Geen familietelegrammen naar Ned. Indië vuren van T ohr HeT GeHeim unn 7 orrance door Edgar Rice Barroughs Esdale DE RIJWIELDIEFSTALLEN IN AMSTERDAM Een kwaadaardige oude baas De koloniën op het westelijk halfrond De Turksche president op inspectie Daladier uit het Fransche kabinet Radioprogramma HAVEN VAN AMSTERDAM Eere-begraafplaats voor Duitschc militairen BRIEFPOST NAAR GEHEEL NEUTRAAL EUROPA „PARIJS STAAT OP HET SPEL" Uitbuiting van Belgische vluchtelingen Op Zijp«ndaal. TARZAN en Eerst de Dnltsche getintemeerden beter behandelen. Naar wij vernemen hebben de Duitsche autoriteiten tot nu toe uit Nederlandsch- Indië nog geen berichten ontvangen, welke wijzen op een verbeterde behandeling van de Duitsche geïnterneerden aldaar. Zij hebben zich thans op het stand punt gesteld, dat een betere behan deling en wel een algeheele vrijla ting van die Duitsche geïnterneer den de voorwaarde moet zijn voor een herstel van de telegrafische ver binding tusschen Nederland en In dië. Dit houdt in, dat zoodra de Nederlandsch- Indische autoriteiten ertoe besluiten de Duitschers in Nederlandsch-Indië te behan delen op gelijken voet als de Duitsche au toriteiten hier tegenover de Nederlandsche krijgsgevangenen zijn opgetreden, de mo gelijkheid zal worden geopend familietele grammen naar verwanten in Indië te zen den. Daarentegen zal deze mogelijkheid lich niet voordoen, zoolang in Indië in de tegenwoordige houding tegenover Duitsche onderdanen wordt volhard. Met ingang van heden kan weder briefpost, d.w.z. alleen gewone brie ven en briefkaarten, worden afge geven met bestemming voor het ge it eele neutrale Europa met inbe- FEUILLETON door: Roy Vickers 42. „Maar zjj heeft die termen niet absoluut vastgesteld, wel?" Misschien klonk het kat tig, maar het was oprecht, en het kon Tor- rance niets meer schelen. Gerald lette niet op haar. „Jij en ik besloten ons geluk te grijpen, omdat wij overtuigd waren, dat wij er recht op hadden," vervolgde hij luid. „Wij hadden hiervoor de sterkste argumenten, die later bijna zekerheid werden, dat zij samenwerkte met Vanderlem. Wjj hebben een kaartenhuis gebouwd. En het heele geval is ingestort door die ontdekking van jou over Vander lem." Hij wilde opnieuw naar haar toekomen, maar haar blik hield hem op een afstand. „Waarom praten wij er nog over, Gerald? Het is zoo onnoodig. Tenslotte bepleit ik niets, ik..." „Maar ik wel," bleef hij aandringen. „Door wat er gebeurd is, ben ik nu in een positie gekomen, waardoor ik mijn belofte aan een van de twee vrouwen niet kan nakomen hoewel ik voor beiden de hoogste achting heb." „En dan moet je jezelf er natuurlijk nog aan herinneren, dat een van deze eerbied waardige vrouwen je eigen vrouw is." Haar stem klonk sarcastisch, maar hij hoorde het niet. Hij scheen nauwelijks van haar tegen woordigheid bewust te zijn. „Dat heeft er niets mee te maken," zei hij kort, „door met mij te trouwen, is zij een rijke vrouw geworden. Bovendien, om recht vaardig te zijn, moet ik zeggen, dat het haar evenmin als mij, iets kan schelen wat ieder een er van denkt. Het gaat hier slechts om een kwestie van persoonlijken aard. Wij zijn derhalve gedrongen de ethische wetten in acht te nemen..." „Ik dacht wel, dat het daartoe zou komen!" riep Torrance uit. „Beste Gerald, maak er toch geen literair opstel van! Kies nou maar. Wanneer je Annabelle kiest, zal Graaf K. L. G. von der Goltz te Arnhem, heeft op zijn landgoed Zijpendaal bij den Deelenschen weg een terrein beschikbaar gesteld als eerebegraafplaats voor Duitsche militairen, die in de omgeving van Arnhem sneuvelden. Het door bosch omgeven terrein zal later in overeenstemming met het karakter wor den aangelegd en beplant Een razzia welke succes had. Het aantal rijwieldiefstallen nam sedert enkele weken in de hoofdstad onrustbaren de afmetingen aan. Talrijke recidivisten, die achter slot en grendel zaten, doch door de omstandigheden weer vrij gekomen waren, maakten en maken nog voor een deel, de stad onveilig. Aan het begin van deze week is door de centrale recherche een zeer strenge actie teeen deze heeren ingezet en thans na vier dagen kan gezegd worden, dat deze actie aanmerkelijk succes heeft gehad. Alleen door de beambten van het hoofdbureau zijn reeds zes dieven en vier helers aangehou den en opgesloten en ongetwijfeld zuilen er spoedig meer volgen. Algemeen verwacht men dan ook, dat het optreden van de politie in korten tijd een einde zal maken aan de wandaden van de rijwieldieven. Het blijft echter te allen tijde zaak, de fietsen niet onbeheerd op straat te laten staan. Een slot, hoe goed ook, is geen «werkelijke garantie. TIJNSCH PROTEST. De Argentijnsche bladen publiceercn be richten uit Berlijn volgens welke Duitsch- land het protest van Argentinië verworpen heeft tegen het feit, dat een Duitsche duik boot ongeveer tien dagen geleden ter hoogte van Kaap Finisterre het Argentijnsche s.s. „Uruguay" heeft getorpedeerd. Aan deze be richten werd toegevoegd, dat Duitschland een tegen protest heeft voorbereid, waarin het de Argentijnsche regeerirtg beschuldigt van laster en volkomen ongegronde verden kingen. het mij ontzettend pijn doen, maar het wordt je niet kwalijk genomen en ik zal het niet beschouwen, alsof je je belofte aan mij hebt verbroken." „Het zou haar ook ontzettend pijn doen, als ik mijn eigen zin deed. Dat bedoelde ik met die ethische wetten, Torrance." „O!" „Jij bent zoo sterk en zij is zoo zwak. Jij houdt van mij, zooals zij dat nooit zal kunnen. Maar jij zult mij niet noodig hebben zooals zij mij noodig heeft." Iets binnen in haar lachte wild en gilde haar toe, dat haar vervloekte efficiency en kracht, die hem al een keer naar Annabelle gedreven had, het nu opnieuw deed. Maar Torrance zelf stond doodstil, terwijl zjj ernstig met kaar hoofd knikte, zooals een rechter dat doet. „Natuurlijk Gerald! Ik ben sterk. Ik kan alles verdragen. Dat is het juist in mij, dat jou altijd een beetje schuw voor mij heeft gemaakt, niet?" „Torrance!" „O ja, Gerald.' Je weet, dat ik op het oogenblik mijn lesje leer. Maar je weet ook, dat ik, wanneer je deze flat verlaten hebt, mijzelf weer zal beheerschen en een flinke wandeling zal gaan maken, om het heele ge val rustig te bekijken. Adieu, beste Gerald! Ga nu maar vlug!" Zij wachtte niet totdat hij zou vertrekken, maar rende haar slaapkamer in. Gerald had haar nog nooit tevoren zien huilen. Toen kreeg zij het gevoel, dat zij twee personen werd. Zij kon naast zichzelf staan en zichzelf bekijken. Zij zat nu veilig op haar slaapkamer en wachtte op een vloed van tranen, maar kwam tot de ontdekking, dat zij heelemaal niet kon huilen. Zij deed een paar flinke wandelschoenen aan. Amerika zal geen overdracht er kennen. Na een kort debat hebben de commissies voor buitenlandsche aangelegenheden uit den Amerikaansehen Senaat en het Huis v. Afgevaardigden de eenige dagen geleden ingediende moties "oedgekeurd, krachtens welke de Vereenigde Staten de overdracht der bezittingen van een niet-Amerikaansche mogendheid in het westelijk halfrond op een niet-Amerikaansche mogendheid niet zullen erkennen. Tevens heeft de Senaats commissie met 19 tegen 2 stemmen het voor stel van den democratischen senator Pepper verworpen, waarin werd voorgesteld de geal lieerden te steunen door een daadwerkelij ke deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog. De Parijsche bladen leveren commentaar op den begonnen nieuwen slag, doch too- nen zich daarbij niet bijzonder optimis tisch. De „Matin" constateert, dat het in den nieuwen slag om Parijs maar ook om Londen gaat. De groote slag, meent de „Victoine", vindt plaats op honderd K.M. van Parijs en wel iets verder Noordwaarts dan de slag aan de Marne. Wanneer wij den slag verliezen, zullen wij niet den oor log verliezen, maar wel Parijs, dat in de zen slag op het spel staat. In het „Jour nal" meent generaal Duval, dat de Duit schers geen werkelijken doorbraak van 't front bereikt hebben. Het betreft hier geen Maginotlinie, doch een diepe verdedigings linie, die den opmarsch van den vijand kan ophouden. De Fransche „Populaire" keert zich tegen de uitbuiting van Belgische vluchtelingen door Franschen. De aankomst in massa van vluchtelingen in bepaalde provinciesteden, schrijft het blad, hebben alle prijzen van levensmiddelen snel omhoog gejaagd. Voorts zijn ook de huurprijzen, die reeds bij het be gin Van den oorlog in verschillende provin cieplaatsen op abnormale wijze gestegen zijn, opnieuw omhoog gegaan. De meeste vluchtelingen of gcövacueerden moeten in de open lucht verblijven, omdat zij geen on derdak vinden. Deze uitbuiting, zoo sluit het blad, verwekt onder de vluchtelingen en ge- ëvacueerden een beklagenswaardigen ge moedstoestand. De president van Turkije, Inonoe is in ge zelschap van zijn minister voor landsverde diging naar Istanboel vertrokken. Men neemt aan, dat hij een inspectiereis in Tra- cië wil ondernemen. De Fransche generaal Mittelhauser, opper bevelhebber van de geallieerde trocpn in ht nabije Oosten, heeft zijn bezoek aan An kara beëindigd en is per vliegtuig in Bei roet teruggekeerd. Hij is te Ankara ontvan gen door president inonoe en had bespre kingen met den minister van buitenlandsche zaken en den chef van den generalen staf. De Italiaansche bladen wijzen er op, dat terwijl de W'eygand-linie op verschillende plaatsen door de Duitschers is verbroken, de Fransche regeering niets beters heeft weten te doen dan over te gaan tot een wijziging in het ministerie. De bladen vestigen de aan dacht op het feit, dat Reynaud thans behal ve de portefeuille van landsverdediging, ook die van buitenlandsche zaken heeft, voorts dat de oud-premier Daladier thans uit het kabinet is verdwenen en dat ook Laval niet in de nieuwe formatie is opgenomen, on danks de geruchten die over hem in omloop waren na zijn onderhoud met president Lebrun. Zij zou een groote wandeling gaan maken, om alles eens rustig te overdenken. „Toen ik dat zei, sprak mijn echte „Ik"... ik geloof, dat ik nooit voor de liefde bestemd ben geweest." Heldere zonneschijn en straten, overvol met een eindeloozen stroom kantoormen- schen, die vlug naar huis gingen. Zij liet zich met den stroom meevoeren, totdat zjj be merkte, dat zij het Embankment naderde. De boomen en bloemen in de tuinen van het Embankment zouden haar weemoedig stem men, dacht zjj, dus liep zij naar het Noorden. Na verloop van tijd werd zij gewaar, dat zij tusschen de trams en de armoedige drukte van Clerkenwell liep. Zij kwam tot de ontdekking, dat het moei lijk was om het heele geval rustig te bekij ken. Een bijzondere moeilijkheid was het een reden te vinden voor het feit, dat zij een perfecte en hoogstaande particuliere secre taresse kon zijn en niet wilde dat iemand haar in zijn armen hield. Voor die arme Annabelle zou het anders zijn, als zjj den man, die van haar hield, aan een andere vrouw moest afstaan; want ten slotte kende zjj geen stenografie en derge lijke, waarmee zij zich zou kunnen bezighou den. Dus moesten capaciteiten, de wensch dat die persoon er was, kunnen vervangen de wensch liefdewoorden te hooren fluiste ren. die aanwezigheid te voelen... „Goede Hemel, ik geloof dat ik flauw ga vallen of zooiets!" zei Torrance. Zjj voelde, dat zij zwaaide. Een agent zou haar zien en denken dat zij dronken was. Zij klemde zich vast aan een hek, om steun te zoeken. „Zeg eens, Torrance, zou er nu niet eens een eind aan kunnen komen? Ik heb je al zoo lang gevolgd, dat het mjj verbaast, dat 118. Als een massieve kogel uit een katapult, schoot Vandor op Tarzan af en trachtte den dodelijke greep van Tarzan te breken. Maar nu mengde de sterke Kailuk, de Rathoriaan, die zag in wat voor moeilijkheden Tarzan en nen. O'Rourke, misselijk en duizelig, stond onvast op zjjn beenen. „Die duivelsche Ru- tang overviel me ongemerkt," zei hjj, „en hij zou me gedood hebben, als je me niet gered had, Tarzan. Maar ik zal beter opletten. Dat zal hij me niet voor een tweede keer lappen." „Ik denk niet, dat hjj het, nog eens zal pro- O'Rourke zich bevonden, zich in de strijd, Het gerammel van kettingen vermengde zich met het geschreeuw van de vechtende mannen. De bewakers kwamen aanrennen. Terwijl z» ruw hun bevelen uitschreeuwden, scheidden ze de vechters en ranselden met hun zweep Rutang af, die met den aanval was begon. beeren," verklaarde de aapman. „Maar hjj is op een andere manier veel gevaarlijker. Als hjj eenig idee krjjgt van onze muiterjj-plan- nen, dan zal hjj ons verraden, op die manier zal hjj weer in de gunst van Ahtea komen, zjjn eigen vrijheid terugkrijgen en zich op ons wreken!" ZATERDAG 8 JUNI 1940. Jaarsveld. 414,4 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek, 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Pianovoordracht. 11.00 „Het boek der dagen", causerie. 11.10 AVRO-octet en soliste. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP. 1.00 De Palladians-en zangduo. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.30 Omroeporkest en solisten. 3.30 Officieele berichten. 4.00 Omroeporkest. 4.30 AVRO-dansorkest. 5.00 Kinderkoor „Zanglust" met pianobege leiding. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.30 Puszta-orkest. 7.00 AVRO-Amusementsorkest, solisten en een klein koor (opn.). 7.30 Officieele berichten. 8.00 Berichten ANP. 8.10 De Hawaiian Serenaders, „The Young Rambling Cowboys" en solist. 9.05 Reportage. 9.15 AVRO-Amusementsorkest en soliste. 10.00 Berichten ANP, sluiting. Kootwjjk. 1875 m. NCRV-Uitzending. H.15—11.30 n.m. Be richten. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gewjjde muziek (gr. pl.). er nog benzine in de tank zit." Meneer Massiter ondersteunde haar en hielp haar in den wagen. Zjj zonk op de kus sens neer en gedurende enkele oogenblikken verloor zjj het bewustzjjn. HOOFDSTUK XLIH. In Regent's Park. Torrance ontdekte, dat meneer Massiter een van haar schoenen had uitgetrokken en nu bezig was hetzelfde te doen met den anderen. Zjj glimlachte. Evenals de meeste Amerikanen had hij een afkeer van wan delen en dacht ongetwijfeld, dat zjj door het loopen was uitgeput. Zij belette het hem niet. Hjj hijgde een beetje, maar zijn aanraking was buitenge woon zacht. Zij opende haar oogen en ging rechtop zit ten. Hjj merkte dat zij bewoog, maar zei niets tegen haar. Die krachtige persoonlijk heid wist, hoe hij iemand tot kalmte en rust moest brengen. Na verloop van tijd reed de wagen door Regent's Park en bleef staan op een stille plek onder de boomen. De chauffeur stapte uit en verdween. „Ik heb het toch niet in orde kunnen maken, meneer Massiter." „Je moest meer verwerken dan je dacht" antwoordde hjj nadenkend, „zjj had hem in de gevangenis al bewerkt. Ik begreep het al toen ik ze vanmorgen elkaar die zoen zag geven. Ik wist wel, dat die niets anders was dan reclame maar toch begreep ik, hoe de vork in de steel zat. Dus dacht ik, maar in je buurt te blijven. En na verloop van tjjd zag ik zjjn gezicht, toen hjj je flat verliet." 8.20 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten (Fransch). 9.15 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Molto Cantabile (12.45 Berichten ANP), 1,30 Gramofoonmuziek. 1.45 Berichten (Fransch). 2.00 Gramofoonmuziek. 3.15 Berichten (Fransch). 3.30 Altvioolvoordracht met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 4.05 Gramofoonmuziek. 4.45 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Amsterdamsch salonorkest en gramo foonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 Goois symphonie-orkest en solisten (9.15 9.30 Berichten Engelsch). 10.00 Berichten ANP, sluiting. 11-1511.30 Berichten (Fransch). Zij legde haar arm door den zjjnen en speel de met zijn zegelring. „En toch had u het mis toen u dacht, dat zij hem al bewerkt had. Gerald en ik zijn uit elkaar gegaan om een principieele kwestie." „Precies!" zei meneer Massiter. „Hij zei, dat hij au fond van m ij hield. En ik geloofde hem. Maar zij heeft hem ook noodig. Dus kon hij zijn gelofte aan een van ons beiden niet nakomen. En hij zei dat ik sterk was." „Precies!" herhaalde meneer Massiter en voegde er aan toe; „Zoo heeft zjj het hem verteld." „Dat kan wel. Maar hij wist het zelf ook. Hij is er altijd van overtuigd geweest." „Dus is, zoover ik het bekijken kan, igder- een tevreden gesteld," zei meneer Massiter. „Jij bent sterk. Jij kunt voor je zelf zor gen..." torrance trok haar arm weg en kromp ineen. Zij wilde iets moedigs, iets cynisch en spottends zeggen, maar inplaats daarvan zei ze: „O! Ik wilde dat het waar was!" En toen begon ze werkeüjk te huilen. En ze had geen zakdoek bij zich. De zakdoek van meneer Massiter rook naar lavendel. Hij was enorm groot en troos tend. Na verloop van tijd bedaarde de storm. „Ik stel mij zoo aan," snikte zij. „Dat heb ik zelf ook wel eens gedaan 1 maar ik kan je de verzekering geven, dat het wel overgaat." door zoo in huilen uit te barsten!" „Een heeleboel flinke vrouwen huilen als ze alleen zijn." „Lacht u mjj nu niet uit?" „Ik lach je heelemaal niet uit. Ik hoopte in stilte, dat je om jezelf zoudt lachen, om een helder hoofd te krijgen voor den volgen den stap." „Ik weet niet wat de volgende stap zal „Ik ook niet maar over enkele oogen blikken weet ik het wel. Torrance wil je met mg trouwen?" „O. Nu heb ik alles weer verknoeid! Ik had voorzichtiger moeten zijn, want u heeft er al eens eerder iets over gezegd." „Denk maar verder hardop, meisje. Ik zal je niet vervelen met een opsomming van mi* inkomen, omdat jij van het soort bent, dat daar met om geeft." Wordt vervolgd* grip van Noorwegen. Uitgesloten is dus postverzending naar Engeland, naar Frankrijk en voorloopig ook naar België en Luxemburg. Aange- t eekend e correspondentie en waar- debrieven zijn niet toegelaten. Er wordt nog eens met nadruk op gewezen, dat het tarief voor het ge- heele buitenlandsche postverkeer, en ook voor Indië bedraagt: voor brieven 12.5 cent voor de eerste 20 gram en 7.5 cent voor elke volgende 20 gram en voor briefkaarten 7.5 cent. Een beeld van den teruggang van den handel op de hooidstad. Hoewel de Amsterdamsche haven sedert half eMi geblokkeerd is, voor wat de zee vaart over IJmuiden betreft, zijn er in de afgeloopen maand 142 zeeschepen met een totaal inhoud van 246.341 kub. meter bin nengekomen. Tegenover de overeenkomstige maand in 1939 met 326 schepen en 2.035.200 kub. meter geven deze cijfers wel een zeer duidelijk beeld van den teruggang van den handel op de hoofdstad. De cijfers van Mei 1940 zijn bovendien nog zeer geflatteerd, omdat een groot deel van de Kalwijker vloot van loggers, die thans in de Amsterdamsche haven is opge legd, onder dit aantal begrepen is. In de eer ste vijf maanden kwamen in totaal 590 sche pen aan met 2.243.285 kub. meter. De cijfers over de eerste vijf maanden van 1939 waren 1503 met 9.846.964 kub. meter bruto. Een reeks veroordeelingen had de oude baas, die zich gisteren voor de rechtbank te Amsterdam te verantwoorden had we gens poging tot doodslag, reeds achter den rug. Wegens wederspannigheid, diefstal, poging tot doodslag was hij voor- diverse rechterlijke colleges veroordeeld tot straf fen, varieerende van zes maanden tot een jaar. Op het oogeniblik loopt er nog een voorwaardelijke veroordeeling tegen dezen vechtersbaas, welke straf hij thans waar schijnlijk zal moeten ondergaan. De man werkte te Kortenhoef op de aschbelt, en op 27 Februari toog hij er met een bijl op uit om zijn werk te verrichten. Toen hij weer thuiskwam, vond hij zijn zoontje in tranen: een buurman had hem met een stuk hout gegooid. Vaders woede die toch al gauw was opgewekt, laaide fel op. „Kom maar eens op den dijk, dan sla ik je dood" riep hij buurman aanmoedigend toe. Inderdaad liet deze de uitdaging niet on beantwoord. Nauwelijks had hij zich ver toond, of de man, die thans in het ver dachtenbankje zit, liep op hem toe, zwaaiende met den bijl. De buurman wisit tijdig opzij te springen, zoodat de slag op de rechterschouder terechtkwam. Nog twee slagen kwamen op zijn rug neer. Erg wa ren de verwondingen niet: met een schaaf wond was buurman er af gekomen. Aan dien man met den bijl werd poging tot doodsalg tenlaste gelegd. Eenige om standers hadden gezien, dat hij de klappen uitdeelde, maar in weerwil hiervan ont kende hij hardnekkig iedere schuld. Vooral de recidive achtte de officier van justitie, mr. J. W. Bosch, ernstig, zoodat hij wegens poging tot doodslag, welk feit hij bewezen achtte een jaar gevangenis straf vorderde. DUITSCHLAND VERWERPT ARGEN-

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6