Den blik vooruit Normaal leven in de groote steden Hartelijk welkom aan Italiaanschen ambassadeur MAHLER-BESSE S Cie DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER VERDER! Vroeg naar bed en vroeg op Voor uw Wijnen Bordeaux De voetbal gaat weer rollen Br eg man Het leven eischt: Engelschen verlaten Italië LENTE IN HET WESER BERGLAND De omgang met Duitsche militairen Dr. COLIJN NOG IN NEDERLAND B, en W. van Amsterdam vergaderen KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) ZATERDAG 18 MEI 1940 68e JAARG. No. 8927 LEERAAR M. O. Jl HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-MtJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Het leven herneemt zijn rechten. Het overwint op den duur eiken tegenslag en het verzacht elk ver driet. Ook ditmaal, na de rouw- zwarte week die achter ons ligt. Wij moeten vooruit, en de handen uit de mouwen steken. Onze energie moet zich ontworstelen aan den druk der depressie en onze blik moet naar vo ren gericht worden, al zal onze her innering aan veel dierbaars nog dik wijls in het verleden toeven. Want het leven eischt: verder!, en het duldt geen stilstand. Geest en kracht moeten zich vrij maken voor nieuw handelen. Daarin ligt ook het beste geneesmiddel tegen de moreele benauwing van het piekerend niets doen. In onze steden en dorpen wordt gaandeweg het normale levensbeeld weer zichtbaar. Hier en daar gaan gemeenteraden weer vergaderen, scholen worden heropend, examens worden opnieuw afgenomen. Men begint versperringen op te ruimen en opgeloopen schade te herstellen. Theaters en koffiehuizen, restau rants en bioscopen gaan hun deuren weer ontsluiten. De sport gaat op nieuw belangstelling vragen. Het normale verkeer, ook het geldver keer, dat plotseling in een ijzigen greep werd gevangen en gestremd, hervat zijn loop, Bij het wegtrekken van de onmiddellijke bedreiging van het oorlogsgeweld ontspant zich de mensch wederom tot zijn gewone be weeglijkheid, en herkrijgt het open bare leven weer de kleur van zijn verscheidenheid. Mild lenteweer en lange lichte avonden helpen mede aan deze omschakeling tot herstel de, opbouwende activiteit. Er valt ontzaglijk veel te doen, schrijft het „Hsbl.". Het bedrijfsle ven moet, voor velen onder moeilij ker omstandigheden dan te voren, weer op gang zien te komen. Er zal veel hulp verleend moeten worden voor veel dat verloren ging, en aan velen die plotseling door de omstan digheden van alles verstoken zijn ge raakt. Maar reeds blijkt uit de reac tie van ons volk op het beroep dat van verschillende kanten op zijn hulpvaardigheid en offerzin gedaan wordt, dat het niet stil zal zitten daar, waar menschelijke bijstand noodig is. Reeds zijn er talrijke voor beelden gegeven, waarin het N'eder- landsche saamhoorigheidsgevoel, nu er nood te lenigen valt, spontaan, gul en metterdaad tot uiting is gekomen. Er heerscht een warm ontvankelijk begrip bij hen die niet of weinig, voor hen die zwaar onder de oor logsgevolgen hebben geleden. In die sfeer ontstaat thans een werkzaam heid van onderlinge hulp, die de al lerbeste eigenschappen uit onze na tionale samenleving tot ontplooing brengt. Alles wordt gedaan om het eco nomisch raderwerk weer op gang te brengen. Merkwaardig snel past den Haag zich aan en ook in de hoofdstad wordt er alles opge zet om het raderwerk van het dagelijksch leven in normale banen te leiden. In Amster dam is een vrijwel normale kooplust, het hamsterverbod wordt stip nageleefd. Het publiek heeft het verkeerde ingezien van in het wilde weg geld op te vragen, er zijn reeds weer inleggers, die hun geld weer te rug komen brengen. .De handel in de centrale markthallen te Amsterdam heeft weer een gewoon verloop Er is zeer veel vee in de hoofdstad, doordat uit de geëvacueerde gebieden is aangevoerd. Dit vee wordt geslacht en over de slagers ge distribucerd. Het onderwijs is aan alle inrich tingen hervat, behalve aan de kleuterscholen Aan de Gemeente Universiteit hangt nog de mededeeling van den rector magnificus, prof. dr. J. J. van Loghem, dat tot nader or der de colleges uitgesteld zijn. Het zal wel na de zomervacantie worden, voor het uni versitaire leven weer op vollen gang komt. Immers de vacantie begint in Juni en het is nu reeds half Mei het zou te veel orga nisatorische moeilijkheden meebrengen voor de vier tusschenliggende weken alle noodza kelijke regelingen te treffen. Het andere werk gaat echter onverwijld door: promoties en examens worden gewoon gehouden. De gemeentetrams in Amsterdam rijden thans in dé week tot tien uur s'avonds, en op Zaterdag en Zondag tot half elf. In het stads beeld van den Haag zijn de Duitsche mili tairen een gewone verschijning geworden, en wederzijds wordt alles gedaan om een goede verstandhouding te bevorderen. Vroeg naar bed en vroeg opl Over het algemeen wordt in de groote ste den 't verzetten van de klokken toegejuicht De Amsterdammers behoeven thans niet meer den heelen avond in hun verduisterde woningen rondom een matig lichtje bijeen te schuilen, want naar 's avonds is geble ken, blijft het thans licht tot ongeveer kwart over tien. Dus hebben velen het zoo ingericht tegen het vallen van de duister nis naar bed te gaan en 's morgens wat vroeger dan voorheen op te staan. Wie zich overigens geroepen voelt om des avonds na het invallen van de duisternis nog wèl eenige ontspanning te zoeken heeft daartoe thans weer de gelegenheid. De res taurants. de koffiehuizen en de café's kun nen weer tot één uur geopend blijven; een deel kan de deuren gelijk voorheen op Don derdag en Zaterdag weer tot twee uur open houden. Weliswaar blijft de verduistering van kracht, maar met eenig beleid en aan passingsvermogen is het zeer wel mogelijk zich ook tijdens het nachtelijk donker door de stad te bewegen. Het is een prettige gewaarwording, dat het bordje „Gesloten", waarmede de laatste dagen zoo menige winkeldeur ontsierd werd, vrijwel nergens meer te vinden is. Er wordt weer normaal zaken gedaan in de winkels. En nu de zilverbons in omloop zijn is ook de moeilijkheid van het (afwe zige) wisselgeld eensklaps verdwenen. Het zilver zal trouwens wel weer spoedig te voorschijn komen, want zoo langzamerhand zal het wel tot hen die ten eigen bate en in strijd met het algemeen belang zilvergeld zijn gaan „oppotten", doordringen, hoe zinloos en onverstandig het is geweest de harde guldens en rijks daalders vast te houden. Natuurlijk weinig auto's] Een merkwaardige gewaarwording in de straten van de hoofdstad is het geiinge aantal auto's. De beperking van het benzine verbruik heeft ertoe geleid dat al het over bodige en niet strikt noodzakelijke autover- Op advies van Britsche consulaat. De Italiaansche pers schenkt, volgens het D.N.B., veel aandacht aan een bericht van de „Daily Herald" uit Genève, volgens het welk het Britsche consulaat te Rome de Britsche toeristen heeft aangespoord Ita lië te verlaten. Verscheiden Engelschen in Italië hebben zich gereedgemaakt tc ver trekken, onder andere vele studenten van En ge lsc ke afkomst. keer heeft opgehouden. De verkeersagenten zijn dan ook nog niet op hun posten terug gekeerd. Het zal echter wel niet lang meer duren of het verkeer zal geleidelijk weer toenemen; Nederland is niet voor niets het land der wielrijders. Wie zijn personen auto moet missen, ga nu per fiets en wie niet langer per vrachtauto kan bestellen., doet het per driewieler. De nationale indu strie zal er wel bij varen. Gistermorgen zag men ook weer Neder- landsche soldaten door de stad marchee- ren. Overeenkomstig de bekendmaking van den opperbevelhebber trokken zij naar een open veld om met gymnastische oefenin gen hun lichamen fit te houden. Dino Alfieri te Berlijn aange komen. De Duitsche peis wijdt hartelijke woorden van welkom aan den nieuwen Italiaan schen ambassadeur Alfieri, die gisteren te Berlijn is aangekomen. Het oogeivblik, waarop Dino Alfieri Duifcschen bodem heeft betreden, schrijft de „Berliner Bör- senzeitung", doet do beteekenis van zijn missie bijzonder naar voren komen. Duitsch lands strijd tegen de Westelijke mogend heden, welke ook vijandig tegenover de levensrechten van tlalië staan, is in een beslissend stadium getreden. Een geweldige slag is ontbrand, waarin voor de rechten en idealen, niet alleen van het eigen land, doch van alle jonge en de toekomst blij moedig tegemoet ziende naties door de Duitsche weermacht gestreden wordt. Op dit oogenbük heeft het fascistische Italië ons een man gestuurd, dien wij als een wegbereider van de Duitsch-Italiaansche vriendschap en voorvechter van het as- bondgenootschap kennen, een man, die èn als frontsoldaat èn als revolutionaiair strij der uitgemunt heeft. In den persoon van Dino Alfieri zijn de dynamische krachten van het fascisme ver tegenwoordigd, evenals de idealen, waar mede het Italiaansche en het Duitsche volk zich ten nauwste verbonden voelen. Wij weten, verklaart de „Deutsche Allge- meine Zeitung", wat in dit uur der be- Vriendschappelijke en keuze- wedstrijden. Het ligt in de bedoeling van het bestuur van den Koninklijken Ne- derlandschen Voetbalbond om spoe dig over te gaan tot 't organiseeren van voetbalwedstrijden. Uiteraard kan. gezien het feit, dat verschil lende deelen van ons land nog niet bereikbaar zijn. voorloopig niet aan competitiewedstrijden worden ge dacht. doch vriendschappelijke ont moetingen tusschen clubs en even tueel keuze-elftallen zullen binnen kort weer op het 'programma staan. slissing de vriendschap van het door het fascisme vernieuwde Romeinsche rijk be- teekent, wanneer zijn afgezant, een zoo intiem vertrouwensman van den Duce, tot ons komt. Diplomaat en fascist is een syn these van begrippen, die voor de hand ligt. De Italianen zijn de vaders van de moder- DINO ALFIERI. ne diplomatie geweest en hun meesterlijke diplomatieke schranderheid is sinds eeuwen spreekwoordelijk. Fascistische di plomaten is echter iets nieuws en bijzon ders. Wie dit in het Westen nog niet be grepen had, wordt dit thans gewaar. Rome is niet alleen in woorden verrezen. Die natuurlijke eisch van de eerste mogendheid in de Middelandsche Zee, welke Bismanck nog voordat de Eeuwige Stad rogeerings- zeteJ van de hereenigde natie werd, als permanent hoofddoel erkende, wordt niet ongestraft d oor derden verwaarloosd. Het Italië van Muissolini kenit zijn vijanden, zooals het zijn vriend ten Noorden van de Alpen kent. Agent: J. H o f s t r a, Depót Den Helder, Middenweg 203, Telefoon 5 31. WEER BEURSZAKEN IN AMSTERDAM. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat met ingang van Maandag 20 Mei, de Beurs van Koophandel weder op de gewone uren zal worden ge houden. Niet verboden en niet onge- wenschtl Er wordt de aandacht op gevestigd, dat omgang met Duitsche militairen geenszins verboden of ongewenscht is. Hier en daar was deze opvatting ontstaan. Voor een dergelijke maat regel bestaat niet de minste aanlei ding, immers zijn onmiddellijk na het staken der vijandelijkheden nor male en veelal vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitsche mi litairen en de burgerbevolking tot stand gekomen. Ook tusschen Duit sche militaire diensten en burgerlij ke overheid is de samenwerking uit stekend. Nederland heeft thans slechts behoefte aan een rus tige sfeer om alle beschikbare krach ten te kunnen inschakelen in het omvangrijke werk van wederopbouw, dat thans verricht moet worden. Accountantskantoor Lid N. I. v. B. Lid Ned. Gen. v. Acc. Loodsgracbt 72 - Ttl. 650 Het A.R. dagblad „De Standaard" schrijft: Dr. Colijn zou voor de radio gesproken hebben. Dat ging niet door om redenen die thans voor onze lezers niet meer ter zake dienende zijn. Maar onmiddellijk waren er personen die van dit niet-doorgaan gebruik maakten voor andere doeleinden. „O, die is er ook al vandoor gegaan", was de vriende lijke commentaar. Wat kennen deze men- schen dr. Colijn toch slecht, aldus het blad. Dr. Colijn pleegt niet op de vlucht te gaan. Hij voelt zich één met het Nederlandsche volk, in tegenspoed zoowel als in voor spoed. Daarom blijft hij waar hij is, zoolang men hem laat waar hij is. Gisterenmorgen hebben B. en W. der ge meente Amsterdam vergaderd onder voor zitterschap van burgemeester dr. W. de Vlugt Het gemeentebestuur zal trachten het dagelijksch leven in de gemeente zich aan den nieuwen toestand te doen aanpassen. Men wil zorgen dat het gemeenteleven zoo ongestoord en normaal mogelijk verder gaat Men verwacht hierin de medewerking van werkgevers en werknemers. Het gemeentebestuur blijft de zaken der stad Amsterdam behartigen in samenwer king met de Duitsche autoriteiten, die be reid zijn rekening te houden met de be langen van Amsterdam als hoofdstad.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1