H8T GSHeim unn Londens elifewijk eenzaam en verlaten en de vuren van Tohr Onze soldaten vrij man 7 orranee Esdale Een kans voor den so'daat door Edgar 'Rice Burroughs Wk Radioprogramma i Mr* Rost van Tonningen weer thuis Onze mijnen zijn intact GEEN BENZINE VOOR PLEZIER Vrachtaufo's 8 dagco in Duitschen dienst TOCH NOG EEN VIERDAAGSCHE? FEUILLETON EEN BOLWERK VAN ZAKKEN ZAND VOOR LEEGE HUIZEN. De verdere demobilisatie. Er is nog veel opruimingswerk! WERKLOOZEN WEER NAAR HET LEGER TERUG! Was het Nederlandsche leger, 'tot dusverre krijgsgevangene, thans kunrrtm onze solda ten zich als vrij man besotiouwen. De Fiihrer heeft nameiijk een verordening aan den opperbevelhefeber in Nederland ge- zonden, waarin 0.111. wordt gezegd: De Nederlandr/ch'e soldaat heeft overal met open vizier en eerlijk gestreden en on ze gewonden en gevangenen dienovereenkom stig goed lxihandeld. De burgerbevolking heeft niet Han den strijd deelgenomen en zich tegenover onze gewonden eveneens naar de 'wetten der menschelijkheid gedra- gen. Ik heb derhalve 00k voor Nederland be- slotea, toestemming tot vrijlating der gevan- gen Nederlandsche soldaten te verleenen. DE DEMOBILISATIE. Bij de volgende etappc van demobilisatie mag een militair alleen dan met groot verlof •worden gezonden, indien hij aan den com mandant van het betrokken enkelvoudig oor logsonderdeel een verklaring van werkge- vers, familie a.a. kan overleggen, waaruit blijkt, dat hij door loongevenden arbeid dan wel amdere wijze in eigen onderhoud kan voorzden, altbans niet ten laste van de ge- meenschap zal komen. Bedoelde verklaring moet zijn gelegali- ecerd a. Door den betrokken burgemeester. b. Voor hen. die in overheidsdienst zijn, door het betrokken diensthoofd ter plaatse. Aangezien een volgende etappe van demo- hiliseeren binnenkort is te venvachten, wordt aan alle militairen, die voor groot ver lof in aanmerking wenschen te komen, in overweging gegeven voor de verkrijging van bovenbedoelde verklaring reeds thans het noodige te verrichten. Den militairen wordt er bovendien met nadruk op gewozen, dat gedemobiliseerden geen aanspraak kunnen doen gelden op steunverleening wegens werkloosheid. Ook werklooze zeemiliciens moe- ten zich melden. De regeling dat gedemobiliseerden, die geen work hebben kunnen vinden en zich voor steun hebben aangemeld, onverwijld naar de depots moeten tcrugkeeren geklt ook voor zeemiliciens. Men moet kunnen aantoonen, voor 8 Ju- ri week te kunnen krijgen. Allen, behoorende tot de zeemilitie moeten zich melden bii: het marinedepot Rotterdam Museumplein 1, voorzoover zij met groot ver 'lof van dat depot of van het depot Ouden- hoorn vertrokken; Het marinedepot Den Haag. Roningstraat f?. voor zoover zij met groot verlof vertrokken van dat depot; Het marinedepot Amsterdam, marine-ka- zerne, voor zoover zij met groot verlof ver trokken van dat depot, vanuit IJmuiden, of \annit Den Holder; Militairen der zeemacht voor zoover zij met groot verlof vertrokken van de depots vaartuigendienst Rotterdam of Amsterdam keeren in hot bovenbedoelde geval op die depots terug. OPRUIMEN! Uit Den Haag vernemen wij nog, dat de tweede 50 procent van de Ned. weermacht voorloopig nog niet zal kunnen worden ge- demobiliseerd, onder meer omdat nog veel opruimingswerk moet worden verricht. Hartelijk welkom door zijn geest- verwanten. Door een duizendtal nationaal-socialisten en geestverwanten is mr. Rost van Tonnin gen, lid van de Tweede Kamer, de hoofdop steller van het Nat. Dagblad, gistei'en bij zijn terugkeer in Den Haag een hartelijk wel kom bereid. Men weet, dat de heer Rost van Tonningen behoorde tot de 21 Nederlander die kort voor den oorlog werden geinter neerd en door de Duitschers te Calais, waat zij na vele avonturen waren verzeild ge- raakt, zijn bevrijd. Behalve de heer Rost van Tonningen arriveerden drie van zijn lotge- nooten. Na zijn familie te hebben begroet, hield de heer Rost van Tonningen een toespraak waarin hij o.a. zeide: Gij en wij alien hebben gevochten voor ons volk. Wij zijn het geweest, die dezen oorlog niet hebben gewild. Als het aan ons had gc- legen waren de offers niet gevallen en wa ren de vele wonden in ons volk niet gesta gen. Thans is het onze plicht den blik voor- uit te werpen. Wat thans geboren wordt is een bond van de rassen van het Noorden en daarin zullen wij onze nieuwe taak met over tuiging en vertrouwen hebben te vervullen". Als transportmoeilijkheden zijn overwonnen, wordt de levering hervat. Ileerlen, 1 .Tuni. De directies van de stcenkolenmijnen in Limburg berichten ons, dat zij hopen zeer spoedig in staat te zijn de levering van haar producten in het geheele and te hervatten, zij het voorshands op be- >erkte schaal. Alles hangt af van het herstel der trans- .ortwegen te water en te land, waaraan met nspanning van alle krachten gewerkt wordt. Dit werk heeft een gunstig verloop, en vermoedehjk zal men daarmede eerder gereed zijn dan aanvankcli.jk wercri aange- nomen. De mijnen zelf zijn alle in tact en in be- drijf. De geproduceerde kolen worden op voorraad genomen en kunnen onmiddellijk verzonden worden, zoOdra transport moge- lijk is. door: Roy Vickers 38. Torrance trachtte te gehoorzamen maar zij kon geen voet verzetten. Het was alsof zij een nachtmerrie had, dat vreeselijke oogen- blik in de nachtmerrie, dat vooraf gaat aan het tarten van het monster. De agent die naast haar stond, nam haar hij den arm. Hierdoor kwam hij tussdhen haar en Vanderlem te staan. De betoovering verdween en zij liep met vasten tred naar den den anderen kant van de tafel. „Zeg eens, inspecteur," zei Vanderlem. „Als u het mij vraagt, dan lijkt dit veel op chan tage." De inspecteur wendde zich naar Torrance. „Nu, juffrouw Esdale?" ,,Laat hij mij maar van chantage beschul- digen," riep Torrance uit, en toen, „ik be- schuldig hem van den moord op meneer Ju lius Saranack, wonende Hilfoot, Calling- ham." HOOFDSTUK XXXVII. Nette meisjes mogen geen... Gedurende vijf vreeselijke seconden, zat Torrance op heete kolen. Zou de politie haar gelooven. Zouden zij Vanderlem laten gaan, voordat zij een uitleg kon geven? Vanderlem lachtte kort. ,,Nou, als het niet meer is, dan herroep ik alles, wat ik over chantage zei". De Inspecteur keek ernstig. „Een beschuldiging van moord is een ern stig ding, Juffrouw Esdale en als het niet be- wezen kan worden..." ,,Dat kan ik", viel Torrance, die even in- drukwekkend kon spreken als de inspecteur, hem in de rede. „Meneer Julius Saranack werd om ongeveer negen uur vermoord, op den elfden van dezen maand. Om ongeveer zes minuten over negenen zag ik dezen man het huis verlaten"* De schaarsche voorraad laat dit beslist niet toe. Het Departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de hou- ders van vergunningen tot hot verbruiken van motorbrandstof ten strengste verboden is bun wagens voor genoegen en voor an- dere particuliere doeleinden te gebruiken. Het hceit zoowel den Duitschen als den Nederlandsthen autoriteiten te- leurgesteld, dat aan dezen regel niet genoegzaam de hand wordt gehou- den. Het spreekt van zelf, dat, waar de Duit- sche en Nederlandsche autoriteiten al het mogelijke doen, om de aanwezige \oorraad motorbrandstof zoo oordcelkundig mogelijk te verdeelcn om het economische leven zoo- veel mogelijk to stcunen, het ten zeersle af te keuren is, dat de tot nu toe afgegeven vergunningen blijken te worden misbruikt. Die dat toch doen, zullen strong worden gc- straft, terwijl hun vorgunning zal worden ingetrokken. Voor vervoer en verzorging van- vluchtelingcn in Belgifi. In opdracht van den Commissaris der Ko ningin in Noordholland, hebben eigenaars van vrachtauto's met laadvermogen van an- derhalve ton en meer, voor zoover deze ei genaars geen ontheffing bezitten voor het benzine- of dieselautoverbod, vanochtend om 8 uur zich met hun auto's moeten melden. De waarde der auto's werd door Nederland sche schatters bepaald, waarna de wagens door de Duitsrhe overheid werden overge- nomen ten behoeve van vervoer en verzor ging in Belgie van vluchielingen, enz. Het is de bedoeling dat de auto's acht da- gen zullen worden gebruikt, waarna ze door de eigenaars moeten worden teruggekocht. Aan de vrachtautohouders is aangeraden hun voertuigen ook tijdens dit gebruik door de Duitschers te laten besturen door de chauffeurs, die gewoonlijk do wagens be- stuurden, De chauffeurs ontvangen van de Duitsche overheid als vergoeding f8 per dag. Voor onze omgeving moest men zich mel den hedenmorgen 8 uur in Alkmaar. Bij marechaussee o! politietroepen. Naar wij vernemen, wordt voor gevvone en buitengewone dienstplichtigen de gelegen- heid geopend om zich op te geven voor een verbintenis bij het corps Kon. Marechaussee en mogelijk ook bij de Militaire Politietroe- pen. Tot het onderzoek worden slechts zij too gelaten, die wegens werkloosheid of anders- zins thans nog in dienst zijn. Besprekingen verloopen gunstig. Naar wij vernemen is het mogelijk, dat de „Vierdaagsche" toch nog doorgaat. De besprekingen met de Nederlandsche en Duitsche autoriteiten zijn, naar verluidt, niet ongunstig verloopen tot dusver. In Nij- megen sijn alle moeilijkheden nog niet overwonnen Het bekende Eaton Square te Londen le- vert thans een merkwaardig schouwspel op. Aan bijna elk huis prijkt een bordje: „Te Koop". Van de 120 huizen, welke dit plein omzoomen, hetwelk tot de voornaamste en duurste wijken van Londen behoort, zijn er op het oogenblik nog slechts zes be- woond. Enkele jaren geleden telde het plein on der zijn bewoners nog den tegen woordigen minister Chamberlain, alsmede den gewe- zen minister-president Baldwin. Trouwsen, tot de eigenaars van deze groote, drie of vier verdiepingen hooge huizen behooren verschillende ministers. Dit geheele hui- zenblok werd gebouwd in bet jaar 1827, drie jaar voor den dood van koning George IV, wiens naam deze bouwstijl draagt. De wcrkelijke eigenaar van dit plein is ite hertog van Westminster, die de huizen heeft verkocjit op een tormiin van 00 jaar. In den loop van dozen termijn kan een der huizen wel twaalf of meer malen verkocht worden, waarbij de prijs natuurlijk van jaar tot jaar lager wordt. 0 Verlaten huizen en vergane glorie. Onder de regeering van Koningin Vic toria beleefde Eaton Square, evenals de andere groote squares in het Westen en Zuidwesten van Londen, zijn glorietijdperk. Doch ook na den wereldoorlog bleven deze huizen omgeven door een uiterlijken glans; en nog in den vorigen zomcr kon men hier een pracht en praal aanscbouwen als bijna nergens elders in Europa. Waar men naar binncn kon zien, ontwaarde men de kost- baarste meubelen, artistie-k porselein, prachfige schilderijcn een interieur, dat met de grootste zorg werd ondcrhoudcn. Tlians echlcr zijn de vensters beplakt met sfrooken bruin papier en door zakk-en zand beschermd. De kopercn deurkloppers zijn groen uitgeslagcn. In enkele gebouwen zijn soldaten ondergebracht. De oorspronkelijke bewoners van Eaton Square hebben Westminster den rug toe- gekeord. Ook Lord Halifax, die een der hui zen bewoonde, heeft er de voorkeur aan ge geven. zijn intrek te nemen in een hotel bij Hyde Park. De vorige oorlog heeft een groote bres gestagen in de fortuincn derge- nen. wior rijkdom het hun mogelijk maak- te, dergelijke huizen te bewonen; en de hnidigc oorlog vergt nog veel zwaarderc offers van Engelands nationaal vcrmogen, zoodat bet te voorzien staat, dat niet vele van do vropgere bewoners van deze elite- wijk de gordijnen van de huizen aan het Eaton Square weder omhoog zullen halcn, als de oorlog afgeloopen is. TARZAN 114. Even later kwamen Mongo, Dr. Wong en een half dozijn bewakera naar de groeve toe. De bewakers droegen halskettingen van goud en ijzer. ,,Wat voor den duivel heeft dat nu weer te beteekenen?" vroeg O'Rourke ver- baaad. Tarzan boog ieta naar Kailuk over en sprak zijn vermoeden uit over de komat van de atoet. Kailuk achudde meewarig het hoofd. „Ze komen om de alachtoffera uit te zoeken voor het feest van Pantu. De sterken krjjgen een halaketting van goud. Zij moeten vechten tegen de leeuwen van Ahtea. De zwakken krijgen een ijzeren band om. Zjj gaan in de vuren van Tohr." ,,En wanneer worden ze uit de groeve gehaald?" vroeg Tarzan. „Niet Z-II4 voor de dag van het feest," antwoordde de Rothoriaan. De aapman grijnsde even. „Zeg dan tegen de mannen, dat ze zich gereed hou- den voor de aanval op de nacht voordat ze de groeve zullen verlaten. Het is beter vech- tende te sterven, dan als voedsel voor de leeuwen te worden geworpen of in de vuren van Tohr terecht te komen." Mungo liep naar O'Rourke toe en sloot een gouden band om diens. hals. „En wat voor band heb j« voor mij?" vroeg Tarzan. „Geen enkele, want Mungo zal tegen Tarzan vechten," lachte de reus. ..Mungo doodt vlug, met blote handen en krijgt dan het meisje Janette als premie tot vrouw!" DINSDAG 4 JUNI 1940. Jaarsveld. 414.4 m. AVRO uitzending. G.30 6.50 VPRO. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Ensemble Jonny Kroon (11.0011.20 Huishoudelijke wenken). 12.00 Pianosoli. 12.15 AVRO-dansorkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 Omroeporkest en soliste. 2.00 Declamatie. 2.20 Piano-voordracht. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.30 Officieele berichten. 4.00 Gevarieerd concert (opn.). 5.00 Voor de kinderen. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist. 6.30 Jeugduitzending. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 Leden van het Omroeporkest. 7.30 Officieele berichten, eventueel reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.40 Omroeporkest, solist en het Hilversum- sche vrouwenkoor. 10.00 Berichten ANP. Sluiting. Kootwjjk. 1875 m. NCEV-uitzending. 11.15 11.30 n.m. Berichten. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gewijde muziek (gr.platen). 8.20 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten (Fransch). 9.15 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Quintolia (12.45—1.00 Berichten ANP),. 1.30 Gramofoagimuziek. I.45 Berichten (Fransch). 2.45 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 3.15 Berichten (Fransch). 3.30 Vervolg van 2.45 4.45 Appollo-ensemble en gramofoonmuziek. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Orgelspel en gramofoonmuziek. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Berichten (Engelsch). ?„3!LBel Cant0 (9.159.30 Ber. Engelsch). 10.00 Berichten ANP.Sluiting. II.1511.30 Berichten (Fransch). Torrance voelde dat de politie haar ge- loofde, haar de woorden uit den mond keek. „Ik heb verkeerd gcdaan, door mijzelf niet eerder aan te geven" vervolgde zij. ,,En ik verwacht, dat ik er voor gearresteerd zal worden. Ik ben geheel bereid om naar de ge- vangenia te gaan. En ik ben nu bereid een volledige verklaring af te leggen omtrent de dingen, die ik gezien heb, voordat ik de politie opbelde, dat er ingebroken was. Op dat oogenblik sprak ik van inbraak, omdat ik niet wist dat er een moord gepleegd was. Ik..." Het volgend oogenblik kreeg zij een slag en werd zij tegen den grond gegooid, daar de brigadier zich voor haar had geworpen. En precies op tijd want Vanderlem was als een beest, met zijn hoofd naar voren, over den tafel heen gesprongen en zijn handen grepen naar haar keel. Zij voelde dat zij opgetild werd, en dat men haar half droeg, half uit het middelpunt van het gevecht gooide. Er was een geschuifel van voeten, er klonk geschreeuw, een heesche gil en het versplinteren van glas. Zij werkte zich oVereind. De brigadier wan- kelde met zijn handen voor zijn oogen, ach- terwaarts tegen den muur. Vlak naast haar, lag de jonge kerel die hen had gearresteerd, bewusteloos en bloedend door een alag met een ploertendooder. Toen praatte iedereen dooreen fluitjes schrilden mannen ren- den het gebouw uit motorfietsen roffelden. De gebroken ruit zei haar, op welke wijze de rat ontvlucht was. Zij werd opgetild en op een bank neerge- legd. Zij zag alles in een waas, maar was niet bewusteloos. Het was of er bijna dade- lijk een dokter kwam, die zich over haar heen boog en zij vertelde hem, een beetje onsamen- hangend, dat zij niets mankeerde. ,,Geef haar maar wat cognac en laat haar maar even stil liggen", beval hij en ging toen de mannen met de draagbaien helpeu, die de gewonde agenten naar het ziekenhuis vervoerden. Even later kwamen er twee vrouwelijke agenten b'nnen en hielpen haar naar een andere kfemer loopen, hoewel zij dit kon doen zonder hun ondersteuning. Het was een soort wachtkamer, met een groote rustbank. Zij wilden, begreep zjj, dat zij op de bank zou gaan liggen, hoewel zij zich goed genoeg vcelde, om te zitten. „Ik heb een paar bl?.uwe plekken; geloof ik, maar ik ben er verder best afgekomen", ver- zekerde zij hen. ,,Als de Inspecteur mij spre ken wil, knn ik best antwoord geven on ziin vragen". Een van hen ging weg om haar bericht door to geven en kwam niet terug. Binnen een half uur kwam de inspecteur en werd vergezeld door iemand met een militair uiter- lijk, die nog in smoking was. ,,De Hoofdcommissaris zal U een verhoor afnemen, Juffrouw Esdale", zei de Inspecteur. Meineedl! Zij had haar weg gekozen en zou er nu bij bljjven. Bovendien was het zeer waarschijnlijk, dat zij haar nu zouden ge looven. „Ik hoor, dat U het middelpunt bent ge weest van een vechtpartij, Juffrouw Esdaie", zei de Hoofdcommissaris. ,,Als U Iifever op de rustbank wil gaan liggen, doet U dat dan gerust". „Nee dank U. Ik wil liever aan tafel zit ten". Zij gingen juist zitten, toen de brigadier hijgend binnen kwam. „En Brigadier?" ,,Glad ontkomen, commissaris. Hij moet een wagen genomen liebben", ,,Wat! Je wilt mij toch niet vertellen, dat een man met een groot gat in zijn voorhoofd en zijn kleeren aan flarden, jullie met z'n alien de baas is geweest. Heeft niemand hem zelfs gezien?" „Ja, commissaris. Agent Norall moet hem gezien hebben. Hij moet hem ook aangepakt hebben. Wij vonden Norrall in Ash alley dood, volgens den dokter. Hij zei, dat hij ge- wurgd was, geloof ik". Torrance deed haar handen voor haar oogen. Flauwtjes hoorde zij dat de Hoofd commissaris aandrong, dat zij nog wat cognac zou drinken, doch zij weigerde. HOOFDSTUK XXXVIII. IMeineed plegen. Een kop sterke koffie bracht haar tot kalmte en teen was Torrance gereed. „Ik zal Uw uitleg, dat U harder gereden heeft dan de maximum snelheid toelaat en dat U een valschen naam heeft opgegeven, aan- nemen, on dan wordt dat verhaal geschrapt," zei de Hoofdcommissaris tegen haar. „En nu wilde ik graag alles van tr hooren, wat U dien avond in het huis Hillfoot gezien hebt." Hij kende, beter dan de inspecteur, Tor rance' type en hij voegde er aan toe: ,,U kunt vrjjuit spreken. Er zullen slechts enkele hoofdzaken worden vastgelegd, dan zal ik, als we klaar zijn, een verklaring aan mijn secre- taresse dicteeren en U verzoeken, het te onderteekenen." ,,'t Is nog al moeilijk om te weten waar ik mee beginnen moet," zei Torrance. ..Daarmee kan ik U helpen. Hoe laat ging U dien avond naar Hillfoot?" „Het sloeg juist negen uur, toen ik door het raampje van de- provisiekamer klom ant woordde Torrance. „Ik liep naar de hal om een persoonlijke reden. Toen hoorde ik boven stemmen. Ik had gedacht, dat ik alleen in het huis was, zoodat ik bang werd. Ik liep atille- tjes de eetkamer binnen en verborg mij in den uubouw. Voordat de gordijnen dichtgetrokken werden, had ik mij er al achter verborgen. toen keek ik door den kier." Zij wachtte juist lang genoeg tot de hoofd commissaris geruststellend knikte en nam toen den sprong. „Er kwamen een man en een vrouw binnen en zij draaiden het licht op. Ik keek den man recht in zijn gezicht. Die man was Vander- lem. Meineed! „En de vrouw?" drong de Hoofdcommis saris aan. Er bestond geen bewijs tegen Annabelle en Gerald s principes eischten. dat zij beschermd zou worden. ,.Ik heb het gezicht van de vrouw niet ge zien. Ik kan totaal geen beschrijving van haar geven. Ik zag slechts haar rug, en de heele eetkamer was tusschen ons en die kamer is flink groot. Ik zag haar naar den schoor- steen gaan Er was slechts dat eene leugentje over Van derlem De rest van haar verklaring werd in elk onderdeel volgens voile waarheid afgelegd. eemgen tjjd sprak zjj over meneer Hart- andt Massiter. En opnieuw waren de details waar, maar zij gaf geen aanwijzingen om- naa^..wantrouwen ten opzichte van Annabelle. Zij vertelde van haar reis met den Amenkaan naar Parijs, en dat zij gevolgd was geworden door Vanderlem. Zij eindigde met te vertellen, hoe Vander- r j avond had aangesproken en haar gevraagd had mee te mogen rijden let" V°°r vaIsche Smidgen te zul- De Hoofdcommissaris stelde haar vele vra- f^aar uit geen enkele sprak twijfel om- trent haar eigen handelingen zij waren er hit .P alles omtrent Vanderlem van d,V hiiL h°ren' T°en riep h« secretaresse, en "ZZTT met 6en kleine schrijfmachine honfri^ r een °Psornming van de hoofdpunten van Torrance' verklaring, welke zij doorlas en onderteekende. loen zond de Hoofdcommissaris zijn secre taresse weg. anlTsrawerdmerkte dade'iJk d&t Z«n manier .(Wordt vervolgd),

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3