dat droog vieL** WADDENVISSCHERIJ krijgt een kans NAAR CENTRALISATIE IN HET VERVOER Roosevelt vraagt een milliard dollar Verwoed gevecht tusscheo pantserwagens Eerbied voor den tegenstander Britsche pers geeft nederlaag toe Noorsche houtuitvoer naar Duitschland Marktberichten Amerika's verdediging Italiaansche renner verongelukt HET LAND PE ZOUTCONCENTRATIES UI HET BODEMVOCHT. Met onderstaand artikel zet de heer Ir. Lienesch ztjn belang wekkende beschouwing over de gebieden, welke geinundeerd zi)n geweest, voort. Dank zij de grote medewerking van het laboratorium te Medemblik ben ik nu al in staat het vervolg op mijn vorige publicatie te geven. Mijn vermoeden dat het zoutgehalte van het bodemvocht wel eens zou kunnen afwij ken van dat in het overstromings water is bewaarheid en helaas moet ik er aan toe- yoegen dat de toestand in de gebieden die met zouthoudend water zijn overstroomd er niet beter op geworden is. Indien wij niet spoedig veel regen krijgen is de teelt van bruine bonen in Koegras en Breezand op de geinundeerde landerijen niet meer aan te raden. Wij gaan voor deze streken een minder goede tijd tegemoet voor zover het de ont- zilting betreft. Gelukkig is men zowel in Koegras als in Breezand in de gelegenheid het land te in filtreren. Onze onderzoekingen wijzen uit dat het water in het Nd. Hollands Kanaal momen teel nog niet 0,1 keukenzout bevat. De verzoeting is daar zeer snel verlopen in dien men weet dat het water in de Lange Vliet nog 0,5 tot 0,6 keukenhout heeft. Met enige dagen kan er m.i. rustig wor den geinfiltreerd zonder risico op grotere verzouting. Voor de meer kleihoudende gronden heeft de infiltratie geen betekenis. Alvorens de gewassenkeuze te bespreken geef ik eerst de verkregen analyse cijfers. Op de bemonsterde plekken zijn de lagen 0—2, 220 en 2040 cm onderzocht. Van ieder monster zijn 3 waarden bepaald de zo genaamde A.B.C. cijfers. De A cijfers geven weer het vochtgehalte van de grond (grammen water per 100 gram droge grond). De B cijfers geven het aantal grammen keukenzout per 100 gram droge grond aan. Ten slotte de C cijfers. Hierin vindt men het aantal grammen zout per liter bodem- vocht. De C cijfers zijn dus een maat voor de keukenzoutconcentratie in het bodem- .vocht. In het proefschrift van Dr. A. J. Zuur „Over de ontzilting van den bodem van de „Wieringermeer" kunnen we het volgende lezen. „Hoewel onder gunstige omstandigheden „bij een aanmerkelijk hoger zoutgehalte nog „goede groei mogelijk is, hebben de in de „Wieringermeer opgedane ervaringen toch „geleerd, dat het in het algemeen niet gera- „den is den grond in het voorjaar in te „zaaien als de concentratie van het zout „in het bodemwater in de laag 520 cm. de „grens van 3 gram per liter heeft over schreden. „In het najaar mag deze concentratie hoo- „ger zijn, omdat in de winter het zoutge halte daalt, terwijl in het voorjaar dit ge halte de neiging vertoont te stijgen". Deze ervaringen houden voor het nu geinundeerde gebied een duide lijke aanwijzing in! Waar ook elders in vroeger jaren is gevonden dat 2 gr. keukenzout per liter bodemvocht een grens geval vormen voor een redelijke kans op het slagen van de teelt van diverse gewassen zal het geen toelichting behoeven hoe nodig het is dat wij de C cijfers kennen. Deze monsters zijn de volgende A. B. C. Klei CaC03 Breezand 0-2 cm 9.1 0.18 19.4 3 2 2—20 cm 13.6 0.11 8.6 3 2 20—40 cm 23.0 0.02 0.9 3 2 Koegras 0—2 cm 21.4 0.32 15.0 3 2—20 cm 23.5 0.03 1.2 5 20-40 cm 18.8 0.00 0.0 3 2 Koegras 0-2 cm 17.5 0.22 12.5 3 1 2—20 cm 21.7 0.16 7.5 5 2 20-40 cm 22.1 0.01 03 3 2 Beemster 0—20 cm 53.8 0.05 0.8 50 2 0-20 cm 603 0.02 0.3 60 0 0—20 cm 66.4 0.03 0.4 55 1 0—20 cm 50.1 0.01 0.2 50 0 Wijkermeer 0-20 cm 64.8 0.12 1.8 60 2 0—20 cm 49.9 0.08 1.6 60 3 Als basis voor de beoordeling moet men naar de C cijfers kijken en wel naar de cijfers in de lagen 2-20 en 0-20 cm. Het cijfer geeft weer het aantal grammen zout per liter. Voor Breezand is dus het zout-percentage Ir. G. J. LIENESCH, Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland. 0.86 heel wat hoger dan de grens van 0.3 In één geval zien we in Koegras een van 0.12 en in het andere geval van 0.75 Het eerste geval is gunstiger, omdat in de onderste laag (2040 cm) alleen zoet wa ter is gevonden en dus geen zoutopstijging is te vrezen. De Beemster heeft geen zout nadelen te vrezen, zelfs niet bij indrogen van de grond. Het C cijfer is hier slechts 0.08 tot 0.02 De Wijkermeer daarentegen is een grens geval, waar we meer van moeten weten. Indien de gronden daar tot hun meer nor male 'vochtgehalte terugkecren, is er alle kans op een verhoging van het zoutpercen- tage tot boven de 0.3 en dan wordt de risico groter. Tot welke maatregelen moet men nu ko men in verband met de gegeven cijfers? Hoewel overal weer bijzonderheden kun nen zijn, valt in grote lijnen het volgende te zeggen. Op gronden met minder dan 0.3 zout (Beemster, Zeevang, Graftermeer, Uitgeester broek, Eilandspolder) zijn alle nog in aan merking komende gewassen te telen. Hier is men dus in de gelegenheid volop bruine bonen of witte bonen te verbouwen. De grondbewerking mag pas geschieden als het land inderdaad goed droog is en men dus niet de bouwvoor gaat dicht smeren. Ook late aardappelen zijn hier nog op hun plaats, maar nogmaals gezegd, indien de grond goed is uitgezakt. In Koegras, Breezand en de rest van de Westpolder, alsmede In de Wij kermeer, dient men zontgevoelige gewassen te vermijden, dus geen bruine bonen en geen aardappelen. Tuinwortelen verdragen zout tot 0.4 (4 gr. keukenzout per liter bodemvocht). Het zelfde geldt eveneens voor uien, stamslabo- nen, sla en erwten Op de gronden met te hoge C 'cijfers dient de bodembewerking oppe.rvlakkig te blijven, teneinde opstijging van het zout tegen te gaan Waar zoet water kan worden ingelaten is men wat vrijer in z'n bodembewerking. Van de landbouwgewassen welke op de te zoute gronden staan valt niet veel goeds te venvachten voor zover betreft de zomer- gerst, erwten, aardappelen, haver en duive- bonen. Zowel voeder- als suikerbieten zijn min der gevoelig voor zout, en als we even ver der zijn, zal de teelt van haver voor groen- voeder, mergkool, stoppelknollen en groene mais wel mogelijk worden. Dit geldt ook voor boerekool, koolraap en selderie.) In ieder geval bestaat op alle geinundeer de gronden stikstofbehoefte! De teelt van rode en witte kool is cul tuurtechnisch wel mogelijk, maar deze biedt uit een oogpunt van de absoluut noodza kelijke zelfvoorziening zo weinig perspec tief, dat niemand op enige verruiming van deze gewassen moet hopen. Dit geldt even eens voor de teelt van mosterd. Zodra ik daartoe' gelegenheid heb, hoop ik meerdere monsters te trekken om de zo waardevolle A.B.C. cijfers in nog ruimere mate te kennen. De Rijkslandbouwconsulent voor Noordholland te Schagen: Ir. G. J. LIENESCH. Op eigen risico mogen de vis- schers naar buiten. De kleine visscherij te IJmuiden krijgt weer een kans. De Ortskommandant daar ter plaatse heeft, volgens het Hsb., nl. het volgende bekend gemaakt: De Waddenvisscherij ten Oosten en ten Westen van Den Helder is tot wederopzeg ging op eigen risico geoorloofd voor houten visschersvaartuigen, hetzij zonder motor, het zij met motor, tot ten hoogste 60 pk. Deze vaartuigen, komend uit IJmuiden, moeten de route door het Noordzeekanaal volgen en verder over Amsterdam of Den Helder. Naa zee uitvaren over IJmuiden is ten strengste verboden en zal zoo noodig met alle middelen krachtdadig worden belet. Alle visschersvaartuigen gelegen in de ha ven van IJmuiden tot aan den Velscrspoor- weg, waarvoor de rechthebbenden gebruik wenschen te maken van deze regeling, moe ten een scheepsverklaring halen, die ten aanzien van de Duitsche overheidsinstanties zal gelden als legitimatie en doorlatingsbe- wijs. De Rijkshavenmeester zal zorg dragen dat alleen die vaartuigen de sluizen Oostwaarts zullen passeeren, waarvoor een dergelijke scheepsverklaring is afgegeven. Bond van Bedrijfsautohouders spant zich daar voor. In verband met de moeilijkheden, die het personen- en goederenvervoer per auto on dervindt, heeft het bestuur van den Bond van Bedrijfsautohouders plannen ontworpen teneinde te komen tot een centralisatie zoo wel landelijk als plaatselijk. Deze plannen zijn reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Men betoogt, zegt het Ildbld.. een landelij ke centrale instelling in het leven te roepen, van waaruit het vervoer kan worden gere geld. Zoo zal men voorkomen, dat auto s slechts gedeeltelijk geladen bepaalde routes afleggen. Men houdt het ook voor mogelijk, dat een zelfde centraal bureau in enkele gemeenten van belang zou kunnen worden opgericht om daardoor het taxivervoer te centralisee- ren. Door dat bureau zouden dan vaste standplaatsen voor auto's kunnen worden aangewezen. Men hoopt van de betreffende autoritei ten toestemming voor het verwezenlijken van deze plannen te verkrijgen, waardoor men een belangrijke coördinatie van het verkeer verwacht, die ongetwijfeld het pu bliek ten goede moet komen: „In verband met gebeurtenissen der laatste twee weken noodig". (D.N.B.) Na afloop van de eerste verga dering der nieuwe Commissie voor de Lands verdediging, die Donderdag in het Witte Huis met de bevoegde ministeriën bijeen is geweest, heeft President Roosefeit aange kondigd, dat hij Vrijdag van het Congres opnieuw een milliard dollar voor wapenings doeleinden zal vragen, en wel voor afweer geschut, pantserwagens, vliegtuiggeschut, vliegtuigen en munitie- en kruitvoorraden. De extra aanschaffing van dit materiaal is, aldus Roosevelt, door.de gebeurtenissen der laatste twee weken noodig geworden. Een deel van het genoemde bedrag zal worden besteed voor de opleiding van 50.000 vlieg tuigbestuurders door de burgerlijke lucht vaartautoriteiten en voor de opleiding van werktuigkundigen en ander grondpersoneel door de jeugdinstanties uit den vrijwilligen arbeidsdienst en andere jeugdorganisaties. Men verwacht, dat in totaal een millioen jonge mannen zullen worden opgeleid. Door dit aanvullende bedrag zou de defen- siebegrooting van het op 1 Juli beginnende begrootingsjaar tot rond VA milliard, dollar stijgen. Roosevelt besloot zijn mededeeling met de opmerking, dat er geen reden voor paniek is, en dat hij dat ook den beurzen heeft medegedeeld. Op Zaterdagmiddag 25 Mei, is het bij Au- berchicourt, ten Zuid-Oosten van Douai, naar het D.N.B. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, tot een verbitterd gevecht tus- schen Duitsche en Fransche pantserwagens gekomen. De lichte Duitsche pantserwa gens hadden het tegenover de hier gebruik te beroemde Fransche tanks van 32 ton zeer zwaar te verduren en moesten met verliezen terugtrekken. Zondagmorgen ech ter om 5.35 uur drongen de Duitsche troe pen met de inmiddels aangekomen zwaar ste pantserwagens opnieuw naar voren. Deze monsters verbrijzelden alles wat hun in den weg stond. Na den strijd vonden Duitsche soldaten naast een Duitschen pant serwagens de verkoolde lijken van drie ka meraden. Na een langdurig verhoor beken den de weinige achtergebleven bewoners, van Fransche soldaten gehoord te hebben, dat men de zwarte duivels (de Duitsche pantserschutters dragen een zwart uni form), uit de stukgeschoten pantserwagens had gehaald en geboeid. Daarop werden de Duitsche soldaten met benzine overgoten. Terwijl een Senegaal-neger, die opdracht gekregen had. de benzine in brand stak. stonden Fransche soldaten bij deze gru welijke en sadistische daad spotlachend toe te kijken. Dnitsche hulde aan twee gevan gen genomen Fransche generaals Naar het D.N.B. verneemt, zijn bij de bestorming van La Capelle, welke stad reeds eenigen tijd geleden werd ingenomen, twee hooge Fransche generaals gevangen genomen Over de omstandigheden van deze gebeurtenis is uit Parijs het volgende be richt ontvangen: La Capelle is een sterk verdedigd achter waarts liggend steunpunt van de Franschcn geweest. Toen onze gemotoriseerde gepant serde schutters de stad binnendrongen, werden zij uit talrijke vensters en kelder gaten, uit boomen. vanachter omheiningen en vanuit bunkers met geweren en machi negeweren beschoten. De bestorming bad succes. De schutters haalden onder dekking der pantseis talrijke gevangenen uit de huizen. Toen eenige welgerichte schoten van een pantserwagen de voornaamste vij andelijke stelling hadden geraakt, traden twee oudere officieren zonder wapens naar voren. Deze officieren, die zich overgaven, werden in den pantserwagen ge bracht, waar bleek, dat men twee generaals gevangen genomen had. Het waren een divisie-generaal van de vierde Noord-Afrikaansche divi sie en een hem toegevoegden briga de-generaal. De pantserwagen reed daarop snel met de beide Fransche generaals naar den to ren. Uit alle huizen en schuilgaten kwa men talrijke gevangenen. De gevangen ge nomen generaals werden voor een Duit schen generaal geleid, die hen ontving met de woorden: Mijne Heeren, ik betreur het dat wij in deze voor u treurige omstandigheden met elkaar kennis moeten maken. Het zij mij veroorloofd mijne bewondering uit te spre ken voor de manier, waarop uwe troepsu gevochten hebben. Parijs of Engeland, vragen de Fransche bladen zich af. De slag van Artois en in Picardie moet thans als verloren worden beschouwd, zoo constateert de Daily Express, welk blad, vol gens het D.N.B., voortgaat: De Duitschers hebben thans de volgende voordeelen be haald: 1. Zij zijn meester van het belangrijkste Fransche industriegebied. 2. Zij bezitten vliegsteunpunten, die zeer dicht bij Engeland liggen, zoodat hun bom bardementsvliegtuigen door jachttoestellen kunnen worden begeleid. 3. Hun artillerie zal het Kanaal en den toegang tot de haven van Londen beheer schen. 4. De Duitschers bezitten buitengewoon belangrijke steunpunten in Noorwegen, van waar zij de blokkade der Britsche Oostkust kunnen vervolledigen. Ook de Fransche pers ziet geen lichtpunten meer. De Fransche bladen gaven gisteren den kansloozen toestand der geallieerde troepen in het ingesloten Vlaamsche gebied onom wonden toe. Tevens wordt in de bladen de vraag gesteld, welke richting de Duitsche opmarsch na een volledige bezetting van het ingesloten Fransch-Belgische gebied nemen zal. Parijs of Engeland? vraagt de sociaal-de mocratische Populaire. Ook houdt dit blad nog met een derde mogelijkheid rekening. Het houdt het nl. niet voor uitgesloten, dat deze beide operaties tegelijkertijd ten uitvoer zullen worden gelegd. De vroegere Fransche minister van oorlog, Fabry, stelt in de Matin dezelfde vraag en verklaart verder: Het is in het geheel niet mogelijk, het aan tal Duitsche infanteriedivisies te schatten, welke over de Maas zijn getrokken. Men weet slechts, dat hun getal zeer groot is. Houtveredelingsindustrie loopig veilig gesteld. voor. OSLO, (D.N.B.) Het Noorsche telegraaf agentschap meldt, dat op uitnoodiging van een onder leidng der autoriteiten van den rijks-commissaris besprekingen zijn gevoerd met de bevoegde Noorsche instanties over den uitvoer van hout en producten der Noor sche houtveredelings industrie naar Duitsch land. De onderhandelingen leidden tot een overeenkomst die de toekomstige werkzaam heid der houtveredelingsindustrie veilig stelt Verdere bijzonderheden zullen binnenkort in Berlijn besproken worden. Voetrust raakte den grond. Tijdens de motorwedstrijden te Genua, deed zich een ernstig ongeluk voor. De be kende Italiaansche Guzzirijder Silvio Bailati reed in de 250 c.c. klasse met zijn machine aan den kop, toen hij in een bocht met een snelheid van ongeveer 150 k.m. per uur met een van de voetrusten in aanraking kwam met den grond. Bailati raakte hierdoor de macht over de machine kwijt en sloeg over den koop. Hoewel hij niet terstond werd ge dood. liep hij bij zijn val toch zulke zware verwondingen op, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. ALKMAAR MILITAIREN, WEES VOORZICHTIG MET AFZWAAIEN! Van een moeilijkheid ten aanzien van ge demobiliseerde militairen, die zich wellicht overal in den lande zal voordoen, waren we heden op de hoogte gesteld. Op grond van een circulaire van 25 Mei komen gedemobiliseerde militairen niet in aanmerking voor steun van overheidswege. Nu schijnt het geen zeldzaam verschijnsel, te zijn, dat aan militairen is gevraagd of de kans bestond, dat ze in het burgerlijk leven een werkkring zouden kunnen vinden en evenzeer is het voorgekomen, dat deze vraag door onze soldaten, eenerzijds uit een begrij pelijke begeerte om de uniform te vervangen door het civiel, anderzijds uit een gemis aan inzicht omtrent de verhoudingen, die plotse ling in onze burgerlijke samenleving zijn ont staan, op bevestigende wijze is beantwoord Het resultaat is geweest een spoedige te leurstelling. Aan de verschillende arbeidsbeurzen is het aantal aanvragen om personeel minimaal, tallooze firma's zijn meer geneigd tot ont slag van personeel dan tot het opnieuw aan stellen. Intusschen schijnen vooralsnog, op grond van bovenvermelde circulaire, aan even- tueele gedupeerden geen uitkeeringen van steun te kunnen worden gedaan. Een weinig voorzichtigheid van de zijde der militairen dunkt ons hier op zijn plaats. KOEGRAS JULIANADORP. ,VOLG MIJ" IS OP TEXEL GEWEEST. De Chr. J. M. V. „Volg Mij", welke met de Pinksterdagen een tweedaags bezoek aan Texel zou brengen, moest daar toen door de tijdsomstandigheden van af zien, doch heeft dat deze week ten uitvoer ge bracht. Het was een klein aantal leden, dat aan dit uitstapje deelnam, het was echter prachtig weer en de stemming was naar rato. Aan de haven te Oudeschild was het zeer druk en vandaar begaf men zich naar Den Hoorn, waar bij de bondsvrienden voor den inwendigen menscli gezorgd werd. Ver volgens trok men naar Den Burg, om te elf uur het nachtlogies op te zoeken. Den volgenden morgen was het weer wat som ber. De fietstocht ging dooj' de Dcnnebos- schen. De Fonteinwal werd beklommen, van waar men een prachtig vergezicht over het eiland had. De tocht ging verder over de Koog naar de Muij, en de Slufter. Te Ooster end werd bij bondsvrienden de koffie ge serveerd, waarna men weer naar Den Hoorn terug keerde om te middagmalen. In den middag bezoch men de omstreken van den Hoorn en ook de Ned. Herv. Kerk met het bekende witte torentje. Ook dezen dag was spoedig om en men moest weer op tijd naar de boot om over te steken naar den Helder, Het is een gezellig uitstapje geweest! ANNA PAULOWNA ONZE MILITAIREN.. Het is nog niet van alle ruim 270 uit onzen polder afkomstige militairen bekend, hoe het met hen gesteld is, al zonden wel reeds de meesten gunstige berichten naar huis. Tot heden is gelukkig nog geen enkele officieele mededeeling ontvangen, dat een van hen in den strijd gebleven is; wel zijn enkelen gewond teruggekeerd. HET ONDERWIJS WEER BIJNA NORMAAL. Na onze vorige opgave van hervatting van het onderwijs, is in Breezand ook de R.K. school weer voor de jeugd geopend. Aan School I. te Kleinesluis, worden a s. Maandag de lessen weer hervat. Alleen de R.K. school in de Spoorbuurt is dan nog door militaire bezetting verhinderd aan haar doel te beantwoorden. ONWILLIG PAARD GING BADEN. Het paard van den heer H. Winnubst, dat van het land aan den Nieuweweg opge haald werd, had een onwillige bui en ge raakte bij het tegenstribbelen te water, Met behulp van eenige militairen werd het dier gebonden en op den kant getrokken, waarna het zich gewillig verder liet leiden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Arjen, zoon van L. Wijngaarden en M. C. Duijzer. Johanna Antonia, dochter van D. Angevare en Joh. W. van Gijlswijk. Jannie Aaftje, dochter van K. Waiboer en A. Tiel. Lenze Leendert, zoon van H. Bou wers en B. van der Laan. Aaltje Maartje, dochter van P. van Dijke en H. Hooge veen. Nicolaas Cornelis, zoon van C. G. Conijn en A. M. Broers. Petronella Renate, dochter van P. van Rotterdam en M. M. A. Tölsner: Cor- rie, dochter van C. H. Glasbergen en H. G. H. Buter. Anna Maria, dochter van P. de Graaf en G. A. Lont; Janny Baren-diny, doch ter van A. Kalter en D. Hoppe. Catharina Maria Johanna, dochter van L. P. Looije- steijn en H. M. Verbruggen. Petrus Hendri- cus Adrianus. zoon van J. M. Hendriks en C. Korver. Evert, zoon van J. Huijbers en S. Bos. Getrouwd: J. S. Post en C. C. van IJzen- doorn: Joh. Brands en M. J. Landman'. A. de Graaf en C. G. Quist; L. B. Pijnacker en G. van den Berg. Ondertrouwd: L. Muntjewerf en J. J. Schouten; Th. A. Ruijter en A. M. van Eg- mond. Overleden: C. Glim. oud 76 jaren. POLITIE. Gevonden: Kosteloos rijwielplaatje, dames horloge. Verloren: Beursje, inh. zilveren rozen krans; fietspomp. HELDERSCHE EIERVEILING, 30 Mei. Aangevoerd: 24750 kipeieren 3.304.20, kleine eieren 2.703.20. 450 eendeieren 2.40 —2.50 per 100 stuks EIERVEILING SCHAGEN. 30 Mei. Aangevoerd 65.000 kipeieren 2.903.60 p. 100 stuks. BROEK OP I ANGENDIJK. 31 Mei. Aanvoer: 390 Kg. aardappelen: Schotsche muizen 17—18.30 drielingen 17.30—17.90. kleine 13.10—16, 335 bos prei 3—3.20, 5300 bosr abarher 1—1.20. 11300 Kg. kroten 1.40. 61 st. bloemkool 16.20—18.60. 2e soort 11 ?e soort 12.6013 10

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3