dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Wedloop om Narvik begonnen Fransche Wat zal Italië doen? Roosevelt ongerust Groote brand te Assen Russisch oordeel over Britschen tegenspoed Het net oir spionnen nog nauwer? expeditietroepen in Engeland terug Aanval op Joego-Slavië EEN EEUW HAARLEMMERMEER Het vuur op tijd bedwongen Duitschers blijven hospitaalschepen bombardeeren Chr. Boerenbond groeit KONINGSTRAAT 78. DEN HtlDHj. TELEFOON SO R LIJNEN) Duitschers reeds 250 K.M. ten Noorden van Drontheim Zij hebben zelfs geen Duitschers gezien Koortsachtige bedrij vigheid in regeerings- kringen te Rome Briefwisseling tusschen Zweedschen Koning en Hitier Ultgav» der Uttg.-M|. Hollands Noorderkwartier N V.'te Deo Helder DINSDAG 7 M E I 1940 68e JAARG.No. 8918 Nu de geallieerden zich uit Midden-Noor- wegen hebben teruggetrokken, richt zich de voile belangstelling op het belangrijke ge bied om Narvik. waar de Noren en Engel- schen nog steeds worden tegengehoudei# door het in het begin der Noorsche coup ge lande Duitsche expeditiecorps, versterkt met de matrozen der vernielde Duitsche schepen, tezamen naar schatting ongeveer 4000 man, welke zich in de stad en op een bergpla teau in de naaste omgeving daarvan heb ben ingegraven. Terwijl de Duitsche troepen uit het zuiden na Drontheim en Namsos te hebben gepas seerd, onmiddellijk de weg naar het barre Noorden hebben ingeslagen om hun strijd makkers in Narvik te helpen, en reeds 2ó0 K.M. ten Noorden van Drontheim staan, vervoeren Duitsche transportvliegtuigen on ophoudelijk materiaal en manschappen, om hun troepen daar in het hooge Noorden zoo veel mogelijk te versterken. Er schijnt onophoudelijk en fel te worden gevochten en de geallieerden blijven artille rie aanvoeren, daar de Duitschers zich zoo krachtig hebben versterkt, dat een aanval slechts succes kan hebben indien ze door het kanon is voorbereid. Over de plannen der geallieerden tast men overigens in het duister. Het schijnt, dat troepen zijn geland te Dodo, waar alle wegen vanuit het zuiden naar Narvik samenkomen. Hier wordt Noorwgen als het ware in tweeën gedeeld en men kan slechts óf via Zweden, dan wel over zee óf door de lucht Narvik bereiken, indien men Bodö wil of moet vermijden. Dit is dus een zeer sterk strategisch punt en indien de geallieerden dit stevig in hun bezit kunnen houden, zou dit van groot be lang zijn. Van Britsohe zijde wordt opgemerkt, dat men in het gebied van Narvik niet te spoe dig resultaten moet verwachten, daar de strijd een loopgraven-oorlog is geworden, die daarenboven niet met kracht kan worden gevoerd, omdat onophoudelijk sneeuwstor men woeden, welke elke actie onmogelijk maken en slechts den verdediger begunsti gen. Overdag in de bosschen. Zondag zijn de Fransche troepen, die aan den veldtocht in Noorwegen heb ben deelgenoment in een haven aan de Schotsche Westkust aan land ge gaan. Tegelijk schijnen ook eenige Engelsche troepen te zijn ontscheept. Generaal Ironside heeft deze teruggekeer de Britsche en Fransche troepen troepen fienige uren na hun aankomst toegesproken.. Hij zeide o.m.: „Ik geloof, dat ieder van u er in zijn hart van overtuigd is. dat gij on der betere omstandigheden een partij voor de Duitschers zijt. Denk niet, dat gij uit Noorwegen zijt verdreven. Gij hebt bevel ont vangen terug te trekken en het is van groot belang dat uw discipline U heeft doen terug- keeren. Gij waart een voorhoede en wij had den gedacht, dat wij U de kanonnen en de vliegtuigen konden sturen, die het U zou den hebben mogelijk gemaakt te strijden te- Ken de machine, die tegenover U stond. Doch zooals gij weet. liep het ons weidia Ken". Geen vijand gezien, slechts vlieg tuigen. Een majoor van de Fransche troepen, die In Schotland is aangekomen, heeft verteld, dat de Franschen gedurende de tien dagen, dat zij in Noorwegen waren, geen Duitsche soldaat gezien hebben. De bewoners van cte plaats, waar zij landden, waren naar de bos schen en de heuvels gevlucht, om te ontko len aan het onophoudelijke bom- en ma chinegeweervuur der Duitsche vliegtuigen, die in groepen van tien den geheelen dag hoven de plaats verschenen. Ook de rian- sche, Britsche en Noorsche soldaten hielden zich overdag in de bosschen op, om des a\onds naar de stad terug te keeren. Wij waren, aldus deze officier, zeer teleurgesteld dat wij Noorwegen moesten verlaten zonder een treffen met de Duitschers gehad te het>- bne. Wij hebben minstens één Düitschen bommenwerper door luchtdoelgeschut zien neerhalen. De Duitsche vloot hebben wij niet gezien, zelfs geen duikbooten, doeh er wa ren vele Britsche oorlogsschepen in de buurt Het leven in Rome gaat schijnbaar zijn gewone gang en van eenige opwinding, wel ke een oorlog steeds vooraf gaat is niets te bemerken. Toch is het duidelijk, dat in regeerings- kringen koortsachtig wordt gewerkt. Auto mobielen rijden onophoudelijk aan voor het Palazzo Venezia en voor het ministerie van buitenlandsche zaken en het komen en gaan hier wijst er op. dat de spanning in het Middellandsche Zeegebied nog zeer hevig is. Ondanks de scherpe persuitlatingen en bedekte bedreigingen van vooraanstaande Italianen blijft de ltaliaansche regeering zich in een spookachtig stilzwijgen hullen. Zij laat niets van haar bedoelingen los en het valt te begrijpen, dat daardoor tal van gissingen de ronde doen. Een Balkan-Finland. Een opmerkelijke theorie over de plannen van Italië is wel deze, dat Rome er tegen zou opzien om aan de zijde van Duitschland in den grooten oorlog te worden betrokken, maar anderzijds toch bij een eventueele vre desconferentie een behoorlijk aantal „fi ches" op tafel zal willen leggen. Mussolini zou dus zoeken naar een soort tweede Finland, een gebied waar het zijn slag zal kunnen slaan zonder door de geal lieerden te worden gehinderd. Een blik op de kaart doet zien. dat Joego slavië daarvoor als geknipt is. Het land ligt als gekneld in de ltaliaansche nijptang, de Engte van Ostronto verhindert den geallieer den het land te hulp te komen terwijl bo vendien nóch Frankrenk, nóch Engeland eenige verplichting tegenover Joego-Slavië aaanvaardden. Kortom Rome zou de hoop koesteren, door een bliksem snellen aanval op Zuid-Slavië, mogelijk geholpen door Hongarije, de geal lieerden, evenals Duitschland zoo dikwijls deed, voor een voldongen feit te plaatsen en te hopen daarna zijn poistie van niet oor logvoerende tegenover de geallieerden te kun. nen blijven volhouden. ZWEEDSCHE NEUTRALITEIT ZAL WORDEN GEEERBIEDIGD. Ih de tweede helft van April hebben volgens D.N.B. de Koning van Zweden en de Fuehrer schrifte lijk van gedachten gewisseld over de politieke toestand. Deze gedachtenwisseling heeft naar de Duitsche en Zweedsche re geering openlijk hebben verklaard, de volledige overeenstemming in zake de toekomstige politieke hou ding van beide landen jegens elkaar bekrachtigd. Het Zweedsche ministerie van buiten- I landsche zaken bevestigt de Duitsche mede- deeling over een briefwisseling tusschen den koning van Zweden en Hitier over den politieken toestand. Bij deze gelegenheid heeft Zweden opnieuw met klem verklaard naar alle zijden neutraal te willen blijven, terwijl van Duitsche zijde de verzekering werd gegeven, dat deze neutraliteit gehand haafd zal worden. TE WASHINGTON TERUGGEKEERD, OMDAT HU DE ONZEKERHEID OVER DE GEBEURTENISSEN IN EUROPA NIET LANGER KON VERDRAGEN. Roosevelt is gistermiddag per specialen trein van zijn ontspanningsoord te Hyde Park naar Washington - vertrokken. Er is niet medegedeeld, waarom de president 8 uur eerder vertrokken is dan oorspronkelijk het plan was. Later wordt gemeld: Bij zijn terugkeer te Washington heeft Roosevelt de pers medegedeeld, dat hij zijn verblijt te Hyde Park be kort had, omdat hij de onzekerheid der gebeurtenissen in Europa niet kon verdragen. Op de vraag, oi Italië aan den oorlog zou gaan deelnemen, antwoordde Roosevelt, dat hij des middags een telefonisch onderhoud met Washington had gehad, doeh daarbij minder had vernomen dan uit de kranten. WONING VAN DEN COMMISSARIS DER KONINGIN IN VLAMMEN. GEVAAR VOOR HET GOUVERNE- MENTSGEBOUW. BRANDWEER UIT ASSEN EN GRONINGEN TAS TEN HET VUUR AAN. Vannacht te ongeveer kwart voor vier, werd de politie en brandweer te Assen gealarmeerd, aanvankelijk voor een schoorsteenbrand in de ambtswoning van den Commissaris der Koningin in de provincie Drenthe mr. dr. R. A. de Vos van Steenwijk, aan de Kloosterstraat no. 1. Spoedig echter kwam men tot de ontdekking, dat het hier geen schoor steenbrand, doch een uitslaanden brand gold, welke zich zeer ernstig liet aanzien, te meer daar de ambts woning onmiddellijk grenst aan het Gouvernementsgebouw aan den Brink. De Asser brandweer rukte dan ook onmiddellijk met groot materiaal uit om het vuur te bestrijden, doch reeds dadelijk na aankomst was het duide lijk dat ook hulp van elders noodza kelijk was, zoodat groot alarm werd doorgegeven naar Groningen, van waar de brandweer eveneens met groot materiaal naar Assen toog. Onmiddellijk werden de plaatselijke auto riteiten gewaarschuwd en begaven zich o.a. de burgemeester, de gemeente secretaris, als mede eenige wethouders en gemeenteraads leden, de president v. d. rechtbank, de vice president en de officier van Justitie, zich naar het terrein van den brand, waar de in specteur van politie, voor de noodige afzet ting zorg droeg. Tegen half zes het vuur reeds bedwongen. Nader wordt gemeld, dat personeel van den Commissaris der Koningin zelf de brand ontdekte in den rechtervleugel van de woning en aanvankelijk de brandweer alarmeerde voor een schoorsteenbrand. Spoedig bleek evenwel de brand van veel ernstiger aard te zijn, daar het vuur reeds op de zolderverdieping woedde en zich spoedig mededeelde aan de eerste etage. Onmiddellijk werden maatregelen genomen om den inboedel te redden, waarvan een eroot gedeelte behouden kon worden. Intusschen was de Groningsche brandweer, onder leiding van den commandant, den heer Ploegh ter plaatse aangekomen. die met de Asser brandweer het vuur, dat zich inmiddels tot den beganen grond had uil gebreid, met kracht bestreed, daar er groo* gevaar dreigde voo het aangrenzend gou venementsgebouw. dat op de plaats stap van het in 1884 gesloopte klooster en waar in de archieven alsmede het museum var Drentsche oudheden zijn ondergebracht Gelukkig slaagde men er in na betrekke lijk korten tijd den brand meester te wor den en tegen half zes had men het vuur geheel bedwongen, zoodat gevaar voor uit breiding niet meer bestond en men met de nahliissrhing kon beeinnen. Zoowel de ambtswoning van den Com missaris als bet gouvernementsgebouw zijn rijkseigendom. VanzelfsnreVend trok deze brand in een zoo rustige plaats als de Drentsche hoofdstad veel helangstellin«- doeh onder leiding van de nolitie kon he' bln«sch'ng«TVPrk rustig voortgang hebhen Tegen half zes. had men. nadat de gez- menlijke hrandweeren met negen straler het vuur hadden bestreden, den brand he dwongen. Vele hulpvaardige handen hie' pen mede om zooveel mogelijk van den in boedel te redden. Ook op visschers, boeren, vrou wen en kinderen en zelfs op koeien in de weide wordt door vliegers geschoten. Het Noorsche Telegraafagentschap meldt, dat Duitsche vliegtuigen voortgaan onver dedigde Noorsche hospitaalschepen en pas sagiersschepen aan te vallen. Er zijn 29 per sonen gedood of gewond, toen het Noorsche schip Queen Maud, dat gewonden aan boord had, bij Gratanger werd gebombardeerd. Het schip zelf werd beschadigd, hoewel overal duidelijk groote roode kruisemblemen waren aangebracht. Honderd vrouwen en kinderen waren aan boord van het kustvaartuig Richard With, toen dit ter hoogte van de Noordkust van Noorwegen werd gebombardeerd en uit ma chinegeweren beschoten. De passagiers bega ven zich in reddingbooten aan wal. Er werd niemand gedood en er is slechts geringe schade. Een ander stoomschip, de Tordenskjold, werd eveneens uit de lucht gebombardeerd en uit machinegeweren beschoten. Van de passagiers, w.o. zich een groot aantal Fin- sche vluchtelingen bevonden, vrouwen en kinderen, die naar hun haardsteden terug keerden. werden een paar gewond. Het Noorsche telegraafagentschap zegt, dat de Duitsche vliegers ook schieten op visschers, boeren, vrouwen, kinderen en zelfs op koeien in de weide. „SCAPA FLOW NIET VEILIG MEER". Het Russische vakvereenigingsorgaan „Troed" levert het eerste commentaar in de Russische pers op de terugtocht der Geallieerden in Noorwegen „Noorwegen is een nieuw slachtoffer van het Britsche im perialisme". schrijft het blad, dat verder betoogt, dat de Britsche vloot naar de Middellandsche Zee is overgebracht, omdat Scapa Flow niet veilig meer is. Het orgaan acht verder de intrede van Italië in den oorlog waarschijnlijk. De Noorsche reeeering was een speelbal in de handen van de Britsche regeering. Noorwegen is thans aan eigen lot overge laten. inzooverre een doeltreffende hulp van Eneeland thans uitgesloten is. De Britschp imperialisten zijn bereid een :eder te verraden, betoogt het blad. tenein de de eigen vloot intact te houden. Enge land nam de verdediging van Noorwegen op zich. omdat het voor eigen veiligheid bezorgd was. Het heeft echter een nederlaag rel eden. De politiek bleek verderfelijk voor Enge land zelf, terwijl de Engelschen en Fran schen tevoren hadden verklaard, dat de Dui' sche inval op zelfmoord voor Duitschland neerkwam. Engeland besloot niet het risico te loopen van een vernietiging van zijn troe pen en schepen door vliegtuigen en duikboo ten. Daarom besloot het zich terug te trek ken. Mr. dr. baron Rëell, commissaris der Ko ningin ln Noord-Holland en dr. H. Colijn in geanimeerd gesprek tijdens het noenmaal, dat in het Polderhuls te Hoofddorp plaats vond ter gelegenheid van de herdenking van het eenwfeest der droogmaking van de Haar lemmermeer. Dit besluit vervolgt het blad, heeft de lta liaansche politiek bij haar voorbereiding op een strijd met Engeland verhaast. Het blijft natuurlijk mogelijk, dat de berichten over Italië s bereidheid tot de oorlog voorbarig zijn en niet zoozeer beoogen Engeland te in- timideeren, dan wel de Britsche regeering de gelegenheid te geven, haar nederlaag in Noorwegen te verontschuldigen. Het is ech ter duidelijk, besluit de „Troed", dat de Brit sche aftocht voor Engeland een tegenslag is, wel kb ongetwijfeld de Britsche regeering zal dwingen haar vloot te hergroepeeren, waar bij Scapa Flow als hoofdbasis zal worden op gegeven. C.B.T.B. kreeg 609 nlenwe leden. Aan het jaarverslag van den Christeijlken boeren- en tuindersbond over 1939 is het vol gende ontleend: De bond heeft 8 leden, n.1. de Provinciale afdeelingen Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelderland, Utrecht, Holland-Bra bant en Zeeland. Op 1 Januari 1940 bedroeg het aantal plaat selijke afdeelingen 397 en het aantal indivi- dueele leden 18764. Bij vergelijking met het voorgaande jaar blijkt, dat het aantal plaatselijke afdeelingen is toegenomen met 8, het aantal individueele leden met 609. STEMMEN UIT DE TWEEDE KAMER OM OOK NALATIGHEID STRAFBAAR TE STELLEN. Blijkens het verslag van de vaste com missie voor privaat en strafrecht over het wetsontwerp spionnage enz. is deze commissie van oordeel dat ook schuld in nalatigheid, waardoor staatsgeheimen aan een vreemde mogendheid bekend worden, strafbaar moet worden gesteld. De commissie heeft hier het oog op per sonen bij wie in ieder geval strafbare en hoogst gevaarlijke nalatigheid aan wezig was en dus allerminst „onschuldi- gen De commissie zai het op deze gron den op prijs stellen, indien de minister rijn standpunt in deze aangelegenheid op nieuw wil overwegen en. indien hij bii zijn aanvankelijke opvatting blijft deze nader wil motiveeren. MENSCHLIEVENDHErD IN OORLOGS TIJD. Gisterochtend heeft een Duitsch water vliegtuig boven de Westkustt der provincie Schonen tusschen Kullen en Hoegenaes ge vlogen, bij welke laatste plaats het daarna op zee daalde. Een Zweedsch vliegtuig steeg op en waar schuwde een schip, dat het watervliegtuig en de bemanning in veiligheid bracht.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1