De Franschen met den rug tegenjen muur Reynaud erkent de ernst van den toestand Oud-ltaliaansch recht op Afrika Marine - rampenfonds Weer een drukke markt springt in den bres Geen licht op bij bominslag Veiligheidsmaatregelen in Vaticaanstad Darré bij Mussolini Haarlem - Amsterdam 2 -1 Marktberichten GEEN UITTOCHT NAAR DE GRENS Hulp aan 't geteisterde Zeeland hertog van windsor verlaat het leger. Arrestaties in Engeland de belgische regeering. littausch minister-president naar moskou. onbestelbare correspondentie voor rotterdam. Uaeikat UtielAznnen Openingswedstrijden op de Stadionbaan derksen rijdt tegen van vliet. arbeider stort van stelling. Uit onze omgeving Geanimeerde vergadering van «Succes' Provinciale publicatie van het Departement van Landbouw en Vis sche rij. inventarisatie van LAND- EN tuinbouw IMS. SCHAGEN Hulpactie ten bate van behoeftige militairen en nabestaanden van ge sneuvelden. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van 't alom bekende „Marine Rampenfonds" j,et initiatief genomen om een nationale tteunactie te organiseeren, ten bate van behoeftige oorlogsslachtoffers en nabe staanden van gesneuvelde militairen. Er zal voor dit doel een afzonderlijk fonds gesticht worden, dat den naam zal dragen van „Leper- en Vlootfonds 19i0, voor hen die vielen". He opperbevelhebber van Land- en Zee macht, Zijne Exc. Generaal H. G. Winkel man, heeft zich dadelijk bereid verklaard 't beschermheerschap der nieuwe stichting te aanvaarden. Het is mogelijk, dat ook van andere zijden prijszens waardige pogingen zullen worden aagigewend, om voor de oorlogsinvaliden en nabestaanden van gesneuvelden gelden in te za melen. Teneinde versnippering te voorkomen, verzoeken wij de Ne- derlandsche burgerij zich hiervan te onthouden. Het bestuur van het Marine-Rampenfonds hoopt binnen enkele dagen met de voor bereiding zoover gevorderd te zijn, dat het in staat is het centrale gironummer te kunnen vermelden, waarop bijdragen wor den ingewacht. Inmiddels kenne: een ieder zijn plicht en stelle zijn bijdrage alreeds yast. Krijgsgevangenen rustig thuis af wachten. Het bericht, dat de Nederlandsche soldaten die in Duitschland krijggevangen waren, naar Nederland zouden terugkeeren, heeft tengevolge gehad, dat familieleden zich ter .verwelkoming in groótcn getale naar de grens hebben begeven. Deze verwelkoming, welke op enkele plaatsen bijna kleine volks .verhuizingen tengevolge heeft gehad, heeft greeis moeilijkheden aan de grens veroor zaakt. Men heeft daar geen accomodatie voor zulk een groot aantal menschen en het grens Verkeer wordt ernstig bemoeilijkt. Wij kunnen familieleden dan ook niet an ders dan dringend aanraden kalm den terug keer van hun verwanten uit Duitschland af te wachten. De Duitsche overheid heeft alle organisatorische maatregelen getroffen om die terugkeer in de komende dagen zoo goed mogelijk te laten verloopen. Een uittocht van familieleden naar de grens zal slechts moei lijkheden veroorzaken en aan de blijde ver welkoming geen goed doen. Men wachte dus kalm in eigen huis af tot de bekende gezichten zich weer vertoonen. Begrijpelijk, bij eenig nadenken! *Bij een bominslag in een onzer steden, is gebleken, dat na den hevigen knal vele be- woners in een nabijliggende wijk hun lich ten opstaken Men verzoekt ons er nog eens uitdrukkelijk op te wijzen, dat het streng ver boden is, in dergelijke gevallen licht op te Isteken Dit vergemakkelijkt immers de oriën teering van de vliegers. Wil men, om van den schrik te bekomen, opstaan, en in een Verlichte kamer gaan zitten, dan zorge men In elk huis In elk geval een geheel afge schermde kamer in te richten en de ramen daarvan dicht te laten, hetzij bij luchtalarm het zij bij een vliegeraanval in den nacht. Het plotseling in vol licht zetten van ka- taers of gangen kan niet geduld worden. Middelburg, 6 Juni. Onder voorzitter schap van den waarnemend Commissaris der Koningin in Zeeland, is in die prov in de een provinciaal comité opgericht, dat de leiding op zich neemt voor het verdeelen der goederen, die in zoo groote mate van heinde en ver worden toegezonden, en die 2°o hoog noodig zijn om te voorzien in de behoefte van hen, die niets of zoo goed als Biets meer overhielden. Het adres van het secretariaat en het pen- hingmeesei schap is Houtkade 11 te Middel burg. ooral mannenkleeren en huisraad zijn haast alle andere zaken zeer gewenscht. h>aar bekend is geworden, zal die hertog j®11 IVindsor, de vroegere koning Eduard e achtste, ontslag nemen als officier bij et Britsche en Fransehe leger. Bezorgdheid in de Amerikaansche pers. De slag in laanderen en het nieuwe Duitsche offensief worden door de Ameri kaansche pers met eenige bezorgdheid op- geteekend. Dagbladen en radio zijn het er over eens, dat de Franschen met den rug tegen den muur staan en in de Somme- Aisne-linie moeten stand houden, wanneer zij nog willen winnen. De N'evv-York Times schrijft, dat Hitier zonder zich zelf of den vijanden een rust pauze te gunnen, er weer op losgeslagen heeft. De positie der Franschen is veel wanhopiger dan in 191 i. Daarbij komt, dat Frankrijk ditmaal zonder de Engelschen den beslissenden strijd moet uitvechten. De New-York Daily News waarschuwt te gen het „luide geschreeuw der interventio- nistcnom alle overtollige vliegtu.igen aan de westelijke mogendheden te geven, daar er bij de bewapeningsbehoeften der Ver- eenigde Staten in het geheel geen overtolli ge vliegtuigen bestaan. De Fransche ministerpresident Reynaud heeft gisteren voor de radio 'n rede gehou den, waarin hij o.m. heeft gezegd, dat de toestand ernstig is. De* zenuwen van de troepen des lands zijn door den strijd in Vlaanderen niet geschokt. De heldenmoed, in Vlaanderen betoond, zal in de geschiede nis geboekstaafd blijven. De strijd, die thans gevoerd wordt, zal over het lot van de we reld beslissen. Duitschland ziet zich thans tegenover een ander Frankrijk dan dat der laatste 20 jaren geplaatst. Ook Engeland is niet meer wat het in de laatste 20 jaar was. Het vaderland is in gevaar. De democratieën hebben de idéé des vaderlands verwaar loosd. Thans moet met ingespannen energie worden gewerkt. Wij moeten alle oneenig- heid vermijden. Frankrijk is rustig en trotsch, evenals zijn bondgenoot. Wij verde digen de belangen van alle landen in Euro pa. Meer dan ooit vertrouwen wij op onze wapenen. Eventueel gastvrijheid voor Fran sche en Engelsche vertegen woordigers bij den h. Stoel. De H. Stoel heeft besloten om gast vrijheid aan te bieden aan de verte genwoordigers bij den H. Stoel van de naties, waarmede Italië eventueel in staat van oorlog zou kunnen ko men. Met het oog hierop is men be zig in het paleis St. Martha appar tementen in gereedheid te brengen voor den Franschen ambassadfeur en den Engelschen gezant Men sluit de mogelijkheid niet uit, dat er ook een appartement zou worden gere serveerd voor den nominalen-ambas- sadeur van Polen. Aan den anderen kant zijn alle maatregelen genomen voor de algeheele verduistering van een deel van Vaticaanstad. Een groot sousterrain van den toren van Paus Nicolaas 5 nabij de Basiliek van St. Pieter is ontruimd. Alle voorwerpen, die in den weg stonden zijn weggehaald, zoodat het gebruikt kan worden als schuilkelder. Een ge blindeerde kamer in dezen toren is gereserveerd om er kerkschatten te bewaren. Alle krachten voor de nieuwe waagstukken. De centrale raad van het fascistische in stituut voor ltaliaansch-Afrika heeft in een buitengewone vergadering bij acclamatie de volgende resolutie aangenomen: „Het fascistische instituut voor Italiaansch Afrika herinnert aan de oude gerechtvaar digde aanspraken van Italië op het Afn- kaansche continent, het te allen tijde natuur lijke arbeidsveld van den Italiaanschen geest, het vernuft van het Ita'.iaansche ras. Het verkondigt opnieuw de onaanvechtbare rechten van de Italiaansche natie op de vrij heid in de Middellandsche Zee en het bezit van de gebieden, die pioniers en kolonisten voor de beschaving ontsloten hebben, vrucht baar gemaakt en met hun bloed heiligden, het oog gericht op een imperiale toekomst. De centrale raad van het fascistische insti tuut voor Italiaansch Afrika geeft tegenover den Duce, die de historische wet van het we der herreizend Romp zoo schitterend wist te verwezenlijken, opnieuw uiting aan zijn trouw en toewijding aan de zaak van het fascistische Italië, met den wil alle krach ten onvoorwaardelijk te geven voor de nieu we waagstukken, alsmede de nieuwe, niet uitblijvende overwinningen"; Protest van Ramsey tegen zijn gevangenneming. Naar Reuter meldt, worden in verschil lende plaatsen, onder meer te Londen, Fol- kestone, Canterbury en Southampton nog steeds personen, verdacht van actie tegen den staat, aangehouden. Bij het begin der bijeenkomst van het Lagerhuis heeft de voorzitter voorlezing gedaan van een brief van don gearresteerden afgevaardigde Ram sey, die er zich over beklaagde, dat hij reeds veertien dagen in preventieve hechtenis zit, zonder dat een beschuldiging tegen hem is ingebracht. Deze procedure, aldus Ramsey, vormt een ernstige schennis der privileges en primaire rechten der leden van het Huis. Daar niemand op dit schrijven commen taar wenschte te leveren, ging het Huis over tot de orde van den dag. De Duce heeft gisteren den Duitschen minister van landbouw, Darré ontvangen, met wien hij een hartelijk onderhoud had. Ook bezocht Darré zijn Italiaanschen col lega Tassinari en den Italiaanschen minis ter van buitenlandsche zaken, Ciano. Churchill heeft gister in het Lagerhuis verklaard, dat de Britsche regeering als de wettige regeering van België de op het oogenblik in Frankrijk vertoevende leden van het vroegere Belgische kabinet erkent. Het bezoek, dat Merkys, de minister-presi dent van Littauen aan Moskou brengt, ge schiedt op uitnoodiging van volkscommissa ris Molotof. Tengevolge van de oorlogsgebeurtenissen hebben vele inwoners van Rotterdam hun oude adres verlaten. Daar zij in vele geval len verzuimd hebben, de post omtrent hun gewijzigd adres in te lichten, hoopt op het postkantoor te Rotterdam de correspondentie, welke niet aan de geadresseerden kan wor den bezorgd, zich op. Belanghebbenden, die dit tot nogtoe ver zuimde^ wordt dringend verzocht aan het districtskantoor Noord, Soetendaalscheweg 99 te Rotterdam, hun oud en nieuw adres Op te geven. De strijd tusschen de stedenelftallen van Haarlem en Amsterdam, die gisteravond op het Haarlemveld is gespeeld ten bate van Rotterdam, is na een zeer interessante par tij, waarin het publiek van vele spannende momenten heeft genoten, in een verrassende overwinning voor Haarlem geëindigd. On danks de technische meerderheid van de Amsterdammers konden zij het tenslotte niet bolwerken tegen het groote enthousiasme, waarmede de Haarlemmers den gcheelen wedstrijd speelden. Het begin van den strijd was voor Haar lem. Het gévaar kwam vooral van den lin kervleugel, waar Sterk en Hellingman zeer actief waren. Slechts met de grootste moeite kon de Amsterdamsche achterhoede doel punten voorkomen. Nadat Amsterdam inge speeld was, volgde door goed combinatie spel verschillende gevaarlijke aanvallen, waarbij, vooral Draeger en Hazewyer zich op den rechtervleugel onderscheidden de laatste slaagde er na zeventien minuten in Amster dam de leiding te geven (01). Keeper Wille wist, door op goede wijze harde schoten van Westphal en Bergman te stoppen, verdere doelpunten te voorko men. Ook Haarlem kon ondanks heftige pogingen voor de rust niet tot doelpunten komen. In de tweede helft waren de Haarlemmers sterker, het duurde dan ook niet lang, of de stand was gelijk: door een fout van Fer- werda kon Sterk een voorzet geven, die door de Winter goed ingekopt werd (11). Spil de Vries, die een zeer goeden wed strijd speelde, zette steeds weer zijn voor hoede aan het werk, maar de verdediging van Amsterdam was bij van Stokken en Wilders in goede han-den. Toch kondën ook zij niet verhinderen, dat van der Hulst na goed doorzetten enkele minuten voor het einde den stand op 21 bracht. Het binnentrio van Amsterdam kreeg in de resteerende minuten nog kan sen, maar het gebrek van een goeden schutter deed zich zeer gevoelen. Onder groote spanning kwam het einde ten slotte met een verdiende 21 overwinning voor het Haarlemsche elftal. Zondag 9 Juni worden op de baan van het Olympisch stadion de openingswedstrijden gehouden. Een van de belangrijkste num mers zal de ontmoeting zijn tusschen Van Vliet en Derksen in de sprint, waarbij de laatste moet bewijzen, wat hij tegen den we reldkampioen op een groote baan presteert. Er zijn twee ritten a deux vasgesteld, wan neer beide renners een rit winnen dan volgt nog een derde, welke beslissend is. HET STUUR KWIJT GERAAKT. In de Bergschelaan te Rotterdam heeft een verkeersongeval plaats gehad, waarbij de 30-jarige wielrijder W. F. Dushiene, uit de Savomin Lohmanlaan door 'n vrachtauto werd overreden en gedood. De wielrijder fietste in de richting van het Noorderkanaal en wilde aan de linker zijde een langs den weg stilstaande vracht auto passeeren. Juist toen hij naar links zwenkte, passeerde een zware truck met op legger, bestuurd door een 41-jarigen chauf feur uit Amsterdam. Waarschijnlijk is de wielrijder de macht over het stuur kwijtgeraakt, waardoor hij kwam te vallen en het rechter voorwiel van den oplegger over het lichaam kreeg. Zwaar gewond werd D. per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn over leden. Gisterenmiddag omstreeks half twee heeft bij sloopingswerkzaamheden aan een huis in de Adelheidstraat te Den Haag een doo- delijk ongeluk plaats gehad. De arbeider W. D., wonende in de Vail- lantlaan, viel van een stelling en kwam zoo ongelukkig terecht, dat vrijwel onmiddellijk de dood intrad. ANNA PAVLOWNA Nel van Balen Blanken naar Amsterdam. De trainingswedstrijden van de K.N.A.U., welke Zondag te Amsterdam op de Sintel- baan aan het Olympiaplein worden gehou den, beloven een succes te worden. Er zijn 323 deelneemsters en deelnemers. Ongeveer al onze cracks zullen aan den start verschij nen, zooals Osendarp, Van Beveren, Bou- man, K. en H. Baumgarten, De Ruvter, De Bruijn, Houtzager, Butselaar, Blok, enz. Daarnaast zijn een groot aantal inschrijvin gen van b- en c-klassers, juniores, dames en meisjes. Onze plaatsgenoote, Nel van Ba len Blanken en Fanny Koen, zijn met Ans Niessink wel de meest prominenten van de damesafdeeling. WIERINGEN Op goede basis zal onze club voortbouwen- Belangrijke be stuursverkiezing. Algemeene Vergadering van de Voetbal- vereeniging „Succes", op Woensdag 5 Juni, in Concordia te Hippolytusroef. Deze slecht bezochte vergadering, die slechts het reglementair vastgestelde mini mum-aantal leden bijeen zag komen, werd geopend door den voorzitter, den heer D. Nieuwbuurt. Spr. heet de aanwezigen wel kom en hoopt dat de vereeniging, die ook door den nood der tijden te lijden heeft, flink door de leden gesteund wordt om samen een sterk geheel te bouweii. Dan kondigt spr. aan, dat belangrijke bestuursverkiezingen aan de orde zijn. De heeren J. Koorn en D. Nieuwbuurt treden af en stellen zich geen candidaat meer, laatstgenoemde om gezond heidsredenen. 16 jaar lang heeft voorzitter deel uitgemaakt van het bestuur. Aan het slot van zijn openingswoord heet spr. wel kom het eerelid den heer D. Oden en noemt het verheugend, dat geen der leden door den oorlog getroffen is. Het keurige verslag van den heer Rijkers wordt zonder aanmerking onder dank goed gekeurd. Volgt jaarverslag van den penningmeester, den heer C. Duijnker. Door de buitengewone omstandigheden hadden diverse posten zwa re schokken te verduren gekregen. Toch was de positie der vereeniging verstevigd. Het batig aldo der vereeniging bedraagt f 654.55. Voorzitter richt tot den heer Duijnker een woord van hartelijken dank voor diens keu rig beheer. Tevens een woord van dank aan den heer N. Halfweeg als beheerder van het mate riaal. Aan de kascommissie wordt dank gebracht voor haar werk. Dan volgt de bestuursverkiezing. De hee ren Montulet en J. Bosker zijn herkiesbaar, de heeren D. Nieuwbuurt en J. Koorn niet. De beide herkiesbare leden worden weer gekozen voor de nieuwe periode en voor de niet herkiesbare worden door de vergade ring aangewezen de heeren D. Oden en D. Engel. Beide heeren wenschen echter geen bestuursfunctie te aanvaarden. Na nogmaals in stemming gegaan te zijn, aanvaardt D. Engel zijn functie als bestuurslid en voor D. Oden wordt bij derde stemming aange wezen H. Lont. Voorzitter dankt hen. die hun benoeming aanvaarden. Aan is aan de orde de verkiezing van een elftalcommissie. Alle vier aftredende com missieleden zijn herkiesbaar. Na ook hier weer tweemaai over gestemd te hebben, ziet de nieuwe elftalcommissie er als volgt uit: N. Halfweeg. R. Blauwboer, C. S. de Haan, P. Tijsen en J. Posthumus. Volgt verkiezing kascommissie. Niet her kiesbaar zijn D. Engel, A. Lont en A. Tim merman. Aangewezen worden dan D. Oden, D. Nieuwbuurt en D. Kuiper. Rondvraag. De heer C. Duijnker zegt den voorzitter dank voor de samenwerking die hij steeds van hem mocht ondervinden. Hij hoopt dat de afwezigheid van Nieuwbuurt in het be stuur niet van langen duur is en stelt voor hem als eerelid te benoemen. Nieuwbuurt dankt hierna allen voor het in hem gestelde vertrouwen. P. Posthumus vraagt, of de competitie nog doorgaat. Voorz. vindt het noodzakelijk toch met iets te komen, al is het dan geen com petitie. N. Halfweeg vraagt, of het reisgeldbesluit i niet weg kan. Het bestuur zal dit in oyer- De Voedselcommissaris voor Noordholland maakt bekend, dat in het thans loopende tijd vak van 3 t.m. 15 Juni 1040 de jaarlijkschc inventarisatie van Land- en Tuinbouw plaats vindt, welke blijkens voorgaan de bekendmakingen eenigen tijd was uitgesteld. Behalve het gewone inventa- risatieformulier. dat, behou dens enkele wijzigingen gelijk is aan vorige jaren, moet nog het volgende worden ingevuld. 1. een inlegvel voor het op geven van gegevens, betreffen de arbeidskrachten, arbcids- werktuigen: installaties en transportmiddelen; geiten, bijen, en nog diverse bijzonder heden, welke voor het land- en tuinbouwbedrijf van zéér groot belang zijn.- 2. een inlegvel voor de in ventarisatie van de voorraden bij den Landbouw. Opgegeven dienon te worden alle voorraden enkelvoudige producten (als tarwe, haver, gerst, enz.) en de voorraden mengvoeder van 100 Kg. of meer. De voor de inventarisatie aangestelde tellers zullen deze gegevens in het bovengenoemd tijdvak verzamelen, waarbij den belanghebbenden wordt aangeraden alles zoo nauwkeu rig mogelijk op te geven, daar verstrekken van onnauwkeuri ge of valsche opgaven groote moeilijkheden met zich mede brengt. weging nemen. Bij deze besprekingen blijkt, dat ook hier het rijwiel de bus zal moeten vervangen, althans tot aan Anna Paulowna. Nog eenige besprekingen van internen aard worden naar voren gebracht, o.a. be treffende het in gebruik geven van het ter rein aan de militairen, herziening van een gedeelte der drainage, enz. Het bestuur zal alles onder oogen zien. Tevèns wordt besloten tot het afschilderen van een en ander. De heer Oden wenscht, dat bij de terrein keuring in het vervolg een bestuurslid aan wezig is. De Bond stelt dit verplichtend. Stemmen uit de vergadering gaan op om een commissaris van orde te benoemen. Het bestuur zal hier iemand voer aanwijzen. Vervolgens wordt Nieuwbuurt tot ecrelid gekozen bij acclamatie, wat deze in dank aanvaardt. Als scheidend bestuurslid wordt dank ge bracht aan J. Koorn voor diens werk. Dan wijdt de voorzitter nog eenige woor den aan den overleden heer Jb. Bruul, die zooveel voor het vereenigingsleven op Wie- ringen gedaan heeft. Hierna sluit voorzitter deze geanimeerde vergadering en spreekt de hoop uit dat de vereeniging in grootheid zal blijven toene men. Vlotte handel In paarden en vette varkens. Groote aanvoer van vette koeien. De aanvoer van vette koeien was gisteren heel goed. Hoogste noteering was f 285. gekocht door slager Dijkstra van Den Helder, pl.m. 43 ct., later hoorden wij dat een koe verkocht werd voor 47 ct., afkomstig van den heer W. Kooijman, Haringhuizen, aan slager Oosterman alhier. De handel in kalf- koeien was zeer matig. In geldekoeien was de handel goed. Handel in nuchtere kalve ren was goed, gemiddelde markt 6—15 gld., 1 weeksche kalveren gingen voor f 17.van de hand. Aardige handel. Fokkalveren kon den wij dezen keer niet noteeren. Pinken niet te veel aangevoerd, noteering was voor deze kleine beesten f75.—. Lammeren voor 't leven 611 gld., voor den dood tot f 12.handel voor den dood kalm, voor 't leven goed. Overhouders tot 23 gld., handel goed. Oude vette schapen 28.'40 gld., handel goed. De handel in paarden was heel goed. Naar beweerd werd, is het duurste paard gistermiddag verkocht voor fJ300.door den heer J. Zwaag alhier aan den heer Bakker uit Den Helder. Er waren geen paarden van f 900.op de markt, en ons werd medege deeld, dat die er ook vorige weken niet ge weest zijn. Ons bericht daaromtrent moet dus op een abuis hebben berust. Er was veel handel in de vette varkens, hoogste notecring 62 ct. In biggen was de handel stug. Magere varkens niet aange voerd; drachtige zeugen f 101115. Handel in bokken en geiten was goed, voor een goede melkgeit werd nog f 12 be steed. Handel in kippen en konijnen was heel goed. Wij konden over deze markt, wat betreft aanvoer en handel, tevreden zijn. EIERVEILIN'G SCHAGEN. 6 Juni. Aangevoerd: 65.000 kipeieren 3.10—3.85 per 100 stuks. BROEK OP LANGEXDIJK, 7 Juni. Aanvoer: 15S00 Kg. aardappelen: Schot- sche muizen 9.7011.80. drielingen 9.50 11.80, kleine 8.7010.20, 815 Kg. prei 3. 3820 bos rabarber 11.10, 312 stuks bloem kool 13-30—16, 2e soort 11.70.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3