goede Ons Indisch hoekje Het ontslag van den heer Maas BEKENDMAKING. Cacao met suiker P. MIEDEMA, Optimisme tftacUtüeuwj en Zending, voor gebruik gereed, 2 ons 25 ct YlieuuM uit WJc Vrijdag 7 Juni 1940 Zijn de strandgenoegens voor Den Helder verkeken lift het politie-rapport Tweede Blad Nieuw levensmiddelenbedrijf in de Emmastraat Burgerlijke Stand van Den Helder advertentie ~k is beter dan de beste reiziger 1 VERHUIZINGEN. De gemobiliseerden, Rijks- en Marine-overplaatsingen Fa. C. KIESEWETTER Gaat de Kaagweek door? WEDER ONTVANGEN: Gesuikerde volle melk per bus 35 c Gesuikerde melk 25„ Spoorstraat 87, Den Helder. „Mercurius" steunt getroffen leden Gisterenmiddag- heeft het ambtenaren- jcheidsgerecht uitspraak gedaan inzake het aan den heer P. H. L. Maas, door den ge meenteraad gegeven oneervol ontslag. Met <}e formuleering van het vonr zijn, naar ons werd medegedeeld, eenige d. gemoeid, aoodat deze uitspraak eerst in den loop van de volgende week openbaar zal worden. Aan de leden werd door den voorzitter, Dr. Kettner. aan het begin van de zitting strikte geheimhouding opgelegd. De laatste fase van deze zaak zal dan voor den Centralen Raad van Beroep, te Utrecht, behandeld worden. Valt de uitspraak van gis teren ten gunste van den heer Maas uit, dan gal het College van B. en W. de zaak voor Utrecht uitvechten. In het andere geval zal de j,eer Maas beroep aanteekenen. Zooals men weet, is de heer Maas, inzake zijn schorsing door beide colleges, in het gelijk gesteld en naar wij vernemen is gisteren aan den heer Maas zijn ten onrechte ingehouden salaris uit betaald. Bij de Middenvliet een weg door de duinen naar het strand, die vr(j is. Nu de zomer aangebroken is en de avonden al langer en mooier worden, fietsen iederen avond al weer heel wat Nieuwediepers naar Huisduinen, teneinde aldaar een kijkje te nemen eneen wandeling over het strand te maken. Hen wacht ehter een teleurstelling. Want reeds ter hoogte van het paviljoen van de N.V. „Zeebad Huisduinen" is de dijk afgezet met prikkeldraad, terwijl men eveneens het betonpad naar het strand gesloten heeft. Wij begrijpen, dat dit voor menig stad genoot een niet geringe teleurstelling moet zijn. Juist in deze dagen zoeken velen weer ontspanning in een flinke wan deling en het is speciaal het Noordzee strand, dat zich daar bijzonder voor leent. Wij hebben ons gewend tot de militaire overheid, die echter nog geen definitieve beslissing genomen schijnt te hebben ten aanzien van het voorste strandgedeelte. Mogelijkerwijze dat men binnenkort een besluit in gunstigen zin voor de burgers neemt en dat een deel van het strand tus- schen paal 0 en paal 1 vrijgegeven wordt. Dit zou velen bijzonder verheugen. Wel licht ook is het Gemeentebestuur in de gelegenheid hier iets voor de burgerij te doen, aangezien dit enkele strandstukken gepacht heeft. Anderzijds moet men uiter aard begrijpen, dat hier de militaire belan gen vóór dienen te gaan. H e e 1 e m a a 1 van strandgenoegens behoeft men evenwel niet verstoken te zijn. Er is nog een gelegenheid zich naar zee te begeven en wel via de duinen. Wij doelen hier op het pad door de dui nen, hetwelk zich bevindt ter hoogte van de Middenvliet. Het is daar toegestaan de duinen door te loopen en zich naar zee te begeven. Aan het strand gekomen mag men, zoo ver men wil, naar links loopen, dus in de richting van Callantsoog. Naar rechts is de toegang verboden. Diegenen, die er een fietstocht naar paal 5 voor over hebben, kunnen dus hun duin- en strandgenoegens botvieren. Het is wel geen peuleschil, maar in ieder geval is men niet geheel gespeend van een uit spanning, welke hans voor velen tijdelijk tot het verleden schijnt te behooren. Ten overvloede zij aan het bovenstaande nog toegevoegd, dat het volstrekt verbo den is zich op het tegelpad bij Klop te begeven. Ook de andere paden door de duinen zijn afgezet. ONRECHTMATIG DE HUUR VERHOOGD. Gisteren werd door de politie proces-ver baal opgemaakt tegen een huisbaas die op onrechtmatige wijze de huur van een zijner Woningen verhoogd had. FIETS VERDWENEN. Een bewoner van de Van Hogendorpstraat deed aangifte dat zijn rijwiel, dat hij voor een winkel in de Koningstraat gezet had, spoorloos verdwenen is. o-o^'f611 geleden is in de Emmastraat geopend een nieuw bedrijf voor levensmiddelen wel Schouten's levensmiddelenbedrijf. De gekomen in den voormaligen winkel van F. van Peperzeel. Het betreft hier een zeer uitgebreid krui- demersbedrijf. waarin men enkele artikelen als specialiteit voert. Deze zijn in de eerste plaats de Goudsche, Edammer en Leidsche kaas, waarvan men het neusje van de zalm er kan aanschaffen. Voorts is men rijk ge sorteerd in fijne vleeschwaren, comestibles salata en mayonnaise; terwijl men overigens alle kruidenierswaren aantreft, die men in ieder goed-gesorteerde zaak vindt. De winkel maakt een prima indruk. Alles is geheel vernieuwd, zoodat de artikelen op hun voordeeligst uitkomen. van 6 Juni 1940. ONDERTROUWD: H. Bais en D. J. Hillen. GETROUWD: G. Zipp en W. M. Zaal. L. van der Woude en A. M. Oudkerk. W. Wiringa en W. Boers. J. H. Polane en G. Vonk. A. J. Moor en A. Th. Trijzelaar. BEVALLENG. PlaatsmanHollander, d. OVERLEDEN: P. W. Brizee (m.), 82 jaar. C. M. Sennekes (v.), 74 jaar. Zij wordt namelijk nooit teruggestuurd worden vanaf heden wederom door ons met gesloten auto-meubelwagen uitgevoerd naar alle plaatsen in Nederland. Spoorgracht 1 Tel. 249. Nog geen beslissing. Nu in de eerste maand van het zeilseizoen de eene nationale wedstrijd na den anderen is afgelast, begint het er naar uit te zien. dat er ditmaal van het wedstrijdprogramma van de K.V.N.W.V. niet zoo heel veel zal over blijven. Men vraagt zich onwillekeurig af, of wij het ook zullen moeten doen zonder hoogte punten van een zeilseizoen. zooals bijv. de Kaagweek. Wij kunnen mededeelen, dat thans nog geen beslissing over het al of niet door gaan van de Kaagweèk 1940 is genomen. Ir. Van Hoolwerff c.s. zijn bezig een onderzoek in te stellen naar alle mogelijke moeilijkheden, die zich thans bij zeilwedstrijden kunnen voor doen. Hopelijk zal voor die moeilijkheden een oplossing worden gevonden, zoodat binnen korten tijd kan worden besloten de Kaagweek te laten doorgaan. Het staat echter thans reeds vast, dat de organisatie van deze Kaag week op een zeer bescheiden schaal zal ge schieden. De Kaagweek was dit jaar vastge steld van 1923 Juli. Wij vernemen voorts, dat er bij „Braasse- mermeer" een neiging bestaat de op 13 en 14 Juli vastgestelde nationale wedstrijden te laten doorgaan, zeker indien ook de Kaagweek zal worden gehouden. Deze melk kunt U niet alleen ter ver- vanging van suiker in koffie, thee ot cacao éebruiken, maar ook voor puddings, pap soorten en groenten. Deli is het land van het beroemde dekblad voor onze sigaren. De cultuur daar van de tabaksplant eischt honderdduizenden paren menschenhanden. Deli en naaste omge ving konden geen werkvolk leveren, waarom het betrokken werd uit Java. Ook uit China. Het ziekte- en sterftecijfer onder die men- schen was zeer hoog. De directies der groote ondernemingen riepen de hulp van bekwame hygiënisten en dokters in om hierin verbete ring te brengen. Die toegewijde geleerden wisten de toestanden op het gebied van de gezondheid zóódanig te verbeteren, dat ze niet meer abnormaal waren. Uit humanitair zoowel als uit economisch oogpunt beschouwd was dat een heel mooi resultaat. aan een kraan langs den weg. De menschen mogen er zooveel bad-, wasch- enz. water tappen als ze noodig hebben. (Let U op den Javaan links op de foto. Hij zit op den grond gehurkt, waarbij de armen op de knieën rusten. Dit is de karakteristieke houding bij rust). Op de andere foto ziet U twee pluk- vrouwen in een theetuin. Ze genieten van de thee, door een werkman aangebracht in een tweetal petroleumblikken, aan een juk van bamboe. Thee- en koffieplukken is vrouwenwerk. Ook het planten van rijst, jonge boompjes e.d. Het is licht werk, eischt weinig inspanning. Op een der foto's ziet U het planten van kinaboompjes door vrouwen onder toezicht ZENDING EN OORLOG. De hoofdbesturen van de samenwerkende zendingscorporaties hebben tot predikanten, kerkeraden en vereenigingsbesturen een op roep gericht, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: ,J)eelend in hc* diepe en scheurende leed, dat over zoovele sonen en gezinnen is ge komen, mogen wg bij dat bejammeren niet blijven staan. Voor God ons verootmoedigend over de schuld, waaraan ook wij deel hebben, moeten wij in Gods kracht de handen ineen slaan en ons opmaken tot den wederopbouw van wat ligt neergeslagen en tot voortarbeiden aan wat gespaard bleef. Kerk en zending lig gen onder hetzelfde' oordeel, laten zy samen bij God aanloopen om hulp en uitredding. Onze kerk behoudt haar zendingstaak en in lie vaste overtuiging gaan wij onverzettelijk ioor met ook nu voor de volvoering van die taak te arbeiden, wetende, dat kerk en zending meer dan ooit één zijn. Onzerzijds toonen wij dat te verstaan, door den zendelingen, die met verlof zijn en nu niet terug kunnen, op te dragen hier hun krachten te geven aan geeste lijk werk in de gemeenten, waar zij verblijf houden. Nooit of te nimmer en ook nu niet mogen wy de handen in de schoot leggen. Wij weten, dat tengevolge van de door den strijd aangerichte schade, de nooden in vele gemeenten enorm zijn en voor het herstel schatten gevraagd zullen worden, maar wij mogen niettemin niet nalaten ook aan dc be hoeften van den arbeid in het Koninkrijk Gods te herinneren. Laat ieder, die van voorjaarszendingsweek of Pinkstercollecte nog gelden onder zich heeft, die ten spoedigste opzenden. Als in Uw ge meente de Pinksterviering niet of slechts ten deele heeft kunnen plaats hebben, wil dan overwegen, of alsnog op een Zondag de ge meente geheel bij de zending bepaald kan wor den. Ieders vrijheid eerbiedigend, met plaatse lijke omstandigheden rekening te houden, stel len wij voor, dit in alle gemeenten op denzelf den Zondag te doen en wel op 7 Juli. De byeen te brengen gelden dienen allereerst voor het werk in Indië, dat over de maand April bekos tigd is met voorschotten op de Pinkstercollecte. Voorts is er voor pensioenen en noodzakelijke, verlaagde salarissen iedere maand ongeveer 16.500.noodig en moet er ook nog voor zendingsblad en ander drukwerk, verdere leveranciers, verplichte verzekeringen enz. enz. allerlei betaald worden. Ook is het zéér noodig hier nu reeds zooveel mogelijk te verzamelen voor het werk in Indië, om dat te kunnen be talen, zóodra het contact hersteld zal zijn." NOODCOLLECTE VOOR GETEISTERDE GEMEENTEN. De algemeene synodale commissie heeft zich gewend tot alle kerkeraden der Nederlandsche Hervormde kerk met het dringend verzoek om op Zondag 2 of 9 Juni aanstaande of op beide Zondagen een extra-collectie te houden voor den nood der door den oorlog geteisterde ge meenten. ,J)eze gelden zijn bestemd niet voor den op bouw der verwoeste of geschonden kerken en gebouwen, aangezien deze blijkens gedane publicatie de volle aandacht en zorg der regee ring hebben, noch voor de gezinnen der predi kanten, maar voor:, de loopende zorgen en lasten der Diaconieën in de geteisterde ge meenten; de loopende zorgen en lasten der kerkelijke administratiën en kerkvoogdijen in de getroffen gemeenten; tijdelijke onkosten voor noodbeurten. Ingeval diaconieën en kerk voogdyen uit hun bezittingen bovendien zouden willen steunen, zal dit ten hoogste worden ge waardeerd. Verzocht wordt, de gecollecteerde of ter beschikking gestelde gelden te storten op giro no. 50292 van den Quaestor-Generaal der Nederlanische Hervormde Kerk te Am sterdam, waar ook particuliere giften gaarne worden ingewacht. Gemeenten, die in den grooten nood gespaard bleven, zullen hun dankbaarheid ongetwijfeld gaarne willen toonen, zoo besluit de oproep, door krachtige en snelle hulp. Draagt elkanders lasten en vervult alzoo de wet van Christus." KERKVOOGDIJEN IN DE NEDER LANDSCH HERVORMDE KERK Een voornaam punt bij de verspreiding der ziekten is de voorziening in de behoefte aan zuiver wasch-, bad- en drinkwater. Daarom werd er een waterleiding aangelegd. Waar het een onmogelijkheid was om in de „turnen (zoo noemt men de velden waar tabak, rub ber, thee, enz. worden aangelegd) buisleicnn- gen aan te leggen, bracht men den werklie den gekookt water in den vorm van thee. De behoefte aan drinkwater in het veld is groot. Die regeling viel bij de menschen zeer in den smaak. Het voorbeeld van Deli vond op Java navolging. Op een der foto's ziet U een Javaan, na beenen, handen, armen, gezicht te hebben verfrischt, ook zijn dorst lesschen van „mandoers" (opzichters). Kinaboomen leveren kinabast, die het kostelijk geneesmid del kinine bevat. Java bezit het monopolie van kina. Geregeld duiken er medicijnen op, die de kinine zouden kunnen vervangen. Tot dusver is dit nog niet gelukt. Bijgaande foto's ontving ik met vele andere van de groote onderneming (nooit zegt men in Indië: plantage!) Pamanoekan- en Tjias- semlanden. Ze verbouwt thee, rubber, kina, koffie, vezelstoffen, enz., enz., op een gebied even groot als pl.m. 4600 flinke vaderland- sche boerderijen. Ja. Indië is een groot land, een werelddeel gelijk! H. F. TILLEMA. Het hoofdbestuur der vereeniging van kerk voogdijen in de Nederlandsch Hervormde kerk heeft tot alle kerkvoogdijen een schrijven gericht, waarin, nadat gewezen wordt op de geweldige dagen, die ons volk heeft beleefd, onder meer het volgende wordt gezegd: ,Jn tyden van diepe beproeving is een be rustend zwijgen vaak beter dan het leed te uiten in klanken, die toch nooit voldoende kun nen weergeven, wat in velen onzer omgaat. Waar het vaststaat, dat hetgeen over ons volk is gekomen, ook de Nederlandsch Hervormde kerk diep geschokt heeft, zal slechts in dagen van nuchtere bezinning de beteekenis van het in de laatste weken gebeurde op de juiste waarde kunnen worden geschat; wy hebben echter thans berustend te aanvaarden wat God in zijnen raad over kerk en volk besloten heeft. Naast berusting hebben wy echter tevens den plicht om onze kerk, thans meer dan ooit getrouw te blijven dienen en haren opbouw, ook in dezen kommervollen tijd, met onze uiter ste kracht te bevorderen. Niet versagen dus, maar met taaie volharding, onder afsmeeking van Gods zegen, voortwerken, vol vertrouwen in de toekomst voor onze vaderlandsche kerk, voor ons volk en voor den enkeling". VRIJZINNIGE ZONDAGSSCHOLEN In verband met den toestand is de 28ste jaar vergadering van het kiesdistrict Noord-Hol land der Nederlandsche vereeniging van vrij zinnige zondagsscholen welke gehouden, zou worden op Woensdag 5 Juni te Zuid-Schar- woude tot nader bericht uitgesteld, Er lijkt moed toe noodig om in dezen tijd een artikeltje te schrijven over optimisme, maar gelukkig zijn er ook in onze dagen nog menschen. die met vertrouwen de toe komst tegemoet durven gaan. Optimisme in een tijd van neergang vereischt inderdaad eenigen moed. maar wie de geschiedenis van ons land kent en wie weet hoe altijd op tijden van tegenspoed tijden van voorspoed gevolgd zijn, die weet. dat ook na de don kere dagen van heden, zonniger tijd zal aanbreken. Dat kan heel spoedig zijn. Het leven gaat zoo ontzaglijk veel sneller dan voorheen. Alles gaat in bliksemtempo en zoo zal ook na afloop van dezen oorlog (moge het spoedig zijn!) het herstel van wat verloren ging in zooveel sneller tempo worden opgevat en uitgevoerd. Nu reeds heeft men tal van zaken opgenomen, die vernietigd waren en met kracht en bezieling wordt gebouwd om een nieuw geheel te scheppen. Over onze stad. het zou dwaas zijn om het te ontkennen, ligt een geest van pessi misme. De onzekerheid waarin velen leven, geeft iets drukkends, men geeft zich over aan beschouwingen wat er met onze marine en onze marinewerf, wat er met het perso neel gebeuren kan. En het is een weinig opwekkend verschijnsel, dat men deze toe komst schijnbaar gaarne zoo donker moge lijk schetst. Veel menschen zijn nu eenmaal geneigd den donkeren kant van het leven op te zoeken. Als er veel vliegtuigen boven onze stad zijn, dan vindt men het akelig onrustig en hoort men een dag lang geen motorgeronk, dan vindt men het „verdacht stil", inplaats. dat men dankbaar is voor de rust. Zoo maakt men zich telkens nieuwe zorgen, zonder dat daarvoor werkelijk ge gronde redenen zijn. Wij weten niet wat de toekomst voor onze stad verborgen houdt, maar wij zijn te dien opzichte zeker niet pessimistisch ge stemd. Tenslotte zal bij het sluiten van den vrede, naar de belofte van den leider van het Duitsche rijk. Nederland zijn zelfstan digheid weer terugkrijgen en al kunnen we moeilijk overzien welke bepalingen daarbij gemaakt zullen worden, we gelooven, dat de Marine haar basis weer zal vestigen in de plaats, die haar meer dan een eeuw lang als eerste basis gediend heeft. Dan zullen de machines op de werf weer hun lied van den arbeid zingen en de voorhamers dreu nend neerkomen op de aambeelden. De werfsirene zal haar menschen weer op de oude wijs roepen, het leven zal weer nor maal worden. Vergeet niet, dat er millioe- nen en nog eens millioenen in het werfter- rein gestoken zijn en dat de werf altijd vol daan heeft aan de eischen die onze vloot stelde. Optimisme in tijden van voorspoed is ge makkelijk, optimisme in tijden van tegen spoed is noodiger. We zullen door deze donkere vallei heen komen en we zullen er gemakkelijker doorgaan, als we niet met sombere beschouwingen ons bezig houden, maar als we het optimisme levendig hou den. dat er na dezen tijd een anderen tijd komt. Natuurlijk, we zullen ons wellicht verschillende dingen hebben te ontzeggen, maar dat is ook mogelijk, we zullen geza menlijk moeilijkheden hebben te dragen en dat kunnen we met opgewektheid, als we 't met elkander doen. We zullen door deze tijden heenkomen, maar laat ons dan niet blijven doorzeuren over dingen die moge lijk kunnen gebeuren, maar waar we abso luut geen zekerheid van hebben, laat ons gelooven, dat de toestand zich zal herstel len en vertrouwen, dat dit spoedig zal zijn. De Nationale Bond van Handels- en Kan toorbedienden „Mercurius" heeft besloten tot de instelling van een „Mercurius"-steunfonds 1940 en uit de middelen der organisatie daar voor een bedrag van 20.000 gevoteerd, ten einde zijn door oorlogsschade getroffen leden in staat te stellen zich het eerst noodige aan te schaffen. Voorts zal een beroep op de afdeelingen en de leden worden gedaan om dit fonds door vrijwillige bijdragen zooveel mogelijk te stijven. VISSCHERIJ. URK, 4 Juni 1940. Door 60 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 9030 pond kuilpaling. van 200856 pond per vaartuig.prijs 15%17 ct.: 1200 pond lijn- of beugaal. 2730% ct., en 880 pond fuikaal, 18—20 ct. Alles per pond.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5