Denemarken neemt ingrijpende maatregelen Offensief vindt voortgang Hoe lang nog kruit HetnieuweFransche Kabinet Ook de Italiaansche ambassade vlagt! voor de kanonnen Stikstofmeststof en zaaizaad SPANNING op MALTA Geheime zitting in het Lagerhuis BOMAANVALLEN Frontbericht op het Duitsche achterland Engeland moet mannen sturen Spanje wil zijn schepen terug Successen van de Duitsche luchtmacht Voor het geinundeerde land Alle oude elementen uit de regeering verdwenen Dc Fransche concessie in Sjanghai aan Amerika? Verband tusschen loonen en kosten van levensonderhoud op geheven. Bekorting van den arbeidstijd. De veranderde economische verhoudingen dwingen Denemarken tot een overgangstijd perk dat vele moeilijkheden meebrengt. De regcering heeft daarom, naar de Berliner Bocrscn-Zeitung meldt, na uitvoerige beraad slagingen in het Folketing, een wetsontwerp ingediend, dat, naar men verwacht, zal wor den aangenomen. Het ontwerp behelst negen afzonderlijke wetten, die op tot dusver ongekende wijze ingrijpen in het Decnsche economische le ven. Het door de vakverecnigingen ge- eischte verband tusschen de kosten van levensonderhoud en de loonen wordt opgeheven. Het uitkeeren van dividenden enz. wordt beperkt, er wordt een opnieuw scherpere con trole op de goederenprijzen inge voerd, terwijl de bestrijding van de werkeloosheid zal worden aangepakt door bekorting van den arbeidstijd, waardoor nieuwe krachten te werk kunnen worden gesteld. De door deze maatregel gemaakte onkosten worden door een nieuwe belasting gedekt, welke door alle loontrekkenden gedragen moet worden. Ter bevordering van de pro ductie, wordt een credietfonds van 100 mil- liocn kronen gesticht. Bovendien krijgt de werkeloozcnkas, die zich in moeilijkheden bevindt, steun van den staat. Duur van twee dagen. Reuters parlementaire correspondent ver neemt: besloten is, dat de geheime zitting van het Britsche Lagerhuis, welke is vast gesteld voor a.s. Dinsdag, Woensdag zal voortduren, teneinde een groot aantal leden van het Huis in staat te stellen het woord te voeren. Deze geheime zitting van twee dagen zal waarschijnlijk als volgt worden ingedeeld: een deel van de zitting zal ge wijd zijn aan de kwestie van de verdedi ging van het moederland en het andere deel aan kwesties van leveringen, organi satie e.d. IRAK TREFT VOORZORGSMAAT REGELEN. Ook Irak heeft alle noodige maatregelen getroffen, voor het geval dat het conflict zich zou uitbreiden. Een scherpe controle is ingesteld op de vreemdelingen, alsmede op het post- en telegraafverkeer. Het blad Albilad eischt scherpe maatregelen tegen de agenten der vijfde colonne en betoogt dat het jeugdige land al zijn kracht moet geven om de nationale eenheid te bewaren. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De Donderdag begonnen operaties in Frankrijk verloopcn systematisch. Onze troe pen hebben overal naar het Zuidwesten ter rein gewonnen. Het aantal gevangenonen bij Duinkerken is gestegen tot 58.000. De buit aan wapens en Oorlogstuig van allerlei aard is onoverzienbaar. Het luchtwapen heeft op 5 Juni troepen concentraties en colonnes achter het aange vallen vijandelijke front met bommen be stookt. Voorts viel het verscheidene belang rijke vliegvelden in Midden-Frankrijk, de oorlogs- en koopvaardijhaven Cherbourg en in den nacht van 5 op 6 Juni talrijke vlieg velden aan de Oost- en Zuidoostkust van En geland met goed succes aan. De totale verliezen van den tegenstander bedroegen 143 vliegtuigen, 49 werden in luchtgevechten neergeschoten, 19 door lucht afweergeschut, de rest werd op den grond vernield. Er worden 19 Duitsche vliegtuigen vermist. - De vijand herhaalde zijn luchtaanvallen op niet militaire doelen in den nacht van 5 op 6 Juni in Noord- en West-Duitschland. Schade van belang is niet aangericht Drie vijandelijke vliegtuigen werden hierbij neer geschoten, 2 daarvan boven Hamburg door nacht-jachttoestellen en het derde in Neder land door luchtafweergeschut Geen illusies over de houding der Vereenigde Staten. De algemeene aandacht in Londen gaat uit naar het nieuwe Duitsche offensief, dat, naar de News Chronicle meent, ditmaal slechts de Fransche troepen treft. Het blad wijst er op, dat het zeer ernstige moreele gevolgen zou hebben, wanneer de Franschen mochten mee nen, dat zij bij hun tegenstand in den steek gelaten worden. Engeland moet derhalve voor dezen nieuwen slag aan Frankrijk sol daten, oorlogsmateriaal en vliegtuigen leve ren, zelfs wanneer dit gepaard zou gaan met een verzwakking der verdediging van het eigen land. De Manchester Guardian schrijft, dat En geland de Fransche weerstandsmogelijkhe den tot het uiterste moet versterken, daar elke nederlaag van Frankrijk ook een ne derlaag van Groot Brittannië vormt. De Daily Express gelooft, dat het niet raad zaam is, zich illusies te maken over de hou ding der Vereenigde Staten. Het blad herinnert er aan, dat het congres tc Washington zich tegen levering der direct beschikbare verdedigingsmiddelen aan Frankrijk en Egeland heeft verklaard. De Fransche regeeringswijziging heeft de oude elementen, Daladier en Bonnet uit het kabinet Reynaud verwijderd en hen doen ver [vangen door z.g.n. activisten. Reynaud, die als minister-president blijft regeeren, krijgt landsverdediging en buiten landsche zaken, terwijl als onder-voorzitters zijn benoemd maarschalk Pctain en Camillc Chautemps. Als minister van Financiën zal optreden Bauthillier, die geen parlementslid is doch een deskundige. Op bipnenlandsche zaken zien wij Man del, terwijl Campinchi, de door Italië zoo be- critiseerde, Marine heeft. Wat Berlijn er van denkt. Naar tot uitdrukking komt in de dagbla den, schijnt men in Berlijn aan de gedeeltelij ke kabinetswijziging in Frankrijk weinig be- teekenis te hechten, aangezien, naar men in politieke Kringen verklaart, de geschiedenis van Frankrijk minder wordt bepaald door de hinnenlandschc politieke gebeurtenissen en kabinetsveranderingen dan veeleer op het slagveld Als liet opvallendste kenmerk der Fransche kabinetsreorganisatie beschouwt men het definitieve uittreden van Daladier, dat zijn tegenhanger heeft gehad in Enge land niet de aflossing van Chamberlain door Churchill al is het verdringen der oude ele inenten door z.g» activisten in Parijs met de aflossing van Bonnet en Daladier ook nog sterker tot uitdrukking gekomen dan in Lon den. Reynaud heeft zondenbokken noodig, zoo schrijft in dit verband de Berliner Boersenzei tung,, en dus stuurt hij thans Daladier den woestijn in, evenals kort geleden den genera lissimus, Gamelin, wien het thans als ern stige schuld wordt aangerekend, dat zij zich in hun politieke en strategische plannen lie te leiden door het geloof, dat men zich, dank zij de hulp van Engeland, met sparen van Fransch bloed in hoofdzaak kon beperken tot een dcfensieven oorlog. Ter eere van de Duitsche over winning! Ter eere van den directeur-generaal van de afdeeling buitenlandsche pers in het Ita liaansche ministerie voor volkscultuur ge zant Rocco, die voor een kort bezoek in Berlijn is geweest, heeft de Duitsche onder staatssecretaris Woerniann een receptie ge- gevenin hotel Adler te Berlijn, waar ook de Italiaansche ambassadeur, Dino Alfieri, aan wezig was. Voorts waren verschenen verte genwoordigers van het departement van bui tenlandsche zaken, van het rijksministerie voor propaganda en van de Italiaansche en de Duitsche pers. Onderstaatssecretaris Wocrmann heette gezant Rocco hartelijk welkom en stelde de beteekenis in het licht, die in deze uren van wereldpolitieke beslissingen gehecht moeten worden aan de nauwe samenwerking tus schen de pers der beide verbonden staten. Ambassadeur Alfieri, die zelf als minister voor volkscultuur jarenlang de Italiaansche pers heeft geleid, wees er op, dat hij reeds zeer vroeg de historische noodzakelijkheid van een nauw samengaan tusschen Duitsch- land en Italië ingezien en in de pers naar voren heeft gebracht. Dit samengaan der bei •de volken is niet een tijdelijke politieke com binatie ten behoeve van een bepaald doel, maar een in gelijke richting opmarcheeren van twee geestelijke revoluties naar het zelf de wereldpolitieke doel. De groote overwin ningen van Duitschland plaatsen de samen werking van beide volkeren voor de reorga nisatie van Europa voor onmiddellijk voor de de der staande groote en gemeenschappe lijke taken. Toen Spr. de overvvinningsklok- ken hooide luiden en de overvvinningsvlag- gen in Berlijn zag wapperen, had hij ter stond bevel gegeven dat ook de Italiaansche ambassade de vlag moest uitsteken om de groote overwinning van het verbonden Duitschland te vieren. Garibaldi bij den Duce. Mussolini heeft in het Palazzo Venezia Ge neraal Ezia Garibaldi ontvangen en met hem vraagstukken der Garibaldi Organisatie be sproken. Een anti-Italiaansche haat-cam pagne. Rome, 6 Juni (D.N.B.): Naar Stefani uit Syracuse meldt, beleeft de bevolking van Malta thans uren van spanning en hoop. In de afgeloopen dagen, aldus dat bericht, zijn nog meer Maltezer nationalisten gearresteerd, onder wie de leider der nationalistische partij Mizzi en eenige regeeringsambtenaren. Diepen indruk heeft het verbod van het blad „Malta' ge maakt en dezen indruk wordt nog vergroot door de anti-Italiaansche haat-campagne, die met instemming der overheid, gevoerd wordt door lord Strickland, onder het voorwendsel van bestrijding der zgn. vijfde colonne en welke tengevolge heeft, dat geheel het ei land door de Engelselie terreur onveilig wordt gemaakt. PROEVEN MET HYDRAULISCHE EN LUCHTDRUK-KANONNEN FAALDEN. OOK ELECTRICITEIT BRACHT GEEN UITKOMST. Sedert hetk anon zijn intrede heeft gedaan in den oorlog, heeft men er onophoudelijk naar gestreefd, dit wapen te verbeteren en gezocht naar andere wegen en middelen, om het projectiel voort te stuwen, dan het geibrudk van ontplofbare stoffen tot dusverre evenwel zonder merk baar succes. Reeds sedert eeuwen heeft de techniek zich bezig gehouden met het probleem van de voortstuwingskracht van het afgescho ten projectiel. In welke richting men deze oplossing echter zocht met dezen hoofd factor had men altijd weder rekening te houden: met den tegenstand van de lucht; onverschillig of men trachtte het projectiel voort te stuwen door middel van electrici- teit, het uitzettingsvermogen van een vloeistof, samengeperst gas of iets anders. Tal van uitvinders zijn uitgegaan van de zeer juiste opvatting dat het projectiel bij hun onderzoekingen een veel grootere rol speelde dan het kanon zelf. Het komt er op aan, een projectiel samen te stellen, dat aan bepaalde nieuwe eischen voldoet: over winning van den tegenstand der lucht, tref zekerheid, explosieve kracht, enz.; is dit eenmaal bereikt, dan kan men zich zetten aan het uitdenken van een nieuw kanon, dat zioh bij het projectiel aanpast. Hydraulische kracht kan niet dienen. Wil men zijn toevlucht nemen tot het gebruik maken van een of andere vloeistof, zioh baseerende op het uitzettingsvermogen van vloeistoffen, dan komt het water daar voor natuurlijk in de eerste plaats in aan merking. Doch hierin ziet men zich teleur gesteld. Men kan het water, deels geheel als water, deels met gassen vermengd, een zoodanig uitzettingsvermogen verleenen, dat met behulp daarvan een projectiel kan wor den afgeschoten. Reeds 30 jaar geleden werd een kanon geconstrueerd, dat met behulp van laatstgenoemd mengsel grana ten afvuurde. Doch het resultaat, dat be reikt werd, bleef ver beneden het gemiddel de, zoodat de proeven niet werden voort gezet. Men moest erkennen, dat dergelijk geschut geen practische waarde bezat, zoo dat men.naar andere middelen zou moeten omzien om zijn doel te bereiken. Daarmede had het „waterkanon" afgedaan. Samengeperste lucht kan even min dienen. Ook het z.g. „luchtdruk-kanon" heeft wei nig succes geoogst. Reeds een halve eeuw geleden is men er toe overgegaan, grootere en kleinere -stukken geschut te gieten, die met samengeperste lucht werkten in plaats van met kruit Men nam proeven met een kanon, dat de voor dien tijd enorme lengte had van 18 meter, 2000 kg. woog en opge steld was op een onderstel met een gewicht van 17.000 kg. Hiermede schoot men een projectiel af van 63 kg. Er werden talrijke proeven mede genomen, doch zonder bevre digend resultaat. Bovendien begon het ka non spoedig naden en scheuren te vertoonen. In het begin dezer eeuw construeerde een ingenieur in Nantes, die met plannen rond liep voor een tramlijn, welke met behulp van luchtdruk zou worden geëxploiteerd, eveneens een luchtdruk-kanon, dat veel scheen te beloven. Ook dit stuk verhuisde echter spoedig naar t oudroest Wel is waar droeg het 9 kilometer wat destijds niet ge ring was doch dit vereischte een zoo hoo- gen druk, dat het gebruik uit economische overwegingen niet te verdedigen was. Het eenige wapen, waarbij men met goed gevolg gebruik heeft kunnen maken van samenge perste lucht, is de torpedo. Deze nachtelijke ondernemingen der Britsch-Fransche luchtvaart op nlet-militaire doelen hebben geen succes. Berlijn, 6 Juni. (D.N.B.) De berichten over zoogenaamde succes sen der nachtelijke bomaanvallen van Britsch-Fransche vliegers op het Duitsche achterland geven aanlei ding, er opnieuw op te wijzen, dat deze nachtelijke ondernemingen geen enkel militair succes hebben, In den nacht van 3 op 4 Juni verschenen twee vliegers in de buurt van Hemmingen en wierpen bommen van een hoogte van 7000 meter. De bommen kwamen terecht op plaatsen, die 10 tot 15 K.M. ten oosten van Hemmingen zijn gelegen, en andere te Rien, 8 K.M. ten Oosten van Munchen, en nabij Rien. Door deze bommen werd een persoon gewond. In denzelfden nacht werden drie bommen op den spoorweg Morbach-Hoxel ge worpen, waarbij de dichtstbijzijnde op '20 meter van de spoorlijn in het veld ontplofte zonder schade aan te richten. Bij Diez wer den negen springbommen en 12 brandbom men, bij Ingelheim in de nabijheid van het station 4 springbommen en in de nabijheid van een fabriek 4 brandbommen geworpen. Een ledige loods geraakte in brand, doch het vuur kon terstond gebluscht worden. Bij Brausach en bij St. Goarshausen ontploften 2 bommen op 200 meter van «een ziekenhuis in de nabijheid van de spoorlijn, zonder schade aan te richten. In denzelfden nacht werden ook bomaanvallen ondernomen op Frankfort a. d. Main en omgeving. Eenige huizen werden beschadigd en helaas zijn drie dooden en drie zwaar- en drie lichtge wonden te beklagen. Denzelfden nacht heb ben acht tot tien vijandelijke vliegers nabij Bad Homburg bommen geworpen, waarvan er twee aan gebouwen schade hebben aan gericht. Tien andere bommen kwamen in het open veld terecht. Deze nachtelijke bomaanvallen zijn, naar in militaire kringen te Berlijn verklaard wordt, in elk geval in militair opzicht zin neloos. Werkelijk goede resultaten zijn slechts te behalen overdag, wanneer de mili tair belangrijke doelen te herkennen zijn. Dit hebben de aanvallen overdag van de Duitsche luchtmacht onomstootelijk aange toond. De Fransch-Britsche leiding schijnt echter aanvallen overdag niet te wagen, uit vrees voor de Duitsche tëgehactië, daéir 'zij weet, hoe de Duitsche afweer werkt. Bomaanvallen op Hamburg. Hamburg, 6 Juni. (D.N.B.). In den nacht van 5 op 6 Juni hebben opnieuw in vrij grooten getale vijandelijke bombardements vliegtuigen Hamburg aangevallen. Het was de meest systecmlooze van alle tot dusverre op Hamburg gerichte luchtaanvallen. Drie dooden, tien zwaar gewonden en elf licht gewonden vielen als slachtoffer van den aan val. Dertien woonhuizen werden deels ver woest, deels beschadigd. Een vijandelijk vliegtuig werd door het luchtafweergeschut neergehaald. Het stortte brandend in een modderig deel van de Elbe. Een lijk, bene vens wrakstukken van het vliegtuig, kon den geborgen worden. Kruit kan niet worden vervan gen door stoom. Ook met stoom heeft men het geprobeerd. Theorethisch moest men daarbij veel betere resultaten kunnen bereiken; trouwens, er bestaat grond voor het vermoeden, dat reeds Archimedes zich in dze richting heeft be wogen. Dit kanon was echter evenals zijn voorgangers tot mislukking gedoemd, want de samenstelling en bediening waren zoo in gewikkeld, dat men zich maar liever bij het kruit of een andere ontplofbare stof hield. De uitvinders kwamen eveneens op de ge dachte, de middelpuntvliedende kracht aan te wenden. De bedoeling was, het projectiel door de lucht te slingeren met behulp van een draaischijf. Dit plan leed schipbreuk, omdat bij gebruikmaking van dit systeem geen voldoende trefzekerheid kon worden bereikt. In weerwil van de nauwkeurigste berekeningen bleek het niet mogelijk, zoo goed op het doel te mikken, als dit kan geschieden met den loop van een kanon. Ook de electriciteit bracht geen uitkomst. Het zou wel wonder zijn geweest als men in de eeuw van de electriciteit niet had ge tracht, deze in dienst te stellen van de artil lerie. Men stelde zich er buitengewoon veel van voor. De hooggespannen verwachtingen werden ook in dit geval niet vervuld. Men probeerde van alles, zonder echter een stap verder te komen. Ten slotte construeerde men een toestel, dat veel overeenkomst ver toonde met een reusachtigen handboog. Het eenige wat men met electricteit wist te be reiken, was evenwel, dat het afvuren van het schot sneller kon geschieden. Deze me thode heeft dan ook in bepaalde gevallen wel toepassing gevonden, doch daarbij bleef toch het principe behouden, dat het projec tiel werd afgevuurd door het ontsteken van een explosieve lading. De electriciteit werd uitsluitend gebezigd, om deze laatste te ont steken. Het is natuurlijk niet uitgesloten, dat de zoekende geest der uitvinders er vroeg of laat in zal slagen, op een of andere wijze een omwenteling te weeg te brengen op het gebied der artillerie: doch voorloopig laat het zich aanzien, dat men gebruik zal moe ten blijven maken \an het oude hulpmid del: kruit» Het is aan den Productie-commissaris voor Noordholland, te Schagen, ir. o j Lienesch, gebleken, dat de grondgebruik*^ in de overstroomde gebieden en in streken waar geëvacueerd vee was ingeschaard nog niet steeds hun aanvrage juist inkle*. Hieronder geeft Ir. Lienesch de juist* weg aan en schrijft: Aanvragen om stikstof en/of zaaizaad moeten bevatten: 1 Adres van belanghebbende. 2. Oppervlakte geïnundeerd grasland en| of~bouwland, benevens al of niet opnieuw gezaaid zijn van het bouwland. Wde ge*- vacueerd V6€ in d6 kost hseft g€ha-d dient op te geven hoeveel land hij daardoor extra heeft beweid. 3. De hoeveelheid zaaizaad of stikstof, meststof welke men noodig meent te heb. Cy' Het adres van den kunstmest- en/of zaaizaadleverancier. (Het zal dus noodig zijn vóór het indienen van de aanvrage zich te overtuigen of genoemde leverancier de bedoelde kunstmest en/of zaaizaad kan leveren). Het indienen van een gecombineerde aan- vrage voor twee of meer grondgebruikers ie mogelijk. Het is echter noodzakelijk dat een zoodanige aanvraag een specificatie inhoudt per grondgebruiker naar de gege vens hierboven genoemd. Bij een dergelijke gecombineerde aanvra- ge is het noodzakelijk dat men zich be dient van één kunstmest- en/of zaaizaad leverancier. In verband met de transportmoeilijkheden kan voorloopig niet meer stikstof worden toegewezen dan overeenkomt met de vol gende kilogrammen zuivere stikstof. a. Voor opnieuw bezaaid bouwland 50 kg. per ha. b. Voor grasland en nog beteeld bouw land 40 kg. per ha. Men moet maar genoegen nemen met de verk ri j g ba re st i ks to frn e s t s t of Voor kunstmestzegels wordt dezerzijds gezorgd. Zoodra men van mijn kantoor de bestel bon plus zegels heeft, kan de handel de ar tikelen leveren. Wie uit eigen middelen al zaaizaad of kunstmest heeft gekocht kan de rekening aan mij opzenden ter beoordeeling. Na goedkeuring kan verrekening volgen met de later te treffen schaderegeling. De Productiecommissaris voor Noordholland te Schagen, Ir. G. J. LIENESCH. Vliegeraanval op Gelsenkirchen. Essen, 6 Juni (D.N.B.). Naar de bladen melden, is Gelsenkirchen in den nacht van 3 op 4 Juni. binnen het kader van vijande lijke vliegeraanvallen op open Duitsche ste den, gebombardeerd. De materieele schade is gering. Er werd een persoon gedood en twee gewond. In Recklinghausen-Suderwich en Herten kwamen door de lukraak geworpen vijande lijke bommen, drie menschen om het leven. Verschillende personen werden gewond. De bommen werden geworpen op woonwijken, in de omgeving waarvan zich geen mili taire objecten bevinden. Japan kan daarvoor niet onver» schilliq blijven. „Japan kan stellig niet onverschillig er voor blijven wanneer 't werkelijk juist blijkt te zijn dat onderhandelingen gevoerd worden om de controle over de Fransche concessie te Sjanghai aan de Vereenigde Staten over te dragen", verklaarde gister de woordvoer der van het Japansche departement van Marine in de persconferentie. Gevraagd naar het buitenlandsche bericht over de concen traties van de Japansche vloot ter hoogte van het eiland Hainan, wees de woordvoer- erop, dat de Japansche militaire operaties op het eiland Hainan nog voortduren, daar er in de bergstreken van het eilandnog res ten over zijn van Chineesche troepen. Daar om vertoeft ook de Japansche marine nog in de buurt van Hainan. Een Amerikaansch correspondent verwees haar een bericht dat groote onbekende vliegtuigen onlangs zijn waargenomen bij de Carolinen de Japansche mandaateilanden in het zuidelijk deel van den Stillen Oceaan. De Japansche woord- denier zeide hierover geen berichten 'e hebben, maar wees op de mogelijkheid dat het Amerikaansetre machines geweest zijn, die zich op 4 Juni, zooals bekend is, van Ha- wai naar de Philippijnen begeven hebben. Tijdens den Spaanschen burgeroorlog Z1ia honderden Spaansche koopvaardijschepen, voornamelijk door Baskische separatisten, aan Engelschen afgestaan. Na het einde van den oorlog weigerden de Engelschen de scha* pen terug te geven. Krachtens een in" het Spaansche staatsblad gepubliceerd vonnis» worden deze transacties in een groot aantal gevallen nietig verklaard. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN LITTAU* SCHE EN RUSSISCHE TROEPEN. De huidige Littausche militaire attaché te Moskou, kolonel van den generalen stal» Zaskevicus, is, benoemd tot chef van de nieuw opgerichte afdeeling voor het be vorderen van de verhouding tusschen het Littausche leger en de in Littauen geleger de Sovjet-Russische troepen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2