Dieren kijken ons aan Om zelf te maken jonyuvi en meiijel! NieuwRaadsel Oplossing raadsel vorige week Gelukkig, deze week heeft onze plannen niet in de war gestuurd. We kunnen ons 'praatje weer met elkaar maken en er zijn al verscheidene vriendjes en vriendinnetjes, die de pen hebben opgenomen om me te achrijven. Ik hoop, dat jullie maar niet te veel schrikken en opgejaagd worden door de vliegtuigen en het afweergeschut, want dat is heus niet nodig. Ik begrijp niet waar om alle mensen toch zo hard weglopen. Als er nog eens bommen vallen, dan zal dat ver genoeg van de stad zjjn om hier geen schade aan te richten. Maak je maar niet bezorgd, hoor. Maar kom, laat ik geen oorlogspraatje maken, want daar houd ik niet van, 't is veel fijner om te genieten van het mooie weer, van de tuin, van de bloemen en de planten, van het strand en de duinen. Wat een mooie tijd komt eraan en wat zal het fijn zijn straks weer te water te duiken. Gelukkig, dat duurt niet lang meer. En nu de taart winnaar. Dat is: NEELTJE PLAATSMAN, Wagenstraat 10. Nellie van Dongen. Je schrijft me, dat Je in de krant van Zaterdag nergens het nieuwe raadsel kon vinden. Toch heb je wel de goede oplossing ingestuurd. Dat kan ik niet best rijmen, zeg. Of bedoelde je mis schien nog de krant van Zaterdag 11 Mei. Daar heeft inderdaad geen hoekje voor de jeugd ingestaan. Greta van der Schoor. Natuurlijk vind ik het goed, dat jij ook de raadsels op gaat lossen en mij briefjes gaat schrijven. Harte lijk welkom in onze kring. Ja „Repelsteel tje" was leuk, hè, en nog altijd een prettige herinnering. Itia en Tineke Groothuis Gelukkig zy'n bij ons thuis ook allen gespaard geble ven. Ik vind het ook prettig, die lange avonden. Zo kunnen de mensen tenminste het daglicht benutten, nietwaar? Mini Breel. We doen het altijd zo: wan neer twee zusjes of broertjes allebei een apart briefje insturen, rekenen we het voor 2 oplossingen. Staat onder één oplossing b.v. Jan en Marie X. dan rekenen we het voor 1 oplossing. Gelukkig, dat ook bij jullie thuis geen schade aangericht is, hé? Marie Weeda. Het gaat met mij ge lukkig uitstekend, 't Is te hopen, dat Je gauw eens bericht van je vader krijgt. Er zijn heel veel Helderse gezinnen die daar met spanning naar uitzien. Nelly van Leeuwen. Natuurlijk kun je gewoon het adres opschrijven, waar je eigen lijk woont, ook al schrijf je de oplossing en het briefje altijd bij je grootmoeder thuis. Maartje Groen. Dus jij bent ook een „prik" wezen halen? Verstandig, hoor! Eigenlijk moest iedereen zich laten inenten. Die stijve arm is heel gauw weer over. Mart ha Briars. Is ook al een „prik" wezen halen aan de Boerhaavestraat. Nu Maandag nog eens en dan de Maandag daar op voor de derde keer, dan is die „operatie" ook weer afgelopen. Het valt anders erg mee hé? Mary Jurg. Nog een geprikte! Je trof het anders niet, in een stortbui te moeten staan wachten, Mary! Broertje de Visser. Wees er maar zui nig op, hoor! Het is een mooi boek. Dus jij hebt liever een taart dan een boek. Ja, maar een taart is gauw op en een boek kun je bewaren! Misschien win je nog wel eens een taart ook. Jannie Groen. Jannie stuurde het vol gende versje in: Wat is het beroep van: V. GARSSEN ARKEL: I TOL GROEDE FIE ENTE OLST S. IJER WOERDEN Wat een 1 AST!ER zit sneeuw tuaachen de deur. Ik ken al LE LIE djes uit „kun je nog zingen, zing dan meé!" Je mist meer d ANJE R aakt. Goede oplossingen ontvangen van t Corrie Goedegebuur, Marie Weeda, Jan van Bale, Betsie Blom, Gonda Goedegebuur, Rietje Tol, Betsie Breel, Hanny Brands, Hiske Zits, Nini Breel, Neeltje Plaatsman, Coba Prins, Nelly Prins, Ria en Tineke Groothuis, Gerrit de Boer, Suze de Boer, Nellie van Dongen, Greta van der Schoor, Jannie Groen, Maartje Groen, Broertje de Visser, Greetje Abbema. Mary Jurg, Jan Wever, Sina Wever, Tini van Brederode. Martha Briars. Tinie Scheepvaart, Ida Scheepvaart, Nely van Leeuwen. Bali van Bijnen, Annie van Bijnen, Cor van Btjnen, Sjaantje Abbema. Er zullen wel niet veel kinderen zijn, die niet van dieren houden. Gelukkig maar. Dieren kunnen goede vrienden zijn. En om dat ze niet kunnen spreken en daardoor hulpelozer zijn dan mensen, moeten we ex tra goed voor hen zijn. Niet alle dieren zijn even geliefd. We denken maar aan de slang, de tijger, de leeuw, wormen, rupsen, spinnen, kwallen, ja, wat al niet Maar waarom zijn deze dieren zo gehaat? Om dat wij er niets dan ongemak van onder vinden. Zowel, de slang als de tijger en de leeuw zijn voor de mens gevaarlijk. Ze vallen je aan en verscheuren je. De wor men, spinnen, kwallen enzovoort worden „vies" en „griezelig" gevonden, waarom? Omdat ze er niet zo aanlokkelijk uitzien. Waar blijft mijn baas? Maar dat neemt niet weg dat deze dieren erg nuttig zijn. Denk maar aan de spin, die vliegen vangt, de worm die de aarde vet maakt. We zijn dus eigenlijk erg onre delijk als we op deze beesten schelden. We doen het beste om ze met rust te laten, er zover mogelijk vandaan te blijven en on ze liefde voor de dieren aan de minder ge vaarlijke en aantrekkelijker huisdieren te geven. D| HOND. Een van de meest voorkomende huisdie ren is wel de hond. Er zijn voor- en tegen standers van de hond, maar de eerste groep wint het verreweg. Wat kunnen we niet een plezier van een hond hebben. Niet alle hondensoorten zijn even mooi, maar of het nu een chique rasterrier is, of een armzalig straathondje, ze zijn beide even gul met het geven yan hondenliefde aan hun bazen of vrouwtjes. Wel is de ene hond „minder te vertrouwen", dan de andere. De herder bijvoorbeeld is niet altijd even goedaardig. En zeker niet tegen vreemden. Herders stammen af van de wolven. Dat is heel be grijpelijk, als je de bouw van de dieren met elkaar vergelijkt. Maar we spreken ook vaak over „de trouwe herder". Inderdaad zijn herders heel trouw. In de meeste ge vallen kunnen hun bazen en vrouwen op hen rekenen, als ze aangevallen worden. Honden zijn over 't algemeen trouw. Een paar jaar geleden deed zich in ons land nog een merkwaardig geval van hondentrouw voor. Iemand in Bodegraven had elf jaar geleden zijn hond aan een melkboer in Lei den verkocht. Op zekere dag, elf jaar later dus, zag hij, toen hij de deur van zijn huis open deed, zijn hond voor de deur liggen. De melkboer had het dier, toen het te oud werd, zijn vrijheid terug gegeven. Toen is de hond op stap gegaan naar zijn oude baas en legde de 25 km lange weg van Lei den naar Bodegraven af. Het kleinste hondje ter wereld was enige jaren geleden een pekineesje, dat acht cen timeter lang was en gemakkelijk in een theekopje paste. Dit kleine beestje kon heel hard schreeuwen. Je kunt je haast niet voor stellen, dat een hond zo klein kan zijn, hij was niet veel .groter dan een kikvors. Honden hebben een buitengewoon scher pe reuk. Daartegenover staat dat ze geen bijster goede oogen hebben. De mens ziet veel beter. Honden zijn verziend, ze kun nen voorwerpen van dichtbij, minder goed zien, dan voorwerpen die ver liggen. We kunnen wel zeggen dat de hond net zo goed ziet als wij in het schemerlicht kun nen zien. Er is een soort hond, waar zowel mens als ander soort hond het liefst met een boogje omheen lopen. Dat is de buldog. De meesten menschen vinden een buldog 'n af schuwelijk beest. En daarbij kijkt hij zoo kwaadaardig. Maar is 't niet gek: hoe min der vriendelijk ze kijken, hoe goedaardiger ze vaak zijn. HOE OUD KAN EEN HOND WORDEN? Het is wel eens aardig om dit na te gaan. Trouwens als we zelf een hdhd hebben, vragen we ons dikwijls af, hoe lang onze lieveling nog kan leven. Hier volgt een oud-Keltis rijmpje: Driemaal de leeftijd van een hond is [die van een paard. Driemaal de leeftijd van een paard [is die van een mens. Driemaal de leeftijd van de mens [is die van een hert. Driemaal de leeftijd van een hert [is die van een adelaar. De gemiddelde leeftijd van een hond is elf of twaalf jaar. Maar er zijn verschei dene uitzonderingen. Er zijn gevallen van een collie, die zevenentwintig jaar, een terrier die over de vijftig jaar, een herders hond die tweeëntwintig jaar werd. Het is eigenaardig dat kleine honden het langst leven. Het gebeurt bijvoorbeeld vaak dat keeshonden 20 of 21 jaar worden. Ook ter riërs leven vaak lang, 15, 16 of 17 jaar. De grote rassen, zoals Duitse doggen en St. Bernards worden zelden ouder dan 12 jaar. DE POES. De poes is een niet minder voorkomend huisdier. In sommige buurten „val" je over de katten. Geen wonder! Ze zijn om <mui- zen te verjagen. Oorspronkelijk tenminste. Er zijn mensen genoeg die nooit een muis in hun huis hebben gezien, en er toch een poes op na houden. Want ook deze poesebeesten brengen gezelligheid. Wel zijn ze niet zoo onderhoudend als een hond, maar een spinnende poes op je schoot, is toch wel leuk. En wie is er niet dol op die mollige, kleine balletjes van een paar weken oud? Je kunt je uren lang met jonge poesjes vermaken. En de uitdruk king op de jonge poesesnoeten is een studie waard. Als ze groot worden zijn ze Zie ik nog een poes? honden het huis uitzet, of wel, dat ze niet b[j elkaar kunnen komen. Het is voor gekomen dat een klein lief ruwharig ter- riertje, een schildpad middendoor heeft ge beten. En daarvoor neem je ze niet. Er zijn verschillende soorten schildpadden, ze zijn heus niet allemaal zo klein en tam als die, die we gewoonlijk in onze tuin hebben. Daar is bijvoorbeeld de Gangesschildpad. Deze dieren vind je in de rivieren van Voor- Indië, vooral de Ganges. Het zijn echte roofdieren. Onder anderen eten ze jonge krokodillen op. Maar ook mensen kunnen een geduchte knauw te pakken krijgen. Je zou daar zeker niet voor je plezier gaan zwemmen! Je weet dat er allerlei voorwerpen van schildpadden in de handel zijn. Zo'n mooie schildpadtas, wie van de meisjes zou dat niet dolgraag willen hebben? Of een schild padopschrijfboekje. Dit „schildpad" komt van de Karetschildpad. In de oudheid wer den er al grote sommen gelds voor dit soort schildpad betaald. Ken je de „reuzenschildpadaen?" Die zie je hier op onze photo. Deze kiek is geno men in de dierentuin van Amsterdam, waar Onze vriend de ruwharige Fox. Moeder Giraffe met haar jongste minder zoet, maar dat is tenslotte met alle dieren en., mensen het geval. Van babies zul je minder last hebben, dan van kwa jongens van een jaar of tien. Maar alle leeftijden hebben hun voordelen. De kat stamt uit Egypte. Daar werden ze als heilig beschouwd. De Grieken en de Romeinen kenden alleen wilde katten. Die kun je nog in de dierentuin „bewonderen". De Romeinen roeiden deze wilde katten uit, zoveel zij konden. Want die aten al hun fa zanten en hoenders op. De Grieken wilden de kat niet als huisdier hebben. Inplaats daarvan gebruikten ze wezels, tamgemaak- te wezels, om muizen en ratten te verdel gen. Nu, dan hebben wij toch liever de poes! In tegenstelling met de hond heeft de kat niet veel „zin voor reuk". Inplaats daarvan heeft de kat zijn snorharen. Dat z[jn zijn gevoelszintuigen. Zonder die mooie snorrebaard stoot het beest overal tegen aan. DE SCHILDPAD. Van de poes naar de schildpad. Nogal een grote sprong hé? Zo'n hups poesje en zo'n trage schildpad. Deze dieren worden ook wel als huisdier gehouden, het woord „tuindier" zou beter op zijn plaats zijn. Ze moeten zich immers in de tuin vermaken. Als je ooit besluit tot het .houden van schildpadden, zorg dan dat je eventueele de kinderen een ritje per reuzenschildpad kunnen maken. Dat is weer eens iets an ders. Als je altijd op de fiets of in de tram zit, is dit een welkome afwisseling. Schildpadden kunnen heel oud worden Er zijn verschillende gevallen bekend, waar een schildpad meer dan 150 jaar was TE LAAT GEKOJIEN Mijn vriendinnetje Corrie wou, vandaag haar brood niet eten en heeft bijna een uur aan tafel toen gezeten. Zij kwam te laat op school; natuurlijk moest zij blijven'; En tien maal achtereen: ,,'k Mag niet te laat zijn", schrijven. 't Was doodstil in de klas, je kon een muisje horen, toen klonk 't opeens heel zacht: „Juf, mag 'k U even storen „Ik zal voortaan nooit meer zo vreeslijk langzaam eten, geloof 't maar, hoor Juf, ik zal het niet vergeten". S. Salomons-Souget. EEN INKTPOT MET BERGING VOOR PENHOUDERS, POTLODEN ENZ. Con zat nu in de vierde klas. Moest dus al huiswerk maken. Bovendien vond moe der het nu hoog tijd dat hij zijn eigen cor respondentie afwerkte. Vroeger deed zij dat nog wel eens, of Con schreef een paar regeltjes in haar brieven. Maar als hij nu brieven en kaarten kreeg, b.v. op zijn ver jaardag, moest hij ze helemaal zelf beant woorden. Zodoende had Con de wens te kennen gegeven dat hij een eigen bureau wilde hebben. Maar daar was vader niet over te spreken. „Daar komt niets van in", zei hij. „En Leendert en Jan en Karei heb ben er ook al een", zei Con op klagende toon. „Trouwens, ik zou veel beter werken, als ik een eigen schrijfbureau had. „Toch krijg je er geen", zei vader beslist. „Maar ik heb er niets op tegen dat je een eigen tafel krijgt en die voor jezelf inricht". Con was niet erg enthousiast, maar hij ging het toch eens proberen. In de kelder stond een tafel die over was. Net een goede maat, niet te groot en niet te klein. Hij kon juist voor Con's raam staan. Al te mooi zag de tafel er niet meer uit, maar Con was han dig. Hij kocht groen vilt, bracht dat naar moeder en vroeg of zij dat voor hem wilde knippen. Want je weet, wat naaien betreft, staan de vrouwen en meisjes boven aan. Moeder knipte het stuk vilt zo, dat het de hele tafel op een smal randje na bedekte. Con plakte het stuk erop en kijk, de tafel was niet meer te herkennen. Hij had zelf? een beetje het aanzien van een bureau ge kregen. Toen zétte Con netjes zijn boeken erop. een presse-papier, die hij eens van zijn oom gekregen had en een lijst met een foto van zijn klas erin. Con glunderde. Hij kreeg er plezier in. Hij zou niet eens njeer een echt schrijfbureau willen hebben. Maar er ontbrak iets aan. En wel het belangrijkste: n g.ew°ne fles vond hij niet uk. Ook daar wist Con, na enig naden- raad op. Hij ging er zelf een maken, rri twee Plankjes, van ongeveer 1 cm. dikte in de vorm zoals op fig. 2b te f6n ,ls'„e doorsnede was 20 cm. Toen J e?n van die ronde plankjes in stukken, zoals te zien is op fig. 2a. Deze i^SSr>Stlik 2 plakte hij op het eerste plank- p g' 2c kun je zien, hoe de verde- Y*11 de holte voor het inktpotje en de riggels voor de penhouders, werd. Con was a^r' v'el hem niet moeilijk. Een glazen inktpotje had hij nog. Toen al- llL iaarKW^' s£huurde hij het hout mooi fin om a® Sle he'-.Hij dacht er nog even plakken h kogeltles onder het geheel te dat LwlJZ,e van voetjes. Maar och, oriikTe H»letu?°dlg vond WJ' Even later si'nriffK lnk,lpot in al zijn glorie op het wit n!,,i>ureau Con moest die dag heel at pluimpjes in ontvangst nemen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 12