Boulognc en Calais in Duitsche handen Gevarenzone in ENGELAND „Huistoe" 200 dooden DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Grondwerken gaan door Beiaal normaal Reynaud bezoekt Londen ER WORDT NIET MEER GESTEMPELD 4000 personen gewond Duiisch legerbericht HET AANTAL GEVANGENEN NEEMT TOE Millioenen vluchtelingen in Frankrijk KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) MAANDAG 27 MEI 1940 68e JAARG. No. 8934 De Texelsche lammerenmarkt Aardbeving in Peru te Amsterdam bij het vertrek naar huis HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-Ml) Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Nadat de Duitsche troepen hun op- marsch tot Grevelingen hadden voortgezet, is Zondag na feilen strijd ook Calais in Duitsche handen gevallen. De ring om het Belgische leger, dee- len van het Eerste, Zevende en Ne gende Fransche leger en om de kern van het Engelsche expeditieleger werd aanzienlijk versterkt en is daar mee definitief gesloten. In het Oosten van den ring werden Gent en Kortrijk genomen en werd de Leye in een aanval overgetrok ken. Tusschen Roubaix en Valen- ciennes ondernemen de Duitsche troepen een aanval op de Fransche grensvestingen. Ook in het Zuiden tusschen Valen- ciennes en Vimy duurt de aanval aan weerskanten van Douai in Noord-Wesetlijke richting voort. De hoogten van Vimy zijn genomen. In een hardnekkig gevecht met vij andelijke land en zeestrijdkrachten viel Boulogne. Het heuvelland van Vimy over Lillers en St. Omer tot Grevelingen is in Duitsch bezit. Het aantal gevangenen neemt voortdu rend toe en is. evenals de buit, nog niet te overzien. Duitsche gevechts- en jachtvliegtuigen de den in den BelgischNoord Franschen sec tor aanvallen op troepenconcentraties, colon nes en luchtdoelgeschut en hadden hierbij succes. In de Belgische en Fransche Kanaal havens bestookten zij kaden en tanks, wer ven, dokken, a •tillerie-stellingen en pieren met bommen. Daarbij gelukte het een torpe dojager en zeven koopvaardijschepen, resp. transportvaartuigen, met een totalen inhoud van 20.000 ton, door bomtreffers te vernieti gen, resp. zwaar te beschadigen. Een andere torpedojager werd, zooals reeds in een afzon derlijk bericht is gemeld, door de arillerie tot zinken gebracht Aan het zuidelijke front werden op eenige punten zwakke vijandelijke aanvallen afge slagen. Ten Zuiden van Sedan ontrukten de Duitsche troepen de laaste dagen in een hardnekkig gevecht een belangrijke hoogte aan den vijand, en wisten zij deze tegen krachtige tegenaanvallen te handhaven. -Bij de gevechten v: 1 de laatste dagen in het gebied van Maubeuge heeft zich de commandant van een regiment infanterie, kolonel Ordan, onderscheiden door bijzonde re dapperheid, alsook de eerste luitenant van een batal jon pioniers, Langenstrass. Aan het zuidelijk front heeft het lucht- wapen groote resultaten behaald tegen spoor lijnen, vliegvelden, marsch-colonnes en con centraties van gevechtswagens. Iu Vlaanderen en Artois hebben wij, al dus een later legerbericht, den concentri- schen aanval op de ingesloten vijandelijke legers voortgezet onder voortdurende vernau wing van hun strijd gebied. Op verschillen de plaatsen biedt de vijand nog taaien tegen stand. Om dien sneller te breken.greep het luchtwapen op vele plaatsen in den strijd op den grond in. Aan de BelgischFransche kust bestookte het luchtwapen opnieuw de haveninstalla ties van Zeebrugge, Oostende en Duinkerken met bommen. In Oostende werden een kruit magazijn en liet marinedepot door bomtref fers in brand gestoken, een transportschip werd beschadigd. In den nacht van 24 op 25 Mei heeft het luchtwapen verder talrijke vlieg velden in het Oosten en zuidoosten van Engeland met goed gevolg met bommen aangevallen. In het zeegebied van Calais werden twee groote koopvaardijschepen, elk groot 5000 ton, twee kleinere koopvaarders en een oorlogs schip getroffen. Aan het zuidelijk front geen bijzondere ge beurtenissen. Het luchtwapen zette daar zijn aanvallen op spoorwegtracten, artilleriestellingen en troepenconcentraties voort, vooral in de bos- schen. De verliezen van den tegenstander op 25 Mei bedroegen -in totaal 59 vliegtuigen. Hiervan werden 19 in de lucht, 17 door af weergeschut neergeschoten, de rest werd op den grond vernietigd. Elf Duitsche vliegtui gen worden vermist. Generaal Ironside opperbevelheb ber van de binnenlandsche ver dediging. Officieel wordt volgens D.N.B. me degedeeld, dat tengevolge van de Duitsche bezetting van de Noordkust van Frankrijk de regeering besloten heeft de volgende steden aan de Zuidoostkust van Engeland als ge vaarlijke zóne te beschouwen: Grat Yarmouth, Lowestof, Felixstove, Har- wich, Clacton, Walton, Southend, Lowestoft, Ramsgate, Broadstairs, Sandwich Dover, Deal en Folkestone. De kinderen worden uit dit gbied geëva cueerd en naar midden Engeland of het graafschap Wales gebracht. De binnenlandsche verdediging. Officieel wordt medegedeeld, dat generaal Ironside is benoemd tot opperbevelhebber van de binnenlandsche verdediging. Gene raal Dill volgt hem op als chef van den ge- neraleu staf. Ook Pierlot en andere Belgische ministers in Engeland. Naar vernomen wordt, heeft de Fransche minister-president, Reynaud, gisteren een bezoek gebracht aan Londen, waar hij be sprekingen heeft gevoerd met Churchill en andere leden van het Britsche oorlogskabi- n®t. In den avond is Reynaud naar Parijs teruggekeerd. Officieel wordt voorts medegedeeld, dat thans ook de Belgische minister-president Pierlot in gezelschap van andere Belgische kabinetsleden te Londen is aangekomen. Voor andere groote werken na 17 Juni goedkeuring vereischt. Er zijn de afgeloopen week bespre kingen gehouden tusschen de au toriteiten, belast met maatregelen voor den wederopbouw, den direc teur generaal van Waterstaat, een vertegenwoordiging van den Rijks gebouwendienst en vertegemvoordi gers van de aannemers en pa troons in de bouwbedrijven. Het is bekend, dat de Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht een „besluit be treffende den wederopbouw" heeft uitge vaardigd, dat maatregelen bevat, welke zoowel voor overheidswerken als voor par ticuliere werken gelden. „De Aannemer' schrijft in dit verband: „Grondwerken moe ten zooveel mogelijk doorgaan. Is dit niet mogelijk op de normale manier, dan ligt een gewijzigde uitvoeringswijze in de be doeling (bijv. in handenarbeid). In zulk een geval zal een gewijzigde overeenkomst tusschen aanhesteder en aannemer worden gesloten. Werken op het gebied van water bouw, spoorwegbouw, wegenbouw, burgerlijke en utiliteitsbouw voor zoover geen speciaal grondwerk zijnde mogen van 17 Juni af niet ondernomen of voortgezet worden zonder goedkeuring van den regee- ringsconnmissaris. Voor in uitvoe ring zijnde werken moet schrifte lijke toestemming vóór 1 J uni ge vraagd worden. Over de materialen is er geen reden om extra-pessimistisch te zijn. De weg voor den houtaanvoer, aldus „De Aannemer uit de Oostzee is vrijer geworden. Cement en ijïer welke buiten de Xederlandsche productie in hoofdzaak uit Duitschland en België kwamen, kunnen als de teekenen niet bedriegen, ook verder uit deze landen betrokken worden^ De „Temps" schat, volgens D.N.B. het aantal vluchtelingen op enkele millioenen. De Fransche regeering staat voor een moeilijk vraagstuk, aangezien de onverwacht snelle op- marsch van de Duitsche troepen in Noord-Frankrijk de oorspronkelijke evacutatieplannen geheel in de war heeft gestuurd. Ten slotte doet het blad een beroep op de edelmoedig heid van andere landen om vluchte lingen opte nemen. Minister Sarraut doodgeschoten? Vluchtelingen, welke uit Frankrijk in Spanje zijn aangekomen, hebben medege deeld, dat in Fransche politieke kringen wordt beweerd, dat de vroegere minister van binnenlandsche zaken, Sarraut, zou zijn doodgeschoten. Verder wordt vernomen, dat generaal Miaja, bekend uit den Spaanschen burger oorlog, aan de Fransch Belgische grens een bataljon Spaansche emigranten zou com- mandeeren. Dit bataljon zou deel uitmaken van de door de Duitsche troepen ingesloten geallieerde afdeelingcn. Tenslotte wordt vernomen, dat nog voort durend ambtenaren, die pessimistische be richten verspreiden, worden afgezet en ge vangen genomen. Zoo zou de prefect van het departement van de Oise, op staanden voet ontslagen zijn. Uit Lyon wordt gemeld, dat de politie aldaar een bureau tot propaganda van tegenstanders van den oorlog heeft ontdekt. Zeventien mannen en twee vrou wen zijn gearresteerd. Meesterschap in de lucht moet heroverd. De opperbevelhebber van de Fransche luchtmacht, generaal Vutilemin, heeft, vol gens D.N.B., een dagorder uitgevaardigd, waarin hij er op wijst, dat voor Frankrijk het beslissende oogenblik is gekomen. Het Is noodzakelijk, dat de Fransche lucht macht wederom meester wordt in het Fran sche luchtruim. Het ontslag van 15 Fransche ge neraals. Het feit, dat 15 hooggeplaatste Fransche generaals uit hun functie zijn ontheven, heeft bij de Fransche bevolking een nieu wen, niet geringen schrik gewekt. Wanneer men ook instemt met de door Reynaud en Weygand ondernomen „zuivering', ieder gevoelt daarin toch een benadeeling van hte aanzien der Fransche legerleiding, van welker bekwaamheid en bijna zelfs onfeil baarheid men tot dusver overtuigd was. MIJNINSTORTING IN JAPAN. Veertig man begraven. Tokio. In een schacht van een kolen mijn te Kokoera in de prefectuur Foekoeo- ka op het eiland Kioe&joe heeft zich Zater dagavond een instorting voorgedaan, waar bij 52 mijnwerkers levend begraven wer den, van wie er 12 te voorschijn gehaald zijn. Omtrent het lot van de overige veertig heerscht bezorgdheid. Het bestuur van den Kon. NqsJ. Middenstandsbond heeft een op roep gepubliceerd aan de Neder- landsche middenstanders, om de betaling van wissels niet onnoodig uit te stellen. „Ons bereiken klachten, zoo luidt de mededeeling, dat hier en daar door winkeliers wissels van hun leveranciers worden geweigerd, hoewel aangenomen mag worden, dat de betrokken winkeliers door de contante betaling van hun cli entèle op het oogenblik wel over kasmiddelen tot betaling van die wissels zouden beschikken, te meer daar de Girodienst volkomen in tact is en alle betalingsopdrachten uitvoert. Het is duidelijk, dat zulk optreden de financieele positie der leveranciers onnoodig bemoeilijkt en het hun onmogelijk maakt nor male crediettermijnen te hand haven, wat op zijn beurt voor an dere winkeliers weer noodlottige gevolgen moet hebben. Men weigere dus geen wissels zonder geldig motief of dringende noodzaak. Andere controle middelen blij ven. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van soci ale zaken, heeft aan de gemeentebe sturen een rondschrijven gezonden, waarin hij bericht, dat hij heeft be sloten, dat het stempelen der inge volge dc steunregeling gesteunde werkloozen tot nadere aankondiging niet meer zal plaats hebben. Hij heeft deze beslissing genomen in het vertrouwen, dat de gemeentebestu ren overigens alle controlemaatrege len zoo volledig mogelijk zullen toe passen. Heden niet. Vanaf 3 Juni. Naar wij vernemen zal de lamme renmarkt te Den Burg op Texel van daag niet plaats vinden. Het ligt in het voornemen de lam- merenmarkten vanaf den derden Ju ni 1940 op de gewone wijze voort gang te doen vinden. Aardbeving was de hevigste se dert 40 jaar. Materieele scha de zeer groot. Het D.N.B. meldt uit Lima: De aardbeving, welke Peru heeft geteisterd, de hevigste sedert veertig jaar, heelt voor zoover thans valt te overzien, meer dan tweehonderd dooden geëischt; ongeveer vierdui zend personen werden gewond. Al leen in de havenstad Callao en in de badplaatsen Chorillos en Barranco zijn in totaal meer dan drie duizend huizen ingestort. De bevolking in Li ma bracht bij duizendtallen den nacht onder den blooten hemel door. In den vroegen morgen veroorzaakten nieuwe aardbevingen een nieuwe groote pa niek. Alle winkels, bioscopen en theaters zijn gesloten'. De materieele schade, vooral in de hoofdstad en haar omgeving is buiten gewoon groot, daar zich hier het centrum van de aardbeving bevond. De verbindin gen met het binnenland zijn voor een groot deel weer hersteld. De ministerraad heeft besloten buitengewone maatregelen te tref fen tot het verleenen van hulp aan de tien duizenden dakloozen. De aardbeving, waardoor Peru is geteis terd, is ook door het seismologisch instituut te Jena geregistreerd. Gisteren nam men gedurende drie uur trillingen waar. Naar de deskundigen van het instituut mededeelen, staat de streek, die vooral door de aardbe ving is getroffen, namelijk de hoofdstad Peru en de havenstad Callao, bekend als een der gebieden op aarde, waar aardbevin gen in haar grootste hevigheid voorkomen. In deze streek deed zich in 1G87 een aardbe ving voor met vijf duizend slachtoffers en in 1716 met een bijna even groot verlies aan menschenlevens. Niet zulke ernstige gevol gen hadden de aardbevingen van 1586, 1823 en 1904. Behalve deze ernstige aardbevin gen deden zich nog dikwijls lichtere tril lingen voor, die voor een groot deel slechts materieele schade veroorzaakten. Hevige aardbeving in Iran. - Verscheidene dorpen vernield. Het D.N.B. meldt uit Teheran: In het district Robeth Sjamat nabij Sab- zevar in het Noordoosten van Iran, heeft zich een hevige aardbeving voorgedaan. Verscheidene dorpen zijn vernield. In de dorpen Gatleh Meidan en Germab zijn, voor zoover thans bekend, tien personen omgeko men en velen gewond. Ook zijn groote ver liezen aan vee geleden. De gouverneur heeft zich onmiddellijk naar de plaats des onheils begeven. Ook uit Khoy, eveneens in het Noordoos ten van Iran, wordt melding gemaakt van hevige aardschokken, die evenwel geen noe menswaardige schade hebben aangericht. DUIKBOOT DUIKT TOT 108 METEH. SPEZIA, (Stefani). De Italiaan- sche duikboot „Alessandro Malaspi- na" heeft bij duikproeven een diepte van 108 meter bereikt. De helft van de Nederlandsche weermacht is gedemobiliseerd. De drukte voor het Centraal Station

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1