Engelands hulp aan Holland Hieuwe candidaat Amerika en de Europeesche oorlog Nederlandsche soldalen redden Amsterdam Marktberichten Amerikaaosch presidentschap Arrestaties te Londen Het avontuur lokte» EGYPTE WACHT AF Herbouw in Noorwegen Verweer tegen Roosevelt Officieele publicatie van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd De Russische vlootbouwactie De Deutsche Zeitung geeft een verslag over den kritieken dag na de capitulatie, toen volgens dit orgaan kleine groepen Engelsche troepen, zoogenaamde «Vernietigingscom mando's" in de haven van IJmuiden land den, de daar liggende handelsschepen tot zinken brachten, de hoogovens beschoten en tenslotte trachtten de zeesluizen te doen springen, waardoor Amsterdam en Haarlem zouden zijn overstroomd, waardoor honderd duizenden menschen zouden zijn omgeko men en mililoenen aan waarden zouden zijn .vernield geworden. Volgens mededeelingen van de IJmuiden- gche bevolking aan de redactie van de D. Z. gedaan, liepen op Dinsdag 15 Mei tegen 20 uur 's avonds drie Britsche torpedobooten en een kleiner oorlogsschip de haven bin nen. Eenige honderden Engelschen haastten zioh aan wal en verdeelden zich over de geheele haven. Met groote meesterschap openden zij de ventielen der in de haven liggende groote schepen en in weinige minuten lag een pas sagiersschip van 10.000 ton in de havenin gang aan den grond en een schip van 8000 ton zonk verder in de haven. Spoedig werden deze schepen gevolgd door meerdere waardevolle koopvaardij schepen en eenige moderne Hollandsche mij nenvegers. Met eenige bevreemding had de comman dant van het havenfort, kapitein de Bonte, de vernielingen door de Engelsche bondge- nooten aangezien. Hij trad in onderhande ling met den Britschen bevelhebber, die hem mededeelde, dat de Engelsche soldaten hier op last van het Opperbevel optraden. Het werd na dit vrij vruchtelooze onder houd al duidelijker, dat de Engelschen ook de groote koelhuizen in de lucht wilden la ten springen. Zij brachten groote ladingen dynamiet aan en bereidden blijkbaar alles voor op een kele, krachtige explosie, na dat zij zelf de haven zouden hebben ver laten. Nogmaals stelde kapitein de Bonte zich in verbinding met den Engelschen bevelvoer der. 1 usschen deze beide mannen schij nen toen wel zeer harde woorden te zijn ge vallen. De Nederlandsche officier, die aan toonde, dat een opblazen van de vriesinstal- laties de totale vernietiging van IJmuiden zou beteekenen en wees op de gevaarlijke nabijheid van de ammoniakfabriek, behaal de tenslotte de overwinning. De tijdbom, wel ke aan het bestaan van IJmuiden een einde had moeten maken, werd niet gelegd! Intusschen waren de Hollandsche mili tairen wantrouwend geworden en toen zij de Engelschen zich bij de sluizen zagen verza melen en door de ontploffingen daar over tuigd werden, dat de Britsche soldaten de sluizen, die een groot deel van Noordholland tegen het zeewater beschermen, trachtten te vernietigen, grepen zij hun geweren en sleep ten een mitrailleur aan, waarmede zij het vuur op de Engelschen openden. Een Engelsche officier stort doodelijk ge troffen voorover in het water en de Britten zoeken onder den Hollandschen kogelregen haastig een toevlucht op hun schepen, die onder hevig vuur de haveningang berei ken. Zij denken echter nog niet aan vluchten, doch gaan over tot de beschieting van de hoogovens en de sluizen, echter zonder resul taat. Men moet, zegt het Duitsche blad, in alle ernst aannemen, dat de Britten van meening waren met de onderwaterzetting van Amster dam en Haarlem de Duitsche opmarsch te kunnen stuiten. ambassadeurs van Engeland en Frankrijk te Moskou, Cripps en Labonne, aangekomen. Russische ambassadeur naar Rome. Rome, (D.N.B.): De Russische ambassa deur, Gorelkin, die gistermiddag in Triest is aangekomen, is naar de Italiaansche hoofdstad vertrokken om de leiding der am bassade weer op zich te nemen. Voorstander materieele hulp, te genstander militaire deelname t.a.v. Geallieerde. WASHINGTON, (D.N.B.) Wendell Will- kie, president van het groote electriciteits- concern is, naar hijzelf heeft medegedeeld, voornemens zich candidaat voor het presi dentschap te stellen. Eenige gedelegeerden op den republikeinschen partijdag, die op 24 Juni te Philadelpjhia begint, zullen, aldus Willkie, zijn candidatuur officieel voorstel len. Willkie, die zich tot dusverre niet op poli tiek terrein bewogen heeft, is de laatste maanden door over het geheele land versprei de groepen gepropageerd als „De man, die de Vereenigde Staten kan verlossen van het economische fiasco der New Deal." Hij is voorstander van materieelen steun aan En geland en Frankrijk, doch keert zich beslist tegen een militaire deelneming van de Ver eenigde Staten aan den Europeeschen oorlog. Stockholm. (D.N'.B.). „Svenska Dagbla- det" meldt uit Londen, dat de politie aldaar reeds sinds eenigen tijd een lijst had aange legd van 700 Italianen, die uitgesproken fascistische sympathieën hadden en in de eerste plaats gearresteerd zouden worden. Men raamt het aantal in Engeland wonen de, doch in Italië geboren porsonen op "in totaal 25.000, waarvan 19.000 vreemdelingen heneden de zestien jaar. Het aantal Ita liaansche onderdanen in Londen zelf wordt geschat op ongeveer 10.000. Op het oogenblik zijn duizenden detectives in Londen bezig met het opsporen van deze „nieuwe vijan den". Met vrachtauto's en autobussen wor den de gearresteerde Italianen naar de ver schillende interneringskampen overgebracht Men verwacht, dat een groot gedeelte van de in Engeland woonachtige Italianen of personen van Italiaansche afstamming ge ïnterneerd zullen worden. In de bekende restaurants en ontspanningslokalen heeft de politie gisteravond de Italiaansche keil- ners gearresteerd. De kleine restaurants in de wijk Soho moesten sluiten, daar het per soneel voor het grootste gedeelte uit Italia nen bestond, die thans gearresteerd zijn. 17-jarige knaap werd ling naar België". „vluchte- De 17-jarige David Mol, die de vorige week vermist werd, is thans in de ouderlijke wo ning te Alphen aan den Rijn teruggekeerd. Zooals gemeld, moest de jongen de vorige week Woensdagochtend voor zijn patroon een krant halen. Hij nam die gelegenheid waar om zijn fiets te pakken en naar België te rijden; bij Hoogstraten passeerde hij de grens. Bij het lezen van avonturen der Neder landsche militairen en vluchtelingen in Bel gië en Noord-Frankrijk, is de zucht naar avonturen vermoedelijk in hem wakker ge worden. Hij gaf zich in België althans ook voor vluchteling uit en peddelde den vol genden dag naar Luik, waar hij zich als Ne derlandsche vluchteling bij het Duitsche be zettingstroepen meldde. Hier vond hij onderdak bij de soldaten en mocht hij voor den commandant type werk verrichten. Na drie dagen werd het verlangen naar huis echter te sterk en met achterlating van zijn fiets aanvaardde hij de terugreis naar Alphen via Hasselt, Eind hoven en Breda, soms kilometers loopend, soms ook meerijdend met militaire auto's. Het laatste gedeelte, van Gouda af, had hij weer moeten loopen en zoo vond in den af- geloopen nacht een voorbijganger hem uit geput in Boskoop. Deze heeft den avon tuurlijken knaap naar de ouderlijke woning gebracht, waar hij aanvankelijk een fantas tisch verhaal over een ontvoering opdischte. Toen hij door de politie wat nader aan den tand werd gevoeld, kwam de waarheid, vol gens het Hsb., echter al spoedig aan het licht en bekende hij geheel uit eigen bewe ging het avontuur te hebben gezocht. ITALIAANSCHE AMBASSADEUR TE MOS KOU AANGEKOMEN. Ook die van Engeland en Frank rijk arriveeren. De Italiaansche ambassadeur, Rosso, is gisterenmiddag in Moskou aangekomen. Be halve de Italiaansche zaakgelastigde en de leden der Italiaansche ambassade, waren ter begroeting ook de Duitsche ambassadeur me! de leden der Duitsche ambassade en de Hongaarsche gezant ter verwelkoming ver schenen. Kort tevoren waren ook de nieuwe Militaire acties in Afrika zouden standpunt kunnen wijzigen. ROME (D.N.B.) De tegenwoordige be trekkingen tusschen Italië en Egypte worden naar in welingelichte Italiaansche kringen wordt verklaard, ook na de in het Italiaan sche legerbericht genoemde vergeefsche po ging van Engelsche vliegtuigen in het lucht gebied van Gyrenaica aan de kust binnen te vliegen, bekeken vanuit het standpunt, dat de Duce Maandagavond in zijn rede heeft uiteengezet. Zouden deze militaire acties zich ontwikkelen en tot een systeem worden, dan zal het vraagstuk der Italiaansch-Egypti- sche betrekkingen aan nieuw onderzoek moe ten worden onderworpen. Oslo (D.N.B.) Na de Duitsche overwin ning in Narvik is men zonder verwijl met den herbouw in het Noorden van Noorwe gen begonnen. Van verschillende zijden zijn reeds aanzienlijke bedragen beschikbaar ge steld. De onlangs ingestelde Arbeidsdienst zal in Noord-Noorwegen een belangrijk ar beidsterrein vinden, daar overal, waar de Engelschen geopereerd hebben, verwoestin gen zijn aangericht. Als een der dringend ste vraagstukken bespreekt de pers de ver keerswegen tusschen het Noorden en ae rest van het iand. De telefoonverbindingen zul len zoo spoedig mogelijk hersteld worden. Debat in den Amerikaanschen Senaat. Tegenstanders van deelneming aan het woord. Bij een debat over de bui ten landsche po litiek in den Senaat heeft de democraat Holt talrijke met name genoemde Amerikanen van ophitsing tot oorlog beschuldigd. Indien deze individuen, aldus zeide hij, naar Eu ropa gaan en Hitier tot staan willen bren gen, zal de Senaat daar geen bezwaar tegen maken, maar menschen, die zonder zichzelf bloot te stellen de Amerikaansche jeugd op de Europeesche slagvelden willen offeren, zijn laffe landverraders. Holt onthulde, dat het „Comité tot verdediging van Amerika door hulpverleening aan de geallieerden", in April tijdens een geheime bijeenkomst te New York is ingesteld door een groep, waar toe o.m. Fred Coudert, vroeger juridisch raadgever van de Britsche ambassade, en Thomas Lamont, compagnon van den ban kier Morgan behoorden. Laments ophitsing tot oorlog, aldus vervolgde Holt, is een ge volg van zijn beleggingen in Europa. De democraat Wheeler verklaarde, dat ie dere stap, welke de regeering doet, ten doel heeft het land in oorlog te brengen. In En geland ziet men in Roosevelts belofte tot materieele hulpverleening het voornemen tot deelneming aan den oorlog. Daartegenover behoort Amerika duidelijk te verklaren, dat de groote meerderheid van den Senaat niet \oor oorlog zal stemmen en dat de Vereenig de Staten niet aan den oorlog zullen deelne men. Roosevelt over de Amerikaansche houding. In een dezer dagen gehouden persconfe rentie heeft President Roosevelt het aan plakbiljet goedgekeurd van het „Comité ter verdediging van de Vereenigde, Staten door hulpverleening aan de Geallieerden", waar in o.a. gezegd wordt: Wij Amerikanen heb ben natuurlijk buiten dezen oorlog willen blijven en geen maatregelen willen nemen die ons in den oorlog zou (Jen betrekken. In antwoord op desbetre tiende vragen zeide Roosevelt, dat de regeering onder zoekt welk overbodig geacht Amerikaansch oorlogsmateriaal ter beschikking van de geallieerden zou kunnen worden gesteld. Op het oogenblik wordt echter geen wijzi ging l>eoogd in de „Cash and Carry" bepa ling van de neutraliteitswet. Senator Nye waarschuwt tegen varen in kielzog van Engeland. NEW YORK, (D.N.B.) Op een vergade ring van de Uitvoerende Commissie der or ganisatie van vooraanstaande Amerikaan sche zakenlieden, heeft de Republikeinsche Senator Nye een scherpe aanval gedaan op de buitenlandsche politiek van Roosevelt. De zc politiek zoo verklaarde Nye, verwekt de zelfde stemming, als waarmede de'Vereenig de Staten in 1917 in den wereldoorlog wer den gedreven. De Vereenigde Staten moeten thans, zoo MENGVOEDERBEr SCHIKKING 1939, 's-Gravenhage. 12 Juni. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in oorlogstijd brengt het volgende onder de aandacht van alle handelaren in mengvoeder: Binnenkort zal een wijziging van de mengvoederbeschikking 1939 van kracht worden. Daar bij wordt bepaald, dat afleve ring van mengvoeder slechts is toegestaan aan hem, die ge organiseerd is bij de Neder landsche Meelcentrale. Boven dien mag mengvoeder slechts worden vervoerd naar een ge organiseerde bij de Nederland sche Meelcentrale. behalve wanneer het betreft een uitein delijken afnemer of een winke lier. die het mengvoeder betrekt op een bestelbon van de sectic bijzondere diergroepen te Beek bergen. Alle handelaren in mengvoe der. die nog niet zijn georeani- seerd hij de Nederlandsche Meelcentrale, dienen zich der halve ten spoedigste bij die centrale te organ.seeren. eischte Nye, een eigen politiek vinden en niet in het kielzog van een wereldrijk varen, dat men onverwoestbaar achtte. Het groot ste gevaar voor Amerika ligt in den door ze kere uitgevers aangewakkerden haat, die een dusdanige omvang heeft aangenomen, dat men eraan moet twijfelen of hij nog te beteu gelen is-. Nye keerde zich ook tegen de uilla- ting van Roosevelt over de hand, die den dolk in den rug van zijn buurman stiet. In dien Mussolini zich bij de Westelijke mo gendheden had aangesloten, zouden de Ame rikanen hem de grootste lof heblien tocge- zwaad. Tenslotte waarschuwde Nye ervoor Amerika te vereenzelvigen met de economi sche belangen der Westelijke mogendheden. Dit zou er op den duur toe leiden, dat Ame rika den oorlog van Engeland en Frankrijk tegen een dagclijkschen prijs van een mil- liard dollar zou financieren. ~7T~f®ken In Monnikendam wordt het vee ingeladen, Het beroemde Yser-monument te Dixmuiden is nagenoeg ongedeerd uit den strijd gekomen Het Russische marinetijdschrift „Krasnv Flot" houdt, naar de „Külnischc Zeitung" uit Stockholm verneemt, een artikel in van schout-bij-nacht Gagarin over Ruslands vlootbouwprogramma. Volgens dat artikel had Rusland van den Tsaristischcn Staat slechts een kleine en verouderde vloot over genomen maar onmiddellijk ging men over tot scheepsbouw op 200 werven, die onop houdelijk, dag en nacht, in bedrijf bleven.. Do oorlogsschepen, die van stapel licnen zouden, aldus het artikel, wat gevechts- waarde betreft kunnen wedijveren met de beste en modernste schepen der West- Europeesche mogendheden. Wat het aan tal schepen betreft, die nu op verschillende werven worden gebouwd, heet het, dat Rus land in 1942 een der beste vloten der we reld zal hebben. Ook de koopvaardijschepen worden nu op zoodanige wijze geconstrueerd, dat zij ge makkelijk tot oorlogsschepen kunnen wor den verbouwd en de matrozen ter koopvaar dij zouden de vercischte opleiding bij de oorlogsmarine krijgen. Om de bekwaamheid der matrozen te ver- grooten is, aldus het artikel, de diensttijd bij de vloot tot 5 iaar verlengd en bij de kustartillerie tot 4 jaar. Ook de winning van metalen, vloeibare brandstoffen en andere voor de vloot nood zakelijke grondstoffen zou voortdurend toe nemen. In het jaar 1940, het laatste van het der de vijfiaronnlan zal men 28 millioen ton staal. 20 millioen ton gietijzer en 2° milli oen walsijzer produceeren. SCHAGEN, 13 Juni. 10 aParden f 450700, 20 geldekoeien, ma gere f 120—100, 40 idem vette f 200—320, 12 kalfkoeien f 190270, 47 nuchtere kalveren f 614, 70 vette schapen f 1523, 00 over- houders f 14—22. 298 lammeren f 0—11, 6 bokken eng eiten f 1.508, 3 vette varkens per Kg. 56—00 ct.. 31 biggen 12—19, konij nen f 0.25—1, kippen 0.40—1.20. AMSTERDAM. 12 Juni. Veemarkt. 237 Vette kalveren: le kw. 52—58 ct., 2e kw. 44—50 ct., 3e kw. 3442 ct per Kg. levend gewicht; 172 nuchtere kalveren f 0.50—10.50 'per stuk. vleeschvar- kens, zware varkens en vette varkens 00 69 ct per Kg. slachtgewicht. enkele hooger. Overzicht: Vette kalveren ruime aanvoer, handel sleepend, moeilijk prijshoudend. Nuchtere kalveren ruime aanvoer, handel stug, prijzen als Maandag. Varkens weinig aanvoer en handel, prijzen onveranderd. ALKMAAR, 12 Juni. De Alkmaarsche Groentenveiling. He den werden de volgende prijzen besteed: aardappelen per 100 Kg. 7.5010, aardbeien per 100 doos 1218. andijvie per 100 stuks 1.50—3, asperges per 100 bos 15—36, bloem kool I 12—20, idem II per 100 stuks 7—10, druiven per 100 pond 57.kropsla per 100 stuks 13.40, komkommers per 100 stuks 5—11.50. peterselie per 100 bos 1—2.00, pos telein per bakje 0.49—0.71, peulen per 100 pond 7.50—12, rabarber per 100 bos 1.70—3 10 raapstelen per 100 bos 0.00—1.30, radijs per 100 bos 12.20, selderie per 100 bos 050— 1.20. spinazie per 16 st. bak 0.52—0 91 snij* boonen per 100 pond 26.—, dubbele spercie- boonen 26.—. tomaten per 100 pond 13—15. uien per 100 bos 2.10—3.30, wortelen per 10» bos 8—13.50. BROEK OP LANGENDIJK. 13 Juni o r$ch,°!Sfhe muizon 7—9.10. drielingen 7— 5.80, kleine 6.107.80, rabarber 1655C ^t°^aten: A 26.1026.50, B 26-2650, CO 17. éO19.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3