Brabantsche Brief 't HOEKJE OUDERS rw-oit! yan Dré Zaterdag I Juni 1940 Vierde blad .J VOOR DE Zelfbeheersching Ulvenhout, 30 Mei 1940 Amlco, We staan op den durpel naar de Zomer maand. 'n Malsch westerke waait deur de zon, dwars over de bloeiende velden 't durp jn. En duuzenden lichpiekskes vlammen op, uit den waterspiegel van de Mark. Kolossale wolken stapelen in witte zonneglanzings to renhoog teugen den ultramarijnen hemel, en d'r machtige schaduws glijen over d'éérde in statigen gank. Uit d'hooge poppels van de wegeltjes langs d'akkers kleppert 't vlagend windeke. 't Is of 't lacht onder z'n gestoei deur 't welig loof, zachtekens schatert van zurgeloos plazier in den jongen Zomerdag, die hel te glanzen staat in den bloeienden boogerd, over den jonk malschen akker, op de blekkerende Mark, over de wije velden. ja, den buiten gaat zijnen rustigen gank! De zon loopt heuren gouwen weg van de sereenen mergenglorie tot de koperen poorten van den avondhemel. De veugelen zingen heur toe; de blommekes breken naar heur den knop open tot langs den af- gelegden zonneweg de sterren bloeien gaan in den klééren manenacht. Daarstraks is den Blaauwe hier gewist. Den oudsten jongen, ge wit den Graad, Janus zijnen schoonzeun, was thuis ge komen van de soldaten uit Zeeland. „Gefeliciteerd, Tiest! En alles goed? Peizend, mee groote oogen, zag ie me aan. Beet op z'nen pijpesteel en zee toen; „Dré, ik wéét 't nie". „Ge? Ge wit 't nie...?" „Neeë. Hij... eh... zegt niks. Hij doet zelfs z'n Mieneke gin... eh... vrindschap. Hij zit piaar veuruit te kijken. Recht veuruit „Da's..« da's gek, Tiest...! Hee-t-ie heele- gaar niks gezegd?" „Jawel. As ik 'm bij z'n schouwers pakte en zee: allee Gradus, vertel ons nou hoe of ge 't g'had hebt, dan sprongen er twee klod ders van tranen in z'n oogen en dan zee-t-ie. Vader ik kost nie schieten. Toen viel m'nen kameraad, die naast me stond. Dood. Toen ben ik ok gaan schieten en... en Onzen- lievenheer wit, hoeveul ik er kapot gescho ten heb...!" We zwegen. Trui begost zachtjes te sim men, in d'ren schort. Daarbuiten gloeide d'avondzon in den wit ten kruinagel; ros blok 't zonnegoud onder in den notenkroon. 'Nen lijster schalmeide zijnen fluitzang deur den stillen avond, die over de waereld viel als deur n a ebrand kerkraam. De blommekes sloten huilie kleu rige kelkskes, want straks gongen ommers de sterren openbloeien langs den af0eleB zonnenweg, in den klééren manenacht. Ja, den buiten gaat zijnen rustigen, sc ooner gank. De steertklok tikte hard deur den stillen duister, die zoo zwaar op oew zielemen leunde, dat ge haast ginnen asem durfde halen. „En da's alles", zee den Blaauwe toen, mee 'n heesche, lage stem, „da's alles wat'ie nog gesproken hee, onzen Graad. Hij ziet, hij bespeurt z'n Mieneke nie, z'n kin- ders nie. Hij staart maar weezenloos veur uit en zwijgt. En soms ziet ie verdwaasd naar z'n handen, die beven as van 'nen ouwen mensch". Daarbuiten, over de daauwende velden, gloorde 'nen groenen avondhemel, waardeur 't purper van de nacht geveegd stond, zoo schoon als op de leste schilderijen, die k gezien heb van den Vic. Ge wit wel, die zonsondergangen, die hij nie verkocht... Aan 'n langen purperen wolkstreep brandde 'nen contour van gloeiend goud. Bezijen, laag op den kim, hong 'n volle maan te blinken üi kouwen glans, 'n Avondwindeke roosch luidruchtig door d'n kolossalen nootenkroon; t slissend lawijt was binnen te hooren. De twee kleine mannen waren nog doende in de stallen. De beesten staan weer in de Wei enne... en wij hopen, dat ze aan de, hoe mot ik 't zeggen? aan de vrindschap pelijke bommen, die hier 's nachts nog uit gestrooid worden deur onze... Engelsche „helpers", zullen ontkomen. Ja, ons Brabant deurstaat zware tijden, 't Stedeke Breda, waar ik 'n menschenleven dagelijks den groentenwagel deur douw, ei .oor n driehonderd burgers: ouwe stakkers, jonge ouwers, bloeikes van kinders. Eersten Pink sterdag trokken ze, op bevel van 'nen Fran- schen ginneraal de huizekes uit, de bosschen in, naar 't Zuien. En honderden vielen on- derweuge onder de bombardementen, onder de ellende, onder uitputting. Fransche troe pen, gullie in Holland meugt 't, mot 't weten, verscholen zich achter onze vluch telingen...! Zoo vielen onze menschen onder den oorlog FrankrijkDuitschland. Nóg, nou na twintig dagen, zwerven nóg troepkes deur de bosschen, langs onbegaan bare, kapotte wegels, komende uit de Anvers, uit Gent, uit Brugge, uit... Sinterklaas, waar 'n schoolgebouw vol mee onze menschen, in éénen klap van d'éérde verdween...! Soms hebben de zwervers 't geluk van op genomen te worden deur Duitsche soldaten- auto's waarmee dan 'n end komt aan de be- proevings, die ik nie beschrijven kan. Be- proevings van bloeikes, twee turven hoog, die honderden kilometers trokken op huilie korte, kromme pootjes, deur bosschen, waarin den oorlog galmde mee duuzend echo's, over 'nen bojem die te schudden lag van grana- tengeweld. Bloeikes..., nogeens! waarach ter de Fransche, Fransche soldaten weg scholen. Deus brok trieste waarheid meugt, neeë mot guilie weten, daar in Holland. En ge meugt, neeë moet bevroeden 't leed van moederkes, die huilie borelingskes ter waereld brochten op 'pen bussel strooi in den hoek van 'nen koeienstal. Want bij juilie wierd één stad getroffen en ik lees over niks anders, dan Rotterdam. Dat nog viel in eerlijken strijd, 't Brabant sche Volk wierd van huis en hof verjaagd, zonder eenige reden! Kwam dikkels verom in geplunderde huizen...! Daar is 'n ouwe zegswijs: „van oew vrin den mot ge 't maar hebben". Den Brabander wierd die ouwe spreuk veul duidelijk gemokt sinds Pinksteren 1940. Maar 'k zou van m'n champiter dwalen. 't Was veul stil in den huis. Den avond wind daar in den notenkroon was binnen te hooren. Den duister wemelde in d'hoeken. We zwegen. Den Blaauwe zat teugen den muur, onder de klok, veurover gebogen, de ellebogen op de knieën. Ik zat onder de schouwkap, m'n wintersch plekske, waar al leen maar 't licht was van nikkelen glim der plattebuis. Trui stond op. Schonk den Blaauwe 'nen borrel in. (We moesten, lijk ge wit den al cohol wegdoen van regeering; en ik heb 'm toen ook dalijk in den grond gedaan, maare... 'k heb er de kruiken omheen laten zitten...! Den Blaauwe beet in den borrel, lijk 'n kalfke in de speen, smakte 'n paar keer mee zoo'n overtuiging da'k Trui vroeg om er veur mij ook eentje vol te doen en toen zat den Tiest weer rechtop. „Dré, ik ben gekomen om raad. Wa dunkt jou? Zou'k naar den dokter gaan? Naar 'nen soortement van zenuwengestelspeesje- list-of-ie ts-van-dien-aard „Dat kunde doen, Tiest. En ik heb zoo'n vaag idee, dat den een oewen Graad 'n dag of virtien lot slapen, mee de kwaje kans. dat den Graad over virtien dagen net zo wijd is als nou. En dat den ander 'm 'n straal van de brandweer op z'nen blooten bast zal zet ten, mee de kans, dat den Graad 't op 'n loopen zet in z'n zwembroek en niemeer verom komt. Als ik jou was, dan schold ik 'm mergen 'ns steuvig uit. schupte in z'n zwembroek en nie-de spaai in z'n knuisten en als 't oe lukt om 'm 'n uur achter mal kaar te laten werken, dan is Gradus gene zen! Hij is boer! Pel d'n boer weer uit 't sol datenpak en 'nen gééven, herboren kearel komt veur den dag, als 'n fleurige kapel uit de vale pop". Den Blaauwe peinsde, knikte langzaam den seerjeuzen kop, zee: „Dré, ik geloof da gij 'm aan 't goeie end vast hebt. 'k Zal 'm mergen 'ns smeuig uitkafferen, in de hoop, da'k 't over m'n gemoed kan verkrij gen." Dikker wemelde den donker deur den huis. 'n Groene manestraal glee zachtekens over de plavuizen langs de tafel, waarop ge de din gen kost zien als bij dag. Trui begost 't gerei veur den avondpap gereed te zetten. Den Blaauwe stond op. 'k Brocht 'm over den erf, deur onzen inrij, op den steenweg. „Sloppèl, Dré!" „Welterusten, Tiest!" Hij beende over den lichten mane-weg naar z'n gedoeide, gunder van 't durp, veurbij den meulen. 'Nen klèèren nacht stond over de Schep ping. 'Nen zilveren glorie daauwde over de slapende velden. Den sterrenbespikkelden he mel koepelde over de weareld lijk 'nen kris tallen droom van vrede. Ja, den buiten gaat zijnen vredigen gank in 'n puurte van schoonheid, die alleen van God komen kan. Twijfel aan alles, zooveul ge wilt. Twijfel aan de weareld, twijfel aan God eigens, als op den dag 't leven zoo zwaar, zoo loodzwaar, zoo ellendig zwaar op oew schouwers drukt. Twijfel aan alles! Alles! Da's menschelijk. 't Leven is vallen en opstaan. Maar neem dan, na zoo'nen ergen dag de moeite om veur 't naar bed gaan den kop op te heffen naai de glommen van den nacht, naar d'n kris- talijnen hemelpracht en mee twee tranen in d'oogen zulde danken den Schepper veur deu- zen troost van schoonheid, die lijk balsem vloeit over oew beursgemartelde zielement. Daar komen andere, daar komen betere tijen. Wij in Brabant, hard geslagen, wij twijfelen daaraan nie. Onze kerkskes zijn gespaard. Ze zitten vol. Vol, mee 'n gelouterd volk, dat de pooten uit de mouwen stak en 't leven weer vastpakte mee 'nen snik van dankbaar heid. We hebben malkaar weergevonden, na dat we bereid waren gewist, wij klein zielige geldwolfkes, kleingeloovige egoistjes, gansch bereid, 'n leven van opgespaarden arbeid weg te geven, straaterm te worden, veur 't belang van onzen naaste. We hebben gezien in ons eigen hart en in dat van anderen, en... mee 'n traan in 't Tusschen het schrijven van het vorige arti keltje en van hetgeen u thans ter lezing wordt aangeboden, ligt een periode, waarin de ver wachting van velen teniet gedaan is. Hoe moeilijk het schrijven over dit onderwerp ook moge zijn, één ding is zeker en blijft zeker: verwachting zal ons moeten blijven stuwen. Wij. die onze kinderen nog hebben in gezond heid, we mogen de verwachting niet terzijde stellen en het alles aan het noodlot overlaten. We zullen moeten blijven vertrouwen in de kracht der verwachting, zoo lang we ouders en opvoeders willen en moeten zijn. In de vorige bijdrage heb ik u verteld over de kracht dezer verwachting en er toen reeds op gewezen, dat hij die verwacht, met zeker heid moet verwachten en hij, van wien ver wacht wordt, overtuigd moet zijn, dat er iets van hem verwacht wordt. Wanneer deze zekerheid aan kracht gaat verliezen, wordt de uitslag wisselvallig zoo niet geheel onzeker. Er zit aan ieder ding ook een gevaarlijke zijde en deze is te gevaarlijker, wanneer het opvoedingszaken betreffen. Verwachting kan te hoog gespannen zijn. Men kan van zijn kind te groote verwachtingen koesteren en dit kan ertoe leiden, dat een serieus kind te groote krachtsinspanning naar voren brengt om aan de verwachtingen van zijn ouders te voldoen. Er zijn verschillende gevallen bekend van kinderen, die onder invloed van te hoog ge spannen verwachtingen van de zijde der ouders zich overspannen hebben en voor hun verdere leven gezondheid naar lichaam en geest ver loren. Uit deze gevallen en er zijn zeer ernstige gevallen bekend, blijkt weer eens opnieuw, hoe voorzichtig wij ouders bij de op voeding te werk moeten gaan. Het zoeken en vinden van de juiste grenzen is het groote probleem bij alle middelen tot opvoeding onzer kinderen. Niets verwachten leidt tot gevaar, te veel verwachten leidt tot even groote zoo niet grootere gevaren. Maatstaven zijn niet aan te geven, daar het hier altijd individueele ge vallen betreffen. Wat goed voor den een is, kan wel absoluut ongeschikt voor den ander zijn. Ook hier is weer noodig: kennis van het kind. Het oude beproefde middel, door mij in deze rubriek zoo vaak reeds naar voren ge bracht. Tracht uw kind te kennen. Neem het geduldig en voortdurend waard. Laat niet af met luisteren en kijken naar zijn woorden en handelingen, naar zijn zingen en uitingen van droefheid. Alleen langs dezen weg vindt ge de grenzen der verwachting, welke ge van uw kind moogt en moet hebben. Wanneer uw kind herhaaldelijk blijk heeft gegeven niet te beschikken over een goed ge heugen en verstand, laat het dan niet een intellectueel beroep kiezen, dwing het dan niet tot het volgen van een onderwijs dat boven zijn kunnen uitgaat. Wanneer uw meisje geen aan leg heeft voor huishoudelijk beroep, dwing het dan niet deze richting in te slaan. Hoe zwaar de keuze u ook moge vallen, boven uw doel staat immer de gezondheid naar lichaam en geest van uw kind. En niet alleen gezondheid is hiermee gemoeid. Het geheele geluk van het leven van uw kind hangt van deze dingen af. En nu kom ik weer op het punt, waar ik u zoo dikwijls gebracht heb: de beroepskeuze. U kunt niet beseffen van welke beteekenis deze is. Alleen dan, als het met uw kind verkeerd geloopen is, dringt de beteekenis tot u door. In vele gevallen helaas te laat En er is een weg om op dit terrein voor gelicht te worden. In talrijke gemeenten be staan bureaux voor beroepskeuze, onderwijzers, paedagogen, adviseurs kunt u raadplegen. Doe het. Wanneer u een huis bouwt, gaat u naar een architect. Zoudt u dan, wanneer u aan de toekomst bouwt van uw kind, alleen op uzelf vertrouwen? Een huis kan verkocht, desnoods afgebroken worden. Het leven van uw kind kan slechts eenmaal door uw kind geleefd worden OVEEKA. oog, mee 'n bevende knuist hebben we mal kaar de hand gegeven, zwijgend, God dan kend. We zijn allemaal ermer geworden. Som- migten hebben alles verloren. Maar 't wordt nie geteld! We hebben malkaar, we hebben den Zomer, we hebben ons vertrouwen op God weerom. Dagen, endelooze dagen, zijn we deur 'n hel gegaan. En we hebben 't Leven, mee 't uitzicht op 'nen Hemel weer lééren waar- dééren! Levende temidden van 'nen weareldoorlog kwam in ons hart den Vrede binnen!^ Da's 't Pinksterwonder gewist van S40. Gode zij diepen dank! Vol. Veul groeten van Trui, Dré III, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t. v. Dré. In het Brabantsche. Een schilderachtig noodbruggetje, geslagen op de plaats, waar de bestaande overgang vern.eJd werd, heeft de verkeersmogelijkheid ook langs secundaire wegen hersteld Een mensch zonder zelfbeheersching is als een auto met slechte remmen. Beiden kunnen op het oogenblik dat dit noodig is niet stop pen of geen vaart verminderen en het resul taat is: een ongeluk. De onbeheerschte mensch kan door een klein klein meeningsverschil een blijvende breuk teweegbrengen, doordat hij zich door zijn drift laat meesleepen, maar voortraast en dingen eruit flapt, waarvan hij in zijn hart niets meent maar die een ander diep kwetsen. Slaat U eens een onbeheerscht mensch ge durende een driftbui, gaande, en U zult in zien dat het op zoo'n oogenblik moeilijk is om aan te nemen, dat hij van al wat hij daar met onherkenbare stem staat uit te schreeu wen au fond niets meent. Wij zijn niet allen hetzelfde, en de een is van nature driftiger dan de ander. Maar voor ieder geldt de raad: „Zoodra U bemerkt dat Uw drift U de baas wordt, tracht dan te zwijgen en kunt U dit absoluut niet, gaat dan liever heen. Een onbeheerscht mensch zal, wanneer er een ongeluk gebeurt flauw vallen of gaan gillen, terwijl de beheerschte mensch, alhoe wel evenzeer geschrokken, daarnaast onmid dellijk de reactie zal hebben: „Wat moet er gedaan worden?" „Hoe kan ik helpen?" Een beheerscht mensch zal, wanneer iemand die hem lief is ernstig ziek is en hij inwendig vol van verdriet en onrust is, al thans zijn uiterlijke kalmte nog kunnen be waren, zal rustig aan het ziekbed zitten en den patiënt nog moed inspreken. De onbeheerschte mensch zal door een er varen verpleegster aan een ernstig ziekbed niet worden toegelaten. Zijn reacties zijn niet te voorzien, omdat zijn geestelijke remmen niet in orde zijn. Hij kan, om het eens huiselijk uit te drukken, elk oogenblik uitschieten of doorslaan, en hij zou door een onbeheerschte uiting voor een ernstig zieke de kleine kans op herstel nog kunnen verminderen. Beheerschtheid is veel waard, onder alle omstandigheden des levens, maar vooral onder ernstige omstandigheden. Ziet Uw „remmen" eens na, het kan nooit kwaad. U kunt het voor Uzelf in Uw eigen binnenkamer doen, niemand behoeft het te weten. Maar het geeft U de kans om een mogelijk defect aan Uw remmen te herstel len. vóórdat anderen dit defect opmerken. Wanneer U zich zoo erg opwindt over een klein verzuim of over het verlies van een onbeteekenend voorwerp, wanneer U ern stig boos wordt om een onschuldig, zij het wat stekelig plagerijtje. Wanneer Uw stem ming in gevaar wordt gebracht door een ver geten brief, een gemiste tram of een kleine wijziging in Uw plannen, dan is het met Uw remmen niet geheel in orde! Smeert ze eens mét de „olie" bestaande uit, duld. naaato»n«M- gevoel voor humor en .levenswagentje" loopt geduld, naastenliefde zelfkennis, en Uw weer prima. DR. JOS. DE COCK.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 11