Het GeHeim unn Sritsche expeditieleger volkomen ontbinding Snelle berechting van plunderaars RADIO vuren van Tohr ri - -n Duitsche pers maakt zich vroolijk Torrance Esdale So!c*2ten verdwenen in Littauen Engelschen cateren Japaasch schip De actie der „Schnellboote" FEUILLETON Het Daitsche Leqerbericht Amsterdamsche taxi's rijden voorloopig niet PROGRAMMA door Edgar Rice Burroughs Antwoord protest. op Sovjet Russisch De regeering van Littauen heeft de Sovjet regeering geantwoord op het protest inzake het verdwijnen van Sowjet Russische sol daten in Littauen. Het antwoord luidt als volgt: De Littausche regeering heeft, volgens het D.X.B.. reeds opheldering verschaft over de door de Sovjetregeering geuite beschul digingen en is bereid deze opheldering nog aan te vullen. Teneinde de beschuldigingen te onderzoeken en de schuldigen te vinden, heeft de Littausche regeering een speciale commissie benoemd. De Littausche regeering hoopt, dat de Sovjet Russische regeering van haar kant er toe zal bijdragen de schuldigen te ont dekken. Zij zullen door de Littausche re geering met de grootste gestrengheid ge straft worden. Over de BritschFransehe belof ten aan Portugal en Zwitserland De Duitsche bladen steken heden den draak met de uit Madrid en Genève ont vangen berichten volgens welke Engeland en Frankrijk bereid zijn, Portugal en Zwit serland beloften van bijstand te geven. Wat beloften van bijstand der Westelijke mogendheden beteekenen, en wat zij waard zijn, schrijft de Berliner Boersen Zeitung, daarover zal ook thans geen twijfel meer bestaan bij hen, die zich onweerstaanbaar tot deze mogendheden voelen aangetrokken. Gaat men de rij langs van Benesj en R'-dz- Smigly, van Nvgaardsvold en Koht, van De Geer en Pierlot, dan kan men zich voor stellen, dat de ramp-politici in Londen en Parijs in vertwijfeling blijven vasthouden aan de meening, dat er geen eind komt aan de domooren. Zoo lang het tegendeel niet bewezen is, mag wel elke verstandige Europeaan vast houden aan de overtuiging, dat geen ver antwoordelijke neutrale regeering meer in gaat op gemeenschappelijke betoogingen met de vijanden van Duitschland. Door soldaten en douane. Het Japansche vrachtschip Atlasmaru is Vrijdag j.1. toen het te Karatsji voor anker lag. plotseling geënterd door tien gewapen de Engelsche soldaten en twintig douane beambten. De woordvoerder van het Japansche de partement van marine heeft in antwoord op een desbetreffende vraag meegedeeld, dat hierover geen officieele berichten ontvangen zijn, doch dat hij op grond van het desbe treffende persbericht betreurde dat een on gewapend Japansch vrachtschip een derge lijke behandeling van gewapende soldaten bad moeten ondergaan. Het Kanaal benauwde zóne voor de tegenstanders. Het D.N.B. geeft een beschrijving hoe een Duitsche „Schnell'boot" voor een Belgische haven een vijandelijken torpedojager tot zinken bracht. Eiken nacht weer hebben Duitsche „Schnellboote" den laatstcn tijd den vijand in het Engelsche kanaal opge zocht. Vijf vijandelijke torpedojagers, een duikboot, een hulpkruiser, een transport vaartuig en zelfs een vliegtuig zün op deze wijze de laatste dagen door Duitsche „Schnellboote" tot zinken gebracht. door: Roy Vickers 36. Met zijn hoed in zgn hand stond Vander- lem daar te grinniken en boog als een knip mes. „Ik heb panne, en ik zou u willen vra gen zoo goed te zijn mg mee te nemen naar Londen." Het rattengezicht was enkele centimeters van het hare verwijderd. Een van de gewel dige, wreede handen omklemde de deur van de two-seater. Enkele meters verder stond de eigenaar van „De Zwaan". Eigenlijk was er geen reden om bang te zgn. Zij kon gewoon weigeren en doorrijden. Of zg kon haar plan nen wjjzigen en dien nacht in „De Zwaan" blijven logeeren. Zij kon een half dozijn verschillende dingen doen en binnen de seconde was zij besloten. „Natuurlijk, meneer Vanderlem!" zei Tor rance, „stapt u in." HOOFDSTUK XXXV. De vijand. Terwijl ze wegreed voelde Torrance een rilling langs haar rug kruipen en zij wist. dat deze door angst werd veroorzaakt. Voor dat ze den hoek om was, om den grooten weg op te rijden, was dit gevoel verdwenen. Er bestond, zei zij tegen zichzelf, toch geen en kele reden om aan te nemen, dat deze man haar zou willen vermoorden, want hjj was toch al tot de conclusie gekomen, dat zij hem niets kon doen. Even daarna sprak hij tegen haar. „Ik moet u mijn verontschuldigingen aan bieden, juffrouw Esdale. dat ik u gevolgd ben. Weet u, ik vond het beter den indruk te wekken, dat wij elkaar toevallig ontmoetten." Torrance zwaaide even, verminderde toen, uit voorzorg, vaart. „Waarom „Omdat ik met u wilde praten over meneer Saranack. U begrijpt toch, dat hjj opgehangen DUITSCHE LEGERS VEREENIGEN ZICH. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De groote slag in Vlaanderen en in Ar tois nadert zijn einde, nu de Engelsche en Fransche legers aldaar vernietigd zijn. Sinds gisteren verkeert ook het Engelsche expeditieleger in volkomen ontbinding. Met achterlating van zijn geheele onoverzien bare oorlogsmateriaal, vlucht het naar de zee. Zwemmende en in kleine booten pro beert de vijand de op de reede liggende Engelsche schepen te bereiken, waarop ons luchtwapen, zooals reeds in een afzonder lijk bericht is bekend gemaakt, zich met vernietigende uitwerking heeft gestort. Ruim zestig scliepcn werden ge troffen, waarvan drie oorlogsbodems en 16 transportvliegtuigen tot zin ken werden gebracht, alsmede 10 oorlogsschepen en 21 koopvaardij schepen van alle tonnages zwaar be schadigd of in brand geschoten. Ook luchtdoelartillerie bracht 'n vijandelij ke patrouilleboot tot zinken en be schadigde vijf andere vaartuigen. De ter bescherming van dezen grootschcn Duitschen aanval ge bruikte jachtvliegtuigen schoten 68 vijandelijke vliegtuigen neer. Ten Zuiden van de lijn PoperinghcCas- sel hebben onze van het Westen, Oosten en Zuiden aanvallende legers zich vereenigd na talrijke sterke vijandelijke afdeelingen te hebben verminkt en ingesloten. Bij de bestorming van het versterkte steunpunt Hazebrouck op den 28sten Mei heeft zich een pantser-pionier-bataljon onder zijn commandant, den eersten luitenant von Bodecker bijzonder onderscheiden. Aan het Zuidelijke front werd een vijan delijke aanval met pantserwagens aan den benedenloop van de Somrime afgeslagen. Ten Zuiden en Zuidwesten van Amiens werden troepenconcentraties in de bosschen met bommen bestookt. De vijandelijke verliezen bedroegen giste ren in totaal 89 vliegtuigen. Hiervan wer den er 68 in luchtgevechten, 17 door lucht doelartillerie neergeschoten. De rest werd op den grond vernield. Vijftien Duitsche vliegtuigen worden vermist. De strijd om Narvik duurt met onver minderde hevigheid voort. Onze troepen hebben bergposities betrokken buiten de stad en worden versterkt. Gevechtsvliegers deden een aanval op een vijandelijk vlieg veld. Verscheidene op het veld staande toe stellen werden vernield. Onze van Drontheim Noordwaarts optrek kende bergjagers hebben Fauske ten oosten van Bodoe ingenomen. Een van onze duikbooten meldt het tot zinken brengen van zeven vijandelijke sclie pen met een inhoud van 38.480 bruto regis- terton. Oorspronkelijk plan niet uitge voerd. In tegenstelling met een eerder gepubli ceerd bericht, zal het Amsterdamsche taxi bedrijf voorloopig nog niet functionneeren. Wel waren door de Amsterdamsche autori teiten in totaal 1(6 vergunningen verleend, 55 voor het stationneerend bedrijf en 50 voor de particuliere ondernemingen, doch deze zijn, voor zij gebruikt konden worden, door de hoogste instanties te 's Gravenhage weder ingetrokken. Op het oogenblik wordt alsnog naar een oplossing gezocht. Zoo deze echter in gun- stigen zin mocht uitvallen, zal het toch nog wel enkele dagen duren voor de taxi's in Amsterdam weer, en dan nog op zeer be perkten schaal, zullen rijden. Twee Jaar gevangenisstraf ge- eischt. Het zal zeker in breeden kring voldoe ning wekken, dat tegenover plunderaars met uiterste gestrengheid wordt opgetreden De gebroeders J. en H. C. S., respectie velijk 23 en 18 jaar oud en beiden chauf feur van beroep, uit de omgeving van Lei den, waren op 15 Mei j.I een in oorlogs- nood veriaten tuinderswoning te Valken burg bij Katwijk binnengedrongen en had den zich daar een gouden tientje, een horloge en eenige pakjes thee toegeëigend zoomede een fleschje Perl, dat zij daar aantroffen, leeggedronken. Zij vielen daarna echter spoedig in han den van de politie en hadden zich gister ochtend voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden. De jongemannen legden een volledige bekentenis af. De officier van justitie, mr. Zaayer, deed in zijn .requisitoir uitkomen, dat de ge pleegde diefstallen in gewone omstandig heden tot de kleine misdrijven zouden zijn gerekend, maar dat, nu zij in oorlogsnood zijn gepleegd, deze diefstallen als zeer be langrijke moeten worden beschouwd. Thans geeft niet de vraag, wat hier gestolen is, doch het feit dat er gestolen is den door slag. Deze jongemannen hebben zich toe gang verschaft tot de woning van den tuin der C. Langeveld, die in de dagen tusschen 10 en 14 Mei aan eenige menschen onderdak had verschaft en die op 14 Mei, toen het verblijf in de woning te gevaarlijk was geworden, het huis had afgesloten en de ramen gegrendeld, nadat de bewoners een minder onveilig heenkomen hadden ge zocht. Den volgenden dag werd in deze woning geplunderd. Dit feit is buitengewoon ernstig, aldus de officier, die eraan toevoegde, dat indien de daders toen in handen van de militairen waren gevallen, zij hun daad wellicht met den dood hadden moeten bekoopen. ONVERLATEN. Spr. noemde menschen als de hier be doelde jongemannen „onverlaten" en het stemde hem tot dankbaarheid dat zij thans konden terechtstaan. Jammer genoeg zijn degenen, die de deur van de tuinderswo ning geforceerd moeten hebben en daaruit cenig bankpapier hebben gestolen, totnutoe niet in handen van de justitie gevallen. Spr. wilde er derhalve rekening mee hou den, dat de woning, toen de beide chauf feurs daar binnendrongen^ niet meer was afgesloten. Geëischt werd tegen beiden twee jaar gevangenisstraf, waarbij de officier op merkte dat de straf, door de rechtbank op te leggen, hoe groot ook, altijd nog licht zal zijn in vergelijking tot de begane feiten. Mr. Smelt pleitte clementie. Spr. merkte op, dat de jongemannen direct hadden be kend en dat zij de gekaapte voorwerpen inmiddels aan den rechtmatigen eigenaar hebben teruggegeven. De tweede verdachte is, aldus pleiter, nauwelijks de kinderschoe nen ontwassen. Verdachten zeiden nog, dat zij, toen het feit werd gepleegd, niet beseft hebben wat zij deden. De president bepaalde de uitspraak op 5 Juni. ZATERDAG 1 JUNI 1940. Jaarsveld. 414.4 m. N.C.R.V.-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Officieele berichten. 10.30 Morgendienst. TARZAN en de 112. De maan keek neer op de opwindende race door de wildernis. Ukah en d'Arnot spoorden hun dikhuid tot steeds meer spoed aan. Daar achter kwamen de Tohrianen op de andere olifanten. „Dit was het dier van den leider, hij is sneller dan de anderen," verklaarde Ukah. Al spoedig waren de vluchtelingen uit het gezicht van hun achtervolgers verdwe nen. Ukah, die de landstreek goed kende, leidde de olifant over een doorwaadbare plaats in de rivier. „We zullen eenige tijd stroomafwaarts zwemmen," zei hij, omdat het water geen sporen nalaat." Toen ze bij de bocht van de rivier kwamen, hoorden ze de Tohrianen schreeuwen. „Ze hebben de bedding "bereikt," zei Ukah, „maar ze zullen niet kunnen nagaan, welke weg we genomen hebben." „Maar misschien zenden ze een deel stroomopwaarts en een deel stroom afwaarts," zei d'Arnot rustig. „Dat is moge lijk," zei de Rathoriaan, „ze zullen de achter volging niet gemakkelijk opgeven en geen moeite sparen om ons weer in handen te krijgen. Als het hun niet lukt, zal hun aan voerder voor de leeuwen van Ahtea geworpen worden of slaaf worden in de juwelengroeve. Neen, Paul d'Arnot, we zijn nog niet buiten gevaar!" 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang. 12.00 Politie-berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten A.N.P. I.00 Amsterdamsch Salonorkest. 2.30 Christelijke lectuur. 3.00 Pianovoordracht. 3.45 Leger des Heils-uitzending. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Melodia. 6.15 Orgelspel. 7.00 Officieele berichten. 7.30 N.C.R.V.-orkest. 8.00 Berichten A.N.P. 8.15 N.C.R.V.-orkest. 9.00 Causerie. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.35 Ensemble „Klein Kunst". 10.00 „In afwachting", toespraak. 10.30 Berichten A.N.P. 10.45 Het koor „De K.C.O.V.". II.00 Ensemble „Klein Kunst". 11.3512.00 Gramofoonmuziek. Kootwijk. 1875 m. V.A.R.A.-ultzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten (Fransch). 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Berichten (Nederlandsch). 9.45 Gramofoonmuziek. 11.45 Berichten (Engelsch). 11.30 Berichten (Vlaamsch). 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 V.A.R.A.-orkest. 1.00 Orgelspel. 1.30 Berichten (Nederlandsch). 1.45 Berichten (Fransch). wordt?" Daar zij niet antwoordde, voegde hij er aan toe: „Ik dacht, dat wij misschien tot een overeenkomst zouden kunnen komen." Torrance begreep er niets van. Ongetwijfeld zou het toch eenvoudiger geweest zijn, een dergelijk verzoek aan Annabelle over te laten? „Maar waarom komt u hiermee bij mij, meneer Vanderlem? De juiste persoon hier voor is toch de advocaat van meneer Sara nack?" „Ik heb zoo'n vermoeden, dat hij mij zijn kantoor zou uitsmijten, voordat ik uitgepraat was. Maar ik heb ook een vermoeden, dat u „ja" zult zeggen." „Waarom maakt u dan geen gebruik van Annabelle?" „Annabelle," zei Vanderlem, „is goed voor kinderjuffrouw of gezelschapsdame, hoewel ik toe moet geven, dat zij er te aardig uit ziet om in huis te hebben. Maar afgezien van spe len met kleine kinderen en de bloemetjes rang schikken, is zij niets waard er zit niets bij." Dit, dacht Torrance, was je reinste op schepperij. Annabelle, waar „niets bij zat", was sterk genoeg geweest om dezen man wegwijs te maken, hoe Oom Julius vermoord moest worden! Hij had lijdelijk toegezien, terwijl Annabelle hem zei wat hij doen moest. Of was het wel Annabelle? Opnieuw moest zij zich er aan herinneren, dat zg er niet ze ker van was. „Veronderstel," ging Vanderlem voort, „veronderstel, dat ik vier getuigen met een alibi, dat AT is, op de planken kan brengen! Vier personen, die er een eed op zouden «ril len doen, dat zij Gerald tusschen zes uur en middernacht in Parijs gezien hebben?" „O!" zei Torrance zachtjes. „Ik dacht wel, dat u happen zoudt." Er bestond geen twijfel, dat Torrance „ge hapt" had. Zij was bereid alle plannen te laten varen, alle voorwaarden te accepteeren, die hij voorstelde. „Als u dat werkelijk kunt doen, meneer Vanderlem..." „Natuurljjk kan ik dat doen! Maar het zal nog al wat kosten. Die getuigen willen niet voor niets een eed afleggen." „Bedoelt u, dat zij meineed willen plegen?" vroeg Torrance verbaasd. „Inderdaad." „Maar dat is belachelijk!" zei zij, „zooiets kun je hier niet doen." Op dat oogenblik maakte de teleurstelling haar slechts kwaad. „Dat is mijn risico," antwoordde Vander lem. „Ik doe u een oprecht voorstel, juffrouw Esdale. Zooals ik u al zei, zal het niet goed koop zijn. Bekijkt u het zoo een3. Als Sara nack als moordenaar veroordeeld wordt, dan zal hij de Ardus Ellister erfenis niet kunnen opstrijken. Maar wanneer ik hem uit de ge vangenis kan halen en het heele geval kan ophelderen „Nou?" „U laat mij niet uitspreken! Ik wilde het volgende voorstellen. Ik heb hier een con tract, waarbij Saranack zich ermee accoord verklaart, binnen drie maanden vanaf dezen datum een party effecten te koopen, die hem twee en een half millioen dollars zullen kos ten vjjf honderd duizend pond volgens uw geld. Geen woord over die getuigen geen woord over iets anders, dan die effecten." „Maar hij heeft heelemaal geen geld, tot dat „Precies! Wanneer ik het niet met mijn getuigen red, dan wordt hjj veroordeeld, hij zal nooit de Ellister-erfenis krijgen en ik kan fluiten naar mijn dollars. Wanneer ik mijn deel doe, zal hij gauw genoeg dat con tract kunnen betalen. En uw aandeel bestaat hierin, dat hij het onder oogen krijgt om het te teekenen." Een half millioen! Torrance had zich eigen lijk nog nooit het Ellister-fortuin werkelijk voorgesteld. Voor haar was het, tot op dat oogenblik, niets anders geweest dan een massa enorme getallen. Toen kreeg zij een eigenaardige gedachte In verhouding tot het EUister-fortuin, was een half millioen een peuleschilletje voor iemand, die in de gelegenheid was, het heele bedrag op te eischen.. Maar dat ging haar niet aan. Meineed of met, Als zij bewijzen konden, dat Gerald in Parijs was geweest... En hoe moet het met die ruwe diaman ten?" „Dat is handig, juffrouw Esdale." Er klonk bewondering in de hooge stem. „Dat is het eenige punt, waarop zij mij krijgen kunnen en let wel, ik eisch niets als ik het niet m orde knjg! Maar het gaat niet om die dia manten het gaat om die vrouw, die in het huis was, die de politie een oogenblik later opbelde. Weet u welke ik bedoel'" Voor hen uit zag zij het lichtschijnsel van het plaatsje Reading. Zij had bijna alle angst voor dezen man verloren. Zij was veront waardigd en liet hem dit ook blijken „Wanneer u een overeenkomst, zooals u dat noemt, met mg wilt maken, waarom tracht u dan mij voor den gek te hóuden?" ooi den gek houden, Juffrouw Esdale'" Torrance voelde gewoonweg zijn verbazing "^,waaTr°'LZOU ik u voor.den gek willen houden. Ik ben er op uit een kwart millioen dollars te verdienen. Als ik het zaakje voor mekaar krijg, dan krijg ik de dollars. En zoo met, dan krijg ik niets. Waarom vliegt u mij 2.00 De Ramblers. 2.30 Berichten (Nederlandsch). 2.45 Esmëralda 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 „II Trovatore", opera (gr.pl.). 5.30 Berichten (Nederlands). 5.45 Orgelspel. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Berichten (Vlaamsch). 6.45 De Ramblers. 7.30 Berichten (Nederlandsch). 7.45 Rosian-orkest. 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 Berichten (Vlaamsch). 8.45 Rosian-orkest. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Berichten (Nederlandsch). 9.45 V.A.R.A.-orkest. 10.25 Reportage. 10.45 V.A.R.A.-örkest. 11.15 Berichten (Fransch). 11.30 Berichten (Engelsch). 11-4512.00 Gramofoonmuziek aan en beweert dat ik u voor den gek houd?" 't Schoot Torrance door het hoofd, dat zij op den rand van een afgrond stond. „Die vrouw, dat is geen verbeelding van mij. Ze bestaat," vervolgde Vanderlem, „in het eerste nieuwsbericht was er al sprake van en zij werd opnieuw genoemd bij het voorloopig onderzoek. Ik begreep uit hetgeen Annabelle mij vertelde, dat u ook in de rechtszaal was en u zult toch ook van haar gehoord hebben. Ik zeg u alleen maar, dat die vrouw een onbekende is. Als zij ver schijnt maar ik reken er op, dat zij het land al uit is." Zij was er van overtuigd, dat deze man naar niets wijs probeerde te maken. Maar als y geen vermoeden had, dat zij de onbekende vrouw was, bewees dit, dat Annabelle niet met Vanderlem samenwerkte dat zij nooit met Vanderlem samen gewerkt had. Wanho pig worstelde zij tegen deze conclusie. spijt miJ. meneer Vanderlem, maar u klinkt ^Ven' dat het geheel erg verdacht tnnn v,o 'J- sprak °P den korten, zakelijken f.r eiSen- „Annabele en u werken samen, waardóór V°°r het bewijsmateriaal, komt "ald gearresteerd wordt en dan len O!"0 voor, hem er weer uit te ha- had h^t ?0tt°r ,3tond 3111 want Vanderlem er zijn hand op 0mgedraaid en hield riaat'^kiil6vZ°r:?de voor bet bewijsmate- Die^i bewijsmateriaal vroeg hij. ban -■ *arnt6n natuurlijk!" Zij werd weer De diÓmemt 6n dwong 21011 kalm te blijven. y ze aan de politie." die diamanten h°8 kWam Annabelle aan in'di hIaS biMfn op den avond dat wij ze haar te eeven dle diamanten aan vonden werden als M in zUn bezit Se' worden van dón hiJ verdacht kunnen ren Geralri nn k moord' En nauwelijks wa- niét wei" °nar wan ik natuurlijk (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6