Samenvoeging Lyceum en RJHLB+S* gaat niet door In afwachting... Voorstel B. en W. tot uitbreiding Gem. Lyceum met Bèta-opleiding en H.B.S. B. Gevraagd in principe te besluiten tot stichting nieuw Lyceum Gemberbroodje I Derde Blad Kosten ruim een half millio en b. een afdeeling, bestaande uit 3 klassen, tezamen met den onderbouw vormende een hoogere burgerschool A. 35 cent COR KRIGEE Diploma wedstrijden „Pro Patria" Uitslag aanbesteding Onrustige zenuwen Zonder stroom Algemeene vergadering Helders Belang" Chr. Oranjevereeniging B. en W. schrijven aan den Raad: In uw vergadering van 30 Juni 1937 werd overeenkomstig de door ons gedane voorstel len besloten tot omzetting van de toen be staande hoogere handelsschool in een hoogere burgerschool A en tot het oprichten, in samen werking met die school, van een gemeente lijke gymnasiale afdeeling, waardoor het ge meentelijke lyceum tot stand kwam. Tot uit voering van dit besluit werden daarna de noodige verordeningen en reglementen vast gesteld. In ons hierboven aangehaald voor stel spraken wij de overtuiging uit, dat met de oprichting van het lyceum voor onze ge meente een zeer groot belang was gediend. De praktijk heeft naar onze meening bewe zen, dat niet is misgezien. Op de toen genomen besluiten hebben wij, voor zooveel dat noodig was, de goedkeuring gevraagd van den Minister van Onderwijs, Naar aanleiding daarvan deelde deze ons mede, dat tegen de plannen in beginsel geen bedenking bestond, mits vaststond, dat aan de op te richten onderwijsinrichting mede ge legenheid zou zijn tot het volgen van de gym nasiale Bêta-opleiding. Het gemeentelijk lyceum omvat tot nu toe, naast een tweejarigen onderbouw: a. een afdeeling, bestaande uit 4 klassen, tezamen met den onderbouw vormende een gymnasiale Alpha-afdeeling; Bij den aanvang van den cursus in Sept. 1940 zal nu - waarschijnlijk voor 7 leerlingen gelegenheid moeten worden geboden tot het volgen van de gymnasiale Bêta-opleiding. Daar de gemeente thans dus voor de uitbrei ding van het lyceum met een zoodanige op leiding komt te staan, moet ook onder de oogen worden gezien, of het al dan niet ge- wenscht is tevens te komen tot het verbinden van een H.B.S. b-opleiding aan het lyceum. Alleen reeds' uit een financieel oogpunt be zien is deze vraag van groote beteekenis. De gemeente toch is verplicht jaarlijks een niet onbelangrijk bedrag als bijdrage in de kosten van de Rijks H.B.S alhier te verleenen. Op de begrooting der gemeente voor 1940 is daar voor uitgetrokken 21865.Indien aan het lyceum alleen een gymnasiale Bêta-opleiding wordt gevormd, moet de gemeente deze bjj- drage ook in de toekomst blyven betalen, al zal die dan wellicht iets lager worden tenge volge van een daardoor op de Ryks H.B.S. b te verwachten kleiner aantal leerlingen. Wordt een H.B.S. b-opleiding aan het ly ceum verbonden, dan is de gemeente tot het betalen van bedoelde bjjdrage niet meer ver plicht. Daartegenover staat natuurlijk, dat de gemeente ook voor de nieuwe H.B.S.-b opleiding kosten heeft te maken, doch deze zullen, na het eerste jaar aan salarissen naar raming slechts 8790.bedragen. Daarbij is er dan zelfs rekening mede gehouden, dat ten gevolge van het vormen van een B-opleiding, een grooter toeloop van leerlingen is te ver wachten, waardoor verdere klasse-splitsing dan tot nu toe het geval is, moet worden toe gepast. Niet alleen echter het financieel belang moet den doorslag geven. Ook en vooral uit onderwijskundig oogpunt is de oprichting van een B-opleiding aan de afdeeling hoogere burgerschool van het lyceum van groote be teekenis. Op grond van een en ander is het voor ons komen vast te staan, dat het verbinden aan de school van een opleiding, als zoojuist be doeld, moet plaats hebben. In een gemeente als de onze moet een opleidingsinstituut, be staande uit een H.B.S.-b, gecombineerd met een gymnasiale Bêta-afdeeling, en een H.B.S. A, gecombineerd met een gymnasiale Alpha- afdeeling, als de meest gewenschte worden beschouwd. Dan ook is combinatie van lessen op de meest gewenschte wijze mogehjk, waar door ook financieel de meest goedkoope weg kan worden gevolgd. Toen wij tot deze conclusie waren gekomen, bleef nog een zeer groote moeilijkheid om een oplossing vragen, n.1. deze, dat er dan in onze gemeente twee scholen met een H.B.S.-b op leiding zouden komen, hetgeen voor een be volkingscentrum van ruim 50.000 personen onnoodig moet worden geacht. Wij meenden daarom de wenschelijkheid onder het oog te moeten zien om de Rijks H.B.S met het ge meentelijk lyceum tot één school samen te Voegen. Nadat wij omtrent deze aangelegenheid te rade waren gegaan met den inspecteur der lycea en een vertegenwoordiging van ons met den inspecteur der lycea en een vertegen woordiging van ons college een bespreking had gehad met den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, hebben wij ons op 14 November 1939, tot laatstgenoemden be windsman gewend met een schrijven waarin de eventueel e samenvoeging met de R.H.B.S. wordt gemotiveerd. Wij ontleenen daaraan het volgende: De oprichting van het gemeentelijk lyceum had een vrij sterke stijging van het aantal leerlingen van die onderwijsinrichting tot ge volg. Dit aantal bedroeg op 15 September 1936 (toen nog alleen hoogere handelsschool): 123: °P 15 September 1937: 149; op 15 September 1938: 181 en op 15 September 1939: 190. Daar entegen nam het aantal leerlingen van de Rijks H.B.S. niet onbelangrijk af. Op 15 Sep tember 1936 bedroeg dit 195| op 15 September 1937: 192; op 15 September 1938: 167 en op 15 September 1939: 155. De instelling van een H.B.S.-B zal zonder twijfel het aantal leerlingen, dat thans de Rijks H.B.S. alhier bezoekt, in nog sterker mate doen afnemen. Het verdient daarom naar onze meening aanbeveling de wenschelijkheid onder het oog te zien om deze onderwijsinrichting met de gemeentelijke tot één school samen te voegen. Het volgend jaar zal, bjj een normale stijging van het aantal leerlingen en door het oprichten der Bêta-afdeeling, dit ge bouw te klein zijn. De stichting van een nieuw gebouw dan wel de uitbreiding van het bestaande zal daarom noodzakelijk zjjn. Bij samenvoeging der twee onderwijsinrich tingen is uitbreiding a fortiori uitgesloten, maar ook zonder deze samenvoeging is die met het oog op de toekomst, zooals reeds uiteen gezet is, al ongewenscht. In verband met de uitbreiding der stad en een verplaatsing van een deel der be volking naar de nieuwe wijken is ook een verplaatsing van enkele scholen ge- wenscht. Daarbij Zfll rekening moeten worden gehouden met de in de toekomst nog waarschijnlijk te achten groote wijzi gingen in de gemeente, waarbij wij o.m. het oog hebben op een verplaatsing van het spoorwegstation. Het plein, gelegen tusschen Javastraat, Polderweg, Boer- haavestraat en Middenweg zal dan het middelpunt der gemeente vormen. Zooals hierboven reeds uiteengezet is, ls b(j samenvoeging der scholen, de bouw van een nieuw lyceum noodzakelijk. Een project is daarvoor reeds ontworpen. De kosten hiervan worden geraamd op 75.000, voor den grond (deze grond is reeds het eigendom der ge meente) en 400.000,425.000,voor den bouw, waarbij rekening is gehouden met de thans geldende prijzen. In het ontworpen ge bouw is ruimte zoowel voor de leerlingen van het tegenwoordige lyceum als voor die der Rijks H.B.S. Bij samenvoeging der meerbedoelde onder wijsinrichtingen in het nieuwe gebouw, komt het gebouw aan de Hoofdgracht, waarin thans het lyceum is ondergebracht, en het gebouw der Rijks H.B.S., welk gebouw destijds in onderhoud en beheer aan het Rijk is afgestaan doch het eigendom der gemeente is gebleven, vrij. In het eerstgenoemde gebouw kan, na een inwendige verbouwing, waarvan de kosten op 50.000,— worden geraamd, worden onder gebracht de zeevaartschool met het daarbij be- lioorende internaat. Daardoor wordt voor komen, dat de gemeente verplicht zal zijn een nieuw internaatsgebouw voor 90 inwoners te stichten, waarvan de kosten in 1938 reeds werden begroot op 200.000,en welke thans zeker 275.000,zullen beloopen, te ver- hoogen met 8000,voor den grond; plannen daarvoor zijn reeds gereed. Het gebouw, waarin thans de zeevaart school is gevestigd, kan, naar het ons wil voorkomen, aan het Rijk worden aange boden voor militaire doeleinden. De op brengst daarvan mag, rekening houdende met het feit, dat de bouwkosten van de school hebben bedragen 169.400 (waar van op 1 Januari 1940 zal zijn afgeschreven een bedrag van 35.980,worden ver meerderd met de kosten van den grond, veilig op 150.000,worden geschat. In het gebouw der Rjjks H.B.S. zou kunnen worden gehuisvest de openbare u.l.o.-school, omdat het tegenwoordige gebouw van die school te klein is, alsmede de kweekschool voor onderwüzers(essen). Deze scholen zullen dan zeer goed zijn ondergebracht, omdat zij ook de schikking hebben over goede natuurkunde- en teekenlokalen, alsmede over een lokaal voor lichamelijke oefening. Door de mogelijkheid van deze huisvesting wordt de bouw van een nieuwe u.l.o.-school voorkomen. Bjj doorvoering van het plan zal dan naar het tegenwoordige gebouw der u.l.o. school worden overgebracht de school voor het cen traal 7e leerjaar, waardoor wordt bereikt, dat niet alleen deze school behoorlijk zal zijn ge huisvest, doch ook dat het zeer slechte gebouw aan de Schoolstraat t.g.t. kan worden ver bouwd tot één dat aan alle eischen voldoet. Het financieele resultaat van een en ander zal dus zijn als volgt: a. indien geen combinatie van lyceum en Rijks H.B.S. plaats vindt: nieuw internaat zeevaartschool 283.000. uitbreiding lyceum met aankoop aangrenzende huizen ten be hoeve van de Bêta-afdeeling 150.000. bouw nieuwe school voor l.o. en u.l.o170.000. 603.000.— b. Indien combinatie van lyceum en Rijks H.B.S. wel plaats vindt: bouw nieuw lyceum 500.000. ld. twee lagere scholen 150 000. verbouw tegenwoordig lyceum 50.000. verminderd met opbrengst ge bouw zeevaartschool 700.000.— 150.000 Nog steeds blijft een prjjs een delicatesse Tel. 299 v. Galenstraat 71. 550.000.— De biervoren genoemde cijfers zouden thans, volgens een opgave van den directeur van ge meentewerken moeten zijn voor a. 660.000. voor oplossing b 610.000. Als antwoord deelde de Minister het vol gende mede: „Ik heb de eer U te berichten, dat ik vooralsnog geen vrijheid kan vinden de op heffing der Rijks hoogere burgerschool te Den Helder te bevorderen. Wel ben ik in beginsel bereid Uw ge meente, desgewenscht, toe te staan op redelyke voorwaarden gebruik te maken van het instrumentarium en het labora torium der Rijks hoogere burgerschool ten behoeve van de B-leerlingen van de afdee ling gymnasium van het lyceum Uwer ge meente". Het spijt ons ten zeerste, zoo zeggen B. en W., dat de Minister heeft gemeend ons een zoodanig antwoord en op zoo langen termijn te moeten zenden, omdat wij de genomen beslis sing niet in het algemeen belang achten. Wij blijven ook thans nog, op de hiervoren reeds ontwikkelde gronden, van oordeel, dat in een gemeente als de onze één'opleidingsinstituut, bestaande uit een H.B.S. B, gecombineerd met een gymnasiale Bêta-afdeeling en een H.B.S. A gecombineerd met een gymnasiale Alpha-af deeling, de meest gewenschte onderwjjs-inrich- ting is. Concurrentie op Intellectueel gebied. De oprichting van een H.B.S. B-opleiding naast de gymnasiale Bêta-opleiding mag, ook nu het Rijk geen samenvoeging in de door ons voorgestelde richting wenscht, naar het ons wil voorkomen, niet worden nagelaten, al zal daar door de minder, gewenschte figuur ontstaan, dat er in deze gemeente twee overeenkomstige scholen zullen zijn, waar dan een concurrentie strijd op intellectueel gebied zal ontstaan. Wjj schuwen deze niet; immers reeds nu blijkt uit de cijfers van achteruitgang van het leerlin genaantal der R.H.B.S. waarvan wjj hier een staatje overleggen hoe sterk de voor keur voor de lyceumopleiding is; maar toch moeten wij het betreuren, al blijft na de beslis sing van den Minister geen andere weg over, indien men zoowel het algemeen onderwijsbe- lang als het financieel belang der gemeente voldoende in het oog houdt. Wij hebben ten aanzien van de samenvoeging gedaan wat wij, in het belang van alles, meenden te moeten doen. En daarbij hadden wij, naast het Rijks belang, ook het belang van de leerkrachten van de Rijks H.B.S. op het oog. Ook de voordeelen voor de gemeente zijn door het besluit van den Minister wel eenigszins ge temperd, omdat nu niet de beschikking over het gebouw der Rijks H.B.S. kan worden ver kregen, en ook, omdat voor de H.B.S. B niet op een Rijksbijdrage kan worden gerekend. In dien de door ons in den hiervoor opgenomen brief aan den Minister ontwikkelde plannen doorgang zullen vinden, zal dus een nieuwe u.l.o. school moeten worden gebouwd. Die aan gelegenheid kan echter los van hetgeen thans aanhangig is worden bezien. Wel zal het noodig zjjn, dat reeds thans on der de oogen wordt gezien, wat er ten aanzien van de huisvesting van het lyceum moet ge schieden. De eenige oplossing om uit de reeds langer bestaande en in de toekomst steeds toenemende moeilijkheid van tekort aan ruimte te geraken, is de stichting van een nieuw gebouw. De door ons aan den Minister ingezonden en voor U bjj de stukken overgelegde plannen kunnen hier voor als uitgangspunt dienen. Bjj het ontwer pen van deze plannen is er op gerekend, dat, zoowel de leerlingen van de Rijks H.B.S. als die van het gemeentelijk lyceum daarin zouden kunnen worden ondergebracht. Nu de samen voeging van deze onderwijsinrichtingen geen doorgang vindt, zou wellicht in eerste instan tie met enkele lokalen minder kunnen worden volstaan. Met het oog op een mogelijke uitbrei ding van het lyceum en omdat wij het niet geheel uitgesloten achten, dat in de toekomst toch nog samenvoeging zal plaats hebben meenen wij, dat tot de stichting van een gebouw van kleiner omvang niet moet worden over gegaan. De kosten van het nieuwe gebouw moeten, met Inbegrip van die van den grond, worden geraamd op 540.000, Het komt ons gewenscht voor, dat C reeds thans in principe tot de stichting van een nieuw gebouw besluit. Nadere voorstellen zullen dan zeer binnenkort worden in gediend. Zoodra het gebouw aan de Hoofdgracht dat nog steeds bij de militaire autoriteiten in ge bruik is en dit waarschijnlyk gedurende de ge- heele mobilisatie zal blijven weder ter be schikking der gemeente komt, zal door ons nader worden overwogen, welke veranderingen daarin moeten worden aangebracht om dat ge schikt te maken voor zeevaartschool en voor het daarbij behoorende internaat. Het gebouw, waarin thans de zeevaartschool is gehuisvest, zou dan kunnen worden verkocht. Voorts stellen B. en W. voor het stichten van een gebouw in de onmiddellijke nabijheid van de school voor buitengewoon lager onderwijs en wel op den kerngrond. gelegen achter den tuin van genoemde school. Dit gebouw zal moeten bevatten twee scheikunde lokalen, een lokaal voor natuurkunde en een werkplaatsje voor den amanuensis. Volgens een door den directeur van gemeente-werken opgezette raming zullen de kosten van een zoodanig ge bouw 29.500.bedragen, vermeerderd met 2500.voor den grond. Indien het gebouw op de aangegeven plaats wordt gesticht, wordt het groote voordeel verkregen, dat het, indien het voor het lyceum niet meer behoeft te worden gebruikt, zou kunnen worden ingericht voor werkplaats ten behoeve van de nazorg voor de leerlingen der school voor buitengewoon lager onderwijs, welke nazorg hoe langer hoe meer de aandacht begint te vragen. Ten aanzien van de geraamde kosten mee nen wij U thans nog het volgende overzicht te moeten geven: A. kosten, verbonden aan het vormen van een H.B.S.-B, waarbij er rekening mede is ge houden, dat er nog een parallelklas voor de eerste en derde klas zal komen. 1. salarissen leeraren 8.790. 2. pensioensbijdragen 4Vi pet. 395. 9.185.— te verminderen met de te ontvan gen en bijdragen van buitenge meenten, te ramen op 1.500. Blijft 7.685.— waartegenover staat, dat wordt bespaard de aan het Rijk te verleenen bijdr. van 21.865. Voordeelig verschil alzoo 14.180. De verplichte oprichting der Bêta-af deeling van het gymnasium gaat dus kosten 9417, waarmede derhalve de kosten der ge meente worden verzwaard. Wordt een H.B.S. B-afdeeling toege voegd, dan gaat deze weliswaar 7685 kosten, maar vervalt de bijdrage aan het Rijk van 21.865; een voordeelig verschil dus van 14.180 en, vergeleken met de totale nieuwe kosten, nog van 4763, welk bedrag eventueel in de eerste jaren als extra afschrijving van het gebouw kan worden bestemd. Op grond van al het vorenstaande stellen B. en W. den Raad voor: a. te besluiten tot uitbreiding van het ge meentelijk lyceum met een Bêta-opleiding aan de gymnasiale afdeeling; b. te besluiten tot uitbreiding van het ge meentelijk lyceum met een B-opleiding aan de afdeeling hoogere burgerschool; c. vast te stellen het besluit tot wijziging van de verordening tot regeling van het open baar voorbereidend hooger- en middelbaar on derwijs te Den Helder; e. een crediet te verleenen van 33.600, t.w. 31.100 voor het stichten en inrichten van een gebouw op het terrein nabij de school voor buitengewoon lager onderwijs aan de Hector Treubstraat, alsmede 2500 voor den grond; f. een crediet te verleenen van 15.670 voor het inrichten van het natuurkundig- en scheikundig kabinet en het aanschaffen van de benoodigdheden voor het onderwijs in de natuurlijke historie; g. in principe te besluiten tot het stichten van een nieuw gebouw ten behoeve van het gemeentelijk lyceum en B. en W. te machti gen daarvoor binnenkort de noodige plannen in te dienen. Op Donderdag 25 April j.1. werden door bovengenoemde Ver. de jaarlijksche wed strijden gehouden voor de jongste Jongens- afd. Hoewel deze klasse niet zoo groot is, werd er over het algemeen zeer pittig ge werkt. Evenals het vorig jaar werd er in 2 verschillende graden geturnd, zoodat de zwaksten niet tegen de sterksten hoefden te kampen. Nadat de verschillende toestellen vlot wa ren afgewerkt, werd er overgegaan tot het houden van een estafette; onder luide toe juichingen van de aanwezigen kampten de jongens om de eerste plaats te bezetten. Voor de le graad wist Piet Stierp den len prijs te behalen en voor de 2e graad Henk Möller. Vervolgens kwam het spannendste moment van den avond en wel het uitreiken der di ploma's. Voorz. dankte alle aanwezigen har telijk voor de belangstelling en verzocht den jongens een driefwerf hoera aan te heffen voor den heer Enklaar, voor alle moeite, die h(j zich weer had getroost om de oefeningen in te studeeren. De uitslag was als volgt: le Graad, le diploma: Kees Swennen (plus een boek); 2e diploma Jaques Engel, 3e di ploma Arie List 2e Graad, le diploma: Rens de Vries (plus boek); 2e diploma Piet Govers; 3e diploma. Henk Möller. Na afloop hiervan werden de jongens nog onthaald op een gratis bioscoopje. De heer Zegel was n.1. zoo wilwillend om eenige aar dige smalfilm af te draaien, die zeer in den smaak vielen. Uitslag der openbare aanbesteding, giste ren gehouden, voor het maken van een be- tonfundatie en gedeeltelijke betononderbouw, ingericht als schuilkelders met bijkomende werken, ten dienste van een plaatwerkerij met bouwkundig bureau, op de Rijkswerf alhier. Jan de Vries. Den Helder ƒ22.588, C. van Essen, Den Helder 23.100, J. Roomeyer, Den Helder 23.534, Modder Cuperus, Den Helder 23.560, Pieter Frölich, Harlingen 23.684,— A. v. d. Wouw, Den Helder 23.830, C. Th. Kwak,, Den Helder 23.86oi— G. Groot. Den Helder 24.324, C. Bot, Haarlem „24.50o| P. Vermeulen W. A. Ran, Den Helder 24.642, P. Tuin, 't Zand (N.-H.) 24 660,— R. Noppert G. Oord, Den Helder 24.660,— T. Boekei, Schagen 24.936, P. Boerdijk, Den Helder 24.950, J. N. Schuit, Alkmaar 25.00o! J. P. van Os, Den Helder „25.20oj DE UITVOERING VAN „HARMONIE". In het verslag over de uitvoering van .Harmonie" stond geschreven dat de rol van Gaspard vertolkt werd door den heer Ste.fens. Dit moest zijn door den heer C. van Straat en. We leven in afwachting. Al maanden lang wachten we, min of meer in spanning, hoe de oorlog zich verder zal ontwikkelen. De neu tralen wachten in waakzaamheid, of ze zelf buiten den strijd zullen blijven. En ook dit wachten went. Men stelt zich weer in op het leven van alledag en dat is gelukkig, want er zijn al zoovele dreigementen geweest, die de menschen uit hun evenwicht sloegen, dat het nu toch raadzaam wordt, rustiger de dingen over te geven. We weten immers niet wat de dag van morgen brengen zal en we hebben geleerd, dat we ons vooral niet door alle sombere beschouwingen over onze positie, over de toekomstige ontwikkeling van den krijg en de mogelijke uitbreiding van den oorlog .teveel zorg moeten maken. Geen onverschilligheid, maar ook vooral geen onnoodige angst. Dit verlamt de activiteit en paraatheid. De mogelijkheid, dat Italië nog eens in den Europeeschen strijd betrokken zal worden, is deze week opnieuw naar voren gekomen. Het feit. dat een van de voornaamste leiders van Italië gezegd heeft, dat de tijd aangebroken is, dat de kluisters in de Middellandsche Zee ver broken moeten worden, wijst er op, dat Italië de gelegenheid afwacht om zijn positie in dat gebied veilig te stellen en om de machtspositie van Engeland te breken. Engeland is wel op zijn qui vive en heeft een behoorlijke scheeps macht in de Middellandsche Zee om zijn be langen daar te behartigen, maar het zal af hangen van den gang van zalken in het Noorden of het zijn handen voldoende vrij heeft om tegen het eveneens ter zee machtige Italië den strijd met succes aan te binden. De ontwikkeling van den oorlog In het Noorden gaat toch blijkbaar niet zoo naar den wensch van de geallieerden. Duitsch- land zet alles op alles om zijn strategische posities te versterken en de geallieerden schijnen de handen vol te hebben om suc cessen van eenige beteekenis te behalen of de Duitschers te verdrijven uit een maal ingenomen stellingen. Nu komt von Ribbentrop, Dultschlands minister van buitenlandsche zaken, van middag aan het Duitsche volk een belang rijke mededeellng doen. Het geheele corps diplomatique is daarvoor uitgenoodigd. Men verwacht, dat deze mededeellng van den minister zeer belangrijk zal zjjn ten opzichte van de huidige oorlogvoering van Duitschland. Nu we dit overzicht schrijven zjjn we nog ln afwachting van de mededeelingen van den Duitschen minis ter. Als de krant bjj u binnenkomt, zjjn die reeds geschied. Hoe het zjj, men zal zich ook na deze verklaring rustig de ver dere ontwikkeling van de gebeurtenissen hebben af te wachten. Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. Gisterenmorgen heeft onze stad weer ge- ruimen tjjd zonder stroom gezeten, tengevol ge van een storing in de hoogspannings- voedingskabel tusschen Schagen en Den Helder. Met het overschakelen op de andere kabels ging nogal eenigen tijd heen, zoodat bedrijven, die met hun krachtstroom afhan kelijk zjjn van het P.E.N. sterk gehandicapt waren. Onder verwijzing naar de desbetreffende advertentie in dit nummer vestigen wij de aandacht op de Woensdag 1 Mei te houden algemeene vergadering van de V.V.V. „Hel ders Belang", te houden in de bovenzaal van Van Weelde. Den leden wordt verzocht deze belangrijk» vergadering bij te wonen. Menschrijft ons: Luidruchtige feestelijkheden zijn in deze donkere tijden niet op hun plaats. Toch mag de herdenking van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana niet achterwege bljjven. De Chr. Oranjevereeniging belegt daartoe, zooals de in dit nummer voorkomende ad vertentie bljjkt, een wijdingssamenkomst op Dinsdag 30 April des avonds 8.15 u. in de Ger. Kerk, Julianapark, waar als spreker hoopt op te treden Ds. J. H. Vaandrager, Vlootpredikant. De Ger. Zangvereeniging verleent hierbij haar welwillende medewerking. Door ds. J. H. Jansen zal een slotwoord worden gesproken. We wekken al onze leden en andere Oranje vrienden op in deze wijdingssamenkomst aan wezig te zjjn. Vooral in deze donkere tijden is het meer dan ooit noodig ons eendrachtig rond Oranje te scharen en van onze dank baarheid en aanhankelijkheid te doen bljjken. Door omstandigheden is het ons tot ons leedwezen niet mogelijk deze keer de kin deren onzer leden iets aan te bieden, doch, in dien de omstandigheden dit mogelijk maken, is het bestuur voornemens dit te doen op 29 Juni a.s. ter gelegenheid van den verjaar dag van Z.K.H. Prins Bernhard. FIETS VERDWENEN. Een dame. die haar fiets op de binnenplaats van een onderwijsinrichting neergezet had, kwam tot de ontdekking, dat men haar kar retje meegenomen had. De politie stelt eea onderzoek ip. V

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 9