Sil, het voortreffelijke spoel- en bleekmiddel. k. pretnhbpurtm Licht en schaduw De H.Z.V. zwemt Bij het heengaan van n ouwe mast Alle Persil-producten zijn in dezelfde niet te evena ren kwaliteit overal ver krijgbaar zonder prijsver- hooging. Persil, Neerland* oudste, niet te evenaren zelf werkend waschmiddel. Henco, wasch- en bleek-socJa, voor bet inweeken der wasch en het zachtmaken van het schrale water. Ata, het radicale schuurpoeder, dat alles reinigt, zonder iMi, het ideale afwascV en reinigingsmiddel, dat ooV werk- kleeding grondig reinigt, Exclusieve Stoffen Is Uw belasting aangifte juist? Zaterdag 8 Juni 1940 ^iacUnieuuLó Tweede Blad En maakt plannen voor dit seizoen De piek op den Razenden Bol is verdwenen k/Ul. SceMdb Dtunt H zwemmen Apotheken De voedzaamheid van oorlogs brood KeA$c en Tjenditity De H.Z.V. zwemt weer Als men dezer dagen den dijk affietst, dan ziet men daar in de bocht bij den Ouden Helder, dus tusschen postkantoor en Dijkje, op een langwerpig wit gebouw fier een witte wimpel waaien met roode letters: „H.Z.V.", Heldersche Zwemver- eeniging". Er wordt, als U deze regelen onder oogen krijgt, reeds weer een week ge zwommen. Bruine en lenige lichamen schieten daar door het Marsdiepwater, vroolijk en monter klinkt de roep van jonge menschen, die in het water a 11 ij d opgewekt zijn, over de opkabbelende golfjes, gezellig zit wat jong volk op het terrasje, dat zich voor de kleedkamers bevindt. Zoo was het reeds heel de week en zoo zal het in verhoogd tempo, heel den zomer, dien we nog tegoed hebben, blijven. We waren gisteren in de woning van de H.Z.V. aan den dijk, en het was er kostelijk. De zeedamp, die een deel van den morgen in zijn ban gevangen gehouden had, wervelde juist weg op de wieken van een stevigen bries en ineens stond de zon weer hoog boven een blauwe zee te pralen. Beneden in het water was de „timmerploeg" van den heer Boot bezig. De heer Boot is de technisch adviseur van de H.Z.V. en waakt over haar egiendommen. Hij zorgt dat de zaken in orde blijven en dat er, indien dat jioodig is, nieuw materiaal komt. Men was er bezig op het vlot. Het vlot, dat er als een eiland van roode menie uitzag. Het vlot met boven er op een springplank, van waar af weer menige koene sprong gemaakt iwordt. Het ziet er allemaal weer frisch uit en dat deel der H.Z.V., dat, om welke reden dan ook, I nog geen acte de présence gaf, geven wij hier in overweging dit zoo spoedig mogelijk te doen. Want de H.Z.V. wacht z'n vrienden en wenscht zoo spoedig mogelijk in clubverband aan het werk te kunnen gaan. Wij spraken met den badmeester, den heer Schellinger. Ook deze is vol moed, hoewel men zich uiteraard wel realiseert, dat het nieuwe seizoen niet zoo „denderend" zal worden als in vorige jaren. Daarvoor is het reeds tè ver in het seizoen gevorderd en daarvoor zijn te veel leden thans uit het clubverband gerukt. Maandag j.1. had men de eigenlijk officieele opening gehad, en reeds direct was gebleken, dat er nog veel animo voor de dijk-zwemmerij bestond. Ondanks het feit, dat het water nog verre van „warm" is (ca. 15 a 16 graden) werden op enkele dagen al aardige opkomsten genoteerd. Om een voorbeeld te geven, Donderdagmid dag op éénmaal een 40-tal zwemmers en zwemsters tegelijk. En dat is een belofte voor de komende dagen. Wat de plannen zijn?..wfn Badmeester Schellinger kijkt bedenkelijk. Nooit was het moeilijker, aldus onze zegsman, om plannen te maken dan juist nü. Voor- loopig zijn we al blij, dat het vlot met de springplank en de speelkist neergelegd kunnen worden. Thans zijn we bezig te zorgen, dat het poloveld in orde komt. De startbanen zullen eveneens dezer dagen klaargelegd worden en binnen een paar dagen hopen we de Bruinvisschen weer hun eerste partijtjes polo te zien spelen. Wat het uitschrijven van competities betreft, men hoopt, dat ér een mogelijk heid gevonden zal worden om te komen tot het organiseeren van een „dual meet" met „Frissche Morgen", de zustervereni ging, waarmede men in de beste verhou ding leeft. Daarnaast worden pogingen in het werk gesteld voor het instellen van een kring competitie met de club „Het Oude Veer" uit Anna Paulowna. Of dat alles ook inderdaad zal kunnen doorgaan is thans nog een open vraag. Voorloopig moet men er tevreden mee zijn, dat er aan de plannen gewerkt wordt. Zwemmen bij de H.Z.V Het is daar goed aan den dijk. Zoo goed als een zwemmer het maar kan wenschen. Zuiver water, permanent toezicht van den badmees ter, en uitstekend geoutilleerde kleedvertrek ken. Van toezicht gesproken... men kan reeds des morgens 7 uur terecht, terwijl eerst des avonds half 10 de deuren gesloten worden. Het is er goed... omdat men hier naar har telust kan plassen en zwemmen. Er is ruim voldoende aan vermaaks-apparatuur, zoodat men zich daar tusschen die twee H.Z.V.-pieren waarlik niet behoeft te vervelen. Integendeel Het is ons bekend, dat in tal van plaat sen des lands de zwembaden van over heidswege gesloten zyn. Dat men hier nog beschikt over zulke ideale badgelegenhe- den als aan den dijk, mag tot dankbaar heid stemmen. Bij het vele dat wij dezen zomer waarschijnlijk zullen hebben te mis sen is dit althans behouden gebleven. Was U reeds bij de H.Z.V. op den dijk? Zoo niet, verzuim de gelegenheid dan niet. En vooral niet als ge de zwemkunst meester zyt. De contributies der beide vereenigingen zijn niet hoog, zoodat ge U op goedkoope wijze van een sportief genot kunt ver zekeren. Er was geen Nieuwedieper, die 'r niet kende. Er was geen jongen in heel Den Helder te vinden, die 'r z'n vrienden niet reeds tiental len malen op gewezen had. De mast op den Razenden Bol, die er als een lang uitroeptee- ken bovenuitstak. Donderdagmorgen werd die ouwe mast het doelwit van Duitsche projectielen en nadat er een 10-tal dezer projectielen afgevuurd was, bleek het laatste overblijfsel van de oude logger, die jaren en jaren geleden op de gron den schipbreuk leed, ter ziele te zijn. De mast was niet meer. Dat is jammer. Omdat we allemaal een beetje aan die mast gehecht waren. Als je over d endijk of langs het strand ijsbeerde, werden de oogen van vele wandelaars vaak door dat Razende Bol- sche uitroepteeken gevangen en ging men er bij fantaseeren. Dan vroeg men zich af, hoe het toch mogelijk was, dat zoo'n dunne mast daar nu maar winter en zomer bleef staan, hoe het toch kwam, dat de zware brekers bij de Pannekoek dat zwiepend stuk hout niet in hun wilde vaart meenamen. Je fantaseerde er bij, dat die mast eigenlijk een krukje was voor de meeuwen, die van Texel af verderop vlogen en af en toe toch wel eens zouden willen uitrusten. En je maak te je zelf wijs dat het wel het toppunt van sensatie moest zijn, om daar, midden in die kolkende en wervelende stroom, in die mast te klauteren. Dat moest nog iets anders zijn dan het klauteren van Michiel in den Vlissing- schen toren. Enfin, zoo fantaseerde men er op los, ieder op zijn eigen wijze. En winter en zomer-stond die mast daar. Bij mist en heiig weer werd ze opgeslokt en bij helder zicht stond ze zoo recht en stram als een luitenant op parade. Het was onze mast; ze hoorde btf Den Helder, en ze stoffeerde de zee op markante wijze. Onze grootste trots was altijd haar te wij zen aan onze vrienden en verwanten van bui ten de stad. Daar stond de mast... of het hier op zee ook kon spoken... En nu is ze weg. Duitsche projectielen schoten het uitroep teeken weg en ineens was de meeuwen-kruk verdwenen. Aan den buitenkant, by den windwijzer, stonden de Nieuwediepsche jutters en ze za gen het. Daar ging de mast, hun mast. Tenslotte hadden ze er vele, vele jaren naar getuurd, zoodat er voor hen ook meer ver dween, dan een dood stuk hout alleen. Die jutters gingen niet naar huis. Natuur lek gingen ze niet naar huis. Tè veel jaren had die mast daar gestaan en tè veel jaren had menig jutters-hart zich af gevraagd of er nu toch geen mogelijkheid zou bestaan om van die mast een „houtje" te ha len voor de kachel. Die kans kwam Donderdag. krassen. Op alU P«rtll-pro6uct«n komen fpa.rrog.li «OOM E. Ostermann Co s Handel Mij. N.V. Amsterdam. Fabrieken te Jutphaas bij Utrecht. MAATKLEERMAKBR Koningstraat 30 - Tel. 830 En zoo kon het geschieden, dat het laatste restant van de logger, die vele jaren geleden vermorzeld werd (op de mast na) door de wilde zeeën van den Bol, thans, na al die ja ren, tóch buitgemaakt werd door diegenen, die er lang op geaasd hebben. Men wist dat de vloed de mast naar den dijk moest brengen en ze hadden zich niet vergist. Bruin en zwart en aangegroeid en deels ver gaan, kwam ze aandrijven: dobberend, wen telend, en steeds van golftop tot golftop glijdend. Nog rusteloos, na al die jaren van gedwongen rust. Er ging een klein vletje heen en de man nen daarin ontfermden zich over de mast, die ze naar den dijk brachten en daar tegen de steenen opheschen. En daar ligt ze nu, tenminste, gisteren lag ze er nog. Een doodgewone mast van een meter of 8 lang. Voor iemand die het niet weet, een stuk hout zonder meer. Ja, voor een vreemdeling. Niet voor ons Nieuwediepers. Voor ons was die mast iets heel anders.Voor ons be- teekende zij een brok zeeriddersromantiek en een souvenir uit de dagen van weleer. We zijn het kwijt. Net zooals het loods wezen en de bebaking en betonning de mast kwijt zijn, die hen zoo vaak geholpen heeft bij het opmeten. Maar dikwijls zullen onze oogen, als we langs het strand en den dijk loopen, nog de horizon afzoeken. Maar ze zullen niet meer geboeid worden door dat markante uitroep teeken in de wazige blauwe verten boven den Razenden Bol. M L PORTRET ATELIERS JAC Dt BOER en bent U geen lid van H.Z.V.? Hoe beslaat hetf Heldersche Zwemvereeniging H.Z.V., (H« witte clubgebouw op den reedijk). Op Zondag 9 Mei is van 's-morgens 8 uur tot 's-avonds 8 uur alleen geopend de apo- theëk van W. H. Kingma, Kanaalweg. In een advertentie in dit nummer maakt de voorzitter van de pl. bakkerspatroonsvereeni- ging bekend, dat het reeds bij tal van bakkers in gebruik zijnde z.g. oorlogsbrood een grooter voedingswaarde heeft dan het z.g. wittebrood, dat er naar onzen smaak aantrekkelijker uit ziet. Men leze zijn uiteenzetting, die gesteund wordt door het technisch oordeel van den Bakkersbond in Nederland. Zoo niet, herstel dan uw opgave vóór 15 Juni. Wy hebben een dezer dagen reeds een be richt opgenomen waarin werd gewezen op de mogelijkheid, om een foutieve belastingaan gifte vóór 15 Juni te herstellen. 15 Juni na dert en wij willen er nog eens den nadruk opleggen, dat men zich ernstig afvraagt of men voor het aanbreken van dien dag niet iets heeft goed te melken. Men kan nu, zon der strafvervolging een foutieve opgave ver beteren. Wij weten niet, welke maatregelen na 15 Juni genomen zullen worden om even- tueele foutieve opgave te kunnen contro leeren, maar zeker is, dat onjuiste opgave zwaar gestraft zal worden. We nemen daarom nog eens gaarne het communiqué op, dat op de wenschelijkheid van het herstellen van een mogelijke fout of verzuim wijst en dat den nadruk legt op het saamhoorigheidsgevoel van de Nederlanders. Hier volgt het communqué: De saamhoorigheld van de bevolking van Nederland legt lederen inwoner den duren plicht op naar beste krachten bjj te dragen tot leniging van den nood waarin het land door de krijgsverrich tingen is komen te verkeeren. Een ieder dient er van doordrongen te zijn, dat hij gehouden is zijn aangifte voor de belas tingen naar inkomen en vermogen voor het belastingjaar 1940 1941 op tijd, juist en volledig te doen, en dat hij, indien hij deze aangifte reeds mocht hebben ge daan, deze ten spoedigste dient te ver beteren Ingeval zij onjuist mocht zijn. Aan belastingplichtigen die over verstreken belastingjaren hun aangiften niet hebben ge daan zooals het behoorde wordt de gelegen heid gegeven hun fout te herstellen door be gane onjuistheden te verbeteren zonder dat zij zich daardoor blootstellen aan de sancties welke op het doen van onjuiste aangiften staan. Een juiste of verbeterde aangifte voor de belastingen naar inkomen en vermo gen voor het belastingjaar 1940 1941 waaruit blijkt, dat over vroegere jaren onjuiste aan giften zijn gedaan, zal namelijk worden be schouwd als een uit eigen beweging gedane verbetering van die vroegere onjuiste en vol ledige aangiften. Dit heeft in de eerste plaats tot gevolg, dat tegen de aangevers geen strafvervolging wegens het doen van onjuiste aangiften over vroegere jaren zal worden ingesteld. Voorts is bepaald, dat bij navordering van belasting over vroegere belastingjaren waarvoor de wettelijke termijn voor navordering nog niet is verstreken geen verhooging zal worden gevorderd, en verder dat ook wegens andere overtredingen van de wetten op de belastin gen naar inkomen en vermogen, zooals het overleggen van valsche of onjuiste boeken, bescheiden en opgaven, geen strafvervolging zal worden ingesteld. Voor hen die hun aangiften over het belastingjaar 1940 1941 reeds hebben ge daan, staat de gelegenheid tot het ver beteren van eventueele onjuiste aangifte open tot 15 Juni 1940. Ook zij die door de oorlogsomstandigheden of om andere redden niet in staat zijn ver beterde aangiften vóór 15 Juni 1940 te doen, zullen op straffeloosheid aanspraak hebben, indien zij den Inspecteur der directe belas tingen vóór dien datum van de onjuistheid hunner aangiften kennis geven, met de ver klaring, dat zij ten spoedigste eene juiste en volledige aangifte zullen doen. Mochten onjuiste aangiften voor de divi dend- entantièmebelasting of voor de Doode Handbelasting zijn gedaan dan kunnen ook deze vóór 15 Juni 1940 straffeloos worden verbeterd. Voor Zondag 9 Juni Ned. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk, Weststraat). Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. d. Poel. Geref. Kerk (Julianapark) 's Morgens 10 uur: Ds. Tollenaar, n.m. 5.45 uur: Cand. Y. Feenstra. Gerei. Kerk (Rehoboth-Kerk) v.m. 10 uur: Cand. Y. Feenstra. n.m 5.45 uur: Ds. Veenhuizen. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) v.m. 10 uur en n.m. 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Meiners. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). Geen dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat s' Morgens 10 uur, dienst, Pastoor H. J. Verhey. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur: Ds. J. H. Jansen. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 's Morgens 10 uur: Samenkomst, 's middags 4 uur Openluchtzang, Tuin dorp. 's avonds half 8 Samenkomst. Leger des Heils 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw air 8 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 9 uur: ds. M. van Wichen. JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10.30 uur Ds. M. van Wichen. Zendingsgebouw „De Ster der Hope" des avonds 7 uur de heer H. J. Kraak, Den Helder. Aanvang Zondagschool 9 Juni, Het is niet zoo moeilijk hier een klach- tenlijst van een kolom neer te schrijven. Men heeft zijn oor maar te luisteren te leggen bij den Middenstand, bij de menschen van onze marine, bij de rijks ambtenaren en werklieden, bij de bureaux van de gemeente en men heeft stof vol doende om ..een serie artikelen in mineur toon te schrijven. Wij willen dat niet doen. Met deze cursiefjes bedoelen we elkaar een hart onder den riem te steken, met elkaar te zoeken naar de zonzijde van het leven, want die is er gelukkig. Wat zijn er in deze donkere dagen een prach tige eigenschappen naar voren gekomr n. eigenschappen, die onder andere omstan digheden nimmer openbaar geworden zouden zijn. Waf hebben we in de weken, die voorbijgingen beseft, dat we elkaar, noodig hadden. Als dit besef niet alleen gewe> kt is, maar ook blijvend een plaats in ons leven inneemt, dan is er veel ge wonnen. De vloek van de jaren, die voor bijgingen en die tenslotte geleid heeft tot de verschrikkingen van dezen tijd, is ons egocentrisch streven en denken geweest het zoeken naar eigen voordeel met het uitschakelen van de belangen van anderen. Niet alleen in eigen kleinen kring heeft dit streven hoogtij gevierd en draaide alles om het ,.ik. ik ik", maar ook in het zaken leven. in het staatkundig leven ging het meestal niet om den opbouw van eert harmonisch geheel, maar om het streven naar het bereiken van het hoogste ideaal van het beste levensdeel voor het individu, meestal met uitschakeling van het ge meenschapsbelang. De chaos van den oorlog heeft ons nu Ineens duidelijk doen zien hoe broos het ideaal, dat we ons stelden, is, hoe wankel en wisselvallig de dingen van deze wereld zijn. hoe ons stoffelijk bezit in een oogen- blik totaal vernietigd kan worden. Vele gezeten burgers zijn in den tijd van enkele minuten straatarm geworden. Vele prach tige carrières zijn gebroken, vele idealen vergaan. Er is veel geleden en veel geleerd. En daar zijn o zooveel dingen van geenerlei waarde gebleken, waar we ons vertrouwen op gesteld hadden. Huizen op zandgrond gebouwd, die als kaartenhuizen ineen stortten, toen de stormwind van den oorlog er tegen aanbeukte. Maar er zijn, we herhalen het met vreugde, ook veel schoone dingen beleefd. Wat hebben velen hun huis en hart spontaan opengezet voor de vluchtelingen, die uit bedreigde zones kwamen en hun toevlucht zochten in veiliger oord. Men heeft meegedeeld van wat men zelf had, men heeft elkaar trachten te sterken door een bemoedigend woord en gebaar en tal van kleine veeten zijn vergeten en uit den weg geruimd. Als we in die geesteshouding voort gaan, dan zal er zeker eens een nieuwe maatschappij opgebouwd kunnen worden, die op een basis rust. die sterker en hechter is dan die van de wereld, die nu aan zichzelf sterft. Wie het ernstig meent met den opbouw van een nieuwe wereld, beginne in eigen omgeving, in eigen hart, het een andere levenshouding aan te nemen, een houding die gebaseerd is op wederzijdsch ver trouwen, op waardeering voor elkanders werk. op een basis van liefde en geloof, de twee schoonste deugden, die een hecht fundament vormen voor een gezonde op bouw van het persoonlijk en maatschap pelijk leven. EENIGE INDRUKKEN Tal van Kerkbode-redacteuren leggen in htm orgaan de indrukken vast, die de gebeurtenis sen der achter ons liggende weken op hen heb ben gemaakt. Ds. O. Brittenburg Würth, predikant van de Gereformeerde kerk van Rotterdam-Zuid (Ka- tendrecht), schrijft in Ons Kerkblad" het vol gende: ,iHet valt mij nog niet gemakkelijk de indruk ken van deze onvergetelijke dagen weer te geven. Het was mjj door den Duitschen Ober- stabartzt toegestaan om in het Zuider-Zieken- huis de gewonden te bezoeken. Wat ik daar in die enkele dagen gehoord, gezien, beleefd heb, is om het levenslang niet meer te vergeten. Maar het onder woorden brengen, wat daar in je omging, het is een onmogelijkheid. Een hel van angst en pijn en benauwdheid! En dan dat tragische, die vier massagraven naast het ziekenhuis, waar je degenen, die be zweken waren, uit zag dragen en zoo maar naast elkaar in de aarde zag neerleggen. Rechts de Duitschers, links de Hollanders. En toch, daar was ook iets anders. Ik heb deze dagen gezien, wat het is: Christen te zijn en in Christus vrede te hebben. Wat heb ik een roe rende getuigenissen gehoord van jongens, die, temidden van de helsche benauwing van het spervuur van de mitrailleurs, Vrijdagmorgen op Waalhaven, toen als nooit tevoren, het zich realiseeren, wat het is in Christus geborgen te zijn en iets te bezitten, dat ook de dood hen niet ontnemen kan. Een oogenblik, dat me heel lang bij zal blij ven: Vrijdagavond sprak ik een jongen Duit- scher, gevaarlijk in den buik gewond des nachts is hg er aan bezweken die me nog vroeg zijn laatste groeten aan zijn eenige zus ter over te brengen en met hem te bidden. Toen wg gebeden hadden, sloeg hg zijn armen om mgn hals. Dan voel je even: wat is de oor log ontzettend! Maar wat is het toch rijk in Christus verbonden te zijn door alle tegenstel lingen heeni"

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5