BEKENDMAKING Ford ruil systeem Maarten Smit, Koegras AUTOBANDEN J prebtkbüurten Abonneert II op dit blad 13 Meubelmagazijn B. J. QUAST Zn Slechts 1 dag uit bedrijf „MODERN" IBVERTEUEN DOEI ytKOOPfl Slachtfok of Nutteelt Pinksterkoopjes. „MODERN" MAARTEN SMIT Voor konijnenfokkers Met „de Jutter" naar Amsterdam GEORGE GüNTHERT heeft sloten voor elke beurs Vanaf 30 cent tot f 3.50 Concert harmoniekapel „Winnubst" Helder -Alkm. Boys INGEZONDEN speciale De RUGGEQRAAT Zaai gaat £oetfe! VAN GALENSTRAAT 39 Van Galcnstraat 39 2.4S 78 inmlJef* Spoorstraat 116 Z&xel&cPi nieuw-i Vertrokken personen Ingekomen personen Burgerlijke Stand van Texel Een jubileum YlLeuucó uit Ua& Visscherij KeAQc en Zendincf, I„ normale omstandigheden heeft men zich in ons land nooit veel bekommerd over de nut tige zijde der tamme konijnenteelt. Doch, waar heen. buiten de grenzen men den blik ook wendt. België, Duitschland, Italië, Frankrijk, Engeland of Zweden, overal heeft het konijn de noodige aandacht. In Engeland is het kony'nenvleeach een volks- voedsel en, trots de groote aanvoer uit België en Zweden, is dit nog niet voldoende om in de groote vraag naar konijnenvleesch te voor zien. In ons land zijn we daar nog niet aan toe doch wat nog niet is, kan komen. Nu de oorlog woedt met al zijn gevolgen, het internationale verkeer tot een minimum is te ruggebracht, nu wijzen verschillende kentee- nenen er op, dat wjj weer dicht aan de distri butiebonnen toe zijn. En waar te kort is, wordt de vraag grooter, de prijzen stijgen en als één der eersten is dit meestal het vleesch, 1914 1918 heeft ons dit geleerd. Het konijn kan het aangewezen dier zfln om in deze toekomstige behoefte te voorzien. In een vorig artikel meldde ik reeds wat in Italië door Mussolini is bepaald voor de konij- nenfok, en wat zegt u bijv. van het volgende: In Duitschland is het verboden om voedsters, jonger dan vier jaar, te slachten, als voor zorgsmaatregel. Natuurlijk is het graanvoeder gerantsoe neerd en het kwantum per dier zal nog wel Kleiner worden, doch een slachtkonijn kan daar buiten. Er is toch altijd nog voldoende Keukenafval, afgevallen fruit, boombladeren, Knolgewassen, enz. en dit is voldoende om een Konijn slacht- en pelsrijp te maken, men moet zich alleen iets meer aan de omstandigheden aanpassen. In deze toekomstige moeilijke tij den moet men op de kleintjes letten in alles. Er zijn al veel fokkers die mopperen en door het vele bezoek bij mij hoorde ik ook al, dat men door afslachten wilde verminderen, doch dit is ten sterkste af te raden, althans, wat betreft de voedsters, want als de oor logsgruwel lang aanhoudt, en de teekenen wij zen er op, dan zal het konijnenvleesch en de vraag naar konijnen sterk toenemen. Als voorbeeld hoe duur ze dan wel kunnen worden het volgende: Eenige weken terug Kwam ik van een Helderschen fokker te we ten, dat hij in de vorige mobilisatie op een achterplaatsje van 1% X 4 meter in zes maanden met één voedster en twee nesten nakomelingen 125,00 verdiende, zijnde 25.00 voor den voedster en de jongen tegen 5.00 tot 7.50 per stuk. Daarom zou ik in het belang vap leder, én voor het algemeen, aan allen die maar eenigszins de ruimte en gelegenheid er voor hebben, aanraden zich een paar konijnen aan te schaffen. Denk niet, dat daarvoor nog alle tijd is, want als die tijd aanbreekt, dan wor den de konijnen duur en zijn ze slecht te krijgen. Konijnenvleesch kan in kwaliteit met alle andere vleeschsoorten wedijveren. Duizenden slachtkonijnenfokkers telt men in Nederland. Bij de verschillende factoren in de konijnenfok heeft de slachtfokker als voornaamste rekening te houden om de die ren met de minste kosten vlug slachtrijp te krijgen. De middelzware rassen, Groot Chin chilla, Weener en Groot Zilver zijn hiervoor het beste geschikt. Op een leeftijd van zes maanden zijn deze pelsklaar en kunnen dan ook slachtrijp zijn. Een kort, gedrongen lichaam, breede borst, breed bekken en ge vulde achterhand demonstreert het ideale slachtkonijnentype. Ik wees hierboven wel op de middelzware rassen, doch de Fransche Hangoor (behoo- rende tot de groote rassen) mag niet over het hoofd gezien worden; deze bezit al de eigenschappen voor een goed slachtkonijn en het gewicht loopt tot 14 pond. Het bont is erg gewild door de rijke onderwol. Op de bijgaande foto kunt u een voedster met jongen zien. De voedster weegt 13 Vs pond en de jongen wogen op een leeftijd van 6 maanden ruim 8 pond, juist het meest ge- Wilde gewicht. Door het in deze streken dikwijls gure kli maat kan dit veel invloed doen gelden op het konijn. Uit ondervinding weet ik, dat het wilde- duinkonijn uit deze streken het ruim schoots moet afleggen tegen haar broers en zusters, afkomstig van de Zeeuwsche eilanden. De grijs- en haaskleurigen zijn bekend als het sterkst en het meest gehard, en daar het by den slachtfok er niet op teekening op aan komt, kan men altijd over sterke en onver wante dieren beschikken. Toch moet hij, om een zoo voordeelig mogelijke vleeschproductie te verkrijgen, zich niet uitsluitend tot onze éigen konijnenrassen bepalen. Hij moet er vreemd bloed in brengen, welke de verlangde éigenschappen als vleezigheid, vruchtbaar heid en mestbaarheid bezitten. Verwaarloost men de bloedverversching, dan zullen de na komelingen van een overigens goede fokstam langzaam ontaarden, zoodat men verplicht zou zijn alles van de hand te doen en weder om opnieuw te beginnen. In een ren met flinke bewegingsvrijheid zullen de dieren beter groeien dan in een klein hok en men heeft niet de omslachtigheid bij het voederen en onderhoud, doch de vleesch- aanzet gast in een hok vlugger, Toch is het eerste aan te bevelen, een mestkuur van en- hele weken doet bij dezen de rest. Natuurlijk krijgt men de moeilijkheid om jonge rammen gezamenlijk te houden. Dit han men verhelpen door castratie toe te pas- oen op een leeftijd van vier maanden. Veel hinder hebben de dieren er niet van de pels wordt er zelfs waardevoller door. Noodzake- hjk is het echter niet, zoodat aan hem, die een vijand is van elk operatief ingrijpen, Welke het dier maar eenigszins pijn kan doen, verklaard kan worden, dat ook zonder deze hunstbewerking de dieren wel vet worden. Het volgende artikel gaat over „Wreede Voedsters". D. J. KORTMAN, Brakkeveldweg 176. Keurmeester. Hemelvaartsdag kwam de E.H.W.V. •■De Jutter" met een flinke groep wandelaars Ult op de door de W.S.V. „D.W.S." uitgeschre ven wandeltochten van 30 km. Het weer, zoomede het parcours was uit stekend te noemen, zoodat er volop door de ojdersche deelnemers genoten is. De Vereeniging kwam in het bezit van den sroepsprijs, terwijl elk der leden een aardige érinnering ontving. l»ct poKtie-rapport aanrijding. Gistermorgen kwam een wielrijder van de S hij Casino gereden, de man geraakte aan het slingeren, tengevolge waarvan hij z rijwiel afraakte, en dat juist op een oogenblik, dat een auto passeerde. Hjj werd hierdoor geraakt. Een dokter achtte over- renging naar het Hospitaal gewenscht. HOE IS HET MOGELIJK...I Iemand uit de Hoogstraat deed bij de po litie aangifte, dat zijn rijwiel, dat sedert 22 April onbeheerd in de brandsteeg achter die straat gestaart had. spoorloos verdwenen ls. Hoe is 't mogeüjk... Door de Harmoniekapel,.Winnubst" wordt onder leiding van den heer H. B. Schenkels, directeur, op Donderdag 9 Mei a.s., des avonds te 8 u. 15 in de Concertzaal Casino een concert gegeven voor donateurs en genoodigden. Het programma vermeldt o.a.: ,,de Suite Oriëntale" van F. Bicknesse, Ouverture „Or- phée aux Enfers" van J. Offenbach, „Fantasie voor Clarinet" van G. Gadenne, solist de heer H. Toes Jr., ..Accelerationen", wals, van Joh. Strauss, e.a. Na de pauze wordt een vroolflke muzikale schets uitgevoerd, samengesteld door den heer Philip B. Polak. Voor introducties wordt verwezen naar de in dit blad voorkomende advertentie. AANGIFTE LEERLINGEN COMENIU8- SCHOOL, Wij vestigen de aandacht op de in dit num mer voorkomende advertentie, waarin men bijzonderheden leest betreffende aangifte van nieuwe leerlingen voor de Comeniusschool in Vlamingstraat. WxmdeJUfioJil ZILVEREN MEDAILLE VOOR „DE DUINKANTERS". Onze plaatselijke W.S.V. „De Duinkanters" nam Donderdag deel aan den wandeltocht, welke was uitgeschreven door de Westerspeel- tuinvereeniging te Amsterdam. Zooals gewoon lijk kwam men met 2 groepen uit, het viel dan ook op, dat vooral wat hun jeugdgroep be treft, zij met een zeer groot aantal van de partg waren, wat hun de zilveren medaille voor het grootste aantal deelnemers bezorgde bij den marsch van,,Jan Passtoors" in Haar lem, terwijl zij in Amsterdam ook nog een tweetal fraaie groepsprtjzen ontving, benevens voor iederen deelnemer een aardige herinne ring. Behalve de verschillende Heldersche mili taire groepen, nam ook de plaatselijke Wan- delsportvereeniging „De Zilvermeeuw" deel aan de N.J.V.-marschen, op Hemelvaartsdag in Den Haag. Het 85 km lange traject werd door de uit 29 leden bestaande groep op rus tige wijze afgelegd en volop werd genoten van het prachtige parcours, dat o.a. voor een groot gedeelte liep door het Koninklijk Land goed „De Raaphorst" en verder o.a. langs Huis ten Bosch. Met een fraaien groepsprijs en een persoon lijke herinnering keerden de Zilvermeeuwen, na een genotvollen dag, in Den Helder terug. Helder'nieuws Aanvang 2.30 uur. Wederom spelen de witjakken op eigen ter rein nu tegen de Boys uit Alkmaar. Deze ploeg neemt een heel wat betere plaats in als Succes, zoodat het voor Helder ditmaal niet zoo gemakkelijk zal vallen de puntjes in Den Helder te houden. Wordt er echter met en thousiasme gespeeld, dan zijn we voor het eindresultaat niet bang, al zal er dan ook veel beter spel als Donderdag voor noodig zijn om een overwinning te behalen. We we ten echter dat de witjakken tot goede pres taties in staat zijn, dus... verwachten we dat Helder morgen wederom winnen gaat. Dit is het elftal: Kenter v. d. Meulen Teeckelenburgh Goutier Hoebe Douwma Wagenaar v. Tongeren Krab Rottier Godschalk HET WILHELMUS. 30 April. De Prinses verjaart. Overal vlaggen, oranje en volop zon. Inderdaad omstandigheden waarin ons Volkslied ten zeerste op zijn plaats zou zijn. Ergens in een straat in Den Helder speelt een draaiorgel. En o wonder, de jengelend geproduceerde tonen vormen tezamen de melodie van ons Volkslied, ons Wilhelmus. U moet hooren lezer, hoe het plechtige Wil helmus, dat gerust gerekend mag worden tot 's werelds mooiste nationale hymnen, ver moord wordt en getransformeerd tot straat deun, tientallen malen gedraaid gelijk „Rats, kuch en boonen". Elk militair, die in het open baar het Volkslied hoort, weet daf zijn mili taire opvoeding hem gebiedt, stram in de hou ding staande, het saluut te brengen. Zou hij aldus handelen voor een pyrement dat ons Volkslied jengelt en kreunt zonder eenig gevoel? Wat voor gevoelens bekruipen U wanneer het Wilhelmus bijvoorbeeld gespeeld wordt door „de Staf"? Zou dat ook gebeuren bij een draaiorgel? Voor een nationale feestdag zijn er wel an dere vaderlandsche liederen, die zich beter voor een draaiorgel leenen. Het Wilhelmus neemt een te aparte plaats in om aldus gebruikt te worden. Jan. De Uniformkleeding, zoowel voor de Marine als Landmacht, is nog steeds naar maat verkrijgbaar voor de oude prijzen. Wij werken alleen met le kwaliteit stoffen, dus onder volle voortdurende garantie. Ook op voorwaarde. Alle Marine-hoofddeksels steeds voorradig. Serge Costuums. voor Off. en O.O. compleet f 54.—. Ook dit onder volle garantie. Eigen atelier. Coupeurs aan huis te ontbieden. Aanbevelend, J. SMITS. TELEFOON 744 ZUIDSTRAAT 3 bij de Keizersbrug WESTSTRAAT 27-29 Nog steeds voor de oude lage prijs leveren wjj: Haar-veloer, Wilton-, Axmlnster- en Holt&pkarpetten. Gang-, trap- en keukenloopera. Grootste keus ln Balatum en Linoleum. Im. Engelsche Slaapkamers f 42.50. Prima 6-delig Java kapok bedstel 27.50. Pracht dressoirs f 22.50. 2 fauteuils 4 stoelen, veerend, bekleed, met krimpvrjj massief eiken, slechts f 42.50. Doet Uw voordeeL Wfj leveren direct uit voorraad en zyn guldens goedkooper. Van onderdeelen cn motoren beteekent voor de Ford eigenaar een besparing van 70 0/° Voor een Ford V-8 motor (montagekosten in begrepen) berekenen wij met inruiling f 170.—, terwijl de nieuwprijs f 500.— bedraagt. Besparing f 330. Een wagen of truck, welke 's morgens voor plaatsing van een ruilmotor gebracht wordt, kan 's avonds weer worden gehaald. Telefoon 2 van elk goed reclame-plan Courantenreclame Die heeft ook nog al eens wat nieuws aan Dat kunt U ook, als U koopt bij Wij zijn goedkoop met nieuwe artikelen Netshawls, mod. kleuren, 75 ct. Kleurecht zijden Mousseline. 70 ct. per meter. Fijn zijden Kousen, 54 ct. Tailleurstof, 2'/j m voor f 6.25. Mantelstof, groote keuze. Nieuwe Hoofddoeken, vanaf 49 ct. naast Albert Heijn. 1. Zuiver wollen Badcostu- me met prima gekleurde Badhanddoek 2. lnterlock Broekje met elastiek, met bijpassend Hemdje Geruit Kampeerhemd met een Khaki Kampeer- broek Frescö Zomerpantalon met bijpassende Riem Fantasie Overhemd, 1 brd., met een das naar keuze 2.88 3.M 275 öm Telefoon 703 Wij hebben een groote partij diverse maten auto banden nog tegen spot-1 prijzen aan te bieden Wacht niet Koop nu I Wij helpen U vlug Inruilen der OUDE BANDEN is noodzakelijk KOEGRAS - Tel. 2 Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, n.m. 7.30 u. Ds. Kok. Oosterend, v.m. 10 u. Ds. Kok. Waal, v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft. Ma&ndcollecte. De Cocksdorp, n.m. 7 u. Ds. Salm. Zuid-Eierland, v.m. 10.30 u. Ds. Salm. Den Hoorn, v.m. 10 u. De Hr. Starrenburg. Maandcollecte. Oudeschild, n.m. 7.30 u. Ds. Tinholt. Medewerking Zangkoor. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u. Ds. Gorter. Den Hoorn, v.m. 10 u. Ds. Smldts van Den Helder. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare), v.m. 10 u. Cand. Wouda, n.m. 3 u. Ds. v. d. Leer. Oosterend, v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer, n.m. 3 u. Cand. Wouda. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Ds. de Ridder van Zaandam. H. Avondmaal. Obbe Terpstra van E 121 naar Wieringer- meer, Oostermiddenweg M 21, Wieringerwerf Jan A. R. C. Captijn van H 131 naar N.-Indië; J. H. te Paske, echtgenoote en 2 kinderen, van B 27b naar Berkhout; Carl C. Mauve en echt genoote van H 98b naar België, Brussel, Hotel Placa; Johanna Dob van Schilderweg 35 na^r Haarlem, M. Gerlingstraat 8. Leonard Keyser, Waal 39, van Zoetermeer- Zegw. Weg 27; Cornelis Butter, Den Hoorn 9, van Weesp, Groote Plein 2; Johan Bugel, echt genoote en 4 kinderen, K 16, van Smilde, D 27 Aris Ellen, echtgenoote en 2 kinderen, B 12, van Den Helder, Parkstraat 22; Arie Smit en Jacoba C. Tieman, Den Burg 54, van Ommen, Junne I 20. van 27 April tot en met 3 Mei 1940. GEBORENMattheus Johannes, z.v. Jo hannes Hendrikus Bakker en Maria Catha- rina Boersen. Pieter, z.v. Cornelis Schuyl en Elizabeth Koorn. ONDERTROUWD: Dirk Jan Blom en Alida Catharina EeLman. Jacob Jan Hin en Maria Margaretha Kuip. Jacob Keijzer en Divera Hendrica Smit. Johannes Jacobus Keyzer en Duvera Columba de Grave. Maarten Koorn en Grietje Ruis. GETROUWDMattheus Gerardus Huijboom en Johanna Dob. POLITIE. Gevonden: een gouden ring, een dolk mes. LAGERE LANDBOUWSCHOOL. Na gehouden examen werd aan de Lagere Landbouwschool te Den Burg het eind diploma behaald, door de volgende leerlingen: Reijer Zijm, Jan de Ridder, Cor Reuvers, Wim Roeper, Dirk Veeger, Henk Leber, Dirk Witte, Jacob Dros, Jan Vendel, Piet List, Marius Roeper, Dirk Bakker en Obbe Terpstra, allen van Texel. Als beste leerling kreeg Reyer Zym een boekwerk ten geschenke. De heer Jac. Witte, koster van de R.K. Kerk te Den Burg, herdacht 1 Mei den dag waarop hij vóór 35 jaren als zoodanig werd aangesteld. Door zijn opgewekt karakter en zijn gemoedelijkheid, heeft hij zich in zijn werkkring, gedurende dit lange tijdsverloop zeer bemind gemaakt by de parochianen van de R.K. kerk. Vermoedelijk is de tjjd niet ver meer, waarop de heer Witte zijn ontslag zal nemen, en een welverdiende rust zal ge nieten. Het zal echter een zeer moeilijke taak zyn voor zijn opvolger, om den koster in zyn goede hoedanigheden op te volgen. Oosterend SUCCES EXCELSIOR Oosterend, 2 Mei. In het gehouden con cours van N.H. Bond van Chr. Harmonie- en Fanfare Vereenigingen te Middemeer op He melvaartsdag gehouden, behaalde Excelsior in de 2e afdeeling met 56 punten een 1ste prijs in den Concertwedstrijd en een 2en prys met 23 punten in den marschwedstrijd. Cocksdorp Reddingboot oefening „Krim" Begunstigd door mooi weer had hier Don derdagavond vyf uur een reddingbootoefening met de roeiboot van „De Krim" plaats. Het bestuur was vertegenwoordigd door de heeren Lap en Remmers. Nadat de boot, door acht paarden getrokken, naar strand gebracht was, werd de boot met goed gevolg te water ge laten, waarna de tocht naar de buitenste bank zonder moeilijkheden volbracht werd. Alles bleek ln volmaakte orde te zijn. Het ligt in de bedoeling dit station met roeiboot te laten vervallen, wanneer het nieuwe boothuis by de Eierlandsche toren ge reed is. Het slag hiervoor door de duinen is dezen winter ln werkverschaffing aangelegd en bijna voltooid, zoodat de motorreddingboot dan de taak van de roeiboot „Krim" even eens kan waarnemen. URK, 3 Mei 1940. Door 15 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafriag alhier aangevoerd: 612 pond kuilpaling. van 16 tot 27 pond per vaartuig, prijs 21—22 ct.. 470 pond lijn- of beugaal. van 50 tot 120 pond per lijnaalvis- scher, prijs 23—25 ct.; 220 pond fuikaal. van 18 tot 45 pond, prijs 22—26 cL Alles p. pond KERKHERSTEL. Het. Nederlandsch Hervormd Verbond tot Kerkherstel vergadert 14 en 15 Mei fn het Ooi- gaardthuis te Arnhem, voorzitter prof. dr. Th. L. Haitjema van Groningen, Dinsdagmiddag 14 Mei spreekt ds. F. J. Pop van Delft over „De(nJ nood van de wereldkerk en ons kerke- lijk vraagstuk". Dinsdagavond 14 Mei spreekt ds. J. R. Wolfensberger van Utrecht over Onzefnkerkelyken strijd en de(n) nood van het Gereformeerd Protestantisme in Nederland sinds 1816", Woensdagmorgen is er een refe raat van ds. H. C. J. van Deelen van Vaassen over „Onzefn) arbeid in de plaatselijke ge meente (dreigt er een nieuwe doleantie? Het secretariaat (dr. R. B. Evenhuis, Van Boetzelaerlaan 804 te den Haag) geeft op ver zoek verdere inlichtingen. ALLE-DAG-KERK. Op Zaterdag 4 en Zondag 5 Mei vindt de vijfde Algemeene Allc-Dag-Kerk-Ontmoeting te Schoort plaats. Ds. A. J. P. Bocke van Schoort opent. Besproken worden de volgende onderwerpen: 1. Wat kan de Alle-Dag-Kerk voor de oecumenische beweging doen t i. Welke Alle-Dag-Kcrk-getijden worden hier te lande gehouden en gewenscht 8. Wat wordt gedaan en gewenscht geacht inzake propaganda of reclame* 4Ue Allc-Dag-Kerk in de groote stad en in de dorpsgemeenten. 5. Restauratie cn nieuwbouw van kerken en de behoeften van het A.D.K.-leven. PROF. DR. OTTO WEBER. De Geestelijke Vertrouwensraad der Duitseh Evangelische kerk (het college, dat thans de leiding der Duitsche Evangelische kerk in han den heeft) voorzitter landsbisschop dr. A. Mah- rarens, heeft op grond van het besluit om aan de Gereformeerden in Duitschland een zetel in dit hoogste college in te ruimen en na rugge spraak met het leidende bestuur der Duitsche Gerefbrmeerden, in de bedoelde plaats benoemd prof. dr. Otto Weber te Göttingen, die deze be noeming heeft aanvaard. Prof. Weber, die de Gereformeerde theologie te Göttingen doceert, had reeds eerder zitting in het dusgenaamd kerkelijk ministerie, dat ge durende eenigen tijd tijdens den kerkstrijd als leidend collega naast den rijksbisschop function- neerde. Ook in ons land is htj geen onbekende, hy heeft o.a. eens op de Gereformeerde predi kantenvergadering te Utrecht den Duitschen Gereformeerden Bond vertegenwoordigd en daar het woord gevoerd. MOTTLINGEN. De voormalige reddingsarkte Möttlingen werd door de Wurtemburgsche autoriteiten tot een verblyf voor repatrieerende Duitschers in- gericht; er is voor 130 d 140 bewoners plaats gemaakt. OP- EN ONDERGAAN VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Wintertijd Zon Mei. op ond. Hoogwater Laagwater Z 5 4.22 19.33 6.10 18.10 11.55 M 6 4.20 19.34 6.45 18.45 0.30 12.45 D 7 4.18 19.36 7.20 19.20 1.10 13.25 W 8 4.16 19.38 7.50 19.55 1.40 14.00 D 9 1.14 19.39 8.20 20.35 2.10 14.30 V 10 4.13 19.41 8,50 21.15 2.45 15.10 Z 11 4.11 19.42 9.20 21.50 3.15 15.50

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7