Grammens op reportage naar Belgie „verraad" Toespraak van den Paus Turksch verzoek aan Griekenland De Engelsche vloot voor Duinkerken verdreven Gefluister over moet uit zijn Engclsch vliegtuigpersoneel teruggeroepen Marktberichten Gecn handel op dc Texclsche markt Een dicht systeem van afzonderlijke pantserpunten Witlof en roode biet als veevoer HERSTEL VAN HET GOEDE- RENVERVOER PER SPOOR- WEG. eaa« De Ulustrirte Zeitung, geeftin haar tweede num-, mer volgens de N. R. Crt., uitvoerig ge- illustreerd, een beschrijving van den West- wall, Duitschland's machtige verdedigings- linie in het Westen. Zij be^int in den Zuid-Westelijken hoek van het Duitsche Rijk aan de Duitsch Zwitsei'sche grens. Over een diepte van 20 tot 50 km. strekt zij zich van hier uit naar het Noorden en Noord-Westen, tot dicht bij zee, waar zij haar natuurlijke voortzetting vindt in de versterkingen van de Oost-Friesche eilanden en de oorlogshavens aan de kust. In de diepte splitst de Westwall zich in twee zones: lste, de verdedigingszone van het leger en 2e. de luchtverdedigingszone West. De eerste zone is die van de ingebouw- de tankversperringen en bunkerversterkin- gen. De luchtverdedigingszone is dicht bezet met zoeklichten en luchtafweerbatterijen, welker doel het is, aanvliegende vijandelijke vliegtuigen af te weren. Daarachter liggen de vliegvelden van de jacht- en strijdvliegers. In de lengte is de Westwall in drie dui delijk van elkander verschillende deelen ge- splist. Het zuidelijkste gedeelte, het Rijn- front, reikt van Lorrach, bij Bazel, tot aan Karlsruhe. In dit gedeelte liggen de bunkers tot vlak aan den Rijn, die de landsgrens vormt. Daartegenover, aan den anderen oe- ver van de rivier, liggen binnen het bereik van oog en oor de voorste bunkers van de Fransche verdedigingslinie. Aan dit gedeelte van het front is het in de eerste periode van den oorlog rustig geweest en is het bijna niet tot vechten gekomen. Het middelste gedeelte van den Westwall strekt zich uit van Karlruhe tot het Drielan- denpunt, waar de grenzen van Duitschland, Frankrijk en Luxemburg tezamen komen. Hier zijn het Duitsche en Fransche leger gescheiden door een breed, weinig versterkt voorterrein, dat van weerskanten bezet is met veldstellingen en voorposten en een strook onbezet niemandsland. In het voorterrein van dit gedeelte van den Westwall werd reeds vo6r de intrede van het huidige sta dium van (ien oorlog dagelijks en van uur tot uur gevochten en de strijd wordt hier ge karakteriseerd door den kleinen oorlog van verkennings- en stoottroepen en het storings vuur van de artillerie op straten en terrei- nen, waar gewerkt wordt. Ht Noordelijkste gedeelte reikt tot aan de zee. Uiterlijk gelijkt het op het tweede deel: een breed voorterrein strekt zich uit van de voorste rij bunkers tot aan de grens. Alleen wordt het landschap geleidelijk vlakker en komen natuurlijke steunpunten voor de ver- dediging, als heuvels en bergen, te vervallen. Divisie voor divisie is de Westwall als re- gel dierwijze bezet, dat twee van de drie regi- menten, waaruit een divisie bestaat, naast elkander liggen, terwijl het derde in reserve blijft. Van elk regiment ligt een bataljon in het voorterrein, waar het in de ontruimde dorpen en in voorbereide lichte veldstellin gen is ondergebracht. De verkennings- en stoottroepen van deze voorste bataljons trek- ken het niemandsland door ter verkenning van de versterkingen en sterkte van den te- genstander, terwijl de voorposten nauwlet- tend op diens bewegingen acht slaan. Het voorterrein is met behulp van mijnenvelden en veelvuldige prikkeldraatjAersperringen beveiligd. Naar achteren reikt het tot de voornaamste gevechtslinie, een breeden gordel van alle mogelijke versperringen, die voor het hoofd- gevechtsterrein ligt. In de bunkers van dit hoofdgevechtsterrein ligt een tweede batal jon van elk regiment en het derde wordt meer naar achteren in reserve gehouden. Natuurlijk kan de plaatselijke gesteldheid no- pen van dit schema af te wijken. Van het voorterrein tot ver achter de bunkerzone is het terrein bezaaid met artil lerie. Achter de blokhuizen en de onderko- mens van het voorterrein en al naar gelang van de diepte daarvan meer of minder ver van de versperringen van de voornaam ste gevechtslinie is de beweeglijke artillerie opgesteld, die ver tot in het voorterrein van den vijand schiet. Zij kan het opdringen van den vijand met spervuur trachten te beletten en den aanval van de eigen troe- pen daarmee ondersteunen. Het geschut van de bunkers van het hoofdgevechtsterrein, dat volgens zorgvuldi- ge berekening is opgesteld, beheerscht het voorterrein. Het is zoo gericht en ingescho- ten, dat het elken vierkanten meter van het terrein bestrijkt en door systematisch vuur een waren vuurwal in den weg van den op- rukkenden vijand kan opwerpen. Nog meer naar achter, in vaste, ingebouw- de stellingen, bevindt zich het zware ge schut, de v^rdragende artillerie en de hou- witsers. In tegenstelling met de Fransche Maginot- linie, die een starre en licht kwetsbare li- nie met groote, op forten gelijkende verster kingen vormt, is het hoofdgevechtsterrein van den Westwall een dicht en diep geleid systeem van tallooze afzonderlijke pantser- werken, geheel aangepast aan het terrein en volgens de eischen van de tactiek, wisselen groote en kleine werken elkander af. Bunkers van vijf man en een machine- geweer versperren wegen en kloven, artille- riebunkers van twintig tot dertig man be- heerschen vlakten die voor pantsenvagens toegankelijk zijn. Daartusschen in liggen de eigenlijke groote bunkers, die echter zelden meer dan honderd man bezetting tellen. De geheele te verdedigen ruimte wordt ook wanneer een aantal werken uitvallen, ge- handhaafd met behulp van de terzijde en achterwaarts liggende bunkers. Onze Texelsche correspondent meldt ons hedenmorgen 9 uur, dat van de 4900 aangevoerde lammeren nog geen enkel is verkocht. Het bleek onmogelijk tot handel te komen. Men was algemeen van oordeel dat de re- geering maatregelen zal nemen het wachten is hierop. en Dezer dagen vertrekt op initiatief van het A.N.P. een reportageauto naar de Zuidelijke Nederlanden. De heer Flerimond Grammens, lid der Belgische Kamer, zal de reis leiden. Een speciale verslaggever van het A.N.P., alsmede een filmoperateur gaan mede. Doel der reis is een dui- delijk beeld te krijgen van den toe- stand in Belgie en in het bijzonder vast te leggen in hoeverre de indus- trie, de verkeersmiddelen, de openba- re bedrijven enz. door de terugtrek- kende Fransche en Britsche troe- pen zijn verwoest. De tot dusver binnengekomen berichten zeggen, dat dit alles dermate is verwoest, dat tenslotte het Belgische volk het slachtoffer is en zijn bestaansmogelijkheden in belang rijke mate zijn verdwenen. Vele berichten zeggen, dat het Belgische volk dit zeer zwaar voelt en een ontzaggelijke verarming daar door vreest, hetwelk tot ernstige ontstem- ming tegen de geallieerden aanleiding moet hebben gegeven. Over deze dingen thans een zoo duidelijk mogelijk beeld te krijgen, zoowel in reporta ge als film is het doel dezer reis. Een onderzoek wordt ingesteld Eerst daarna trekke men con- clnsies. Terstond na de capitulatie van de Neder- landsche weermacht hebben de Duische au- toriteiten blijk gegeven van eerbied voor de militaire- prestaties, van den Nederland- schen soldaat. Bij verschillende gelegenhe- den, zooals kransleggingen op de graven, van gevallenen, is daarvan blijk gegeven. Van Nederlandsche zijde, vooral voor onze weermacht, zijn deze eerbewijzen aan den tegenstander op prijs gesteld. Toch zijn er nog velen, die in hun houding niet voldoende tot uiting laten komen, dat ook de Neder- landers van hun kant alle eer willen ge- ven aan hetgeen het Duitsche leger te velde heeft verricht. Het slagwoord „verraad" heeft een dergelijke verspreiding gevonden, dat in sommige kringen den Indruk is ont staan alsof het Duitsche leger zijn succes slechts aan eerlooze handelingen van ver raders, niet aan militair overwicht, zou hebben te danken. Degenen, die in dezen tendentieuzen zin over verraad spreken, be- schuldigen daarbij bedekt of meer openblijk een geheele groep. Bij zooveel „verraad" was er geen Nederladnsche natie meer! Van Nederlandsch standpunt uit is het goed, dat tegen de fluistercampagne ge- waarschuwd wordt. Zij berust op matelooze overdrijving. De voorstelling, dat nu alles, waarin onze Nederlandsche soldaten tegen- slag hebben gehad, aan verraad in eigen kring te wijten zou zijn, is kwalijk in over- eenstemming met den riddelijken eerbied voor de militaire prestaties van den tegen stander .en moet aan Duitsche zijde ongenoe- gen wekken. Bovendien zou er, zou men alle wapensucces zonder meer op rekening van het verraad willen schrijven, zooveel in het Nederlandsche leger corrupt zijn geweest en zouden er, als alle gefluisterde verhalerf juist waren, zooveel onbetrouwbare landge- nooten in ons midden hebben geleefd, dat wij nauwelijks meer van een Nederlandsche natie zouden kunnen spreken. Onderzoek afwachten! Men mag verwachten, dat de Duitsche militaire autoriteiten, het op prijs stellende, dat de eer der Duitsche wapenen onbezoe- deld blijft, ermede zullen instemmen, dat de Nederlandsche instanties, daartoe aangewe- zen, de aanwijzingen van verraad, die te ha- rer kennis zijn egbracht, grondig en onbe- lemmerd zullen kunnen onderzoeken. Naar ons is medegedeeld, heeft dit onderzoek reeds plaats, zoodat te zijner tijd eventueele bewezen gevallen vanzelf aan het licht zul len komen, de Nederlandsche bevolking zal dan omtrent den omvang van het verraad in eigen krong haar conclusies kunnen trek- ken. Tot zoo lang doet zij goed aan losse ge- ruchten slechts die waarde te hechten, die losse geruchten, ontstaan, onder een zenuw- achtige bevolking, verdienen en zeker niet een groote volksgroep aansprakelijk te stel- len voor hetgeen slechts enkelingen, gesteld het geval, zouden hebben kunnen gedaan. Het goederenverkeer, zoowel van stukgoed als van wagenla- dingen tusschen een groot aan tal spoorwegstations is hersteld. Daar de mogelijkheden op alle deelen van het net niet dezelfde zijn, wordt het publiek aangeraden, zich om inlichtin- gen te wenden tot de goederen- kanforen der stations, de facto- rijen van Van Gend Loos en de agentschappen van de Alge- meene Transport Onderneming (A.T.O.). Demon van de haat mag schen niet beheerschen. men- Paus Pius Nil heeft tot de curie-kardina- len een toespraak gehouden, waarin hij, na gesproken te hebben over zijn houding ten aanzien van een rechtvaardigen, eervollen en duurzamen vrede, gewezen heeft op de gevaren van een vernietiging van de geeste- lijke en zedelijkc waarden. Daarbij sprak hij in het bijzonder over het toenemende ver- val van de rechtsnormen, waarvoor in de plaats het geweld komt, dat de ethische im- pulsies en het rcchtsgevoel onderdrukt. Een duidelijk bewijs hiervoor is de omstandigheid, dat gebieden en vol- ken in den oorlog worden ge- bracht, die meer dan anderen uit traditie voord en vrede opkwamen. De Paus bezwoer alle vijandelijke partijen, zich steeds bewust te blijven van haar plich- ten tot menschelijkheid, welke plichten ook in het oorlogsrecht en het oorlogsmoreel hun waarde niet verliezen. De Paus gaf uiting aan zijn treurnis over de behandeling die non-combattanten in meer dan een ge- bied hebben ondervonden en die zeer moei- lijk met den naam menschelijkheid in over- eenstemming is te brengen. God is onze getuige, zoo zeide de Paus, dat, wanneer wij deze noodzakelijke waar- heid uitspreken, wij ons niet laten leiden door een geest van partijdigheid, noch re kening houden met die dan ook. Geen volk is beschermd voor het gevaar, dat zich eenl- ge van zijn zonen laten meesleepen door den demon van den haat. Voor het beoor- deelen van dergelijke ontsporingen is de houding der autoriteiten en haar snel ingrij- pen daartegen van bijzonder belang. Hoe meer gebied door den oorlog onder vreemde heerschappij geraakt, des te meer moet op de handhaving van de rechtsorde in over- eenstemming met het volkensrecht en voor alles met de geboden der menschelijkheid en de rechtvaardigheid worden gelet (D.N.B.) De correspondent van de „Daily Telegraph' te Rom# meldt, volgens D.N.B., dat het per soneel van de vertegenwoordiging der Impe rial Airways te Rome order heeft gekregen naar Londen terug te keeren. Het kantoor is gesloten. De Popolo di Roma publiceert uit Athene het volgende bericht: Volgens hardnekkige geruchten heeft de Turksche regeering aan de Grieksche regee- ring om toestemming verzocht op enkele Grieksche eilanden in het oostelijk deel van de Ageische Zee Turksche strijdkrachten aan land te mogen zetten. Op deze eilanden zouden met medewerking van de Engelsche en Fransche vloot, steunpunten voor zee- en luchtstrijdkrachten worden opgericht. Naar verluidt heeft de Grieksche regee ring dit verzoek van de hand gewezen. Men gelooft, dat achter dit Turksche verzoek En- geland en Frankrijk zitten en dat Enge- land in de laatste weken bijzonder hierop heeft aangedrangen. De laatste dagen zijn in Athene de Turksche bladen in beslag geno- men, hetgeen met het oog op de thans be- staande vriendschappelijke houding van het Grieksche volk tegen over de Turken, groote onrust heeft veroorzaakt. Nadat onlangs een reeks militaire vliegvel den aan de oostkust van Engeland gebom- bardeert werden, zijn binnen de verstrekken de werkingsfeer der Duitsche luchtmacht thans ook militaire doelwitten in Zuid-Frank rijk door bombardementsvliegtuigen aange- vallen. Voor het eerst is de vooral voor den Franschen aanvoer buitengewoon belangrij- ke haven van Marseille betrokken in de on- dernemingen van de Duitsche luchtmacht, die thans van Noord-Noorwegen tot de Mid- dellandsche zee reiken. Ook de belangrijkste spoorwegverbindingen tusschen Noord- en Zuid-Frankrijk zijn met succes aangevallen. Aan het zuidelijke front heeft het legerbe- richt geen bijzondere gebeurtenissen te mel- den. Dit kenmerkt de passieve houding der Fransche verdediging. Zij zag en ziet werke- loos toe, hoe het eerste het zevende en het negende Fransche leger naast de strijdkrach ten der bondgenooten tot een sterkte van ver over het millioen door de Duitsche weer macht met haar superieure leiding en haar onvergelijkelijken aanvalsgeest vernietigd of gevangen genomen werden. De omvang van dit groote succes van het Westelijke Duitsche leger zal vermoedelijk binnen enkele dagen ook tot uiting komen in groote cijfers aan gevangenen en buit. Op het oogentolik stroo- men nog eindelooze colonnes gevangenen naar de verzamelkampen, terwijl het onder zoek van het oorlogsmateriaal, dat den vij and op het gevechtsterrein ontnomen is, voortduurt. De resten van het expeditieleger aan zijn lot overgelaten. De strijd om Duinkerken loopt ten einde. Ondanks den wanhopigen tegenstand van den vijand is het nog niet door de Duit sche troepen bezette gebied aan de kust rondom en in Duinkerken sedert eergiste- ren aanzienlijk smaller geworden. De En- gelschen schijnen langzamerhand in te zien, dat de pogingen om de nog overgeble ven deelen van het verslagen expeditieleger over het Kanaal in veiligheid te brengen, zooveel scheepsruimte en menischenlevens kosten, dat het verlies ondraaglijk is. Het eene schip na het andere is door het Duit sche luchtwapen en de Duitsche marine aan de kust, in het Kanaal of in de Noord- zee tot zinken gebracht. Het aantal daarbij verdronken Engelsche en Fransche soldaten komt vermoedelijk overeen met de sterkte van verscheidene divisies. De op de reede van Duinkerken liggende, zwaar verdedigde Engel sche transportvloot is met de verde- digingsmiddelen verstrooid of ver nietigd. Als lord Gort, de comman dant van het expeditieleger, nu van Londen uit den „geslaagden terug- tocht" voltooid acht, dan zijn de overblijfselen van het verslagen ex- peditielegercorps aan hun lot over gelaten. Het is een feit, dat de Engelsche transporf- en oorlogsechepen voor Duinkerken ver dwenen zijn. De val van Duinkerken is derhalve zeer binnenkort te verwachten. De Duitsche luchtmacht zal er toe bijdragen, dat de laatste tegenstand gcbroken wordt. Goede voedingswaarde en gunstige werking op de melkgift. Echter niet onbeperkt voeren! of pl.m. Wi Kg. maismeel. Wil men ze voor de stalperiode bewaren, zoo moeten ze worden ingekuild Roode biet en. Ook hiervan zijn nog eertige geringe hoe- veelheden als veevoer verkrfjgbaar. Inlich* tinmen omtrent de adressen zijn te verkrij* gen bij den Voedselcommissaris te Alkmaar Van roode bieten hebben wij helaas slechts een tweetal analyses. Deze zien er als volgti uit: Droge stof pl.m. 13 pct.T eiwitachtige stoffen 1.4 a 1.5 pet; verteerbaar ruw eiwit pl.m. 1 pet; zetmeelachtige stoffen 9.3 ert 9.6 pet.; ruw celstof 0.9 en 1.05 pet..; ascN 0.9 en 1.03 pet.; zetmeelwaarde pl.m 9,—, m.a.w. de voedingswaarde komt ongeveer overeen met die van voerbieten. Het betreft hier natuurlijk gekuilde bie ten, waarvan de winst aan voedingswaarde door verlies aan vocht weer opgeheven is door verlies aan voedingswaarde door de ademhaling. Van practici hebben wij meerrnalen ver- nomen, dat zij gaarne roode bieten aan! pas afgekalfde koeien voeren, omdat ze afdrijvend werken op de nageboorte. Over het algemeen wordt de roode biet als vee voer wel gewaardeerd. Roode bieten hebben een gunstige invloea op de hoeveelheid melk. ALKMAAFL BRUINKOOL GEVONDEN. Naar we vernemen werd bij het boren van de 100 M. diepe toevoerbuis voor de brand- installatie der Groote Kerk op een diepte van circa 60 M. bruinkool gevonden. Het waren echter slechts enkele kleine brokjes die werden bovengebracht. Z66 weinig, dat wel met zekerheid kan worden gezegd, dat van bruinkoolgroeven in deze omgeving nimmer sprake zal zijn. WERKOBJECTEN TE ALKMAAR. Dat door den plotseling ingetreden toe- stand ten aanzien van de verschillende werkobjecten, die voor Alkmaar in uitzicht waren genomen, veel op losse schroeven is komen te staan, spreekt welhaast vanzelf. Er zijn in ons land op het oogenblik her- stellingen noodig, die moeteh voorgaan. Zoo is thans weinig te zeggen omtrent de vernieuwing van de Friesche Brug, waar; toe voor eenigen tijd werd besloten. De ka- zernebouw staat voorloopig stop en oo!% bestaat geen zekerheid aangaande vernieu wing van de beide bruggen, waartoe werd besloten in de laatste raadsvergadering. De afbouw van het nieuwe gymnasium wordt echter voortgezet Tevens werd ons bij Publieke Werken verzekerd, dat, behou- dens goedkeuring van den regeeringcommis saris voor den wederopbouw, ook de aanleg van den uitvalweg tusschen den Kanaaldijk Eenige veehouders die in de gelegenheid en de Omval zou doorgaan. waren om van tuinbouwers uit hun omge ving uitgetrokken witlofwortels voor vee voer te koopen, hebben zich tot het \ee- voeder Bureau gewend om inlichtingen over de voedingswaarde hiervan. Wear het niet onwaarschijnlijk is, dat meerdere veehouders in de gelegenheid zijn witlofwortels aan te schaffen, achten wij t wenschelijk zeer in het kort het voornaam ste omtrent de voedingswaarde te vermel den. Wij achten het onze plicht, aldus schrijft ons de Rijiksveeteeltconsulent, de heer Ir. de Vries, in de huidige omstandigheden er aan mede te werken, dat niets, maar dan ook niets, wat als veevoer bruikbaar is, verloren gaat. Uitgetrokken witlofwortels hebben een drogestofgehalte van pl.m. 18 pet., pl.m. 1.3 pet. verteerbaar ruw eiwit en een zetmeel- waarden van pl.m. 11.Zoowel het droge stofgehalte als de zetmeelwaarde benade- ren die van de Friesche Rijkmaker (dr. st. 18 pet., z.w. 12.5). De zetmeelwaarde van de meeste voerbiet-varieteiten schommelt tusschen 8.2 en 9.5. Deze cijfers geven vol doende inzicht in de voedingswaarde van witlofwortels. Evenals bieten werken ze melkdrijvend. Door de bittere smaak moet het vee eerst even wennen maar eten ze daarna graag Wanneer men te groote hoeveelheden voert kunnen melk en boter een eenigszins bit tere smaak krijgen. 15 a 20 Kg. moet men in dit verband dan ook ongeveer als een m-aximale gift per koe per dag beschouwen 10 Kg. witlofwortels komen in voedings waarde overeen met pl.m. 15 Kg. voerbiet CopyrtgH Pj. B. Be Baby grijpt de gelegenheid aan, om haar groote wasch te doen. DE BRANDBLUSCHINSTALLATIE AAN DE GROOTE KERK. De restauratie van de Groote Kerk laa,t verder op zich wachten en, gezien de bij zondere tij-den, is het niet waarschijnlijk, dat deze thans spoedig tot uitvoering zal komen. Intusschen is men met de bluschinstalla- tie een goed eind op weg. Deze installatie is voornamelijk gedacht voor bominslag. Ze bestaat uit een 100 M. diepe toevoerbuis, waardoor.i zout water wordt opgepompt, Daarnaast is een motor gemonteerd in een scherfvrije ruimte met wanden van 25 c.M* dik beton. Deze motor pompt het water in een buis, die ondergronds rondom de kerk loopt en waarom niet slechts een aantal hydranten zijn geplaatst voor het aanschroe- ven van brandslangen, doch waarop tevens uitkomen een aantal pijpcn, die het water naar boven voeren. Deze pijpen sluiten op hun beurt aan op 'n aantal leidingen, die onder langs de over kapping voeren en waarop in totaal circa 200 sprenkels zijn aangebracht, die beginnen te werken, zoodra ze op een bepaalde tempe- ratuur zijn gebracht. Alles is thans gereed, behalve de pijpleidiri gen, die het net onder de overkapping zul len verbinden met de motor. Langs vier wen- teltrappen worden deze buizen, die een dia meter hebben van ten naastenbij een d.M. naar boven gevoerd. Het geheele werk is te beschouwen als een geschenk van de regeering aan de kerk, de kosten er van zijn niet opgenomen in de ea rning voor de restauratie, waarin regeering, gemeente en kerk ieder een aandeel hebben te dragen. BRGF.K OP LANGENDI.TK, 3 Juni. Aanvoer: 1130 Kg. aardapelen: Schotsche muizen 1919.50, drielingen 19.1019.50, kleine 17—18 20, 276 Kg. prci 3.—, 200 stuks kool 16.70IS, 2e aoort 15.10, 3e soort 14.10. ALKMAAR, 8 Juni. VeamarVt 63 Vette koeien f 17032o, 7 vette kalveren f 3050. per Kg. 6080 ct- 147 nuchtere kalveren (slacht) f 618, 9 vette schapen f 20- 24, 286 vette varkens per Kg. 56--62 ct.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 4