NOORWEGEN1 J. v. Oldenborgh overleden DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Belgisch Kabinet blijft aan Vandaag verklaring van v. Ribbentrop Britsche activiteit in de lucht Britten wijken bij Dombos Breg man Operaties in het Oster- en Gudbrandsdal „EEN PLAFOND KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Röros in niemandsland Duitsche aanvallen bij Steinkjer bloedig afgeslagen ZATERDAG LEERAAR M. O. voor dc pachtprijzen Dtiitscbe politieke toestand VLIEGVELD OP EEN BEVROREN MEER heldersche courant Geallieerden vooreen zware taak J)e geallieerde troepen in Zuid-Noorwegen zijn bezuiden Dombas in zware gevechten ge wikkeld geweest met sterke vijandelijke strijdkrachten gesteund door geschut van middelmatig kaliber, gevechtswagens en vliegtuigen. Een terugtrekken op beperkte schaal is noodig geweest, zegt het Britsche oorlogscommuniqué. Deze erkenning van een noodzakelijke te rugtocht wijst er wel op, dat van een groot scheepsche aanval der vereenigde Fransch- Britsch-Noorsche legers op de door de Duit schers veroverde streken nog geen sprake is doch dat het initiatief voorloopig nog aan Duitsche zijde is. Vanuit het Zuiden naar het Noorden op rukkend trachten de Duitschers een verbin ding tot stand te brengen tusschen Oslo en Drontheim. Slaagden zij daarin, dan ston den de geallieerden voor een schier bo- .venmenschelijke taak. De weerstand van Noorsche zijde wordt echter met het uur sterker en de Duit schers hebben dan ook in den sector van Steinkjer een tegenslag geboekt. De Duitsche pogingen om door de geal lieerde stellingen heen te breken, werden hier herhaaldelijk met zware verliezen af geslagen. Na twee dagen vechten, aldus een correspondent, lijkt de voor naamste vooruitgeschoven linie der geal lieerden onduidelijk te zijn. De Duitsche ac tiviteit in de lucht is in dit gebied, naar gemeld wordt, minder geworden in ver band met het aan land zetten van gealli eerd luchtafweergeschut en van gevechts vliegtuigen. Oost-Noorwegen hebben de Noren gisteren vijandelijke aanvallen gestuit in Gulsvik in het Hallingsdal, tuschen het Enedal en het Zuidelijke Aurdal, en te Kvam in het Gud brandsdal. De aanval van den vijand werd gesteund door artillerie, tanks en vliegtui gen. De Britsche troepen hebben twee Duit sche tanks vernield. In het Oesterdal zetten de gemotoriseerde en gemechaniseerde troepen hun onmarsch naar Kvirke en Boeros voort. Duitsche vliegtuigen gingen voort met het bombar deeren der verbindingen en lijnen achter ons front. Een Duitsch vliegtuig werd neer gehaald. In westelijk Noorwegen dringen de Duit sche troepen op naar Voss uit Ulvik en Eide in Haradnger en uit het Westen langs de spoorlijn van Bergen. Voss is door Duitsch geschut te Eide gebombardeerd en bestookt door Duitsche vliegtuigen", ROEROS IN NIEMANDSLAND. \erklaard werd, dat de Duitschers, zoo als men gisteren reeds meldde, Roeros bin nentrokken. Hun voorhoede bestond uit vier pantserwagens. Toen verdere troepen arriveerden, leek de positie der Noorsche troepen ten Noorden der stadernstig bedreigd Plotseling echter zag men, dat de Duitschers terugtrokken. Laat in den avond trokken zij door Os. een dorp even ten Zuiden van Roeros, en gisterenmorgen vroeg waren zij in Tolga. Bij het vorderen van end dag rukten zij in zuidelijke richting op tot Toensett toe. Men gelooft, dat de Duitschers terugtrok ken omdat zij begrepen, dat zij hun linies te ver hadden gerekt en dat zij op verster kingen moesten wachten moet het oog op de aanwezigheid van geallieerde strijdkrach ten te Stoeren, het knooppunt, adt het doel is van den geheelen Duitschen opmarsch naar het Noorden. Het schijnt, dat de Duitschers in den loop van den dag weer terugkwamen met een tank en zes vrachtwagens, elk met zestig mannen, die bewapend waren met automa tische geweren. Kort daarop dook een eska der van twintig zware Duitsche bommen werpers noordelijk over de stad, om de Noorsche en geallieerde stellingen bij de sporwegen en verkeerswegen te bombardee ren. Naar hier verluidt, zouden ook Stoeren en Singaas, een plaatsje ongeveer zestig ki lometer ten Noord-Westen van Roeros aan ed spaarlijn gelegen, hevig gebombardeerd zijn. De spoorweg van Roeros naar Stoeren zou door Duitsche bommen op verschillen de plaatsen zijn pgeblazen. Thans schijnt Roeros tusschen de gealli eerde en Duitsche stellingen in te liggen. Een weinig benijdenswaardige situatie oor he plaatsje. KONING AANVAARDT HET ONTSLAG NIET. Tijd niet geschikt voor een re- geeringscrisis. Koning Leopold heeft Minister-President Pierlot schriftelijk medegedeeld, dat hij het ontslag van het Kabinet niet kan aanvaar den. „Terwijl het leger de wacht houdt aan de grenzen en uw regeering nog onlangs in de Senaat volkomen instemming met haar bui- tenlandsche politiek mocht verwerven, acht ik het strijdig met de hoogste belangen des lands, om thans een ministercrisis te ope nen over kwesties van binnenlandsche po litiek", schrijft de Koning. Het Kabinet Pierlot regeert dus door. Directeur van de Prov. Bedrijven van Noord-Holland. Gisteren overleed na een lichte operatie te hebben ondergaan op bijna 65-jarige leef tijd te Haarlem in het Diaconessenhuis, de" heer J. van Oldenborgh, directeur van het Prov. Electriciteits en Waterleidingsbedrijf Dit verscheiden beteekent voor de pro\ in- cie, ja voor geheel onze gemeenschap een groot verlies, daar de heer v. Oldenbungh met sterke maar rechtvaardige hand op in- genieuse wijze zijn verantwoordelijke taak vervulde en er in slaagde beide bedrijven uit zeer moeilijke omstandigheden tot hier de zen bloei en voortreffelijke organisatie op te bouwen. Behalve wat de heer Oldenborgh voor het P.E.N. op reorganisatorisch gebied heeft ge daan is zijn groote werk voor de provincie wel geweest de opzet en orgamsatie van iet Waterleidingbedrijf, dat hij in 1919 uit niet» moest opbouwen. Het buizennet bereikt nu de uiterste hoe ken van de provincie en van hoe f?r0° teekenis dit voor de volksgezondheid 5 vreest, behoeven wij niet nader toe te ten Met den heer Oldenburgh, is eenmanvan groote capaciteiten en groote werkKraeni aan de provincie ontvallen. Hi] rus vrede. Johannes van Oldenborgh werd opj 2 i De cember 1875 te Benkoelen (N.O.I.) geboren. Aanvankelijk volgde hij de militaireloop haan. Hij studeerde aan de Koninklijke mil faire academie te Breda, werd in 1N noemd tot tweeden luitenant der gen te lande en v erliet in 1912 met den rang van kapitein en in de functie van leeraar aan de J. VAN OLDENBORGH. hoogere krijgsschool den militairen dienst. Hij trad in 1919 in dienst van de provin cie Noord Holland als directeur van het toen op te richten provinciaal waterleidingbedrijf (P.W.N.) In 1923 werd de heer van Olden borgh mededirecteur van het provinciaal elee triciteitsbedrijf (P.E.N.) en in 1930 volgde zijn benoeming tot directeur van beide be drijven en mede-directeitr van de NA. Pro vinciale en gemeentelijke elecuiciteitsbedrjj ven (PEGEM). Ultgara der Uttg.-MlJ. HoQandi Noorderkwartier N.V. te Den Helder 27 APRIL 1940 68eJAARG. No. 8911 Bovenstaande kaart geeft de aan valsrichtingen weer, zoowel van de geallieerden als van de Duitschers, in het Oster- en Gudbrandsdal, waar het zwaartepunt van den algemee- nen strijd gelegen is. Ten Noorden van Röros trekken de Ten Noorden van Röros betrekken de geallieerden sterke strategische posi ties; de Duitschers werpen verster kingen op tusschen Tynset, Tolga en Os. Ten Oosten van Rena berichten de Noren, dat de Duitschers geen enke len weg, leidend naar de Zweedsche grens, bezet hebben. De Britsche opmarsch naar Lille- hammer in het Gudbrandsdal is tot staan gekomen wegens weersom standigheden. De Britten consolideeren hun stellin gen tusschen Sel en Kwam; de Duit schers zijn ten Noorden van Bingebu gelegen. Bij Röros en in het Gudbrandsdal schijnt men veldslagen te verwach ten. Op de kaart kan men de operaties langs het spoorwegnet en de daar mede parallel loopende hoofdwegen volgen. Accountantskantoor LU N. L B. Lid Ned. Gen. v. Acc. Loodsfracbt 72 Tel. 650 *t Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot bepalingen ten aanzien van de pacht, in het bijzonder tot voorkoming van het opdrijven van pachtprijzen in de tegenwoordige buitengewone omstandighe den (pachtprijsopdrijvingswet 1940). Volgens de memorie van toelichting heeft de ontworpen regeling de strekking, een pla fond aan te brengen, waarboven de pracht- prijzen niet zullen mogen stijgen. Zij gaat daarbij uit van den pachtprijs, welke op 1 September 1939 voor liet gepach te gold of krachtens beslissing van pacht- kamer of pachtbureau op dat tijdstip geacht moet worden te hebben gegolden. Dit criterium heeft het voordeel, dat de pachtkamers en pachtbureaux met een vaste maatstaf kunnen werken. Zulks mag echter niet leiden tot verstarring van den pacht prijs, indien de omstandigheden zoo worden, dat een verhooging hoven het peil van 1 September 1939 redelijk is te achten. Daar om is bepaald, dat de minister van economi sche zaken, het bestuur van den Nederland- schen pachtraad gehoord, bevoegd zal zijn te bepalen,( dat bij de toepassing van de wet de pachtprijs, welke op 1 September 1939 gold. met een door hem vast te stellen per centage wordt vermeerderd. De Duitsche rijksminister van buitenland- sche zaken von Ribbentrop zal heden. Za terdagmiddag om half drie (Nederlandsche tijd 1.50 uur), in bijzijn van het diplomatie ke corps, alsmede de Duitsche en de buiten- landsche pers een verklaring afleggen over den politiekcn toestand. De redevoering zal door alle Duitsche ra diozenders worden verspreid. Volgens een bericht van United Press uit Berlijn verluidt, in betrouwbare kringen, dat v. Ribbentrops verklaring de aankondiging zal behelzen van de uitgifte eener nieuwe collectie Duitsche documenten, welke „meer licht zullen werpen od de schuld aan den oorlog", waarbij Noorwegen het middelpunt zal vormen. Zij zouden niet tegen de Ver. Staten zijn gericht, zooals het Poolsche Witboek. De geallieerden trachten met alle kracht het overwicht der Duitschers in de lucht te verkleinen en op te heffen. Zij stuiten daarbij op de groote moeilijk heid, dat hun tegenstanders alle vliegvel den in bezit hebben, terwijl het ondoenlijk is in dit bergachtige land 6poedig goed uitgeruste vliegvelden te bouwen. Toch schijnen de Britten er in geslaagd te zijn enkele geïmproviseerde vliegvelden aan te leggen, waarbij zij zelfs gebruik maakten van een bevroren meer. Hierdoor zijn de Engelsche bommenwer pers en gevechtsvliegtuigen minder afhan kelijk geworden van de buiten de Noorsche kust liggende vliegtuigmoederschepen. Volgens berichten uit gezaghebbende Britsche bron was het resultaat gisteren reeds direct merkbaar en werd krachtige steun verleend aan de strijdende troepen der geallieerden, die tot dusver zeer ge hinderd werden door de Duitsche meester schap in de lucht. Britsche vliegers hebben een aanval on dernomen op voorraadschepen in de Har- danger- en Granvin fjorden, op 50 mijlen ten Oosten van Bergen gelegen. Oók hebben Bristol-bommenwerpers een bom binnen een afstand van tien meter van den boeg van een Duitsch voorraad- schip laten vallen en een voorraadschip van 2000 ton en een militair kampement te Ulvik aangevallen. Twee vliegtuigen meld den dat het voorraadschip na den aanval slagzijde maakte en dat de aanval op het kampement ook een succes was geweest. Een Blenheim bommenwerper had een opwindend gevecht met twee Dornior 18 vliegbooten. Een werd boven water neer geschoten. De strijd met de tweede vlieg- boot werd voortgezet totdat de bestuurder gewond was in het gezicht en aan ilc rechterhand. Pas toen keerde hij terug. Onverdroten gaan de Engelschen verder voort de vliegvelden der Duitschers in Denemarken en Noorwegen te bestoken, terwijl tot zelfs boven de Oslo-fjord wordt geopereerd. Londen meldt, dat hier een treffer werd geplaatst op een voorraadschip van 5000 ton, terwijl olietanks in brand werden ge schoten. Vijf Duitsche bommenwerpers zouden zijn neergeschoten. Vier Britsche vliegtuigen keerden met naar hun basis terug. Avondstemming aan het Westelijk front in Frankrijk. Engelsche artillerie in stelling. Tegen den donkeren hemel steken de conto^rjp be$ geschat on^rUy^ellend af

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1