kot GOHOim unn vuren van Tohr Maginot-linie bij Sedan doorbroken 7 orrance Esdale indrukken van een jln.p.-redacteur. op de lange voorhout. duitsche soldaten vertel len van hun levenserva ringen in de laatste ja ren. feuilleton het was met rotterdam droevig gesteld 4 een rondgang, dezen eer sten morgen, door den haag. CONTACT RUSLAND- DUITSCHLAND Weer rechtszittingen door Edgar Rice Burroughs De Duitsche pers over de gebeurtenissen in Nederland Gcen wapens of munitie onbruikbaar maken Ooitsche troepen in de Residentie Den Haag ontwaakte gistermorgen al zeer vroeg en vermoedelijk tegen haar wil doordat Duitsche vliegtuigen laag over de stad vlogen. Het waren er niet veel, slechts enkele die na een „rondje" boven de stad weer terug keerden. Even later zag men in het centrum, op de Lange Voorhout, een onbekend schouwspel; Duitsche gemotori seerde troepen reden deze beroemde allee op. In een auto kwam hierbij een hoogge plaatst Duitsch officier met een ordonnans uiede, die op het Lange Voorhout ongeveer tegenover het A.N'.P.-kantoor stopte. De ordonnans begaf zich naar Hotel des Indes en meldde zich daar. Eenige oogen- blikken later verscheen de Duitsche gezant, graaf Zech zu Burekensroda, die in Des Indes verblijf hield, in civiele kleederdracht en blootshoofds. Hij begaf zich naar den generaal en bei den brachten elkander den Duitschen groet. Na eenige besprekingen, welke zich al •wandelende afwikkelden! vermoedelijk om het gesprok zoo vertrouwelijk mogelijk te houdien) stapten beiden in de auto die naar de binnenstad wegreed in de rich ting van de woning van den Duitschen gezant. Ongeveer tien minuten later ver scheen de auto opnieuw. Thans bevatte de- ee behalve genoemde Duitsche opperoffi- cier en de .gezant, nog twee marine-officie ren van hoogen rang alsmede twee land machtofficieren. Zij wandelden langs de Duitsche troepen, die opgesteld stonden en brachten het militair saluut. De gezant be antwoordde het saluut met den Duitschen handgroet. Allen begaven zich toen naar Hotel Des Indes. Inmiddels waren nog Nederlandsche troe pen op het Lange Voorhout aanwezig. Met belangstelling bekeken zij op een afstand de Duitsche motorrijders, alsmede een Duit sche tankwagen. Te ongeveer zes uur verzamelden zich op bevel van Nederlandsche officieren, ver schillende groepen Nederlandsche soldaten en klonk het bevel: wapens inleveren. Dit geschiedde op de grasperken van de laan. Enkele soldaten Weven met het geweer be wapend, vermoedelijk aangewezen als ver sterking van de plaatselijke politie voor orde-handhaving. Na zessen kwamen reeds nieuwsgierige burgers opdagen. Contróle van legitimatie bewijzen was er niet meer. Al heel gauw werden met de Duitsche Soldaten gesprekken aangeknoopt, die van een dergelijke afleiding allerminst afkeerig waren. Voor zoover wij konden waarnemen ging men, zonder eenige terughouding, op de gesprekken in. Wij hadden een gesprek van ongeveer een kwartier met enkele van hen, aldus het A.N.P. Zij vertelden ons, dat zij zoowel de toch ten door Tsjecho-Slowakije als Polen had den meegemaakt en nu reeds wisten dat zij straks naar België zouden gaan. Vooral ffc Polen, zoo vertelden zij ons, hadden zij zware tochten uitgevoerd. Soms vijfhonderd kilometer in de motor op een dag. Een enkele maal hadden zij in veertien dagen niet anders geslapen dan zoo nu en dan afwisselend op zulk een tocht in de „zij- doorRoy Vickers 23 Eigenaardig genoeg was Torrance over tuigd. Indien Vanderlem en Annabelle inder daad in het geheim samenwerkten en begre pen hadden dat zij hen bespionneerde, zou het voor Annabelle onnoodig zijn, dit feit bekend te maken. En toch, als Annabelle niet samen werkte met den man met het rattengezicht, dan moest het puur toeval geweest zijn, dat de leerares, toen zij bij Vanderlem was, toe vallig trouwde met... „Zullen we het kopje koffie in den salon drinken?" zei Annabelle. „Je moet vanavond biet weer gaan werken, Gerry. Het zou je opbreken." Het was Annabelle, die ontdekte dat Tor rance en Gerald vroeger bezique speelden en het was Annabelle, die hen ook nu weer animeerde om te spelen. Terwijl ze aan hun tweede spelletje bezig waren, ging zij naar boven. Enkele oogenblikken speelden zij lusteloos door, toen sprak Gerald: „Annabele is naar boven gegaan om te laten zien, dat zij niet jaloers is. Dat betee- kent, dat zij nu al denkt, dat er iets is, waar ze jaloers om kan zijn." Torrance legde langzaam haar kaart neer. „Ik was die bediende van het informatie bureau. Ik ben bi) Vanderlem op bezoek ge weest om uit te vinden of zij werkelijk daar in dienst was geweest." „Waarom?... Goed, zeg maar niets. Maar je hoorde, dat zij werkelijk van de Vander- lem's in dienst was?" ..Zij zeiden, dat zij gedurende achttien bïanden bij hen was geweest." „Nou, was dat niet voldoende?" „Jij moet,' 'zei zij en hij speelde een kaart zonder er naar te kijken. „Wat dat niet voldoende, Torrance?" her haalde hij. „Tenslotte moet je toch redelijk zijn." fnt11 k ^'at d«arbij vooral trof was het frasche uiterlijk van deze soldaten. Zij waren weliswaar bestoft en berookt, maar ae gezonde gelaatskleur viel duidelijk te «™~Knen- °0k verzorging liet niets te wenschen over. Dit zag men juist aan de kleinigheden: uitstekend geknipt haar. geschoren en frissche tanden. Aan niets was te merken dat zij een bijna onafge broken strijd, als waarvan zij verhaalden, achter den rug hadden. Zij vertelden, ook door Rotterdam te zijn gekomen. Het was met deize stad vrij bedroevend gesteld, zeiden zij. Een wijk van vrij grooten om vang (welke wijk konden zij niet nader aangeven) was Dinsdag na twee uur nog geheel plat ge-eho- ten. Dit was als volgt in zijn werk gegaan, zeiden zij. De commandant van Rotterdam had de stad te twee uur overgegeven. Uit bedoelde wijk bleef men echter na dien tijd nog on Duitsche vliegtuigen en Duit sche troepen vuren. Daarop waren zestipn tankwagens van het "roo*«-'e kaliber, ware rijdenden forten, met kanon bewapend, naar die plaats gestuurd en men had de geheele wijk platgeschoten. Het aantal nieuwsgierigen nam na 8 uur steeds toe. De vreemde verschijningen in geheel gecamoufleerde kielen en gecamou fleerde helm trokken veler aandacht. Bij een verdere rondgang door de Resi dentie konden ook op andere plaatsen dan het Voorhout, Duitsche troepen worden op gemerkt. Hier en daar stond een tankwagen en reeds kort na achten hadden Duitsche soldaten verschillende wachtposten betrok ken als bijvoorbeeld op het tournooiveld en rondom het Binnenhof. De controle was echter vrij soepel. Het bleek al heel gauw dat het normale leven zooveel mogelijk was hervat. De trams reden zeer geregeld. De politie oefen de hare functies uit als onder gewone om standigheden en bijna alle winkelzaken waren geopend. Het verkeer in de stad. ook in de buitenwijken kon men vrij druk noemen. Natuurlijk werden de gewijzigde omstandigheden druk besproken, doch men merkte niets van eenige agitatie of nervo siteit. Wel viel het op dat vele militaire auto's, zoowel Nederlandsche ais Duitsche, met vrij groote snelheid passeerden. Ofschoon het uiteraard zeer moeilijk is een stemming uit een oppervlakkige aan schouwing te peilen, mag gezegd worden dat de Haagsche bevolking zich zooveel mogelijk moeite geeft zich aan den thans bestaanden toestand aan te passen. Naar ons uitgangspunt, Lange Voorhout terugkecrende, constateercn wii, aldus hot A.N.P., dat men in den tuaschentijd op de langste zijde van deze laan Nederlandsche militaire wagons, zoowel personenauto's als vechtwagens in een rij had geschaard waarnaast een korte dubbele rij motor rijwielen. Om half twaalf was bijna geen militair, noch Nederlandsche noch Duitsche op het Lange Voorhout te bekennen. Sovjet luchtvaartleider bezoekt Berlijn. Op uitnoodiging van de Duitsche Luft hansa is met een speciaal vliegtuig van de „Aeroflot", de leider van de Sovjet-Russi sche burgerluchtvaart en lid van den raad van Volkscommissarissen, Molokof, uit Moskou op het vliegveld Tempelhof aan gekomen. Hij werd vergezeld van den plaatsvervangend leider der burgerlucht vaart Karioetsjef en andere leidende per soonlijkheden van zijn staf. In opdacht van generaal-veldmaarschalk Goering, ver welkomde de chef van liet algemecne lucht vaartbureau in het Rijksministerio voor de Luchtvaart, Ministerial-direktor Fisch, de Sovjet-Russische delegatie. Bij de ont vangst waren de Sovjet-Russische ambassa deur te Berlijn, Sjkwartsef. alsmede ver tegenwoordigers van het Rijksluchtvaart- ministerie, het ministerie van Bnitenland- sche Zaken en de directie van de Lufthansa tegenwoordig. De Sovjet-Russische de'egatie zal eenige dagen te Duitsrhland blijven om de organisatie der Duitsche luchtvaart in oogenschouw te nemen. (D.X.B.) „Denk je, dat ik Annabelle haat?" „Dat weet ik niet. Eenerzijds hoop ik van wel. Als ik in jouw plaats was, zou ik het zeker doen, geloof ik." „Nee, dat zou je niet! Als jij in myn plaats was, dan zou je haar niet haten je zou doodsbang voor haar zijn!" „Dat is belachelijk! Zonder eenig bewijs?' Torrance sprak langzaam, doch vastbera- den. „Neem die laatste kaart weer op, anders kunnen we het spel niet uitspelen. En het spel moet uitgespeeld worden." Gerald raapte de kaart weer op en deed wat zij hem zei; legde een andere neer. „Nou?" „Toen ik gisteren hier kwam. was ik juist uit'Parijs teruggekeerd, waar ik met meneer Massiter geweest was. Om te kijl.en wat wij over Professor Ellister te weten konden ko men... jij moet weer." „Dat heb je me niet verteld." „Dat was ook niet noodig. Je dacht niet. dat ik je wat wijs maakte, toen ik je vertelde dat Ellister dood was. Ik ben het zoo te we ten gekomen. We moesten nog al wat rond- loopen op onze ontdekkingsreis. Terwijl we rondliepen, werd ik door een man gevolgd Hij verloor me bijna uit het oog, toen ik met Amerikanasche consulaat ging telefoneeren. Toen kwam hij dichterbij. Hij trachtte te hoo- ren wat ik zei en voor zoo ver ik weet, heeft hij het ook gehoord. Geloof je me?" Doe niet zoo idioot! Ik kan misschien den- Duitsch opperbevel meldt Het Duitsche hoofdkwartier deelt over den strijd in België en Frankrijk het volgende mede: In België hebben onze divisies, welke den terugtrekkenden vijand op den voet volgen, de Dyle-stelling bereikt. Tusschen Namen en Givet is de overgang over de Maas in een breed front geforceerd. Tegenaanvallen, wel ke de Franschen op den Westelijken oever met behulp van pantserwagens ondernamen, zijn afgeslagen. Afdeelingen Duitsche ge vechtsvliegtuigen en bommenwerpers heb ben in dezen strijd ingegrepen en een groot aantal pantserwagens vernield. Bij het overtrekken van de Maas in de omgeving van Sedan is in nauwe samenwerking met de lucht macht de beschermingswal van Frankrijk, de Maginot-linie, in zijn verlenging naar het Noordwesten doorbroken. Ook hier zijn de Fran- sche tegenaanvallen met zware ver liezen afgeslagen. Bij de aanvallen aan het Saarfront heeft zich de eerste luitenant van een regiment in fanterie, Hans Schoene, met zijn compagnie bij het bestormen van een versterkt rotspunt ten Zuiden van Pirmasens, door groote dap perheid onderscheiden. De strijd in de lucht. Het zwaartepunt van de Duitsche operaties in de lucht lag gisteren in de aanvallen op de verbindingen van den vijand, zijn trans portwegen en losstations. Vijandelijke po gingen om de Duitsche gevechtsactie door het inzetten van sterke luchtstrijdkrachten te verhinderen, werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen, zonder de eigen actie in de lucht hierdoor wezenlijk te storen. Op een plaats werden alleen reeds meer dan 70 Britsche en Fransche jacht- en gevechts vliegtuigen omlaag geschoten. De totale verliezen van den tegenstander bedroegen op 14 Mei meer dan 200 vliegtui gen. Hiervan werden door don strijd in de lucht ongeveer 170 neergehaald, terwijl de luchtdoeiartilleric 17 omlaag schoot. De ro?t werd op den grond vernield. 35 eigen vliegtuigen worden vermist. Voor de Hollandsche kust. De gewapende verkenning voor de Neder landsche kust heeft tot groote successen ge leid. Zooals reeds in speciale berichten werd gemeld, werden twee kruisers en een torpedo jager door bommentreffers vernield, een an dere kruiser werd door cm bom zwam be schadigd, een koopvaardijschip van 29.000 ton en vier transportschepen werden ver nield. Forten van Luik en Namen ver overd. Omtrent den strijd bij Luik verneemt D.X.B. dat reeds op 13 Mei de forten Lantin en Lou- cien gevallen zijn. Het fort Tancremont- Pe- pinster heeft na beschieting door de zware artillerie zijn vuur gestaakt. Ook zijn twee lorteii van de vesting-Namen genom°" De zittingen van den Hoogen Raad der Nederlanden zijn gisteren weer begonnen met de berechting van belastinezakcn. Vrij dag a.s. wordt de gewone civiele zitting gehouden. Het gerechtshof begint a.s. Vrijdag weer met de civiele en strafzittingen. Het ge bouw van het paleis van Justitie heeft door eèn bominslag in liet huis van bewa ring zeer geleden. Men hoopt de zittingzaal van het Hof voor a.s. Vrijdag in orde te hebben, anders wordt de zitting in liet ge bouw van den Hoogen Raad gehouden. Gisteren heeft ook de Haagsche politie rechter zitting gehouden. De op de rol ge plaatste zaken werden voor onbepaald-en tijd aangehouden. Dit zal waarschijnlijk ook het geval zijn met de zitting van de volle kamer van de rechtbank, die op Don derdag is bepaald. Het kantongerecht heeft ziin werkzaam heden eveneens hervat. De militaire gerech ten zullen voorloopig geen zitting houden. De Raad van State zal vermoedelijk vol gende week zijn zittingen hervatten. ken, dat je je vergist, maar ik zou nooit aan nemen, dat je me bewust staat voor te liegen." „Ik heb het gezicht van dezen man duide lijk gezien. Het is een gezicht dat je niet zoo licht vergeet. De man, d'e my in Parijs heeft gevolgd, is meneer Vanderlem. Jij moet ge ven voor het volgende spel." „Dat kun je niet bewyzen," fluisterde hij. „Natuurlijk niet. Als ik dat kon doen, wa ren we naar de politie gegaan!" Gerald begon te geven en hield op, ging toen door: „Heeft Vanderlem je herkend?" „Dat weet ik natuurlijk niet met zekerheid, maar ik geloof het niet. In Parijs wist hjj waarschijnlijk niet, wie ik was dacht waar schijnlijk, dat ik de secretaresse van Massi ter was en dan was het heel normaal, dat ik namens Massiter referenties zou vragen over Annabelle. Maar hij waarschuwde haar vanavond, dat er iemand geweest was, die informaties over haar had gevraagd en als hij mij beschreven heeft, zal zij alles wel be grijpen." Toen de kaarten uitgedeeld waren, stond hij op en schonk zichzelf wat cognac in. „Dus ben je absoluut overtuigd, dat Anna belle een misdadigster is?" „Jij niet?" „Niet absoluut overtuigd. En dat zou jij ook niet zijn, met het bewijs dat je mij ge geven hebt." „Maar Vanderlem..." T ARZ AN en de i 99. Toen de bewakers Tarzan en O'Rourke als slaven naar de juwelengroeven hadden weg geleid, zakte Ahtea moedeloos in elkaar. „Het is een vreemde liefde, die U voor Tarzan voelt," zei Dr. Wong rustig, „een liefde, die maakt dat U hem wilt laten martelen, zelfs wilt laten doden." „Ik heb mijn trots, Wong Tai. Als hij bij me zou willen komen en doen wat ik verlang," herhaalde de koningin, dan zou ik hem met mijn liefde omringen. Doch nu hjj mijn liefde heeft versmaad, zal ik hem rustig zien sterven in de juweelen groeven, of in de strijd, die p'.aats zal vinden tussen hem en den machtigen Mungo." „Wanneer zal de strijd plaats vinden?" vroeg de Chinees onverschillig. „Op de derde dag van het feest van Pantu, dat is over tien dagen." „O, dan is de tijd kort," mompel de Dr. Wong in zichzelf. „Wat zei je?" vroeg Ahtea. „Ik zei o hemel dat de tijd nog lang is..." Inmiddels renden d'Arnot en Ukah als wanhopigen door de jungle om hulp te halen in Rator. Maar het scheen dat het met hun reis spoedig gedaan .zou zijn. Achter hea brulde een leeuw. Het was de korte, opge wonden kreet, die aan de sprong voorafgaat, De niededeeling van liet opperbevel van het Duitsche leger, dat de Nederlandsche opperbevelhebber zich had overgegeven, wordt in de Duitsche pers druk be-proken. In hun commentaar wijzen de bladen er op, dat de bezetting van Nederland een groot, strategisch succes is voor Duitscli- land tegen Engeland. De bedreiging uit de lucht tegen Engeland is thans vervier voudigd. De „Berliner Boersen Zeitune" schrijft, dat vijf dagen nadat Duitschland het zwaard had getrokken, Nederland zijn te genstand heeft opgegeven. De Duitsche op- marsch kon niet worden ongehouden door pantserwerken, kanalen en inundaties. De provincie Zeeland, waar blijkbaar het opperbevel geen macht meer heeft, is als laatste recht van het gebied nog in handen van den vijand. Toch kan men thans reeds zeggen, dat Nederland niet meer onder het zwaard, doch onder het schild van Duitsch land staat. Thans is een gunstige positie ontstaan, op de eerste plaats voor de luchtmacht. Na dat door de bezetting van de kustplaatsen in het Westen van Noorwegen de afstand tusschen de bases van de Duitsche lucht macht en de strategische punten aan de kust tot de helft was verkort, is thans door de bezetting van de Westkust van Neder land de vlicgafstand tot de Zuidkust van Engeland verkort tot 200 k 300 K.M. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, dat Nederland het offer van den Engel-, schen oorlog is geworden. In België en Frankriik s'ooten de Duitsche legers met succes door. Ja, ik weet alles van Vanderlem af," viel hy haar ongeduldig in de rede, ,,'t Is ontzet tend lastig, om dat te verklaren. Maar tegen Vaderlem wist je voor vanmiddag niets. En voor vanmiddag was je overtuigd, dat Anna belle een misdadigster was. Waarom Daar zij niet antwoordde, vervolgde hij: „Je hebt andere feiten, die je voor me ver borgen houdt." Zij rilde en hij drong aan. „Kom, Torrance. Zeg op!!" „Geen feiten. Ik dacht, dat het feiten wa ren, maar ze zijn niet mogelijk." „Vertel," fluisterde hij en zijn opgewekt heid ging op haar over. „Goed!" zei zij, „dat zal ik 9traks doen. Ga door met spelen. Dan kan ik gemakkelijker praten. En er bestaat een kans, dat zij nog binnen komt. Ik zei je toch, dat ik doodsbang voor haar ben." Nu was het haar stemming, die op hem overging. Zijn hand trilde, toen hy de eerste kaart neerlegde. Torrance dacht lang na, vocht tegen haar angst, dat hij haar niet zou gelooven. Ook zij legde een kaart neer en toen: „Vertrouw je me?" „Heelemaal. In alles. Maar dat wil niet zeggen, dat ik jouw conclusie aanneem." „Ik vertrouw jou ook in al'es. Daar ga ik je nu een bewijs van geven... Die geheimzin nige vrouw die de politie opbelde..." Het haperen in haar stem zei hem alles. „Mijn God JIJ!" „Ga door met spelen of ik word gek. Luis- De Opperbevelhebber van Land- en Zee- macht maakt bekend: Aangezien de mogelijkheid zou kunnen bestaan, dat het desbetreffende bevel niet alle onderdeden der meerwacht heeft be reikt, gelast de Opperbevelhebber van Land en Zeemacht nogmaals en thans mede langs dezen weg allen commandanten van de Weermacht, behalve die in Zeeland, dat geen wapens, munitie of materieel on bruikbaar mogen worden gemaakt. Alle commandanten, die dit lezen, moe ten dezen last onverwijld aan de naast hoogere en aan de ondcrgestelde comman danten doorgeven. ter. Ik was in het huis, terwijl Oom Julius vermoord werd. Of tenminste weinige oogen blikken daarna Ik weet het niet. Ik wist niet, dat hij vermoord was, totdat jy het me ver telde." „Toen de klok negen sloeg, ben ik het huis stilletjes door het raampje van de pro visiekamer binnengeslopen." „Waarom?" „Dat doet er niet toe. Dat zal lk je nooit zeggen. Maar je zult toch niet gelooven, dat ik er heen ging om Oom Julius te vermoor den." „Nou?" „Ik hoorde boven Iemand loopen. Ik dacht dat het een inbreker was en ik was natuur lijk wel bang, maar niet doodsbenauwd. Ik liep zachtjes de eetkamer binnen en ging in den uitbouw op de kussens staan. Ik hoorde een vrouwenstem tegen een man zeggen, in den salon op den uitkijk te blijven staan. En toen kwam de vrouw binnen. Ik zag haar tus schen de gordijnen door. Ik... Zy zweeg. Hij wachtte. „Ga door. Wie was die vrouw?" Zy keken elkaar aan en er waren geen woorden meer noodig. HOOFDSTUK XXV. In een kringetje rond. „Onzin!" riep hy uit, „ik heb je gezegd, dat Annabelle in Parijs was." „Ja, dat weet ik. Als zij met jou in Parijs was dan valt er niet meer over te praten. Maar toen je haar den volgenden ochtend op mijn kamer aan mij voorstelde, was ik er van overtuigd." „Ik zal je niet nóg eens vragen, of je mij gelooft," haperde zij, „ik weet, dat je dat doet." „Hou toch op met je gepraat over ver trouwen!" Zijn zenuwachtigheid maakte hem ruw en hij dwong zichzelf tot kalmte. „Wat ik beweer, heeft er niets mee te maken of ik je geloof of niet... Er kunnen heele gekke dingen met ons verstand gebeuren vooral in moeilijke tijden. B enje er zeker van, dat je werkelijk in het huis bent geweest?" Zij wachte en koos met zorg haar woorden. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3