Sector van steeds onder Duitsche terugblik De slag bij Duinkerken Het Italiaansche kluister weeatzwaar Mogelijk roepen V.S. legerreserves op Onder het mom van het Roode Kruis! De Engelsche voedselvoorziening Duitsche waarschuwing aan Amerika Berlijnscbe krant ageert tegen kleurlingen-legers Niet gekiekt mogen worden: Het Duitsche legerbericht Britsche bevolking wordt voorbereid Een vernietigingsslag heeft plaats gevonden Japan voelt zich niet bedreigd Italië wil geen contrabande controle 600 Amerikaansche vliegtuig*0 voor de geallieerden DE ZWAAR VERSTERKTE STAD BERGUES GEVALLEN. REEDS 380.0000 KRIJGSGEVANGENEN GEMAAKT. Bergnes ingenomen. Hoofdkwartier van den Führer, 3 Juni: (D.N.B,): Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De aanval tegen Duinkerken vanuit het Westen, het Zuiden en het Oosten maakt langzaam vorderingen. Het moeilijke met tal van greppels doortrokken en overstroom de terrein bemoeilijkt de operaties. Niette min gelukte het, in samenwerking met het luchtwapen, in de zwaar versterkte stad Bcrgues binnen te dringen. De gehcelc nog in het bezit van den vijand zijnde sector rondom Duinkerken ligt voortdurend onder vuur van zware artillerie. Ook eenheden ge vechtsvliegtuigen en stuka's zetten op 2 Juni hun aanvallen op Duinkerken voort. Daar bij, werden twee torpedojagers, een patrouille vaartuig en een koopvaardijschip van 5.000 ton tot zinken gebracht, voorts een oorlogs bodem, twee torpedojagers en tien koop vaardijschepen door bomtreffers beschadigd. Voorts breiden zich de aanvallen van het luchtwapen uit tot in het Hhonc dal en Mar- aeille. Voor onze aan weerskanten van Forbacli optrekkende troepen is de vijand geweken naar de Maginot-Iinic, waarbij gevangenen, wapens en oorlogstuig in onze hand vielen. De tijdens den groot en vernietigenden slag in Vlaanderen en in Artois krijgsgevangenen gemaakte Engelschen en Franschen hebben volgens de voorloopige gegevens liet aantal Van 330.000 bereikt. De zware strijd van onze Bcrgjagers en aan land gezette scheepsbemanningen in het bergterrein rondom Narvik tegen een gewel dige meerderheid duurt voort. In het Noor den van Noorwegen werden op 1 Juni de zen der en het zendgebouw te Vadsoc door bom men verwoest. Een vijandelijk koopvaardij schip werd aan den westelijken uitgang van de Lofoten-fjord tot zinken gebracht. In den nacjit op 3 Juni zqjte de vijand zijn luchtaanvallen op nièt-mllitaire objecten ui AVcst- en Zuidwcst-Duitschland voort, zon der noemenswaardige schade aan te richten. De totale verliezen van den vijand in de lucht bedroegen gisteren 59 vliegtuigen. Daar van werden er 27 in luchtgevechten en 10 door luchtdoelgeschut neergehaald. De rest werd op den grond vernield. Vijftien eigen Vliegtuigen worden vermist. DUITSCHE AANVAL VERWACHT. Zonder den Franschen terugtocht onmogelijk geweest. De Britsche pers heeft volgens het D.N.B. van de regeering de instructie ontvangen om de openbare meening in te lichten over den ernst van den toestand en de methoden van de moderne oorlogvoering. De Times wijst er op, dat Duitsch- land zich door de bezetting v. Noor wegen, Denemarken, Nederland en België thans bevindt in de vier sta ten, van welker kusten af Engeland kan worden aangevallen. Bovendien, zoo schrijft het blad, beheerst Duitsch land thans het Kanaal om vandaar uit den hoofdaanval op Engeland te kunnen uitvoeren. Do Engëlsche openbare meening moet zich thans voorbereiden op een dergelijke moge lijkheid. Het is tot dus verre niet gelukt de Britsche vloot definitief van de zee te verdrijven. Alles hangt er thans van af voldoende schepen ter beschikking te hebben. Overigens houden de bladen zich bezig met. de uit Vlaanderen in Engeland aangekomen troependeelen. De Manchester Guardian schrijft, dat de terugtocht .van de Britsche troependeelen zonder het slechte weer on mogelijk zou zijn geweest. Het blad schrijft verder, dat het totaal der verliezen van le ger en marine tijdens de inscheping en de operaties nog ongewis is. Men weet slechts, dat de verliezen zeer groot geweest moeten zijn. aangezien de te rugkeerenden in overweldigend aantal zon der wapens aankwamen. De Daily Herald is van meening, dat de slag van Duinkerken de dankbaarheid heeft cverdiept, die Engeland gevoelt tegenover zijn Franschen bondgenoot. Engeland mag nooit vergeten, dat de Fran Sclie legers geholpen hebben den terugtocht te dekken. NEW YORK, (D.N.B.) De huidige positie der voedselvoorziening in Engeland is de moeilijkste, welke het beleefd heeft sinds het voorjaar van 1917, meldt de „New York Ti mes" uit Londen. Het blad wijst er verder op, dat de Britsche regeering strenge maatregelen neemt en voor al de landbouwproductie wil opvoeren. Doch naast de kwestie der prijzen zijn voor de re geering moeilijkheden ontstaan door het feit dat de landarbeiders naar de fabrieken ge lrokken zijn. waar zij meer kunnen verdie nen dan op het platteland. Samenvattend overzicht van de operaties in België en Noord- Frankrijk. BERLIJN: Bij het slot van de operaties in België en Noord-Frankrijk ontvangt het D. N.B. van bijzondere militaire zijde een eerste samenvattend overzicht. Een vernietigings slag heeft plaats gevonden, gelijk nog nim mer in de krijgsgeschiedenis kon worden opgeteekend. Op 10 Mei werd over een front van meer dan 500 K.M. de Duitsche grens overschreden. Voor het eerst werden daarbij op grooten schaal valschcrmtroepen inge zet met het doel in het vijandelijke achter land strategische punten te nemen en te hou den, tot het landleger daarmee in verbinding kon komen. Deze actie maakte het mogelijk de strijd om de vesting Holland reeds op li Mei te beeindigen en het sterkste fort van de vesting Luik te bedwingen. Uit de ervaringen van den oorlog in Nederland was toen reeds gebleken, dat zelfs de meest moderne versper ringen, terreinhindernissen versterkt met bunkers, opgeblazen bruggen en spoorwegen alsook inundaties de Duitsche weermacht niet vermochten tegen te houden. Al deze weerstan den werden door samenwerking van leger en luchtmacht, onder toepas sing van de meest geperfectioneerde strijdmiddelen gebroken. Op li Mei werd de wereld verrast door het gat, dat de Duitsche strijdkrachten tus- schen Sedan en Maubeuge in de Ma- ginotlinie sloegen. De omvang van het reeds daardoor en later door den daarop gevolgden opmarsch bereik te resultaat blijkt uit het feit, dat het aantal gevangenen, ongeacht het Ne- derlandschel eger op 19 Mei reeds 110.000 bedroeg. Op 20 Mei werd een aanvang gemaakt met een nieuwe aanvalsoperatie. Terwijl de Fran sche, Engelschc en Belgische legers ofwel ver twijfeld naar het Zuiden poogden te ont snappen, ofwel naar de kanaalhavcns vluch eten verneemt de verbaasde wereld, dat een geheel Fransche leger, welks taak het was tusschen België en het gebied ken Zuiden van Sedan de verbinding in stand te houden, verslagen is en in ontbinding verkeert. Door de daarmee geslagen bres stroomen dan Duit sche divisies, met aan de spits gepantserde en gemotoriseerde troepen. In adembene mend tempo worden'Arras. Amiens en Abbe- ville genomen. In België zijn het geheele Belgische leger en belangrijke Britsche en Fransche eenheden ingesloten. Gedurende de volgende dagen worden ook de Schelde en Lys-stellingen doorbroken, terwijl de om singeling in het Zuiden tot Calais wordt uit gebreid. Geen verzet baat den overrompel den tegenstander. Elk verweer, ook elke poging tot ontzet faalt tegenover het Duit sche pantser en de actie der stukas. Onder den indruk hiervan besluit de Belgische ko ning op 28 Mei om te capitulecren. Hierdoor wordt het mogelijk het ingesloten gebied ver der te verkleinen. Het Engelsche cxxpeditie leger is aan de kust op 'een steeds smallere strook samengedrongen en vlucht de zee in, onder achterlating van alle oorlogsmateriaal terwijl bet Fransche leger bij Rijssel aan ver nietiging is prijsgegeven. Antofabrieken gaan motoren maken. vliegtuig- AVashlngton (D.N.B.) De voorzitter der Militaire Commissie van het Huis van Afgevaardigden, May, heeft een wetsvoorstel ingediend, waarbij President Roosevelt ge machtigd wordt, legerreserves, zooals de Na tionale Garde en manschappen, die hun diensttijd achter den rug hebben, voor de fensie-doeleinden te gebruiken, indien een „ernstige toestand" zou ontstaan in den tijd tuschen de verdaging en het opnieuw bijeenkomen van het Congres in Januari 1911. Zooals bekend heeft Roosevelt de vo rige week verzocht gemachtigd te worden tot oproeping van de Nationale Garde, wan neer hij dat noodzakelijk'zou achten. Volgens een mededecling van den minis ter van Financiën, Morgenthau, heeft men de autofabrieken Ford. Chrysler, Studebaker en Packard verzocht vliegtuigmotoren te vervaardigen, terwijl het de bedoeling is, dat de General Motors hun reeds bestaande fabrieken voor vliegtuigmotoren uitbreiden. Morgenthau verklaarde, dat al deze vijf concerns belang hebben bij dit voorstel, dat, naar men gelooft, ten uitvoer kan worden gelegd zonder dat de autoproductie bena deeld wordt. Naar door hef D.N.B. uit Japan vernomen wordt, heeft het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken aan de Japan- sche ambassade te Washington medegedeeld dat de Amerikaansche regeering den uit voer van verschillende, voor de defensie noodige, goederen zal verbieden cn dat de ze maatregel ook op andere landen in de zelfde mate zal worden toegepast. Men her innert er aan, dat het embargo onder meer betrekking zal hebben op den uitvoer van machines, machinc-onderdcelen, vliegtuigen, tin, gummi, ijzer, mangaan, ijzcrafval en chroom. Domei merkt op, dat Japan waarschijnlijk zeer binnenkort zijn standpunt in deze kwestie zal bepalen. Engeland zou een groot aantal geheime agenten naar Midden Amerika hebben gezonden. D.N.B. meldt uit Berlijn: De Duitsche regeering heeft Maandag den regeeringen van de Vereenigde Staten, Mexi co en Panama meegedeeld, dat zij van be trouwbare zijde bericht ontvangen heeft, dat de Britsche geheime dienst een groot aantal agenten naar Midden Amerika, voornamelijk Mexico en Panama gezonden heeft, ter voor bereiding van incidenten, die naar den wensch der organisatoren hiervan, in de Ver eenigde Staten een vijandige stemming te gen Duitschland moeten verwekken. Volgens de door de rijksregeering ontvan gen inlichtingen gaat het hjerbij om twee plannen: le. pogingen tot compromittecring van Duitschland door verzonnen onthullin gen omtrent zoogenaamde Duitsche complot ten in Mexico, en 2e daden van sabotage door de Britsche Secret Service tegen het Panama kanaal, die Duitschland toegedicht zullen worden. Ilct ministerie van buitenlandsche zaken heeft Maandag de genoemde regeeringen van deze inlichtingen in kennis gesteld en in overweging gegeven, de noodige maatregelen te nemen ter verhindering van deze actie van den Britschen geheimen dienst, die een ernstige bedreiging van de goede betrekkin gen tusschen de Amerikaansche landen en Duitschland beoogt. Ergens aan de Rijn. Een bijzondere berichtgever van Stefani verneemt, dat volgens berichten uit zeer goede bron, het aantal Fran schen en Engelschen, die gedurende de inschepingsoperaties in het Ka naal verdronken, bijna veertig dui zend zou bedragen. De ernst dezer verliezen bracht de EngelschFran sche legerleiding er toe verder af te zien van deze operaties, die slechts gedurende den nacht plaats vonden. Dit geschiedde door middel van sloe pen, lichte oorlogsschepen en kleine riviervaartuigen. De operaties moes ten overdag gestaakt worden in ver band met het vuren der Duitsche artillerie, die het geheele strand tus schen Gravelines en Nieuwpoort be- heerecht Gedurende den dag werd het met greppels doorsneden gebied van Duinkerken voortdurend gebon* bardeerd door de Duitsche lucht macht, die eveneens in 't zeegebied tusschen Duinkerken en de Engel sche kust. oppermachtig is. Duitsche perstemmen. B e r 1 ij n. De pogingen van Engeland, door Eden en Duff Cooper dq overhaaste vlucht van de overblijfselen van het Brit sche expeditiekorps uit Vlaanderen als een weloverwogen en geordend terugtochtsge vecht, of zelfs als een groot succes te doen voorstellen, achten de avondbladen door de feiten weerlegd. Eden, zoo schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung, heeft den terugtocht der Britsche troepen verklaard met gebeurtenissen, waar aan het Britsche leger geen schuld heeft. De gebeurtenissen, die er de schuld van zijn. zoo corvstateert het blad, zijn de slagen van de Duitsche weermacht geweest. De capi tulatie van België is niet de oorzaak van den BritschFranschen terugtocht, doch deze terugtocht was de laatste aanleiding tot de Belgische capitulatie. De diepere oor zaak van beide was de Dutsche weermacht. De Boersenzeitung schrijft, dat het ondanks de Britsche beweringen van het tegendeel een feit is. dat de groote slag in het Wes ten reeds lang beslist en met de absolute vernietiging van het Fransche Noordelijke leger en het Britsche expeditiekorps geëin digd is. Voort vestigt de pers de aandacht op het bombardement van MarseUIe. De Boersen zeitung schrijft hierover: Met den luchtaan val op Marseille wordt met een slag de toestand omlijnd, waarin Frankrijk zich na de rampzalige nederlaag in den grooten slag in Vlaanderen bevindt. Er is geen Fransch gebied meer, dat zich aan de sla gen van het Duitsche luchtwapen zou kun nen onttrekken. Er is dus ook geen gebied meer. waar het mogelijk is. ongehinderd militaire strijdkrachten te organiseeren om ze tegenover den Dnitschen aanval te stel len. De ontschepingsplaats van de zwarte hulpvolkeren ligt van nu af aan onder het bereik der Duitsche wapens en daarmede de hoofdharen voor den aanvoer uit de koloniën die Frankrijk tot nu toe absoluul veilig achtte. Ruim een mülioen mannen moesten de geallieerden van het noordelijk strijdtooneel verwij derd houden. DUITSCH—ITALIAANSCHE BOND- GENOOTSCHAPSPOLITIEK GEEN FRASE. De diplomatieke medewerker van de Ber- liner Boersenzeitung, Karl Megerle, behan delt in een hoofdartikel: „Italië en de slag in Vlaanderenden doeltreffenden en stn- zwijgenden steun, dien Italië sedert acnt maanden Duitschland heeft verleend, door dat het sterke Fransche strijdkrachten aan zijn grenzen l>ond, die daardoor voor ieder afleidingsoffensief in den slag in laande- ren kwamen te vervallen. Megerle schrijft onder meer: „De diplomatiek-strategische toepassing van het DuitschItaliaansche bondgenootschap behoort tot de verrassin gen, die de berekeningen onzer vijanden steeds weer in de war brengen. Van het oogenblik af, dat tot oorlog tegen Duitsch land besloten was, was het het plan der geallieerden, Italië in dezen oorlog te be trekken en zoo mogelijk van daaruit het Duitsche front van het zuiden en het zuid oosten op te rollen. Daarom werd bij de di plomatieke voorbereiding Italië door de ga rantie aan Roemenië en Griekenland en door het bondgenootschap met Turkije in de om singeling betrokken. Een gevaarlijk plan! Aan de hand van den tekst van het Duitsch-Italiaansche bondgenootschap steun den de westelijke mogendheden naar mili taire berekeningen geheel op de opvatting, dat men hier te doen had met een mecha nisme, dat, wanneer de oorlog met D land zou uitbreken, automatisch in zou treden en haar zou veroorloven n' plaats en tijd de operaties daarop te Het plan was gevaarlijk. De westelüke T"1 gendheden hadden vergeten, dat op' ditm bied de zaken zich niet zouden ontwikk.fl' op het uitgesleten spoor van de diplomatie en oorlogsvoering. Het DuitÏT rijk en Italië deden haar niet het genoeg hun bondgenootschap te beschouwen ,i een dood automatisme. Nadat de westeHuT mogendheden het niet gewaagd hadden ha= orspronkelijk plan ten uitvoer te leggen V.Y anderde van maand tot maand de situati. op den Balkan, in het naburige Oosten en ir de Middelllansche Zee in haar nadeel. Het niet-oorlogvoerende tlalië hield ten voordeele van Duitschland de oorlogzuchtige geesten in het Zuid oosten in bedwang. De Balkan bleef rustig. Turkije werd gedwongen zich stil te houden. De blokkade aan Zuidoost- en de Zuidgrenzen van Duitschland droeg geen vruchten. Italië zelf werd op het gebied van diplomatie, wapening en op militair terrein van maand tot maand ster ker. Het dwong de Westelijke mo- gendheden, steeds sterkere strijd krachten vast te leggen van Syrië tot Marokko, van de Pyreneën tot de Al pen. Twaalfhonderdduizend menschen met al. les, wat aan oorlogsschepen, vliegtuigen en oorlogsmateriaal daarbij behoort, ontbraken daarom op het Belgische en Nederlandsche oorlogstooneel, ontbraken aan de Vlaamsche en Nederlandsche kust en dit droeg in be- slissende mate er toe bij, dat Weygand ge. dwongen werd, met over elkaar geslagen a> men den ondergang van de Engelsch- Fransch-Belgische legers in Vlaanderen aan te zien. Te laat hebben de westelijke mo. genheden ingezien, dat de Duitsch-Italiaan sche bondgenootschapspolitiek in de eerste faze van den strijd tegen een gemeenschap. pelijken vijand niet slechts op diplomatiek, maar ook op militair gebied de functie, die haar was toegewezen, vervuld heeft". De diplomatieke medewerker van de Ber- liner Boersen-Zeitung schrijft over het ge bruik van gekleurde troepen in Frankijk: Dit massa-gebruik van Inlandsche troepen op het Europeesche oorlogsveld is een mis daad tegen alle beschaafde volkeren en te gen de Inlandsche volkeren zelf. Evenals op het volk van Rome, dat één maal zijn oorlogen voerde met verworven vreemde legers en deze ontaarding met het verval van het Romeinsche rijk moest boe ten, zal pok-dit gein-nik van primitieve on beschaafde volkeren zich op het Fransche cn Britsche rijk bitter wreken. Niet alleen is het barbaarsch door hen Europeesche be schaving en landschappen te laten verwoes ten, doch ook hen in volkomen hulpeloos heid bloot te stellen aan alle verschrikkin gen van den modernen technischen oorlog. Men dwingt hen. duizenden mijlen van hun vaderland verwijderd, in vreemde landen hun leven in de waagschaal te stellen voor menschen, volkeren, landen en doeleinden, die voor hen slechts leege woorden kunnen zijn, omdat zij er niets mee te maken heb ben. Bij massa's sterven zij op het slag veld, waar zij in den ergsten zin van het woord ofwel slechts kanonnenvoer of losge laten dieren kunnen zijn. Duitschland is vastbesloten ook aan deze schande van Europa met de juiste middelen een eind te maken. Er is een weg om de spanning met Amerika te verminderen. De Japansche minister-president Yonai heeft verklaard, dat Japan, dat principieel vasthoudt aan niet-inmenging in den oorlog in Europa, daarbij toeziet en afwacht. Het is echter op iedere wijziging in den toestand voorbereid. De concentratie van de Ameri kaansche vloot in de Zuidzee zou, aldus Yonai, als een bedreiging tegenover Japan uitgelegd kunnen worden. Japan voelt zich evenwel niet bedreigd. Er bestaat, zeide onai, een weg om de spanning tusschen de I ereenigde Staten en Japan weg te nemen, doch het was hem op het oogenblik onmo gelijk hieromtrent iets te zeggen. In ieder geval hèeft de minister van buitenlandsche zaken maatregelen in studie genomen, welke bij kunnen dragen tot verbetering der weder zijdsche betrekkingen. Yonai verklaarde voorts, dat de Aisschen Japan en Sovjet-Rusland hangende kwesties zoo spoedig mogelijk geregeld dienen te-wor den. Het streven naar de totstandkoming van een Japansche eenheidspartij noemde de minister-president gowcnscht. De regeering had echter in deze pogingen geen aandeel. Britsche ambassadeur in kennis gesteld. Reuter meldt uit gezaghebbenden bron aan het Hsb. dat de Britsche ambassadeur te Rome. sir Percv Loraine, een dezer dagen er van in kennis gesteld is. dat de Itali aansche regeering het voornemen heeft ten aanzien van het ontwérp voor een Britsch- Itahaansche regeling in zake de contraban de-controle haar goedkeuring voor te be- lK>uden. De Britsche .woordvoerder deelde mede dat het ontwerp, hetwelk sir Wilfrid Groene uit Rome hééft meegebracht, bijna zeker door de Britsche regeering zal wor- goedgekend. In antwoord op de vraag of de bespekingen definitief waren verbro ken, of dat men andere besprekingen ge opend had, zeide de woordvoerder, dat „de toestand nog steeds bestudeerd ■wordt, Duitsche militaire objecten en de Duitsche weermacht zelf. Vanwege den Duitsohen militairen bevel hebber hier te lande wordt nog eens het vol gende ter algemeene kennis gebracht. Zonder uitdrukkelijke toestemming van de Duitsche militaire autoritei ten is het niet toegestaan: 1. Opnamen te maken van militaire werken en werktuigen van de Duit sche weermacht; 2. Opnamen van de Duitsche weer macht, zoowel als afbeeldingen van door krijgshandelingen verwoeste steden, dorpen, vlekken, bruggen, enz., te verkoopen, te verspreiden of op andere wijze in omloop te bren gen. Deze maatregel is van toepassing op ieder die zich met het maken van opnamen in wel ken vorm ook bezig houdt, en beperkt zich bijgevolg niet tot fotografen, persfotografen of instellingen. VERMISTE KOSTBARE AUTO IN DEN HAAG OPGESPOORD. Een bewoner van Rotterdam had tijdeus net bombardement zijn kostbaren auto, merk Packard verloren. Eenige vrienden had hij gevraagd naar den auto uit te kijken en hein dezen zoo mogelijk terug te bezorgen. Het toeval wilde, dat een van hen Zater dagavond den auto op het Huygensplein in Den Haag zag rijden. Hoewel met roode verf een rood kruis op den wagen was geschil derd, herkende hij hem duidelijk. De inzit tenden trachtten benzine in te nemen bij eeïV R8rage, doch bij de nadering van den ontdekker reed de auto door. Van den pomp houder vernam de vriend van den eigenaar, nat hij geen benzine had kunnen leveren, daar de rijders niet in het bezit waren van een vergunning voor het verbruik van mo- toi brandstof. Op het Rijswijksche Plein stopte de auto nogmaals en de beide inzit-' tenden, een burger en een militair, stapten uit en begaven zicli in een café. De vriend van den eigenaar, die dit zag, begaf zich i.l ings naar het politiebureau aan den RÜS" wijkscheweg, waar hij mededeeling deed van jn ontdekking. Een paar motoragenten verwijderden het contactsleuteltje uit den unaKe-p en vei'borgen zich in een schuilkel- to ,°,en f'° heide mannen korten tijd la- r uit het café kwanten, konden zij worden gearresteerd. Zij bleken te zijn de 27-jarige Uner A' uit Amsterdam en de 31-jarige auto-instructeur J. W. A. uit Den Haag. Het onderzoek wees uit, dat S., die den soldaten uniform droeg, reeds op 25 Mei met groot verlof was gegaan, doch den uniform was Olijven dragen, daar zijn burgerkleeding in «otterdam was verbrand. De auto is in be slag genomen en de beide mannen zijn Zon dagmorgen op transport gesteld naar Rot- eiuam, waar een nader onderzoek zal wor den ingesteld. olgens inlichtingen uit luchtvaartkringen in de ereenigde Staten zijn er ongeveer 600 Vliegtuigen van particulieren aan de geal- ■jopreien verkocht voor verkenningsdoelein-

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2