S1BMK P. C. KAAN JUTTERTIES Bij het afzwaaien der Marine HELDERSCHE COURANT Advertentiën Aan iederen drukwerkgebruiker van Den Helder Te koop Betrekkingen Te koop Te huur ftyfaandag 27 Mei 1940 Tweede Blad £tadd/iu>uwj Hoemoetik het doen? Er is niet versaagd Burgerlijke Stand van Den Helder Ontploffingen op zee Helder-comb» Hospitaal 8-3 Oorlogsschade wordt niet gedekt door verzekering ïlieuuM uit Ua& Visscherij Mgr. E* J. H. Evers overleden» 2914 Salon MANSHANDEN H. HOOGLAND Kanaalweg 173 Xe^cetieü rueuvui Dokter Boswijk hervat praktijk. Sommige adverteerders Ulaa>i yaati vut httu Uw adres voor meubelberging is OROGE BERGPLAATS VOOR INBOEDELS ^utteAtjei 100 °/o verkoopswaarde l AUTO-en MOTOR- VERZEKERING BI£RST£KER's iMaats adu-eltentiel in de Door den verhoogden levensstandaard schaften wij het ENTREEGELD af! Heldersche Zwemvereeniging H.Z.V. pe der Koninklijke Nederland- gche Marine is bezig met af te zwaaien. j^Iet iederen trein uit de stelling ziet men de jongens vertrekken: naar huis, waar ze zeker veel. te vertellen en misschien veel te vergeten zullen hebben. Wij achten het hier de plaats namens alle burgers een woord van diep-gevoelde erkentelijkheid te doen hooren ten aan- jien van onze marine. Aanleiding daar toe was het contact, dat wij met verschei dene prominente marinemenschen had den, en dat ons zeer diep het besef bijgebracht heeft, dat in dezen 5-daag- achen oorlog iedere marineman, ieder lid der militie, kortom de geheele marine van hoog tot laag haar plicht geweten beeft. Met nadruk schrijven wij: er is géén yoorbeeld bekend, waarbij een marine- jnan zijn plicht verzaakte of zich van die plicht slechts leidzaam kweet. Integen deel, met wist zijn taak en ieder per soonlijk, elk individueel, besefte dat hij zich persoonlijk moest opofferen aan de hem toevertrouwde zaak. Nergens versaagde men en het doet het Nederlandsche hart goed te mogen constateeren dat er met het oude en ten slotte zeer ontoereikende materieel feite lijk nog wonderen verricht zijn. Dank zij den geest van moed, opofferingsgezind heid en onverschrokkenheid. Den geest dus van de De Ruyter's, de De Witten en de Evertsen's. Er is nog iets; den commandanten .werd gevraagd personen aan te wijzen, die zich in die vijf dagen bijzonderlijk hadden onderscheiden inzake betoonde moed en beleid. Is het niet typeerend. dat al deze commandanten steeds de ge heele scheepsbezetting of het geheele de- 'fachement noemden? Het was een korte strijd, maar geen ienkel marineman heeft hem geschuwd. Geen enkele heeft de wapens neerge gooid; geen enkele heeft zich dus eenig zelfverwijt te maken. En nu zwaait men af Wij weten het: menig marineman 'draagt waarschijnlijk wrok mee naar huis. Menig marineman kan het nog Steeds maar niet verstouwen, dat d i t nu de voleinding is. Hij had zich een andere ïol toebedacht, hij had gedacht een he- roïscher figuur te mogen zijn. Laten bovenstaande regelen hem troos- ïen en sterken in deze moeilijke dagen. Laat hij beseffen, dat geen enkele Ne derlandsche burger hem, nu niet en later hiet, iets zal kunnen verwijten. Integen deel, de historie is rechtvaardig en er Xal bewezen worden, dat de glorie, eer en traditie ook in deze vijf dagen niet yerloren ging. Tenslotte nog dit: de Duitsche marine- fcutoriteiten nemen, naar wij van ver- Schillende kanten vernemen, een uiterst .Correcte en tegemoetkomende houding San, en dragen er dus in niet onbelang rijke mate toe bij het verdriet te leni- 9erK dat menig marineman thans in zijn hart voelt schrijnen. Een houding, waar over wij ons oprecht mogen verheugen, fen waarvan wij hopen, dat zij besten digd zal blijven. Brengen wij iederen marineman op deze plaats een eerbiedigen en dank baren groet. Wij zullen U niet vergeten! van 25 Mei 1940. BEVALLENr A. J. C. Bakkerv. *t Oever, Zoon. OVERLEDEN: E. H. P. Keus, m., 28 j.; R. Kooijman, m., 21 jaar; G. Dekker, m., 20 jaar; H. Schepel, m., 35 jaar; A. Noorloos, m., 71 jaar; c. Glim, m., 76 jaar. Een advertentie in de Heldersche Courant komt onder duizenden oogen Ook Uw advertentie De uitreiking- van Distributiebon- boekjes en broodkaarten. Heden is in het Rialto-theater de uit reiking begonnen van de distributiebon boekjes en broodkaarten. Voor de goede orde herhalen wij nog even de bijzonder heden, die men in acht heeft te nemen. De uitreiking geschiedt in Rialto, he den tot en met a.s. Zaterdag, iederen dag van 912.30 en van 25 uur. Men ge lieve Rialto door de linkerdeur in te gaan, en weer te verlaten via de rechter. Men houde zich aan den datum, welke duidelijk geschreven staat op de biljetten die men thuis gekregen heeft of nog thuis krijgt. Het heeft geen zin op een anderen datum naar Rialto te gaan, aangezien men niet geholpen wordt. Het ontvangstbewijs, dat men eveneens thuisgekregen heeft of nog thuiskrijgt) moet worden ingevuld aan de hand van de stamkaart. Zoowel stamkaart als in gevuld ontvangstbewijs dienen te worden medegenomen. Men lette er op, dat de stamkaart onderteekend is met uw naam. Indien het distributiebonboekje en de broodkaarten zijn uitgereikt, zette men daarop terstond zijn volledigen naam ei^ adres. Heeft men zijn stamkaart verloren, dan wachte men tot de volgende week. Na Zaterdag 1 Juni kan men zich nl., als men de kaart verloren heeft, aan het Distrt- butiekatoor aan de Kerkgracht melden. Zaterdagnacht en gisterenavond zijn we weer eens opgeschrikt door een paar dreunen de ontploffingen, waarvan we aanvankelijk meenden, dat het mijnen waren, die tegen den dijk tot explosie kwamen. Dit is evenwel niet het geval geweest De ontploffingen, die onze woningen even op hun fundamenten deden schudden hebben ver op zee plaats gehad en zijn zeer waarschijnlijk mijnontploffingen ge weest, al is het ook niet onmogelijk, dat ze veroorzaakt zijn door een vijandelijk treffen van twee oorlogsbodems of het werpen van bommen op schepen. Hoe het echter zij, de explosies hadden niet dicht bij onze kust plaats. Productieve Helder-voorhoede Een flink contingent toeschouwers is voor het eerst na de moeilijke weken, die we achter den rug hebben, getuige geweeït van een voetbalwedstrijd in onze Jutterstad. Het was een kamp tusschen een zeer jeug dig Helderelftal en het team van het Marine- Hospitaal, die in een eclatante 83 zege der witjakken is geëindigd. Deze overwinning hebben de withemden hoofdzakelijk te danken aan de zeer actieve, snelle en productieve voorhoede, die uit spelers bestond, waarvan de oudste eerst 18 jaar was_ Het verdient o.i. aanbeveling deze voor hoede in zijn geheel zoo te laten; al is er wel een spelet tusschen, die minder voldoet dan de rest. Hoofdzaak was, dat onderling de spelers elkaar volkomen begrepen en elkaar eveneens goed aanvulden. Van deze jeugdige voorhoede kan Helder, mits men geen on- noodige wijzigingen aanbrengt, nog veel ple zier beleven. Voorts viel in de middenlinie Goutier op. Bij het Hospitaal, dat toch geroutineerde spe lers als Dissel, Buitenhuis, Goester, de Graaf in haar midden had, waren geen speciale uit blinkers, al was Buitenhuis als spil de eenige, die af en toe wel eens een spaak in het wiel kon steken bij de attaques der Helder voor hoede. Over den wedstrijd willen we kort zijn. Aan vankelijk ging de strijd gelijk op, en zelfs wist Hospitaal de leiding te nemen. Al spoedig bleek echter, dat de achterhoede der Hospi taiers het niet kon bolwerken tegen de snelle Helderaanvallen en met de rust was het reeds 4—1. Na de pauze bleef de kamp ongeveer het zelfde beeld behouden, waarbij opviel, dat beide ploegen, ondanks de zomertemperatuur, vlug en ook somtijds goed spel vertoonde. Vermelding verdient nog het zeer fraaie doel punt, dat Himpers voor zijn rekening nam toen hij van flinke afstand op schitterende wijze een voorzet ineens inkopte. Het einde kwam tenslotte met een 83 zege der witjakken. Zooals algemeen bekend is, sluiten de brandverzekeringspolissen, om het even of zij door z.g. provinciale maatschappijen dan wel door beursmaatschappijen zijn afgegeven, de dekking tegen schade tengevolge van oorlog uit. Dit z.g. molest-risico werd algemeen als onaanvaardbaar beschouwd en is daarom, als gezegd, uitdrukkelijk uitgesloten. Het heeft dan ook geen zin, zich ter zake van molestschade tot brandverzekeraars te wenden, daar deze tot betaling daarvan in geen enkel opzicht gehouden zijn en zodanige "betaling tegenover de andere verzekerden ook niet verantwoord zou zijn. Urk, 24 Mei. Door 19 vaartuigen werd he den aan den Gemeentelijken Vischafslag al hier, aangevoerd: 1188 pond Kuilpaling, van 43432 pond per vaartuig, prijs 1820ct. 1037 pond lijn- of beugaal, 2530 ct en 152 pond Fuikaal, 26 ct,, alles per pond. "Marine deskundige Op 72-jarigen leeftijd is gisteren te zijnen huize te 's Gravenhage overleden de oud hoofdaalmoezenier van Leger en Vloot, Mgr. F. J. H. Evers. Mgr. Evers genoot groote bekendheid als voorzitter van „Onze Vloot". 5 September 1867 werd hij te Amsterdam geboren. Hij volgde het gymnasium te Kat wijk en het seminarium te Hageveld en War mond. Hij was kapelaan te Uitgeest, Rotter dam, Haarlem en Weesp. Mgr. Evers maakte een speciale studie van onze vloot, waarvan de resultaten werden vastgelegd in een in 1899 uitgegeven werk „De. Nederlandsche Marine" en in een in 1902 verschenen boek Algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een korstondige ziekte in het Gem. Ziekenhuis te Hoorn, onze beste Zoon, Broeder, Zwager en Oom, de heer GERRIT BAKKER, Wedn. v. Neeltje Kwast. Namens de Familie BAKKER. Den Helder, 24 Mei 1940. Vlamingstraat 70. De ter-aarde-bestelling zal plaats vinden Dinsdag 28 Mei a.s. op de Algemeene Begraafplaats te Huisdui nen. Vertrek des namidd. 2 uur. vanaf Vlaming straat 70. Eenige en algemeene kenhlsgeving. Heden overleed na een smartelijk doch geduldig gedragen lijden onze ge liefde eu zorgzame Moeder Behuwd en Grootmoeder, WILHELMINA CORXELIA DE GROOT, Wed. van J. W. van Rijssen, in den ouderdom van 51 j. Den Helder, 25 Mei 1940. Bothastraat 21. Uit aller naam: G. VAN RIJSSEN. De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag 28 Mei n.m. 1 uur vanuit het Sterfhuis, Bothastraat 21, op de Alg. Begraafplaats te Huisduinen. Dames Kapper Heeren Stakman Bossesfraat 65 Telefoon 514 heeft practijk HERVAT Adres blijft: Ondergeteekende draagt hierbij zijn zaak over aan R. HEER K EN S, welke hij U bijzonder aanbeveelt. M. HEERKENS. Te koop: Fornuizen, Verwarm- kachels, enz. MOLENSTRAAT 149. BETALING VAN SPOORWEG- ABONNEMENTEN PER GIRO Gedurende de werking van liet „Bankenmoratorium" kun nen gelden voor alionnements- en tra jectkaarten worden ge gireerd. De belangrijke sta tions en erkende reishureaux hebben eigen girorekening. Waar dat niet het geval is kan liet bedrag worden overge maakt on girorekening 3859 der N.S. te Utrecht en door mid del van bankgiro -op rekening der N.S. bij de Associatie-Kas sa te Amsterdam. In de beide laatste gevallen moet worden vermeld aan welk station men de abonnementskaart in ont vangst wenscht te nemen. Het verdient aanbeveling de overschrijving eenigo dagen voordat men het abonnement noodig heeft te doen plaats hebben. Directie Ned. Spoor wegen. - ABONNEMENTHOUDERS, DIE NIET REIZEN KUNNEN Nog geldige abonnementen, waarvan geen gebruik ge maakt kan worden, kunnen tot 28 Mei aan de stations wor den ingeleverd. Tot uiterlijk 1 1 September bestaat dan gele genheid gratis een nieuw abonnement aan te vragen voor denzelfden duur. dat het oude abonnement nog geldig was. Directie Nederlandsche Spoorwegen. „Oorlogsschepen". Het gevolg hiervan was zijn benoeming tot lid van den raad van De fensie. In 1914 werd hem verzocht de geeste lijke verzorging van Leger en Vloot te orga- niseeren, welke arbeid hij in 19241926 in Indië met veel succes voortzette. In 1930 werd hij benoemd tot hoofdaalmoezenier van leger en vloot, welke functie hij eenige maan den later neerlegde. Bij die gelegenheid en ook bij zijn veertig jarig priesterfeest werden hem uit militaire, maritieme en civiele krin gen groote bewijzen van erkentelijkheid ge bracht. Dokter Boswijk is, naar wij vernemen, we der uit den militairen dienst gekomen en zal ingaande heden zijn praktijk hervatten. zitten uren op een pakkende tekst te „broeden" Verspil geen tijd! Laat I ons U voorlichten Het kost niets extra! Rialto-theater: „Drie Dolle Dagen." Tivolj-theater: In de donkere sloppen van Londen. Nu het woord wederopbouw aan alle kanten wordt gehoord en nu wij in Den Helder ook alle krachten moeten inspannen, om aan dien wederopbouw mede te werken, nu is het ons een behoefte en noodzaak een kort woord tot U te richten. Hoewel onze drukkerij van alle schade gespaard bleef en de geheele technische uitrusting ongeschonden bewaard is, trof ons bedrijf een anderen slag, welke ons niet zonder zorg de naaste toekomst tegemoet doet zien. Het is ons ernstig streven alles in het werk te stellen om zooveel mogelijk personeel in dienst te houden en de instand houding van onze drukkerij, welke voor Den Helder, ook een groot belang beteekent, te verzekeren. In alle bescheidenheid mogen wij constateeren, dat ons bedrijf tot een van de meest gerenommeerde en best geoutilleerde drukkerijen in ons land behoort. Meer dan ooit staan thans onze machines voor U gereed. Meer nog dan vroeger zijn wij in staat zeer snel, doch tevens goed en billijk te leveren. Deze feiten geven ons het vertrouwen, dat wij vooral door Uw medewerking weer zooveel werk zullen krijgen, dat een groot deel van ons personeel daarin een bestaan zal kunnen blijven vinden. Wij hopen dan ook, dat U zoo mogelijk nog meer dan vroeger van onze diensten gebruik zult willen maken. Speciaal vereenigingsbestuurders, zakenlieden, overheidsinstanties en winkeliers willen wij gaarne verzoeken het drukwerk niet buiten de plaats te bestellen, doch dit Heldersche belang met orders, hoe klein ook, te steunen. Bij voorbaat dank voor Uw medewerking. Hoogachtend, N.V. Drukkerij en Uitgeverij v/h C. de Boer Jr. RUIJGHWEG lOI All Risks en W.A. Assurantiekantoor Koningstraat 90 Tele'oon 984 ZAKEN WEE ACH TER UITGANG.. STILSTAND GEEN KLANT Contributie f 4.- per jaar Huisgenooten van leden beneden den leeftijd van 16 jaar betalen f 1.-. Het bestuur behoudt zich het recht voor zonder opgave van redenen aanmeldingen voor het lidmaatschap af te wijzen. (Het „witte clubgebouw" op den zeedijk wordt deze week qeplaatst. Aanmeldingen van nieuwe leden thans reeds Hoofdgracht 18.) Te huur klein Bovenhuis voor 2 menschen. Dijkweg 51. Adres: HEIJKOOP, Keizersgracht 48. aangeboden aangeboden Te Koop, zeer billijk. EEN HANDWAGEN. Adres: Dijkstraat No. 5. Gevraagd: tijdelijke Huishoudster. S. VISSER, Steengracht 21. gevraagd aangeboden Gevraagd flinke Zeilboot of Jachtje, moet 6 a 7 meter zijn, of groote B.M., geen luxe prijs. Brieven aan A. Zandbergen, Booten verhuur, Ringdijk 76. Wormer (Post Wormerveer). GEM. BENEDENHUIS te huur, Hoofdgracht 13. Te bevragen aldaar.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5