Voor de Pinksterdagen SPECIALE PRIJZEN Algemene Coöperatie KOPPENS is verjongings-schuim! Arrondissements rechtbank Alkmaar winkeTsTuiting „Westerman Zoon" Serieus werk van TA VENU, met voortreffelijk spel van Mieke Bijl Zenuwachtig betere schoenen Provinciale publicatie van het Departement van Econo mische Zaken Uw huid heeft de Driedubbele Werking noodig! Op GOEDE zeep staat D^B B ELMyjkN Brieven op advertentiën Officieele mededeeling Helder U.A. Koningstraat 102-104 Filialen: de Wetstr. 4, Reigerstr. 2 en Brakkeveldweg 136 Juttertjes worden alleen geplaatst bij vooruitbetaling Inschrijving Handelsregister Uit het politie-rapport Burgerlijke Stand van Den Helder Scheepvaartberichten plan in zijn geheel zal uitvoeren. Spr. wil anderen grond zoeken en denkt aan het terrein langs de Sport]aan. Hij vindt den prijs ook te hoog. Nog green 10 dagen geleden had er te Heemstede een aanbesteding plaats, waarbij een prijs van 10 per m3 bedongen werd, ter wijl hier een bedrag van 12 gulden per m3 betaald wordt De heer Schoeffelenberger vindt, dat deze eigenbouwer den Raad het mes op de keel zet. Hij betwijfelt of Geervliet mate rialen voor den oorlog gekocht heeft omdat toen alle leveringen geannuleerd zjjn en als het wel waar is. dan zijn zijn prijzen te hoog, omdat die overeenkomen met de huidige prij zen. Geervliet heeft de derde klas grond spe culatief gekocht Hjj heeft aan eigenbouwers perceelen aangeboden. Het is een gemeente belang alle bouwers een kans te geven en zoo noodig van 2e klas 3e klas grond te maken. De heer R a n juicht het plan toe. In de commissie van publ.werken is openbare aan besteding ook het meest gewenscht gevonden, maar van de omstandigheid, dat geen 3e kl. grond beschikbaar was, heeft Geervliet gepro fiteerd. Is het niet mogelijk voor volkshuis vesting een uitzondering te maken en b.v. de kopblokken aan de Sportlaan tegen 3e kl. grond te verkoopen? Den prijs van Geervliet vindt spr. niet te hoog, als er eenig comfort ln de woningen wordt aangebracht. De heer Van der Veer vindt het wen- schelijk, de zaak eens van den anderen kant te bezien. Alle aannemers hadden den grond kunnen koopen. Geervliet heeft nu rechten. Wethouder Van der Vaart zegt, dat de volkshuisvesting op deze wjjze het bestge diend wordt Zoolang men niet met een voor stel kan komen, moet men voorzichtig zijn met zjjn critiek. Spr. bestrijdt den heer Schoef felenberger, die zooveel onvriendelijke dingen van een medeburger heeft gezegd. Spr. meent, dat de cijfers van de bouwkosten niet zijn te vergelijken, daarbij moet men dan ook vergelijken de plaatselijke omstandighe den, de bodemgesteldheid, de inrichting van de woning. Wij stellen prijs op solieden bouw. Deze zaak is door verschillende instanties beoordeeld (deskundigen, woninginspectie, volksgezondheid) en men was het er allen over eens, dat de zaak goed was, zooals die is behandeld. De hoofdinspecteur van de volks huisvesting is zelfs zoover gegaan, dat hij den betrokken bouwer heeft laten komen. Uit dit alles blijkt, dat er geen sprake van geweest is, dat men het particulier initiatief heeft willen uitschakelen. De bouw gebeurt toch door een particuliere onderneming Er zou meer recht van critiek zijn als het in eigen beheer werd uitgevoerd. De heer Terra, zoo zegt de wethouder, zou aan de Sportlaan goedkoope grond willen uit geven. Hij heeft daarvan echter de consequen ties niet overwogen. Daardoor zou oneerlijke concurrentie in de hand worden gewerkt. De gemeente is wel bereid aan eenige herziening van de klasse-indeeling mee te werken, maar anderen mogen daarmee niet geschaad wor den. De heer Schoeffelenberger meent, dat b(j openbare aanbesteding de prijs van de woningen 25.000 gulden lager zou liggen. Pro beer het, roept spr. Ik weet een aanenmer, die ze voor 2500 gulden per stuk wil bouwen. Nu gooit men geld weg. De heer Boogaard (s.d.) had graag ge zien, dat die bouwer zich dan gedocumenteerd tot den Raad gewend had. De heer M e (j e r begrijpt de critiek niet. Woningstichting is buitengewoon ingenomen met het plan. In vroeger Jaren heeft men zelfs niet goedkooper kunnen bouwen. Het worden mooie woningen tegen een geringen huur prijs. De Voorzitter vindt het interessant en verschrikkelijk geheimzinnig, wat de heer Schoeffelenberger heeft meegedeeld. Het gaat weer om den grooten 'onbekende. Noem zijn naam, zoo vraagt hij den heer Schoeffelen berger, dat is voor de toekomst van beteekenis en het zal Geervliet ook wat waard zijn, want die kan z\jn woningen dan uitbesteden en ver dient daarmee zoo 52.000 gulden. De heer Van der Vaart: „Wie is het?" De heer Schoeffelenberger zwijgt. De heer Van Zwjjndrecht zegt, dat nu de Raad gehoord heeft, dat alle instanties accoord gaan met dezen weg, de indruk ge vestigd is, dat de zaak volkomen in orde is. Conform het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. besloten. Rondvraag. De heer Boogaard snijdt het chapiter Bonselaarsweg nog eens aan. De menschen zijn niet in staat hun voorpui te schilderen, vanwege de stofrommel. Kan het College er niet toe besluiten dezen weg eens te teren? De Voorzitter zegt, dat deze zaak nog eens bekeken zal worden. De heer Makelaar (v.d.) zag graag, dat door de Ooststeeg het éénrichtingsverkeer werd ingevoerd. De Voorzitter: Dat zullen we by de begrooting bekijken. De heer Makelaar: Wilt u dien put dempen, als het kalf „verzopen" is? Ik heb er al driemaal een aanrijding gehad (hila riteit). Uit de raadszaal: „Maar je leeft toch nog". Om kwart voor twaalf sluit de Voorzitter de vergadering. Het tooneelspel „Westerman Zoon" is de geschiedenis van een kleine zaak, die door be zieling en doorzettingsvermogen van zijn eige naars uitgroeit tot een machtig warenhuis. Daarnaast is het de geschiedenis van de men schen, die dit bedrijf tot bloei brachten, doch door dit werk ten onder dreigen te gaan. Men krijgt een boeiend beeld van de tragiek die is gelgen in het conflict tusschen zaak en mensch, een conflict dat bijna dreigt te eindi gen in een tragedie. De auteurs van het tooneelspel, Henk Bak ker en Cchristien van BommelKouw, heb ben kans gezien een stuk te schrijven, dat alleen dan kans van slagen biedt, als het uit voerend ensemble beschikt over enkele zeer geroutineerde krachten. Alleen dan kan „Westerman Zoon" een reëel brok leven worden indien men de beschikking heeft over tooneelisten, die zich niet tevreden stel len met het spelen van hun rol, het weerge ven der geschreven teksten, doch die begrip voor sfeer en stemming, voor karakteruit beelding en fantasie heben. Dit moge dan wellicht niet gelden voor ieder lid der dramatis personae, het geld zeer zeker voor de drie leidende figuren waarom heen zich de geschiedenis van „Westerman A Zoon"afspeelt. De geschiedenis is die van een warenhuis, ln den aanvang een klein bedrijf, een éénmans zaak, geleid door een zakenman, die begrip heeft van de eischen van zijn tijd en die, door zijn leven aan deze zaak te geven, kans ziet het bedrijf rijp te maken voor het nemen van een groote vlucht. Deze groote vlucht krijgt de zaak. zij het na zijn dood. als zijn vrouw het stuur in handen neemt. Zijn vrouw die hem afgodisch liefgehad heeft en zichzelf tot hoogte levenstaak stelt het huis tot grooten bloei te brengen. En het bloeit. Het wordt grooter en grooter totdat het wordt tot een machtig warenhuis, zoo groot als de schepper waarschijnlijk nim mer had kunnen bevroeden. Met ijzeren wilskracht staat de vrouw aan het hoofd: nacht en dag werkt zjj. Zij is de ziel van de zaak, die zij leidt met de kracht, die vele mannen te zwaar geweest zou zijn. Alles, in de letterlijke beteekenis van het woord offert zij op. Haar eigen leven, dat van haar medewerkers en later dat van haar zoon. De zaak... de zaak... er ls niets wat daar boven gaat, geen opoffering te groot is om die groo ter te maken. Totdat deze vrouw, op hoogen leeftijd, plot seling ziet wat zij bereikt heeft. Dat haar leven weggevloeid is, dat het leven niet be kroond kan worden alleen door een zoo mate rieel doel als het uitbouwen van een waren huis. Zij zitt dat zij het huwelijk van haar zoon, diens levensgeluk, bijna verwoest heeft en dat zij zelf, ondanks haar ongebroken ener gie, de teugels niet meer in handen kan hou den, van het bedrijf dat haar aan het ont groeien is. Op het laatste oogenblik, als het conflict zich op dramatische wijze toespitst, gaan haar de oogen open en treedt zij terug. Een door haar zaak overwonnen vrouw, maar ook een vrouw die zichzelve wist te overwinnen en dus toch triomfeerde. Een stuk, zooals men ziet, met inhoud. Een ernstig tooneelspel, dat velen iets te zeggen heeft en gisteravond door het TAVENU-pu- bliek met groote aandacht is gevolgd. Het z(jn slechts een paar rollen waarop het stuk rust en dat geldt ln de eerste plaats voor de rol van de vrouwenfiguur, Martha Westerman, de in alle drie bedrijven domi neert. Deze rol werd vertolkt door mej. Mieke Bijl, die kans gezien heeft daarmede een zeer bijzondere prestatie te leveren. Dank zij uiterst hard werken, en dank zij haar aange boren dramatisch talent wist z(j deze figuur leven in te blazen en haar tot iets reëels, iets werkelijks te maken. Strak en beheerscht was zij van begin tot einde, geen enkele maal was daar een inzinking, steeds bleef zij Martha Westerman; streng voor zichzelf en anderen, de ziel van de zaak. Niet veel dilettanten zul len zich tot deze wel uiterst moeilijke rol aan getrokken gevoeld hebben en nog minder zou den er dit van gemaakt hebben. Voor dat alles, voor dit prachtig staaltje van rolkennis en karakteruitbeelding past hier zeer zeker een eeresaluut, dat wij gaarne op deze plaats bren gen. De ovaties na ieder bedrijf golden dan ook goeddeels haar kranig werk. Haar zoon, Jos, werd gespeeld door den heer Schokker. Is het noodig te schrijven, dat deze partij bij hem in volkomen veilige han den was? Dat zijn spel zich kenmerkte door een volkomen rolkennis en door een zeer ver zorgd spel Wederom bleek dat TA VENU ook in hem een werkend lid bezit wiens verdiensten men niet genoeg naar waarde kan schatten. Mevr. SchellingerPasman had de taak Aimée, de schoondochter van mevrouw Wes terman, uit te beelden en ook zjj slaagde erin hiervan iets goeds te maken, zy het dat een enk Ie maal o.i. iets meer bezieling gewenscht ware. De overige rollen waren allen van se cundaire beteekenis: dat gold voor die van den kunstschilder (den heer G. Leen), voor een vriend (Arend Meijer) en voor de typiste (mej. G. Ruig). De heer G. van Heusden, een eerst sedert kort by TA VENU werkend lid, gaf een goede uitbeelding van de procuratie- houdersrol. Het zou ons niet verwonderen in dien TA VENU in de toekomst nog pleizier van dit lid beleeft. Tenslotte werkten nog mede mej. W. Ver- faille, mej. C. London, en de heeren W. Mans handen en R. C. Pieters. De regie van den heer Schokker was foutloos, terw(jl een woord van waardee ring speciaal voor de inrichting van de huiskamer (tweede bedrijf) op zijn plaats is. Een opvoering, waarop TA VENU met genoegen kan terugzien en die zeer in den smaak van het auditorium bleek te vallen. Dit werd ondubbelzinnig bewezen door het tot driemaal toe spontaan opkla- terende applaus. Mijn hard t's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. POST MET „INDRAPOERA". Voor de post, welke met het m.s. „Indra- poera", dat 15 dezer van Napels vertrekt, moet worden verbonden is slechts beperkte vervoer- gelegenheid over land beschikbaar. Men wordt daarom verzocht niet aangetee- kende stukken voor Ned.-Indië zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk 8 dezer ter post te be zorgen. Correspondentie, na dien datum ge post, loopt kans de „Indrapoera" niet meer te bereiken. Kleptomaan voor de balie. De man, die in Ottcnhoff'g boekwinkel ge snapt werd. Het was een zonderling allegaartje dat J. H. uit Den Helder door middel van diefstal bjj eikstar gekregen had. In December van het vorig jaar en in de maanden Januari en Februari had de man behalve tal van biblio theekboeken van den 'boekhandelaar Otten- hoff, potlooden, potloodslijpers enz. wegge nomen. Voorts eenige kleine bedragen van andere personen; een tooneelkijker, een direc toire, eenige damesondergoederen, een bos sleutels, een stuk spek... ja wat niet al. Het heele geval leek op kleptomanie! Verdachte erkende volmondig. Alles wat hij zag kon hij wel gebruiken. Op een vraag van den president, mr. Fruin. wat verd. met al die diefstallen voor had, Inplaats van kaarten. Ondertrouwd: A. H. >TSJE en J. VAN DER LEEK. Den Helder. 8 Mei 1940. Stakman Bossestraat 17. Huwelijksvoltrekking zal plaats hebben 23 Mei aa. te Den Helder. Inplaats van kaarten. Ondertrouwd: P. DE ZEE en R. REUVERS. Sluisdijkstraat 13, Polderweg 22, Huwelijksvoltrekking 23 Mei a.s. te Den Helder. (8 Mei 1940. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde en zorg zame Vrouw, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder Margaretha Elizabeth MulderWalboom, in den ouderdom van 64 jaar. Den Helder, 7 Mei 1940. Piet Heinstraat 39. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Vrijdag 10 Mei a.s. Vertrek vanuit het Marine Hospitaal 1 uur namiddag. Uit aller naam, W. MULDER étalage Hoogstraat De Voedselcommissaris voor Noord-Holland maakt bekend dat aan rundvee, hetwelk ge durende den zomer weinig of geen weidegelegenheid heeft, een voedertoewijzing kan wor den verstrekt. De toewijzing kan door de veehouders worden aange vraagd bij het Bureau Voedsel commissaris, Alkmaar, onder opgaaf van het aantal stuks rundvee, H.A. grasland en an dere bijzondere omstandighe den. U behoeft maau korten tijd Castella-zeep te gebruiken, om te beseffen, wat de driedubbele werking voor Uw teint beteekent. De spiegel toont U een gelaat, zoo friscv als de lente, een huid zoo zacht als satijn! Iedere huid heeft de driedubbele werking van Dobbelman's Castella noodig, om jonger, zachter en gaver te worden. Om jong en frisch te blijven. En om zacht te worden gepar fumeerd met een bescheiden, beschaafden, jeugdigen geur! Voor Uw fijne goed maakt Dobbelman het modernstt koudwatcr- waschmtddelCastella Zijden Krullen» Koop eens zoo'n groot pak van 10 cent. Meermalen komt het voor, dat w\j brieven ontvangen, geadres seerd aan de „Heldersche Cou rant", die b(J opening betrekking blijken te hebben op een ln ons blad geplaatste advertentie. Men heeft er dan niet aan gedacht, het nummer van de advertentie op de envelop te vermelden. Wy verzoeken beleefd steeds het nummer duidelijk op de envelop te schrijven in den linkerbenedenhoek. Adressen Bureau van dit blad worden na 4 u. bekend gemaakt. Burgemeester en Wethouders van Den Helder maken bekend, dat door hen, met gebruikma king van de bevoegdheid, hun toegekend bjj artikel 9, 5e lid, der winkelsluitingswet 1930, S. 460. is besloten, dat tijdens de feesten, welke op 12, 13, 14 en 15 Mei 1940 te Huisduinen zullen worden gehouden, de winkels en kramen, aldaar, tot middernacht voor het publiek geopend mogen worden gehouden (op bondag 12 Mei van 4 uur n.m. af). Den Helder, 7 Mei 1940. Vleeswaren Rookvlees p. ons 18 c. p. 2 ons 32 e. Boterhamworst p. o. 10 c. p. 2 ons 17 c. p. 2 ons Leverworst p. ons 9 c. p. 2 ons 15 c. Gekookt Spek p P Ham per ons P o. 14 c. 2 ons 25 c. 17 c. 2 ons 32 c. Delicia Pinkster-assor timent p. ons 23 c. Witte Turanto Wijn per fl. 55 c. Silvero 50 c. Bessensap, zolang de voorraad strekt, per V2 A- 9 c. Fijne N.H. Edammer, 40%. hele kaas voor 78 c. Pruimedanten per pond 21c. antwoordde deze, dat hij in geldnood zat, om dat hg geen steun kreeg. Maar dan beperkt U zich tot dingen welke u noodig heeft, meende mr. Fruin. Als ik ergens binnen ging om geld te ste len, dan nam ik alles mee, wat ik maar krij gen kon, was verdachte's antwoord. En toen kwamen de getuigen! Daar was in de allereerst eplaats de boekhandelaar, die behalve eenige nieuwe boeken, ook een deel van z'n bibliotheek was kwijtgeraakt. Kreeg u den indruk, dat verd. een beetje abnormaal was? vroeg mr. Fruin aan get. Niet direct, antwoordde deze, ik ging ge moedelijk met hem om. Aangezien verd. bij dezen get. ook een bos sleutels had bemachtigd, wilde de Offi cier van Justitie mr. v. d. Feen de Lille we ten, wat deze daar mede doen moest. Om ermee bij anderen in te breken, was het prompte antwoord van verd. Mej. P. L. echtgenoote van P. Br. te Den Heider was beroofd van een portemonnaie, in houdende 20.75. De beurs had verd. ver brand en het geld opgemaakt. Ook melk en petroleum waren aan dit adres van z'n ga ding geweest. Bij mej. D. S„ echtgenoote van C. B„ waren tal van goederen uit den keu ken verdwenen. Verd. had met een valsche sleutel de keukendeur open gemaakt. In de benedenverdieping lag een tasch met geld erin, maar die had. verd. niet gezien. De heer J. H. W„ reclasseeringsambtenaar te Alkmaar als getuige gehoord, was van oordeel, dat deze jongen, die hij niet aan het praten kon krijgen, onder strenge leiding moest staan. De jongen waarop niets te zeg gen viel is tot zijn ouders gekomen, toen hij zonder werk kwam. Get. wil aandringen op een voorwaardelijke veroordeeling. De Of ficier van Justitie zeide in z'n requisitoir, van eenig schuldbesef bij verd. niets te hebben gemerkt. De jongen staat hier maar zoo'n beetje te lachen. Mr. v. d. Feen de Lille wil. aan den hand van het rapport van den heer W. een voorwaardelijke gevangenisstraf eischen en wel voor den üjd van 10 maanden met een proeftijd van drie jaar en verder op neming in de Wilhelminahoeve voor den tijd door de Rechtbank te beoordeelen. De verdediger van verd. mr. Buiskool uit Hoorn, sluit zich gaarne aan bij het requisi toir van den Officier. Uitspraak: Donderdag 16 Mei a.s. des mor gens om elf uur. 30 April tot 6 Mei 1940. Bestuurswijzigingen. Texel N.V. E.T.A. Eerst Texelsche Advocaatfabrtek v/h Gebr. Dros, Steenenplaats 3, Den Burg. Andere wijzigingen. Den Helder: Groentenhal ,,'t Centrum", le Vroonstraat 35, handel in aardappelen, enz.rechtsvorm ge wijzigd. BEKEURINGEN Verschillende overtredingen werden giste ren geconstateerd, waaronder één van de vuurwapenwet. RIJWIEL. Aan het adres Kannewasser, Zuidstraat 88 ui een heerenrijwiel terug te bekomen, dat daar onbeheerd werd aangetroffen. Op het rijwiel is een marinebaadje bevestigd. NOG MEER OORLOG. Een bewoonster van de Oude Schoolstraat deed aangifte dat zy door een andere be woonster van die straat beleedigd was. Door hond gebeten. Een bewoner van het Tuindorp deed aan gifte, dat zijn zoontje door een hond, welke schijnbaar zonder een baas te bezitten al eenigen tijd in dit stadsdeel rondzwerft, in het linkerbeen gebeten was. De politie heeft de hond opgevangen en zal nader bezien wat hiermede gebeuren moet. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. Belanghebbenden wyzen wy erop, dat de schietoefeningen van den Bijz. Vrijw. Land storm weer zullen aanvangen. De eerste oefening vindt plaats Donderdag 9 Mei a.s., des avonds om 7 uur in het Pa tronaatsgebouw, Stakman Bossestraat 20. van 7 Mei 1940. OVERLEDEN: M. M. van Schie, 2 dagen, (v.); C. J. Slijkerman, wed. van J. Hendrikse, 67 jaar, (v.). ONDERTROUWD: D. C. Janse en J. W. van der Valk; J. Mazereeuw en J. van Leijen; H. oKrevaar en J. van der Harst; A. H. Visje en J. van der Leek; H. G. J. Buck en A. Domberg; L. van der Woude en A. M. Oud- kerk; G. Zipp en W. M. Zaal. GETROUWD: N. P. R. C. Krul en J. E. van den Berg. JAVANEW-YORK LIJN. Bantam, 4 Mei v. Baltimore. POTTERDAMSCHE LLOYD. Djambi, u„ pass. 6 Mei Gibraltar. Palembang, u., 6 Mei te Antwerpen. Siantar, t., 6 Mei v. Belawan.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6