Staatsraad Dr+ Wohltat naar ons land 1 Duitschland's zeepositie om de Hollandsche kust DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Hechter economische verhouding tusschen VERBRUIK De post niet overbelasten Successen der snelle Duitsche motorbooten KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER, TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Benoemd tot economisch commissaris aan de Nederlandsche Bank Duitschland en Nederland van kaas, boter en melk Bcurtvaart verzendt alleen franco V R IJ D A G 24 MEI 1940 68e JAARG. No. 8932 HET ROODE KRUIS OVERBELAST Nog geen goedkoope spoorretours Drie Fransche marine- vaartuiqen verloren Hulp voor de Rotterdammers HELDERSCHE COURANT Staatsraad Dr. Wohltat, de ook in Nederlandsche kringen van handel, nijverheid en industrie zeer bekende Duitsche econoom, komt naar ons land met het doel de economische verhoudingen tusschen Duitschland en Nederland te coördineeren en wel zoo, dat zij nog hechter zullen worden, dan zij tot nu toe in vredestijd reeds waren. Beide landen zullen de vruchten hiervan plukken. Tegelijk met Dr. Wohltat worden nog meer Duitsche economen in Nederland ver wacht en in nauwe samenwerking met Nederlandsche instanties, als b.v. de Nederlandsche Bank en de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart, van landbouw en visscherij en van sociale zaken, zullen zij arbeiden aan den wederopbouw van het economi sche leven hier te lande. Enkelen van hen zijn reeds in Den Haag aangekomen. Deze mededeeüng was wel de belangrijk ste, die den gisteravond op de persafdeeling van het Duitsche gezantschap verzamelde journalisten tijdens de gebruikelijke dage- lijksche persconferentie door Dr. W. Janke werd gedaan. Staatsraad Wohltat, die vele Europeesclie landen heeft bereisd, en in het bijzonder in Roemenië belangrijke overeenkomsten op economisch gebied tusschen dit land en Duitschland heeft tot stand gebracht, zal als economisch commissaris verbonden wor den aan de Nederlandsche Bank. Zijn benoe- xning is uitgegaan van den opperbevelhebber van het Duitsche leger, General-Oberst von Brauchitsch. Zijn naam zoo zeide dr. Janke is een waarborg voor een wederop bouw van het economisch leven in Neder land in even grooten als grootschen stijl. Geen binnenlandsche politiek! Voorts deelde dr. Janke mede, dat zich op enkele plaatsen in ons land bij de bevolking helaas wrijvingen hebben voorgedaan van binnenlandschen politieken aard. Hij ver zocht met nadruk er bij het Nederlandsche volk nogmaals op aan te dringen, dat het ongewenscht is, zich uit te laten over bin nenlandsche politieke aangelegenheden. De bedoelde wrijvingen openbaarden zich in beleedigingen, hier en daar zelfs in mis handelingen, hetgeen dr. Janke ernstig be treurde. Zouden deze feiten zich herhalen, dan mogen maatregelen daartegen tegemoet worden gezien. Dr. Janke gaf uiting aan de hoop, dat de gesignaleerde wrijvingen uit zonderingen mogen blijken te zijn. Weer Duitsche dagbladen en tijd schriften in ons land. Als bewijs voor het Duitsche streven naar een zoo ver mogelijk gaanden normalisatie van het leven in Nederland, noemde de woordvoerder verder het feit, dat Duitsche dagbladen en tijdschriften weer in Neder land verkrijgbaar zijn gesteld, ook de verkeersrelaties tusschen Nederland en Duitschland, zoowel wat betreft de spoorwegen als het verkeer over den weg, worden met den dag beter. Aan verdere nor maliseering op dit terrein wordt hard ge werkt De bomaanvallen op Nijmegen en Waalwijk. Ten aanzien van het bombardement op Nijmegen en Waalwijk door Engelsche vlieg tuigen, waarvan het Duitsche legerbericht melding maakt, merkte dr. Janke op, dat deze gebeurtenissen in beide bcvolkingscen tra groote verontwaardiging hebben gewekt. Ook de Engelschen weten, dat beide plaatsen niet alleen ver van de oorlogszone liggen, maar bovendien „open" zijn. De verontwaar diging is des te grooter, nu is gebleken, dat de aanwezigheid van de Nederlandsche re geering in Londen de Engelschen er niet van heeft kunnen weerhouden, vreedzame plaatsen op Nederlandsch gebied te bom bardeeren. Dr. Janke was nog niet in staat het juiste aantal slachtoffers dat onder de burgerbevolking is gevallen, mede te dcelen. Tenslotte vertelde de heer Janke, dat be richten uit Londen en New York melden, dat door de Engelsche regeering voor een bedrag van 330 millioen pond aan waarde papieren, hetwelk toebehoort aan Nederland en België en dat in het Britsche Imperium i6 ondergebracht, gebruikt is om wapenle veranties in de Vereenigde Staten te finan cieren. Hij noemde deze berichten een nieuw bewijs voor de Duitsche bewering, dat En geland de kleine landen niet helpt, maar van deze alleen profijt wil trekken, AAN NEDERLAND ZAL ZIJN GEWONE VERBRUIK WOR DEN GELATEN. Uit volkomen betrouwbaren bron kunnen wij melden, dat gisteren na overleg tus schen de Duitsche en Nederlandsche autori teiten is overeengekomen, dat Nederland zijn gewone verbruik van kaas, boter en melk wordt gelaten. Het resteerende wordt uitgevoerd naar Duitschland en naar landen die via Duitsch land kunnen worden bediend. Verrekening vindt plaats over de clearing. Slechts door aangesloten schippers. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft besloten, dat het deelnemen aan de binnenlandsche beurtvaart slechts ver oorloofd is, wanneer de ondernemer lid is van de vereenigingen, aangesloten bij het Nederlandsche binnenvaartbureau en hij be schikt over een zgn. beurtvaart-ontheffing. Afvaarten en routes worden vastgesteld door het Nederl. Binnenvaartbureau. Er zal fran co worden vervoerd, tenzij omstandigheden zullis niet toelaten, in welk geval vooruitbe taling kan worden gevorderd. Voor de vrachtprijzen gelden de richtlij nen aangegeven in de prijsverordening van 15 Mei 1940. Uitgave der Ultg.-Mjj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder De omstandigheden zijn nog zeer moeilijk. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, in overleg met den Duit- schen bevelhebber in Nederland, deelt mede, dat, hoéwei het post verkeer in alle onderdeelen in ge heel Nederland, met uitzondering van Zeeland, weder is hersteld, het verkeer niettemin nog groote moei lijkheden ondervindt, omdat het met veelal gebrekkige middelen en langs allerlei omwegen moet werken. Het publiek wordt daarom verzocht de post niet over te befasten en vooral veel ruimte innemende zendingen zooals postpaketten voorloopig tot het allernoodzakelijkste te beperken. Beperking van het aantal uren van informatie. Reeds meerdere malen werd gewezen op het enorme werk, dat bij het algemeen in formatiebureau van het Roode Kruis moet worden verzet. Dagelijks komen de gege vens binnen van 25.000 a 30.000 militairen, die in het kaartsysteem moeten worden ge voegd. Er zijn tallooze vragen om inlichtin gen, die onderwijl beantwoord moeten, wor den en overbelasting dreigt te ontstaan. Daarom zal het bureau voor het vragen van mondelinge en telefonische inlichtingen geopend zijn van 8.0018.00. Telefoon 301111, Den Haag. Tegemoetkoming menthouders. aan abonne- De directie der N.V. Nederlandsche Spoor wegen deelt mede. dat in verband met de gewijzigde omstandigheden de invoering HET OPERATIETERREIN IN NOORD- FRANKRIJK. Bovenstaand kaartje geeft het gedeelte van Noord-Frankrijk weer, waar de Duitsche ope raties tegen de geallieerden in vollen gang zijn. Van uit Parijs en Abbeville (deze laatste stad is in Duitsche handen) zijn afstand- stralen aangegeven, ter orienteering hoever de legers van eikander liggen. van de zoogenaamde goedkoope retours, die van 19 Mei jl. af in bepaalde treinen over dag geldig zouden zijn, voor onbepaalden tijd is uitgesteld. Bovendien heeft de directie der Neder- derlandsche Spoorwegen besloten, diegenen, die een abonnement hebben, doch die daar van door de omstandigheden (teen gebruik kunnen maken, tegemoet te komen. Op de stations zal tot 28 Mei 1940 gelegenheid wor den geboden deze abonnementen in te leve ren. De houders van dezê abonnementen hebben dan tot 1 September 1940 gelegen heid gratis een nieuw abonnement aan te vragen voor denzelfden tijdsduur, welke het oude ingeleverde abonnement nog geldig was. Torpedojager, schip. duikboot en hulp- De Fransche admiraliteit deelt mede: „Tijdens de operaties op de Noordzee aan de kust van de Nederlandsche eilanden en Vlaanderen heeft de Fransche vloot de duikboot „Doris", den torpedojager „La Droit" en het' hulpschip „Le Niger" verlo ren. (D.N.B.) Het frontbericht van het D.N.B. meldt: De wig, die in Westelijke richting eerst langs de Somme en vervolgens Noordelijk tusschen de vijandelijke legers is gedreven, is verder ingeslagen. De Duitsche troepen hebben zich in zekeren zin binnen dezen wig omgedraaid en treden thans op in Noordelijke richting, dus naar Calais. De Westelijke rand van het groote ingesloten gebied, waarin de Belgisch—FranschEn gelsche legers zijn opgesloten, wordt daar mede systematisch gesloten. De ring om den tegenstander wordt steeds nauwer. Met het oog op het toenemende gevaar der de finitieve vernietiging zijn ook gisteren weer door sterke vijandelijke strijdkrachten in Artois op een breed front met het zwaarte punt bij Kamerijk en naar het Oosten uit- braakpogingen ondernomen, die leidden tot geringe plaatselijke successen van den vij and, maar vervolgens onder bloedige verlie zen voor den tegenstander werden afgesla gen. Deze vergeefsche aanvallen hadden als eindresultaat den wil tot weerstand van den tegenstander te verzwakken, aangezien na zekere aanvankelijke successen weer een zware reactie intrad. Ook het verder opruk ken van de Duitsche troepen in de rich ting van Calais heeft de hoop op een door braak verder verminderd. Bij den afweer van de doorbraakpogingen van gisteren werd het leger nadrukkelijk uit de lucht gesteund. Voorts onderscheidde zich het afweergeschut in de bestrijding van pantserwagens. Het bosehterrein ten zuid oosten van Valenciennes is van vijanden ge zuiverd. Het luchtwapen heeft ook de ha veninstallaties van Dover gisteren aange vallen. terwi.il de Engelschen een roep om hulp wegens de bedreiging van Calais heb ben doen hooren Naar het schijnt wijst thans de stoot van het westelijke Duitsche leger in de richting Calais-Dover. Daarmede komt de eigenlijke strijd tegen Engeland naderbij. Allereerst moet echter het omsloten gebied in Noord- Frankrijk en België nog geheel door Duit sche troepen worden bezet. Met het oog op de sterke strijdkrachten, die hier ingesloten zijn. zal dat niet zonder zware gevechten geschieden. HET UITZENDEN VAN OFFICIEELE BERICHTEN. Voortaan zullen de radio-uitzendingen van officieele berichten plaats hebben van half vier tot vier uur en van half acht tot acht uur des avonds, zoodat de uitzending des morgens vervalt. Voorloopig zal op Zondag een uitzending plaats hebben en wel van half acht tot acht uur. De Rotterdamsche dak- loozen, die in verschil lende plaatsen van ons land zijn onderge bracht, krijgen een lief derijke verzorging. De Vereeniging Hulp voor Onbehuisden in Amster- iam doet haar naam eer aan. Vergelijkingen met ervaringen uit den Poolschen veldtocht moeten aan gepast worden aan de hier aanwezi ge omstandigheden. De ring is aard rijkskundig veel grooter. de vijand militair sterker en belangrijk beter uitgerust dan de Poolsche divisies bij Kutno. Gesteund op den frisschen aanvalsgeest der Duitsche troepen zal de Duitsche leiding ook deze taak zoo snel mogelijk tot oplossing brengen. De gisteren gemelde aanval van snelle Duitsche booten voor de vijandelijke havens aan het Kanaal vormt, naar uit het legerbe richt blijkt, geen op zich zelf staande actie. De uitbreiding van de Duitsche zeepositie om den Hoilandschen kuststrook naar het Wes ten wordt dus reeds systematisch uitgebuit. Na het veelbelovende succes van den Ober- ieutnant ter zee Opdenhoff, die bij den aan vang der Nederlandsch-Belgische operatie in de vrije Noordzeeruimte een Engelschen tor pedobootjager tot zinken bracht, brengen de eerste aanvallen uit de nieuwe, vooruitge schoven stellingen op de Fransche havens aan het Kanaal verdere successen en daar mede nieuwe bewijzen voor den aanvalsgeest der snelle booten, die reeds voor Noorwegen waardevolle diensten hebben bewezen. Het eooneel der nieuwe successen is hetzelfde als dat der eerste aanvallen van de snelle boot in de geschiedenis van haar ontwikkeling. De gebieden voor de Vlaamsche kust en voor de Kanaalhavens deden in den wereldoor log door hun aardrijkskundige toestanden en hun militair belang de gedachte opkomen aan een gebruik van snelle booten, zoowel aan Duitsche als aan Engeelsche zijde. Ver kenning van nabij en bestrijding van duik- booten werden toendertijd met succes door snelle booten uitgevoerd. Grootere successen tegen vijandelijke oor logsschepen waren den kleinen vaartuigen toen nog niet beschoren. Het gelukte slechts een van verre bestuurde snelle boot een ESngelsch pantserschip te beschadigen. Het succes van Italiaansche snelle booten in de Adriatische Zee tegen een Oosten- rijksch slagschip was toentertijd vergemak kelijkt door de bijzondere omstandigheden van weer en zee in het gebied aldaar, zoo- als ze aan de Vlaamsche kust nauwelijks te vinden waren. De thans behaalde succes sen der Duitsche snelle booten geven het recht vast te stellen, dat het gebruik, dank zij het hoogere prestatievermogen en vooral door verder ontwikkelde aanvalstactiek groote uitbreidingen met zich zal brengea.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1