Stemmen tegen deelname aan den oorlog DE STRIJD BIJ NARVIK Oorlogsgruwelen Opheffing veldpost Gibraltar moet Spaansch zijn Italiaansch Duitsche eenheid TUSSCHEN TWEE TRAMS BEKNELD „Meegenomen, maar niet gestolen' Hervormde kerk neemt noodmaatregelen Uaet&al Morgen enkele competitiewedstrijden Het A.B.C. in de voetbaltribune Roosevelt's tweede bewapeningsboodschap AMERIKA DE AMERIKANEN verlaten Europa Koning Leopold uit het Fransche Legioen van Eer Zelfs in vlotten het Kanaal over Finnen krijgen geen koffie meer Franschen ontvluchten Parijs Zeeland herstelt zich na moeilijke dagen. Er is weer botermarkt gehouden te Middelburg en de boerinnen komen als van ouds haar kostelijke koopwaar verhandelen Ingewikkeld verkeersongeluk bij Leiden. Gistermiddag omstreeks kwart voor drie is op den Rijnsburgerweg te Leiden een ern stig verkeersongeluk gebeurd, dat wonder boven wonder geen menschenlevens heeft gekost, doch dat ernstige matericele schade heeft veroorzaakt en bovendien een flinke stagnatie in het tramverkeer heeft teweeg gebracht In de richting Oegstgeest reed een stadstram, waarachter een militaire vrachtauto, geladen met kuch. In den wagen zaten twee Duitsche mi litairen. De bestuurder van dezen auto wilde de voor hem rijdende tram links passeeren. Hij bemerkte daarbij te laat, dat van den ande ren kant eveneens een stadstram naderde. Teneinde een botsing te voorkomen, gooide hij het stuur naar rechts, met het gevolg, dat de wagen tusschen de beide trams be kneld raakte en finaal gekraakt werd. De tram, welke in de richting Oegstgeest reed, werd uit de rails gelicht, kwam loodrecht op de rij richting, dwars over den rijweg en vervolgens op het voetpad tot staan, met de voorzijde tegen de tramhek ken. Van deze tram werd het voorbalkon ontzet en alle ruiten aan de linker zijde verbrijzeld. De auto werd ge heel in elkaar gedrukt, met uitzon dering van de cabine, die intact bleef. Van de andere tram werd het voorbalcon eveneens totaal in elkaar gedrukt. Deze wagen schoof nog circa twintig meter dooi-, maar bleef op de rails. De beide inzittenden van den auto en ver scheidene trampassagieis werden door glas scherven licht gewond en naar liet acade mische ziekenhuis vervoerd. Door de geweldige ravage ondervond liet tramverkeer geruiinen tijd vertraging. Zonderlinge gewoonte van schoonmaker. een „Ik bon bij een schoonmaakbedrijf te Bus- sum werkzaam en als we in een leeg huis wat vinden, nemen we het mee. Dat noem ik geen diefstal, dat doen we allemaal," verklaarde de Bussumer, die gisteren voor den politierechter, mr. N. Muller, terecht stond wegens diefstal. De mdn had opdacht gekregen om een leegstaande villa, die weldra weer betrok ken zou worden, schoon te maken. De aan staande bewoner had van den vorigen huurder een driedeelige spiegel en een transformator van klein formaat overge nomen voor ongeveer f 5. De schoonmaker bad zijn zonderlinge gewoonte getrouw zoowel de spiegel als het electrische ap paraat meegenomen. Ter zitting was den man niet aan zijn verstand te brengen, dat hij oneerlijk ge weest was ,,'t ls onze gewoonte „Een rare gewoonte en geen reclame voor uw bedrijf" vond de politierechter. „Toch doen we 't altijd en ik heb er nooit last mee gehad. Die last voorspelde de rechter krijgt u nu. „Begrijp ik niet" besloot de schoonma ker zijn betoog. De officier van justitie vond de houding van verd. van dien aard. dat hij een gevan genisstraf van twee maanden requireerde. Onder de verzuchting, dat de .kleine on- eerliijkheid" helaas bij sommige tnenschen gewoonte is. veroordeelde de rechter den man tot f 12.boete of 12 dagen hechtenis. „Ik ben niet erg met die zaken op de hoogte aldus nam de Bussumer afscheid van den elementen rechter maar ik ga In hooger beroep. „Om kans te loopen. dat u meer krijgt", besloot de politierechter. In verband met de opheffing van de veld postkantoren wordt het publiek verzocht, correspondentie voor militairen voortaan steeds met vermelding van plaatsnaam te adresseeren. Mocht men, in bepaalde geval len, de plaatsnaam niet weten, dan kan nog op de oude wijze, met vermelding van het legeronderdeel, worden geadresseerd. Deze stukken worden dan door het hoofdexpedi- tieburcel van de veldpost, dat voorloopig nog in functie blijft, van het juiste adres voor zien. Het spreekt van zelf, dat bij deze wijze van behandelen met eenige vertraging moet worden rekening gehouden. De eerste klasse. Voor Zondag 2 Juni a.s. zijn door den K.N. V.B., naar uit de „Sportkroniek" blijkt, nog een aantal competitiewedstrijden vastgesteld Voor de eerste klasse worden gespeeld: AFDEELING I. Utrecht. D.O.S.—A.D.O. IJmuiden: V.S.V.—K.F.C. AFDEELING V. Veendam: VeendamW.V.V. Heerenveen: HeerenveenSneek. Hoe eeu Haagsch schoolhoofd de onderwijs moeilijkheden onder vangt. Het onderwijs in Den Haag ondervindt nog steeds stagnatie, doordat vele schoolgebou wen nog bezet zijn. Een der schoolhoofden heeft nu het initia tief genomen tot geïmproviseerd openlucht onderwijs. Wanneer het goed weer is be geeft hij zich op de vrije ochtenden, onder- scheidelijke middagen naar het voetbalter rein van H.B.S. op „Houtrust" en insta Keert zich daar klasgewijze met zijn leerlingen en personeel in de groote overdekte tribune. Er wordt gewoon onderwijs gegeven vol gens het lesrooster uit normale tijden, het hoofd heeft zelfs een bel meegenomen, Kort om deze tijdelijke openluchtschool blijkt een succes, dat navolging verdient. Verlenging vand en termijn voor beslissing op beroepingen. De Urgentie-Commissie der Ned. Hcrv. Kerk heeft eenige noodmaatregelen vastge- j steld, aldus het Hsb. Beroepingen uitgebracht vóór 23 Mei waarop nog geen beslissing is genomen, kunnen tot 30 Juni 1940 in beraad gehouden worden, met dien verstande, dat de stellige schriftelijke verklaring volgens art. 61 van het Reglement op de Vacaturen, op 30 Ju ni ontvangen moet zijn. Waar het mogelijk is wordt het beroepings- werk volgens de reglementaire bepalingen voortgezet. Kerkeraden van gemeenten, waar moeilijk heden over de geldende reglementaire be palingen ontstaan wenden zich om voor lichting tot den secretaris der Synode. Predikanten, die door de omstandigheden schade hebben geleden aan huisraad of moeilijkheden ondervinden bij de uitbeta ling van hun tractement, moeten dit ten spoedigste aan den secretaris der Synode berichten. Washington, (D.N.B.): In zijn Vrijdag gepubliceerde wapenings- boodschap de tweede sedert het Duit sche binnenrukken in België verklaart president Roosevelt, dat de bijna ongeloof lijke prestaties der luchtmacht en van de gemechaniseerde troepen gedurende de afgc- loopen veertien dagen en de mogelijkheid van een verdere ontwikkeling een verdere bewapening der Vereenigde Staten noodig hebben gemaakt. Het marinecommando heeft dringend ver zocht het congres nog vóór zijn verdaging nieuwe machtigingen voor te stellen. Be langrijk is vooral de onverwijlde uitbrei ding der productiemogelijkheden voor mo gelijke noodgevallen en de opvulling van bestaande leemten. Daartoe behoort ook de opleiding van jongemannen in nijverheid, leger en marine. Roosevelt zegt, dat er sprake zal zijn van een groote bedrag, n.1. meer dan een mil- liard dollar, dat iri het belang der nationale veiligheid moet worden toegestaan. Tenslot te vraagt hij van het congres machtiging om zoo noodig de Nationale Garde te kunnen op roepen. NEW YORK, (D.N.B.) De bekende Ame- rikaansche uitgever en publicist William Hearst keert zich in een door alle bladen van het Hearst-concern gepubliceerd artikel te gen de pogingen, de Vereenigde Staten in den Europeeschen oorlog te betrekken. Hij verklaart, dat deelname der Vereenigde Sta ten aan den oorlog het land meer schade dan voordeel zou opleveren. De New York Telegraph stelt vast, dat op offering dei; Amerikaansche vloot in de Eu- ropeesche wateren niet te verantwoorden zou zijn. De taak der Amerikaansche vloot is slechts de bescherming der Amerikaansche kusten het blad wijst er verder op, dat het landleger der Vereenigde Staten geen beslis sende beteekenis in Europa zou kunnen heb ben. De uitwerking van de bewapeningmaat regelen, waartoe de Vereenigde Staten thans besloten hebben, zou zich pas na ongeveer anderhalf jaar kunnen doen gevoelen. Laatste gelegenheid per „Washington". Het Amerikaansche departement van bui- tenlandsche zaken maakt bekend, dat den oorlogvoerende regeeringen verzocht is, iet s.s. „Washington" dezelfde bescherming toe te staan als het s.s. „President Rooseielt dat gisteren te Galway zou aankomen. De nadruk werd er op gelegd, dat het s.s. „Man hattan", heden voor zijn waarschijnlijk laat ste reis van Genua vertrekt en geheel niet terugkecrende Amerikanen bezet is. Alle Amerikanen, die niet op de „Manhattan zijn, of'zij, die thans tot terugkeer besluiten, hebben aanwijzing gekregen zich naar Bor deaux te begeven, waar zij door de „Was hington" aan )>oord worden genomen. Men wijst er op, dat dit schip wellicht niet naar Genua zal doorvaren. In een andere verklaring van het depar- ment wordt gezegd, dat „morgen, na het vertrek van de „Slanhattan zeer weinige Amerikanen, die willen terugkeeren, zich in Italië, de Balkanlanden en de Levant zul len bevinden". Wanneer echter de Ameri kanen in Zwitserland of andere landen wil len terugkeeren, biedt de .Washington hun de laatste gelegenheid. Voorts werd me degedeeld. dat alle Amerikaansche passa giers- en koopvaardijschepen in de Middel- landsche Zee thans op de thuisreis naar de Vereenigde Staten zijn. Het zijn de passa giersschepen „President Hardison", „Echor- da" en „Excambion" alsmede twintig vracht schepen. Volgens een officieel decreet te Parijs uit gevaardigd, is de Koning der Belgen uit het Fransche Legioen van Eer gesloten. Het probleem Gibraltar noemt de beken de Spaansche journalist Manuel Aznar in Arriba, de wonde plek in de Spaansch Engelsche betrekkingen. Zonder omwegen moet gezegd worden, zoo schrijft hij verder, dat de betrokkingen tusschen de beide lan den door vele belangrijke problemen wor den vertroebeld, onder welke problemen Gibraltar op de eerste plaats staat De hard nekkigheid van Spanje in deze kwestie da teert niet eerst van vandaag, maar heeft alleen door de nationale wedergeboorte van Spanje nieuwe kracht gekregen. Spanje's groote Koningin Isabella heeft in haar po litieke testament vastgelegd, dat Gibraltar steeds tot de Spaansche kroon moet behoo- ren. Dit is het politieke dogma van Span je, dat tot dusverre niet tot een oplossing is gebracht. De ongelukkige tijden, waarin de Engelsche ambassadeurs van hun schrijf tafel Spanje's lot bepaalden, zijn voorbij. ITALIAANSCHE WASCH KRIJGT MINDER ZEEP. Vanaf 1 Juni zal in gdieel Italië de ver koop in het klein van zeep voor het reinigen van waschgoed gerantsoeneerd worden tot 200 gram per persoon per maand op ver toon van de speciale distributiekaart, die enkele maanden geleden al is uitgereikt en the tot dusver nog slechts gebruikt werd voor de rantsocncering van koffie en suiker (Stefani.) Bovenstaand kaartje geeft in de eerste plaats aan de toestand van het Duitsche front op den dag van de capitulatie van het Belgi sche leger; de gestippelde linies zijn de vor deringen die de Duitschers reeds in het nog resteerende deel van België hadden gemaakt op den dag der capitulatie. Na de capitulatie zijn de lijnen geheel zwart weergegeven. De verbindingen tusschen Cassel en Pope ringen zijn tot stand gebracht, waardoor het in leper ingesloten Fransche en Britsche ex- peditie-leger van de zee zijn afgesloten. Tusschen Armentières en Rijsel is de in ham gesloten. In het nevenkaartje in den linker boven hoek overziet men wat van België nog over was op den dag der overgave. GEEN VERBINDING MET ZWEDEN. Ten aanzien van de bewering, dat de gelschen en Franse hen na de bezetting van Narvik de verbinding niet Zweden 0ver den spoorweg tot Riksgraensen hersteld zouden hebben, verneemt het D.N.B. van officieele zijde het volgende: Het spoorwegtraject van Narvik tot aan de Zweedsche grens is rond 50 K.M. lang. De Duitsche troepen hebben het geheele traject met uit zondering van het kleine deel, dat door de stad Narvik leidt, krachtig in handen en beveiligen ook het terrein rondom dezen spoorweg door ver naar het Noorden en Zuiden vooruitgeschoven opstellingen, tegen iederen vijandelijken aanval. Een blik op de kaart bewijst, dat door de bezetting van de stad Narvik nog lang geen verbinding met Zweden tot stand is gebracht. De bezetting van Narvik beeft dus geenszins de beteekenis, die men er aan hecht Van officieele Duitsche zijde wordt in ver hand met de Londensch bericht, dat de Britsche troepen bij Bodoe, 120 mijl ten Zuiden van Narvik met succes den Duit- schen opmarsch uit Namsos gestuit zouden hebben, nog het volgende medegedeeld: de tegenstand van dit Britsche leger was op 30 Mei gebroken. Een deel der Britsche troepen werd naar het Oosten, tegen de Zweedsche grens weggedrongen. Een ander deel heeft zich teruggetrokken op de stad Bodoe en kleinere troependeelen zijn ge vlucht naar het Noorden, waar zij een toe vlucht zochten in bet onherbergzame en onbewoonde bergland. Over den terugkeer van enkele Britsche af deelingen uit Vlaanderen meldt Nva Dag- ligt Allehanda uit Londen, dat deze soldaten met holle oogen, hongerig en vermoeid in Engeland zijn aangekomen. Velen waren zoo afgemat, dat zij aan land moesten worden gedragen. Er zijn troepentransporten verder naar het Noorden gezonden. Behalve trans portschepen gebruikt men ook kleine boo ten en zelfs vlotten om het Kanaal over te steken. Krachtens een besluit van den Staatsraad wordt met ingang van 3 Juni de verkoop van koffie op distributiekaarten geheel ge staakt, Voor den verkoop en het verbruik in restaurants mag slechts een koffie-surro- gaat, dat 25 procent koffieboonen bevat, in den handel worden gebracht. In de Zuid-Fransche kustplaatsen neemt de stroom van vluchtelingen uit Parijs en Noord-Frankrijk steeds grooteren omvang aan. Na de ineenstorting van het Vlaamsche fiont !s in Parijs een soort paniek losgebro ken Wie kan, verlaat Parijs in Zuidelijks richting. Alle treinen zijn stampvol en aan de dienstregeling kan gedeeltelijk niet wor den vastgehouden. In Zuid-Frankrijk wekt deze invasie be zorgdheid wegens de moeilijkheden der voed selvoorziening. Parijs begint zich geheel in te stellen op de verdediging. De vestingswerken worden koortsachtig versterkt. Wat vluchtelingen verhalen. Doorfrekkenden vluchtelingen hebben gisteravond volgens het Duitsche Nieuwsbu reau den burgemeester van het Belgische gi ensplaatsje Bourardries hun lijdensgeschie denis verhaald. De boer René Dupréte vertelde: Ten Z.W. \an Rijssel hebben zich verbitterde gevech ten tusschen Fransche en Duitsche troepen afgespeeld. Hier waren ook de in Frankrijk beroemde Senegaleesche tirailleurs in den siiju geworpen. Op onze terugtocht naar nier zouden wij een nacht in Attiches door brengen. Bij het doorzoeken van het ons toe (Lm?8611 deden wij, die toch aan gru- t n ,®n verwoestingen gewend waren, ech- een afschuwelijke ontdekking, dat i„ in°°ï °.n1tzettinK aangrepen, gevlucht zijn. ,.'cn, kel'ler lagen wel twaalf tot veertien sche soldaten met afgesneden keel. Het sersaan heiwerk g^weeTE Seaegal'n6' p,!,'®lië s ?ewlcht binnen het kader van de d f i ac'lten en den afloop van den oorlog telt reeds in zijn volle beteekenis, ren C°HS|altfr,t de "Giornale d' Italia" gist* I®!;'. H.e/ b1^ schrijft vervolgens, dat de ^ulariteit tusschen Duitschland en Italië rfprre-n nan kracht is. De eenmaal on: 'eel|ende allianties worden door Itahe srhrevpn" fU (e me01'- daar haar ge- 7:j lichtlijnen in overeenstemming i oiiio ffro°te historische wetten der erentu l' Alles' vvat thans in Italië, mir Hpn -'v Ulfschland, gebeurt, is het on- van 1919 en van de ïr. i bfrekende, hatelijke politiek van Hallklok jegens Italië en Duitschland.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2