Omsingelingsring Ir. MUSSERT klaagt aan OPROEP thans onverbreekbaar Giro boekt weer grooter omzet Marktberichten De getroffen Rotterdamsche kerken Uit de Pers FRONTBERICHT Onverstoorbare Friezen vertellen hun ervaring uit spannende uren De toestand in Zeeland en Noord-Brabant Station Noordscharwoude weer open Duifsche infanterie is Gent binnengedrongen Ernstige beschuldigingen aan de bevolking van Nederland Persgasinstallatie schaarsch Inlevering militaire eigendommen Er hebben vele geruchten geloopen over ■chade aan den afsluitdijk. Echter, de af sluitdijk zelve spreekt alle geruchten tegen. Er is, volgens het Leeuwarder Nieuwsblad bijna geen vernieling merkbaar. Noch aan de paaltjes langs den weg, noch aan het hekwerk dat den groenen dijk van het wegdek scheidt. Slechts ziet men op den weg naar Kornwerdcrzand hier en daar een autowrak, en op den weg een paar blijkbaar stukgeschoten cemcnt-ringen. Op Kornwerdcrzand zijn de opstaande ge bouwen afgebrand en is de brug vernield. Po Duitschcrs hebben een hulpbrug over de sluis gelegd, terwijl in de sluisopening enke le trailers zijn gestort. Te Makkum is aan huizen en goed weinig of niets beschadigd, op,den weg van Wons naar Kimswerk vindt men nog al wat weg- gesme">n soldatengoed: bij het begin Aan den Af -1itdijk is het Shell-pompstation, dat geen eo'-^'e glasruit meer vertoont die niet door kogc'gaten is verbrijzeld, een treffend oorlogsmonument. Op den \v—r naar Zurich is niets te zien van eenige avagc als gevolg van den oor log; alles ligt er vredig heen, en alle men- schen doen gewoon hun werk. Toch zijn hier heel veel soldaten langs getrokken op hun weg naar het Zuidwesten, al ging de groote stroom dergenen die de hoofdstad passeer den van Franeker over Hitzum, Achlum en Arum naar den grooten dijk. Te Bolsward was de bezetting der stad rus tig verloopen, en de stad zelve lag geluk kig buiten de gevechtszone. Waar de weg naar Wons afbuigt van den hoofdweg, komt men in het eigenlijke gevechtsgebicd. Daar vindt men de nog onder water staande ge bieden, de blijkbaar inderhaast ver laten kazematten en onderkomens, de geraseerde bermhoplanting, waar tusschen door de draden van de veld telefoon. Daar ziet men iets van de gevolgen van den strijd. Maar groot is het terrein niet en de wo ningen die in dit gebied staan, hebben ook heel weinig geleden, al zullen de meeste wel ontruimd zijn geweest in de spannende da gen. De meeste, doch niet alle. Want er wa ren er. die rustig in hun huisje bleven, toen de oorlogsstorm om hen heen woedde. Onverstoorbaar De reporter van het L. N. sprak een be jaarden timmerman te Wons, die hem ver telde dat hij stillekens gebleven was. „Wy sietcn noch al hwet yn 'e iijte", zei hij de strijd woedde meest aan den anderen kant van het dorp en daarom had hij het zoo erg niet aangezien. Maar een twintig meter van zijn woning op een kampje land was toch een granaat ingeslagen, waarbij een soldaat was gedood. In deze omgeving vindt men ook nogal wat Spaansche ruiters langs den weg. en prikkeldraadversperrin gen in 't land. Een soortgelijk type van laconieke onver stoorbaarheid was een der hekwachters op den weg van Makkum naar den Afsluit dijk. Hij had tijdens de gevechten zijn plaats het tweede hek van don Afsluit dijk weliswaar verlaten, maar had één boom verder (dus achter Makkum 1 zijn vrijwillige taak van het openen en sluiten der hekken toch maar weer opgevat, on danks het daverende gerucht rondom hem. In Noordbrabant. Op luttele meters van het kerkhof te Mill, waar thans Duitschers naast Neder- landsehe gesneuvelden zijn begraven, be gint het front. Hier is verbitterd gevochten in de kaze matten. „Achtung auf Landminen" ver meldt een opschrift, want tal van mijnen zijn hier gelegd en een enkele schijnt ook tot explosie te zijn gekomen. Granaten heb ben diepe trechters in den grond geslagen; h'er is met alle hevigheid gevochten. Een inwoner van Mill. aldus het Twentsch Dagblad „Tubantia", die in den oorlog van 19141918 gemobiliseerd was en over veel kennis van zaken blijkt te bezitten, leidt ons door de verlaten stellingen. Wij kunnen hem met vertrouwen volgen, want hij blijkt uitstekend op de hoogte te zijn. Deze stellingen, zegt hij, waren perfect in orde. De Duitschers. die hier kwamen, hebben verklaard, dat degene, onder wiens leiding ze gebouwd werden, een vakman was. Alleen had men te weinig menschen; met een grooter aantal mannen zou het een zeer zware dobber voor de tegenstan ders zijn geworden. Voorts geeft het „Dagblad van Noord-Bra bant" nog enkele bijzonderheden over de schade in den uitersten Zuid-West-hoek van Noordbrabant., Het blad schrijft: Het grensdorpje Putte blijkt, wel het ergst getroffen. Toen op den Tweeden Pinksterdag de ruimte tusschen de strijdende legers hoe langer hoe kleiner was geworden, week de bevolking naar het Zuiden uit. Ten deele npar de bosschen. voor een ander deel naar Kapellen, Antwerpen en Zeeuwsch Vlaande ren. Onmiddellijk na hun vertrek hebben de in het dorp aanwezige geallieerde troepen tal van huizen de lucht in laten vliegen en bovendien de katholieke kerk op N'eder- landsch gebied in brand gestoken. De twee rijen huizen aan weerskanten van de straat tusschen het Nedcrlandsehe douanekantoor en de B.K. pastorie op Bel gisch gebied, zijn daardoor in een puinhoop veranderd. De bevolking, die thans gedeelte lijk is teruggekeerd, staat verslagen tegen over deze vernieling, waarvan men niet be grijpt, waarom zij werd aangericht. Het anti-tankgeschut staat zelfs nog op gesteld. Een balk boven den ingang van deze hoofdzakelijk uit zand en palen opge trokken stelling vertoont een paar oolijke soldatenkoppen. Daaronder staat „De zwer vers". De mannen, die hier lagen zijn er voor het grootste deel goed afgekomen. Zware uren hebben ze doorleefd, maar me de dank zij de goede inrichting van de ver sterking, hebben ze zich geruimen tijd kun nen handhaven. In Zeeland. Rilland Bath en Knabbendijke hebben vrij wel niet geleden. Ierseke daarentegen heeft veel schade. De toren en de keik zijn ge heel verwoest, evenals een aantal huizen in de omgeving. De nieuwe brug over het kanaal bij Scho- re is opgeblazen. De sluizen te Wemeldinge waren gedeeltelijk onklaar, maar thans weer hersteld. Te Wemeldinge zelf zijn nog al wat huizen beschadigd, evenals te Scho- re: hier is ook de toren vernield. Te Ka- pelle werd de toren door een granaat ge troffen en vernield. Nu de bussen niet meer loopen. De Kamer van Koophandel wendde zich tot de Directie der N'ederland- sche Spoorwegen teneinde op "korten termijn tot wederopenstelling van 't station Noordscharwoude voor rci- zigersvervoer te geraken, nu door de staking van de busdiensten verschil lende in de omgeving van dit station liggende gemeenten van alle commu nicatiemiddelen zijn verstoken. Van de Directie der Nederlandsche Spoorwegen ontving de Kamer hier op de medcdeeling, dat naar alle waarschijnlijkheid binnen enkele da gen de openstelling van dit station verwacht kan worden. Nu het bankmoratorium grooter speling laat. In aansluiting aan hetgeen daaromtrent reeds eerder werd medegedeeld, vestigt de directeur van den postcheque- en girodienst er nogtnaals de aandacht op, dat tiet eigen lijke giro-verkeer, d.w.z. het doen yuu over schrijvingen tusschen de postrekeningen, zonder eenige beperking kan geschieden. Met uitzondering van de rekenin gen, welke daarvoor vanwege liet departement van financiën zijn vrij gesteld, gelden voor het beschikken door middel van cheques de bepa lingen van het bankmoratorium, met dien verstande, dat de bij deze bepalingen voorgeschreven beper kingen voor zoover den postchèque- en girodienst betreft, ook van toe passing zijn voor het opnemen van bedragen voor looncn, huren, e.d. In verband niet de laatste wijziging van de bepalingen van het moratorium, welke dezer dagen in de dagbladen ter algemccne kennis zijn gebracht, kan thans echter in contanten worden opgenomen: a. 6 procent van het op 10 Mei jl. bij den aanvang van den dienst aanwezige te goed, of b. ten hoogste f 100 uer week. Hierdoor is in vergelijking gfuet de aan vankelijke bepalingen te dezer zake, het bedrag, waarvoor chèques kunnen worden afgegeven, derhalve verdubbeld. Het verkeer op de rekeningen, dat uit den aard der zaak door de omstandigheden sterk was ingekrompen, heeft zich inmid dels reeds in belangrijke mate hersteld. Bij de beoordeeling van den militairen toestand, zooals deze zich voordoet in het NoordfranschBelgische gebied, vallen, zegt D.N.B., twee dingen in het bijzonder op: de aanvalsprestatic der Duifsche infanterie divisies, die tegen een minstens even ster ken tegenstander in het veld geworpen zijn en de bewegelijkeleiding der snelle Duit- sche troepcndeelen. In zware gevechten heeft de Duitsche infanterie den zich hard nekkig verwerenden tegenstander, die ver trouwde op een krachtig versterkte vvater- hindemis, over de Schcldcstcll.ing terugge drongen in de stad Gent zelf. Na het over winnen van de Scheldcstelling ten Zuiden van Gent gelukte een aanval tot op den Westelijken oever van de Leve. In de sedert den aanvang van het weste lijke offensief verloopen veertien dagen heeft de infanterie juist aan den noordelijken vleu gel in de gevechten met den voornaamste krachten van den tegenstander de superiori teit van de Duitsche opleiding en van den aanvalsgeest zelf boven uitgelezen, numeriek sterkere vijandelijke strijdkrachten bewezen. Hetzelfde kan ook gezegd worden van de ge vechten aan de Maas ten oosten van Sedan, waar het de infanterie gelukte den tegenstan der uit zijn sterke vestingsystoem te werpen een pantscnverk te bestormen en door dezen aanval op een voor den tegenstander bui tengewoon ongunstig punt de Duitsche posi tie belangrijk te verbeteren. Nadat allereerst de grensposities van den vijand onder den voet waren geloopen en de doorbraak door de vej'dere verdedigingslinies van den vij and tot stand was gebracht, moest de strijd met dc hoofdkrachten van dc ntcgenstandcr komen. De infanterie heeft, zooals de laatste da gen toonen, zich ook in deze zware worste ling op schitterende wijze doen kennen. De snelle eenheden, die eerst in westelijke rich ting langs de Somme lot aan het Kanaal op- vukton, vervolgens een afwecrflank nuar het ztildén vormde, maar bijna tegelijkertijd reeds met sterke strijdkrachten naar het noorden aanvielen, verdienen- om de bewe gelijke leiding ook bijzondere aandapht. Zoo 'eenvoudig deze tactiek van achteraf lijkt, vooral wanneer zij «tot volledige successen leidt, zij eischt toch bijzondere aandacht en besluitvaardigheid. Het zonder haperen func- tiouecrcn der bcriclitcnverbinding heeft ook hierbij een groote rol gespeeld. De gevech ten, die zich aan den binnenkant van den om de vijandelijke legers geslagen ring se dert den koenen opmarsch tot aan de Ka- naalkust afspelen, stonden in het teeken van samenwerking vol opoffering tusschen de infanterie, dc snelle eenheden en het lucht- wapen. Alleen dank zij het gemeenschap pelijk optreden van alle wapensoorten, kon verhinderd worden, dat de tegenstander uit brak. In dc eerste dagen na de omsingeling van den vijand was hij numeriek in de meerder beid en had hij nog niets van zijn gevechls waarde verloren. Ofschoon het luchtwapen de verbindingswegen en ravitailleeringswe- gen tusschen de afzonderlijke eenheden van MR. ROST VAN TONNINGEN NAAR ENGELAND? In „Volk en Vaderland'v deelt ir. A. A. Mussert mee, dat zijn broeder, de luit-kolo- nel J. A. Mussert door Nederlandsche mili tairen is vermoord. Woordelijk zegt hij: „Mijn broer, die als luitenant kolonel zijn troepen- dapper aanvoerde, is door Neder landsche militairen daarna vermoord, omdat hij de broer was van den leider van de N.S.B.". Wij meenden, aldus de Telegraaf, aan deze ernstige beschuldiging, door den heer Mussert uitgesproken, niet stilzwijgend te mogen voorbijgaan, en hoe eerder van be voegde Nederlandsche zijde opheldering wordt verschaft over het drama, dat in bo venstaande woorden kort is samengevat, des te beter het ons voorkomt. Wij treffen, aldus het blad, in hetzelfde nummer nog een reeks verdere beschuldi gingen aan, die zoo spoedig mogelijk door de justitieele autoriteiten onderzocht moe ten worden. Zoo is me vrouw Mussert tij dens de oorlogsdagen niet alleen te Hoorn geïnterneerd, maar bovendien zouden goe deren. aan mevrouw Mussert toebehoorend en ter waarde van meer dan twaalfhonderd gulden, door de Hilversumsche politie in beslag zijn genomen en gestolen. Verder wordt verzekerd, dat bij het spoor- transport van Wassenaar naar Amsterdam dc N.S.B.'ers Hoest' uit Voorburg en Wolters eveneens uit Voorburg, te zamen met twee andere personen het leven moesten laten. Mevrouw Roest heeft tot nu toe van ambte lijke zijde niets over haar man vernomen, en evenmin is het haar bekend, waar het over schot van haar man is gebleven.. Ir. Mussert zelf hield zich tijdens de oorlogsdagen bij een boer verborgen. Daardoor ontkwam hij aan de inter- neering. Wel werden te zamen met mevrouw Mus sert het Ecrste-Kamcrlid Van Vessem, dr. Van Genechten, Van Bildenbeek en de teeke naar Meuldijk geïnterneerd. Omtrent het lot van het Tweede-Kamerlid Rost van Tonningen. Kröller, Feldmeijer en enkele anderen, die vóór het uitbreken van den oorlog in Ooltgensplaat werden opgeslo ten. deelt ir. Mussert mee, dat zij in den nacht van Zondag 12 Mei op Maandag 13 Mei per auto zijn vervoerd naar het plaats je Den Bommel op hetzelfde eiland en daar aan boord van het vaartuig van schipper Bouma zijn gebracht. Hoewel niet bekend is, waarheen zij zijn gegaan, acht ir. Mussert het waarschijnlijk, dat zij naar Engeland zijn vervoerd. Niet alle beschuldigingen, in bovenstaan de opsomming genoemd, dragen een zelfde karakter. Het is de taak van de Nederland sche. Justitie, aldus het blad, na te gaan. onder welkp omstandigheden strafbare fei ten zijn gepleegd en hen, die zich daaraan morhten hehhpn srhuldig gemaakt, met de volle strengheid van de wet ter verant woording te roepen. Buiten een sfeer van strijd en haat zal onze Justitie, welker on kreukbaarheid voor allen vaststaat, het be slissende woord kunnen spreken over de ernstige beschuldigingen, door den leider van de N.S.B. geuit. den vijand terstond fel had aangevallen, kon de vijandelijke leiding nog aanzienlij strijdkrachten, vooral aan gemotoriseeide en gemechaniseerde eenheden in liet ge vecht werpen. Alle uitbraakposringen zijn gestrand op uc vastberaden verhouding ook in den naar liet westen vooruitgeschoven wig ten gunste van de Duitschers gewijzigd. Door het.nazenden van infanteriedivisies werd een evenwicht in de krachtenverhouding bereikt, die plaatse lijk reeds in superioriteit is veranderd. Dooi de versterking van deze spil kómt Viu do snelle opmarsch naar Boulogne en Calais be ter tot uitwerking. Op verzoek plaatsen wij drie dagen achtereen dc volgende oproep: Op 14 Mei heeft de vroegere Nederlandsche regeering zich naar Engeland begeven en het Nederlandsche volk aan zijn eigen lot over gelaten. Onder den invloed der Duitsche wapens en beseffend dat een verdere tegenstand volko men hopeloos zou zijn, heeft de opperbevel hebber der Nederlandsche troepen te land en ter zee nog den zelfden dag besloten, aan de geheel Nederlandsche weermacht het be vel te geven, den strijd te slaken en de wa pens neer te leggen. Met dit voor een soldaat zwaar besluit heeft dc opperbevelhebber der Nederlandsche troe pen een liooge mate van inzicht in den wer- kelijkcn toestand bewezen. Hij heeft ten vol le beseft dat ieder uur der voortzetting van dezen onzinnigen strijd voor zijne troepen en zijn bevolking slechts ontzettende bloedoffers zou brengen en in dit geval steden en dorpen aan een totale vernieling prijsgegeven waren. Toch zou dit aan het feit van een Duitsche overwinning niet het.minste hebben veran derd. Toen de vrocgore Nederlandsche regeering door haat konspiraties met Engeland en Frankrijk den strijd tegen Duitschland te weeggebracht heeft en zoodoende tegen een weermacht, wier kracht door de voorafgaan de gebeurtenissen bewezen was, heeft zij van het begin af onverantwoordelijk gehandeld. Had de vroegere regeering niet geluisterd naar Engclsche raadgevingen, maar een wcr kelijko neutraliteit bewaard, dan zouden alle nu gebrachte offers van goed en bloed 0111100 dig geweest zijn. Nu rle wapens neergelegd zijn, is de Neder landsclie bevolking in staat, haar vreodzamé arbeid te hervatten. Ieder wordt verzocht, na deze verschrikkelijke dagen, tot zijn gewone werk terug te keeren. Maar een ieder trede ook op tegen zulke gewetenloozc elementen, die voortdurend door passieve weerstand of door actieve'da den onrust stichten, en daardoor den voort gang van het burgerlijk leven, de openbare rust en orde willen storen. Volgens het bevel van den Führer zal dc Duitsche weermacht haar best doen, om aan ieder het lot der bezetting te vergemakkelij ken. Zij zal leven en eigendom der bevolking tegen alle vijandelijke aanvallen beschermen en de vredelievende elementen zoo ver moge lijk steunen. Daartegenover zal de Duitsche weermacht ieder vernietigen, die rust en vrede stoort. 17519i0. De Militaire Bevelhebber in den Nederlanden. Zonder vergunning verboden. aflevering Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt hekend, dat, in verhand met de groote behoefte aan en de voorloopig beperkte leverlngsmogeüjkhcid van deze installaties, voorloopig de aflevering van gasgeneratoren en persgas-installatics teil behoeve van motorrijtuigen zonder vergun ning is verboden. Vergunning tot aflevering kan worden ver strekt door het centraal instituut voor in dustrialisatie, Bezuidenhoutscheweg 64 's- Gravenhage. HELDERSCHE EIERVE1LING. 23 Mei. Aangevoerd: 33509 kipeieren f 3.50—1.30, kleine eieren f 3—3.40. eendeieren 2.90—3, per 100 stuks. ALKMAAR, 24 Mei. Aardbeieen f 18—21 per 100 doos, andijvie f 1622 per 100 Kg., asperges f 1238 per 100 bos, bloemkool I f 14—22, II f 812 per 100 stuks, kropsla f 1.50—3.80 per '100 stillis komkommers f 5.50—10 per 100 stuks, prei f 34 per 100 Kg., peterselie f 3-30 per 100 bos. perziken f 5.50—17.50, pei- 10Q stuks, postelein 20—28 ct. per bakje, rabarber 3.30 5.50 per 100 bos, raapstelen 0.80—1^0 lier 10) bos, radijs 120—3.80 ,per 100 bos, selderie l.S—2.10 per 10 bos, spinazie f 0.24—1.Ou pei- bak (16 p.1. snijbooneo f 22— per 100 pond tomaten f 2223 per 100 pond, uien f S 10 per 100 Kg., wortelen f 7-15,50 per 100 bos, witlof I 3.80—6.10. idem II 2.50 per 100 poiid ALKMAAR, 24 Mei. Kaasmarkt. Aangevoerd- 29 stapels zijnde 98.000 Kg.: Fabi iekskaas kleine f 20 Boerenkaas kleine f 22.50. Handel goed. NOORDSCHARWOUDE, 25 Mei Aanvoer: 17400 Kg. uien 4.60—G.5Ö, drie lingen 2.50—2.60. grove 4.80—6. 1800 kg. peen f 1.50; 400 kg.,'witlof f 5.70 BROEK OP LANGENDIJK, 25 Mei. Aanvoer: 1375 Kg. uien 3.40—3.90, 1850 bos rabarber 1. 164 kg. tomaten a 31.20; b 28.30; cc 20. Terstond terugbezorgen! De opperbevelhebber van land- eij zecmpcht, in overleg met den Duif. schen bevelhebber in Nederland, ge last aan een ieder, die eenig eigen dom van het Nederlandsche óf van! het Duitsche leger, dan wel particu- lrcre eigendommen van Nederland sche of Duitsche militairen of vaft particulieren,1 tot zich genomen heeft, die terstond te bezorgen bij de politie ter plaatse. Is de hoeveelheid te groot om te bezorgen, dan moet daar van kenhis gegeven worden aan die autoriteiten. \oor zooveel zulks niet zon'blijken'te zijn gcsêhied, zal strafrechtelijke vervolging plaats hebben. Niet meer beheerscht de 15e eeuw- sche St. Laurenskerk bet stads beeld. Eeuwenoude kerkhistorie is te Rotterdam verloren gegaan. Tot de kerkgebouwen te Rotterdam, die door den oorlog verwoest zijn of zwaar heb ben geleden, behoort in de eerste plaats de Groote of St. Laurenskerk; verder de even eens Xed. Herv. Zuiderkerk en ook de Westerkerk. Ook de Doopsgezinde en de Luthersehe kerk hebben zeer zwaar geleden, de Vrij-Evangelische Kerk in de Hovenier straat; voorts in elk geval het gebouw der Geref. Kerk aan de Ammanstraat, en wel licht ook een ander van deze kerkelijke gemeente. Ten slotte de Bosch jeskerk aan den Goudschen Singel en de Rosalicnkerk in de binnenstad. Men zal begrijpen, zegt het Hsb., dat wij geen volledig overzicht kunnen geven, en ook niet kunnen zeggen of resp. in hoeverre) de genoemde gebou wen weer opgeboüvfd of hersteld kunnen worden, dat zal later blijken. De Groote of St. Laurenskerk, een mees terstuk van monumentale Middeleeuwsche architectuur, is in Gothischen stijl opge trokken. In 1412 werden de fundamenten ge legd op de plaats, waar oorspronkelijk het St. Andrieskerkje stond, dat omstreeks 1300 werd vervangen door de eerste St. Laurens kerk. Reeds in 1432 kon met den dienst in de nieuwe kerk een aanvang worden gemaakt, doch tot 1620 werd aan de kerk gebouwd en werd zij vergroot en verfraaid. In 1650 moesten de fundamenten worden ver nieuwd, daar tijdens een zwarerr storm de toren ruim één meter uit het lood was ge zet. Slechts een groote eeuw heeft de St. Lau renskerk den Roomschen tot bedehuis ge diend. Den 15en November 1572 werd de geref. leer er voor het eerst gepredikt. Sindsdien is de St. Laurens de hoofdkerk van Rotterdam geweest, welker toren het ons allen zoo bekende stadsbeeld beheersch- te. Is er dus veel verloren gegaan, men moet toch bedenken, dat van bet groote aantal kerken, dat Rotterdam bezit wellicht een vijftig verreweg het grootste gedeelte gespaard is. Merkwaardigerwijs zijn de Schotscbe, de Duitsche en de Waalsche Kerk, afgezien dan van vele andere. zoo als bijv. do Remonstrantsche geheel on beschadigd gebleven. BEWAREN WIJ ONZE EENDRACHT Prof. Mr. V. Rutgerg schrijft aan de „Stan daard" het volgende: Er wordt in deze dagen veel ge dacht en veel gesproken. Wij zijn ge schokt en verbijsterd door den snel len loop der gebeurtenissen. In onze harten schrijnt dc vernede- ring, niet omdat voor een overmach- tigen tegenstander de wapens zijn ge streken, maar omdat ons volk in zijn grootsten nood niet vrij is geweest van innerlijke verdeeldheid. In wel ke vormen die verdeeldheid zich heeft geopenbaard en in welke mate zij onzen weerstand heeft verzwakt, daarover zal eerst later het volle licht kunnen schijnen. Daarnaast is er de teleurstelling over de houding onzer Overheid. Ook daarover moet de historie oordeelcn. Ik geloof, dat haar oor deel milder zal zijn dan dat, hetwelk velen thans uiten.' Ik ben overtuigd, dat veel meer de wijze waarop de besluiten werden uitge voerd en toegelicht dan die besluiten zelf de gevoelens hebben gekrenkt, Hot zou echter in hoogé mate verontrus tend zijn, indien wij ons zobdeïi begeveii in een «temming van moedelooze eri thans Murhtelooze critiek. Van wege de bezettende mach' is te kennen gegeven, dat wij worden vrij gelaten ons eigen huis te bestieren, na tuurlijk met inachtneming van dé beperkin gen. welke de situatie oplegt. Hét zou een eeuw igP schande zijn. indien wij van deze vrijheid geen ander gebruik wisten tc maken (lap tot ontevredenheid en murmureering. ïit on(ze nationale vernedering en teleur stelling moet ons opheffen de moed, dien on ze soldaten aan den dag hebben gelegd. Zij zijn niet gevallen opdat wij burgers bij de pakken zouden blijven neerzitten en bet noofd zonden laten baneen. F,n voorts, onze ipgmselen gelden niet alleen in tijden van voorspoed. Die beginselen hebbpn ops in onzen' tegenspoed niet verlaten. Onze voor mannen zijn gespaard. Zij er dan bij ons géén verwarring, maar bewaren wij onze ren dracht, niet ziende op wat achter ons ligt. maar ziende op wat vóór ons is.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2