag middag wel eens een rare uitslag komen! Zeer ten gerieve dan natuurlijk van ADO en DWS, die morgen beide vr(j zeker gaan win nen, daar niet is aan te nemen, dat resp. 't Gooi en DOS in Den Haag en Amsterdam tot ook maar aan één winstpunt zullen komen. AjaxStormvogels, tot voor kort dé wed strijd van het seizoen, is nu een kamp zonder eenig belang. Ajax heeft een kansje om zich te herstellen. VSV—Haarlem wordt door de „mannen" van den nieuwbakken internatio naal De Vries gewonnen. AFDEELING II. Fejjenoord kan hier zijn voorsprong wel eens dermate aangegroeid zien, dat het niet meer bedreigd wordt door Sparta. Zelf gaan de rood-witten een ferme zege tegemoet tegen den hekkesluiter CW, terwijl zijn eenigste belager, Sparta, een zeer zwaren tegenstander op bezoek krijgt, n.1. het Haag- sche VUC. De club van Bertus den Harder heeft veel „ups en downs" meegemaakt dit seizoen. Heeft ze morgen „een up", dan ver- CHINEESCHE INFANTERIE BIJ EEN STRAATGEVECHT. j best Sparta, terwijl in het andere geval Sparta toch nog moeite genoeg zal hebben te zegevieren. RFC zet zijn opmarsch naar de bovenste helft voort door een zege op het bezoekende Xerxes, terwijl DFC—HBS en DHC—HDVS flinke wedstrijden beloven te worden, waarbij het heel moeilijk is bepaalde favorieten aan te wijzen. HET OOSTEN. Hier speelt NEC voor zijn allerlaatste kansje. Heracles, de leider, komt in Nijme gen op bezoek en indien de onvolledigheid den ex-kampioenen geen parten speelt, voorspé# len we een zege voor NEC. De achterstand op Heracles zou dan nog 2 punten bedragen, waarbij nog komt, dat de Almeloërs nog een zwaar programma voor den boeg hebben. De naaste belagers van Heracles gaan ook vrij zeker puntenverlies tegemoet. Het is tenminste niet aan te nemen, dat Tubantia uit Deventer met de volle winst naar Hengelo zal terugkeeren, want daarvoor is Go Ahead op eigen terrein te veel mans. AGOVV heeft iets meer kans op de pun ten, maar al stelde Hengelo in de laatste wedstrijden teleur, op eigen terrein achten we het nog wel in staat AGOVV een gelijk spel af te dwingen. In Enschede gaat de derby tusschen de Boys en de Sportclub, die van belang is voor de bezetting van de tiende plaats. Enschede is favoriet HET ZUIDEN. Met een beetje medewerking van Vrouwe Fortuna kan Juliana morgen een zoodanigen voorsprong krijgen, dat het kampioenschap voor het grijpen is. Daarvoor is noodig, dat de Spekholzenaren zelf hun thuiswedstrijd tegen Willen II in de volle winst omzetten, hetgeen vrijwel aan te nemen is, terwijl N.O.A.D. een handje gaat helpen en M.V.V. met leege handen naar Maastricht terugsturen. Onmogelijk is het niet! EindhovenLimburgia, N.A.CRoermond en B.V.V.Helmond zrjn de drie overige wed strijden hier, waarbij in de beide eerste kam pen de thuisclub ontegenzeggelijk de beste kansen hebben, terwijl B.V.V.Helmond een strijd is tusschen twee degradatie-candidaten, die door Helmond gewonnen moet worden, wil ze niet ver achter komen. Hetgeen we inmiddels betwijfelen. HET NOORDEN. Hier kunnen we morgen den eersten kam' pioen begroeten. G.V.A.V. heeft slechts een gelijk spel noodig om zoover te komen. En met dit voor oogen zullen de Groningers er wel in slagen Heeren veen (al zal het niet meevallen) een punt te ontfutselen. Slagen ze hier niet in, dan is heel waar schijnlijk nog de kampioenstitel voor hen, daar „concurrent" Veendam er niet in zal slagen zfjn uitwedstrijd tegen H.S.C. in de noodzake lijke winst om te zetten. Be Quick krijgt in de derby tegen Velocitas een klein kansje om zijn achterstand van twee punten op W.V.V. in te loopen. De Winschotenaren zelf hebben echter ook nog niet verloren, daar Leeuwarden den laat- sten tijd geen daverende prestaties verricht SneekAchilles wordt door de volgelingen van de Bock gewonnen. H.R.C. krijgt na haar twee uitwedstrijden morgen weer een tegenstander op Tuin dorp op bezoek. En nog wel een oude bekende van haar, n.1. Z.F.C. uit Zaan dam, dat na H.R.C. de minste verliespun- ten heeft. Voor de Zaankanters is het dus morgen er op of eronder; ze treffen het niet, dat de Racers in Den Helder op volle sterkte kunnen uitkomen, zoodat we niet ver wachten. dat de Racers een punt zullen behoeven af te staan. Door een overwin ning zal H.R.C. den weg naar het kam pioenschap nog meer effen maken. Helder gaat op bezoek naar Purmer- steijn en daar de withemden nu met een volledige ploeg zullen kunnen uit komen, geven we ze wel een kans op beide punten. Succes gaat zijn derden thuiswedstrijd ach ter elkaar tegemoet. Wederom komt een tweede klasser op bezoek, n.1. West-Frisia. Spelen de Wieringers voor wat ze waard zijn, dan is een gelijk spel niet onmogelijk. In Hoorn gaat Hollandia van Zaandijk win nen, terwijl O.S.V. in Oostzaan W.F.C. de baas blijft. Tenslotte beleeft Alkmaar weer een derby. De Boys komen op bezoek aan den Kennemer- straatweg en het is onnoodig te beweren, dat het er geducht spannen zal. Wie er winnen gaat? Het is en blijft een vraagteeken tot na den wedstrijd. OudesluisB.K.C. Ziedaar de wedstrijd van den dag in afdee- llng E. Wanneer Oudesluis haar verrassende zege in Anna Paulowna destijds behaald zou weten te bevestigen, zou B.K.C.'s voorsprong op Oudesluis niet alleen tot slechts één punt zijn teruggebracht, maar H.R.C. 2 en Schagen zouden weer in „the running" komen. Weet B.K.C. evenwel revanche te nemen dan zou deze een voorsprong van 5 punten op Oude sluis, H.R.C. 2 en Schagen te krijgen. Een voorsprong, zoo groot met slechts luttele wed strijden te spelen, dat het kampioenschap vrij wel zeker bij B.K.C. zou blijven. Men kan er dus van op aan, dat er aan de voormalige Spoorhalte wat op 't spel staat en het ware te wenschen, dat beide clubs over hun volledige elftallen hadden te beschikken. Dat dit 't geval zal zijn kan niemand op dit moment Donderdag garandeeren. Het spreekt dus vanzelf, dat de afloop van deze titanenkamp nog onzekerder is dan anders en niemand zal ons euvel duiden, wanneer we ons van een voorspelling onthouden. Wanneer H.R.C. 2 en Schagen hun kansje willen bewaren, zullen ze geen steek mogen laten vallen. H.R.C. 2 zal het met H.R.C. 3 wel klaren, maar Schagen kon in Den Helder nog wel eens een heele kluif hebben aan Hel der 2, vooropgesteld dan, dat Helder 1 voor haar reis naar Purmerend niet al te veel in vallers noodig heeft. Wieringerwaard ontvangt Atlas. De ver richtingen van de thuisclub vertoonen den laatsten tijd een opgaande beweging en een nieuw succes van Hazeloop c.s. zou ons niet verbazen. Kalme dag in afd. G. De twee eenige clubs die nog aanspraak maken op den titel C.S.V. en Alcmaria 5 zullen het in hun laatste wedstrijd met el kaar moeten uitvechten. Een mooi slot derhalve, dat intusschen nog niet op het programma staat. Thans wordt alleen Alk. Boys 2N. Niedorp gespeeld. Een wedstrijd waarbij voor de gasten meer eer is te behalen dan voor de thuisclub. N. Niedorp is nl. na een slecht begin in her' stel, terwijl Alk. Boys 2 kort geleden door enkele nederlagen in successie haar fraaie kampioenskans in rook zag opgaan. Zullen we op het betere moreel van de Niedorper troe' pen een voorspelling kunnen bouwen? door JOHN SIMSON. Alles vrtj. Af deeling E. Afdeeling K Atlas 2 kan wat ophalen, doordat B.K.C. 2 vrij is. Maar dan dient ook thuis van Water vogels 3 gewonnen te worden (10 uur), waar van, we gezien de laatste prestaties van de Atlanders, niet zoo heel zeker zijn. Helder 4 ontvangt Schagen 2 (10 uur); de derde plaats is hier de inzet. Helder 4 is zoo langzamerhand flink komen opzetten. In tegenstelling tot de Schagers, die in den be ginne heel wat meer in den melk te brokkelen hadden dan nu. O.i. zullen de marktplaatsbe woners dan ook terdege moeten oppassen, dat de witjakken hen niet passeeren. Afdeeling R Opnieuw staat Werkdorp NieuwesluisPet ten 2 op het programma. Het gaat hier zon der eenigen twijfel om de beslissing. De vorm van Werkdorp is zeer constant, het spel gaat geleidelijk vooruit en met de mobilisatie heb ben de heeren niets uit te staan. Petten moest op eigen veld ook reeds de vlak strijken voor de Nieuwesluizers, dus als dat nu weer gebeurt waarvoor we vreezen dan is de kans definitief verkeken. Barsingerhorn zal het bezoekende B.K.C. 3 er wellicht net-aan onder kunnen houden, ter wijl St. Maartenvlotbrug in staat moet wor den geacht haar gast, Wieringerwaard 2, klein te houden. Adspirantèn Afd. O: H.R.C. a. de kampioen, rjjdt Zondag morgen (12 uur) een eererondje tegen H.R.C. c. Afd. P: B.K.C. a heeft niet veel in te bren gen dit jaar. We vreezen dan ook, dat Helder c de punten uit A.P. meeneemt (12.30). Oudesluis a—H.R.C. d (10 uur) zal goed deels over het kampioenschap beslissen Een belangrijke dag dus op het DOSKO-veld, zoo wel 's ochtends als 's middags. In het plantsoentje, midden oip het groote plein, kon men hem dagelijks zien en hooren, den armen violist, fiedelend op zijn instrument, loerend naar zijn pet, die «teeds op dezelfde plek naast hem lag. En zoo dikwijls een voorbijganger daar een kleinigheid in wierp, kon men hem een die pe buiging zien maken. Van den vroegen morgen, tot den laten avond speelde hij. één met zijn viool één met de klanken, die hij er aan wist te ont lokken. Dikwijls ontroerde hij zichzelf tot in het diepst van zijn wezen. Dan doemden herinneringen voor hem op uit betere da gen, herineringen aan het hem ontvloden geluk, herinneringen die hem maar al te vaak te machtig werden: dan was 't weer diezelfde viool, die hem de noodige troost bracht. Heel zijn ziel legde hij daarin, trachtend zijn spel tot het uiterste op te oeren en slechts daaraan te denken en te leven in die sfeer van eigen muzikale fan tasie. Den omstanders ontging dit. Voor hen was hij „de violist", wiens bedoelingen maar al te duidelijk waren door het uitleg gen van die pet. Naar zijn spel luisterde men nauwelijks. En als er eens iemand bleef staan, dan was het in den regel zijn vituositeit die de aandacht getrokken had. Hijzelf voelde zich dan als iemand die op heeterdaad betrapt wordt en verschrikt wendde hij dan het hoofd om. Dikwijls ook werd hij door een autosirene of trambel wakker geschud uit een langen, eindeloozen droom; teruggeroepen tot de wreede werke lijkheid, die hem eraan herinerde, dat hij maar een gewone straatmuzikant was. Het gebeurde in het drukke uur. Het plein was een en al leven en vertier. En tusschen al dat lawaai hoorde men af en toe het klagend geluid van 'smans viool. Zijn pet lag als gewoonlijk, naast hom op den grond. Hij was leeg. Men nam blijk baar geen notitie van hem. Toch schitter den de oogen van den muzikant. De lucht weergalmde van al zijn zorgen, zijn smar ten, als schreeuwde zijn viool het uit in welke kommervolle omstandigheden hij ver keerde. Aan den overkant bleef een correct ge kleed heer staan. Toen eindelijk de viool zweeg en het droeve klaaglied ten einde was, stond die heer daar nog. Langzaam trad hij een paar pas nader, recht op den violist af. U speelt niet selcht, zei hij knikkend. Dank u! zei de ander, terwijl hij schuch ter naar zijn pet keek. U verdiende eigenlijk beter. De violist glimlachte zenuwachtig en ver legen. Laat mij maar eens, zei de heer, dan zullen we ens zien, of ik niet iets voor u verdienen kan. Angstig keek de violist hem aan en gaf het kostbaar instrument slechts aarzelend uit handen. Toen zag hij, hoe de ander eer. doekje te voorschijn haalde en onder'zijn kin legde, zag hem de viool opnemen en den strijkstok. Daar stegen de schoonste klanken ten he mel! Zuiver en harmonisch, volmaakt in rhvtme en toon, volgden de mooiste melo dieën elkaar op. Met ingehouden adem luisterde de bede laar. En al zijn leed vergetend, hoorde hij nog slechts zijn eigen viool, die zoo wonder lijk mooi gespeeld werd door dien ander, dien hij niet kende. Eindelijk stierven de laatste klanken weg, kreeg het stadsrumoer weer de overhand. En de bedelaar ontwaakte uit zijn droom en staarde den ander verstomd aan. Nu, zei deze, laten we nu eens kijken, of ik niet wat voor u verdiend heb. Ze keken in de pet: hij was even leeg als tevoren. Het bleek dat niemand ook maar de minste notitie van hen genomen had. Daar begrijp ik niets van! stoof de h-mr op. Heeft dan niemand naar mij geluisterd? Ik! zei de bedelaar zwakies, ik heb naar u geluisterd en ik dank u duizendmaal voor uw heerlijke muziek. U hebt mij in vervoe ring gebracht en voor één oogenblik alles doen vergeten, wat mij drukt. In geen ja ren heb ik zoo'n genot gekend. Dan heb ik gelukkig niet voor niemendal gespeeld, zei de ander zuchtend. Zoo'n ge hoor is mij misschien nog wel zoo lief als dat, wat 's avonds naar mij luistert, als ik optreed. Dan betalen de menschen met ple- vijf gulden voor een plaatsje om mij te hooren spelenen nu ik een gratis concert geef, nu luistert niemand naar mij. Ik ben de viool-solist van de beroemde adagio-concerten! Met open mond staarde de bedelaar hem aanVan de beroemde adagio-concec- tendat was ik vier jaar geleden! (Nadruk verboden!'. GROOTE IJZER-INZAMELING. Na de inzameling van brons, koper en t n ten behoeve van de bewapeningsin dustrie, bij zij 51ste verjaardag als cadeau der Duitsche natie Hitier aangeboden, wel- ke inzameling het drievoudige van het Ke* raamde resultaat heeft opgeleverd, zal in de maan Juni een actie worden ondernomen tot het ophalen van ijzer. De overal in Duitscliland aanwezige ijzeren hekken en omhei--»en van voortuinen en landgoede ren moeten verwijderd en uitgeleverd wor- d:n aan de inzamelaars van oud iizer. Een, grcot aantal vrijwilligers heeft zich voor dit werk aagemeld. Het vervoer paar den «rroothandel komt ten laste van het bedraK. dat de landeigenaar voor het afgeleverde iizer ontvangt. Ziet hij van een orgoedinK af, dangeshiedt het vervoer gratis.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 16