Britsche bommen Hypotheken voor den wederopbouw op Freiburg Generaal Gamelin zelfmoord gepleegd? Engelsch optreden Duinkerken in Duitsche handen is ten einde Ruim eeo millioen gevangenen na 3 weken strijd Frontbericht Dc groentenexport naar Duitschland Samentrekking van vervoer Geringe Duitsche verliezen Vele open steden gebombardeerd tegen Duitsche koopvaardijschepen SPANJE WIL GIBRALTAR TERUG Het geïnundeerde land weer droog Werkgever met een mes gewond Bij den aanval van vijandelijke bommen werpers op de open stad Freiburg, die bui ten ieder strijdgebied ligt en waarin zich geenerlei militaire objecten bevinden, wer den volgens D.N.B., naar thans is vastgesteld 53 burgers gedood. Onder hen waren twintig kinderen, die op een speelplaats vertoefden 151 Burgers werden gewond, van wie 72 ernstig. Onder de gewonden bevinden zich 37 kinderen. Een overzicht van de luchtaanvallen op Duitsch gebied in het tijdvak van 22 tot 31 Mei, dat het D..VB. \an militaire zijde ont vangt, bewijst opnieuw hoe zonder eenig sy steem door den vijand bomaanvallen worden ondernomen. Volgens dit overzicht waren van de 165 vijandelijke bomaanvallen, die in dat tijdvak worden ondernomen, 60 gericht op punten, die men bij een zeer ruime uitleg ging van de begrippen .militair'' en „strate gisch" als zoodanig zou kunnen beschouwen. Op volstrekt niet-militaire punten werden 105 luchtaanvallen ondernomen en hiervan wa ren wederom 53 gericht op de woonwijken van steden, vlekken en dorpen, in de nabij heid waarvan geen enkel militair of strate gisch doel was te vinden en 52 op onbebouw de terreinen of bosschen. Teekenend voor de nieedoogenloosheid, waarmee explosieve bom men en brandbommen op dichtbevolkte stads wijken zijn neergeworpen, zijn de volgende voorbeelden: in Dueren werden 70 bommen geworpen, terwijl de bevolking, die naar de schuilkelders vluchtte, met machinegeweren werd beschoten. Hierbij waren twee dooden één zwaar gewonde en verscheidene licht gewonden te betreuren. Op de stad Gulik en omgeving werden 40 bommen geworpen. In Neuss Gravenbroich vielen, gelijk reeds ge meld, twee bommen op het Notburgahaus, dat op het oogenblik als hulphospitaal is in gericht. Een andere bom viel in den tuin van het nabij gelegen stedelijk ziekenhuis. Op de daken van beide gebouwen zijn de kentee- kens van het roode kruis duidelijk aange bracht. Vier personen werden gewond, hier onder waren twee verpleegsters. In Langen- feld—Richrath viel een bom vlak bij het als hulphospitaal ingerichte ziekenhuis en be schadigde een barak, het ziekenhuis en de belendende perceelen. In het district Har burg werden particuliere huizen in het plaatsje Steinbeck door vier bommen zwaar beschadigd, verscheidene burgers werden hierbij gedood of gewond. In de kolonie Schol ven bij Bucr werd eveneens, een per soon door een bom gedood, terwijl 11 perso nen gewond werden. Bovendien zijn als ge volg van dezen aanval thans 51 personen dakloos. Het volkomen gebrek aan systeem bij deze vijandelijke bomaanvallen bewijzen de volgende voorbeelden van 52 gelijksoorti ge gevallen in de buurt van Dumberg en Ne- de Weningern. Bij Hattungen weiden van een hoogte van ongeveer 8.000 meter acht tot liegen bommen op open terrein geworpen. Op die hoogte en bovendien om half twee 's nachts kan geen enkel punt op den aardbo dein duidelijk worden onderscheiden. Bij Rab, Noordelijk van Dueren, werden 39 scha pen gedood. Twee k.m. van Gulik vielen acht bommen op een weiland en doodden een koe. Op het landgoed Margaretenhof, 6 kilome ter van Gulik, werden zeven dieren door ver scheidene bommen gedood. Twee maal wer den bommen geworpen 'op Wijnbergen. Tus- schen Huchendtammeln en Burkeersdorf, in het district Dueren, werden 20 schapen en een hond gedood. In vijf gevallen werden •bommen geworpen op bosschen en in niet minder dan 25 gevallen op open terrein. De algemeene indruk van de bomaanvallen, die tusschen 22 en 31 Mei op Duitsch gebied zijn ondernomen, bevestigt ten volle hetgeen reeds midden Mei werd geconstateerd, dat de vijandelijke luchtmacht volkomen zonder systeem bommen werpt en alle door het vol kenrecht geboden reserves ten opzichte van de burgerbevolking inet de voeten treedt. „Zelfs een wonder kan Frankrijk niet redden." Voortdurend komen aan de Spaansche grens te San Sebastian lange autokaravanen uit Frankrijk met vluchtelingen van allerlei nationaliteiten, vooral ook Engelschen, aan Een ooggetuige verhaalt, dat zich van Parijs paniek en vertwijfeling hebben meester ge maakt. De onder de vluchtelingen heerschen de meening is, dat zelfs een wonder Frank rijk niet kan redden. De Parijzenaars, zoo vertellen zij, verblijven bijna uitsluitend in de schuilplaatsen, daar het luchtalarm bijna niet ophoudt. Niemand durft den militairen toestand te bespreken, daar men bang is voor de draconische maatregelen tegen defai- tisten. Daden van sabotage namen met den dag toe. Onder de vluchtelingen heerscht de meening, dat er voor Frankrijk grooter ge vaar in het binnenland dan in het buiten land bestaat. Ondanks de tegenspraken beweren zij, dat Generaal Gamelin zelfmoord gepleegd heeft, nadat hij in den mi nisterraad bekend had gemaakt, dat de Duitsche opmarsch niet te stui ten was. De Parijsche autoriteiten verleenen geen passen meer om de hoofdstad te verlaten, daar er in 't Zuiden en Westen van Frankrijk de grootste moeilijkheden heerschen om de tallooze vluchtelingen onder te brengen. De noodige maatregelen zijn ge nomen om de Duitsche en neu trale koopvaardij in het bereik van de Duitsche of de door Duitschland bezette kustwate ren doeltreffend te beschermen. Berlijn, 4 Juni (D.KB.) Van officieele Duitsche zijde wordt ten aanzien van het feit, dat in de laat ste maanden in verschillende geval len Britsche duikbooten en vliegtui gen zijn opgetreden tegen ongewa pende Duitsche koopvaardijschepen zonder uitvoering van een prijsrech- telijke procedure en met rechtstreek- sche toepassing van wapengeweld, het volgende vastgesteld: 1. Bij het zonder waarschuwing optreden der Britsche strijdkrachten tegen ongewa pende koopvaardijschepen gaat het niet om afzonderlijke gevallen, die eventueel berus ten op een foutieve of in strijd met de be velen zijnde houding van afzonderlijke com mandanten, maar, zooals ook met alle dui delijkheid blijkt uit de verklaringen van Churchill in het lagerhuis op 8 Mei, om een door de Britsche admiraliteit bevolen systematische verscherping van de oorlog voering ter zee. 2. Dit optreden is in strijd met de in het volkenrecht algemeen erkende regels van het oorlogsrecht ter zee en vormt in het bij zonder een krasse schending van het Lon- densche duikbootprotocol van 6 Mei 1936. Deze schending is te ernstiger, daar Chur chill voor de operaties in het Skagerrak uitdrukkelijk bevolen heeft, dat bij nacht alle, dat wil dus zeggen ook de neutrale koopvaardijschepen, zonder waarschuwing moesten worden aangevallen. 3. Engeland kan het optreden van zijn strijdkrachten ter zee en in de lucht niet als vergeldingsactie tegen een z.g. gelijke houding der Duitsche strijdkrachten ter zee rechtvaardigen, want de Duitsche zeestrijd krachten voeren ook in de zeegebieden voor de Engelsche kust den handelsoorlog streng volgens de regels van het zeeoorlogsrecht. •4. Het Engelsche optreden is des te ver werpelijker, daar het de Britsche admirali teit bekend was, dat de Duitsche koopvaar dijschepen, evenals de neutrale, zonder uit zondering ongewapend waren. Daartegen over hebben de Duitsche strijdkrachten ter zee, ofschoon zij te doen hadden met een in den grootsten omvang bewapende vijande lijke koopvaardijvloot en ofschoon zij voort durend rekening moesten houden met het optreden van als neutrale schepen vermom de duikbootvallen, het bevel om alleen tegen bewapende of in vijandelijk convooi varende koopvaardijschepen met wapengeweld op te treden. 5. Daarmede is Engeland overgegaan tot een vorm van den zeeoorlog, dien het tot dusverre ongerechtvaardigd aan Duitschland verweet en dien het heeft aangeduid als bru tale barbarij. Van Duitsche zijde zijn intusschen reeds alle noodige maatregelen genomen om de Duitsche en neutrale koopvaardij in het be reik van de Duitsche of de door Duitschland bezette kustwateren doeltreffend te bescher men tegen het in strijd met het volkenrecht zijnde optreden der Engelsche strijdkrachten ter zee en in de lucht. De tegen Engeland en Frankrijk gerichte betoogingen in Spanje worden ip de Noord- Italiaansche bladen druk besproken. Vooral die betoogingen, waarbij teruggave van Gi braltar werd geëischt, staan in het middel punt der belangstelling. De „Popoio d' Italia" schrijft, dat Spanje, evenals de andere vol ken, zijn uur afwacht Diegenen, die geloo- ven, dat het Spanje van Franco niet in staat is een nieuwe militaire krachtsinspanning te ontplooien, vergissen zich in hun bereke ningen. Croote belangstelling voor deel name. In aansluiting op 't bericht van 28 Mei j.1. deelt het secretariaat van de door de contact commissie van belanghebbenden bij het on roerend goed ingestelde herstel-commissie, Tournooiveld 3 Den Haag, mede, dat blijkens intusschen ontvangen mededeelingen, grootc belangstelling voor hypothecaire leeningen ten behoeve van of directe deelneming in den wederopbouw blijkt te bestaan. Verschillende particulieren en particulie re instellingen moeten echter, in verband met het bankenmoratorium. nog eenig voor behoud maken ten aanzien van de beschik baar te stellen bedragen. Toch achten 2 particuliere instellingen, voor zoover de toestand op dit moment valt te overzien, zich voorloopig gerechtigd om gezamenlijk tot een bedrag van f 1.000.000.— aan toezeggingen tot hun convcnieerende hy potheken voor wedcropbouw-doeleinden te doen. Do ter zake ingestelde enquete is nog in vollen gang. Weldra zullen hieromtrent na dere mededeelingen kunnen worden gedaan. Naar wij vernemen, zijn de bemalingen, die noodig waren om de voor de landsverde diging onder water gezette gedeelten des lands weder droog te leggen, thans vol bracht. Behalve de bestaande motor- en stoomgemalen zijn hiervoor 34 noodgemalen in bedrijf geweest. De voor deze bemalingen aanvankelijk ge raamde termijn is niet ongeveer een week bekort kunnen worden, zoodat mag worden geconstateerd, dat alle geïnundeerde lande rijen, boomgaarden e.d. practisch een weel» vroeger weder ter beschikking van de eige naars of pachters gesteld zijn geworden. Betaling naar minimumprijs. Hoewel na het herstel van de spoorweg verbindingen groote hoeveelheden gT uit liet Westland naar Duitschland zijn ge zonden, geschiedde dit op risico v an de im porteurs. waarbij nog niets naders beKc kon worden gemaakt over de betaling. Thans hebben, volgens het Hsbl., de ex porteurs bericht onHangen, dat de betaling over den export in de week van 20 tb Mei aanh et einde van de loopende week tege moet kan worden gezien. Alle geëxporteerde producten zijn uit de markt genomen tegen den minimumprijs, zooals die na den oorlog door de Ned. Groenten- en Fruiteentrale werd vastgesteld. Hierbij moet worden opgemerkt, dat van de meeste producten de minimumprijs on geveer het dubbele bedraagt van den mini- mumprijs-1939, zoodat deze betalingsregeling aanmerkelijk gunstiger is dan zij op het eerste gezicht lijkt. Gisteren heeft de Groenten- en Fruiteentrale de minimumprijzen van tomaten en bloem kool iets verlaagd, in verband met den stij genden aanvoer van deze producten. Arbeider verdiende naar meening te weinig. zijn Op 4 December van het vorige jaar had er te Barneveld een hevige vechtpartij plaats De 38-jarige arbeider J. D. M. uit Renkum, achtte zijn loon te laag. Zijn ontevredenheid nam toe tot woede. In een vlaag van drift wierp hij zijn opzichter een vuisthamer te gen 't hoofd. Later ging hij zijn werkgever te lijf niet een mes. Gistermiddag had de driftige arbeider zich voor de L'trechtsche rechtbank te verantwoor den. Uit de behandeling van de zaak bleek, dat de aangevallen werkgever door het mes zoodanig was verwond, dat deze voor zijn le ven lang ongelukkig was geworden. Doordat het nies den hals van den werkgever had getroffen, was er een spraakgebrek overgeble ven, ondanks een geslaagde operatie,. Het rapport van onderzoek wees op verdachte's geestvermogens, welke ernstig gestoord wa ren. De officier van Justitie eischte wegens poging tot doodslag een jaar voorwaardelij ke gevangenisstraf niet een proeftijd van drie jaar. Uitspraak over veertien dagen. GEEN LEDIGE OF HALF GELADEN AUTO'S. Het rijden met ledige of half geladen vrachtauto's steekt wel heel erg af bij de volstrekt vereischte zuinigheid welke is Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: vesting Duinkerken is na zwa> ren strijd genomen. Veertigduizend gevangenen en een onoverzienbare buit vielen in onze handen. Daar- mede is de geheele Belgische en Fransche Kanaalkust tot aan de Somme-monding geheel door Duit- sche troepen bezet. Het laatste legerbericht zegt: De strijd om Duinkerken gaat zijn einde tegemoet. Onze troepen zijn de stad binnen- gedrongen en hebben op den zich wanhopig verdedigenden vijand het fort Louis veroverd. De straatgevechten met Fransche troepen, wien tot taak gegeven was de vlucht der Engelsche soldaten op de schepen te dek ken, zijn nog gaande. Het luchtwapen heeft, zooals reeds in een afzonderlijk bericht vermeld, op 3 Juni met sterke eenheden van alle wapenen de bases van de Fransche luchtmacht om Parijs ver rassend aangevallen. Het gelukte de vijandelijke luchtverdedi ging uit te schakelen en op doeltreffende wijze aanvallen te ondernemen op lucht havens en installaties van het Fransche luchtwapen. Er werden tal van branden en ontploffingen waargenomen. ~In luchtge vechten werden 79 vliegtuigen neergeschoten terwijl in hangars of op den grond 300 tot 400 toestellen vernield werden. De luchtdoel, artillerie haalde op 3 Juni 21 vliegtuigen neer. Tegenover deze buitengewone suc cessen worden slechts negen eigen vliegtui gen vermist. In den nacht van 3 op 4 Juni heeft de vijand zijn vluchten en bomaanvallen in Nederland, West- en Zuidwest-Duitschland voortgezet. De resultaten waren even gering als tot dusver. Daarbij gelukte het bij Rot terdam en in West-Duitschland een vlieg tuig door de luchtdoelartillerie en twee an dere vijandelijke toestellen door jagers neer te schieten. geboden met het gebruik van vloeibare brandstoffen. Met goeden wil kost het maar weinig moeite om in dezen tijd van vervoersschaarschte lading te vinden voor eèn wagen, die als eerste opdracht heeft er gens iets te halen. Laat zulk een wagen meteen in die richting iets wegbrengen. Samentrekking van het verveor is vandaag den dag een aangelegenheid van het eerste belang. Dit heeft de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht begrepen. Op zijn initiatief is voor zijn gewest een vervoers- distributiecentrum in het leven geroepen met een commissie om ter zake van voor lichting te dienen. Uitgaande van een voldoend begrip voor samenwerking is deze samentrekking van het vervoer vooralsnog vrijwillig gehouden, DEGROOTESTRIJDin VLAANDEREN „Daar de tegenstanders nog van geen vrede willen weten, zal hen den strijd tot volledige vernieti ging treffen". Over het verloop van de verdere operaties in het westen wordt door het opperbevel van ht Duitsche leger het volgende bekend ge maakt: De groote strijd in Vlaanderen en Artois is ten einde. In de krijgsgeschiedenis zal de ze als de grootste en vernietigendste veldslag van alle tijden te boek worden geseld. Toen in den ochtend van den lOden Mei de Duit sche weermacht den beslissenden strijd in het westen aanving, was haar door den Filhrer en opperste leider van het leger als strategische taak gesteld de doorbraak door de vijandelijke grensstellingen ten Zuiden van Namen tot stand te brengen en daar door de voorwaarde te scheppen voor de ver nietiging van het Engelsche en Fransche le ger, ten Noorden van de Aisne en de Somme. Tegelijkertijd zou Nederland snel worden bezet en daardoor als basis voor de beoogde Engelsche operaties te land en in de lucht uitgeschakeld worden. Op 4 Juni was de weermacht in staat den opperbevelhebber te melden, dat deze ontzaggelijke opdracht was uitgevoerd. Tusschen deze beide tijdstippen is een hoofdstuk toegevoegd aan de annalen van den heldenmoed der Duitsche soldaten en is een roemrijk blad geschreven over het Duitsche leiderschap. In deze mate was dit slechts mogelijk bij een weermacht, die door een wil geleid, door een idee bezield en door de geestdrift en offervaardigheid van een in eendracht sterk volk gedragen wordt. Een nauwkeu riger oordeel en een waardeering van de operaties, uitgevoerd door dit leger, door de luchtmacht en door de oorlogsvloot moet aan een lateren tijd voorbehouden blijven. Uit dit korte overzicht kan liet Duitsche volk vernemen hoe in korten tijd deze over weldigende zege kon worden bevochten. Het kan daaruit de zekerheid putten, dat ons de uiteindelijke overwinning is. Sedert maanden zag de Duitsche leiding zich ge steld tegenover het dagelijksche gevaar, dat de mobiele geallieerde troepen, onder het voorwendsel van hulpverleening aan Ne derland en België een aanval op het Roer gebied zouden ondernemen. Dit gevaar diende op 10 Mei, op het laatste oogenblik nog te worden afgewend. Een moeizame en vele weken durende worsteling om de ver sperde grensgebieden en de moderne ves tingwerken van Nederland en België zou ten gevolge hebben, dat aan dit gevaar niet meer het hoofd had kunnen worden gebo den. Doch door in adembenemend tempo het Duitsche luchtwapen aan den strijd te doen deelnemen, dat binnen enkele uren door verbeten aanvallen op de vijandelijke luchtmachten de veiligheid van het eigen luchtruim verzekerde, is het gelukt door middel van een groot aantal tot in alle on- derdcelen voorbereide verrassende acties van bijzondere eenheden van weermacht en luchtwapen, niet slechts strategische brug gen, voor deze aan vernieling waren prijs gegeven, te bezetten, maar om bovendien sleutelforten te nemen, die door den vijand tot dusver als onneembaar werden be schouwd. Verder gelukte het aan parachute- en landingstroepen van de luchtmacht om zich ondanks verbitterden tegenstand vast te zetten in het binnenste van de vesting Holland en de invalspoort in het Zuiden, over de geweldige brug bij den Moerdijk zoolang te houden tot gepantserde en gemo toriseerde eenheden ter plaatse waren en samen met het luchtwapen Rotterdam aan vielen. Met omverwerping van alle tot dusver geldende tactische opvattingen en in tegen spraak met alle berekeningen van de vij andelijke legerleiding bedwongen de pant sertroepen reeds den volgenden dag in een onvergelijkelijk dapperen stormaanval be geleid en gevolgd door infanteriedivisies, die in geforceerde marschen waren opgerukt, zoowel de rivier als de grensvestingen, daar bij steeds door het luchtwapen op voor beeldige wijze ondersteund. Het vijandelijk verzet werd gebroken, alW aanvallen wer den verijdeld en de Duitsche troepen baan den zich een weg tot aan de Oise. Daarmee was de bres in het vijandelijk front gesla gen en wederom beleefde de vijandelijke leiding een verrassing, die zij voor onmo gelijk had gehouden. De gepantserde en ge motoriseerde eenheden drongen met zulk een snplheid door naar zee, dat zij te Ab- beville zelf nog troepen op het exercitie- terrein ven-asten. De Duitsche leiding had er voor gezorgd, dat in snel tempo een be schermende linie van divisies langs de Zuidelijke grens van Luxemburg, langs de M-aginotlinie en langs de Aisne en Somme werd ontrold, waarmee de zekerheid werd geschapen, dat een „wonder aan de Marne", gelijk in 1914 plaats vond. thans niet zou kunnen worden herhaald. Daardoor zijn de mobiele eenheden in de gelegenheid geweest zonder acht te slaan op hetgeen er in hun rug plaats vond, naar het Noorden te zwen ken, daarbij met hun linkervleugel langs de kust trekkend, terwijl aan hun rechter vleugel bij Kamerijk en Atrecht vertwij felde pogingen van de vijandelijke pantser troepen, op bloedige wijze faalden. Reeds op 22 Mei was het duidelijk, dat alle nog in Artois en Vlaanderen staande vijandelijke troepen aan de vernietiging waren prijs gegeven, terwijl in Noord-Bel- gië de druk op het front steeds toenam en de dapper strijdende. Belgen uit Antwerpen, uit de Dyle en vervolgens uit de Dender- stelling werden geworpen, versloeg onze zich naar tiet Noord-en keerende legermacht, die deze doorbraak tot stand had gebracht, het eerste en zevende Fransche leger, overwel digde de vesting Maubeuge en nam aan haar linkervluegel Boulogne en Calais en in haar front de in den wereldoorlog fel betwiste hoogvlakte van Vimy en Boucez. Toen op 28 Mei de ring om de overblijfselen van vier vijandelijke legers van Oostende over Itijssel en Arment.ieres tot Greveling-en was gesloten en het Belgische leger zich nu voor de taak za2 gesteld om het zich in schepende Engelsche expeditieleger en de verwoesting van alle kunstschatten des lands door de Engelschen te dekken, be sloot de koning der Belgen tot capitulatie. Het lot van de Fransche en Engelsche legers was echter niet pas hierdoor heslist en de voltrekking van dit lot is hierdoor nauwe lijks bespoedigd. Wat de volgende 7 dagen geschiede is neit, zooals de Engelsche pro paeanda het poogt voor te stellen, de held haftige terugtocht van het Engelsche leger, maar een van de grootste catastrophen ooit in de wereldgeschiedenisaanschouwd. Al hebben dan ook duizenden'het veege lijf gered, hun oorlogsmaterialen en hun uit rustingen liggen in onoverzienbare hoeveel heden op de Vlaamsche en Noord-Fransehe wogen. Op 4 Juni viel, na verbitterden strijd 0OLD,\!?kerkenJ Het wrste dopl ^n dezen veldtocht was daarmede ten einde. VERLIEZEN DER GEALLIEERDEN. De groote afmetingen van de overwinning m Nederland. België en Noord-Frankrijk blij ken uit de verliezen van den vijand ert den omvang van het buitgemaakte oorlogsmate riaal. De verliezen der Engelschen, Fran- schen, Belgen en Nederlanders bedroegen aan gevangenen in totaal meer dan 1.200.000 man. Daarbij komt nog het niet te schatten aantal gevallenen, verdronkenen en gewon» den. De uitrusting van rond 75 lot 80 divi sies met stukken geschut van het zwaarste kaliber, pantserwagens en auto's van aller lei soort werd vernietigd of buitgemaakt. De Duitsche luchtmacht heeft van 10 Mei tot 3 Juni 1841 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten, waarvan 1142 in luchtgevechten en 099 door afweergeschut. Verder zijn ten minste 1600 tot 1700 toestellen op den grond vernield. Ook ter zee kwam de poging tot redding van het Britsche expeditieleger door oor- logs- en koopvaardijschepen den vijand op zware verliezen te staan. Door bombarde menten zijn tot zinken gebracht: 5 kruisers, 1 torpedobootjagers, 3 duikbooten, 9 andere oorlogsschepen en 66 koopvaardij- en transportschepen. Verder zijn door bomaan vallen beschadigd en gedeeltelijk vernield:: 10 kruisers, 24 torpedobootjagers, 3 torpedo booten, 22 andere oorlogsschepen en 117 vracht- en transportschepen. Door het koene optreden van lichte strijdkrachten ter zee zijn tot zinken gebracht: 6 torpedobootjagers, duikbooten, een transportschip, een hulp kruiser en een ander oorlogsschip. In verhouding geringe Duitsche verliezen. Daartegenover staan de in verhouding tot de grootte van het succes geringe verliezen der eigen weermacht van 10 Mei tot 1 Juni. Den heldendood stierven 10.252 officieren, onderofficieren en manschappen, het aantal vermisten bedraagt 8463. Verwacht moet worden, dat een klein deel dezer vermisten is omgekomen. Gewond zijn 42.523 officie- cieren, onderofficieren en manschappen. De uitsche luchtmacht verloor tusschen ld -lei en 3 Juni 432 vliegtuigen, terwijl de uuitsche marine voor de kust van Neder land, België en Noord-Frankrijk geen schip heeft verloren. Wedijverend in moed bij het aanvallen en in het verdragen van groote vermoeie» nissen- vaak in den strijd tegen een over- niachtigen vijand, hebben alle in het vuur gebrachte afdeelingen der weermacht een prestatie geleverd, die in de krijgsgeschie denis eenig is. Ontelbaar zijn de voorbeel den van de heldhaftige dapperheid, van op offerende plichtsvervulling en van een on- wnkbaren wil tot overwinnen. Als bewijzen van Duitsch soldatendom zullen zij in onze geschiedenis geboekstaafd worden. In geloo- vig vertrouwen op den Fuehrer en oppersten bevelhebber der weermacht, in de beste wa penbroederschap bij de legerdeelen en de wapens heeft de Duitsche soldaat dat, wat onmogelijk scheen, mogelijk gemaakt. Nfr - erland en België hebben gecapituleerd, de stootlegers van Frankrijk en Engeland zijn vernietigd, een der grootste overwinningen n 'd^eschiedenis is bevochten. Groot- Duitschland beheerscht den geheelen ooste- j en en zuidelijken oever van Noordzee irf>o,,Vanaai aar de tegenstanders nog van mt y,reile 'en weten, zal hen de strijd tot volledige vernietiging treffen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2