De Textieldistributie HeT GeHeim uon 7 orrance M Esdale vuren van 1 ohr MALTA gebombardeerd ITALIANEN ONDER DUITSCH COMMANDO Strijd om Parijs nadert Gamclin zou zelfmoord hebben gepleegd FRANKRIJK ROEPT OUDE LICHTINGEN OP Een jaar geëischt wegens steunfraude Dr. Ir. Tb. van der Waerden overleden door Edgar Rice Burroughs Radioprogramma T™°£ runj? me',M Vriendschapsverdrag JAPAN en SIAM Mandsjoekwo blijft neutraal FEUILLETON Versche visch Weer ruiten ingegooid HET EERSTE ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. FEEDS DE EERSTE LUCHTGEVECHTEN. Hoofdkwartier van het Italiaansche le ger, 12 Juni (Stefani). Te middernacht van den tienden Juni was de voorgenomen opcnarsch van de strijdkrachten te land en ter zee en van de luchtstrijdkrachten geheel voltooid. Eenheden van bommenwerpers der Italiaansche luchtstrijdkrachten, die door formaties van jachtvliegers vergezeld waren, hebben bij het aanbreken van den dag en bij zonsondergang hevige bombarde menten op militaire objecten op Malta met klaarblijkelijke resultaten uitgevoerd en zijn daarna ongedeerd naar hun bases te ruggekeerd. Inmiddels hebben andere een heden verkenningsvluchten boven het Noord-Afrikaansche rechtsgebied en de ha vens gemaakt. Aan de kust bij Cyrenaica werd een poging van de Britsche lucht strijdkrachten, Italiaansch rechtsgebied bin nen te vliegen, verijdeld. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn neergehaald. Strijdmacht bestaat uit ander half millioen man. Gezaghebbende kringen in Londen consta- teeren, volgens Reuter, dat de Italiaansche strijdmacht uit 70 of 80 gemobiliseerde divi sies bestaat, dus ongeveer P/2 millioen man, alsmede een groote luchtmacht en marine. Dit beteekent ongetwijfeld een sterke toene ming van de vijandelijke strijdkrachten. Het Italiaansche leger zal onder Duitsch bevel optreden. Men zal dus een doeltreffender Ita liaansche actie moeten verwachten dan in den vorigen oorlog, toen de Italianen onder eigen leiding streden. Het Italiaansche leger zou tegen verscheidene objecten kunnen wor den gebruikt, waaronder genoemd worden de Azurenkust, Corsica, Malta en Cyprus. Het Japansche departement van Buiten- landsche Zaken deelde gistermorgen mede, dat tussehen Japan en Thailand (Siam) een verdrag gesloten is betreffende de voort zetting der betrekkingen van vriendschap en wederzijdsche eerbiediging van elkan ders territoriale onschendbaarheid. Het moet bijdragen tot de stabiliteit en den vrede in Oost-Azië en zal vijf jaar geldig zijn. De landen zullen inlichtingen uitwis selen en elkaar raadplegen over zaken van gemeenschappelijk belang. Zij beloven voorts geen hulp te zullen verleenen aan een vijand van een der beide partijen. Zoolang de Europeesche oorlog niet 't Verre Oosten nadert. In een regeeringsverklaring over de deelne ming van Italië aan den oorlog wordt gezegd, dat Mandsjoekwo ondanks de uitbreiding van den oorlog niet-oorlogvoerende blijft, mits de oorlog niet het Verre Oosten nadert en de Japansche mandaten rustig blijven. doorRoy Vickers 47. HOOFDSTUK XLVIII. Grape fruit, f Nadat Gerald Saranack vertrokken was, begon meneer Massiter aan zijn ontbijt. Hij schoot al flink op met zijn grape fruit, toen hjj een verkleinde afbeelding van zichzelf op de suikerpot zag. „Deze das maakt een man van mijn leef tijd belachelijk," mompelde hij. Hij stond van tafel op en deed een andere das om. Toen belde hij het kantoor op. „U kunt die opdracht voor gezichtsmas sage annuleeren." Hij opende een actetasch. waarin een spe ciaal vakje gemaakt was, dat met riempjes sloot. Hij maakte ze los en nam er een cabi- netfoto uit van een aardige jonge vrouw, die zoo omstreeks de negentiger jaren genomen moest zijn. ,,'t Gaat niet, moeder! Ik wilde haar mee nemen naar huis maar het gaat eenvoudig niet. Meer niet!" Hij wachtte een oogenblik, en verwachtte zoo half en half. dat er een traan op de foto zou vallen. Toen dit niet gebeurde, deed hij hem terug in het vakje en maakte de riempjes weer vast. Toen at hij zijn grape fruit op en voelde zich zooveel opgewekter, dat hij per slot van rekening nog een flink ontbijt nam. Na het ontbijt keek hij enkele zakenbrie ven door. „Er is nog heel wat bij, dat ik af moet handelen, voordat ik vertrek. En ik wilde alles laten schieten! Hoe bestaat het!" Toen door de huistelefoon: „Stuur mij de beste stenotypiste, die u vinden kunt." Rome (Stefani). De bladen wijzen er op, dat de Duitsche bankschroef zich wel dra rondom Parijs gaat vastgrijpen, en dat de uittocht der bevolking sinds het vertrek der regeering en de Italiaansche oorlogs verklaring enorme afmetingen heeft aan genomen. De strijd om Frankrijk is gewor den de strijd om Parijs. Uit Frankrijk komende vluchtelingen dee- len mede, dat de voormalige Fransche op perbevelhebber, Gamelin, zelfmoord heeft gepleegd. Volgens te Irun (Fransch-Spaanschc grens) ontvangen berichten, zijn i# Frankrijk de lichtingen 1890 tot 1894 opgeroepen, zich on middellijk bij de bevoegde instanties te mel den. Reeds gisteren deelden wij enkele bijzon derheden mede over een op handen zijnde regeling van den verkoop van textielpro ducten. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt thans het volgende bekend: De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd. dat alle handelaren in textielpro ducten, ongeacht hun functie, zich moeten doen inschrijven bij het Rijksbureau voor de Distributie van Textielproducten door den handel, teneinde een vergunning te kunnen verkrijgen voor de uitoefening van hun bedrijf. Het zal binnenkort verboden zijn handel in textielproduoten te drijven, zonder in bet bezit te zijn van deze vergunning. Bepaalde, nader bekend te maken artike len, vallen niét onder de onderstaande al- gemeene voorschriften ter beperking van de aflevering van textielproducten. In het algemeen vallen onder deze voorschriften wel alle weefsels en andere afgewerkte tex tielproducten, welke noodzakelijk zijn voor kleeding, dekking en verzorging van den mensch. Voor het afleveren van o.a. woning inrichtingen is een speciale vergun ning van den plaatselijken distribu- tiedienst noodzakelijk. De beschik bare voorraad van deze goederen moet toch in de eerste plaats ge bruikt worden voor onze medebur gers, wier huisraad en inboedel in de laatste crisis verloren is gegaan. De onderstaande voorschriften vereischen in de eerste plaats de afgifte van bonnen door de winkeliers voor elke aflevering van textielproducten, welke slechts in be perkte mate betrokken kunnen worden. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze bonnen be waard moeten worden, aangezien te zijner tijd de kooper opgave zal moeten doen van zijn aankoopen, terwtj 1 de verkooper aan het pu bliek volgens nader aan ie wijzen groepen en sorteering zijn bonnen bij eveneens later te noemen instan ties zal moeten afleveren. Er wordt in eigen belang een beroep op de algemeene medewerking van de verkoopers en van het koopende pu bliek gedaan. Door de hierboven vermelde te zijner tijd in te stellen scherpe controle en uitwisse ling van de op deze wijze van twee kanten Juist nadat hij de telefoon had neergelegd, werd er gebeld. Het was Stephenson. zijn manager, die hem het verhaal deed, hoe Van- derlem gearresteerd was en hoe hij zelfmoord gepleegd had. „Nee maar!" riep meneer Massiter uit. „Dan weet ik wel, hoe ik dat moet aanpak ken. Maar op het oogenblik heb ik het druk." Hij zette zich, met de stenotypiste, aan z\jn werk en was keurig onbeleefd tegen haar, hetgeen niet eerlijk van hem was*, daar zij beslist goed voldeed. De ochtend ging voor bij. Hij wist dat hij voorbij ging. maar hij wilde niet naar de klok kijken deed dit niet tot twintig minuten voor twaalven, toen Gerald Saranack hem opbelde. „Meneer Massiter?... Ik heb Torrance ge sproken." „Daar had ik al een vermoeden van. En je hoeft mij niet te vertellen..." „Zij is zoojuist naar het Amerikaansche consulaat vertrokken. Ik vermoed, dat u haar niet zult willen laten wachten." „Wat!!... Ze..." Maar Gerald had de ver binding verbroken. Meneer Massiter keek de stenotypiste ont hutst aan. „Voor vanochtend is dat genoeg!" riep hij uit, alsof het hem speet. „Begint u maar vast met wat ik u opgegeven heb, dan kom ik vanmiddag wel terug om te teekenen." Hij pakte zijn hoed en rende naar de lift. „Naar het consulaat, zoo hard als je maar kunt," zei hij tegen zijn chauffeur, en leunde toen hijgend in de kussens. Om de een of andere reden was hij niet zoo gelukkig als hij had moeten zijn. Een secon- te verkrijgen gegevens, zal blijken in hoe verre voldaan ia aan de gegeven voor schriften. Met name de z.g. groote artikelen, welke hieronder gespecificeerd staan, zullen, in dien zij in grootere hoeveelheden af ge le verd resp. ontvangen zijn, in mindering worden gebracht van in de toekomst te verleenen rechten van aanschaffing. De z.g. „groote" artikelen zijn o.a.: Wollen dekens, costuums voor mannen en jongens, mantelcostuums, wollen japon nen, wollen dames- en kindermantels, over jassen voor mannen en jongens, regenjas sen en regenmantels, bedstellen, matrassen, stoffen, bestemd voor de vervaardiging van deze goederen. De bestaande regelingen en voorschriften hebben een tijdelijk karakter Zij dienen als overgangsmaatregel tot een verbeterde en definitieve regeling, welke zal worden in gesteld zoodra het Rijksbureau voor de Distributie van Textielproducten door den handel de gegevens verzameld heeft, wel ke noodzakelijk zijn om deze definitieve voorschriften zoo juist mogelijk te doen zijn en de organisatie gereed is. Al de maatregelen, welke genomen zijn en genomen zullen worden op het gebied van de verdeeling van textielgoederen, hebben ten doel te voorkomen, dat een klein gedeelte van de volksgemeenschap zich thans voorziet van extra-voorraden, ter wijl dan door den slechten aanvoer van grondstoffen de groote rest der bevolking reeds binnenkort niet goed zou kunnen worden voorzien van datgene, wat voor dagelijksch leven en werken noodzakelijk is. Een jaar gevangenisstraf legde de recht bank te Amsterdam eenige maanden gele den op aan een exploitant van een nacht veiligheidsdienst te Bussum, omdat hij een ernstige steunfraude had gepleegd. Maan denlang ontving hij steun, maar toch ex ploiteerde hij zijn bewakingsdienst, waaruit hij belangrijke inkomsten trok. Op zekeren dag liep hij tegen de lamp. Aanvankelijk hield hij vol, dat hij eigen lijk uitsluitend gewerkt had om zijn zoon, die ook in dit bedrijf werkzaam was, te helpen. Zelf had hij geen cent voordeel getrokken en had hij geleefd van zijn steun. In hooger beroep requireerde de procu reur-generaal bevestiging van het vonnis. Waar gaat het heen, zeide hij, wanneer menschen, die een bedrijf hebben, waaruit zij behoorlijke inkomsten trekken, toch kalmweg maandenlang steun trekken en de gemeente voor ruim f 700 benadeelen. De verdediger drong wegens verzachten de omstandigheden met klem aan op' het opleggen van een zware, doch voorwaarde lijke straf. Scheveningsche visschers zullen probeeren op versche vlsch uit te varen. Naar wij vernemen, is het waarschijnlijk, dat binnen eenige dagen van Scheveningen uit een aantal kleine vaartuigen ter kust- visscherij op versche visch zal uitvaren. Gevischt zal dan worden onder toezicht van een patrouillevaartuig. Zoo dit plan kan doorgaan zal er dus over eendgen tijd weder versche visch aan de markt zijn In den vorigen nacht omstreeks twaalf uur hebben wederom tot nog toe onbekende personen zich schuldig gemaakt aan het ingooien van ruiten. Ditmaal moesten twee spiegelruiten van een boekwinkel, ge vestigd op den hoek van de Keizersgracht en de Hartenstraat, het ontgelden. De da ders wisten, gebruikmakend van de duister nis. te ontkomen. Tweede Kamerlid, Op 63-jarigen leeftijd is gisteren te zijne huize in Laren (N.-H.) overleden het soci aal-democratische lid van de Tweede Ka mer, dr. ir. Th. van der Waerden. de realiseerde hij zich, dat hij bang was voor haar jeugd en dat hij dit geweest was, vanaf het oogenblik dat zij beloofd had met hem te zullen trouwen. Maar om dit hardop toe te geven, zou de reinste verloochening zijn van alle idealen van den modernen tijd. Tegen den tijd dat de wagen voor het Con sulaat stil hield, had hij al een romantische oplossing gevonden. Het Amerikaansche consulaat in Londen is een enorm gebouw. Torrance stond in de hall op hem te wachten en kwam hem tege moet. „Torrance!" Hij pakte haar beide handen. „Ben je hier naar toe gekomen, om met mij te trouwen?" „Natuurlijk!" „Ik zal het mijn heele leven lang nooit ver geten, dat je je belofte gehouden hebt," zei meneer Massiter en ditmaal stonden er werkelijk tranen in zijn oogen. „Maar we kunnen het niet doen, meisje. Ga mee." Hij duwde haar de trap af en zijn wagen in. „Ik begrijp niet, waarom u zoo optreedt," zei Torrance, „als u het doet, omdat Gerald weer vrij is, daij moet ik u zeggen, dat ik niet hetzelfde voor hem voel als vroeger." „Precies!" zei meneer Massiter. „Ik kan onmogelijk nog hetzelfde voor hem voelen, nadat ik heb meegemaakt, wat ik gisteren moest doorstaan." „Je moet ook niet hetzelfde voor hem voelen. Torrance. Je bent te bazig voor hem geweest en je hebt hem, tegenover jezelf, onzeker gemaakt. Je gaat nu op zijn schou der eens flink uithuilen en dat zal je voor de rest van je leven goed doen." TARZAN en de 123. Het sprak vanzelf, dat Kailuk deel had aan het complot. Hij was het, die op verzoek van Tarzan het plan onder de slaven van de juwelengroeve had verspreid. Doch toen Ahtea hem er naar vroeg, antwoordde hij hooghartig: „Kailuk zal zwijgen". „Er zijn manieren om je aan het spreken te krijgen,'1 beet Ahtea hem toe. Ze wenkte twee bewa. kers. „Bindt hem aan die paal," beval ze, „ea ransel hem met je zwepen tot zijn tong ioj. gekomen is." Het leer van de vreeselijke zwepen sneed diep in Kailuks vlees, doch hij uitte geen woord. Ahtea wenkte op te hou, den. „Dit is slechts het begin, Kailuk. Ik geef je nog een kans, spreek, of de zwepen zullen je het vlees van je beenderen slaan." Kailuk huiverde. „Hij kan haast niet meer staan," fluisterde O'Éourke tegen Tarzan: „Hij zal het weldra opgeven en bekennen. De aapman was niet bang dat Kailuk hem zou beschuldigen, hjj zou liever sterven dan onkameraadschappe lijk te zijn. Maar de koning van de jungle wilde de ondragelijke martelingen van zijn kameraad niet langer aanzien. „Waarom vraagt u mij niets, Ahtea?" riep Tarzan hard op. VRIJDAG 14 JUNI 1940. Jaarsveld, 414.4 m. KRO-Uitzending. 6.30—6.50 VPRO. 8.00 Berichten ANP. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 KRO-orkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.15 John Kristal en zijn Troubadours. 2.00 Orgelconcert. 2.30 Zang met pianobegeleiding (2.402.50 Gramofoonmuziek 3.10 Pianovoordracht. 3.30 Officieele mededeelingen of gramofoon muziek. 4.00 Declamatie. 4.15 Musiquette en soliste. 5.00 Voor de zieken. 5.15 Gramofoonmuziek. 5.45 Rococo-octet. 6.30 Cyclus „Groote mannen in bewogen tijden". 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 Causerie „Vogels, vrienden en vijanden van den boer". 7.30 Officigele mededeelingen of gramofoon muziek. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Propaganda-toespraak. 8.15 Kwintet-concert. 9.20 Zang met pianobegeleiding. 9.35 KRO-orkest en KRO-Melodisten. 10.00 10.15 Berichten ANP. Kootwijk, 1875 m. AVRO-Uitzendtng. 11.15—11.30 n.m. Be richten. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten (Fransch). „Ik zal nooit op iemand's schouder uithui len." stelde Torrance vast, „en ik ga zeker niet met Gerald trouwen." „Dan zal het jouw schuld zijn, als hij geen baan krijgt. Want, zooals ik al eens eerder gezegd heb, zoek ik een mijn-ingenieur die ik in Mexico wil aanstellen. En het is absoluut noodzakelijk, dat hij getrouwd is. Bovendien moet zijn vrouw... zeg eens, wist je wel dat hij al zijn geld verloren heeft? Of liever ge zegd al het geld dat hij krijgen zou?" „Bedoelt u de Ardus Ellister-erfenis?" „Alles gaat naar Armenzorg! Vanderlem werd vanochtend om zeven uur gearressteerd. Hij is nu dood heeft zich in zijn cel ver giftigd. Maar voordat hij dat deed, heeft hii een volledige bekentenis afgelegd uit wraak natuurlijk. En hij verklaarde, dat hii den professor vermoord had omstreek» middernacht!" «isireeks „Maar hoe..." „De Franschen hadden uitgemaakt dat de professor omstreeks vijf uur vermoord was geworden en Oom Julius om negen. Dus stierf de Professor voor Oom Julius en kreeV v0L gens de condities van het testament Oom JUlius al het geld. Maar Vanderlem verklaar- de. °nder u?de\„dat hij den «oord pas om middernacht volbracht. Dus stierf Oom JulhS voor den Professor. Dus krijgt Oom Julius - in casu Gerald dus niets van den Pro fessor... We zijn er." een°order? UitStapten' Saf den chauffeur „Mijn complimenten aan meneer Saranack en breng hem dadelijk hierheen. Waarschiin- lyk is hij op zyn club, en zeg tegen den por- 9.15 Concertgebouw-orkest (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Solistenconcert. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 AVRO-Amusementsorkest. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.45 Berichten (Fransch). 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Ensemble Jonny Kroon. 3.15 Berichten (Fransch). 3.30 AVRO-Aeolian-orkest. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 AVRO-Amusementsorkest en duo Ja (opn.). 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 AVRO-dansorkest. 5.45 Zang en orgel. 3 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Omroeporkest en solist. 7.30 Puszta-orkest en solist. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 Berichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek (9.15—9.30 Berichten, Engelsch). 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP, sluiting. U-15—11.30 Berichten (Fransch). tier, dat hij hem in de bar moet zoeken." "Nee... Hij is naar Vackery gegaan." „Mooi zoo! Dan behoeven wij hem het slechte nieuws niet te vertellen." Toen Gerald Saranack een kwartier later werd aangediend, liet meneer Massiter Tor rance alleen in zijn zitkamer achter. Toen zij en Gerald tegenover elkaar ston den was het Torrance die het eerste sprak. „Gerald... de trouwpartij is niet doorge gaan. Meneer Massiter „Wist ik wel," zei Gerald, ik wist het ai, zoodra ik hem had opgebeld. Hij is veel te geschikt." 6 u ik„Hij vindt het vanzelfsprekend, dat jij en v "?ïi dat bewijst, dat hij ons allebei niet kent, viel Gerald haar in de rede. „Massiter is een bovenste beste. Maar noch jij, noch kLifU^en kunnen dulden, dat een Ameri- aaansche sprookjes-oom zijn tooverstaf over ons zwaait en mij dan hier bestelt, om W>°u te trouwen 1 Vind je niet, Torrance?" heerschte een lange stilte en toen: „Je bent een lammeling!" zei Torrance. „En bovendien bezit ik niets meer en heb g schulden ook. De erfenis is toch niet doorgegaan .Vackery zegt..." lingk"Weet hCt En bent een lamme" Zijn blik werd zachter, haar Toe 36 lievelinS?" HiJ kwam naar „Ja. Je bent een lammeling en een kletskop, nif T .Iafaard- Je bent bang iets te doen, angst dat de menschen er iets van zullen een^CR T, °f- dat h' er iets van zal zeg gen. Raak mg asjeblieft niet aan!" „wee maar je bent kwaad! Je doet idioot en zenuwachtig... net als andere meisjes!" w»'T;aarraChTig! Is waar! Nee. 't I» niet komï' „ff t, onSe'oofüjk en lief. En hij komt net binnen als ik je zoen." 'j ™al aiet zoenen!" zei Torrance en, ff gedaan had. ging zij door met op zyn schouder uit te huilen. EINDE.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6