De watervoorziening van Amsterdam Goed nieuws liet bijvullen van automaten op verzoek ot butillinc Een aanslag heraamil op de „President Roosevslt" voor de fietsers Het rivier-duinplan Geen bewijs van N S B.«verraad Het reorganisatieproces in Frankrijk In het jaar 2000 zal Amsterdam 80 millioen M3 water noodig hebben VERDUISTERING OP MALTA De bronnen, waarover de hoofd stad in de toekomst kan beschik ken. Over de toekomstige watervoorziening ▼&n Amsterdam is een rapport1940 ver schenen waaraan het volgende is ontleend. In de eerste plaats worden uitvoerige me- dedeelingen gedaan over de duinwaterlei ding. Daaruit blijkt, dat in den tegenwoor- digen toestand per jaar op een niet hoogere ontvangst dan 14.000.000 M3. water kan wor den gerekend, terwijl reeds sedert meer dan 30 jaar de onttrekking grooter is dan het geen uit den regen in de duinen wordt op gevangen. Het ontbrekende wordt onttrok ken aan den ondergrondsehen voorraad van duinwater, die oorspronkelijk zeer groot moet zijn geweest, doch geleidelijk is afgeno men. Dit zoete water wordt in den onder grond aangetroffen in den vorm van een zoertwaterlichaam, dat aan alle zijden om ringd is door zout water en dat zich ge vormd heeft, nadat de duinen 5 a 10.00 jaar geleden werden gevormd. Door de onttrek king van water aan dezen voorraad en door dat elke voeding thans ontbreekt, wordt die voorraad voortdurend kleiner en aangevuld door het omringende zoute water. Gaat men op deze wijze verder, dan wint men ten slotte zout water. De laatste reeks van ja ren wordt aan den voorraad 10.000 M3. per jaar onttrokken. Uit een en ander blijkt duidelijk dat de verzouting van de duinwaterwinplaats, waarvoor steeds is gewaarschuwd, thans ge naderd is tot een tijdstip, waarop definitieve stappen voor de toekomst niet meer kunnen worden uitgesteld. Uit de eerste drie hoofdstukken van het rapport kan de conclusie worden getrokken, dat Amsterdam feitelijk beschikt over bron nen, waaraan in de nabije toekomst niet meer mag worden onttrokken dan: duinen 8.00.000 M3., plassen 15.00.000 M3., heide 2.000.000 M3., samen 25.000.000 M3. F.n in de verdere toekomst: duinen 10.000.000 M3., plassen 15.00.000 M., heide MS., samen 25.000.000 M3. De huidige waterbehoefte van het gebied, dat door de gemeentewaterleidingen van Amsterdam van water wordt .voorzien, be draagt per jaar rond 40.000.000 M3.. zoodat er feitelijk thans reeds een jaarlijkseh tekort van 15.000.000 M3. bestaat. De toekomstige waterbehoefte. In het jaar 2000 de behoefte op 80 millioen M3. geschat. Als grondslag voor de toekomstige taak van het waterleidingbedrijf wordt genomen het vastgestelde algemeen uitbreidingsplan van Amsterdam, dat rekening houdt met een inwonertal van 985.000 en waarbij ver ondersteld wordt, dat de aangegeven stads uitbreiding bereikt zal zijn tegen het jaar 2000. Tegenover een verbruik in het jaar 1938 van totaal 38.200.000 M3.. wordt voor het jaar 2000 de totale behoefte bepaald op rond 80.000.000 M3. Bronnen van waterwinning. Wat betreft de bronnen voor de toekomst, waarop de watervoorziening van Amster dam is aangewezen, wordt ook genoemd het IJsselmeer. Deze bron zou echter voor Amsterdam afgekeurd worden, alleen reeds hierom, dat Amsterdam altijd aanspraak heeft kunnen maken op een watervoorziening ronder fonaakbezwaren en het onderzoek van het IJsselmeerwater wel degelijk heeft aange toond, dat smaakbezwaren zullen optreden. Aangewezen op rivierwater. Volgens het rapport komen als waterle veranciers in aanmerking de hoven-Rijn met zijn N'ederlandsche takken Waal, Neder-Rijn en Lek en de Gcldersche IJssel. Hoewel gemiddeld 73 milliard M3. water bij Lobith ons land binnenkomt, zal het door Ie onregelmatigheden in den afvoer der ri- ieren niet steeds mogelijk zijn dagelijks .'00.000 \13. te onttrekken. Kanalisatie van den Gelderschen IJssel zou een groote verbetering brengen en in droge tijden belangrijke hoeveelheden wa ter beschikbaar doen zijn tot ondersteuning van den afvoer van Neder-Rijn en Lek. Dan zou volgens het arpport steeds voWoen de water beschikbaar zijn. Door het zoutgehalte van het Rijnwater zal echter een rivier, waterleiding gecombineerd moeten worden met voorraadvorming van goed water in den goeden tijd. Een der plannen om in slechte tijden de rivierwaterwinning te ondersteunen wordt gezocht in het ontrekken van water aan het complex van de Loosdrechtsche plassen. Een tweede plan, dat tenslotte wordt ver- koizen, houdt in, dat als regel rivierwater wordt verwerkt, ondersteund echter do<(J vewerking van water, dat in de duirrwater- winplaats wordt opgespaard. Volgons dit plan zou de bestaande plassenwaterlciding na moderniseering gehandhaafd blijven en van de eindbehoefte, dus 65.000.000 kubieke meter per jaar door de werken van de ri vier-duinwaterleiding gedekt moeten wor den. Met de uitreiking van distributie broodkaarten in de hoofdstad is een aanvang gemaakt. De drukte aan een der bureaux In het Concertgebouw te Amsterdam werd het eerste concert van de Tschaikowsky- herdenking onder leiding van Eduard van Beinum gegeven. Tijdens de uit voering REGELING OP KOMST. Geen rijksdaalder voor nog iy2 maand. Allen, die behooren tot de nieuwe catego rie van wielrijders, ontstaan door het weg vallen van een deel van het autoverkeer, beginnen zich langzaam aan te interessee ren voor het rijwielplaatje. Tot nu toe heb ben zij met het koperen plaatje niets te doen gehad. Vroeger niet omdat zij niet fietsten, thans niet doordat de controle op deze belasting tot 15 Juni opgeschort is. Ten gevolge van verkeersmoeilijkheden is die controle uitgesteld en daarmede de ver plichting om een plaatje mede te voeren. Maar de datum 15 Juni nadert. Het zijn duizenden „nieuwe fietsers" in ons land, die dan in het bezit van een belastingmerk zullen moeten zijw. De gedachte komt na tuurlijk bij velen op, hoe het daarna, hij het ingaan van het nieuwe belastingjaar, op 1 Augustus, moet gaan. Weer een nieuw plaatje, na het andere slechts anderhalve maand te heibben gebruikt? Tot troost van deze groep wielrijders kun nen wij niededeelen, aldus de Tel. dat er een regeling in studie is, om dit bezwaar te on dervangen. Hoe die regeling wordt, valt nog niet te zeggen, doch naar alle waarschijnlijk beid zal er een wijziging komen, die voor-' konit dat de wielrijders twee keer binnen anderhalve maand een rijksdaalder zullen moeten betalen. Al de andere fietsers vallen natuurlijk bui ten dit kleine rijwielbelastingprobleem. Zij zijn nog rustig in hetb ezit van een geldig merk, en zelfs in deze dagen, nu de fiscus niet controleert, ziet men het op vele jassen en mantels. Zij laten liet er gemakshalve op zitten, of zijn er te zeer aan gewend het altijd bij zich te hebben. In ieder geval blijken zij het plaatje ook in deze dagen trouw te blij ven. Als de datum 15 Juni komt, zijn zij met een weer op alle eventualiteiten voorbereid. In de geschiedenis van het beroemde ko peren plaatje, dat nu bijna vijftien jaar oud is, vormt deze periode van vrijstelling inmid dels weer een geheel nieuwe bladzijde. FILMMENSCHEN HELPEN ELKAAR. Gisteren heeft de Ned. Bioscoopbond in hotel Krasnapolsky te Amsterdam verga derd. Besloten werd de bedrijven zooveel mo gelijk normaal voort te zetten en 'den leden, wier bedrijven door het oorlogsgeweld gele den hebben, te steunen. Ook voor het per soneel, dat door verdwijning van bioscopen in moeilijkheden verkeert, zal een regeling worden getroffen. Voor de kleintjes, die bij de Vereeniging Hulp voor Onbehuisden te Amsterdam zijn gehuisvest, is een der model-schuilkelders van deze stichting tot slaapzaal mgerieht De advocaat-generaal bij den noogen Raad, mr. Holsteyn, heeft gisteren geconclu deerd in het cassatieberoep van P. L. te Lei den, die des avonds 11 uur een verkoopauto maat heeft bijgevuld ten einde een klant te kunnen bedienen. De kantonrechter te Lei den oordeelde, dat het hier een schijnhande- ling betrof en veroordeelde den winkelier tot f 10.boete wegens overtreding der winkel sluitingswet. De rechtbank te 's-Gravenhage bevestigde dit vonnis. Het gaat hier om de vraag, of de vrijstel ling, genoemd in het eerste lid van artikel 3 der winkelsluitingswet ook omvat het bij vullen van automaten op verzoek of bestel ling. De winkelier is van meening, dat de ze vraag bevestigend moet worden beant woord en dat de bedoeling bij de wet heeft voorgezeten, automaten geheel buiten haar werking te laten, in afwachting van een ver- koopautomatenwet, welke echter nooit geko men is. De advocaat-generaal oordeelde, dat het toebereiden en afleveren, dat L. gedaan heeft ongetwijfeld valt onder het begrip, „iemand bedienen" krachtens art. 7 lid 1 der winkel sluitingswet. De enkele omstandigheid, dat de automaat daarbij hulp heeft verleend, doet daaraan z.i. niet af. Het betreft hier ook een schijnhandeling, daar het bestelde een voudiger rechtstreeks in handen van den klant had kunnen zijn gegeven. De automaat heeft hier den verkooper ook niet vervangen, hetgeen noodig zou zijn geweest om aan straf baarheid te ontkomen arrest h.r. 2 Novem ber 1936). Mr. Holsteyn concludeerde mitsdien tot verwerping van het beroep. De Hoog" Raad zal arrest wijzen op 24 Ju ni. Verklaring van den Opperbevel hebber. Het hoofdkwartier van de N.S.B. deelt ons mede: Bij een onderhoud, dat mr. A. J. v. Vessem, leider van de nationaal-socialistische frac tie van de Eerste Kamer der Staten-Generaal op Dinsdag 21 Mei j.1. te 's-Gravenhage in het hoofdkwartier van den generalen staf heeft gehad met den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht Generaal H. G. Winkel man over de geruchten die in omloop wor den gebracht over verraad, dat door de N.S. B. zou zijn gepleegd, en waardoor de capi tulatie van het Nederlandsche leger zou zijn veroorzaakt, welk onderhoud plaats vond in tegenwoordigheid van den chef van den Ge neralen Staf, Generaal-majoor H. F. M. Ba ron van Voorst tot Voorst, heeft de opperbe velhebber uitdrukkelijk verklaard, dat hij geen enkel bewijs had, dat eenig ver raad van de zijde der N.S.B. zou zijn ge pleegd en heeft de Opperbevelhebber gewe zen op de in zijn radiorede van Dinsdag 14 Mei genoemde oorzaken der capitulatie: Het ontbreken van materiaal, dat tegeno ver de geweldige technische middelen van den tegenstander kon worden gesteld. Lit Malta, de versterkte Engelsche vesting in de Middellandsche Zee, wordt aan Ste- fani gemeld, dat de gouverneur van het ei land bevolen heeft atgeheele verduisteering toe te passen van 23 uur tot 05 uur. Wie in strijd handelt met deze voorzichtigheid» maatregelen tegen valschermtroepen, zoo wordt in de verordening gezegd, loopt go- vaar doodgeschoten te worden. OUDSTE ZOON VAN VOORMALIGEN DUIT SCHEN KROONPRINS OVERLEDEN. De oudste zoon van den vroegeren Duit- schen kroonprins, prins Willem van Pruisen werd 13 Mei 1940 aan het front zwaar ge' wond en is in een veldhospitaal gestorven De bijzetting zal waarschijnlijk in Potsdam plaatsvinden. Prins Willem van Pruisen was ober-leutnant en aanvoerder van een com- ?<v§>nie Vt" lnfa.nterie regiment. Reeds in 1939 werd hij onderscheiden met het iize- ren kruis eerste en tweede klasse. In het bui gen ïjke leven was hij heereboer. Prins Wil- lem xs enkele jaren geleden getrouwd. D.X.B. Churchill wanhopig, Naast de nieuwe Duitsche successen waar. onder vooral de inneming van Calais op op vallende wijze gepubliceerd wordt, houden de Duitsche bladen zich ook uitvoerig bezig met het bericht uit Boston over een „voorge nomen aanslag" tegen het Amerikaansche mailschip „President Roosevelt', waarvan de bladen Winston Churchill beschuldigen. Door de harde slagen van de Duit sche weermacht tot vertwijfeling ge bracht, zoo schrijven de bladen, ge looft Churchill, door een passagiers schip met Amerikaansche mannen, vrouwen en kinderen tot zinken te laten brengen, een gelegenheid te hebben, den aanslag Duitschland in de schoenen te schuiven, om daar door tusschen het Duitsche en het Amerikaansche volk tweedracht te stichten. Churchill wil op deze wijze zijn duister doel bevorderen, het Amerikaansche volk door misdadige methoden in den oorlog te halen. Het geval met de „Athenia" onmiddel lijk na het uitbreken van den oorlog, dat voor hetzelfde doel diende, ligt nog in aller herinnering. Toen het tot zinken brengen van dit schip door de Duitsche bewijsvoering niet tot het gewenschte doel leidde, bereid de Churchill een aanslag voor op het s.s. Iro- quois. Van Duitsche zijde is toen de Ameri kaansche regeering op de hoogte gebracht van dit Engelsche voornemen, waardoor dit voorkomen werd. Nu al deze aanslagen niet tot het vurig ge wenschte resultaat, het Amerikaansche volk in den oorlog tegen Duitschland te drijven, geleid hebben, aldus de bladen, wil Churchill thans zijn misdadige plannen verwezenlij ken door een aanslag op de „President Roose velt". De Amerikanen, zoo constateert het blad „Montag" hebben van Duitschland niets te vreezen, maar Winston Churchill houdt niet de minste rekening met het leven van Ame rikaansche burgers, indien hij ook maar slechts de geringste hoop heeft, Engelands vertwijfelde positie daardoor even te kunnen verbeteren. Wat een Zweedsch blad er over schrijft. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Het blad „Folkets Dagblad" houdt zich bezig met de binnenlandsche crisis in Frankrijk. Het blad schrijft o.a.: Bij het re organisatieproces, dat zich thans in Frank rijk afspeelt, voltrekt zich een innerlijke uit zetting van werkelijk emstigen aard. Onder bescherming der autoriteit van Pe- tain en Weygand is Revnaud overgegaan ot een radicale zuiveringsactie Vanzelfspre kend is, dat een nog verder gaande zuivering in de lagere rangen nog volgen zal. Het con flict zou zich niet beperken tot een mee- mngsverschil op het gebied der verdedigings- politiek, hoewel dat reeds ernstig genoeg is- Li is ook een vraagstuk van tegengestelde opvattingen betreffende de toekomstige oorlogvoering van Frankrijk, zoowel in bui tenlandse!) politiek als militair politiek op- zicnt. Uit het verslag van Daladier als mi nister van oorlog, trekt het blad de conclu sie, dat er ongetwijfeld een tegenstelling be staat tusschen Revnaud en zijn minister \an buitenlandsche zaken, Daladier.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6