HeT GeHeim unn vuren van Tolip Torrance Esdale Parijs hoort kanongebulder Meisje onder de tram Radioprogramma Heldhaftig optreden van brandweer, burgers en soldaten Beschikbaarstelling van paarden in Utrecht Oplichter gearresteerd De eerste snoekbaars te Scheveningen aan de markt Engelsche landbouw roept alle hens aan dek Iersche nationale verdedigingsdienst door Edgar Rice Burroughs Rotterdam leerde In de bebouwde stad moeten brandputten worden aangelegd. In een herbouwd Rotterdam dient men de beschikking te hebben over een aantal brand putten, waarvan het water communiceert met dat der rivieren Dis is de meening wel ke verscheidene autoriteiten van de Rotter- damsche brandweer zijn toegedaan Men weet dat 't meerendeel der panden, die in Rotter dam zijn verwoest, niet zijn gebombardeerd maar een prooi zijn geworden van enorme vlammenzee, die, aangewakkerd door de zeer felle wind, steeds grootere vormen aannam. Dat men de enorme vuurzee ten slotte heeft kunnen stuiten, is te danken aan het feit, dat men het wa ter heeft kunnen betrekken uit ver scheidene singels en wateren, die Rot terdam gelukkig bezat... en dit niet in de laatste plaats... aan het held haftig en doortastend optreden van onze Rotterdamsche vrijwillige brandweer, dat circa 1600 brandweer lieden telt Zooals bekend was de centrale van de Rotterdamsche brandweer gevestigd in een pand aan het Groote Kerkplein. Men be schikte over een organisatie, die klonk als een klok en men weet uit het verleden, dat slechts enkele oogenblikken na het uitbre ken van een brand de brandspuiten voor het bedreigde perceel aanwezig konden zijn. Menige brand, die zeer erhstige gevolgen had kunnen hebben, heeft men vroeger dank zij de voortreffelijke organisatie van de vrij willige brandweer in de kiem kunnen smo ren. Op 14 Mei kwam men tijdens het bom bardement voor de ontzettende moeilijkheid te staan, dat de brandweercentrale in het on- gereede was geraakt. Toen er op verschei dene punten zeer groote branden woedden, kon de leiding niet meer uitgaan van één centraal punt. Automatisch trokken toen de verscheidene afdeelingen, die ieder onder lei ding van een hoofdman stonden, er op eigen gelegenheid op uit om het vuur in verschil lende stadswijken te stuiten. De waterleiding was defect. Zeer gehandicapt was men door de omstan digheid, dat de waterleiding niet meer func- tionneerde. Men heelt toen gebruik gemaakt van het water der singels en grachten. Zeer goede diensten hebben de oude brandspuiten, die van een pompinstallatie waren voorzien, toen bewezen, waarover men gelukkig nog de beschikking had, hoewel ze de laatste ja ren niet meer zijn gebruikt. Voorts beschikte de brandweer over 35 baby-motorspuitjes, die eveneens langs open water werden geplaatst. Zooals gezegd, moest het werk van de brand weer zich beperken tot het stuiten van de vuurzee, waarin men, dank zij de beschik king over open water, in verscheidene dee- len van de stad is geslaagd. HET ZIEKENHUIS BEHOUDEN. Zoo heeft men bijv. het ziekenhuis aau de Schie kunnen redden, hoewel slechts op korten afstand geheele huizenblokken in lichter laaie stonden. Had men in verschil lende andere stadsdeelen de beschikking door: Roy Vickers FEUILLETON 39. „Voor het oogenblik bestaat er geen reden, om nog meer over Vanderlem te vragen. Maar er is nog een anderen kant aan deze zaak, Juffrouw Esdale. Ik bedoel Uw eigen belang in deze kwestie. Voor een vrouw met Uw in telligentie en algemeene ontwikkeling, moet het toch duidelijk geweest zijn. dat het haar plicht was, zich dadelijk met dit nieuws aan te melden." „Ja," zei Torrance. „Het is nu bijna middernacht en U bent erg moe. Bovendien bent U niet verplicht er iets van te vertellen als U dat niet wenscht. Want alles wat U zegt, kan als bewijsmateriaal te gen U gebruikt worden." „Er valt niets meer te zeggen. Ik ik zou het liever vanavond afmaken!" De Hoofdcommissaris keek ernstig. „Het is mijn plicht om aanteekening te ma ken van elke verklaring, die U wenscht af te leggen en volgens de wet mag ik U niet advt seeren, eerst Uw advocaat te raadplegen." „Ik zal schuld bekennen aan aan elk vergrijp waarvan ik beticht word," stelde Tor rance vast, met alle bravour die zij bezat. „Het kan ook zijn. dat ik U besluit van niets te beschuldigen," zei hij en 'zijn gelaat werd vriendelijker, „maar daar U al het een en ander heeft verklaard, wil ik U dan nog eenige vragen stellen." Hij dacht even na en vroeg toen: „Wanneer zag U meneer Juliuz Saranack voor het laatst in leven?" „In Torquay, waar ik voor meneer Massiter werkte. Hij kwam daarheen om mij te spre ken den dag voor zjjn dood." „Een lange reis voor zoo'n ouden heer." ..Zeker. Maar meneer Massiter heeft hem ook gesproken." „Ik twijfelde ook niet. dat hjj daar geweest was. Ik neem aan, dat U mjj de waarheid zegt. juffrouw Esdale. Ik maakte slechts de opmerking, dat het een lange reis was voor gehad over brandspuiten, zeer zeker zouden de branden te Rotterdam niet zoo'n omvang hebben aangenomen als nu het geval ge weest is. Ln de toekomst behoeft men niet te vreezen, dat de brandweer niet over voldoende middelen de beschikking heeft om branden te blusschen. Slechts twee van de zeven groote motorspuiten zijn in het ongereede geraakt. Dit aantal is zeer klein te noemen, wanneer men weet, dat het materiaal groot gevaar heeft geloopen om onder omvallende muren bedolven te raken. Behalve de vijf groote Ahrens-Fox- motonspuiten beschikt de brandweer nog vrijwel over alle slangenwagens, twee me chanische ladders en de zooeven genoemde brandspuiten, die van een pompinstallatie zijn voorzien. Van de 60 brandspuithuisjes zijn er 12 in het ongereede geraakt. Het materiaal is thans zoodanig over de ge heele stad verspreid, dat bij elk begin van brand onmiddellijk kan worden opgetreden. Veel hulp heeft de brandweer uit verschei dene gemeenten in Noord- en Zuidholland gehad. In dit verband noemen wij de ge meenten Amsterdam. Den Haag, Dordrecht, Schiedam, Delft. Hillegersberg en Schie- broek. De kranige brandweerlieden uit deze plaatsen hebben met het uitstekend mate riaal. waarover zij de beschikking hadden, ertoe bijgedragen, dat de branden beperkt zijn gebleven tot den omvang, welke zij hadden aangenomen. WAT BRANDDE LIET MEN BRANDEN. Men liet branden wat brandde, maar de perceelen, die bedreigd werden, heeft men, voor zoover men over open water beschik te, nat gehouden en gered. Uren en uren hebben de brandweerlieden ondanks de enorme hitte en de verstikkende rook hun plicht gedaan, zonder ook maar één oogen blik hun kalmte te verliezen. Bij het moeilijke werk werden zij niet zelden bij gestaan door burgers. Hollandscbe en Duit- schft militairen, die vaak met levensgevaar de meest gevaarlijke punten hebben bezet. De les, welke men uit het gebeurde heeft kunnen putten, is: een herbouwd Rotterdam moet beschikken over meerdere brandput ten, vooral nu men bezig is met het dempen van binnenwateren, zooals de Schie. Men zal dan in de toekomst niet meer behoeven te vreezen, dat, wanneer door een of andere oorzaak de druk op de waterleiding is ver loren gegaan, geheele complexen in de asch worden gelegd, die. wanneer men over wa ter had beschikt, gespaard hadden kunnen blijven. Naar wij vernemen, hebben besprekingen tusschen den Voedselcominissaris in de provincie Utrecht en de Duitsche overheid tot resultaat gehad, dat reeds 300 paarden van de Duitsche weermacht gratis ter be schikking gesteld konden worden van de boerenbevolking in de provinice Utrecht. Daar gemotoriseerde landbouwwerktuigen door de huidige beperking op het gebruik van benzine en ruw-olie thans niet kunnen worden gebruikt, voorzien deze paarden in een dringende behoefte. Gistermiddag zijn ook in de stad Utrceht 35 paarden ter beschikking gesteld voor zaken van particulieren. De recherche van het politiebureau Over toom te Amsterdam heeft een 43-jarigen man kunnen arresteeren, wiens opsporing, we gens verscheidene door hem gepleegde oplich tingen en verduisteringen, was verzocht. De man had zich geruimen tijd verborgen kun nen houden, doch zit thans achter slot en grendel en hij zal binnen enkele dagen voor den Officier van Justitie worden geleid. Gisterochtend waren voor het eerst in het nieuwe seizoen weer eenige partijtjes snoek baars te Scheveningen aan de markt. Voor deze soort visch bestond vrij veel kooplust en er werd een goede prijs op den afslag be steed. De snoekbaars deed f 0.50 tot f 0.55 per kg. De Engelsche Minister van Landbouw, Hudson, heeft in een radiorede tot de land bouwers belangrijke wijzigingen in het land bouwbedrijf aangekondigd. Zoo zal het b.v. voor werkgevers in andere bedrijven verbo den zijn arbeiders in dienst te nemen, welke thans in den landbouw werken. Een land arbeider, die in een ander bedrijf werkeloos wordt, moet naar den landbouw terugkee- ren. Werkgevers en werknemers in het land bouwbedrijf zijn overeengekomen een mini mumweekloon aan te bevelen van 84 shil lings. Voor de landbouwproducten zullen nieuwe prijzen worden vastgesteld. Houders van varkens en pluimvee moeten terstond beginnen met vermindering van hun aantal dieren, indien zij afhangen van in het bui tenland gekocht voer. Een aantal schepen dat verkregen werd als gevolg van de ge beurtenissen in Noorwegen, Nederland en Denemarken, moet meer en meer gebruikt worden voor munitie, hetgeen een groote vermindering in den import van veevoeder meebrengt. De boeren moeten dus veel meer rekenen op voer, dat zij zelf kunnen ver bouwen. Voor het beschikbare voer zal het melkvee de voorkeur krijgen, teneinde de handhaving der melk voorziening te verzeke ren. (Reuter). Premier De Valera deed met veel succes een beroep op alle Ieren tusschen 18 en 48 Jaar. De Iersche ministerpresident De Valera heeft volgens D.N.B. Zaterdag in een radio rede tot het Iersche volk verklaard: Ierland ligt nu midden in de gevaarlijke zone. De Iersche natie moet zich daarom ter stond organiseeren om aan eiken vijandelij ken aanval krachtigen tegenstand te kun nen bieden. Een invasie in Ierland moet den aanvallers zoo moeilijk mogelijk gemaakt worden. De Valera sloot met een beroep tot alle Ieren tusschen de 18 en 48 jaar, zich vrij willig te melden voor den nationalen verde digingsdienst. Deze oproep van de Valera heeft een onver wacht groot succes gehad. Zondagmorgen reeds verdrong men zich voor de recrutee- ringsbureaux. De aanmeldingen kwamen in zoo groot- aantal binnen, dat alle kazernes des lands binnen 24 uur stampvol waren en andere gebouwen moesten worden opgevor derd, om de vrijwilligers te kunnen bergen. De Parijsche correspondent van de „Suisse" bericht, dat men in Parijs reeds het bulderen der kanonnen hoort. Wanneer men in de vroege morgenuren op Montmar- tre staat, hoort men vanuit het Oosten het geweld der ontploffingen en het vuren der luchtdoelartillerie in de verte. Bovendien zijn vanaf gisteren in alle departementen in de oorlogszone de particuliere telefoon verbindingen verbroken. Slechts vanuit enkele groote postkantoren, kan men in de oorlogszone met de departementen van de z.g. binncnlandschc zóne tclcfoneeren. (D.N.B.) Ernstig verkeersongeluk in Haarlem. Het vijfjarig meisje A. S. te Haarlem wilde Zondagavond op de Leidschevaart achter een passecrende tram uit Zandvoort den rijweg oversteken en zag daardoor niet, dat uit de richting Haarlem eveneens een tram naderde. Het kind werd gegrepen en geraakte met beide beentjes onder den wa gen, waardoor het zeer ernstige verwondin gen opliep. Het werd direct naar het Dia- conessenhuis vervoerd, waar het is over leden. TARZAN en de 115. „Wat bedoel je, dat je Janette tot vrouw zult kr(jgen?" vroeg O'Rourke woest. Mungo lachte. „Als Tarzan met me vecht, ik dood Tarzan. Ahtea zegt, winnaar krijgt Janette tot vrouw. Dat ia een idee van Dr. Wong." O'Rourke keek minachtend naar den kalmen Oosterling. „Waarom, jij lage verrader» schreeuwde Perry, „waarom heb jij je mond niet gehouden en kom je met dit duivelse idee aan?" „Omdat het den strijd veel be langrijker zal maken," lachte Wong Tai, ,,om zo'n bekoorlijke prijs in het vooruitzicht te hebben." Nu moest zelfs Tarzan zich inhou, den. Toen Dr. Wong wilde weggaat^ riep O'Rourke hem na: „Ik wil tien jaar van mijn leven geven om jouw dikke nek om te draaien." De Chinees keerde z(jn hoofd om. „Je hebt geen tien jaar meer te leven, doch nog slechts enkele dagen. Je draagt de gou den halsband en bent dus uitverkoren om voor de leeuwen te worden geworpen." Perry keek angstig naar Tarzan op. „Denk je, dat je Mungo kunt verslaan? Je moet het doen!" De aapman fronste het voorhoofd. „Ik zal meer dan ooit te voren mijn best doen, om Janette te redden. Maar ik weer het nietj Perry. Ik heb nooit zo'n sterken man ont moet als de reus Mungo." WOENSDAG 5 JUNI 1940. Jaarsveld. 414.4 m. KRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 KRO-Melodisten (ca. 12.45 Berichten ANP). I.001.20 Gramofoonmuziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Orgelconcert. 3.30 Officieele berichten of gramofoonmuziek. 4.00 Piano, viool en hoorn (4.304.50 gramo foonmuziek). 5.20 Musiquette en solist (5.355.45 gramo foonmuziek). 6.00 John Kristel en zijn Troubadours. 6.45 Voor boeren en tuinders. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.30 Officieele berichten of gramofoonmuziek 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-Symphonie-orkest en. soliste. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 KRO-Symphonie-orkest. 10.00—10.15 Berichten ANP. Kootwijk 1875 m. VARA-Uttzending. II.15—11.80 n.m. Berichten. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 9.00 Berichten (Fransch). 9.15 Gramofoonmuziek. 10.15 Orgelspel. 10.45 Rosian-Ladies. 11.15 Berichten (Engelsch). iemand van zijn leeftijd en U was het met mij eens. Waarom deed hij die?" „Ik geloof, om mij te vertellen, dat meneer Gerald Saranack in Spanje getrouwd was." „Was U verbaasd?" „Eh ja." „En meneer Julius Saranack eveneens?" „Ja, ik geloof het wel." „Hij had in dien tusschentijd dus gedu rende den tjjd, die verliep tusschen het ont vangen van den brief van zijn neef en zijn bezoek aan U zijn notaris opdracht gege ven een concept voor een nieuw testament op te maken, waardoor U en zijn neef zijn bezit ieder voor de helft zouden erven. Zei hij hier over iets tegen U?" „Ja. H(j zei mij, dat hij van plan was zijn testament te veranderen en ik verzocht hem dit niet te doen." De Hoofdcommissaris knikte. „Ik meen, dat meneer Julius Saranack aan genomen had, dat U en zijn neef zouden trou wen?" Torrance ging verzitten. Zij was niet meer op haar gemak. Een cliché uit een rechtzaak, die zij eens had bijgewoond, kwam haar te hulp. „U verwacht toch niet, dat ik getuigen zal over de gedachten van een ander? „Uitstekend, Juffrouw Esdale! Maar dat dacht luj toch. nietwaar? Ik zal U een an dere vraag stellen. Wist U, dat Hoofdcommis sarissen, zooals ik, rapporten ontvangen van belangrijke zaken, zelfs van die, waar wij niet direct bij betrokken zijn? En enkele van deze rapporten ik kan zelfs zeggen heel veel worcïen niet in de couranten ge plaatst." „Ik begrijp U niet." „Heeft U in Torquay aangeteekend om met meneer Gerald Saranack te trouwen ik ben den datum vergeten, maar in elk ge val enkele dagen voor den moord?" Door te zwijgen, stemde Torrance toe. „Daar spreken we dan verder maar niet over. Den dag nadat meneer Saranack U van dit bericht in kennis heeft gesteld, in Torquay, tracht U zijn huis binnen te drin gen. Voordat het U bekend is, dat er iemand in het huis aanwezig is, gaat U naar de hal. Waarom „O ik nou, natuurlijk gaat iemand naar de hal." „Dat is vanavond den eersten keer. dat U een vraag van mij ontwijkt. Wat moest U in de hal doen, Juffrouw Esdale?" „Dat zal ik nooit aan iemand zeggen!" riep Torrance uit. De Hoofdcommissaris barstte nu in lachen uit en voor het eerst voelde zij, dat zij hem haatte. „U zoudt er de voorkeur aan geven, liever veroordeeld te worden door een gerechtelijke dwaling dan juist deze reden op te geven?" „U is erg vriendelijk en erg tegemoet komend voor mij geweest," zei Torrance vast besloten, „ik wil graag alles doen, wat U van mij verlangt, maar ik zou U willen verzoeken, mij niet meer te willen ondervra gen. Ik weet. dat U mij naar de gevangenis zult moeten sturen, maar ik ben geheel be reid om te gaan." „Kom nou, juffrouw Esdale, U weet toch zeker wel, dat een Hoofdcommissaris de menschen niet naar de gevangenis kan stu ren. Een enkelen keer houd ik verdachte per- sonén in voorarrest. Maar dit kan ik doen naar eigen inzicht. Ik ben besloten U naar aanleiding van Uw verklaringen vrij te laten." „O!" „Dat zal slechts een formaliteit zijn. Waar het om gaat is, dat U mij Uw woord geeft, om mij van elke adresverandering op de hoogte te stellen en om dadelijk hierheen te komen, indien ik dat verlang. Wilt U mij Uw woord hiervoor geven?" „Ja natuurlijk! Ik ik ben U erg dank baar." „Niets te danken," de Hoofdoommissaris deed bijna vaderlijk. „En wat dat vervelende vraagje betreft, wat U in het huis moest doen, behoeft U geloof ik niet bang te zijn. dat U ooit gedwongen zult worden om dat te te vertellen! I wensch U wel te rusten, Juffrouw Esdale." HOOFDSTUK XXXIX. Vlucht voor de reporters. Het was bijna elf uur den volgenden och tend. voordat een reporter van de Daily Record te weten kwam, waar de flat van Torrance was. Hij was een beetje overmoe dig te werk gegaan en zoo hoorden de ver slaggevers van andere bladen er ook van Amerikaansche en de buitenlandsche bladen, toen de verslaggevers van de nieuws agent schappen ook die van de Koloniale, de met hun fotografen. Zij wilde uit haar flat wegvluchten, maar zij vingen haar al bij de deur op. De flitsen van de fotografen deden haar schrikken en de vale vragen die haar allen tegelijk gesteld werden, maakten haar zenuwachtig, ondanks het oprechte verlangen van al die jongeman nen. haar niet van streek te maken. Zij gunden haar geen tijd om te bedenken, wat zij hen moest zeggen. Terwijl zij vage antwoorden gaf, werd hun aandacht door de komst van meneer Massiter afgeleid; deze wist met behulp van zjjn ellebogen bjj haqr 11.30 Gramofoonmuziek. 11.45 Esmaralda. 12.30 VARA-orkest (12.45 Berichten' ANP)., I.45 Berichten (Fransch). 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Pianovoordracht. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.15 Berichten (Fransch). 3.30 Verkorte opera „Carmen" (gr.pl.). 4.30 Reportage. 4.50 Rosian-orkest. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Orgelspel. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 De Ramblers. 7.25 Tuinbouwpraatje. 7.40 Utrechtsch Stedelijk orkest (opn.) 8.00 Berichten ANP. 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 VARA-orkest (9.15—9.30 Berichten En- gelsch). 10.00 Berichten ANP. Sluiting. II.15—11.30 Berichten (Fransch). te komen en dadelijk nam hij het heele geval in handen. „Hoor eens jongens!" Meneer Massiter was gewend in zijn eigen land met verslaggevers om te gaan en had een tactiek, die over het algemeen ook bij de Londensche insloeg, ho6- wel zij het niet prettig vonden „jongens" ge noemd te worden. „Jongens, jullie willen het verhaal hooren van Juffrouw Esdale. Nou, van haar krijg je het niet te hooren, omdat jullie haar in de war hebben gebracht. Een vrouw van haar standing is niet gewend aan dergelijke publi citeit. Maar het is mij een eer om te verkla ren, dat ik al van het allereerste begin, haar vertrouwen heb genoten. Blocnoten voor den dag, jongens, en dan krijgen jullie wat te hooren." Zij vonden zijn stijl vreemd, maar diegene die blocnoten bij zich hadden, haalden ze te voorschijn. „In de ochtendeditie stond, dat Juffrouw Esdale de geheimzinnige vrouw is die, op den nacht van den moord, de politie vanuit het huis opbelde. Nou, ik zal niet veel zeg- geJ! .maar jullie waren de eenigen die er iets geheimzinnigs aan zagen. De politie was jullie voor. Dat was zij al van het begin af. Zij be grepen, dat zij te maken hadden met een bende zware misdadigers en ze vroegen Juf- trouw Esdale, zoo geheimzinnig t# doen, als net maar eenigszins kon. Gisteravond bleek, dat de politie heelemaal gelijk had. En wan neer jullie er niets op tegen hebben, dat iemand, die jullie land eens komt bekijken, zijn meening zegt, dan vind ik dat de politie bij jullie gewoonweg ongeloofelijk is." Meer konden zij niet uit Hartlandt Massiter rijgen. Hij herhaalde het op verschillende mameren, en ten slotte slaagde hij er in ze te doen gelooven, dat Juffrouw Esdale ge zwegen had, alleen maar voor „het algemeen oelang Hij stond Torrance t9e, enkele woor den te spreken over wat een van hen noem de: „haar wonderlijke rit met den moorde- trokken" Zorgde er voor, dat ze ver- Hg nam haar mee naar het Parnassus v=n en,zette haar daar op zijn kamers ge vangen, terwijl hij, zooals hij het noemde, nog het een en ander te doen had. en vorverhale^16 t6rUg' °PSetogen (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6