geeft zich over ROUAAN GEVALLEN Ruim 600.000 werkloozen in Nederland Kon. Militaire Academie staakt haar arbeid 18.000 ARBEIDERS DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De Duifschers staan 20 K.M. voor Parijs Activiteit aan den Boven-Rijn aan 't ruimen in Rotterdam 1300 vrachtauto's rijdeo af eo aao ERNSTIG WOORD Rijksminister Lammers in Nederland Egypte verbreekt betrekkingen met Italië naar arbeid Waarheen met het puin? van Amsterdams burgemeester Onderwijs stopgezet Uitgave der Ultg. Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 7». DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Fransche legergroep DONDERDAG 13 JUNI 1940 68e JAARG. No 8949 Het oppercommando der weermacht maakt bekend: De bij St. Valery ingesloten Fransche groep strijdkrachten heeft na het mislukken van verdere pogingen om over zee de troepen weg te voeren, gecapituleerd. Een Fransche generaal, die het bevel voert over een leger- oorps, een Engelsche en vier Fransche divi siecommandanten hebben zich overgegeven. Het aantal der gevangenen bedraagt reeds meer dan 20.000. Het buitgemaakte materiaal aan werktuigen en wapenen is onoverzien baar. De nieuwe operaties welke op 5 Juni tus- schen het Kanaal en het gebied ten zuiden van Laon begonnen zijn, hebben een volledig succes opgeleverd. Nadat de Weygand-zone ten zuiden van de Somme was ingenomen, werd de vluchtende vijand op verscheidene plaatsen bestookt en werd de rest met zeer zware verliezen over de beneden-Seine terug geworpen. Rouaan is sinds eenige dagen in Duitsche handen. De Seine stroom afwaarts van Parijs is op verscheide ne plekken reeds door onze troepen gepasseerd. Ten noordwesten van de hoofdstad staan onze divisies aan de Oise twintig kilometer voor Parijs en voor de aan weerszijden van Senlis uitloopende verdedigingsstelling van Parijs, Compiègne. het tooneel van het sma delijke dictaat van den wapenstilstand van het jaar 1918, en Villers-Cotterets zijn in on ze handen. Ten oosten van de Ourcq is de Marne over een breed front met sterke strijd krachten bereikt. Ook onze legers die op 9 Juni tusschen het OiseAisne-kanaal cn de Maas opnieuw tot den aanval zijn overgegaan, hebben in he vige gevechten den voor hen staanden vij and verslagen en hem tot den aftocht ge noopt. Reims is ingenomen. In de Cham pagne is de Suippes gepasseerd. Ondanks talrijke deels met pantserwagens gesteunde tegenaanvallen in de Champagne, gelukte het den Fransehen ook gisteren niet, onzen opmarsch tot staan te brengen. In het verloop van de nieuwe krijgsver richtingen leed de vijand zeer zware bloe dige verliezen, werd een groot aantal gevan genen gemaakt, en werden wapens en ooi- logsmateriaal van allerlei soort buitgemaakt. Ook een voorloopige telling hiervan was tot dusver niet mogelijk. Het luchtwapen, dat door zijn voortduren de optreden aanzienlijk tot de groote succes sen van he leger sinds den 5en Juni heelt bijgedragen, heeft gisteren het landlegei op nieuw krachtdadig gesteund en met succes aanvallen ondernomen op de haveninricn- tingen van Le Ilavre, alsmede op vijandelijke transportschepen aan de westkust van het Kanaal. Hierbij werden zeven transportsche pen, waarvan een vaartuig van 5.000 ton, tot zinken gebracht, tien anderen, waarvan drie tusschen 10.000 en 15.000 ton, door bomüe fers beschadigd. Op verscheidene schepen braken zware branden uit. Tijdens bomaanvallen van vijandehjke vliegtuigen in West-Duitschland in aen nacht op 12 Juni, werden brandbommen bin nen een stad geworpen. Op 11 Juni probeerden eenige Bntócne vliegtuigen vruchteloos Drontheim Ren aai. te vallen. Zij leden hier^,?® s %ver. verliezen. Van ongeveer 12 aan iucht- den er drie door jagers en een door doelartillerie neergeschoten. „««„tuigen De vijandelijke verliezen vhegtuogen bedroegen gisteren in totaal o9. ,,ai(j werden er 20 in luchtgevechten neergehaald. 19 door luchtdoelgeschut v®"}1?1(|: n(üen werd op den grond vernietigd. Bovenalen werden weer drie kabelballons neeigescl ten. Drie eigen machines worden vermist. Berlijn, 12 Juni (D.N.B.) Met betrekking tot de levendige artilleriebedrijvigheid aan het tot dusver kalme front aan den Boven- Rijn bij Bazel wordt aan het D.N.B. van be voegde militaire zijde het volgende medege deeld: Het is begrijpelijk, dat dit artille rieduel aan den Rijn niet slechts In het zoo dichtbij gelegen Zwitser land met begrijpelijke bezorgdheid gevolgd wordt, doch ook elders in het binnenland. Het zou kunnen zijn, dat thans ook het front aan den Boven-Rijn aan het roflen komt. In elk geval hebben de ervaringen van dezen oorlog geleerd, dat voor een modern slagvaardig leger ook geweldige stroomen geen groote hin dernis meer zijn. Naar de Deutsche Zeitung meldt, is Dins dag Rijksminister Dr. Lammers, Chef van de Kanselarij, voor een kort bezoek te Den Haag aangekomen. In de avonduren had hij een bespreking met den Rijkscommissa ris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijksminister Seyss-Inquart. Overeenkomstig de procedure, die door de Egyptische regeering is gevolgd bij de Engelsche oorlogsverklaring aan Duitsch- land heeft de minister-president, Maher Pasja, de Egyptische Kamer voorgesteld de diplomatieke betrekkingen met Italië te verbreken. De Kamer hechtte haar goed keuring aan het voorstel. De binnenplaats der school van O.L. Vrouw Onbevlekt in de Gazometerstraat te St. Niklaas Waes bij Antwerpen, waar 51 inwoners van Breda het slachtoffer werden van een bombardement VOOR HEN, DIE ZWAREN ARBEID VER RICHTEN, WORDT HET RANTSOEN GROOTER. Bij de vaststelling van het rantsoen voor de weldra in te voerep brooddistribu tie is, naar wij vernemen, rekening gehou den met den aard van den arbeid welke wordt verricht. Het grondrantsoen, voor ie dereen, wordt, gelijk gemeld 2 K.G. in de 7 dagen, doch zij, die zwaren arbeid verrich ten, ontvangen meer. Ook hierbij wordt nog weder onderscheid gemaakt in verschillende graden van zwaarte. Zoodoende kan het grootste rantsoen, voor één persoon, b.v. een mijnwerker, het dubbele bedragen van de standaard hoeveelheid, welke men zal kun nen verkrijgen, dat wil dus zeggen l K.G. per week. PRINSES JULLANA IN CANADA. De „Westfalische Landeszeitung" bevat een eigen bericht uit Kopenhagen, waarin gezegd wordt, dat volgens een Engelsche mededeeling. Prinses Juliana met haar bei de dochtertjes in Canada is aangekomen. In de tweede week van Mei. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat blijkens gegevens, verzameld door het centraal bureau voor de statistiek het aantal leden van gesubsidieerde vereeni- gingen met werkloozcnkas in de week van 6 t./m. 11 Mei 1940 bedroeg 600.933, waaronder 75.671 landarbeiders. Op deze personen is van toepassing de regeling der werkloosheids verzekering, vervat in het werkloosheidsbe sluit 1917. Van de 525.262 verzekerden zonder de land arbeiders was 14.9% de geheele week werk loos (in de vorige verslagwcek, 22 t./m. 27 April 14.8%. Een gedeelte van de week was werkloos 3.7% (vorige verslagweek 1,9%.) Kennelijk weerspiegelt zich in dit cijfer de werkloosheid, die in de laatste dagen dezer week is aangevangen. Brengt men hen, die een gedeelte der week werkloos waren, voor een derde ge deelte (dus voor 2 dagen werkloosheid) in rekening, dan verkrijgt men het werkloos* heJdspercentage 16,1 (vorige verslagweek 15,4). Wachtgeldregelingen. In verband met den huidigen toestand wordt hoe langer hoe meer door werkgevers gebruik ge maakt van de mogelijkheid om met subsidie van deo verheid wachtgeldregelingen in het leven te roepen, om het dienstverband met het personeel, voorzoover het niet, of niet volledig werk heeft, te behouden. Zelfs door zeer groote Nederlandsche ondernemingen wordt thans van deze mogelijkheid gebruik gemaakt. Naar wij vernemen, is het onderwijs aan de Kon. Militaire Academie stopgezet. De cadetten van het eertse en tweede studiejaar ten getale van 263, met name voor den dienst in Ned.-Indië bestemde, zijn naar huis gezon den. De cadetten van het derde studiejaar hebben, zooals men weet, den laatsten tijd reeds oificiersdienst gedaan. Over hun eventueele benoeming en be- eediging, welke niet waarschijnlijk lijkt, is nog geen beslissing genomen. Ook ten aan zien van het beroepskader zoowel officie ren als onderofiicieren en het verdere be- roepspersoneel van land- en zeemacht, is dit nog niet het geval. MEER ARBEIDERS KUNNEN NIET WORDEN AANGENOMEN, OMDAT MEN ELKAAR DAN MAAR IN DEN WEG ZOU LOOPEN. Rotterdam, 12 Juni. „Er be gint nu eenige teekening te komen in het opruimingswerk in de Maas stad Wel stelt de buitengewone om vang van de werkzaamheden 1 -ooge eischen aan de organisatie.^ maar het werk vlot steeds beter Deze mededeeling werd ons gedaan dooi den chef van de opruimingswerkzaamheden ir. C. Franx, die ook vertelde dat thans niet minder dan achttienduizend mannen bij het ruimingswerk zijn tewerk gesteld Het aantal vrachtauto's, dat puin rijdt, wisselt dagelijks, maar beweegt zich toch om de dertienhonderd! Waarschijnlijk zullen niet meer arbeiders worden aangenomen, omdat men elkaar an dere maar in den weg zou loopen. Boven dien worden alle arbeiders door tusschen- komst van de arbeidsbeurs aangenomen, zoodat de gemeentelijke technische dienst over deze kwestie geen zorgen heeft. Puin problemen. Anders is het met het puinvraag- stuk, dat binnen enkele weken een van de meest urgente moeilijkheden van Rotterdam is geworden. Op het groote terrein langs de Rochussen- straat kan men niet onbeperkt blij ven doorgaan met puin storten. De hoeveelheid puin, die per schip vervoerd wordt, is betrekkelijk klein en de Schie is vrijwel gedempt Aan de Korte Kade is men bezig met het versterken van de oevers van den Kralingschen Plas, maar in dien plas zelf kan geen puin wor den gestort, zelfs wanneer men deze oplossing, die van alle zijden pro testen zou doen opkomen, zou willen gebruiken. De bodem van den plas is immers veen en waneer het zware puin daarop gestort zou worden, zou de puinlaag steeds meer wegzakken, terwijl elders in den plas de bodem steeds meer omhoog zou komen. Het zou dus een werk worden waarmede men nimmer gereed zou komen en ir. Franx bevestigde, dat de gemeentelijke technische dienst dit plan zelfs nimmer heeft gehad. Momenteel is men bezig met het zoeken naar gelegenheden om het puin kwijt te raken, maar van vast staande plannen is nog geen sprake. De geruchten, dat bij het ruimingswerk zooveel ongevallen zouden zijn voorgekomen, moeten naar het rijk der fabelen worden ver wezen. Natuurlijk komt het voor, wanneer men met bijna twintigduizend man werk zaam is, dat hier en daar eenige ongelukken plaats hebben. Publieke belangstelling. Dat de belangstelling van het publiek voor het vraagstuk van het opruimingswerk groot is, ondervindt de gemeentelijke technische dienst dagelijks. Van verschillende zijden krijgt men ad viezen om het werk te vereenvoudigen. Dergelijke adviezen worden allen door den chef van het werk beoordeeld, hoewel de op gaven, die door de adviseurs behandeld wor den, niet allemaal zoo eenvoudig zijn als sommigen wel denken. Een plan bijvoor beeld om muren te sloopen door middel van een heistelling, waartusschen een zware slin ger tegen de muren zou beuken de manier waarop in de geschiedenis tijdens oorlogen stadswallen werden aangevallen is niet „Geen karakterlooze dienstbaar heid, doch vastberaden plichts betrachting". In de vrijwel voltallige zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad heeft burge meester de Vlugt zijn waardeering uitge sproken over de rust en kalmte waardoor de Duitsche troepen zich in ons land onder scheiden. Met moed en waardigheid moet thans de last die te dragen werd gegeven, gedragen worden. Enkelen, die van de gedachte schijnen uit te gaan, dat er verschil van inzicht bestaat tusschen de Duitsche autoriteit en de ge meentelijke overheid over hetgeen onder rust en openbare orde dient te worden ver staan. waarschuwde spr. Die meening nu is, naar hem bij meer dan een gelegenheid is gebleken, volstrekt onjuist. Burgemeester de Vlugt eindigde aldus: Wij hopen in staat te zijn onze taak te blij ven vervullen. Niet door een karakterlooze dienstbaarheid te toonen. waarvoor niemand achting heeft, maar door een vastberaden plichtsbetrachting, die zich ook kenmerkt door stipte en getrouwe nakoming van het geen in de verordeningen van de Duitsche autoriteiten en in onze wet en verordenin gen is voorgeschreven of vastgelegd. Moge die vervulling onzer plichten dan steun en kracht vinden in de bede, dat het God behage, op onzen arbeid zijn onmisbaren zegen te schenken. uitvoerbaar, omdat men dan niet weet naar welke zijde de muren zullen omvallen. Nu men echter met ontplofbare stoffen werkt is het sloopen van zware stuk ken bouwwerk ten zeerste vergemakkelijkt- Al zijn nog niet alle moeilijkheden overwon nen: het gaat met hei opruimingswerk den goeden kant op!

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1