Noorwegen staakt de vijandelijkheden Ctalliiiefdeii schepen zich in Het ingrijpen van Italië DAGBLAD VOOR DEN-HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Pond Sterling niet langer vrij Alle Duitsche troepen in het vuur Grensregeling in het Verre Oosten Bommen op Dusseldorf Duitschlands bevolking blijft groeien Landbouw- moeilijkheden in Frankrijk DE VERDEDIGING VAN LONDEN Moord te Rotterdam Duitschland waarschuwt tegen versterking van Parijs KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 68e JAARG. No. 8946 De Noorsche regeering naar het buitenland Het Zweedsche telegraaf agent schap seint uit Tromsoe dat het Noorsche opperbevel heeft bevolen, dat de vijande lijkheden Zondagnacht om 24 uur gestaakt moeten wor den. Onderhandelaars zijn onderweg. Ëerst na de uitschakeling van Frankrijk Wederom Roeroeensche reservisten opgeroepen Massaevacuatie uit Engeland Egypte en de oorlog heldersche courant Uitgave der Uttg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG 10 JUNI 1940 Het agentschap deelt verder méde, dat gisterenavond in Noorwegen en in Zweden reeds geruchten de ronde deden, volgens •welke de Britsche en Fransche troepen in Noorwegen bezig waren zich terug te trek ken en de Noorsche Koning en de „Noorsche regeering" zich niet meer in het land be tonden. D.N.B. seint: De oorlog in het noorden van Europa is geëindigd. Dit bericht heeft in politieke kringen te Stockholm geweldig opzien gebaard en tevens onmiskenbare vol doening gewekt. Men is te Stockholm van meening, dat het besluit van het Noorsche opperbevel voor al is ingegeven door 't besef, dat zelfs wan neer men plaatselijke successen in den sec tor van Narvik had kunnen behalen, dit op het verloop der operaties in haar geheel geen invloed zou hebben gehad. De overwin ningen der Duitsche troepen aan het weste lijk front, zoo verklaart men in politieke kringen, spreken een te duidelijke taal, dan dat men thans in de Scandinavische landen op een uiteindelijk succes der Westelijke mogendheden zou kunnen rekenen. Dit is waarschijnlijk van beslissenden invloed ge weest op de besluiten van de Noorsche le gerleiding, geheel afgezien nog van de jong ste successen der Duitsche marine vpor Nar- vak en van den waarlijk heldhaftigen te genstand, dien de Duitsche troepen in den sector van Narvik onder uiterst moeilijke omstandigheden geboden hebben. Man ge looft ook, dat de Noorsche legerleiding de on toereikendheid van de geallieerde „hulp" zeer duidelijk ondervonden heeft en derhal ve niet meer bereid is, nog langer Noorsch gebied in een vrijwel geen kansen biedenden strijd aan de verwoestingen van den oorlog bloot te stellen. Ook moeilijkheden met de voorziening van voedsel en munitie zijn wellicht, naar de meening van Zweedsche deskundigen, op het besluit van de Noord-Noorschc legerlei ding van invloed geweest. In Zweedsche militaire kringen geeft men in dit verband uiting aan zijn bewondering voor de prestaties der Duitsche troepen, die ondanks ont zaglijke moeilijkheden door hun taaie volharding een beslissing in hun voordeel hebben afgedwongen. Duitsche troepen in Narvik, zoo zegt men in deze kringen, hebben met hun daden een nieuw heldenepos in de geschiedenis ge schreven. Omtrent de verblijfplaats van den Noorschen koning en de vroegere Noorsche regeering doen de meest verschillende ge ruchten de ronde. Het waarschijnlijkst acht men het, dat zij zich met Engelsche schepen naar Engeland hebben begeven. Een dag van beslissende betee- kenis. Fransche militaire kringen verkla ren, dat alle aan het Westelijk front beschikbare Duitsche troepen in den gisterochtend bij het aanbreken van den dag begonnen strijd zijn gewor pen. Deze geweldige massa valt aan op een front, dat zich uitstrekt van de zee tot de Argonnen. Men ver wacht, dat de slag vandaag nog in hevigheid toenemen zal en voor de Franschen, die zich met gelijke vast beradenheid verdedigen, een dag van beslisende beteekenis wordt. De Fransche bladen wijzen op de buiten gewone hevigheid en den geweldigen om vang van den aan den gang zijnden slag en rij verheelen niet de ernstige bezorgdheid, die het verloop zoowel bij het publiek als in gezaghebbende kringen wekt Men wij^t i11 het bijzonder op het groote aantal strijd krachten, die het Duitsche opperbevel voor den aanval in het veld heeft gebracht. Men gelooft, dat de slag vandaag of morgen zijn hoogtepunt zal bereiken. Parijs verkrijgt steeds meer het aanzien van een in den 001- log zijnde stad. De evacueering geschiedt op *Weds grootere schaal. In de toespraak, die de bekende Italiaan- sche buitenlandsche politicus Ansaldo giste ren zooals iederen Zondag tot net Italiaan- sche leger heeft gericht, verklaarde hij, dat de datum van het ingrijpen van Italië nog een geheim van Mussolini is. Wel kan ech ter reeds thans gezegd worden, aldus Ansal do, dat in de tweede phaze van den oorlog, waarvan de slag in Frankrijk slechts de in leiding vormt, na de uitschakeling van Frankrijk, de strijd tegen Engeland zal be ginnen en dat dan het optreden van Italië van kapitale beteekenis zal zijn. Dan zal Ita lië zijn eenheid volmaken en de slavenkete nen verbreken, die Italië tot gevangene van de Middellandsche zee maken. Met betrekking tot de benoeming van Maarschalk de Bono tot bevelhebber van de Zuidelijke legergroep, betoogde Ansaldo, dat de naam de Bono en de naam van de leger groep, ieder, die hieraan de juisten uitleg weet te geven, veel zegt. De kameraden, die in de havens op hun verscheping wachten, zullen onder de bevelen van de Bono staan. JAPAN EN RUSLAND VINDEN ELKAAR Tusschen de Sovjet Russische en de Ja- pansche regeeringen is naar Tasis meldt, in de strijdvraag over het verloop van de grens is het gebied der Chalkin-Gol, tus schen Mandsjoerije en Buiten-Mongolië over eenstemming bereikt. Deze strijdvraag heeft naar bekend is. verleden jaar tot \erbitter- de botsingen geleid tusschen Russische en Japansche troepen Ook op de conferentie der gemengde commissie, welke begin 1940 te Tsjita en te Charbin bijeen kwam, kon den de vraagstukken, welke hiermede sa men hingen, niet worden opgelost. De thans bereikte overeenstemming is het resultaat van besprekingen, die den laatsten tijd tus schen volkscommissaris Molotof en den Japanschen ambassadeur Togo zijn gevoerd. Geblokkeerde valuta. De Amerikaansche radiodienst meldt, dat Groot-Brittannië Vrijdagavond zijn tradi- tioneele vrijhandelspolitiek door een reeks ingrijpende deviezenverordeningen heeft opgegeven, waardoor de geheele handel van het Britsche rijk a.h.w. onder een totalitai re controle geplaatst wordt De nieuwe maatregelen voorzien, naar de radiodienst verder meldt, in een geblokkeerde valuta voor alle Britsche bezitingen en dominions. De tegenwoordige vrije markt voor pond sterling in de Ver. Staten wordt op geheven, Vele Belgische vluchtelingen uit Luik en omstreken passeeren op hun terugtocht uit West-België en Noord-Frankrijk Maastricht, waar zij door de bevolking op hartelijke wijze worden verzorgd en verder geholpen Ondanks den oorlog heeft het jaar 1939 Duitschland een bevolkingstoename van 613.000 zielen gebracht. Met de nieuw ver worven gebieden in het Oosten is hierbij nog geen rekening gehouden, doch wel werd het aantal in den oorlog gevallenen reeds in mindering gebracht. De bevolkingstoename vloeit uitsluitend voort uit de groote toename van het aantal geboorten. In 1939 werden in Duitschland 1.633.078 levend geboren kinderen ingeschre ven. Het cijfer van het voorafgaande jaar wordt daarmee met 126.738 overtroffen. Op elke duizend inwoners komen 30,3 geboor ten, tegenover slechts 14.7 in 1933. Het nieu we cijfer is in het bijzonder van beteekenis, daar voor het eerst sinds langen tijd thans bijna weer de hoogte is bereikt, welke de we tenschap voor het „zelfbehoud" der volks kracht heeft berekend. Dit bedraagt 1.652,000 geboorten per jaar. Men is in Duitschland van meening, dat het nog ontbrekende percentage, na beëin diging van den oorlog spoedig zal zijn be reikt. Het aantal huwelijken heeft in 1939 met 944.246 het recordjaar 1934, waarin de zoogenaamde huwelijksleeningen werden verstrekt, met ongeveer 32.000 overtroffen. Evenals de Engelsche arbeiders bevinden zich de Fransche in een weinig benijdens- waardigen toestand. Naar het Parijsche blad „Journal" van 6 Juni meldt, heeft het Fran sche ministerie van landbouw de onder den indruk van het Duitsche offensief uit de de partementen Eue, Aisne en Seine en Oise vertrokken landarbeiders doen requi- reeren en hen onder dwang naar de vuur- zone doen brengen. Na de slechts voor 40 pet. ten uitvoer ge legde bewerking voor het najaar en het weg vallen van verdere landbouwgebieden door de militaire operaties in Noord-Frankrijk, is de voedingsmiddelenbasis in Frankrijk zoo danig geschokt, dat de landbouwcomniissie van de Fransche Kamer een dringend be roep heeft gericht tot de regeering met het verzoek den Franschen landbouw zooveel mogelijk arbeidskrachten door ontslag uit den militairen dienst ter beschikking te stellen. Boekarest, 8 Juni (D.N.B.) Nadat reeds op 23 Mei het grootste deel der Roe- meensche reservisten onder de wapenen was geroepen, zijn thans verdere oproepin gen van reservisten uitgevaardigd. De re servisten moeten zich binnen 48 uur bij hun eenheden aanmelden. Na dezenieuwe oproepingen zal het Roemeneensche leger w-el op volle oorlogssterkte zijn gebracht. Bespreking in het Lagerhuis. De parlementaire correspondent van Reu ter schrijft, dat in de komende geheime zit ting van het Lagerhuis hoofdzakelijk het woord zal worden gevoerd door Churchill en den minister van oorlog, Eden. Deze geheime zitting zal a.s. Dinsdag worden gehouden. Het voornaamste punt van bespreking zal de verdediging van Londen zijn, die eveneens aanleiding zal zijn tot het houden van dc eerste geheime zitting van het Hoogerhuis. De minister van binnenlandsche verdediging Anderson zal een belangrijke verklaring af leggen. Lordell Bank zal de regeering over de nieuwe verdedigingsmaatregelen interpel- lecren. Naar Canada. De Engelsche Sunday Dispatch eischt op nieuw, dat alle personen, die niet in En geland noodig zijn. het land moeten verla ten, zoo b.v. alle kinderen beneden de 12 jaar, alle mannen en vrouwen boven de 70 jaar en alle invaliden. Het blad stelt ver der voor. deze personen voor den duur van den oorlog naar Canada of een andere do minion te evacueeren. HAILE SELASSE NIET IN OF NAAR AFRIKA. De uit het buitenland afkomstige berich ten. volgens welke Haile Selassie, de ex- keizer van Abessinië zich in Kenya of op weg naar Kepya bevindt, zijn volkomen on gegrond, zoo .verklaart men in Londen. Parlement heelt zijn houding nog niet bepaald. Het Egyptische Parlement zal dit jaar, naar Stefani meldt, niet op reces gaan. De Egyptische minister-president heeft te genover de pers verklaard, dat in geval van een wijziging in den internationalen toestand de Kamer opgeroepen zal worden een definitef besluit te nemen ten aanzien van de houding van Egypte in den Euro- peesclien oorlog. Alle Britsche officieren in Cairo hebben hun particuliere woningen of appartemen ten in hotels moeten opgeven. Zij zijn on dergebracht in barakken langs den weg naar Meadi-Heloe-an ten Zuiden van Cairo. Het Semiramishotel, waar de Britsche ge nerale staf is ondergebracht, is met prik keldraadbarricaden volkomen afgeze' Aanzienlijke materieele schade. In den nacht van 6 op 7 Juni hebben geal lieerde vliegers boven Dusseldorf een reeks bommen op een stadsgedeelte, dat het dui delijk karakter van een woonwijk droeg, in de nabijheid van 'n sportveld laten vallen. Zes personen werden gewond. De schade aan burgerlijken eigendom is aanzienlijk. GEEN SPAANSCH FRUIT MEER NAAR ENGELAND. De groenten- en fruitexporteurs van Va- lencia hebben in verband met de slechte prij zen, die Engeland voor hun producten' biedt besloten, geen groote zendingen meer naer Engeland te verzenden. Dader gearresteerd. Gistermiddag is in de Brederodestraat om strceks kwart voor zes een 38-jarige perser uit een der randgemeenten, tengevolge van een woordentwist door zijn zwager met een mes gestoken en kort daarna over(eden. De chauffeur J. K., wonende in de Brede rodestraat, ontving bezoek van zijn zwager. Na een gesprek, dat de gemoederen nog al opwond, verliet de zwager het huis. Even later keerde hij echter op zijn schreden te rug en begon, woedend als hij was, tegen de voordeur van K. te trappen. Deze werd door deze handelingen zoo kwaad, dat hij een broodmes greep, daarmede naar buiten liep en zijn zwager ernstig verwondde. Het slachtoffer strompelde nog cenige meters over de straat en zakte toen ineen. Toen hulp kwam opdagen, was het reeds te laat. Het slachtoffer was aan de bekomen ver wondingen overleden De dader is onmiddel lijk gearresteerd worden en is daarna op het politiebureau aan een verhoor onderwor pen. De stoffelijke resten van het slachtoffer zijn naar een ziekenhuis overgebracht. „Het zou een misdaad zijn die toch het noodlot niet kon afwen den". Berlijn (D.N.B.) Met verwijzing naar het voorbeeld van Warschau waarschuwt de Duitsche pers er tegen, dat Parijs tot een bolwerk tegen de Duitsche troepen wordt gemaakt, zooals het opwerpen van barri caden in de straten doet vermoeden. Zoo schrijft de „Lokal Anzciger": „In een ver standsverbijstering zonder weerga eischen menschen als De Kerillis, dat Parijs als bol werk tegen de Duitsche troepen wordt ge bruikt. Men wil een stad van vier millioen zielen versterken. Het zou een reusachtige misdaad zijn, wanneer Parijs als militaire versterking aan den oorlog werd overgele verd. Dat men dergelijke dingen verlangt, toont aan, hoe wanhopig maar ook geweten loos de mannen zijn. die dezen oorlog heb ben voorbereid en ontketend". Volgens de „Boersen Zeitung" kan men nauwelijks aannemen, dat in de Fransche hoofdstad iemand nog kan gelooven, dat door het opwerpen van barricades en derge lijke middelen het noodlot kan worden af gewend, vooral ook, omdat het voorbeeld van Warschau nauwelijks onbekend kan zijn. Massa arrestaties, politieterreur op aller lei wijze en barricades eenerzijds, aan de an dere zijde krampachtige pogingen om het volk de werkelijkheid te verbergen, het is geen wonder, dat bij terroriseerenden en ge- teroriseerden het gevoel steeds sterker wordt dat men op een vulkaan zit. Barricades te Parijs, evenals voor zeventig jaar. Het schijnt Revnaud duidelijk geworden te zijn, dat hij niet slechts de gevolgen van zijn po litiek, welke tegen volken en vrede gekeerd is, maar ook die van de vijandigheid jegens zijn volk heeft te vreezen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1