Tropisch fruitparadijs ITALIË Wij lazen voor II in een Poollandschap Sport en wedstrijden Haarlem-Ajax 0-3 De Rijksmiddelen in April Belgisch leger telde 750.000 man Marktberichten Opbouw door onze nationale arbeidskracht korfbalcompetitie afgebroken. wee;r athletiekwedstrijden in oslo. zet particulier autoverkeer stop Economische zaken in één hand MELKOPHAALREGELING IN NOORD-HOLLAND Het anderhalf jaar geleden genomen be sluit van de regeering van IJsland om te beginnen met den bouw van geweldige electriciteitswerken. zal het eiland van de Noordelijke Poolcirkel tot een der meest geelectrificeerde landen van de geheele we reld maken. Reeds nu staat IJsland in dit opzicht op een niveau van cultuur en be schaving. dat in dat opzicht zelfs niet door de Vereenigde Staten werd bereikt, al was het alleen maar omdat daar op IJsland in het hooge Noorden, electriczteit en warmte op zoo gocdkoope wijze wordt verkregen dat concurrentie in welken vorm ook is bui tengesloten. Het geheim van IJsland'g groote vooruitgang. Het groote geheim van IJsland's enorme vooruitgang heet: Geyserkracht. De wereld beroemde hcetvvatep-springbronnen. die met de regelmaat van een uurwerk hun heet- water- en heete stoomstralen op vaste af standen de lucht in slingeren, zijn sedert lang niet allocn meer een aantrekkelijkheid voor de toe-ristcn, die IJsland bezoeken. In de laatste tientallen jaren hebben de inge nieurs terdege begrepen dat zij er hun voor deel mee zouden kunnen doen. wanneer zij die natuurlijke gaven opvingen om met be hulp daarvan ware wonderen op het ge bied van comfort te verrichten. Centrale verwarming, die prac- tisch niets kost. Vandaar dat op deze min of meer afge legen plek der wereld „moderne" toestan den heerschen die men in andere streken, welke een meer geciviliseerd accent dragen, nog niet eens gevonden worden. Vandaar dat reeds nu de meeste huizen van Reikja- vik voorzien zijn van cemtrale verwarming, hetgeen zeggen wil dat zij verwarmd wor den op een wijze die practisch niets kost. De geysers verwarmen nu niet meer slechts de lucht in de omgeving maar zij spuien hun warm water of wel rechtstreeks in bui zen. die naar de huizen loopen of naar een centrale, vanwaar heete lucht en heet water naar de buizen geleid wordt. Oorspronkelijk meende men te kunnen volstaan met het heete water van de gey sers rechtstreeks naar de huizen te leiden. Aangezien het Iteete water echter niet che misch zuiver vves. maar vermengd met al lerlei stoffen, vooral zwavelverbindingen, deden zich al spoedig moeilijkheden voor. ook al doordat de leidingsbuizen regelma tig verstopt raakten. Op grond daarvan kun nen nog tnaar weinig huisbezitters of be woners Oip IJsland beweren dat zij hun centrale verwarming rechtstreeks uit de aarde ontvangen; in verreweg de meeste gevallen stroomt het heete geyserstoom eerst naar de centrale, waar enorme ketels met water verwarmd worden, welke water voorraden op hun beurt dan naar de stad worden geleid. Gratis electriciteit. Terwijl aldus de centrale verwarming van de voornaamste stad van het eiland nagenoeg volmaakt is, kon de electriciteits- voorziening tut nu toe nog niet op dezelfde schaal geregeld worden. Aanvankelijk wer den kleine proefstations aangelegd, voorna melijk om vast te stellen of het geyserwa- ter zich wel leende en rendabel gemaakt kon worden voor het electriciteitsbedrijf. Nadat door proeven en onderzoekingen, die vele jaren in beslag namen, afdoend kon worden vastgesteld dat zich hier geen noe menswaardige moeilijkheden zouden voor doen en dat de op die wijze gewonnen elec- trische stroom nagenoeg niets kosten zou. werd een reusachtige centrale gebouwd zij is nog lang niet geheel voltooid die niet alleen Reikjavik zelf. maar ook het kleinste boerenplaatsje bij de Vatna-Joe- kull-gletschers van electrische stroom voor ziet. Maar nog verder strekt deze moderni seering van dit Noordelijke plekje op aarde. Reeds nu kan worden vastgesteld dat bin nen afzienbaren tijd geen huis op IJsland zonder telefoon zal zijn en zeer waarschijn lijk zal het eiland een electrische spoorweg net krijgen, waardoor de verhoudingen op verkeersgebied uiteraard enorm verbeterd zullen kunnen worden. Meer vermogen en minder be lasting dan welk volk ter wereld ook. Terwijl vrijwel overal ter wereld de ejectri- cifcering van een land in de eerste plaats afhankelijk is van de vraag of het verbruik der afnemers en de gelden die zij voor elec- triciteit-voorziening betalen, wel groot ge noeg zijn, bestaat een dergelijk probleem voor IJsland niet. De staat kan het zich ver oorloven de kosten voor electrificatie alleen Ie dragen, zonder dat de begrooting daar door in de war gebracht wordt of gevaar loopt. Het meeste geld hebben de IJslandcrs tot nu toe nog uitgegeven voor den invoer van steenkool; ongeveer het zesde deel van den totaal-invoer wordt door den kolen-import in beslag genomen. Wanneer echter het ge- hecle electrificatie-programma uitgevoerd is en dat zal binnen enkele jaren het geval zijn dan zullen de IJslanders zich niet al leen het geld van de steenkool besparen, maar bovendien zullen zij een comfort ge nieten dat elders in de wereld met hoogc uitgaven gepaard gaat. Tropisch fruitparadijs in hei Poolgebied I Paralel met het „kracht-programma" loopt liet „fruit-programma". Het land is onvrucht baar; zes/zevende deel van het land is voor landbouwdoeleinden niet te gebruiken. De overblijvende smalle akkcrbouvv-gordel aan den Zuidrand van het groote eiland is in klimatologisch opzicht niet geschikt voor fruitteelt. Dientengevolge hebben de IJslan ders tot nog toe ieder jaar millioenen uitge geven voor den import van vruchten. Maar nu worden enorme broeikassen gebouwd, die zich over verscheidene morgens land uit strekken. De noodige warmte wordt wederom aan de gcyserbronnen onttrokken. En in (je kas sen eri kweckhuizcn worden niet alleen ap pelen, peren en kersen, maar ook uitgespro ken zuidvruchten zooals bananen gekweekt, een en ander tot een kostprijs die heel wat lager ligt dan de invoerprijzen. IJsland is aldus bezig een tropisch fruitparadijs in het leven te roepen te midden van een Pool landschap! Ajax klopt Haarlem. Een spor tieve match te Wieringerwaard. Korfbalcompctitic niet voortge zet. De belangstelling voor den wedstrijd was niet bijzonder groot en door het warme weer ontbrak het den spelers over het algemeen aan enthousiasme, waardoor een weinig aantrekkelijk spel vertoond werd Door on volledigheid in de Haarlemsche ploeg ontbrak het verband en daardoor stak het spel van Ajax boven dat der thuisclub uit. In de eer ste helft waren de Amsterdammers meer in den aanval en benaderden het doel van Haar lem dicht, doch door krachtig verdedigen en slecht schieten bleven doelpunten voorloo- pig uit. Aan den anderen kant ondernam de voorhoede onder leiding van Van der Hulst eenige aanvallen, evenwel zonder succes. Na een half uur spelen kreeg Bijl den hal toe gespeeld en met een hard schot gaf hij Ajax de leiding. De Amsterdammers bleven het beste van het spel vertoonen en vier minu ten voor de rust vergrootten zij den voor sprong, door toedoen van Fischer, die er op den rechtervleugel van door ging en doel- punte (0—2). Na de hervatting werd er nog kalmer ge speeld, hoewel de aanvallen van Haarlem iets feller waren. Wel kreeg de thuisclub een kans tegen te scoren, toen een strafschop werd toegewezen, doch de Bast schoot naast, omdat hij meende, dat de straf ten onrechte was opgelegd. Tien minuien voor het einde doelpuntte Fischer nog een maal waardoor Je eindstand 03 werd. Het bestuur van den K.N.K.B. heeft te Amsterdam vergaderd en besloten de com petitie 1939—1940 niet meer af te werken in verband met de moeilijke reisgelegenheden en het vergevorderde seizoen. Indien vereeni gingen nog resteerende wedstrijden tegen elkander willen spelen, worden de uitsla gen van deze wedstrijden wel aangeteekend maar de organisatie blijft geheel aan de vereenigingen overgelaten. Erkende honden en vereenigingen zullen gestimuleerd wor den in de komende maanden de organisa tie van het aspirantwezen krachtig ter hand te nemen. In de Noorsche hoofdstad zijn wederom ethletiekweistrijden gehouden, tijdens wel ke wedstrijden goede resultaten wei-den be haald. De Kuropeesche recordhouder in het polsstokhoogspringen Erling Kaas over schreed de 4 meter. Per Lie legde de 800 meter af in 2 min. 0.5 sec., terwijl Undotto Rolnes op de 1500 meter een tijd maakte van 4 min. 9.4 sec. WIERINGERWAARD I—ELFTAL 36E REG. INFANTERIE. 1—6. Wieringerwaard I speelde een vriendschap pelijke wedstrijd tegen een elftal, samenge steld uit militairen van het 30e Regiment Infanterie, die momenteel te Wieringer waard gelegerd zijn. De militaire ploeg toonde zich in alle op zichten de meerdere van Wieringerwaard: vooral de verdediging was goed op dreef. Dit laatste moet, ter verontschuldiging voor Wieringerwaard, gezegd worden. Voor de rust zorgde de kleine, pittige Gro ninger Jn. Steeman voor drie doelpunten. Na de thee schoot Wieringerwaard eerst, bij wijze van variatie, in eigen doel (40) daarna voegden de militairen er nog twee doelpunten bij, liet eerste was een goed, hoog gericht, schot, 't tweede ontstond door een hopeloos misverstand der verdediging. De verdediging van Wieringerwaard, dus ook de doelman, was trouwens geheel uit vorm; minstens drie doelpunten moeten op hun rekening vvorflen geschoven. Wieringerwaard slaagde er slechts in, kort voor het einde, de eer te redden, door on houdbaar voor den doelman, ie scoren. In de Wieringerwaarder ploeg troffen we verschillende gedemobiliseerde frontsolda ten aan o.m Jn. Slikker Hzn., K. Schenk Jzn. enz. Wij kunnen ons levendig voorstel len, dat deze mannen nog niet erg ingesteld zijn op het voetbalspel; wij vermoeden ech ter wel, dat zij weer spoedig ingespeeld zul len zijn. Als scheidsrechter fungeerde de heer C. Verblauw, die zich niet onverdienstelijk heeft geweerd. De militairen toonden zich zeer goede sportieve voetballers. ALCMARIA VICTRIX—ALKMAARSCHE MILITAIREN. Ten bate van Rotterdam werd gisteren in het Alkmaarsche Sportpark een wedstrijd ge specld tusschen de Alkmaarsche militairen en Alcmaria Victrix. Het feit, dat plotseling een deel van onze weermacht werd gedemo biliseerd had ten gevolge, dat de militairen niet met een volledig elftal in het veld kon den verschijnen. Zoo ontbrak bij voorbeeld onze internationaal Drager, die we enkele dagen geleden nog trouw zagen oefenen. Dat de militairen toch nog verschenen met een elftal van formaat bleek uit het feit, dat we spelers als Wijngaarden en Ferwerda het veld zagen betreden. Alcmaria stelde daartegenover een team, waarin het achtertrio compleet was. Verder echter telden we nog slechts twee eerst elf- tallers, van wie Degrand de voor hem stellig vreemde plaats van mid-voor bezette. Hetb ezoek was vxrij aardig, er werd goed gespeeld, over het algemeen evenwel zon der het groote elan, dat het publiek zoo graag iiet. Met de rust was de stand 11. Na de hervatting wisten de militairen nog tweemaal te doelpunten, waartegenover de withemden niets meer wisten te stellen. De Alcmarianen streken dus de vlag met 3—1. :en zware pantserwagen begeeft zich over eer foor Duitsche pioniers herstelde brug tijdens den opmarsch door België ANNA PAULOWNA DE LAATSTE! Naar wij vernemen is van de vele in onze gemeente staande benzinepompen nog maar alleen die van den lieer Waiboer aan de Van Ewijcksluis in bedrijf. BREEZAND. SCHADEREGELING. Door een commissie, gevormd uit de be sturen van L.T.B., Bloembollencultuur en II.B.G. werd in liet Veilinggebouw een vergadering belegd om, zoover het haar mo gelijk was, inlichtingen te verschaffen aan hen, die schade leden door de inundatie. Registratie van de bedrijven is reeds eer der geschied. Het ging thans echter in het bijzonder om de schade aan reeds te velde staande gewassen. Vóór men tot omwerken van deze gewassen en tot nieuw zaaien of poten overgaat, zoo werd medegedeeld, dient er opgave van de schade gedaan fe worden aan het Veilingkantoor, benevens van de benoodigde hoeveelheden kunstmest en zaaizaad of poolgoed voor de nieuwe teelt, die naar men ons meedeelde, gratis verstrekt zullen worden. Vele vragen kwamen uit de vergadering naar voren. Op verscheidene was nog geen afdoend antwoord te geven en uit de be sprekingen bleek, dat verschillende te ver wachten moeilijkheden misschien ook wel niet altijd tot algehecle genoegdoening op gelost zullen kunnen worden. Wol- en katoenvoorraden wor den opgenomen. Een ofticieele verordening verbiedt vanaf 1 Jnnl in geheel Italië het ver keer van particuliere anto's. i Alle wol- en katoenvoorraden moeten vol gens een in de staatscourant gepubliceerde I verordening binnen twee weken aangegeven worden. Mussolini heeft gisteren den Italiaanschen minister voor openbare werken ontvangen om met hem verscheidene vraagstukken be treffende de autarkie te bespreken, o.a. is besloten tot het uitbreiden van de vyater- krachtwerken, waardoor in 1943 jaarlijks 25 milliard kilowatt gewonnen kunnen worden. Hierdoor zal men den invoer van 10 millioen ton buitenlandsclie kolen kunnen besparen. Bovendien is gesproken over plannen tot regulccring van de rivier de Tlber. Oudstrijders achter Mussolini. De voorzitter van den bond van oud-strij ders, Rossi, heeft den partij-secretaris, mi nister Muti, medegedeeld, dat 1.002.204 oud strijders het verzoek hebben ingediend in de partij te worden opgenomen. Aan dezen in den geest van den Duce on dernomen stap, aldus Rossi, moet op dit oogenblik een beteekenis gehecht worden, die niet kan worden misverstaan. De oudst rij dors staan gesloten en bewust achter den schepper van het imperium en zijn bereid voor de historische eischen en de machtsont plooiing van het fascistische Italië op te tre den. Ir Roebroek treedt op als secre taris-generaal van het departe ment van Landbouw en Vis- scherij. Volgens de Staatscourant heeft de opper bevelhebber van land- en zeemacht beslo ten eervol te ontheffen van zijn functie van waarnemend secretaris-generaal van het de nartement van Landbouw en Visscherij, ir A. L. H. Roebroek, directeur-generaal van den landbouw, onder dankbetuiging voor dc in die functie door hem bewezen diensten; te benoemen tot waarnemend secretaris generaal van bet departement van Land bouw en Visscherij, den beer dr. H. M. Hirschfeld, waarnemend secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid cn Scheepvaart. De lokalen van het Prinsenhof te Delft worden voor de ontvangst van ge- evacueerden In gereedheid gebracht Het inrichten van een waschgelegenheid f 159.77 millioen (v. j. f 148.54 millioen) bij f 150.10 millioen als 4/12 der raming. Wat de kahierbelasting betreft was ein de April in totaal f 02.18 millioen op kohier gebracht tegen f 45.09 millioen einde April 1939. Opbrengst ruim f 7 millioen meer dan de raming. In vier maanden ruim f 9 millioen meer dan was geraamd. De Rijksmiddelen brachten in April f 44.62 millioen op tegen f 38.98 millioen in April 1939 en f 37.54 millioen als 1/12 der raming. In de eerste vier maanden van 1910 bedroegen de totale ontvangsten Onder voorzitterschap van ir. D. C. de Waal, directeur van het boter, en kaascontrftle- station te Alkmaar, is een commissie ge vormd, welke tot taak heeit den melkop- haaldienst der zuivelfabrieken zoodanig te reorganiseeren, dat deze kan fuctionneeren met een minimaal gebruik van motorbrand. slof. De bedoeling schijnt te zijn aan de ver- schilende fabrieken een kring toe ie wijzen, welke de fabriek zoo nauw mogelijk omsluit. Voor zoover mogelijk zal een en ander ge schieden langs den weg van onderling over leg. De vroegere Belgische minister-president Hijmans heeft medegedeeld, dat het Belgi sche leger, dat zes maanden aan de Duitsche grens hoeft gestaan, 750.000 man telde. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Mei. Aanvoer: 100 Kg. uien 4.80, 1070 bos rabar ber 1.40, 1S7 stuks bloemkool 10.50—17.70, 2e soort 13.70. 3e soort 11.30. ALKMAAR. 27 Mei. Veemarkt. 84 Vette koeien f 150—340, vette kalveren f 35—100, per Kg. 70-105 ct., 135 nuchtere kalveren f 8—18, 42 vette schapen f 22.50—32. 307 vette varkens SO OS ct. per Kg., handel sfug. De beschouwingen in de Pers gaan, zooals te begrijpen is, titans alle in één richting, de kwestie van de opbouw van wat vernield en geteisterd is en het herstel van het econo mische leven. In „Het Vaderland" lezen wij Een verarmd en materieel leeggevochten Europa moet onder alle omstandigheden vermeden worden. De positie van Nederland als Europee- schen randstaat heeft ons lot aan dat van het vasteland on verbreekbaar verbonden. Het inotu dus onze taak zijn, onze positie als zoodanig zoo hecht mogelijk te maken en bij den wederopbouw van ons bedrijfs leven onzen landbouw en on ze industrie op het Europec- sclie vasteland te oriëntceren zonder dat wij daarbij onze nositials randstaat en dus als schakel tusschen dit vaste land en de overzeesche grond stoffengebieden uit het oog verliezen. Dit brengt volstrekt niet me de, dat wij ons heil in autar kie of zelfvoorziening zouden gaan zoeken. Met onze uit zonderlijke bevolkingsdicht heid zijn wij op de verede lingsindustrie aangewezen, 'n gebied waarop ons Neder- landsch vernuft, onze koop manschap en onze arbeids kracht ons een voorname plaats zullen kunnen verschaf fen. Dat wij daarbij voors hands op den aanvoer van in- dustrieele grondstoffen en halffabrikaten vrijwel geheel op het vasteland zijn aangewe zen, behoeft ons niet af te schrikken. Europa komt juist thans handen te kort, er zal dus zeker wel een regeling ge troffen kunnen worden, die onze industrie in staat zal stellen het veredelingsverkeer spoedig op te nemen. Ont die nieuwe taak te kun nen volvoeren, zal heel wat kapitaal geïnvesteerd moeten worden. Dat kapitaal zal niet van stond af aan aanwezig behoeven te zijn. Wij hebben van den Duitschen opbouw sedert 1933 kunnen leeren, hoe een land ook zonder geld kauitaal, zonder goud en bui- tenlandsch tegoed een gewel dig produrtieapparaat kan op bouwen. Wij hebben daarbij nog het voordeel, niet een tuil liocncnlast aan buitenland- srhe schulden te moeten tnee- sleepen. Onze nationale ar beidskracht zal het funda ment moeten zijn voor onzen nationale opbouw. De finan ciering daarvan is secundair. Onze arbeidskracht is de bes te dekking van ons ruilmid del. Eén voorwaarde moet ech ter van stonde af aan vervuld zijn: onze volkshuishouding zal centraal geleid moeten zijn, zonder bureaucratie, zou der departementalen compe tentiestrijd. Eén wil regeerc de heroriënteering onzer na tionale productie, haar finan ciering, den inzet van kapi taal en arbeidskracht. Geen versnippering over tal van comm issies, com rnissa rissen instanties, departementen. Slechts op die wijze is voor onze volkshuishouding een de finitief herstel mogelijk. DE UITVOERING DER OPENBARE EN PAR TICULIERE WERKEN. Het Alg. Handelsblad wijdt een beschouwing aan de uit voering van openbare en par ticuliere werken. Het blad schrijft o.a.: Bij de beslissing welke werken voor uitvoering in aanmerking komen, zal me de van invloed zijn de be schikbare hoeveelheid bouw materialen. Op het eerste ge zicht is er geen aanleiding om te veronderstellen, dat de positie in dit opzicht zoo veel slechter zou behoeven te worden dan voorheen. Im mers, steen is een nationaal product, cement en ijzer kwamen naast de eigen Ne-- derlandsche productie, ook vroeger reeds uit Duitsch- land (en België). De weg van het hout. welke in hoofd zaak van Finland. Zweden en Polen over de Oostzee liep. alsmede de aanvoer uit Joego-Slavip zal zeker niet ir.eer hinderpalen behoeven te ondervinden dan voor- hoen. Op het gebied van de energie-bronnen zal de toe stand vermoedelijk wel in grijpende veranderingen on dergaan. Door de reeds be kend gemaakte maatregelen is duidelijk geworden, dat voor hpt verbruik van vloei bare brandstof een ander middel zal moeien worden gevonden. Lichaamskracht ert vervoer met naard en wagen zullen in vele gevallen de onlossing moeten brengen. En in ons winderige kana- lenland zat ook hpt zeilschip weer in zijn volle element kunnen komen. Bij grondwerken is het in het algemeen gemakkelijk de uitvoering met handenarbeid te doen plaats hebben. Van daar dat deze soort werken al dadelijk door den regee- ringsrommissaris is vrijgege- gevcn. De uitvoering daar van kan gewoon doorgaan. Maar ook op ander gebied wacht er waarlijk genoeg op een oplossing. Baby onder den indruk i I

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3