KAART VERKOOP Wederom diverse desertiezaken op de rol tot 5 VMf Pouwe£gb>erte Wind en stroom tegen Hotelleven aan boord van een boeier IF ®„3§ V*V*V* „Helders Belang" had geen ongunstig jaar Zaterdag 4 Mei 1940 Derde Blad Avonturiers voor abonné's Heldersche Courant Bureau Heldersche Courant De kansen kunnen keer en dc MCdOTr rcrro Zeekrtjpsraad Willemsoord Last van opvliegerigheid. t Kan een lastig ding zijn, als je jezelf niet meer de baas bent. Dat ondervond de zee- milic.-matr. 2e kl. J. p. Woensdag voor den Zeekrijgsraad, toen hij terecht stond voor het feit, dat hij in een driftbui tegen den sergeant L. te Dordrecht, die hem ervan betichtte, dat hij in het gelid stond te rooken, gezegd had- „Als we in de burgermaatschappij waren, dari sloeg ik je dood". P. ontkende wel het zoo bar gemaakt te hebben, maar de fiscaal vond de uitlating van P. toch vallen onder het militair vergrijp van „bedreiging" en eischte daarvoor 4 weken gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis van 13 April af. De verdediger, Mr. Dr. J. A. E. Buiskool, was het heelemaal niet eens met de kwalifi catie „bedreiging". De bedreigde sergeant had het trouwens ook niet als zoodanig aange voeld. Deze man was niet zichzelf geweest, dat blijkt ook daaruit, dat hij volkomen in strijd heeft gehandeld met zijn natuurlijken aanleg (een spraakgebrek). Verdediger ge looft dan ook, dat er alle reden is voor cle mentie en vraagt, mede in verband met de zakelijke moeilijkheden van den man, hem een zoodanige straf te geven, dat die met het voorarrest is geboet. Uitspraak: 3 weken gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Nog een, die de kluts kwijt was. Het geval van den zeemilicien hierboven, die de kluts kwijt was, schijnt niet op zichzelf te staan, want deze afwijking had zich ook voorgedaan bij den zeemilic.-bediende 3e kl. Is. de W., die op 27 Februari te Vlissingen ver zuimde een officier van administratie te groe ten en toen deze hem daarop zijn naam en stamboeknr. vroeg, weigerde die op te geven. De fiskaal is er verbaasd over, dat de man een dergelijke houding heeft aangenomen, te meer waar hij wist, een dag na het gebeuren voor den Krijgsraad terecht te moeten staan voor een soortgelijk geval. De man heeft 53 dagen voorarrest gehad. De fiskaal meent, dat hij daarmee zwaar genoeg gestraft is en wil zijn straf gelijk stellen aan het voorarrest en verzoekt hem dus uit het arrest te ontslaan. De verdediger, Mr. Dr. Buiskool, sluit zich bij het requisitoir van den fiskaal aan. Hg schrijft de houding van den man toe aan angst in verband met het feit, dat hij den volgenden dag voor een dergelijk feit moest terechtstaan. De W. heeft er spijt van gehad en die getoond en verdediger hoopt daarom, dat de Zeekrjjgs- raad in den geest van den eisch van den fis kaal zal besluiten. Uitspraak conform eisch. Als een kikker op een vletje. De al te gemoedelijke sfeer aan boord van de boeiing IV is den zeemilic.-matr. 3e Rl. H. D. noodlottig geworden. Hij passagierde op zijn wachtsdag, hij ruilde zonder voorkennis van zijn superieuren zijn wacht om, hij ge bruikte, zoo zei de president van den Krijgs raad, zijn schip als een hotel. Toen hij boven dien op tijd, dat hij wacht moest doen, in- plaats van om 11 u. om 12.45 aan boord ver scheen, werd hij in bewaring gestéld en nu stond hij Woensdag terecht voor desertie subs. opzettelijke ongehoorzaamheid. De fiskaal hield wel rekening met de gemoedelijkheid aan boord van dit schip, maar de man draagt toch het risico van eigen onvoorzichtigheid, zoodat tegen hem een straf geëischt wordt van 4 weken met aftrek van 12 dagen voor arrest. Als verdediger treedt op Mr. J. Mulder, die er op wijst, dat aan boord van dezen boeier de tucht heel anders is dan aan boord van een werkelijk oorlogsschip en vooral het feit, dat verd. zelf aan boord van dit soort schepen heeft gevaren, deed hem zich gevoelen als een kikker op een vletje. Wat hij deed, deden ook zijn meerderen. Spr. bestrijdt dan ook de „op zettelijke ongehoorzaamheid" en bepleit vrij spraak of een lichte straf. In zijn repliek persisteert de fiskaal bij zijn eisch. Uitspraak: 3 weken gevangenisstraf, met aftrek voorarrest. Van hetzelfde laken een pak. De zeemilic.-matr. 3e kl. S. G., dienende aan boord van hetzelfde schip, had zich aan vrij wel dezelfde overtreding schuldig gemaakt. Hij ging om 4 uur in IJmuiden den wal op en keerde den volgenden morgen om 7 uur terug, zonder nachtpermissie gevraagd te hebben. Ze deden het er allemaal, zei G. tot zijn verdedi ging, als men een ander voorbeeld gegeven had, had ik het zeker ook niet gedaan. De fiskaal gelooft niet, dat de man opzet telijk in overtreding geweest is. Hij had ech ter behooren te informeeren of er geen rege ling was. Spr. wil de straf gelijk stellen aan het voorarrest van 16 Maart tot 10 April, met dien verstande, dat hij aangeteekend wil zien, dat de man 12 dagen gevangenisstraf heeft ondergaan. Tegen deze bepaling verzet zich de verdedi ger, Mr. J. Mulder, die zich overigens met het requisitoir kan vereenigen. Door den toestand aan boord valt de schuld van beklaagde weg. Het voorbeeld van anderen had hem tot na volging gebracht. Pleiter zou graag zien, dat de gevangenisstraf verviel, die aanteekening in het boekje is onprettig. Uitspraak: terugverwijzing naar den com mandant. Een vrouw kwam De zeemilic.-kustwachter 2e kl. J. C. A. S. diende bij de Marine Kustwacht te Bergen aan Zee en deed op 28 Januari j.1. dienst als wachtsman. Hij vergat echter zijn plichten toen hij op een gegeven moment zijn vrouw voor zich zag staan, met haar mee en den dienst de dienst liet. Verdachte erkent zijn fout, doch wijst er op, dat hij zoo gehandeld heeft uit onnaden kendheid. Niet uit bewuste opzet. De fiskaal vordert 2 weken. Als pleiter treedt op de luitenant ter zee 2e kl. C. de Korver K.M.R.,die toegeeft, dat verd. een correctie moet hebben, doch er tevens op wijst, dat hier gehandeld is op ver klaarbare wijze. Hfl heeft zich, dat blijkt wel duidelijk uit alles, niet gerealiseerd, dat hij z'n wacht verliet. Daarbij komt nog, dat de man oprecht berouw toont, altijd zijn best deed, een goede conduitestaat bezit en een blanco strafregister. Pleiter verzoekt den Krijgsraad een voorwaardelijke straf op te leggen, eventueel met een langen proeftijd. Uitspraak: conform. Alles vergeten.....* De matroos le kl. C. C. de J. diende ln Vlis singen, toen h(j op 25 Februari ontmoet werd door den majoor-konstabel Stam. Bij deze ont moeting trad aan den dag, dat De J. heviglgk aangeschoten was. De majoor liet een mari nier en een milicien aanrukken en gaf dezen de opdracht den beschonken matroos aan boord van het Wachtschip te brengen. Dat bleek echter makkelijker gezegd dan gedaan, want De J. verzette zich krachtdadig tegen de pogingen hem met den sterken arm weg te leiden. Woensdagmiddag vertelde De J. aan den President, dat hij zich van het gebeurde niets, maar dan ook heelemaal niets meer kan her inneren. De reden was geweest, dat hjj 40 uur aaneen geen slaap had gehad. Toen was hij maar aan het drinken geslagen. De fiskaal noemt zooiets wederspanningheid en eischt 25.of 10 dagen. De pleiter, Mr. Dr. J. A. E. Buiskool, sluit zich aan bij den fiskaal. Evenwel, hij zou gaarne zien, dat een lagere boete gegeven werd, aangezien 25 gulden voor verd. een heel bedrag is. Uitspraak: conform. Je bent een stuk De zeemilicien P. P. G. heeft het ook bont gemaa kt. 10 Maart diende hg in de Vrouwen polder en kreeg met den korporaal Marsman „woorden" over een wachtkwestie. Daarbij wond C. zich dermate op, dat hg zich op een gegeven moment verstoutte zijn superieur toe te voegen: „Je bent een stuk......" (het laatste woord laat zich niet wel weergeven...). De fiskaal vindt dat verd. ver over de schreef is gegaan en herrie gemaakt heeft zonder eenige reden. Hij vordert 15 dagen ge vangenisstraf, met aftrek van 15 dagen voor arrest. Mr. Buiskool zegt, dat verd. spijt heeft van het gebeurde en spreekt de hoop uit, dat de Krijgsraad met het requisitoir van den fiskaal zal meegaan. Uitspraak: conform. Een zeemilicien 2e kl. staat terecht wegens openbare schennis der eerbaarheid. Deze zaak werd met gesloten deuren behandeld. De Krijgsraad legde een straf op van De Krijgsraad legde een straf op van 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftgd van 2 jaar en bijzondere voor waarden. Moderne avonturiers.....* Als laatste verscheen dien middag de stoker 2e kl. J. M. M. Dit heerschap schjjnt er ge- ruimen tijd merkwaardige principes op nage houden te hebben. Hij diende op Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" en daar beviel het hem ganschelgk niet. Trouwens, de ge- heele militaire dienst wa3 hem niet naar den zin. Hij trof een maat, die er ongeveer evenzoo over dacht, en samen werden geweldige plan nen gemaakt. Men wilde desterteeren en dan de wijde wereld intrekken. Op avontuur gaan. Er kwam (hoe is het mogelijk...) niets van terecht. Alleen bleven beiden een dag of wat van een verlof weg, hetgeen hen voor den Krijgsraad bracht. Verd. zegt, dat het maar een bevlieging was, doch met den dienst schijnt hij toch nog niet' geheel in het reine gekomen te zijn. De fiskaal vordert 3 maanden gevangenis straf, met aftrek van het voorarrest sedert 7 Maart. Uitspraak: conform. Bedrijfsvoetbal Hedenmiddag zal het bedrijfselftal van drukkerij De Boer een wedstrijd spelen tegen een elftal van de Boekhouding der Rijkswerf. Daar beide elftallen reeds éénmaal in 't veld kwamen, en ook het debuut van beiden met een overwinning werd bekroond, zal het dus ongetwijfeld spannen, wie zijn zegetocht zaï voortzetten. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein aan den Nieuwenweg (Verlengde Prakkeveldweg), Aaovang üaU drie. Ledental nam toe en financiën sluiten. Woensdagavond vond ln Café Sanders de jaarljjksche algemeene vergadering van de V.V.V. „Helders Belang" plaats. Zooais ge woonlijk was de opkomst der leden beneden critiek, over welke negatie men slechts zijn teleurstelling kan uitspreken. Wijlen de heer W. Biersteker herdacht. Het was, bij ontstentenis van den voorzitter, de heer Engelmann, als waarnemend praeses, die de vergadering leidde, de aanwezigen wel kom heette en daarna het feit van het ver scheiden van den heer Biersteker herdacht. De overledene was gedurende vele jaren een zeer ijverig bestuurslid der V.V.V., welke in stantie veel aan hem te danken heeft. Zijn herinnering zal bjj de leden zeker levendig gehouden worden. 't Verkeershuls. Nadat door den heer Van Schegen de notu len der vorige vergadering voorgelezen waren, volgde lezing van het jaarverslag van den directeur, den heer Velthuijs, waaraan wij het volgende ontleenen. De werkzaamheden van 't Verkeershuis hebben in 't afgeloopen jaar gestaan in het teeken van de mobilisatie. Velerlei correspon dentie moest worden gevoerd met gasten, die bevreesd waren, door de militaire maat regelen niet op een rustig verblijf te kunnen rekenen. Toen de algemeene mobilisatie een maal een voldongen feit was geworden, werd men overstroomd door aanvragen om inlich tingen en kamers. Nog geen enkel jaar is in den druksten seizoentjjd zoo dikwijls een be roep gedaan op 't bureau, als nu in de anders stille maanden SeptemberDecember. Doordat de pensiongelegenheden in Den HelderHuisduinen op een invasie, als die, welke door de mobilisatie werd veroorzaakt, niet was berekend, moest men herhaaldelijk aanvragers teleurstellen. Ook het feit, dat pensionhouders 't Verkeershuis niet of niet voldoende op de hoogte houden van vrijgeko men kamers, werkt zeer gelemmerend op het geven van informaties, waaraan de vragers wat hebben. Het aantal aanvragen om pension gedu rende de vacantieweken bleef iets ten achter bij dat van het vorige jaar, terwijl verschil lende gasten tijdens de spannende Augustus dagen eerder vertrokken. Jaarverslag Secretaris. Hierna deed de secretaris, de heer Nijpels, voorlezing van het jaarverslag, waaruit wij het volgende memoreeren. De V.V.V. telt thans 430 ingeschreven leden. Speciaal uit middenstandskringen hebben zich velen als lid opgegeven. De deelname uit de hotel-, pension-, café- en restauranthouders, zijnde eveneens een zeer belanghebbende groep bij het Vreemdelingenverkeer, laat nog te wenschen over. Veel reclame-materiaal Is gedurende 1939 verzonden. Een nieuwe uitgave „Wat wilt U weten", speciaal Den Helder betreffende, is ruim verspreid. Eveneens kwam in uitvoering een nieuwe geheel bijgewerkte plattegrond van Den Helder. De totstandkoming van een nieuw adres boek, waartoe was besloten, moet wachten tot meer overzichtelijke tijden. Door bemiddeling van de A.N.V.V. is Den Heider-Huisduinen niet alleen in de Ned. pro paganda, doch ook buitenlands opgenomen. Het Verkeershuis gaf in seizoentijd dage lijks inlichtingen aan vreemdelingen, en ver zond regelmatig reclame aan particulieren en zusterinstellingen in Nederland. De aanvrage voor pension en gemeubileerde kamers was zeer groot. Door gebrek aan voldoende gele genheid zijn er velen teleurgesteld. Van het Gemeentebestuur ontving men ook in dit afgeloopen jaar een subsidie van 450. Het Dag. Bestuur der Gemeente kreeg een schrijven om deze jaarltjksche subsidie te ver- hoogen, waardoor een nog krachtiger reclame voor Den Helder-Huisduinen gemaakt kan worden. Tenslotte gaf de penningmeester, de heer Delgorge, enkele cijfers, waaruit de financieele positie der V.V.V. bleek. Leverde het jaar 1938 een tekort op van 393.36, eind '39 mocht men zich zoo ge lukkig prijzen geen schuld meer te be zitten, en zelfs een voordeelig saldo te hebben van 402.51. In '89 bedroegen de EEN 6PANN6NP eOfcK EN KM PfJ? TABAK VAM inkomsten 1635.56, de uitgaven 1233.05, zoodat een batig saldo resteerde van 402.51. De commissie 'tot nazien der gelden, be staande uit de heeren De Jong en Robert, hadden het beheer in orde bevonden, zoodat den penningmeester décharge verleend werd. Tot leden van de nieuwe commissie werden benoemd de heeren Weitering en Oortgijsen, die de benoeming aanvaardden. Bestuursverkiezing. Periodiek traden af de bestuursleden Bij voet, Van Gessel, Kreuger en Nijpels. De heer Van Gessel heeft mededeeling gedaan, dat hij geen gelegenheid meer heeft een bestuurs functie uit te oefenen, zoodat hij zich niet her kiesbaar stelt. De waarn. voorzitter wijdt enkele vriendelijke woorden aan den heer Van Gessel, wiens adviezen door het bestuur steeds op hoogen prijs werden gesteld. De 3 andere leden werden met vrijwel algemeene stemmen herkozen. De vacature-Van Gessel werd nog even aangehouden. Het jubileum. Omtrent het in Juni te herdenken 50-jarig bestaan van de V.V.V. merkte de heer Nijpels op, dat deze herdenking een goede propaganda voor het plaatselijke V.V.V.-werk moet wor den. Het initiatief om dit jubileum op waar dige wijze te vieren is reeds door enkele per sonen genomen. De heer Van Wijngaarden merkt ln dit ver band nog op, dat zich inderdaad een huldi gingscomité aan het vormen is. waaromtrent zoo spoedig mogelijk nadere mededeelingen gedaan zullen worden. Waardeering voor den heer Nijpels. Door den heer Engelmann worden dan waardeerende woorden gesproken tot den heer Nijpels, wien het gelukt is in Leeuwarden het groote landelijke V.V.V.- congres naar Den Helder te doen komen. Geen enkele Heldersch V.V.V.-lid geloofde aan deze mogelijkheid, met uitzondering van den eeuwigen optimist Nijpels. En hij wist zijn wil door te zetten. Jammer is het, dat de mobilisatie roet ln het eten wierp, zoodat het congres toch niet in Den Helder gehouden zal worden. Dat doet aan het succes van den secretaris echter uiteraard niets af. De heer Nijpels doet dan nog enkele mede deelingen over het vrijgekomen strand en over de waarschijnlijkheid, dat er ook 1 of 2 wegen via de duinen zullen komen. Een en ander las men bereids in deze kolommen. Voorts komt nog te berde de leder jaar samen te stellen lijst van hotels en pen sions van Huisduinen en Den Helder. Iedere restaurateur, hotel-gérant of pen sion-bezitter kan zich gratis op deze lijst laten inschrijven, maar men neemt niet eens de moeite het secretariaat mede deeling daarvan te doen. Een onstellende mate van onverschilligheid. De heer Nij pels spreekt de hoop uit, dat alsnog deze categorie van de dwalingen haars weegs zal terugkeeren. Bij de rondvraag werkt de heer Oortgijsen een vragenlijstje af. Hij verzoekt de medewer king van de V.V.V. als in 1941 wellicht het hist. genootschap van West-Friesland in Den Helder zijn congres komt houden. Zoo zou hg gaarne zien, dat men kwam tot de electrifi- catie van den spoorweg Den HelderAlk maar, hg komt met plannen inzake verfraaiing van het Julianapark en de Prins Hendriklaan en maakt opmerkingen omtrent een eventueel bouwplan in de buurt van den Jan Verfaille- weg. Al deze vragen worden beantwoord, waarna de waarn. voorzitter de vergadering, met dank aan de leden, sluit. s-« -i v;. Att-HlltU-rUAftU* Men is bezig met het leggen van de laatste hand aan de dokterswoning te Oosterend. Heel Oosterend is trotsch op dit resultaat van hun strijd. Het is een royaal en vriendelijk ge bouw, dat als ambtswoning zal dien voor den dokter van .Jrlelpt Elkander", Wij, bewoners van een kustplaats we ten, hoe wind en stroom het den zeeman moeilijk kunnen maken op zg'n vaart naar het gestelde doel, maar wij weten ook hoe die zeeman zich daardoor niet laat ontmoedigen, doch vastberaden zijn weg gaat en, een enkele uitzondering daarge laten, komt waar hij wezen wil. AI gaat het eens een tijdje niet naar den zin, men bereikt met doorzetting en zeemanschap, dat wat men zich voor oogen stelt. De geallieerden hebben op het oogenblik wind en stroom tegen, maar dat zegt nog niets voor het uiteindelijk resultaat van den strijd dien ze voeren tegen de Duitsche krachten in Noorwegen. Het zal voor Engeland en Frank rijk wel teleurstellend zijn, dat men voor den vijand het veld heeft moeten ruimen en men zal, b(j een objectieve beoordeeling bewonde ring moeten hebben voor de Duitsche strategie en het Duitsche doorzettingsvermogen. Niet tegenstaande men van geallieerde zijde be weerde, dat de verbindingswegen op zee voor Duitschland naar Noorwegen waren afgeslo ten, heeft Duitschland kans gezien zooveel troepen en materieel aan te voeren, dat het de geallieerden van de ingenomen posities in Noorwegen wist terug te dringen. Dat was een bittere pil, die Engeland en Frankrijk kregen te slikken en het is niet onmogelijk, dat men door deze lessen tot grooter activi teit en meer durf geprikkeld zal worden. Duitschland Is door zijn overrompelend geweld Inderdaad in een vrtjwat voordee- llger positie dan de geallieerden. Vooral de strategische zet om op de vliegvelden van Denemarken beslag te leggen, om daar z\jn bases te vestigen voor menschen en materieel, heeft zjjn jjositle sterk ten gun ste beïnvloed. Men kan door zijn gewel dige en geperfectioneerde luchtmacht de geallieerden groote schade toebrengen en het blijkt inderdaad, dat de moed van de vliegers onverschrokken is, zooals dat trouwens ook van 't optreden van de troe pen in Noorwegen gezegd moet worden. Met welk een gemakkelijkheid de groot ste moeilijkheden overwonnen worden is verbluffend. Dit alles neemt echter niet weg, dat Duitschland nog voor zeer groote moeilijkhe den komt te staan en dat het nog de vraag is of het eindresultaat van dezen strijd ten voordeeleu van het Derde Rijk uit zal vallen. Engeland en Frankrijk hebben den tijd en beschikken over enorme en onuitputtelijke hulpbronnen. Beiden kunnen practisch onge limiteerd invoeren, omdat op het oogenblik de Duitsche actie op zee vrijwel lam gelegd schgnt te zjjn. De scheepsverliezen zijn van een zoodanigen aard, dat men tot een actie van eenige beteekenis niet meer in staat schgnt. Als Duitschland voor het feit van de voedselvoorziening van de bjj na 7 millioen Noren en Denen geplaatst wordt, kan de toe stand zoo penible worden, dat 't voordeel van vandaag wel eens in een nadeel kon verkee- ren. Wat tot op dit oogenblik gebeurt ls een knap staaltje van strategie, maar de oorlog ls niet binnen een maand afge loopen en voor het volhouden van dezen strijd is meer noodig dan bliksemsnelle acties. Hoe het echter zij, in Engeland is men slecht te spreken over de nederlagen in Noorwegen. Men voelt, dat deze gang van zaken het wereld prestige van Engeland schaadt en vraagt zich af, wie er verantwoor delijk voor gesteld moet worden. Chamber- lain? Churchill? Men zal straks wel aandrin gen op klaarheid en men rekent nu zelfs reeds op een mogelijke reorganisatie van het oorlogskabinet. Achter de schermen zullen wel heel wat harde noten gekraakt worden, daar kan men van verzekerd zijn. POPTPET XTELIEP JAC DE ECEP 1

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 9