KRUISWOORDRAADSEL „GIBRALTAR De Kaasmarkt Niet bij de pakken neerzitten Nog ruim 2000 menschen vermist uit Breda wordt weer Spaansch" Een Japansch gemechaniseerd vrijwilligerskorps Uit Alkmaar Marktberichten In memoriam YlieuwJ uit U\& Hyena's van het slagveld Zaterdag 8 Juni 1940 Derde bléd Vott&at Rotterdamsche „held" achter slot De inhoud van het nieuwe spoorboekje jjorizontaal. j. Soort suiker. 5' Eiland in Japan. 10. Azijn. 12. Plantaardig afval, veevoeder. 13. Voorschrift. 15. Muzieknoot. 17. Verhindering. 18. Muzieknoot. 19. Luim. 21. Sprookjesfiguur. 22. Bergplaats van, voor den land bouwer, belangrijke stof. 23. Staatsbedrijf, 24. Telwoord. 26. Muzieknoot. 27. Edelman. 29. Muzieknoot. 31. Jongensnaam (afk.). 33. Jongensnaam. 36. Tijdelijk, voorbijgaand gebruik. 38. Langzaam. 39. Mannelijk dier, met bepaalde eigenschap. Verticaal. 2, Naam van een volk, welke steeds aan een andere volksnaam gekop- peld is. 16. Eenige vertrek 2. Jongensnaam ken. (afk.). 18. Vogel. 3. Oogvormig 20. Paard. gedraaid snoer. 21. Hoofddeksel. 4. Pers. voorwoord. 23. Opschik. 6. Voorzetsel. 25. Bontsoort. 7. Aanstellerig per 28. Mannelijk dier. soon. 30. Woordenreeks 8. Inhoudsmaat. met bepaalde be- 9. Recht van voor teekenis. keur. 32. Masker. 11. Bron. 34. Muzieknoot. 13. Een van de dagen 35. Voegwoord der week, behalve (Fransch). Zondag. 36. Familielid. 14. Schaal (oud-Hol- 37. Lidwoord. landsch). De prijs werd gewonnen door! Mej. S. v. Voorene, Hoofdgracht 8. Horizontaal: 1. Zink; 4. Foef; 7. Kino; 8. Bios; 10. Lea; 11. Baai; 12. Nu; 13. En; '14. Bint; 15. Dol; 16. Rank; 17. Bari; 18. Daad; 19. Ferm; 20. Brat; 21. Harm; 23. L.o.d.; 24. Kurk; 25. He; 26. Op; 27 Halo; 28. Zon; 29. Welp; 30. Niet; 31. Kerf; 32. Kunde. Verticaal: 1. Zien; 2. Ina; 3. No; 4. Fiat; 5. Ovi; 6. Es; 7. Klep; 8. Bank; 9. Juli; 11. Bind; 12. Norm; 14. Baat; 15. Darm; 16 Raad; 17. Berk; 18. Drop; 19. Faro; 20. Blok; 21. Hulp; 22. Lente; 24. Kalf; 25. Hoed; 27. Her; 28. Zin; 29. We; 30. Nu. Duitschland wil geen tyran zijn. Voor Duitschland en Italië spreekt het vanzelf, dat Gibraltar zoo Spaansch zal worden als het geweest is, voordat de Engel- schen zich daar op een zwak oogenblik van het Spaansche koninkrijk gevestigd hadden, schrijft de diplomatieke medewerker van de Berliner Boersen-Zeitung, in zijn artikel: „Spanje en de as". Duitschland en Italië, zoo vervolgt hij, wijzen met verachting de beweringen van Fransche en Engelsche bla den af, volgens welke de Fuhrer aan Mus- solini verzekerd zou hebben, dat men gene raal Franco na den oorlog zal afzetten en in zijn plaats de fascisten in het zadel zal zetten. Integendeel: Gibraltar en de tegen overliggende gebieden in de handen van den Spaanschen heerscher, die hun vriend is, te weten, zal voor de asmogendheden de groot ste voldoening zijn, want Spanje wordt daarmede niet alleen weer baas in eigen huis, doch zal ook voor alle landen aan de Middellandsche Zee een onafhankelijke ge volmachtigde zijn, in wiens hand deze be langrijke Europeesche zee-engte he| veiligst en onpartijdigst bewaard wordt. Ook in dit opzicht komen de belangen der as-mogendhe- den met die van Spanje overeen. Duitsch land is er niet op uit twee tyrannen omver te werpen om dan zelf een tyrannie op te richten. Het strijdt behalve voor zijn eigen belangen, ook voor een Europeesche orde ning, waarin de rivaliteiten van het En- gelsch—Fransche tijdvak, dat voor de volke ren vernietigend was, zijn afgeloopen. De vriendschap van Duitschland en Italië met het nieuwe Spanje in een nieuw Europa als vriend aan zijn zijde te weten, is niet slechts overeenkomstig de moreele banden welke de drie staten verbinden, doch ook overeenkom stig de werkelijke belangen der beide as mogendheden. N.H.V.B, Afd. A: VroneAl km. Boys 3. Afd. G: Alkmaar 2Bergen 2 (10 uur). Afd. K: Atlas 2Helder 4 (10 uur). Afd. M: Egmondia 3Alkmaar 3. Afd. R: Winkel 1Oudesluis 2; Winkel 2Barsingerhorn (10 uur); Wieringerwaard 2—B.K.C. 3. Adsp. afd. K: Bergen a—Alcmaria b (10 uur) Afd. O: H.R.C. a—H.R.C. c (10 uur). Afd. P: Winkel aSchagen a (12 uur); H.R.C e—H.R.C. d (11.13) Indien geen tijd vermeld, vangen de wed strijden om 2 uur aan. Wij herinneren er aan. dat de wedstrijd J.V.C.Helder 3 in afd. E. gespeeld Zondag I.I., tot uitslag had een 43 zege voor Hel der 3. Beide zijn nu uitgespeeld. J.V.C is op 12. Helder 3 op 15 punten geëindigd. Petten heeft, zooals men zich wellicht her innert, 14 punten, maar kan het aantal van 16 bereiken en daardoor kampioen worden indien zij de slotwedstrijd tegen hekkeslui- ter Succes 2 op Wieringen in de volle winst omzet. Een Alkmaarsche kaasmarkt zonder vreem delingen schijnt een onmogelijkheid te zijn. Bij ontstentenis van toeristen, waren gister de buitenlandsche bezoekers gestoken in Duitsche uniformen. Er werd hier en daar geproefd van het befaamde Noord-Holland- sche product en we gelooven, dat, wanneer het aan hen ligt, de kaasleveranties van de afgeloopen week spoedig door nieuwe zullen worden gevolgd. De aanvoer lag met circa 100.000 K.G. een kleine 10.000 K.G. boven die van de vorige week, doch blijft daarmee nog belangrijk achter bij de overeenkomstige markt van verleden jaar. De handel was stug-duur. De» hoogste prijs van 24 ct, per pond werd bteaald voor en kele stapels, voor eenige werd 23V2 besteed, terwijl de gang van de markt ongeveer 22 a 23 ct. bedroeg. Het is niet wel mogelijk de oorzaak van deze betrekkelijk hooge prijzen aan te geven Bedenkt men, dat de exportprijs voor kaas naar Duitschland op het oogenblik 45ct. per K.G. franco grens bedraagt, dan is het duidelijk, dat de heden verhandelde kaas te duur is voor export. De mogelijkheid bestaat echter, dat morgen, Zaterdag, voor Duitsch land een hoogere prijs wordt vastgesteld. Daarnaast kan men overwegen, dat gedu rende de afgeloopen week de voorraden goed zijn geruimd door het quantum, dat is ge vorderd en dat daarmee ook die partijen zijn verdwenen die anders moeilijkheden zouden hebben opgeleverd, omdat de gevorderde soorten in het bijzonder" geèchikt waren voor afzetgebieden, die thans zijn afgesloten. Ten slotte zitten we in de periode van de beste en van de meest houdbare kaas, zoodat ook hierin een factor ligt, die de voor een be hoorlijk prijspeil zoo noodzakelijke specu latie in de hand werkt. Dat ons volk niet bij de pakken moet gaan neerzitten en zich moet aanpassen aan de behoeften en mogelijkheden van de nieuwe omstandigheden is reeds van deze plaats en ook elders tot in den treure betoogt en nu de eerste schok van de gebeurtenissen, die achter ons liggen, voorbij is, mag het tot verheugenis en vertrouwen stemmen, dat overal Neder- landsche schouders zich zetten achter de Nederlandsche taak: wederopbouw! Ons volk, tot in zijn diepste lagen, ver langt naar den arbeid, welke weer wat levensvreugd en vergetelheid zal bren gen. En onuitgesproken leeft daarenboven bij zeer velen de gedachte, dat alles wel weer spoedig gewoon zal worden, zooals na den vorigen oorlog. Misschien één of meer inzinkingen, crisissen die het finantieele leven even doen sidderen, maar toch na de korte nachtmerrie die ons even bevangen hield weer „gewoon". m m M Hier pas, een ernstig woord van waar schuwing. „Gewoon" in den zin van voortzetting van onze levenswijs als vóór den oorlog wordt het niet meer. Wij zijn arm geworden. Arm aan geld, maar vooral arm aan de bestaansbron- nen, zooals wij die tot nu toe kenden. Onze volkswelvaart, die voor een goed deel bloeide door de scheepvaart en de handel met onze koloniën, ziet zich de levenssappen ontnomen, doordat deze bronnen plotseling zijn afgesneden. Wij spreken thans de reserves aan, die nog overal aanwezig zijn, maar wij dienen ons toch goed te doordringen van de lotsverbondenheid met het Groot Duitsche Rijk dat evenals wij, bloot staat aan de gevolgen der Britsche blokkade met alle beperkingen in het verbruik, die dat medebrengt en voor wat ons land speciaal betreft met de funeste gevol gen voor onze groote havensteden en hun rijke overzeesche handel Uitdrukkelijk heeft de nieuwbenoemde Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart verklaart, dat ons geen grooter beperkingen zullen worden opgelegd, dan voortvloeien uit de noodzaken van den oorlog. Dat beteekent minder thee, minder koffie, minder brood, minder vet. Maar zoolang de voedingswaarde van hét rantsoen voldoende blijft om het le ven te behouden en dat zal het ze ker dan zijn dat slechts kleine ver slechteringen, welke gemakkelijk zijn te dragen. Ernstiger is de overschakeling van den grondslag van onze volkswelvaart. Wij zullen misschien met uitzonde ring van den tuinbouw - ons geheele eco nomische leven moeten omschakelen en instellen op het vasteland van Europa. Dit is echter allerminst een reden om bij de pakken te gaan neerzitten. Inte gendeel! Dat het der Duitsche bezettingsover heid ernst is met het zoo spoedig mo gelijk instellen van ons land op Mid den-Europa, mag blijken uit de benoe ming van de twee voortreffelijke experts Wohltat en Fischböck op de voornaam ste plaatsen in ons tegenwoordig eco nomisch leven. Wat tenslotte uit het groote gebeuren, dat over ons heenraast, zal worden ge boren, vermag geen sterveling te zeg gen. Wie echter de oogen openhoudt en ziet hoe beide strijdende partijen de oude economische wetten hebben aan kant gezet, die zal begrijpen, dat, „zoo als vroeger" het zeker niet meer wordt. De economische grenzen der staten van Europa, welke helaas samenvielen met de politieke, waren door de ge weldige voortgang der techniek tot hin dernissen geworden, welke elk waar lijk groot initiatief in den weg stonden- Na een periode van bekrimping, mis schien zelfs van betrekkelijke armoede, kan uit het wegvallen dier economische hindernissen, hetgeen zonder aantasting der nationale gevoelens zeer goed mo gelijk kan blijken, ongetwijfeld een on vermoede welvaart geboren worden. Dat dit echter niet slechts zal gaan ten koste van iets minder brood of thee is duidelijk; de grondslagen van onze geheele volkshuishouding, van onze so ciale wetgeving, misschien zelfs van ons geestelijk leven, zullen door de gewel dige veranderingen welke aan ons volksbestaan zijn voltrokken, worden aangetast Ons niet alleen door onzen arbeid, dus materieel,maar ook geestelijk hier op instellen, hoe moeilijk dit sommigen ook moge vallen, is dure plicht tegen over zichzelf, gezin en zaak, maar bo venal tegenover de eigen volksgemeen schap, tegenover de historie, die geen halt kent, maar voorwaarwfs ijlt, naar een nog duistere toekomst, waarin toch tal van heldere sterren der hoop zijn te onderkennen. Het moet de taak van de huidige en komende generatie in de Lage Landen aan de Zee zijn, om met de hand aan de ploeg en het hoofd koel, eerlijk en trouw, te werken aan het nieuwe Euro pa, dat zeker zal verrijzen op de puin- hoopen van onze oude gewoonten en maatstaven, die velen onzer dierbaar waren. HELDERSCHE EIERVEILING, 6 Juni. Aangevoerd: 26.000 kipeieren f 3—3.80, kleine eieren f 2.50—3, 750 eondeieren f 2 per 100 stuks. ALKMAAR. 7 Juni. Alkmaarsche Groentenveiling. Heden wer den de volgende prijzen besteed: aardappe len per 100 Kg. f 9—13, aardbeien per 100 doos f 1628, andijvie per 100 stuks f 2.90 —6.10, asperges per 100 bos f 12—38, bloemkool I per 100 stuks f 13—22, idem II f 710, druiven per 100 Kg. f 63.kropsla per 100 stuks f 13.10. komkommers per 100 stuks f 7.5012.50. prei per 100 Kg. f 3, peterselie per 100 bos f 3.205.60. perziken per 100 stuks f 615, postelein per bakje f 0.720.98, peulen per 100 pond f 1417, rabarber per 100 bos f 1.103, raapstelen per 100 bos f 0.50—1.20. radijs per 100 boa f 1—3.60, selderie per 100 bos f 1.60—3.60, spinazie per 16 p. bak f 0.72—1.50, snijboo- nen per 100 pond f 26—29, dubbele spercie- boonen per 100 pond f 3033, tomaten, per 100 pond f 1417, wortelen per 100 bos f 712.5'0, witlof I per 100 pond f 2.503.80. ALKMAAR. 7 Juni. Kaasmarkt. Aangevoerd 30 stapels, zijnde 100.000 Gg.: Fabriekskaas kleine f 24 Boerenkaas kleine f 26 per 50 Kg. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 8 Juni. Schofschem uien 10.20—11.10, dielingen 10.50—11.10, kleine 8.60-10.30. 2670 bos ra barber 11 20, 3187% Kg. tomaten: A 28 20 —29. B 29.10, C 28.—, CC 19.30. Aan de „Sportkroniek" ontleenden w(j de namen van de navolgende voet ballers uit onze omgeving, die voor het Vaderland hun leven gegeven hebben: P. Kikkert, lid van de V.V. Texel. M. Vlaming, lid van de V.V. Texel. B. M. Smulders, lid van de H.F.C. „Helder". Uk het poHtie-rapport Verkeersovertredingen Nog steeds schijnen sommige wielrijders niet te weten dat het slechts toegestaan is de Molenstraat bij Pronk in één richting in te rijden. Iemand die er zich niets van aan trok kwam op de bon. Zoo ook enkele per sonen die zonder bel op de fiets reden. Wiens fiets is dat? Op Texel's Veerhuis, Havenplein, is een heerenfiets terug te bekomen. Iemand uit de Joubertstraat heeft zijn fiets verloren. Handwagen gestolen. Een bewoner van den Ruyghweg deed bij de politie aangifte dat zijn grijsgeschilderde handwagen spoorloos verdwenen is. VISSCHERIJ. Urk, 5 Juni. Door 54 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag, alhier, aangevoerd: 7112 pond Kuilpaling, van 50497 pond per vaartuig, prijs 15% 17 cent; 1141 pond Lijn- of beugaal, 2630% cent; 90 pond Fuikaal, 2122 cent. en 153 pond Snoekbaars, 21%22 cent, alles per pond. Urk, 6 Juni. Door 62 vaartuigen werd he den aan den Gemeentelijken Vischafslag, al hier, aangevoerd: 8040 pond Kuilpaling, van 60300 pond per vaartuig, prijs 15%16% cent; 1200 pond Lijn- of beugaal, 2432 ct. en 250 pond Fuikaal, 1821 ct., alles per pond. Oplichter in groot formaat. Pen sionhouder als detective. De „held" van Rotterdam, van wien tal van kamerverhuurders te Amster- dam de dupe zijn geworden, is ge arresteerd. Hij zit veilig opgeborgen in het politiebureau aan den Over toom. Juist toen hij in een pension aan den Overtoom zijn zooveelste slachtoffer bedroog en rekende op een welverzorgd diner, kon hij wor den gearresteerd door een recher cheur, waarna hij binnen enkele mi nuten gratis logies kreeg in een cel van het politiebureau. Een „held".... De arrestatie van den man, die een aan- "131 pensionhoudsters allerlei ontroerende verhalen deed over zijn vlucht uit Rotter dam en zijn moedige redding van kindeien bit een ingestort huis, kon worden verricht, dank zij de oplettendheid van de pension houdster van den Overtoom en een recher cheur van het bureau Overtoom, die snel ingreep. Hij bleek geen machineteekenaar noch monteur-telegrafist bij het P.T.T.-bedrijf te zijn, zooals hij, al naar zijn believen, den menschen wijsmaakte, doch een werkloos huisknecht uit Enschede, die met zijn op lichterspraktijken gemakkelijk aan den kost kwam. Donderdagavond vertelde hij, dat hij moest overwerken. Toen de pensionhoudster gister morgen het uitvoerige verhaal over den Rot- terdamschen held in de Tel. las en daarin het signalement zag, dat bijna precies klopte met dat van haar gast, schrok zij erg. Zou zij een oplichter in haar huis hebben? Zij vroeg haar man om raad en deze toonde zich een goeden detective. De oplichter merkte niet, dat zijn vrien delijke gastheer en hospita hem niet meer vertrouwden. Zij lieten hem rustig weggaan, doch nauwelijks had hij de deur achter zich gesloten, of de pensionhouder ging den op lichter achterna. Hij had hem echter spoedig uit het gezicht verloren, doch de bewoner van den Overtoom gaf het niet op, liep naar het Telegraafkantoor, waar men den man niet kende, informeerde bij het bevolkings register, waar de man niet genoteerd stond. Toen de pensionhouder ontdekte, dat de gegevens over den gast niet klopten, liep hij naar het bureau aan den Overtoom, waar en rechercheur zich direct met het onder zoek beldstte en er voor zorgde, dat hij om halfzes in het pension aanwezig was. Toen de oplichter thuiskwam, was de arrestatie spoedig verricht. Het nieuwe spoorboekje' dat dezer dagen uitkomt vervangt de tijdelijk vastgestelde regelingen, welke druppelsgewijs werden ingevoerd. In deze nieuwe dienstregeling zijn zoo ver mogelijk de aansluitingen verbeterd. Men kon nog niet met alle belangen reke ning houden. Alle nieuwe baanvakken, waarop voorloo- pig werd gereden tot en met 6 Juni, zijn opgenomen. Van de dienstregelingen, welke daarna verschenen, worden aan de sta tions en halten inlegbladen beschikbaar gesteld, evenals van de verdere wijzigingen. De nieuwe reisgidsen zijn Zondag op een aantal stations en halten verkrijgbaar en Maandag overal in den lande. ZWARE STRAF VOOR PLUNDERAARS Geëvacueerden bestolen. De Zutfensche rechtbank heeft gisteren een aantal zaken van plunderaars, die tijdens den oorlogsnood hebben geopereerd, behan deld. Ze hadden gedurende de evacuatie van de buurtschap „De Hoven" te Zutfen op 11 en 12 Mei allerlei goederen gestolen uit winkels café's en particuliere huizen. Alle verdach ten bekenden. De Officier van Justitie, mr. Stam, was van meening, dat tegen deze hyena's van het slachtveld niet streng genoeg kon worden opgetre den. Hij eischte tegen den dertig jari gen landbouwersknecht J. van B., tegen den 47-jarigen G. J- H-. tegen den 28-jarigen koopman J. J. en te gen den loswerkman J. K., allen uit Zutien, twee jaar gevangenisstraf. Tevens werden eenige plunderingszaken uit Voorst behandeld. Tegen J. W. aldaar werd een jaar geëischt, tegen den CJ-jan- gen landbouwer D. J. D. anderhalf jaar en tegen W. H. J. v. d. M., een los werkman, een jaar gevangenisstraf. De rechtbank wees in enkele zaken onmid dellijk vonnis. De Zutfenaar J. van B. ^.eu' veroordeeld tot twee-en-een-half jaar, diens stadgenoot G. J. B. tot anderhalf jaargevan genisstraf, J. J. tot een jaar en H. K. tot an derhalf jaar gevangenisstraf. De uitspraak in de andere zaken zal over veertien dagen geschieden. In de zaak tegen een zestigjarigen winke lier uit Voorst, verdacht van heling van ge plunderde goederen, eischte de officier .van Justitie een jaar gevangenisstraf. Naar Domei meldt, is onder den indruk van de successen der Duitsche troepen in Japan op 15 Mei een „gemechaniseerd vrij willigerscorps" opgericht, onder de auspie- cien van de vereeniging voor „gemechani seerde nationale verdediging". Ongeveer 50 gepensioneerde generaals, munitiefabrikan ten en geleerden steunen het korps, reservis ten, studenten en alle jongelieden boven de 12 jaar kunnen zich voor dit corps laten inschrijven. Van het oorlogstooneel. Volgens het Japanache legerbericht zijn de operaties, door de Japansche troepen begin Mei ingeleid tegen de Chineesche troepen welke ten noordwesten en ten westen van Hankau waren samengetrokken en welker sterkte op een half millioen man geschat werd, in het laatste stadium getreden. Nadat het gros van het Chineesche leger Noordwestelijk van Hankau midden Mei tot den terugtocht over de Han gedwongen was, is in begin Juni de aanval geoj>end op de overblijvende 14 Chineesche divisies ten Westen van de stad. Volgens den .Ta- panschen militairen woordvoerder worden deze divisies met insluiting tusschen Han en Jangtse bedreigd. De woordvoerder ver klaarde verder, dat, evenals bij de opera ties in Mei van het vorige jaar de Japan sche krijgsverrichtingen niet in de eerste plaats gebiedsverovering. maar vernieti ging van vijandelijke stijdkrachten ten doel hebben. Pogingen overwogen om met hen in contact te treden. Het A.N.P. meldt uit Breda: Onder de vele geruchten, welke met be trekking tot de verblijfplaats van de nog niet teruggekeerde Bredasche vluchtelingen de ronde doen, is er een, volgens hetwelk een groep van eenige honderden ingezetenen der agglomeratie het zou hier voornamelijk menschen uit Ginneken betreffen uit Brus sel per trein naar Parijs zou zijn vervoerd, waar zij zouden zijn ingekwartierd in het Philipsgebouw. Wij hebben omtrent dit ge rucht getracht betrouwbare mededcelingen te krijgen, doch te bevoegder plaatse beschikt men over geen enkele aanwijzing, dat deze menschen, indien zij er al in zouden zijn ge slaagd te Brussel een trein te nemen, inder daad Parijs hebben bereikt Het is bijvoorbeeld met te Brugge aange komen stadgenoten voorgekomen, dat zij in den trein werden gezet, doch dezen na eeni ge kilometers alweer moesten verlaten. Het is zeer goed mogelijk, en men acht het zelfs waarschijnlijk, dat het met de hier be doelde groep evenzoo is gedaan. Er ontbreken op het oogenblik al leen uit de gemeente Breda nog 1200 tot 1300 menschen. In de randgemeen ten worden ook nog zeker duizend duizend personen vermist. Gisteren heeft de heer A. van Nijnanten, die met de registratie der nog niet terugge keerde stadgenooten is belast, met burge meester B. W'. Th. van Slobbe de maatrege len besproken, welke genomen zouden kun nen worden om inlichtingen te verkrijgen omtrent de menschen ,die nog in Frankrijk of mogelijk in Engeland of Zwitserland zou den vertoeven. O. m. is de mogelijkheid over wogen om te trachten via de Amerikaansche consulaten in die landen een oproep te doen tot de achtergebleven vluchtelingen, opdat deze zich aan een centraal punt zouden mel den. Op deze wijze zouden wellicht lijsten van de in deze landen aanwezigen kunnen worden verkregen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 9