Wie? bekend m akin o. prebihbeurten „De Wreker" Voor welke rilms bestaat belangstelling? Rialto Theater Tyrone Power in: De harde waarheid Geef reprise*s van goede films een kans VERHUIZINGEN. De gemobiliseerden, Rijks- en Marine-overplaatsingen y J ^nnr nna met gesloten auto-meubelwagen worden venat 5. Nederland. Fa. C. KIE8EWETTER Tel. 249. Nieuwe dienstregeling spoorwegen Sluiting van zaken des Zaterdags te 8 uur Helder-nieuws Noordhollandsche wandel- sportbond Kapitein C. E. Plugge t Ingekomen personen Vertrokken personen Burgerlijke Stand van Texel Na afloop van den Amerikaanschen Bur geroorlog, toen onnoemelijk veel avonturiers, oud-soldaten, landverhuizers en andere geluk zoekers over het land zwermden, ging men er toe over, groote spoorwegverbindingen aan te leggen en in het bijzonder zette men zich tot de ongehoorde krachtsinspanning van den reusachtigen spoorweg, die van de Oostkust naar de Westkust zou leiden. Daartoe zou het noodzakelijk zijn, groote terreinstrooken te onteigenen, welke in het claimbezit waren van pioniers en voortrekkers, die zich hier gevestigd hadden. Teneinde tijd te winnen en doelmatig en snel te werk te kunnen gaan. liet de Regeering der Vereenigde Staten er zich toe verleiden, goed te vinden, dat dit onteigeningsproces zou worden verpacht, zon der te beseffen, hoe zij daarmee de deur opende tot schromelijk onrecht, bruut ge weld, schurkerij in ieder opzicht. Er werd eigenlijk niets anders gedaan, dan den land eigenaar het mes op de keel te zetten en voor een belachelijk kleine handvol geld en veelal zelfs met enkel een bedreigen verkreeg men de onderteekening van de acte van over dacht. in Jjeiten en Jxm.taïie£rL Nancy Kglly en Tyrone Power in d^ 20th Century Foxfilm „Jesse James, die' deZe week in het Rialto-theater draait. Tegen dezen gang van zaken kwam een eenvoudige jongeman, Jesse James, in ver zet. Zijn rondborstige natuur verdroeg dit onrecht niet en hij stelde geweld tegenover geweld. Hij en zijn broer Frank weerden zich en moesten vluchten om de gevolgen van hun verzet te ontgaan. Bij de vele categorieën van menschen, die wij in deze dagen verplicht zijn te gedenken is er één categorie, die wij ouderen, stelselmatig plegen te ver geten. En wat zou dat anders voor een categorie kunnen zijn, dan diegenen onder onze stadgenooten. die momen teel gedoemd zijn voor hun eindexamen te zitten. Dat zijn zij. die ter wille van een „vodje papier" (met alle respect overigens!) thans de kostelijke zomer avonden doorbrengen op hun kleine kamertjes, teneinde alle geleerdheid in hun hoofden te pompen, die deze maat schappij nu eenmaal van jonge men schen eischt. En dat is niet gering. Wij ouderen hebben onze zorgen. In ruime mate. Maar de jonckheid heeft ze ook, laten wij dat niet vergeten. Het is niet zoo eenvoudig die bergen weten schap te absorbeeren. vooral nu niet, nu er zoo ontzaglijk veel is dat afleidt, nu het „concentreeren" meer dan ooit een baast onmogelijkkarwei is. en nu er heel veel jonge hoofden zijn. die juist heelemaal niet staan haar ingespannen studeeren. De examentijd was nooit een prettige tijd. met uitzondering voor de geluk zaligen, wien alle geleerdheid als het ware aangewaaid komt en die men eigenlijk niet mag meerekenen. Maar nu i~ die tijd al dubbel onprettig. Van daar, dat wij ten dezen een knieval doen voor de hooggeleerde en zeergeleerde heeren, die straks achter de tafel het brein van onze jonge stadgenooten zullen gaan ontrafelen. Wij vragen hen althans voor ditmaal genoegen te nemen niet met het volle, maar met het halve, desnoods met drie-kwart pond. Wij vragen hen ditmaal niet mee te doen met haarkloverijen en muggen- zifterijen. Wij vragen voor eenmaal van de heeren examinatoren boven hun ongetwijfeld zeer gewichtige examinale plichten iets anders: menschel ij k- heid. Wij zijn er van overtuigd, dat zij dit maal bij alle examens ten volle getoond zal worden. Nog een enkel woord over het deze week beschreven VVV-jubileum. Wij lazen daarin, dat deze vereeniging een 400-tal leden telt. 400 van de bijna 40.000 Heldersche ingezetenen voelden zich dus verplicht hun daadwerkelijke steun te geven aan deze instelling. Slechts 400 stadgenooten meenden dat het hun plicht was zich in de rijen van Helder s Belang" aan te sluiten en die instelling te steunen. 400.... Heeft Den Helder eigenlijk wel ooit begrepen wat zoo'n vereeniging kan doen? Wij gelooven niet. dat dit ooit goed tot de meesten doorgedrongen is. En dat is heel jammer, want men be rokkent zich daardoor schade in eigen zak. Is dat suffigheidis dat hard- leerschheid is dat waanwijsheid of is het „provincialisme" Wij weten eerlijk niet wat het is. maar een van de vier mogelijkheden moet het vast en zeker zijn. Het is hard om het te zeggen, maar het staat er nu een maal. Het staat er zwart op wit en het staat er een beetje onvriendelijk. Maar ook ware dingen kunnen onvriendelijk zijn Misschien dat deze stad zijn leven in VVV-opzicht gaat beteren. Het is de hoogste tijd! Het zou tevens een schoon geschenk zijn aan de jubilaresse Het ondervinden van grootonrecht "kan somtijds een wrange uitwerking hebben op de ziel. Jesse James en zijn broeder kropten al hun haat op, die zich richtte tegen den spoor weg en den trein. En dit was het begin van een allerwonderlijkste en schier ongeloofe- lijke periode uit de geschiedenis der U.S.A, Bij de twee gebroeders James sloten zich nog enkele andere aan tot een schamelen troep struikroovers, desperado's, gangsters, om het moderne woord te gebruiken en met die kleine schare ruiters, aangevoerd door Jesse, werden de vermetelste treinaanslagen be faamd en uitgevoerd. Telkens en telkens wéér werd het IJzeren paard tot staan gebracht en uitgeplunderd en dit bedrijf, deze verme telheid, dit waagstuk wist zich voort te zet ten, jaar in, jaar uit! Ziedaar het gegeven van een film, opge nomen door 20th Century Fox in technicolor en in zeker opzicht ontsproten aan het genre „wild-west". Doch deze film is beter, logi scher dan de gemiddelde wild-west productie en men krijgt er een vrij duidelijk beeld uit van die dagen van weleer, toen er toestan den in de nieuwe wereld heerschten, waar over men heden ten dagè niet meer droomt. Een ruwe en rauwe film, een film ook met veel romantiek, zij het met romantiek van den zelfkant. Het verhaal van een ontembaar wouddier, van een door vrijheidsdriften be zetene: een wezen, gevaarlijk voor iedereen, met uitzondering van zijn vrouw en kind. Een verrader, een lage huurling schoot Jesse James neer om het judasloon dat was uitgeloofd te verdienen. Maar burgers hiel den bij zijn graf een rede, die duidelijk liet blijken, dat zij zijn wilden vrijheidszin, zijn verwrongen rechtvaardigheidsgevoel, zijn on tembare mannelijkheid en heel zijn heroiek leven hadden verstaan... De rol van Jesse James wordt gespeeld door Tyrone Power en deze slaagt er goed deels in van hem een geloofwaardige ver schijning te maken. Een enkele maal schiet Power zijn doel voorbij, doch dit behoort tot de uitzonderingen. Zijn tegenspeelster is Nancy Kelly, terwjjl voorts optreden Tenry Fonda en Randolph Scott. Op het tweede en derde plan komt men nog enkele goede be kenden tegen. Namelijk niemand minder dan Brian Donlevy en... Slim Summerville. De uitstekend geslaagde regie verraadt een meesterhand. Het is Henry King die deze lof toekomt. Hij slaagde er in sfeer en stem ming in deze film te leggen, die haar in be langrijk opzicht boven de middenmaat, deed Zijn. Een goede film, waarvoor zeker belang stelling zal blijken te bestaan. X T 11 p,| Bij de vele bedrijven die thans met zware, zorgen te kampen hebben behoort zeker niet in de laatste plaats het bios coop-bedrijf. Een voorbeeld daarvan ziet men in Den Helder, waar de plaatselijke directie zich genoodzaakt zag 'tot het voor- loopig sluiten van twee harer drie theaters. De deuren der „Witte" en „Tivoli" zijn gegrendeld en men mag slechts de hoop koesteren, dat deze sluiting van zoo kort mogelijken duur zal zijn. Went met de ope ning zal gedemonstreerd worden, dat het leven in Den Helder weer zijn nor malen gang genomen heeft en dat men voor het „spel der schaduwen" weer en kele penningen overheeft. Er zijn echter nog andere, dan alleen finan- tieele zorgen die thans de directie bezoeken en wel de zorgen: welke films moeten wij draaien De Fransche en Engelsche markt ls thans voor den theater-exploitant gesloten, terwijl de aanvoer van Amerikaansche films niet dan met groote moeilijkheden gepaard gaat. Dat beteekent dat er van premières voorloopig niet veel zal komen en dat men op andere wijze moet trachten de belangstel ling voor de cinematografie gaande te hou den. De Duitsche films kunnen vrij ingevoerd worden, maar men mag aannemen, dat dit aantal verre te kort zal zijn voor de behoefte. Toch beteekent dit niet dat men d s de bioscopen maar moet sluiten totdat er rooskleuriger tijden zijn aangebroken. Dit zou tengevolge hebben dat de bedrijven ten doode opgeschreven zijn met alle fu neste gevolgen vandien. Neen, er is een andere mogelijkheid en wel het opnieuw in roulatie brengen van films, die, ook al hebben zij reeds eerder gedraaid, toch hun waarde behouden hebben. Een der episode'n uit „Jesse James", een film in techni color, spelende in den tijd direct na den Amerikaansche vrijheidsoorlog. Wij doelen hier niet op „kitsch"-films, doch op de goede producten. Op de films, die hetzij uit artistiek oogpunt, hetzij uit cultu- reel-documentair opzicht, van belang zijn en die men zeker voor een tweede maal zal wil len zien. Waar wij sedert verscheidene jaren regel matig met het Heldersche bioscoop-publiek in contact komen, is het niet moeilijk hier enkele richtlijnen te geven. Er zijn films, waarvan wij weten dat zij nog de volle be langstelling genieten en, mochten daarvan nog copieën in Nederland aanwezig zijn, wij zouden willen adviseeren deze nog eens te vertoonen. Daar is, om te beginnen de onver getelijke film „Verraad" met Victor Mclag- len, die velen ongetwijfeld nog eens zullen willen zien. Daar is de beroemde Capra-film „It happened one Night" met Clark Gable, daar is „Lost Horizon" (Het Verloren Para dijs) en daar is die onvergetelijke creatie van Paul Muni en Louise Rainer „De Goede Aarde". Er zijn er meer: en we denken aan „Bole ro" met George Raft en Carole Lombard, aan „Jongensstad" met Spencer Tracy en Mickey Rooney. We denken aan het onvergetelijke „Fury" (Massa-justitie), aan „Mr. Deeds goes to town" (met Cary Cooper) vervaardigd onder de meesterlijke leiding van Frank Capra. Daar is John Garfield's brillant werk „Ik ben geen misdadiger", daar is het uiterst gees- geestige Duitsche operette-werk „Die Fle- dermaus" met Lida Baarova en Hans Moser. Wie zou niet nog eens een keer die geweldige Wallace Beery-film „Viva Villa" willen zien en wie zou er niet nog eens willen sidderen van emotie bij Emile Jannings' „De Patriot"? Een eindelooze lijst van goede films. Die voortgezet kan worden met het meerendeel der Zarah Leander-films en die van Paula Wessely. Met dat schitterende stuk spel en regie van die twee jonge Amerikanen Ben Hecht en George MacArthur „Misdaad zonder hartstocht" en in niet mindere mate met alle Paul Muni-films. Wij geven hier maar een aantal wille keurige films. Men kan er een even groot aantal andere nog bijzetten, Joch voor alle zal ongetwijfeld nog veel belangstel ling bestaan. Ons inziens méér dan voor onbekende tweede, derde en vierde plan films. Zullen wjj dus in de toekomst onthou den worden van de premières, dit valt zeker ongetwijfeld deels goed te maken met de vertooning van hoogstaande wer ken, die zeker tweemaal te zien zijn. In dit opzicht komt het ons voor, dat er voor menigen theater-exploitant nog dankbaar werk aan den winkel is! verstopping, overmatig vet wil doen verdwijnen en de schadelijke gevolgen aambeien, rheumatiek, zenuwachtigheid wil voorkomen, die zuivere bloed en Ingewanden met Dr. Schiefter's Stofwisselingzout. Het resultaat is verrassend! Men bespeurt terstond den grooten dienst aan de ge zondheid; men gevoelt zich vrijer en beter Flacon t I.M. Dubbele flacon f 1.75 DIJ apotheken - en yaüdroflltlen..-- Spoorgracht X Met ingang van Maandag wordt door de Ned. Spoorwegen een nieuwe dienst regeling ingevoerd. De eerste trein ver trekt uit Den Helder om 7.34 u. en ver volgens een trein om de twee uur tot 19.34. In Den Helder komt een trein aan om 8.29 en vervolgens om de twee uur tot 20.29. Hedenmorgen is ten Raadhuize namens de winkeliers in Dames-, Heeren- en Kinder onder- en bovenkleedin£, namens de zaken, waar ondergoederen, stoffen, manufacturen, meubelstoffen, kortom alle zaken, die textiel producten verkoopen een verzoekschrift in gediend. Dit verzoek namens alle betreffende werk gevers en werknemers is erop gericht een bindende gemeentelijke bepaling voor deze zaken te verkrijgen om redenen van veilig heid, verduisteringsmoeilijkheden, alsmede het feit, dat tegenwoordig Zaterdags weinig koo pend publiek meer na 8 uur aanwezig blijkt, het sluitingsuur te bepalen op 8 uur. Onder sluitingsuur worde dan verstaan, dat te 8 uur geen koopsters of koopers meer in de zaken aanwezig mogen zijn. Daar onderlinge af spraak van winkeliers nooit het gewenschte doel bereikt, is het wel tamelijk voor de hand liggend, gezien de algemeene instemming in zaken- en werknemerskringen in deze be drijven, dat deze regeling, als gemeentelijke verordening, zeer spoedig tot stand komt. Vertrouw niet op uw goed geluk Ga, om zeker te zijn, naar „De Toelast". -. i.» j hi-' *1 HELDER JUNIOREN—WATERVOGELS I. fl Zondagmorgen 10 uur. Evenals het vorige jaar heeft het Heider- bestuur wederom ingeschreven met haar junioren aan het groote Junioren-tournooi van de bekende eerste klasser ,,'t Gooi", dat gehouden zal worden op 23 en'30 Juni a.s. Ten einde de junioren zoo goed mogelijk voor te bereiden voor deze komende wedstrijd den, waaraan de junioren van verschillende eerste klassers deelnemen, zullen ter plaatse nog eenige wedstrijden worden gespeeld ter bevordering van het ploegverband. Voor Zondagmorgen a.s. is hiervoor uitge- noodigd de 4e klasser Watervogels en indien de junioren eenzelfde spel weten te ontplooien als tegen het elftal van Marinehospitaal, dan kan wederom op een aardige partij voetbal gerekend worden. De baten dezer wedstrijden komen ten goede aan de reiskas der junioren. Het Helder-junioren-elftal komt waarschijn lijk uit als volgt: R. J. Kousbroek H. Goutier A. v. Teeckelenburgh J. Kwinkelenberg C. Vonk W. Bakker Luc. v. d. Bogaerde H. Himpers J. Mos A. Rottier F. de Leur Het B-junioren-elftal speelt Woensdagavond 7 uur tegen een Watervogels-combinatie. Wxuide£A,fioAl Wandeltochten op Zondag 16 Juni. De aandacht van alle liefhebbers der wan delsport wordt nog eens met nadruk geves tigd op de wandeltochten, welke de Noord- Hollandsche Wandelsportbond op Zondag 16 Juni organiseert. Het parcours, zoowel voor de 25 als voor de o5 km loopt door de mooiste dreven van Kennemerland. Het ligt in de bedoeling om het eventueel batig saldo van deze tóchten te bestemmen voor de streken van ons vaderland, welke het zwaarst door den oorlog geteisterd zijn. Inschrijvingen bij den heer O. F. M. koster, Aurikelstraat 56, Amsterdam (Telef. 60717). Pas thans is bericht ontvangen, dat on den Tweeden Pinksterdag te Brussel, waar hij den laatsten tijd woonde, is overleden ka pitein C. E. Plugge, oud-gezagvoerder bij de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" Cornelis Evert Plugge, die op 4 Februari i'fLrS,gebrn' kwam op negentienjarigen leeftijd als stuurmansleerling bij de maat schappij in dienst aan boord van de Prins van Oranje", indertijd een zeer modernschip SS.»1932 h« kcopvJrtd^m.t Burgerlijke Stand van Den Helder van 7 Juni 1940. GETROUWD: T. Boon en M E 7niHpr b^EVALLEN1ÜnTanJr en P' J' Venhorst. t VA.LLE1Sj F. Buurman-van Laar z.; J. A. A. ZeegersVermeulen z. wekeïRLEDEN: M' Van der Sl00t <v 4 Jje^oehch tiieuw-i gemeenteraadsvergadering. De agenda voor de vergadering van den Raad der Gemeente Texel op Dinsdag 11 junJ a.s., nam. 2 uur, luidt: Voorstel om de kermis 1940 met te laten doorgaan. Ontslagaanvrage van den heer C. M. Plomp als hoofd der O-L. School te M. Eierland. Kwijtschelding gedeelte pacht aan den heer C. de Wit. bouwvergunnin gen. Verleend aan P. F- L. Doornbos te Brussel, uitbreiden van een landbouwschuur Wrjk H, Den Hoorn. Johanna M. Jannes, E 128z, van Wassenaar. Reinoutje Hoep, Hoogerstr. 10, Den Burg, van Callantsoog. L. Beets, B 44, van Wijdewormer. J. A. Korver, B 152, van Groningen. Hermanna Lienos en Meida A. R. de Groot, De Koog 17, van Den Helder. Zwaantje Bruggink, Den Burg, Schoonoord- weg 1, van Westerbosch Ovelte E 41. B. Brouwer, B 64, van Dantumadeel. Elisabeth G. Dob, Den Burg, Molenstraat 33, van Den Helder. Veronica M. Brouwer, K 15, van Wormerveer, W. de Vos, van Den Burg naar Haarlemmer meer, Bennebr.dijk 12. Dolly Mewe, van E S3 naar Amsterdam, Maas straat 823. Catharina Sleutel, van E 63 naar Amsterdam, Stadionkade 1053. J. H. J. Ebbelaar, van Den Burg naar 's-Gra- venhage, Wolmaranstr. 212. H. de Haan, van Den Burg naar Haren, Rijks straatweg 106. D. C. Dros, van E 85, naar Den Helder, Rujjgh« weg 146. D. J. ^Gerritsen en echtgen., van Den Hoorn 1 hakr Den Helder, Breewaterstraat 69. Hendrika M. van den Einde, van Den Hoorn naar Best, Ministerweg D 97. GEVONDEN. Een riem, een auto-onderdeel, 2 badpakken met handdoek, een portemonnaie, een zak kunstmest, een fiestpomp. (Herhaling) tien fietsen. IN EEN PAN MET SPINAZIE GEVALLEN. Woensdag viel het bijna 2-jarig zoontje van den heer H. Gomes te Den Burg in een pan met kokende spinazie, die zijn moeder daar bij het wecken een oogenblikje had neergezet. Met hevige brandwonden werd de kleine opgenomen. Na een ernstig lijden is het kind Vrijdagmiddag gestorven. van 1 tot en met 7 Juni 1940. ONDERTROUWD: Tjalling Johannes Dito en Maria Anna Zijm; Theunis Willem de Jong en Arina Mosk. GETROUWD: Jan Zoetelief en Willy Louise Langeveld. OVERLEDENHendrik Smit oud 80 jaar, echtgen. van Neeltje van Keeren. ZONDAG 9 JUNI 1940. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Visser; n.m. 7.30 U, Ds. Salm. Oosterend v.m. 10.30 Ds. Kok, Doop. Den Hoorn v.m. 11.40 Ds. Wesseldijk, maand' collecte v. d. Kerkvoogdij. De Cocksdorp v.m. 10.30 u. Ds. Salm, Nood' collecte. Koog v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft Oudeschild v.m. 10 u. Ds. Tinholt Doopsgezinde Gemeente. Oosterend v.m. 10.30 Ds. Gorter, extra col' lecte v. d. Rott. Doopsgezinden. Geref. Kerk. Den Burg (geb. Fanfare) v.m. 10 u. Cand. Wouda; n.m. 3 u. Ds. v. d. Leer, Voor bereiding H. Avondmaal. Oosterend v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer; n.m. 3 U< Cand. Wouda. Geref. Kerk H. V. Oosterend v.m. 10.30 en n.m. 3.30 De Hr. v. d. Plas van Amsterdam. Leger des Heils. Z°Q^ngk7'30 Bidst°nd; 10.30 Heiligingsdienst; 3.30 Openlucht in Oost.; 7.30 Verlossing»" bijeenkomst. Maandag: 3—5 en van af 7.30 Bloemenfeest met bazar. 3 oUr: ^oldatensamenkomst. derdag: 8 uur Heiligingsdienst. Leiders: Luit. D. Pieters en Kdt.luit. Tik Plomp.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6