Miïlioenenplan op de Raadstafel 12 Mei Moederdag-bloemendag WEK UW LEVER GALOP PUROL er op! In principe besloten tot den bouw van een nieuw Lyceum Kosten 540.000 gulden. Bouwerediet van tweehonderddui zend gulden aan Woningstichting toegestaan. Besloten tot uitbreiding van de Algemeene Begraafplaats. Kosten daarvan 173 mille. Woensdag 8 Mei 1940 Tweede Blad Gemeenteraadsvergadering De TAVENU-uitvoering van hedenavond Leerlingen van middelbare Mulo-scholen, en militairen gereduceerd entrée Beperkte dienstregeling op de Spoorwegen Het verzacht en geneest Wellicht nimmer heeft een agenda van den raad zoo belangryke punten bevat, die voor onze gemeente van zoo ver strekkende beteekenis zijn, als liet drie tal voorstellen, dat op de raadsagenda van gisterenavond voorkwam en waar mee een bedrag van bijna een millioen gemoeid was. Het betrof het principieele besluit tot stichting van een nieuw lyceum, waarvoor een bedrag van meer dan een half millioen noodig zal zyn, den bouw van 52 woningen voor woning stichting, waarvoor ee» crediet van ruim 200.000 gulden werd verleend en het be sluit tot uitbreiding van de algemeene begraafplaats, waarvoor een bedrag van 173.000 gulden noodig is. De uitvoering van het eerste en derde plan zal nog niet direct plaats hebben, tot den bouw van de 53 woningen is echter besloten, zoodat we binnen af- zienbaren tyd een aantal woningen voor groote gezinnen en een aantal goedkoope en ruime woningen voor niet te royale beurzen tegemoet kunnen zien. Om acht uur opende de voorzitter de open bare raadsvergadering. De burgemeester deelde mede, dat wethouder v. Loo nog niet zooverre hersteld was, dat hij de vergadering bij kon wonen, doch dat zijn herstel gunstig verloopt. De raad was voltallig. Na afhandeling van een aantal ingekomen stukken, waarvan wij vermelden, de goed keuring van Ged. Staten op het raadsbesluit van 9 Januari 1940, betreffende het ver strekken van een renteloos voorschot aan de N.V. Zeebad Huisduinen en de vaststelling van eenige wijzigingsbegrootingen, welke stukken voor kennisgeving werden aangeno men, werd het verzoek van den heer J. de Vries om ontslag als leeraar aan de machi nisten-avondcursus der Zeevaartschool en aan de avondvakteekenschool, eervol verleend. En daarmee was men aangeland bij het meest belangrijk punt van deze agenda: Het voorstel betreffende de uitbreiding van het gemeentelijk lyceum met een gymnasiale Beta afd. en een B.-opleiding aan de afd. hoogere burgerschool. De raad kreeg met dit voorstel mede te beslissen over het verleenen van een crediet van 33.600, voor het stichten en inrichten van een gebouw op het terrein nabij de B.L.O.-school aan de Hector Treubstraat en een krediet van 15.670 voor het inrichten van het natuurkundig en scheikundig kabinet en het aanschaffen van de benoodigdheden voor het onderwijs in de natuurlijke historie, terwijl in principe besloten moest worden tot het stichten van een nieuw gebouw ten be hoeve van het gemeentelijk lyceum, waar voor het college binnenkort de noodige plan nen zal indienen. Het betreft hier een ge bouw, dat een bedrag zal eischen van 540.000 gulden. Aan de discussies over dit voorstel ont- leenen wij het volgende: De heer Schoeffelenberger (opp.) noemt het een plan op twee krukken, waar van de tweede is doorgezakt. Men begint te zeggen dat het rijk de Zeevaartschool zal overnemen voor 150.000, terwijl het gebouw gekost heeft 169.000. Spr. gelooft niet, dat het rijk, als het geneigd is tot het koopen van de school, er 150.000 voor zal betalen. Spr. noemt de tweede basis van het plan, de verplaatsing van het station verloopig nog een utopie. Met deze twee punten staat of valt het heele plan. Spr. vraagt zich af, hoe het college er bij komt de zeevaartschool, die zoo prachtig voor haar doel gelegen is, te verplaatsen naar een opgelapte school. Als men de vier woningen oostelijk van de school er bij neemt kan men een ruimte van 5000 m3 er bij trekken tegen een bedrag van 12 per m3 heeft men een pracht internaat voor 60 a 70.000 gulden. Spr. is niet enthousiast voor de ééne school. Hij komt met eenige plannen, die de ge meente niet méér dan ruim 200.000 zullen kosten. De heer Bakker (s.d.) betuigt zijn waar deering voor de wijze waarop het college de belangen van de gemeente behartigt en waardoor het Den Helder tot een betere woon stad maakt. Hij spreekt zijn teleurstelling uit over de beslissing van den minister, voor al de late beslissing op het gedocumenteerde schrijven van het college. Spr. fractie is het er mee eens, dat het plan door moet gaan, zooals het college van B. en W. het voor stellen. De kosten van het geheel zijn een belang rijk punt, maar het is verheugend, dat een groot deel van het geld de gemeentearen weer ten goede komt. Spr. hoopt, dat het plan aan de verwachtingen zal beantwoorden. De heer Terra (r.k.) vraagt of er al by hot rijk geïnformeerd is, of het de Zeevaart school wil overnemen. Spr. meent, dat het bedrag, dat het college denkt te kunnen krij gen, te hoog geraamd is. De heer Dr. Feenstra Kuiper (Gem. en Nationaal Belang) dankt het college voor het initiatief om het onderwijs in nieuwe en ruimere banen te leiden, tot heil van het Hel- dersche kind. 't Is prettig te mogen consta- teeren, dat onze middelbare onderwijsinrich ting naar alle richtingen opleidt. De H.B.S. a geeft een practische opleiding, terwijl aan den anderen kant het gymnasium a. een op leiding geeft in klassieken geest. Die twee opleidingen worden nu aangevuld en dat is een gelukkige omstandigheid. Het gymnasium b. heeft eenige jaren ge leden een vaste richting gekregen, zoodat men hier zoowel in klassieke als moderne richting geschoold wordt. Spr. kan zich de bezwaren in zekere kringen voorstellen om tot de oprichting van een H.B.S. b. te be sluiten, omdat we die hier immers hebben. Maar het gaat hier om het streven naar een heid. Spr. betreurt in hooge mate, dat de mi nister van onderwijs niet zoo ruim heeft wil len zien. Het is veel beter voor de kinderen, dat alles in een school ondergebracht is. Het is voor de schooljeugd prettiger in eigen sfeer te blijven en niet na het derde jaar naar een andere school te moeten. Bovendien geeft de stichting van een b. afd. de gemeente een voordeel van 21.000. Dat is niet te verwaarloozen. Het diploma b. is het diploma met de meest uitgebreide bevoegdheid. De belangrijkheid blijkt o.m. wel uit het groot aantal H.B.S.en b. dat ons land telt. Spr. komt dan tot de plannen zelf. Het ver heugt hem, dat het lyceum ondergebracht zal worden in een groot, royaal gebouw. In het oude gebouw komt men ruimte tekort en iedere verbouwing blijft lapwerk. De bevesti ging van den Voorzitter, dat de gemeente kans ziet deze zaak te financieren, geeft spr. moed. Spr. deelt de opmerkingen over de Zeevaart school. Hij vindt het jammer, dat de school moet verhuizen naar de Hoofdgracht, maar hij legt er zich bij neer, omdat het plan van B. en W. de goedkoopste oplossing geeft. Mocht de verkoop van het gebouw niet aan de verwachtingen voldoen, dan hoopt hij, dat de Zeevaartschool daar kan blijven of dat dan eventueel de U.L.O.-school of een lagere school zal gevestigd worden. Spr. is een weinig huiverig voor het ge bouwtje achter de B.L.O.-school. Hij gelooft, dat de directeur van Gem.werken een van zijn royale buien heeft gehad en zijn raming van 30.000 gulden te hoog is. Ook de inrichting van het natuur- en scheikundig kabinet komt spr. hoog voor. De ramingcijfers van de kosten, salaris- cijfers van de leeraren konden wel eens tegen vallen, nu de opheffing van de R.H.B.S. niet doorgaat. Is het zeker, dat er geen rykssubsidie voor de gemeentelyke H.B.S. b genoten zal worden? De wet spreekt over subsidie aan gemeentelijke H.B.S.en, die aan be paalde eischen voldoen. De regeering zal daar niet onderuit kunnen, zegt spr. De heer Feenstra Kuiper hoopt, dat het ge heel wordt aangenomen en dat de cijfers niet zoo hoog zullen zijn als geraamd. De heer Van T w i s k (v.d.) heeft met genoegen het betoog van Dr. Feenstra Kuiper gehoord en verklaart, dat zijn fractie voor het voorstel van B. en W. zal stemmen. De heer Van Zwijndrecht (chr.-hist.) sluit zich eveneens aan bij het betoog van den heer Feenstra Kuiper en verheugt zich over de goedkoope oplossing, die in het belang van de gemeente en het rijk is gevonden. De heer Ran (r.k.) verwondert er zich over, dat minister Bolkenstein zich met een vier a vijf regels afgemaakt heeft van de breedvoerige en gedocumenteerde uiteenzet ting van het College, temeer omdat hier toch ook de belangen van de leeraren van de R.H. B.S. gemoeid zijn. Bij goedkeuring door den minister van het voorgestelde plan, was de post van 30.000 voor het gebouwtje bij de B.L.O.-school ook niet noodig geweest. Zooals men in dit nummer kan lezen, is de opvoering van het tooneelspel j „Westerman Zoon" door TAVENU ij 11 een grpot succes geworden, zoodat het vaststaat, dat ook hedenavond hen, die I: in Casino bij de reprise aanwezig zullen a zijn, iets goeds te wachten staat, li In dit verband werd door ons beslo- 11 ten de leerlingen der Middelbare en j ■1 MULO-scholen van Den Helder, bene- Si vens alle militairen die daarvoor In de ji gelegenheid zijn, tegen gereduceerde 11 i i entrée de mogeiykheid te bieden van dit j j stuk te konten genieten. Voor hen werd :j de toegangsprijs vastgesteld op 25 ct. (alles inbegrepen). De kaartverkoop, ook voor de leer- ij lingen en militairen, geschiedt heden i i tot 7 uur vanavond aan ons Bureau en 11 tevens van 25 uur aan Casino. Plaats- 11 11 bespreking zooals men weet 5 cent per 5 i plaats. 11 Wij spreken de hoop uit, dat een volle Casinozaal hedenavond „Westerman j: Zoon" zal komen bijwonen. Het zal on- getwyfeld een verrassing zyn te consta- i: teeren, wat hier door onze plaatselijke tooneelvereeniging geboden wordt. De burgemeester aan het woord. De Voorzitter wijst op de betee kenis van dezen avond voor de gemeente Den Helder. Spr. hoopt, dat dit vredes werk doorgang mag vinden. Spr. is over tuigd, dat het bevorderen van het onder- wijs in al zijn geledingen een grooten zin heeft. Er is veel geld mee gemoeid, maar de gemeente zal er door in beteekenis toenemen. Het aantal inwoners is de laat ste jaren belangrijk gegroeid en verwacht mag worden, dat die groei zich in de toe komst zal voortzetten. We hebben te zor gen, dat we dan klaar zyn. Burgemeester Ritmeester boekte gisteravond successen. Het lyceum, dat zich over onze heele school bevolking zal uitstrekken, is juist van groote beteekenis op de wijze waarop het wordt in gediend. Wij hebben, zoo zegt de Burgemees ter, dit algemeen belang by den minister naar voren gebracht, doch deze bewindsman heeft dit niet zoo willen zien en dat is te betreuren. Het gaat hier niet om een stryd tegen een school, maar voor het betere zal het mindere, moeten wijken. Het is te betreuren in het be lang van de gemeenschap, dat de minister dit niet heeft willen zien. Wij gaan nu rustig ver der en hebben het voordeel gekregen van de eigen keuze van de leeraren. Het eindresultaat zal zijn het achteruit gaan van de R.H.B.S'. Spr. gaat dan nog in het kort de plannen na om daarbij te betoogen, dat de plannen, zooals ze op het door het oogenblik door het College worden voorgestaan, de eenigst mogelijke zijn. Het aannemen ervan beteekent eigenlijk het opheffen van het lyceum. De plannen kosten veel geld en niet het Col lege, maar de Raad draagt de financieele ver antwoordelijkheid, als hij de plannen aan neemt, zoo zegt de Burgemeester. Maar het ziet er gelukkig voor onze gemeente niet slecht uit. Als het moet kunnen we het bedrag uit de reserve betalen. We komen financieel zelfs in een aanmerkelijk betere positie, door dat we aan het rijk die 20.000 gulden niet meer hebben te betalen. De heer Schoeffelenberger komt nog eens terug op zijn bezwaren. Hij vindt het plan te hoog liggen. Vervolgens wordt het plan conform het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Tegemoetkoming in vervoer kosten van schoolkinderen. Door den Raad werd hierna afwijzend be schikt op het verzoek van H. Brouwer, te Koegras, om op grond van art. 13 der L.O. 1920 in aanmerking te mogen komen voor steun uit de gemeentekas ter tegemoetkoming in vervoerkosten, verbonden aan het bezoeken door een tweetal zijner leerplichtige kinderen van de Protestantsch Christelijke school te Breezand. Deze afwijzende beschikking was gegrond op het feit, dat de woning van ver zoeker op minder dan vier kilometer van de school was gelegen. Toegekend werd de vergoeding aan C. Blok ker e.a. op grond van hetzelfde artikel van de L.O.-wet verzocht. Geen nieuwe kachels voor de Comeniusschool. Hierna kwam in behandeling het voorstel tot het weigeren van de gevraagde medewer king voor de aanschaffing van nieuwe kachels vor de Comeniusschool. De heer Feenstra Kuiper betreurt de verhouding tusschen het College van B. en W. en de Heldersche Schoolvereeniging. Hij twijfelt niet aan den goeden wil van beide partijen, maar de practyk is anders als de theorie. Telkens als de Heldersche Schoolver. met eenig voorstel komt, wordt dit afgewe zen. In de jaren, dat spr. secretaris was 11925 tot 1932) werd niet één verzoek ingewilligd. Tienmaal ging men by de Kroon in beroep, waarvan men achtmaal won. Dat zegt toch wel iets. By deze kachels wyst de directeur van Gem.- Werken erop, dat by den aankoop geen des kundig advies is ingewonnen, maar uit de stukken blykt notabene, dat de directeur zelf het advies tot aankoop gegeven heeft. Hy dis kwalificeert zich dus zelf. Het bestuur ver zekert, dat de kinderen kou geleden hebben in den afgeloopen winter. En het bestuur be- In verband met de intrekking der verloven zal de dienstregeling van de Ned. Spoorwegen, met ingang van he den beperkt worden en zal de dienst worden gereden als op 10 April is ingevoerd. Van Den Helder vertrekken vier treinen, n.1. om: 5.44 u. Aankomst Amsterdam 7.38 u. 8.21 u. 10.15 u. 16.21 u. 18.15 u. 19.21 n. 21.15 u. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw iever een liter lever-gal in uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft, voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter s Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. staat toch uit alleszins betrouwbare menschen, zoodat men dit toch aan mag nemen. De heer Bak ker (s.d.) meent, dat het beter is den weg van het College te bewan delen en den komenden winter de temperatuur op te nemen. De afgeloopen winter was een slechte graadmeter. t>e heer Ran (r.k.) wil de bylage aanhou den en de kachels nog eens door een deskun dige laten bezien. De voorzitter zegt, dat ook de openbare scholen dezen winter dezelfde moeilijkheid hebben gehad om het warm te stoken. Dat is dus een zwak argument. Spr. gelooft wel, dat eenige coulance betracht kan worden, maar om tot aanschaffing van nieuwe kachels te komen, zal men toch andere argumenten moeten gebruiken. De heer Meyer (v.d.) vraagt of er geen weg is om tegemoet te komen aan de wen- schen van het bestuur van de schoolvereeni ging. De voorzitter: Neen! Het gaat hier om kachels. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.s. aangenomen. Bij stukloopen van huid en voeten, doorzitten, zonnebrand en smetten; maar vooral ook by brand- en snywonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen De uitbreiding van de alge meene begraafplaats. In behandeling komt hierna het voorstel van B. en W. tot uitbreiding van de alge meene begraafplaats, behoudens goedkeuring door den Minister van Sociale Zaken van het in het plan begrepen object voor werkverrui ming. Met deze uitbreiding waarin begrepen grondaankoop, bouw van een aula en een op zichterswoning, is een bedrag gemoeid van 173.000 gulden. Getracht zal worden voor den bouw van de aula en> de opzichterswoning benoodigde gel den aan te vragen aan de directie van den Rijksdienst voor werkverruiming (vroeger werkfonds). Wordt deze medewerking niet verleend, dan gaat deze bouw voorloopig niet door. De heer Hoornsman (v.d.) vraagt of het thans ingediende plan niet te klein is. Er gaat van het terrein een groote parkeerplaats af, een breede strat en veel beplanting. On geveer de helft van het aan te koopen ter rein blijft over voor de begraafplaats. Een bezwaar vindt spr. ook, dat de begraafplaats vlak bij de waterleiding komt, terwijl spr. als derde bezwaar de geringe hoogte van een deel van het terrein aanvoert, waarvan een gedeelte zeker 2 meter zal moeten worden opgehoogd. Spr. staat dan stil by de vraag, wat een redelijke grondprijs is. Het terrein aan de Oostzijde is veel beter en wanneer dit wat duurder is, dan beteekent dit nog niet, dat de prijs te hoog is. Men den aankoop van dit terrein was de opstal van Zaal meteen verdwenen en dat is een dringende eisch. De heer Terra (r.k.) vraagt of de mili taire bezwaren bij dit nieuwe plan niet be staan. Spr. vreest, dat die er ook zijn. Ook hij gelooft, dat de Oostelijke kant beter was geweest. Het prijsverschil van 45 i. 50 cent per meter was gemotiveerd door gunstiger ligging en de cultureel grootere waarde. Het bevreemdt spr., dat wanneer van redelijkheid van prijs wordt gesproken, men niet eerdér overgegaan is tot de onteigeningsprocedure. De aula vindt spr. een te groote luxe en met het sloopen van de opzichterswoning kan hij zich niet vereenigen. Ook spr. vindt de ter reinsuitbreiding niet groot. De heer Kreuger (v.d.) vindt het even eens jammer, dat de uitbreiding niet naar de Oostzijde plaats vindt. De prijs was wel hoo- ger, maar men had daar niet de kosten van de verhooging. terwijl de ergernis over het terrein van Zaal was opgeheven. De bouw van de aula heeft spr. sympathie. Hy had graag ook de plaatsing van een orgel daarin opgenomen gezien. De heer Schoeffelenberger (opp.) zegt, dat het college nog radicaler is dan de heer Sickesz. die alleen gebouwen, die vol komen afgeschreven zijn, wil afbreken. Hier wordt voorgesteld een woning, die achttien jaar geleden gebouwd is te sloopen. Spr. is voor den landaankoop, maar tegen het sloo pen. Van de aula meent spr. dat weinig ge bruik gemaakt zal worden. De heer v. d. Veer (a.r.) had ook graag gezien, dat het terrein grooter was geweest, maar hy vindt een grondprijs van 5000 gulden per h.a. ook hoog genoeg. De heer Uithol (Gem. en Nationaal Be lang) heeft zich ook een weinig verwonderd over de radicale manieren van het college ten opzichte van het afbreken van de opzichters woning. Spr. wil de aula graag in het cen trum van de begraafplaats zien en meent, dat deze verbonden zou kunnen worden met de opzichterswoning. De heer Ran (r.k.) betreurt het, dat het aanvankelyke plan van een uitbreiding naar links en rechts niet doorgaat. Spr. wil den bouw van de aula en opzichterswoning maar laten rusten. Hij gelooft, dat by de behoefte aan graven, er spoedig te weinig ruimte zal zijn. Wethouder v. d. Vaart (s.d.) zegt, dat het college het ook prettiger gevonden had, als de uitbreiding naar beide kanten had kunnen plaats hebben. Men moet echter niet meenen, dat oostelijk geen grond opgebracht had moeten worden. Dat is een misverstand. Daarmee vervalt dus het argument, dat de duurdere grond voor de gemeente uiteinde lijk hetzelfde in prijs zou zijn. Wethouder v. d. Vaart verdedigde twee groote plannen. Er is gepoogl met de grondeigenaren tot overeenstemming te komen. Men wilde den grond niet verkoopen. Alle landeigenaren is gelegenheid gegeven over den grondprijs te spreken. Men heeft hun een basis voorgelegd, die redelijk was. Spr. gelooft, dat de uitbreiding niet te klein is, terwijl het college hoopt nog tot overeen stemming te komen. Men is het er over eens, dat het bedrijf van Zaal daar zoo spoedig mogelijk moet verdwijnen. De wethouder gelooft niet, dat de begraaf plaats te dicht bij de waterleiding komt. Het aanvankelijke plan was er nog dichter bij en dat vond bij de deskundigen geen be zwaar. Met de militaire overheid moet nog overleg gepleegd worden. Spr. gelooft echter, dat er geen bezwaar tegen de uitbreiding zal zijn. Ten opzichte van de onteigeningsproce dure merkt spr. op, dat de tijdsduur en het risico daaraan verbonden oorzaak is geweest, dat het college dezen weg niet heeft bewan- dled. Men wilde niet met speculatieve voor stellen bij den raad komen. De plaatsing van de aula en de dienstwo ning konden niet beter zijn. Het college heeft daarbij rekening gehouden met de toekom stige uitbreiding. Juist daarom was men be reid de dienstwoning te offeren, terwijl het college het een nijpend gebrek vindt, dat een aula op de begraafplaats ontbreekt. Het plan om daar niet meteen een orgel in op te ne men vindt zijn.oorzaak in het feit, dat het geheel in de eerste plaats een werkverschaf fingsobject is. Het feit, dat voorloopig geen dringende be hoefte is aan graven, is oorzaak, dat het groen op de nieuwe begraafplaats zich eerst rustig kan ontwikkelen. Spr. wijst nog op de belangrijkheid van het werkobject voor de arbeiders, terwijl de aula en de bestrating in normaal werk zullen worden uitgevoerd. Na nog enkele opmerkingen van de heeren Hoornsman, Terra, Meyer, en v. d. Veer wordt het voorstel z.h.s. aangenomen. Huur en verhuur van het Zee strand. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten tot het aangaan van een huur overeenkomst met den Strat der Nederlanden tot het huren van een strandgedeelte voor Huisduinen, nabij fort Kijkduin en nabij de Donkere Duinen, voor een liuursom van 25 gulden per strandgedeelte per jaar. Benoeming van leeraren. Besloten werd tot benoeming in vasten dienst als leeraar aan de gemeentelijke zee vaartschool van den heer J. de Vries, gerekend met ingang van 1 April 1940; en tot benoe ming in tijdelijken dienst als leeraar aan ge noemde school van den heer C. Kramer, ge rekend met ingang van 1 April 1940. De 52 woningen van Woning stichting. Het derde belangryke voorstel van deze agenda is hierna aan de orde van behan deling, n.1. het verleenen aan de Woning stichting te Den Helder van een rente dragend voorschot, groot 202.900.ten behoeve van den bouw van 52 woningen op een terrein aan de Billitonstraat. De heer Terra juicht 't toe, dat woningen voor groote gezinnen zullen worden gebouwd, doch is er niet voor, dat de heer Geervliet dit

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5