Om na te tekenen en te kleuren KINDEREN IN VERSCHILLENDE LANDEN Nieuw Raadsel ïltiie. foneem en meiwei! Oplossing raadsel vorige week KUNNEN DIEREN LANG ZONDER VOEDSEL? Een tijdje geleden merkten de oppassers van een dierentuin in Amerika dat een nijlpaard zich door zijn dikte haast niet meer kon bewegen en moe en slaperig werd; Toen besloten de mensen hem min der eten te geven, in de hoop dat het beest dunner zou worden en zich daardoor weer vrlijker zou voelen. Maar na een honger- kuur van tien dagen was het dier pas vijf pond afgevallen. Door te zwemmen scheen het nijlpaard weer dikker te worden. Maar hij werd niet veel beter van die honger- kuur; integedeel, hij werd vreselijk onrus tig en zenuwachtig, zodat ze hem gauw weer zijn gewone kostje voorzetten. Het nijl paard houdt dus niet van- de slanke lijn! De slang schijnt het beter zonder voedsel te kunnen doen. Er was eens een slang die in twee jaar en vier maanden niet at en een ander die het tot twee jaar en zes maan den bracht! En de beesten voelden zich er erg best bij. XGods-gezant; voorspeller. .Xmeubel-stuk. X iets met een lepel eten, ...X... glad maken (b.v. v. hout), X de smaak v. iets probeeren (toetsen). ,....X. hevig waaien. X verpleger; fam. lid. Op de plaats der kruisjes komt. bij goede oplossing, de naam eener bloem te staan. Ze hadden tekenen. „Bah", zei Ans. „Fijn", zei Jaap. Ans en Jaap waren twee lingen en zaten dus in dezelfde klas. Dat was ongeveer het enige wat ze gelijk had den. Verder waren ze precies het tegen overgestelde van elkaar. Dat bleek al, als je ze zag. Ans was stevig gebouwd, had dikke ronde wangen en blonde krullen. Jaap, daarentegen, was tenger, bleek en donkerblond, hruin kon je wel zeggen. En hun smaken Waren ook heel verschillend. Wat Anj vervelend vond, vond Jaap meestal interessant, en wat Jaap heerlijk vond, vond Ans „om je dood te vervelgn". Zo ook met tekenen. Jaap was dol op teke nen. Hij wilde ook niets liever dan schil der worden. Als zijn huiswerk af was, nam hij altijd zijn schetsblok en tekende het een of ander. Op zijn rapport had hij een ne gen. Mijnheer van Doren, de tekenleraar had dan ook veel plezier in zijn ijverigen leerling. Jaap was zelfs al een paar keer bij hem thuis geweest. Daar had hij toch zulke mooie tekeningen gezien, die mijn heer van Doren gemaakt had! O, als hij eens zover was! En ook was hij met zijn tekenleraar naar verschillende schilderijen musea geweest. Genoten had hij! Maar Ans, nee, die hield helemaal niet van tekenen. Om eerlijk te zijn, ze vond het vreselijk. „Saai", was haar antwoord, als je vroeg: „Hoe vind je de tekenles?" En d?n hield ze bij hoog en laag vol, dat ze er niets van kon. „Je probeert het gewoon niet!", zei Jaap dan verontwaardigd. „Ie dereen kan er wel iets van terecht brengen, als hij wil." Nu, dat was krachtig gezegd van Jaap, maar het hielp niet veel. Dus ook vandaag liep Ans mopperend naar het tekenlokaal. Ze zou liever buiten spelen, een beetje gymnastiek doen of zo. Veel liever, dan zo n akelige pan of fles te tekenen. Als mijn heer van Doren nu eens wat leuks gaf! Maar dat zou vandaag wel even vervelend zijn als anders. Meteen stapten broer en zus de klas binnen. „O, wat leuk!" riep Ans, terwijl ze naar het bord keek. Nee, maar, wat had mijnheer van Doren dat leuk gedaan. Een paddestoel met een paar leuke beesten eromheen. Nu, Ans moest bekennen, dat ze zoiets wel zou willen teke nen. „Nu gaan we eens vlug beginnen", zei mijnheer van Doren, toen ze allen op hun plaats zaten. „Wat ik hier op het bord ge tekend heb, moet jullie natekenen en kleu ren. Met kleurpotlood of verf, dat mag je kiezen. Kijk de tekeningen, vooral de die ren eens goed aan. Begin met de padde stoel, die is het makkelijkst. Het lijkt veel moeilijker dan het is. Iedereen kan er wat aardigs van maken. Begin maar gauw!" Ans' goede stemming was alweer wat ge zakt. Het leek haar eerlijk gezegd, nogal moeilijk. Maar enfin, ze zou het toch eens proberen. En ja, het viel warempel mee. Het duurde niet lang, of er stond al een mooie paddestoel op haar papier. Nu de muis. Ook die was gauw klaar. Met het konijn had ze meer moeite. Het lijfje werd steeds te dik of te dun. Maar het lukte toch. Toen kwam de hond aan de beurt. Ja, die was het moeilijkst. Zijn snoet werd zo gek. Ze keek eens bij Jaap op zijn papier. O, die was allang klaar en was al aan het verven. Nee maar, wat leuk, die rode pad destoel. Ze wilde toch doorzetten, en die hond goed krijgen. Haar moeite werd be loond. Eindelijk had ze een vrolijk hondje getekend, dat tevreden om zich heen keek. Zou ze nu gaan verven of kleuren? Kleu ren maar, ze was'niet zo'n held met ver ven. (Je moet bedenken, dat Ans niet tot de beste leerlingen hoorde). Ze fantaseerde de kleuren maar zo'n beetje. Maar het re sultaat was, dat het een kleurig geheel werd. En het slot was, dat ze een acht kreeg, van mijnheer van Doren. Ans glun derde van trots. Dat was nog nooit ge beurd. Zjj, een acht voor een tekening. Sindsdien heeft ze nooit meer zo over de tekenles gemopperd, al is ze nooit dol op stillevens, „potten en pannen", zoals zy smalend zei, geworden. Jullie tekent de paddestoel met de beest jes toch zeker ook? Een leuk werkje voor een regenachtige middag. Varkensslager, loodgieter, telefoniste, on derwijzeres. Goede oplossingen ontvangen vant Coba Prins, Wellie Prins, Neeltje Plaats man, Martha, Tonia en Dientje Briars, Bet- sie Breel en Nini Breel. EL - Eigenlijk was ik er al een beetje bang voor, dat het raadsel van de vorige week te moeilyk zou zijn. 't Is werkelijk een hele puzzle om uit een aantal letters wegwijs te kunnen worden en daar een beroep uit samen te stellen. 't Is tóch aan enkele vriendjes en vrien dinnetjes gelukt en die maakten dus een grootere kans een prijs te winnen dan wan neer er zo'n stroom van briefjes was bin nen gekomen. Volgende week zal het wel weer beter gaan, want als je het raadsel van vandaag ziet, dan behoef je niet te zuchten, 't Is met een beetje goede wil, door iedere trouwe puzzelaar op te lossen. Doe je best, want je kan nog maar een pgar weken een boek winnen en dan komt de grote vacantie. Nog drie Zaterdagen, dan is het Juli en Juli betekent vacantie- maand, betekent zwemmen en zonnen en alle akeligheid vergeten om straks weer fris en sterk aan het werk te gaan. Deze week is de gelukkige winnares van het boek; MARTHA BRIARS. Jij boft, Martha. Kom vanmiddag maar gauw naar kantoor, dan mag je een f(jn boek uitzoeken en als het dan morgen re- gent( ik hoop dat het niet zo is), dan be hoef jij je niet te vervelen. Die prikkery geeft weinig last, vind je niet. Een klein beetje een stijve en pijnlijke arm, dat is alles. Betsle Breel. Ik vind het wel een leuke Indeling van die schooltijden, Betsie. Na tuurlijk, het is een hele rek, vier uur achter elkaar, maar je hebt dan ook de hele mor gen of middag vrij en dat moet je ook niet vergeten, 't Is meer te hopen dat je weer gauw in je eigen school zit, want daarmee is weer een meer normale toestand terug gekeerd en daar verlangen we allemaal erg hard naar. Nog gefeliciteerd met de verjaardag van je moeder hoor, al is het al een week geleden. Was het een fijne dag? Juttertje. Die brief van jou had ik vijf dagen eerder moeten lezen, Rika, dan was lk vast even aangekomen in de Langestr., om je vader en moeder te feliciteren met hun zilveren bruiloft, 't Is nu te laat om nog te komen, vijf dagen na het feest. Maar toch, nog m'n hartelijke gelukwen sen aan je ouders,hoor. 't Is te hopen, dat ze hun dertig-jarig feest onder blijere om standigheden kunnen vieren. Zo, ben jy ook al geprikt? Nu, er lopen heel wat mensen rond met een rode arm en een pijnlijk ge zicht. Maar ik vond, dat het best meeviel. Jongens en meisjes, ik ben al door de briefjes heen. 't Is zuinig, hoor, dat moet volgende week weer beter, anders wordt het over drie weken zo'n armoedig afscheid. En deze winter heb ik nog wel zo heel vriendjes en vriendinnetjes gehad, meer dan andere jaren. Er zijn weken geweest, dat er veel meer dan honderd oplossingen waren. Dat is niet mis, hè? Nu, tot wederschrijvens. Loekie en haar vriendjes. DE DIONNEVIJFLING. De zomer is weer in aantocht en zomer betekent voor de meeste kinderen: vacan tie! En vacantie wil in vele gevallen zeg gen: op reis! Een vacantie hoeft niet min der heerlijk te zyn dan een vacantie er gens anders, maar dat neemt niet weg dat de woorden: „Op reis"; een extra-bekoring hebben. En het heerlykste van al is wel: reis naar het buitenland! Het vreemde trekt altijd aan. Al is je eigen land net zo mooi als andere landen, al kun je er even veel plezier hebben, als je mocht kiezen tussen een reis in je eigen land en een reis naar het buitenland, wed ik, dat er maar wenig zullen zyn, die het eerste kiezen. Want, denkt de eeh, in myn eigen land kan ik over. En dan is het een eiland, dus meer van de buitenwereld afgesloten dan de lan den op het vasteland. Het schoolleven in Engeland is over het algemeen veel pretti ger dan hier. Ze hebben meer vrij, minder huiswerk en makkelijker opgaven. Het na deel hiervan is, dat de kinderen minder we ten als ze van school komen. Nederlandse kinderen kunnen dan ook „knapper" ge noemd worden. In de laatste tijd ondergaat het schoolsysteem van Engeland echter verschillende veranderingen. De meeste kinderen in Engeland bren- ben hun schooljaren op een kostschool door. Ze komen dan alleen in de vacantie's thuis. Als een klein jongetje of meisje voor het eerst naar de kostschool gaat, worden er vaak heel wat traantjes vergoten. Het is voor zo'n peuter een heel ding om zo lang van vader en moeder weg te moeten. Op de Engelse scholen wordt, zoals ja misschien weet, heel veel aan sport gedaan. Tennissen is b.v. een verplicht schoolvak. Op de meeste scholen tenminste. Dat kun je goed merken als je voor het eerst met een Engels meisje of een Engelse jongen tennist. De paardensport is er ook erg in trek. Als je 's morgens door het Hyde-park, het grote park in Londen wandelt, kun je daar verscheidene jeugdige paardrijders en paardrijdsters zien. Keurig uitgedost en een buitengewoon goede zit! Op ons plaatje zie je een Engels meisje dat ren prijs won op een wedstrijd voor kinderen tot 10 jaar. Zij heeft de eerste prijs gewonnen en is pas 8 jaar! nog lang genoeg zitten, maar de kans om een ander land te zien, krijg ik niet elke dag. Ik wil wel eens zien, wat ik er van mijn Frans of Duits terecht breng, denkt de talenliefhebber, dit is een gelegenheid om mijn rapport-cyfer te verhogen. Een derde is het meest benieuwd naar het land schap en een vierde wil eens graag heel andere mensen zien en spreken. Dit laatste is misschien nog wel het interessantste. Zou je het niet leuk vinden om een paar weken lang met een Engels, Frans of Duits kameraadje om te gaan? Dan hoor je eens wat van het leven thuis en op school van zoo'n buitenlandertje. Je begrijpt wel, dat het een eerste vereiste is om niet verlegen te zyn en flink te durven spre ken. Wees vooral niet bang om fouten in de vreemde taal te maken. Dat is geen schande. Die Engelse, Franse en Duitse kin deren kunnen toch ook geen onberispelijk of helemaal geen Nederlands spreken. En al zullen ze misschien wel eens om je fouten lachen, dat wil helemaal niet zeggen dat ze je uitlachen. Ze lachen alleen omdat het zo grappig klinkt, als een buitenlander een rare fout maakt. Wij doen toch pre cies hetzelfde'. Als een vreemdeling zegt: „ik gevoetbald heb" klinkt dat voor onze oren ook komisch. In Engeland is het wat dit betreft al heel makkelijk: daar lachen ze helemaal niet als je een gekke fout maakt. In Engeland leven de kinderen wel heel anders dan by ons. Dat komt vooral omdat Engeland het land van de tradities is. Ze gaan niet zo makkelyk tot iets nieuws Emilie, Marie Yvonne, Wie kent ze niet, die vijf kleine meisjes uit Amerika? We kunnen wel zeggen dat ze de beroemste kindertjes van de wereld zyn. Shirley Temple maakt ook een goede kans, maar de Dionnes winnen het toch nog. De vyf meisjes heten: Emilie, Marie, Yvonne, Cecile en Annette Dionne. Ze werden 28 Mei 1934 in Callender geboren. Callender is een plaats in Canada. Er werd een speciaal huisje voor het vijftal ge bouwd, in de buurt van den beroemden dokter Defoe. Dokter Defoe is zo beroemd geworden, omdat hij er in geslaagd is, de vijf zusjes gezond te houden. Dit huisje leek van buiten wel een dierenkooi, zo veel hekken en tralies waren er voor. De belangstelling voor de babies was zo groot dat er per dag soms wel een zeven duizend mensen naar het huisje kwamen kijken! De kleine meisjes zijn keurig netjes op gevoed. Niet door hun ouders, want die hadden geen plaats voor hen. De staat heeft zich over hen ontfermd. Hadden ze dat niet gedaan, dan is het de vraag of de zusjes nog hadden geleefd, want hun vader en moeder waren niet zo rijk en hadden niet zoveel tijd, dat ze het nodige aan hun kinderen konden geven. Nu zyn va der en moeder Dionne heel rijk geworden; de zusjes hebben zodoende al heel jong „verdiend". Ze kunnen zich allemaal zelf aankleden en eten keurig netjes. Ze hebben geleerd, dat ze pas een nieuw stuk speelgoed uit de kast mogen halen, als ze het oude op geborgen hebben. Hun dag is als volgt verdeeld: om half zeven staan ze op. Om kwart voor acht heb ben ze gebaad, zich aangekleed en sinaas appelsap gedroken en zijn dan klaar om te gaan ontbijten, spelen en leren lezen en schrijven. Om wrat voor tien krijgen ze een glas melk en hebben dan meteen een uurtje buiten spelen. Om elf uur be ginnen ze weer met de les. Daarna koffie drinken, slapen, twee uur buiten spelen en in 't bad. Ook krygen ze bezoek van vader, moeder en de andere zusjes en broer tjes. Om half zeven gaan ze weer naar bed. Cecile en Annette Dionne.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 10