Misdrijven tegen de Pleidooien en bestrijding doodstraf N.S.B. -incident Een galg verhuist Niet Frankrijk Britsche oorlogschepen Drontheimfjord? veiligheid van den Staat De gelegenheid maakt den dief deed de deur toe Verhooging maximumstraf Vergiftigd door kolendamp Rotterdam 600 jaar stad Vacantie in vredig Nederland Van acht meter hoogte gevallen Fransche marine me'dt succes in de Eerste Kamer Van de deur, die open of dicht moest Onze Oost Poldaat verlaat zijn post - Vragen aan den minister Vermist meisje terecht Leerling verpleegster verongelukt Postvluchten op Indië EER BERICHT DE BILT SEINTI Steeds bereid met Rome te onderhandelen VOLGENS DE COMMISSIE VOOR PRIVAAT- EN STRAFRECHT GAAT DE STRAF VAN 15 JAAR NOG NIET VER GENOEG. In het voorloopig verslag der Tweede Ka mer ten aanzien van verhooging van maxi mum-straf op een aantal misdrijven tegen de veiligheid van den staat, is de commissie voor Privaat- en Strafrecht die zich ten volle met'het wetsontwerp kan vereenigen, van oordeel, dat ook andere aanvullingen dan de voorgestelde noodig zijn, om deze spionnage doeltreffend te kunnen bestrijden, terwijl zij voorts overtuigd is, dat de voor gestelde verzwaring van de maximum-straf tot 15 jaar nog niet ver genoeg gaat, al loopen de meeningen harer leden uiteen ten aanzien van de vraag, welke maximum-straf de juiste is. Overigens wil de commissie niet nalaten er op te wijzen, dat ter bestrij ding van de spionnage een voortreffelijke organisatie van de opsporingsdiensten zeker van even veel belang is als een strenge be straffing. Ook wil zij niet verhelen, dat zij de straffen, welke het openbaar ministerie in enkele den laatsten tijd berechte spion- nagezakn heeft geëischt, te laag acht. Met betrekking tot de strafmaat betoog de de meerderheid der commissie, dat be dreiging uitsluitend met gevangenisstraf noch het rechtsgevoel bevredigt, noch vol doende preventieve werking bezit. De Ne derlander, die ten behoeve van een moge lijk toekomstigen vijand zijn eigen land ver raadt, pleegt een wel bijzonder gevaarlijke en verachtelijk misdrijf: hij stelt de veilig heid en onafhankelijkheid des land en het leven van talloos velen zijner medeburgers in de waagschaal. Hier, zoo goed als in ge val van oorlog, moet onder omstandigheden de doodstraf kunnen worden opgelegd. Dit moest geenszins pleiten voor wederin voering van de doodstraf in 't Nederlandsch liurgerlijk strafrecht in het algemeen, doch zich uitdrukkelijk beperken tot het delict van verraad van geheimen aan een buiten- landsche mogendheid en daarmede gelijk te stellen delicten. De commissie was van meening, dat een voorstel van deze strekking geen principieele bezwaren behoeft op te roepen. Hun doel zou, naar zij meenden, bereikt kunnen wor den door de burgers ter zake van verraad van staatsgeheimen en daarmede gelijk te stellen delicten niet alleen ,i,n geval van oorlog" aan de militaire rechtsmacht te on derwerpen, doch reeds zoodra het geheele grondgebied in staat van beleg is verklaard. Het voorstel van dit gedeelte der commis sie kwam dus neer op een wijziging van arti kei 78 invoeringswet militair straf- en tucht recht, gepaard met een verhooging van het strafmaximum in artikel 98 w.v.s. tot le venslange gevangenisstraf of tijdelijke van ten hoogste 20 jaar. Andere leden der Commissie verklaarden evenmin als degenen, die zooeven aan het woord waren, thans een principieel debat te wenschen over de vraag, of de doodstraf op nieuw in ons burgerlijk strafrecht behoort te worden ingevoerd. Desniettemin scheen het hun aanvankelijk toe. dat het beter is ook tegen verraad van staatsgeheimen geen andere dan vrijheidsstraf te bedreigen. Te gen een verhooging van levenslang of 20 jaar zouden zij zich niet willen verzetten. Zij wezen er op, dat vooral in tijden van groote spanning vergissingen in de rechtspraak eerder kunnen voorkomen dan in normale tijlden. Daarom achtten zij het gevaarlijk de toepasselijkheid van de doodstraf, waarhij herstel van rechterlijke dwalingen immers uitgesloten is, juist voor zulke tijden uit te breiden. Verschillende aanvullingen van onze straf wet zouden noodig zijn om de spionnage doel treffend te bestrijden. Zoo achtte de commissie het wenschelijk, de strafbepaling tegen hem, die zonder ver lof van het bevoegd gezag een opneming doet of een teekening of beschrijving maakt van eenig militair werk, of die openbaar maakt, ook zonder dat hij dit opzettelijk ten gunste van een „vijand" doet, te verscherpen. Vervolgens geeft de commissie een zeven tal punten, waarin zij er de aandacht op wil vestigen, opdat de regeering kan over wegen of zij wetswijziging op deze punten noodig acht en 'n daartoe strekkend wetsont werp met den grootst mogelijken spoed aan hangig zal maken. De Eerste Kamer heeft gistermiddag een aanvang gemaakt met de behandeling van de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1940. De lieer de Jong (11.K.) toonde zich te leurgesteld over de houding van den mi nister tegenover de leerlingenschaal en bepleitte verbetering van de positie van lvweekelingen met Akte. De Nationaal Socialistische afgevaardig de, de heer De Hijke vroeg afschaffing van overdreven exameneischen en uitbreiding van het lichamelijk onderwijs. Hij uitte voorts critiek op de wijze, waarop in som uiige leerboekjes over de oude Germanen wordt geschreven. De heer Sikkes (S.D.) achtte het tempo dat betracht wordt inzake 't spellingvraag stuk te traag en achtte ook onder de hui dige omstandigheden verbetering van de Jeerlingenschaal en van de positie der kweekelingen met akte gerechtvaardigd. De heer de Zwaan (C.H.) constateerde, wat de schrijfwijze van de Nederlandsche taal betreft, dat de minister gelukkig een open oog heeft voor overleg en hij bepleitte gebruik van goed Nederlandsch voor de radio. De laatste spreker, de heer Woltjer (A.R.) was van oordeel, dat er reden voor dank baarheid is ten aanzien van ons onder wijs. Maandagmiddag zal de minister ant woorden. „Er staan twee menschen achter deze deur, meneer de voorzitter" Een incident deed zich voor tijdens de re de van den heer De Rijke (N.S.B.) De lieer van Vessem (N.S.B.) opende een deur en riep uit „Mijnheer de Voorzitter, ach ter deze deur staan menschen. Mag dat zoo maarDe voorzitter hamerde en verzocht de orde niet te verstoren, maar de heer Van essem, samen met jhr. von Bönnianghau- sen bleef luid protesteeren tegen de aanwe zigheid van de twee mannen achter de deur. De voorzitter dreigde dat hij de twee kamer leden zou laten verwijderen als ze niet be daarden. De N.S.B.-kamerleden antwoorden hierop: „Zij verstoren de orde", daarbij doe lende op de beide menschen achter de geslo ten deur. Na eenige tijd gingen de heeren Van Ves sem en Von Bönninghausen nog eens achter de gesloten deur kijken. Inderdaad bleken daar nog steeds twee mannen achter te staan Klaarblijkelijk rechercheurs. De heer Van Vessem wou de deur toen maar heelemaal openzetten, maar een der rechercheurs sloot hem weer. Waarop de lieer Von Bönninghausen hem weer openruk te en riep: „Die deur blijft open." De Voorzitter echter hamerde en gebood: „Die deur gaat dicht". De heer Van Vessem bleef aandringen op «en antwoord, waarom die twee mannen niet verwijderd werden, waarop de voorzit ter te kennen gaf, dat niet die mannen, doch de heer Van Vessem zou worden ver wijderd als hij zich niet matigde. Hierna probeerde weer de heer Von Bön ninghausen de deur open te. rukken, maar een der rechercheurs gaf hem een klap op de hand, welke de deurknop vasthield. De heer Von Bönninghausen liet ietwat ont hutst de knop los, maar gaf een trap tegen de dichte deur. Toen daarna de zitting een half uur werd geschorst voor koffiedrinken, merkte de heer Von Bönninghausen op: „De recherche kan vertrekken!" EEN SLECHTE ADMINISTRATIE EN WAT ER DE GEVOLGEN VAN WAREN. HET GING ER WAT AL TE HUISELIJK TOE. 't Was een slechte administratie, welke de eigenaar van den tabakshandel voerde, die gister als getuige voor den Amstcrdam- schen politierechter verscheen. Er bestond destijds geen controle op zijn boeken en op zekeren dag. toen hij eens ging onderzoeken of zijn vermoeden, dat hij geen verlies had geleden juist was, kwam hij tot de ontdekking, dat er 2600,min der in kas was dan hij volgens zijn ruwe schatting zou behooren in kas te hebben. Hij besloot wat beter op te letten en hier en daar eens een proef op den som te nemen met de zes leden van zijn personeel. En inderdaad, reeds den eersten dag viel er een door den mand. Deze stal 40. uit een geldbak, welke hij naar een andere etage moest overbrengen. Ter zitting verklaarde getuige niet te willen beweren, dat dengeen. die zich aan dezen diefstal had schul dig gemaakt en gister als verd. te recht stond ook iets zou te maken hebben met de bewuste f 2600.Het ging op zijn zaak, waar tonnen wer den ontvangen, niet bijster streng toe. Get. noemt het zelfs huiselijk. Sedert de mobilisatie floreert het bedrijf beter dan tevoren en er was voor het personeel, dat blijkbaar een goede behandeling genoot, geen enkele aanleiding zich aan eenig geldelijk vergrijp schuldig te maken. De verd. beweerde, dat dit den eersten keer was geweest, dat hij zijn patroon had benadeeld, hetgeen de Officier van Justitie in twijfel trok. Deze was van oordeel, dat verd. het vertrouwen van zijn patroon in hpogen mate had beschaamd en eischte een gevangenisstraf van twee maanden. De ver dediger drong aan op een voorwaardelijke straf en onmiddellijke invrijheidsstelling van verd. gezien den gezondheidstoestand van den man. De officier meende, dat het laatste verzoek diende te worden afgewe zen. Oe politierechter veroordeelde verd. tot twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. INDISCHE HISTORISCHE CURIOSI TEIT ZAL ZUINIG BEWAARD WOR DEN. De stad Semarang heeft een eigen galg. Een toestel waarmee drie misdadigers tege lijk kunnen worden terechtgesteld. Het wordt al jarenlang niet meer gebruikt. Niet omdat er geen doodvonnissen meer worden voltrokken, maar wel omdat de beul van Indië thans met een eigen galg, die in en uit elkaar genomen wordt, door het land reist. Daarmee voltrekt hij op een stille binnen plaats bij het krieken van den dag de zwaarste straf, die dit leven op kan leggen. Met de oude galg was dat anders, ver telt de Loc. Die stond 80 jaren terug op het Paradeplein, wanneer er een boef moest worden gheangen. Het was in die jaren nog een openbare vermakelijkheid, die trok als niets anders. Toen daar een einde aan kwam, werd de galg opgeborgen op een vliering in een Goe- dang van het landgerecht. Bijna een eeuw heeft het ding daar gelegen. Tot op den morgen van den 9en April j.1. de stoffige vliering moest worden opge ruimd. De galg kwam te voorschijn, er was niet veel aan te zien. Een aantal stevige balken, wat luiken, wat touw, het houtwerk met een verflenst rood verfje bedekt, de koorden dik beschimmeld, neen, het waren meer de dingen, die een mensch bij het zien van dit partijtje afval in gedachten komen, welke een lugubere sfeer schiepen rondom deze groote schoonmaak. Want aan de stellage hebben menschen gebungeld, bij drieen tegelijk. Die luiken, die er zoo onschuldig uitzien, waren de vallui ken, die den dood brachten. Die stukken touw onder de schimmel waren de stroppen, die een vonnis voltrokken. Die roode verf is het rood van het schavot. De oude galg gaat dus verhuizen. Maar wordt niet aan de vergetelheid prijsgegeven. De heer Slijt, commissaris van politie vond het zonde deze historische curiositeit op te ruimen. Zoo kreeg hij gedaan, dat de galg naar fort Prins Hendrik op Pontjol zal verhuizen en er zal worden opgesteld. Want daar zal misschien eens een Senia- rangsch openlucht-museum verrijzen. De galg zal er op het voorplein prijken. EEN VAN HEN OM HET LEVEN GEKOMEN. In een woning aan de Lotterstraat te Haarlem heeft zich een geval van kolen dampvergiftiging voorgedaan, waarbij de 67-jarige heer J. Tromp om het leven is ge komen. De heer T, was Donderdagavond op be zoek bij zijn schoondochter gegaan, die met een kindje van tien maanden in de Lotter straat woont. Daar de vrouw ziek was. bleef de man overnachten, om op te passen. Toen gistermorgen leveranciers aanbelden werd niet opengedaan. Een buurvrouw ging met een iooper het huis binnen en kwam tot de ontdekking, dat de man, de vrouw en het kind door kolendamp bedwelmd waren. Zij opende alle ramen en ontbood een dokter. De vrouw en het kind kwamen spoedig weer bij, doch bij den heer Tromp bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. Het stoffelijk overschot is naar een der ziekenhuizen overgebracht. De kolendamp werd verspreid door een kachel in de huiskamer, waarvan de pijp nagenoeg afgesloten was. Geen luidruchtig feest. Op 7 Juni a.s. zal Rotterdam zeshonderd jaar stad zijn. Den zevenden Juni 1340 ge lukte het Rotterdam uiteindelijk stadsrech ten te verkrijgen. Op dien datum toch ver leende Willem 4, graaf van Henegouwen aan haar poorters verschillende voorrechten, waaronder ook eigen rechtspleging, zoodat zij zich van riu af aan als gelijke onder de reeds bestaande Hollandsche steden mocht rekenen. Na overleg met het college van burgemees ter en wethouders heeft een voorloopig co mité het initiatief genomen tot de viering van dit feit. Een luidruchtig feest zal niet worden ge vierd. Men zal het in overeenstemming bren gen met de tijdsomstandigheden. De heer Rost van Tonningen (N.S.B.) heeft den minister vragen gesteld over een advertentie in sommige provinciale bladen, waarin propaganda gemaakt werd voor het deelnemen aan Britsehe conv ooien door Nederlandsche schepen. Voorts heeft de heer Rost gevraagd oi het den minister bekend was dat in de Engelsche Sundav Chronicle van li j.1. een bericht voorkomt van den Amste.- damschen correspondent van het blad, vol gens hetwelk in Nederland 20.000 man Ne derlandsche nationaal-socialisten, beschik kende over groote geheime voorraden mi trailleurs, geweren, revolvers en groote hoe veelheden munitie, gereedstaan om een staatsgreep te ondernemen, teneinde Neder land onder de macht van een bevrienden nabuurstaat te brengen Kan de minister mededeelen, aldus de heer Rost, of tegen den Amsterdamschen correspondent van de Sunday Chronicle n strafvervolging is of zal worden ingesteld, als mede of hij eventueel na het ondergaan van een straf zal worden uitgewezen? HIJ WILDE NAAR HET A.N.P LUISTEREN. De 20-jarige gewoon dienstplichtige sol daat J. P. van den B. is door den Bosschen krijgsraad tot twee weken militaire deten tie veroordeeld, omdat hij op 4 September van het vorig jaar zijn post als schildwacht bij een brug heeft verlaten. Hij had bewe gingsvrijheid tot 30 voet in den omtrek van de brug. doch toen hij in een huis. dat ver der afgelegen was. de radio hoorde, is hij naar dat huis toegegaan en heeft daar naar de uitzending van nieuwsberichten van het A.N.P. geluisterd. Een officier, die voorbij kwam, zag het geweer van den soldaat in de deurpost staan. De advocaat-fiscaal bij het hoog militair gerechtshof, mr. J'. U. Polamn, eischte in hooger beroep bevestiging van de opgeleg de straf. Uitspraak volgt later. A.N.V.V. zet krachtige actie in. „Vacantie in vredig vaderland", onder dit motto zet de algemeene Nederlandsche ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer haar programma voor het komende vacantiesei- zoen in. Het is begrijpelijk, dat de A.N.V.V. nu meer dan ooit het accent wil liggen op het doorbrengen van vacantie in eigen land. Immers: de meeste Nederlanders, die in rustige tijden buitenslands hun vacantie ge noten, zullen nu binnen de landsgrenzen blijven. Veel buitenlanders worden niet ver wacht. Wij vernamen, dat de A.N.V.V. een toch- tenboek heeft samengeseld, waarin men uit stapjes kan vinden in alle provincies. „Kris kras door Nederland" is de titel van dit boek, dat binnenkort in een oplaag van 60.000 stuks zal verschijnen. Ten dienste van de reisbureaux, vereeni- gingen en andere organisatiesop het gebied van toerisme, wordt een toeristische inlich- tingengids over ons land uitgegeven. Ten slotte stelt de A.N.V.V. zich voor de actie van Prof. Goudriaan tot spreiding van va cantie te steunen. Dienstbode uit Oegstgeest zwer vende aangetroffen. De vermiste dienstbode Ghr. D. uit Oegst geest is opgespoord en aangteroffen bij de familie D. te Heemstede. Het meisje, dat zeer zenuwachtig is, was per rijwiel naar Katwijk en Noordwijk gereden en 's avonds zwervende bij D. aangekomen. Deze gaf haar onderdak en stelde, toen hij de be richten over haar verdwijning las, de politie hiervan in kennis. Gisteravond omstreeks vijf uur is de vijftienjarige J. van Schagen, wonende op den Nesserdijk te Rotterdam, van het dak van een loods van de brouwerij „d'Oranje- boom" aan de Oranjeboomstraat door een glazen lantaarn van acht meter hoogte op len grond gevallen. Dn jongen liep een schedelbasisfractuur op, terwijl hij tevens de linkerpols brak. Per auto van den G.GG. D. is hij naar het ziekenhuis aan den Cool- singel gebracht en daar ter verpleging op genomen. Zijn toestand is ernstig. AANGEREDEN DOOR MILITAIR. Donderdagmiddag is te Tilburg de 22-jari- ge leerling-verpleegster M. van Oers door een militairen motorrijder aangereden. Bei den werden gewond en naar het St. Elisa- beth-ziekenhuis overgebracht. Mej. van O. is 's nachts overleden. De motorrijder, ser geant Dekker, heeft een hersenschudding opgeloopen. Zijn toestand is ernstig. NEDERLANDSCH SCHIP AANGEVAREN. Het 1089 bruto register ton metende Neder landsche S.S. „Midsland" van de scheep vaart- en steenkolenmaatschappij te Rotter dam, is nabij de Engelsche kust in aanva ring gekomen met een voor anker liggend Panameesch schip. Hoewel het Nederland sche schip vrij ernstig werd beschadigd, kon het de 28 opvarenden van Panameeschep schip aan boord nemen. Twee Duitsche patrouillevaartui gen in den grond geboord. In een gezaghebbende mededeeling wordt bekend gemaakt, dat twee Duitsche patrouil levaartuigen tot zinken zijn gebracht door een Franschen torpedobootjager tijdens een natrouilletocht, die den geheefen nacht duur de, in het Skagerak. De verklaring voegt hieraan toe, dat lichte Fransche eenheden samenwerkten met de Engelsche vloot, die het Skagerrak bewaakt. De vijandelijke pa 'rouilleschepen, die tot zinken werden ge bracht, waren snelle vaartuigen, gewapend met geschut, torpedolanceerbuizen en instal laties voor het werpen van dieptebommen. Op de uitreis bereikten de „Reiger" met gezagvoerder Hulsebos Rangoon en de „Buizerd" met gezagvoerder Schot Alexandrië. Deze vliegtuigen worden respectievelijk 28 April en 1 Mei te Batavia verwacht. Op de thuisreis landden de „To renvalk" met gezagvoerder Brugman te Alexandrië en de „Pelikaan" met gezagvoerder Koopcr te Rangoon. Deze toestellen worden onderschei denlijk 27 en 30 dezer te Napels ver wacht. Verwachting: Gedeeltelijk bewolkt. Plaatse lijk buien met kans op on weer. Meest zwakke wind. De uiteenzettingen van Reynaud voor de Kamercommissie van buitenlandsche zaken, worden in de Fransche pers en met name in de Temps van commentaar voorzien. Dit blad wijst er op, dat Reynaud heeft betoogd, dat indien tot dusver nog geen loyale bespre king gevoerd kon worden over dc hangen de kwesties tusschen Parijs en Rome de verantwoording hiervoor niet op de Fran sche regeering valt, want deze blijft over tuigd van de mogelijkheid de wettige noo- den en belangen der beide volkeren aan de Middcllandsche Zee te harmoniseeren. Het is bekend, zoo vervolgt de Temps, welke druk Duitschland op het fascistische Italië tracht uit te oefenen om het bij het Duitsche spel te betrekken. Het is ook bekend, dat bepaalde Italiaan- sche persorganen gaarne een anti-Fransche stertuning verwekken. Het is niet Frankrijk, dat de deur gesloten heeft voor een gedach- tenwisseling in vriendschappelijken geest met Rome, want het heeft altijd overwogen, dat een goede verstandhouding in de Latijn- sche zee op grondslag van eerbiediging der veiligheid en der vitale belangen van alle Middellandsche zee mogendheden een der es- sentieele voorwaarden was voor een duur- zamen vrede. Frankrijk kan rustig alle ge beurlijkheden afwachten. Zeer zeker is Ita lië alleen rechter over zijn eigen belangen, maar het kan niet voorbijzien, dat de Fran sche regeering herhaalde malen voor en na het uitbreken der vijandelijkheden voorstel len gedaan heeft tot het vinden van grond slaggen voor een billijke regeling met Italië, en dat in ieder geval niet Fankrijk verant woordelijk gesteld zou kunnen worden voor een eventueele spanning tusschen heide lan den. EEN WEG GEBAAND VOORBIJ DE DUITSCHE KANONNEN? Volgens te Stockholm ontvangen onbevestigde berichten zijn Britsche oorlogsschepen de Drontheim-fjord binnengedrongen,na zich een* weg te hebben gebaand voorbij de ka nonnen van het fort van Agdenes, vanwaar de Duitschers den toegang beheerschten. Men gelooft dat in de binnenfjord ren lichte kruiser en verscheidene torpedoja gers van de Duitschers liggen, die de Britsche en Noorsche troepen in den &eC* tor van Steinkjer met granaatvuur heb ben bestookt. Verklaard wordt dat reeds Brtische ge vechtsvliegtuigen in actie zijn geweest en volgens een bericht hebben zij een zwaren Duitschen bommenwerper neergehaald. Nu, zooals gisteren gemeld, nog meer Britsch en Fransch luchtafweergeschut aangekomen is, beschikken de geallieerde en Noorsche troepen thans over doeltref fende middelen om aan de bedreiging van voortdurende bombardementen het hoofd te bieden. (Indien dit bericht juist zou blijken, had den de Britten hier een belangrijk strate gisch voordeel behaald. Wij wijzen er echter nadrukkelijk op, dat het binnen varen der Drontheimfjord niet van offici* eele zijde is bevestigd. Red.) 23 DUITSCHE JOURNALISTEN GE SNEUVELD. Naar de „Deutsche Press" mededeelt zijn sedert het begin van den oorlog 23 Duit sche oorlogscorrespondenten aan bet front gevallen. I

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2