Gewichtig! fe, prebihbrurtm We hebben het niet geloofd Verkoop aan Duitsche troepen D$BBBLM*N Zaterdag 25 Mei 1940 Tweede Blad De mogelijkheden van ons Lyceum Het vrachtvervoer met de spoorwegen Op het Helder-terrein: Morgen weer voetbal! 't Orgel speelt weer De inwisseling van het noodgeld ESONA vaart Maandag avond weer Burgerlijke Stand van Den Helder De Heldersche Markt Ds. C. F. Nolte f Apotheken TAVENU wint prijs tooncel-competitie in '■M, - O Van dc magere dagen Leest de advertenties in dit blad! DC MCCIATC ccrrc En toch is hei waar Wilt. See&oldb Exclusieve Stoffen Zwem-, Sport- en Poloclub „De Frisse Morgen" Ulaai yacui toe Heen? ftacUriUuwj De Vesting-Kommandant, Den Helder, be veelt, dat de volgende voor de burgerbevolking der gemeente Den Helder belangrijke voedings middelen, met ingang van Zaterdag 25 Mei g uur 's morgens, door alle in de vesting Den Helder geplaatste Duitsche troepen alleen nog tegen afgifte van een bon kunnen worden ge kocht: Koffie, thee, suiker, cacao, zeep, schoe pen en textielwaren. De bons voor deze waren kunnen door de Duitsche soldaten onder opgaaf van hun troe- pendeel en de verklaring van hun kommandant, dat er geen bezwaren bestaan, worden aange vraagd bij den Orts-kommandant, Spoorstraat. De Hollandsche winkeliers zijn allen bevoegd tegen afgifte van deze bons tot verkoop der daarop aangegeven waren over te gaan. Vóór de afgifte der waren moet de Duitsche soldaat de ontvangst op den bon bevestigen. De ver- kooper behoudt den bon en levert dien op het Stadhuis in. Handelingen tegen dit bevel worden ten strengste gestraft. Het is ons gebleken, dat er onder onze lezers meerderen zijn, die nog niet volledig op de hoogte zijn van de mogelijkheden, welke het gemeentelijk lyceum, na de onlangs door den Raad genomen besluiten, op onderwijs gebied bij den aanvang van den nieuwen cur sus zal geven. Wij meenen daarom goed te doen om er op te wijzen dat, ook na de in ons land gewijzigde omstandigheden, de besluiten ten aanzien van den vorm van het lyceum volledig worden gehandhaafd. Bij den aanvang van den nieuwen cursus zal de school als een volledig lyceum ^werken. Zij zal dan omvatten: een volledige H.B.S. A H.B.S. B volledig gymnasium Alpha n i» Bèta Door een samenvoeging van deze scholen tot één onderwijsinrichting> is het voordeel verkregen, dat men eerst later, in verband met den aanleg van de leerlingen kan beslissen, d.w.z. als de school gedurende twee of drie jaren is bezocht, welke richting de leerlingen zullen volgen. Het eindexamen van de verschillende afdee- lingen van het lyceum is gelijk aan dat van alle andere hoogere burgerscholen en gym nasia, terwijl aan die eindexamens ook de zelfde rechten zijn verbonden. Voor nadere inlichtingen kan men zich nog wenden tot den rector van het lyceum, ter wijl naar ons is gebleken ook aangifte van leerlingen voor den nieuwen cursus nog mo gelijk is aan het gebouw Hoofdgracht 14, in welk gebouw de school thans weer is onder gebracht. Het gaat met het vrachtvervoer per spoor nog niet naar wensch, al hoopt de directie ook hier zoo snel mogelijk weer den nor malen toestand te herstellen. Tot vandaag wordt nog niet anders dan uitsluitend expres- goed aangenomen, dat met alle personen treinen verzonden wordt, doch natuurlijk vrij wat duurder is, dan het vracht- en snelgoed. Het is echter niet onwaarschijnlijk, dat Maandag ook deze goederen weer aangeno men kunnen worden. De verzending van goederen per spoor kan plaats hebben tot dezelfde stations als het personenvervoer. De eindstations zijn dus: Hattemerbroek, Apeldoorn, Culemborg en Schiedam. Wij meenen, dat velen van onze abonné's voor die verzending interesse hebben, omdat er heel wat goederen ter verzending gereed liggen, waarvan men nog niet wist of ze ver zonden konden worden. Om half drie: Helder-combinatieHospitaal-elftal. Gevolg gevend aan het verzoek van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht om zooveel mogelijk het herstel van de Sport in het algemeen te bevorderen, heeft de Voetbalvereeniging „Helder" gemeend reeds morgenmiddag voor een voetbalwed strijd zorg te moeten dragen, een voort varendheid, die in deze tijden niet genoeg gewaardeerd kan worden. Vanzelfspre kend kon men nog geen tegenstander buiten de stad krijgen, doch de wedstrijd tusschen de zeer sterke Helder-combi natie en de vertegenwoordigers van het Hospitaal belooft belangwekkend genoeg te worden. Immers het Hospitaal elftal was en is van die kracht, dat het in de Marine competitie, die voor den oorlog gehouden werd, ongeslagen bovenaan stond. Een ieder, die dus morgen weer eens een frissche partij voetbal wil gaan aan schouwen, „tijgt" morgen naar het Hel der-terrein aan de Sportlaan! De strijd vangt aan om half drie. Het Helder-elftal komt als volgt uit Kousbroek v. d. Meulen Bakker Goutier P. Smit Quant v. d. Bogaerde Himpers Mos Rottier De Leur Bij Hospitaal spelen o.a. mee de promi nente H.R.C.-spelers Dissel en Buitenhuis. Ergens in den Ouden Helder. Ergens, op de kruising van drie straten: er spelen wat kleine kinderen in de vóórzomer- sche middagzon: ze maken van stof en aarde zandvormpjes. ze laten helgloeiend-gekleurde stuiters tegen elkaar aanklikklakken en een is er bezig met een scherf brandglas gaatjes in een stuk groezelig bordpapier te smeulen. Het is stil: zóó stil als het in zoo'n inge dutte Oude Hekiersche buurt maar zijn kan om 3 uur 's middags. Blauw Is de hemel; soms glijden er flarden sneeuwwitte wolk voorbij: net gebolde zeilen van een reusachtig fregat. Zeilen, die immense schaduwen over de huizen en de straten trekken. In de verte staat een hond te blaffen. Er gens anders huilt een kind. Een huismoedertje staat de ruiten van haar huisje te lappen. Zoo is deze middag: stil en eenzaam. Er is geen vroolijkheid. Er hangt iets van drukking over dit stadsdeel. Totdat plots die drukkende stilte verbroken wordt. Eerst waren het een paar kreunende wielen die naderbij rolden, en dam ineens barst er muziek los. Een draiaiorgel speelt. Het draaiorgel Wie had er óóit kunnen denken, dat er nog draaiorgels op de wereld waren? Wie had er ook één moment aan gedacht, dat er nog eens een draaiorgel zou spelen? Heel de buurt wordt verzwolgen door het draaj orgel-la wijt. Heel de buurt luistert: de oude moedertjes in hun leunstoelen, de mannen, die binnen aan het werk zijn, de kinderen op straat en in de schemer-donkere kamers. Het draiaiorgel speelt. Een man, met de hemdsmouwen tot over de elbogen opgeschoven, draait aan het zwarte rad en uit duizend papieren gaatjes stroomt de muziek. Felle roffers, klagende glissan- dro's, melancholieke uithalen, opzweepende forti en wegstervende pianissimi. Ons oude orgel De buurt luistert: de een neuriet mee, de ander zingt de bekende wijzen op zijn eigen manier. De jongens van de straat staan om de muziekkast en kijken de klanken als het ware eruit. Twee meisjes grijpen elkaar vast en zwieren in het rond. Op dat rijdend orgelgevaarte staan de pop pen: paars en rood en wit. Ze kijken nog precies als 10 jaar geleden: even welgemoed alsof er niets in de wereld veranderd is. Even onbewogen voor het koortsig wereldge beuren als ten tjjde, toen hun vervaardiger hen daar op het orgel zette. De eene deun rolt na de andere uit het orgel. De orgelman wordt niet moe te draaien. Zijn naakte armen, zwartig behaard, zijn ge wend aan de bewegingen. Hjj zou kunnen draaien wel vier en twintig uur achter elkaar zonder moet te worden. De buurt leeft op. Want ze zijn er weer: alle bekende succes nummers der 10 laatste jaren. Allemaal: van Blonde Mientje tot den Trouwen Huzaar en van Violetta tot Roode Rozen. En we beseffen, dat het goed is. dat we nog een orgel hebben. Niet omdat de muziek zoo mooi is. of omdat we dat voortrollend stuk orgel uit architectonisch oogpunt kunnen waardeeren. maar omdat we muziek noodig hebben en vooral: de muziek die zoo goed en vertrouwd in 't gehoor ligt. Gelukkig dat het een benzine-loos orgel is. en dat er geen gevaar bestaat, dat het ons afgenomen wordt. We zouden het kwalijk kunnen missen. Ons orgel van weleer en dat we haast vergeten waren.' SI Mei a.s. laatste dag. Wij vestigen er de aandacht op, dat de laatste datum, waarop men het noodgeld in Den Helder kan inwisselen, bepaald is op Vrijdag 31 Mei a.s. Na dien datum zal hiervoor geen gele genheid meer bestaan. Wjj vestigen er de aandacht op, dat van a.s. Maandagavond af de passagiers- en vrachtdienst van de E S.O.N.A, op Purmerend weer hervat zal worden, zoodat men weer vee en vrachtgoed zal kunnen verzenden. Deze dienst wordt onderhouden door het passagier-stoomschip „Nieuwediep", van 24 Mei 1940. ONDERTROUWD: C. Kuilman en P. J. Farenhorst. BEVALLEN: D. C. RieswijkBuijsman. z.; J. A. Pelsvan Lotten, z.; D. M. van Onna Willemsen, d. Wij vestigen er nog eens ten overvloede de aandacht op, dat de Zaterdagavondmarkt ge houden wordt op de gewone plaats van 12 uur 's middags tot 7.30 uur 's avonds. in het voorjaar: de inwendige organen, oloed en darmen zui veren, VERSTOPPING, overtollig vei. aambeien, 'beumatische pijnen doen verdwijnen, slakken en giftstoffen uit het lichaam verwijderen door een grondige kuur met Dr. Schieffer's Stofwisselingzout. De weldadige wer king is verrassend flacon l t.lS. Dubbele tlacon I 1.71 bl| apotheken en vaKdrog's'en Naar wij vernemen, is Ds. C. F. Nolte, Evang.-Luthersch predikant te Middelburg, overleden. 35 jaar oud. Ds. Nolte, uit Amster dam afkomstig, was, na zijn studie aan de Universiteit aldaar, in 1930 predikant der Hersteld-Evangelisch-Luthersche Gemeente te Harlingen geworden, en van daar twee jaar later naar de Evang.-Luthersche Gemeente te Middelburg-Vlissingen gegaan. Hij stond niet alleen als een goed pastor, maar ook als een theoloog van buitengewonen aanleg bekend, van wien voor de wetenschap nog zeer veel kon worden verwacht. Op Zondag 26 Mei is van 's morgens 8 uur tot 's avonds 8 uur alleen geopend de apotheek van de firma Smeets—Snel, West straat. De in het afgeloopen seizoen door den Al- gemeenen Nederlandschen Dilet>.nten Tooneel- bond georganiseerde landelijke competitie-wed strijd had de volgende uitslag: 1. het Zeister Tooneel, Zeist, 285 punten. 2. T.A.V.E.N.U., Meppel, 264 punten. 3. Oud Haagsche Brandweer, 254 punten. 4. Kunst na den Arbeid, Den Haag, 253 punten. 5. T.A.V.E.N.U., Den Helder, 249 punten. 6. Onder Ons, Amsterdam, 247 punten. De jury bestond uit de heeren: Ernst Groe- neveld, Roeland van Ruyven en Jan Ubink. „TOONKUNST" HERVAT REPETITIES. Zooals men in een advertentie in dit num mer kan lezen, worden de repetities van „Toonkunst" hervat. In studie zijn genomen de werken „Samson" van Handel en Bach's „Matthaus Passion". DOBBEl MAN N V NIJMEGEN Er is iets veranderd. In Neder- land.*. en in Den Helder. Wij hebben feitelijk allemaal ons leven op een andere basis dienen te zetten en net zooals vroeger, toen we nog 6 jaar waren, in het ganzenspel „in den put" kwamen en dan „een nieuw leven" moesten gaan beginnen, zoo zijn we ook nu met z'n 37.000 Nieuwedie- pers aan zoo n nieuw leven begonnen. Dat dit met schokken en schokjes gepaard gaatja, dat is te begrijpen. De een past zich gemakkelijk aan en de ander zit nog in een hoek te klagen en te murmureeren en piekert over moge lijkheden om z'n oude, gemakkelijke en zorgenvrije leventje voort te zetten. Denzulken geven wij voorshands weinig kans. Er is teveel veranderd! Neem nu bijv. die kennis van mij, die ik van de week ontmoette. Ik sprak den man en hij zei me. dat hij. ten tijde van de moeilijkste momenten, die we in Den Helder meegemaakt hebben, de heilige belofte afgelegd had om voor altijd op z'n bloote knieën naar z'n werk te kruipen. Welnu, diezelfde man ontmoette ik gisteren en wat zei hij? Dat het een schandaal was, dat ze hem z'n benzine hadden ontnomen, zoodat hij per lijn twee naar z'n kantoor moest Ik vraag U ]a. die distributie. Onze vaders en grootvaders plakten de overgeschoten brood-, schoen- en petroleumkaarten van '14 in een mooi boekje met stijven kaft en lieten dit, als zijnde een curiosi- teitswonder, aan ons zien. En wij keken onze oogen eraan uit en dachten: wat waren dat een tijden! En nu hebben wij dat alles zelf. Nu zitten wij midden in de distributie van alle artikelen, die we nooit als „luxe als weldaad beschouwd hebben. En we zijn gaan beseffen, dat de schoenen aan onze voeten tenslotte toch maar waar devolle dingen zijn, dat de kolen in het brandstoffenhok toch meer waard wa ren dan we altijd gedacht hadden, dat de petroleumboer toch feitelijk een be langrijk mensch is. dat we het dage- lijksch brood van den bakker nooit eigenlijk ten volle gewaardeerd hebben. En we leeren dat alles nu waardee ren. Van de 10 druppels benzine in on zen sigarenaansteker tot de 2 liter pe troleum, die we een half jaar geleden hamsterden en bewaarden. ]a, we leeren „omstaan"We leeren te waardeeren die dingen des dagelijk- schen levens, die we vroeger beschouw den als er bij behoorend en waarvoor men niet in het minst dankbaar be hoefde te zijn. Waarmee we maar willen zeggen, dat er uit deze magere dagen, die op de vette volgen, nog wel iets te leeren valt voor menigeen. We hebben méér geleerd dan dit al leen. Ineens hebben we beseft, dat er veel twist, veel vete en veel haat leefde tusschen ons, die plotseling overbrugd kon worden. Overal werd vrede geslo ten. Niemand was meer eens anders vijand. Ineens besefte men, dat men elkaar noodig had. Men zocht steun en vond die: bij z'n huisbaas, die men vroeger had willen „vergeven", bij z'n schoonmoeder, bij z'n vroegeren kame raad, die je nog een tientje schuldig was bij iedereen. Men zocht en vond steun bij de „waarzegsters", die thans een gouden tijd beleven en de mensch- heid koeien met gouden horens beloven. Men liet zich de horoscoop trekken enzoovoorts ]a, er werd veel vergeten van oud zeer en van oude misère. Alle oude koeien werden in de diepste sloot be graven en er wordt niet meer over ge sproken. Ook dat was de winst van deze magere dagen. En tenslotte werd de Witte Bioscoop gesloten, maar dat was uitsluitend een verlies. Men zal, voorloopig althans niet meer. zitten op de roodgetrijpte stoel tjes, die zich zoo leenden om den arm om den hals van een ander te slaan. Men zal niet meer tijd en werkelijkheid kunnen vergeten bij het altijd sensatio- neele programma van de Cassidy's, de Jack Holt's en den „Man met het IJze ren Masker" Dat is voorbij Voor Zondag 26 Mei Ned. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk, Weststraat). Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. PoeL Geref. Kerk (Julianapark) 's Morgens 10 uur: Ds. Tollenaar. N.m. 5.45 uur: Ds. Veenhuizen. Gerei. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's Morgens 10 u.: Ds. Veenhuizen. 's Avonds 5.45 u.: Ds. Tollenaar. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) v.m. 10 uur en n.m. 5 uur Leesdienst. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Meiners. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Morgens 10 u.: Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk iLangestraat s' Morgens 10 uur, dienst, Pastoor H. J. Verhey. Evangelisatie (Palmstraat) 'sMorgens 10 uur: Ds. J. H. Jansen. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat 's Morgens 10 uur: Samenkomst, 's Avonds 7 uur: Samenkomst. Leger des Heiis 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Ihristus, Janzendw air 8. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 9 uur, Ds. M. v. Wichen. JULIANADOKP Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10.30 uur Ds. M. van Wichen. Zendingsgebouw „De Ster der Hope" Geen opgave ontvangen PORTRET ATELIER JAOoe BOER Een dag voor het uitbreken van den oor log reden we met een auto van Utrecht naar Amsterdam. Een tocht langs de Vecht, die in duizend wendingen door dit schoone landschap kronkelt en snel rijden onmogelijk maakt. Gelukkig, want het zou jammer zijn om door dit lente-wonder met grooten vaart te rijden. We konden dus volop genieten van de schoonheid van dit deel van ons land. dat gelukkig ook door den oorlog niet geschonden is. Wat een prachtige oude huizen staan daar langs dien stroom te droomen. wat een weelderig aangelegde tuinen vindt men daar. wat een verscheidenheid van lente-kleuren vertoo- nen zich daar voor het oog. We hebben het niet geloofd en toch is het waar, dat de lente zoo schoon ge komen is. Het is of alles nog rijker is dan andere jaren en wat hebben we gezucht van den winter, toen de thermometer twin tig en meer graden vorst aanwees, weken lang. We hebben er aan getwijfeld, of er nog iets zou leven, we hebben in ons pessi misme gedacht, dat alles wel dood zou zijn. Wat hebben we met bezorgden blik naar onze tuinen gekeken, die we van het najaar zoo verzorgd hadden voor den win ter en wat is het alles meegevallen, wat is er weinig doodgevroren. Het lijkt of alles nog schooner is dan andere jaren, of de vorst en de felle kou de planten en boomen goed gedaan hebben. Er zijn er maar heel weinig, die het begeven hebben. Zie naar uw tuin. kijk naar de boomen langs den weg, naar de bloemen en planten in de par ken en plantsoenen. Er is een weelde, een overdaad, een rijkdom zoo schoon, dat men er stil van wordt. We hebben het niet geloofd, en toch j het is waar. We leven maatschappelijk ook in win tertijd. Fel zijn de stormen, die het maat schappelijk bestaan teisteren, die de funda menten van ons geestelijk leven schudden. ,Er zijn er velen, die niet gelooven, dat er eens. wie weet hoe spoedig, een tijd zal komen, waarin er weer rust en vrede en welvaart zal zijn, een tijd waarin de geesel van den oorlog neergelegd zal zijn, waarin we weer zullen denken aan opbouw, aan genieten van de schoonheid, die in de na tuur is, waarin we zullen praten over va- cantie, over uitstapjes naar binnen- en buitenland. Een tijd waarin we weer onge dwongen zullen lachen, waarin we weer vreugde zullen beleven aan alles wat er rondom ons te genieten valt. Die tijd zal komen, zal wellicht spoedig komen, omdat we allen voelen, dat het tempo waarmee deze oorlog gevoerd wordt, snel tot een beslissing moet dwin gen. Even zeker als na den grauwen nacht iederen morgen het licht weer overwint, even zeker als na den winter, hoe fel en rauw ook, het lenteleven openbloeit, even zeker zal na dezen donkeren tijd het licht van den vrede weer stralen over onze wereld. Laat die zekerheid ons bemoedigen in dagen van twijfelmoedigheid. We zijn ge slagen, ja, maar we kunnen ons nog oprich ten en straks gaan we, neen, nu reeds be ginnen we aan den opbouw en dat doen we staande naast elkaar, elkaar schragende en helpende, elkander bemoedigend en snel vergetend het donkere leed dat eenige weken lang over ons leven gehangen heeft. MAATKLEERMAKER Koningstraat 30 - Tel. 830 Bovengenoemde vereeniging opent a.s. Maandag het zwemseizoen, alles is dan weer voor de ontvangst gereed. Het groote vlot zal zijn plaats weer vinden tusschen de pieren, evenals de groote attrac tie „de draaiende ton". Het sportveld zal als van ouds tusschen de beide andere pieren gevestigd worden, zoo dat er voor alle leden weer een ruime zwem- gelegenheid is geschapen. Zonder eenige last van elkander te ondervinden, kunnen zij naar hartelust rondspartelen. De Poloclub zal ook dit jaar weer in de Polo-competitie van den K. N. Z. B. uitko men, zoodat er weer spannende wedstrijden te verwachten zijn. De hoofdzaak is een mooie en warme zo mer en wij wijzen er nog^ even op, dat het zwemmen aan den dijk, mits men zich houdt aan de raadgevingen van badmeester Kwin- kelenberg, absoluut ongevaarlijk is, daar er geregeld toezicht wordt uitgeoefend. Een ieder kunnen wij aanraden lid te worden van één der plaatselijke zwemvereenigingen, die kosten noch moeite sparen, daar een ideale zwemgelegenheid te scheppen, welke verre is te prefereeren boven het water uit de grachten en Noord-Hollandsch Kanaal, waar van het besmettingsgevaar niet denkbeeldig is. Rialt o-theater: „Drie Dolle Dagen." Tivoli-theater: In de donkere sloppen van Londen,

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7